Jaan Tatika ja Saalomon Vesipruuli aurahade nominendid VI

@ckrabat
Järjekordne  aastalõpp on saabumas ja järjekordsed aurahad jagatakse välja. Maailm näib visklevat hulluks minemise äärel ja Nibiru sekkumine on vajalikum, kui ehk kunagi varem. Seda aastat jäävad iseloomustama Brexit, Türgi riigipöördekatse ja Donald Trumpi võit  Ameerika Ühendriikide presidendivalimistel, kuigi veel kümmekond aastat tagasi ei peetud teda tõsiseltvõetavaks poliitikuks. Alles eile  ütles Itaalia uhkelt ei reformidele, kuigi enamus hääletajaid ei saanud ilmselt isegi aru, millele nad  ei ütlesid. Kuid EI oli suur  sõnum, mis aastat 2016 meenutama jääb. Kindel ei öeldi kõigele, millele vähegi ei öelda andis. Pettumine poliitilises establishmentis muutis kõikvõimalikud hääletustulemused ennustamatuteks, kuid see oli hea aasta kõikvõimalikele populistidele. Rahvas ootas lihtsaid ja kiireid lahendusi, mitte keerulisi ja pikaajalisi programme. Tähtsaks muutus süüdlaste identifitseerimine, mitte lahenduste leidmine. Meedia raudne  haare ühiskondliku teadvuse üle karmistus ning kõikvõimalikud äärmused nii paremalt kui vasakult tõusid populaarsuse laineharjale. Idatuulega Eestisse levinud pagulas- ja kooselupaanika levisid endise hooga. Tugevnes ja süvenes suure sõja ootus, mida totaalse meedia viljeldav hirmukultuur levitas ja soodustas.

Laureaadid kuulutame välja traditsioonilises aastapäevajutluses 30. detsembril ning senikaua võib igaüks esitada kandidaate, kes oleksid nende arvates aurahade väärilised. Möödunud aastal läks Jaan Tatika auraha EKRE wunderkindile hr. Jaak Madisonile ja Saalomon Vesipruuli auraha poliitikaveteran pr. Kristiina Ojulandile, kes harjutas kätt sotsiaalmeedias. Sel aastal on mõlemad jäänud rohkem uute kerkivate talentide varju. Pr. Ojuland on poliitiliste murumängude pealavalt sootuks taandunud.  Jaan Tatika aurahale võiksid kandideerida neukkuikoon hr. Edgar Savisaar, kelle hülgas tema oma erakond ja sundis poliitilises teatris kõrvalosi mängima. Muidugi võib meid järgmisel aastal oodata tavapärane Edgari kui mitmes? tagasitulek, kuid sellel aastal on nii. Temaga võrdselt kaotajaks on jäänud endine peaminister ja vastne Riigikogu aseesimees hr. Taavi Rõivas, kes ilmselt talle endalegi ootamatult oli sunnitud taanduma opositsioonipoliitikuks. Aasta lõpus, muidugi meedia võimsal toel, tõusis fööniksina tuhast kitsekasvataja hr. Martin Repinski. Võib-olla saame kandidaatide nimekirja lülitada tundmatu valijamehe, kes kukutas läbi presidendivalimised, kuid sillutas tee pr. Kersti Kaljulaidile riigipea pjedestaalile tõusmiseks (kuigi Eesti võis sellest hoopis võita). Jaan Tatika auraha väärivad ka Eesti mereväe lipulaevaga “Sakala” salaalkoholi ja tubakat sisse toonud vaprad Eesti mereväelased eesotsas mereväekapten Sten Sepperi ja kaptenmajor Ott Laanemetsaga.

Saalomon Vesipruuli aurahale võiks esitada kõigepealt noored leheneegrid hr. Taavi Minniku ja hr. Vahur Kooritsa, kes aasta jooksul on nii mitmegi originaalse mõtteavaldusega suutnud üllatada ja sundinud nimed meelde jätma. Noorajakirjanike kategooriasse võiks liigitada veel igihalja pr. Evelin Ilvese ja tema meeldejääva teledebüüdi TV-3 Lolli-TV talkshows. Kollektiivset äramärkimist vääriks Lolli-TV näosaade „Su nägu kõlab tuttavalt“, mis väidetavalt naelutas tuhandeid helesinise ekraani lummusesse. Ma ise pole seda saadet kunagi vaadanud, aga kuuldused sellest on minunigi jõudnud. Viimati olevat selle võitnud keegi hr. Kalle Sepp, kes iganes end ka selle nime varjus peidab. Siingi ootame lugejate abi, et nad nominentide nimekirja pikendaksid, sest aasta on olnud pikk ja kõik talendid ei pruugi esimese hooga üldse meeldegi tulla. Nominentide nimekiri täieneb.

Veel kandidaate: Galojan, Tsahkna, Ossinovski.

108 kommentaari (+add yours?)

 1. ckrabat
  dets. 05, 2016 @ 19:54:03

  Aasta 2016 märksõna:

  Mis on natsionaalsotsialism?
  http://www.vikerkaar.ee/archives/20182
  Parteide rohkus, valimiste palavikulised külmavapped, lakkamatud valitsusvahetused komplitseerisid sotsiaalset kriisi kaleidoskoopiliste, kuid viljatute poliitiliste kombinatsioonidega. Sõja, lüüasaamise, reparatsioonide, inflatsiooni, Ruhri okupatsiooni, kriisi, viletsuse ja kibestumise atmosfääris tõusis väikekodanlus üles kõigi vanade parteide vastu, kes olid teda petnud. Valusad solvumised, mis olid saanud osaks pankrotti läinud väikeomanikele, nende ülikooliharidusega poegadele, kel polnud ametikohti ega kliente, nende tütardele, kel puudusid kaasavara ja peigmehed, tekitasid nõudmise korra ja raudse käe järele.

  Elu nagu Eesti Vabariigis 😀

  Vasta

 2. ckrabat
  dets. 05, 2016 @ 20:31:44

  Europarlamendi komisjon toetas Partsi saamist kontrollikoja liikmeks
  http://maailm.postimees.ee/3935115/europarlamendi-komisjon-toetas-partsi-saamist-kontrollikoja-liikmeks?_ga=1.155651259.1080883084.1457339902
  ERRi korrespondent Johannes Tralla andis teada, et komisjon toetas Partsi saamist kontrollikoja liikmeks häältega 15 poolt, 5 vastu ja 1 erapooletu. Komisjoni arvamust hääletab europarlamendi täiskogu, mis teeb otsuse tõenäoliselt detsembris.

  Vasta

 3. Jolli
  dets. 05, 2016 @ 21:50:16

  Vasta

 4. Jolli
  dets. 05, 2016 @ 21:51:31

  Brexiti järgne Inglismaa võib ju hoopis Suur-Itaaliaga ühineda. 🙂

  Vasta

 5. Jolli
  dets. 05, 2016 @ 21:58:06

  Muide, kas autor teab, mitu sigaretti teeb stressis meremees tunnis või päevas? Korrutagu meeskonnaliikmete arvu ja 365 päevaga ja selgub, et midagi ei ole üle, pigem on puudu. Nii et see keiss on lihtsalt väga valesti esitatud teadagi kelle poolt ja mis kaalutlustel- loomulikult nõrgenes selle nn. skandaaliga kaitsevõime ja mõned itsitasid piiri taga pihku.

  Vasta

 6. ckrabat
  dets. 05, 2016 @ 21:58:56

  Tegelt võib siin point olla, kõik teised Itaalia alad võivad ka välja astuda. Suur-Itaalia vs Euroopa (Iirimaa, Šotimaa, Põhjamaad, Eesti, Läti, Leedu, Poola, Tšehhi, Slovakkia, Saksamaa) 🙂

  Vasta

  • Jolli
   dets. 05, 2016 @ 22:21:43

   “Tegelt võib siin point olla, kõik teised Itaalia alad võivad ka välja astuda. Suur-Itaalia vs Euroopa (Iirimaa, Šotimaa, Põhjamaad, Eesti, Läti, Leedu, Poola, Tšehhi, Slovakkia, Saksamaa)🙂”

   Euroopa pole kunagi tervik olnud, jagunemine käib teadagi jookide alusel. Veinijoojad ehk Suur-itaallased ja õllejoojad, ehk Suur-sakslased. 😛
   Kuskil on vees statistidest viinajoojad ehk Suur-neukkud.

   Vasta

 7. ckrabat
  dets. 05, 2016 @ 22:05:44

  Vasta

 8. K_V
  dets. 06, 2016 @ 06:27:56

  “Rahvas ootas lihtsaid ja kiireid lahendusi, mitte keerulisi ja pikaajalisi programme.”

  Rahvas võis oodata probleemide sõnastamist ja paremaid selgitusi, missugustele tõdedele toetudes sellest või teisest programmist abi loodetakse.
  Paraku on üha proffessionaliseeruvad poliitikud sedavõrd harjunud rahvast käskude ja keeldudega juhtima, et pigem mõeldakse poliitilisi teemasid mõnes vähetuntud keeles arutama hakata. Arstide eeskujul ja et võhikute vääritimõistmisi vältida.
  Kunsti puhul enam-vähem lepitakse, et rahvas (räpase pööbli nime all) ei peagi midagi mõistma ja tema roll kunstis on sõimu saatel vasta kaalikat saada ning seda kunstielamuseks pidada.
  Kui ka poliitikas hakataks rääkima, et proffessionaalne poliitika ja demokraatia on teineteist välistamad nähtused ja riike tuleks juhtida lennukite-laevade-tehnosüsteemide eeskujul, siis ehk rahvas mõistakski. Paraku pakuvad praegu ainult nn populistid midagi mõistmiseks.

  Vasta

  • ckrabat
   dets. 06, 2016 @ 07:58:12

   Populistide probleem on paraku see, et nad enamasti ei pakugi lahendusi. Nende kolmeosaline programm sisaldab tavaliselt: 1) süüdlase identifitseerimine; 2) süüdlase likvideerimine; 3) ja siis tuleme meie ehk rahvas (mitte rahvas ehk meie) ja hakkame valitsema…

   Vasta

   • Jüri
    dets. 07, 2016 @ 00:55:19

    Aga miks süüdlasi identifitseerida ei tohi ? Kas massimõrva tahtlik korraldamine on nüüd järsku inimõigus ?

   • guybrush
    dets. 07, 2016 @ 03:30:37

    Massimõrva tahtlik planeerimine pole tõesti inimõigus. Kahjuks on päris maailmas aga nii, et süüdlaste olemasoluks peavad kuriteod tegelikult ka juhtuma, ja siis on veel igat sorti tülikad asjad nagu uurimised ja kohtuotsused. Ma saan aru, et sulle meeldivad igasugused internetis levivad ulmejutukesed, aga nendega on nii, et ka miljon jagamist, ei muuda ulmet tegelikkuseks. Reaalsustaju taastamiseks ja paanilise hirmutunde vähendamiseks soovitan näiteks käia värskes õhus jalutamas. Eesti pimeda talve tingimustes aitab masendust vältida ka D vitamiin.

   • Aqualung
    dets. 07, 2016 @ 21:12:29

    Kui ckrabati poolt (ma kahtlustan, et huupi) välja pakutud ja populistide kraesse torgatud 3) ümber sõnastada “uue, rahva kollektiivsete eesmärkidega kooskõlas toimiva eliidi võimule aitamiseks”, siis tuleb tunnistada populismi silmatorkavat intelligentsust ühiskonna ees seisvate, suures osas vana, moraalselt & intellektuaalselt korrumpeerund eliidi süül kaela sadanud räigete probleemidele lahenduse otsimisel.

    Sest nagu Niall Fergusson, “Britain’s most influential historian” ja üks õelamaid Brexiti VASTU “väikeinglise lollpäid” sajatand UK eliidi staare, eilse Daily Maili teatel oma meelt Brexiti suhtes täpselt 180 kraadi muutnuna tunnistas,

    “Migratsiooni asjus on Euroopa juhtkonna seisukohad katastroofilised. Radikaalse islami asjus on Euroopa juhtkonna seisukohad fundamentaalselt valed. Tuleb tunnistada, et Euroopa eliidi tegevus viimasel kümnel aastal on ise andnud täieliku põhjenduse provintsi-Inglismaa mässule, mida me Brexiti puhul ka nägime.

    “Kui meie, kes me eliiti kuulume, oleksime veetnud rohkem aega provintsi-Inglismaa ja provintsi-Walesi kõrtsides, oleksime me kuulnud just neidsamu asju, mida ma siin eelnevalt ütlesin.”

    Mida kõike Fergusson pärast kardinaalset meelemuutust Brüsseli ja Brexiti kohta ütles, saab lugeda siit:

    http://www.dailymail.co.uk/news/article-4006324/I-wrong-Brexit-Britain-s-influential-historian-Niall-Ferguson-says-mistake-backing-Remain-campaign-says-EU-deserved-result.html

    Olgu Fregusson “Briti mõjukaima ajaloolasena” kuitahes oportunistlik – või vahest just sellepärast – , niiii edeva arrogandi avameelne hinnang oma senisele elitistlikule juhmusele koos avaliku patukahetsuse ja väärilise tunnustusega populismile näitab teatud mehemeelt küll.

   • Jüri
    dets. 08, 2016 @ 09:41:48

    “”….Kahjuks on päris maailmas aga nii, et süüdlaste olemasoluks peavad kuriteod tegelikult ka juhtuma….””

    Et siis ntx. Bacatlani terroriakt on internetis leviv ulmejutuke ?

   • ckrabat
    dets. 09, 2016 @ 08:03:04

    See vist ongi stereotüüpimiseks ja kollektiivse süü propageerimiseks, sisuliselt iidse veretasu reinkarnatsioon, et sa võid kuriteo kellele iganes stereotüübile vastavale tüübile omistada – näiteks kõik blondid vastutavad Breiviku mõrva eest või siis kõik eestlased on süüdi, et mingi tüüp röövis kuskil Helsinkis juveeliäri. Või siis, et kõik mehed on sead – sisuliselt sama 😀

   • Jüri
    dets. 09, 2016 @ 14:14:43

    Päris kellele iganes süüd omistada ei saa ja ei taha. Ainult neile kes teadlikult tõid pagulased sisse ainult selleks et nad hirmutegusid toime paneksid. See on tahtlik kuritegu, millel on konkreetsed süüdlased ja neid tuleb karistada.

    Süüdi on tolerastid liberaalid vasakäärmuslased või kuidas iganes keegi seda vihkavat jõuku nimetada soovib. Kõik teised on süütud. Ei ole mõtet keerutada vaid tuleb mornilt tunnistada et multikultuur ja sallivus on samasugused eufeismid nagu sonderbehandlung või muud rumalad sõnad, millega hirmutegusid välja vabandatakse.

   • Jüri
    dets. 09, 2016 @ 14:20:51

    Ahjah, unustasin…ckrabati teooria järgi tuleb välja, et ka natse ei tohi stereotüüpida. Lihtsalt juhuslikult kukkus nii välja, et ohvrid olid kuidagipidi juudivärgiga seotud ja kurjategijad natsivärgiga aga kuritegusid panid toime juhuslikud inimesed ja natsid pole üldse pahad.

   • js
    dets. 09, 2016 @ 17:25:42


    “Making a Killing: Organized Crime and Corruption Reporting Project”

    @Jüri: “Süüdi on tolerastid liberaalid vasakäärmuslased või kuidas iganes keegi seda vihkavat jõuku nimetada soovib. Kõik teised on süütud.”

    Selle video kangelased, kas nad on süüdi – ehk siis tolerastid liberaalid vasakäärmuslased – või vaprad ida-eurooplased, kes üritavad “rändekriisi” eos lämmatada?

   • Jüri
    dets. 09, 2016 @ 18:43:12

    Selle video kangelased on süütud. Kui Sa ise oma filmi vaatasid, siis oli tegemist tavalise ettevõtlusega. Kõnealune firma müüs relvi neile kes neid osta tahtsid.

    Süüdi on need kes toovad sisse vaenulikke metslasi ainsa eesmärgiga eurooplastele kurja teha. Kui keegi müüb Lähis Itta ükskõik millist kaupa või teenust, siis on tegemist rahvusvahelise kaubandusega millel pole euroopa hirmutegudega mingit pistmist.

    Nii et ikka tolerastid on süüdi. Relvakaupmehed, Bush oma idiootsustega nagu kallaletung iraagile ja Delfi kommentaatorid on süütud. Ainsad süüdlased on need kes metslased Euroopasse tassisid. Et siis liberaalid tolerastid ja vasakäärmuslased.

   • guybrush
    dets. 12, 2016 @ 11:03:07

    Kas natsi loogika toimib siis umbes nii, et kui talle kaikaga vastu pead virutada ja kohe näpuga lähima liberaali peale näidata, siis ilmselgelt ongi too hoopis süüdi?

    Mul oleks natside vastu kõvasti rohkem austust, kui neil oleks mune ka enda eest vastutada. Kõigepealt seletatakse pikalt ja laialt, et aaria rass on ikka see kõige parem ja vingem, aga kohe kui vähegi võrdsemal pinnal alla jäädakse, on selles süüdi juudid, vabamüürlased, feministid ja muu kultuurimarksistlik eliit. Kui must mees on töötu ja vaene, siis on ta laisk ja loll, aga kui valge mees on töötu ja vaene, siis teda hoopis rõhutakse. Aga kui juudi rahvuslus on jõle ja õel, siis valge mehe rahvuslus on õilis ja hea. Ja noored elujõulised Süüria mehed peaks hoopis kodus sõdima ja riiki ehitama, aga noored elujõulised Eesti mehed on lausa sunnitud väljakannatamatu majandusseisu pärast Soome tööle minema.

   • K_V
    dets. 12, 2016 @ 18:41:58

    “Kõigepealt seletatakse pikalt ja laialt, et aaria rass on ikka see kõige parem ja vingem, aga kohe kui vähegi võrdsemal pinnal alla jäädakse, on selles süüdi juudid, vabamüürlased, feministid ja muu kultuurimarksistlik eliit.”

    Vahest on sellises ettekujutuses süüdi jällegi meedia?
    Endalegi on meediast ettekujutus jäänud, et seda võrdsemat pinda pole vähemalt Ameerikas ollagi ja seaduste-kohtute-meedia tasemel käib pidev mitteaarialaste ahistamise juhtumite jaht. Meesheteroaarialaste ahistamise juhtumite pärast aga muretsevadki ainult needsinatsed natsid.

    “Kui must mees on töötu ja vaene, siis on ta laisk ja loll, aga kui valge mees on töötu ja vaene, siis teda hoopis rõhutakse.”

    Ja Ameerikas (vähemalt) olla kuritegu arvata, et mõne musta mehe suurimaks probleemiks on tema laiskus ja lollus.

   • js
    dets. 13, 2016 @ 10:20:33

    @ guybrush

    Vähehaaval veendun ma üha enam, et seda nn “natsikarja” pole üldse olemas. Miks peaks mõni kesklääne või “roostevööndi” ameeriklane end sellise karja osaks pidama? Mõni vaene, aga aus eestlane? Ka ei kujuta ma ette, et endast lugupidav inimene võiks ennast üldse täieliseks tõpraks pidada, seakarja sarjatud sõnnikuks.

    Nii polegi seda asja üldsegi olemas. Nii nagu on koll sisserändajate hordid, on koll ka seesamune kari. Küll on aga täiesti tõeline katse panna inimesed kõige tavalisemast inimlikkusest loobuma. Lubatakse ju vaid peksu, verd, higi ja pisaraid. Ülekohut ja lõpmatut valet, mis on loomulikult inimese sügavutitunnetud olemuse alus.

    Taevast sajab… mitte lihapalle.

   • ckrabat
    dets. 13, 2016 @ 12:43:37

    Muidugi pole olemas natsikarja nagu pole olemas ka kultuurmarksiste. Suurel osal neist, keda selliselt liigitatakse, puudub nendest ideoloogiatest vähimgi arusaam, nad pole iial lugenud Hitlerit ega Marxi. Nende poliitilist meelsust juhivad emotsioonid: hirm, viha, vimm, pettumine jne ja nad otsivad endale sellise poliitilise liikumise, kes nende meelest nende emotsioonidele kõige tugevamini vastab. Sellepärast on moodi läinud kõikvõimalikud äärmusliikumised nii paremalt kui vasakult, sest paljud on kehtivas maailmakorralduses pettunud. Nt Donald Trump kasutab neid julmalt ära omaenese võimuambitsioonide rahuldamiseks, mitte et teda kannustaks tagant mingi konkreetne ideoloogia.

   • js
    dets. 13, 2016 @ 15:20:31

    Kooselutegevuse ja valitsuse passiivsuse põhjal rändekriisi suhtes võiks väita, et “äratustegevuses” osalevad omakasupüüdlikult teisedki jõud.

    Rahvas tuleks rahule jätta, igaüks oma mõistlikesse piiridesse. Ja nende ületamine ei peaks olema mitte pahupidipöörava ajakirjanduse eesmärk, vaid vastama igamehe enda jõule ja tahtmisele – hirm tuleb paljuski “ajakirjanduse” suurtest silmadest ja upitatud üleinimlikest eesmärkidest. Noh, nii mulle vähemalt tundub, mitte eriti tagasihoidlikult.

   • Jüri
    dets. 13, 2016 @ 18:20:07

    “””….Kas natsi loogika toimib siis umbes nii, et kui talle kaikaga vastu pead virutada ja kohe näpuga lähima liberaali peale näidata, siis ilmselgelt ongi too hoopis süüdi?….””

    Ilma liberaalideta ei viruta keegi kellegile kaikaga vastu pead. Kuritegevusest lahti saamine on üks natside prioriteete. Nii et kui nats või keegi teine kaikaga mööda pead saab, siis on tegemist ilmselge kultuurimarksistliku ilminguga ja võib küll näpuga lähima liberaali peale näidata.

   • guybrush
    dets. 14, 2016 @ 05:28:25

    @K_V

    “Vahest on sellises ettekujutuses süüdi jällegi meedia?
    Endalegi on meediast ettekujutus jäänud, et seda võrdsemat pinda pole vähemalt Ameerikas ollagi ja seaduste-kohtute-meedia tasemel käib pidev mitteaarialaste ahistamise juhtumite jaht. Meesheteroaarialaste ahistamise juhtumite pärast aga muretsevadki ainult needsinatsed natsid.”

    Antud juhul ma olen kujundanud oma ettekujutuse natsidest peamiselt Aqualungi ja Jüri postitusi lugedes. Selles osas olen ma nendega ühel meelel, et meedia (ei peavoolu- ega sotsiaal-) ei ole usaldusväärne allikas oma maailmapildi kujundamisel. Seega ma üritan pigem jälgida erinevaid diskussioone päris inimeste vahel, kuigi ka see on muutumas üha keerulisemaks, sest kinnimakstud trollide jaoks on valeinfo levitamine täiskohaga töö. Üks-ühele võitluses jäävad “päris” inimesed kiiresti alla, sest nende päevatöö nõuab ka tegemist.

    Olgu siinkohal ka märgitud, et minu peamine probleem natside ja ka mistahes muude lärmakate aktivistidega ei ole esmajärgus nende sõnum või filosoofia, vaid selle esitusviis. Ma ei tea kas see tuleb poliitkorrektsuse hirmus enese tsenseerimisest või ongi tänapäevase internetisuhtluse eripära, aga üha vähem on nendes vaidlustes sisu, vaid pigem käib üksteise sildistamine, õlgmehikeste peksmine ja autoriteetide või iseenese kogemuste rõhutamine. Isegi allikatele viitamine on probleemne, sest nüüd võib igaüks leida autentsena näiva jutu, mis nende argumendi õigsust kinnitab. Selline vastastikune lahmimine aga ei näi viivat mingi kokkuleppe või lahenduseni, sest (Trumpi ja Brexiti näitel) isegi pärast demokraatlikke hääletusi on mõlemad seltskonnad üksteise peale vihased edasi.
    Pikemalt ja põhjalikumalt kui mina oskan, on sellest probleemist kirjutatud siin (http://slatestarcodex.com/2014/12/17/the-toxoplasma-of-rage/).

    “Ja Ameerikas (vähemalt) olla kuritegu arvata, et mõne musta mehe suurimaks probleemiks on tema laiskus ja lollus.”

    Kuritegu on see vististi ikka siis, kui sa ei võta tööle musta meest, sest sul on mõne teise musta mehe puhul probleemiks tema laiskus ja lollus. Seadused on Ameerikas üldse sellised, et need kipuvad kehtima ja rakenduma pigem vaesemale elanikkonnale, ja juhtumisi on nii, et mustanahalised kipuvad pigem olema vaesemad. Tõenäoliselt on probleemi parem lahendus keskenduda nahavärvi asemel hoopis vaesema ühiskonna osa aitamisele, aga see juba on ameeriklaste jaoks vihatud sotsialism (ilmselt ajavad nad selle meie mõistes kommunismiga segi). Tulemusena saame mingid imelikud kokkuteibitud lahendused nagu Affirmative Action ja rassikvoodid, mis mingis mõttes töötavad, aga päris õiged lahendused nagu ka ei ole.

    @js

    “Vähehaaval veendun ma üha enam, et seda nn “natsikarja” pole üldse olemas. Miks peaks mõni kesklääne või “roostevööndi” ameeriklane end sellise karja osaks pidama? Mõni vaene, aga aus eestlane? Ka ei kujuta ma ette, et endast lugupidav inimene võiks ennast üldse täieliseks tõpraks pidada, seakarja sarjatud sõnnikuks.”

    Ma arvan ka, et natsikari on valdavalt interneti poolt võimendatud fenomen, kuid kindlasti on ta mingil tasemel olemas. Aga vastuseks su küsimustele:
    1) Sest “roostevööndi” ameeriklane on ümbritsetud umbes samasugustest tingimustest nagu Lõuna-Eesti väikeküla elanik – taamal roostetavad suured tehase- või kolhoosihooned, kus tema nooruspõlves käis vilgas elu; tänapäeval on aga rekka juhtimine peamine töö ja vaba aeg möödub peamiselt teleka ees õlut libistades. Ta on küll eluaeg rasket tööd teinud, aga see pole talle garanteerinud head elu. Siis ongi lihtne pakkuda talle mingit kauget ja tundmatut süüdlast, olgu see siis suurlinnade latteliberaalid, mehhiklased või terroristid. Tõenäoliselt pole ta kellegagi neist elus kokku puutunud, seega saab tema tõekspidamisi (sotsiaal-)meedia abil väga lihtsalt kujundada. Kes see kuulus nats oligi, kes väitis, et võimu saab nii, kui väidad, et riiki rünnatakse ja et patsifistid (liberaalid) ei tee selle vastu midagi…
    2) Sama kehtib ka vaese aga ausa eestlasega – anna rahvale võimalus süüdistada oma halvas elus eliiti ja Brüsselit.
    Kuidas nendest inimestest aga natsid saavad.. see juhtub ajapikku kõigiga, kui uudistes ja sotsiaalmeedias pidevalt näidata terrorirünnakuid, pagulasi ja rääkida islami jubedustest. Kõik sellised uudised puudutavad heal juhul ühte promilli kogu maailma moslemitest, aga kuna see hirm müüb klikke, siis on rahahädas meedia sunnitud valima sellise strateegia. Keegi ei viitsi kirjutada artikleid sellest, kuidas Euroopas miljonid moslemid iga päev rahulikult tööl käivad ja lapsi kasvatavad.

   • ckrabat
    dets. 14, 2016 @ 09:08:02

    üldiselt +1 guybrushi jutule.
    1970-teks aastateks jõuti niikaugele, et keskmine ameeriklane elas tõepoolest hästi. Ta suutis endale eluaseme muretseda, lapsed koolitada ja raha jäi elamiseks üle ka. Trumpi poolt hääletasid enamuses just need põlvkonnad, kes seda veel mäletavad. Sinnamaani elatustase tõusis progresseeruvalt, kuid siis sai alguse langus, kus kulutused tõusid kiiremini kui sissetulekud. Kuid vahepeal on elu edasi arenenud ja kõige raskemalt on muutused tabanud just omaaegseid oskustöölisi, kelle järgi puudub vajadus. Osalt seetõttu, et tootmine on viidud sinna, kus see on odavam, teisalt kaotab ka tootmise mehhaniseerimine hulgaliselt töökohti. Ühiskonnas on kasvanud vajadus müügimeeste järele, aga neid lolle, kes jaksaksid kõiki tingimusteta osta, jääb üha vähemaks. Nojah, ja rahulolematute ette on vaja visata keegi, kelle kohta saaks öelda, et ta on süüdi.
    Probleemid USA neegrite ja latiinodega, Euroopa moslemitega, on suures osas sotsiaalsed, sest nad moodustavad suure osa vaesemast elanikkonnast. Ma ütleksin, et Eesti ühiskonnas on ka siinsed venelased tegelikult riskigrupp ja seda eelkõige sotsiaalses mõttes, sest siia on kurja juur maetud. Euroopas on radikaliseerunud mitte kõik moslemid, vaid need noored, kellel ei ole läinud elus hästi. Sama probleem ka teisel pool ookeani. Lihtsal inimesel paraku protsessor ei võimalda mõelda probleemide põhjuste üle, see tekitab lootusetuse tunde ja paneb pea valutama. Parem on näidata konkreetselt, kes on süüdi ja see paneb massid liikuma. Siis tuleb vaid väliste tunnuste põhjal otsustada, millisesse huvigruppi sa kuulud.

  • K_V
   dets. 06, 2016 @ 08:55:09

   Gustav Naan väitis ka midagi sellist, et rumal otsib süüdlast põhjuse või lahenduse pähe. Ja talle endale tehti 1:0 ära sellega, et kuulutati süüdlaseks pooles halvas, mida nõuka-ajast räägitakse.
   Siiski on ka kõige lihtsamad programmid midagi enamat, kui populistide vastaspoole käsud ja karistused käskude mittetäitjatele.
   Ma ei tea, kas tõepoolest võis holokaustieitamise kriminaliseerijatele paista, et rumalusega sellisel moel võitlemine avabki tee helgesse tulevikku ja lahendab kõik probleemid. Igatahes paistab, et vaimustus rumaluste kriminaliseerimisest ei taha kuidagi vaibuda.

   Vasta

   • ckrabat
    dets. 06, 2016 @ 10:30:56

    Mina ise arvan, et holokausti eitajaid ei tasu karistada, vaid välja naerda, mis on palju mõjusam. Kui kedagi karistatakse, siis tekib kahtlus, et äkki tal oli õigus ja tegelikult seda arvamust hoopis soodustatakse. Holokausti eitamine ei muuda holokausti olematuks.

   • K_V
    dets. 06, 2016 @ 17:37:32

    Väljanaermine on kindlasti etem kurja kordniku saatmisest, kes lubab kongi viia, kui holokaustis kahtlema hakkad. Aga igaks juhuks võiks mõnikord ka järele proovida, kas midagi argumenteerimisest mäletatakse. Olgu siis holokausti teemal või üldisemalt – ajaloolise tõe tunnetamise teemal näiteks.
    Ühtlasi värskendataks enda kui teiste mälu paremate argumentide kasutamise osas, kui seda on kõiges süüdlaste/vaenlaste süüdistamine.

   • Jüri
    dets. 07, 2016 @ 00:42:30

    Välja naermine kukkus meil paremini välja, sellepärast hakatigi paragrafidega aretama.

    Ei hoia ei seda valet ega muud valet püsti muuga kui vägivallaga.

   • guybrush
    dets. 07, 2016 @ 03:59:49

    Ma ei saa aru holokausti eitamise loogikast. Ühelt poolt eiratakse parajat hunnikut n.ö. peavoolu ajalugu ja paljude isiklikke kogemusi, põhjendades seda vandenõuga, ehk siis: ei peaks uskuma inimesi, kes väidavad et holokaust toimus. Teiselt poolt pakutakse hulga argumente, miks peaks uskuma just eitajaid. Mina, kel mul pole isiklikku holokausti kogemust, pean seega otsustama, kas ma usaldan peavoolu ajalugu ja miljonite inimeste kogemust (mis kõik omavahel klapib), või arvulises vähemuses eitajaid, kes on otsustanud andmetest leida endale meeldivat tõde, ja kes igasugused vasturääkivused või küsitavused lahendab lausega “see on ülemaailmne juutide vandenõu”. Minu jaoks kehtib selle kohta aga hea ingliskeelne ütelus: “extraordinary claims require extraordinary evidence”. Ehk siis maakeeli: kui sa väidad, et miljonid inimesed valetavad, siis olgu sul väga veenev põhjus seda väita.

    PS. Olgu märgitud, et ma otseselt ei poolda seda, et inimesi holokausti eitamise eest karistatakse, küll aga pean tulihingelist holokausti eitamist tugevaks vaimuhaiguse ja reaalsustaju kao sümptomiks.

   • ckrabat
    dets. 07, 2016 @ 05:45:04

    Holokaustiga on jah paraku selline pisike probleem, et ajalugu silmas pidades toimus see üldsegi mitte ammu tagasi, inimese eluea piirides, ning selle tõestamiseks on olemas hulgaliselt materjali, k.a. fotosid ja elavate inimeste mälestusi. Selliseid, kes holokausti üle elasid, on veel tänapäevalgi elus, kuigi neid, kes seda toime panid ning eriti veel neid, kes seda planeerisid – arvestades, et nad pidid tol ajal ka täisealised olema – mitte ehk väga palju ja isegi sel juhul väga kõrges vanuses, aga see ei tee tegu ennast olematuks, et tema toimepanijad on siit ilmast lahkunud.

   • ckrabat
    dets. 07, 2016 @ 08:15:27

    Laiemas plaanis on holokausti eitamine midagi samalaadset, kui mõned väidavad, et Maa on lapik. Sa võid ju seda uskuda, aga faktid räägivad midagi muud … Kas nüüd sellepärast karistama peaks, see on iseasi.

   • K_V
    dets. 07, 2016 @ 08:28:22

    “kui sa väidad, et miljonid inimesed valetavad, siis olgu sul väga veenev põhjus seda väita”

    Eriti meie meedia (vaba-arenenud-jne) on täis näiteid, kuidas massiliselt minnakse kaasa mistahes valedega ja usutakse neid. Meile meeldib uskuda, et sellisel juhul on tegemist mingisuguste eritingimustega, mis meil puuduvad. Aga usupõhiselt ja eritingimustesse mitte uskudes saab teisiti arvata.
    Meie-pildi kujunemise arutelu võiks olla Lääne enesepildi hoidmisel kõige tähtsam, aga kasvõi Aaviksoo poolt teema mainimise hüsteeriline maharöökimine Eestis näitas, et niisugune arutelu võib vaevarikas olla.
    Rikastav-kultuuride esindajatel, kes enamuses pärit kanoniseeritud tõdede maailmast, on skeptilisus vaba maailma ametliku enesekuvandi suhtes eriti tugev ja holokaustiga (kaugeltki mitte ainult) seotu saab nende jaoks argumendiks, et vabas maailmas ei otsustata tõdede üle vabalt – need lihtsalt pekstakse pähe kinni.
    Kriitiline enesevaalus ei tule ka rikastajatele kergemalt kui eurooplastele.
    Ühelt poolt meil väidetakse, isiklike kontaktide laienemine arenenud ja arengumaailmaga paneb kogu maailma soovitud suunas arenema. Teiselt poolt leitakse, et “natsikari” peamiselt arenenud maailmas elabki ja põhjustab maailma arenematust. Võta siis kinni.

   • js
    dets. 07, 2016 @ 10:14:08

    “Meie-pildi kujunemise arutelu… Aaviksoo poolt mainitud teema… hüsteeriline maharöökimine”

    Süüdistamine on siin sildi külge saanud, ometi on ta – küll mitte süüdi mõistmisena – üha hapramaks muutuva demokraatia peamine ehituskivi. Hästi toimivas demokraatlikus ühiskonnas tähendab ta püsivat tagasisidestamist, valmisolekut sujuvalt, ilma vaimsete ja hingeliste tõketeta avasilmi olevale otsa vaadata. Ilma selleta jõudsime me Reformierakonnani, mille sisemisest arengust pidanuks meile piisama. Ilma selleta ei saa me kübetki aru sellest, mis Lähis-idas toimub. Ilma selleta pole me võimelised mõistma, et ainuke tuntum avaliku elu tegelane, kes Ukraina sündmusi adekvaatselt hindas, oli Edgar Savisaar. Ilma selleta on meil ProPornOT ja Propastop. Süüdistamine on ka tõeotsimine, mille kohta too ülitüütu Inimisepoig ütles sedaviisi [Matteuse 10: 34-39, “Rahust ja mõõgast”]

    “…Ärge arvake, et ma olen tulnud rahu tooma maa peale! Ma ei ole tulnud tooma rahu, vaid mõõka, sest ma olen tulnud lahutama meest tema isast ja tütart tema emast ja miniat tema ämmast, ja inimese vaenlasteks saavad tema kodakondsed.

    Kes isa või ema armastab enam kui mind, see ei ole mind väärt, ja kes poega või tütart armastab enam kui mind, see ei ole mind väärt.

    Ja kes ei võta oma risti ega järgne mulle, see ei ole mind väärt.

    Kes oma elu leiab, kaotab selle, ja kes oma elu kaotab minu pärast, leiab selle.”

    Ehk siis kokkuvõtlikult – iseenda otsimine Aaviksoo moodu tähendab tema kindlat kaotamist. Vähemalt väidavad vanad targad niiviisi.

   • ckrabat
    dets. 07, 2016 @ 10:50:40

    Holokausti eitamist võib võrrelda ka väärastunud arusaamisega võrdõiguslikkusest, kui arvatakse, et inimesed, reptiloidid ja lollid moodustavad kõik ühe liigi ja eitatakse liigilist eristumist,milline arusaam põhineb jällegi rohkem usul kui argumentatsioonil. Loll tavaliselt:
    1. Eitab, et tema pea on kandiline (kinnitades sellega ühtlasi halvustavat suhtumist lollidesse).
    2. Väidab, et tema on hoopis Põltsamaalt (või üldsegi inimene).
    3. Süüdistab kõiki teisi sõimamises ja võrdõiguslikkuse ignoreerimises, suutmata ise argumenteerida, miks peab üks liik teiste liikidega võrdne olema.

   • K_V
    dets. 07, 2016 @ 17:46:24

    “…et inimesed, reptiloidid ja lollid moodustavad kõik ühe liigi ja eitatakse liigilist eristumist…”

    Lollile kui liigile tunnuslik minapilt on äravahetamiseni sarnane reptiloidi kui liigi kirjeldusega, sellest tulenevalt võib liike siiski kaks olla. Kuigi liigikirjeldusi on kolm.

   • ckrabat
    dets. 07, 2016 @ 20:40:08

    Lollid ja reptiloidid pärinevad mõlemad Nibirult, seega erinevalt inimestest on mõlemad võõrliigid, kuid ikkagi on tegemist erinevate liikidega.Täpsemalt võib erinevatest liikidest lugeda siit:
    https://personainfieri.wordpress.com/2015/06/07/pikk-tee-nibirule-hallidest-alglollideni/

   • Aqualung
    dets. 07, 2016 @ 21:38:27

    “Holokaustieitajate” väljanaermine? Et tipitakse selle või teise veebiseina peale täheühend “holokaustieitaja” ja hakatakse omaenda veidrat kätetööd “välja naerma”? Täiskavand inimeste kohta intellektuaalselt suht vähenõudlik meelelahutus, ma ütleks.

   • Aqualung
    dets. 07, 2016 @ 22:04:55

    “Lollid ja reptiloidid pärinevad mõlemad Nibirult, seega erinevalt inimestest on mõlemad võõrliigid, kuid ikkagi on tegemist erinevate liikidega.”

    Nn stultoloogias täieliku võhikuna ei hakka ma siinkohal oma profaanseid oletusi ‘lollide’ päritolu kohta tegema, ent ‘reptiloidide’ (kui ikka ON tegemist nendesamadega, kellest pajatab ilmakuulus reptiloloog hr David Icke) päritolu suhtes kaldun ma olema sama meelt Kanada Juudikongressiga, kes aastal 2000 veenis ka Kanada ametivõimud veendumusse, et ‘reptiloidide’ näol olla tegelt tegu kõige tavalisemate juutidega – millele küll hr David Icke sõgedalt vasta vaidles ja vaidleb, nimetades Kanada auväärt Juudikongressi väiteid “friggin’ nonsense”:

    Icke was dogged for years by allegations that his work is antisemitic; the focus on the Protocols was taken to mean that Icke’s reptilians were really Jews, which Icke called “friggin’ nonsense”.[160] After complaints from the Canadian Jewish Congress in 2000, he was briefly detained by immigration officials in Canada where he was booked for a speaking tour,[65] and his books were removed from Indigo Books, a Canadian chain. Several stops on the tour were cancelled by the venues, as was a lecture in London.[161][162] (Wikipedia).

   • ckrabat
    dets. 07, 2016 @ 23:25:00

    Siin on mingi loogika olemas, sest juudi mütoloogias on äravalitud rahva kontseptsioon ja seosed “taevaga” täiesti olemas, mis võib viidata nende reptiloidsele päritolule. Lollid olid nende teenijad, biorobotid. Inimesed aga metsikud pärismaalased, keda tuli kodustada. Icke käsitlus on mõnevõrra lihtsustatud. Shapeshifting toimus juba tuhandete aastate eest, kui reptiloidid võtsid inimese kuju ja hakkasid ka lolle inimese mudeli järgi valmistama. Muidugi on nüüd väga palju segaverelisi.Seetõttu polegi võimalik liikidel silma järgi vahet teha. Samuti vaatab Icke asju liiga antropotsentristlikult. Tegelikult võitlevad kõik liigid oma huvide eest. Lollide eesmärk näiteks on levida ja paljuneda.

   • K_V
    dets. 07, 2016 @ 23:37:35

    “kuid ikkagi on tegemist erinevate liikidega”

    No kui just teadlased kinnitavad…
    See, et loll – piltlikult öeldes – peeglisse vaadates reptiloidi näeb, võib olla sisestatud programmi eripära. Lihtsalt kopeeriti oma minapilt robotile pähe, ei hakatud jalgratast leiutama.
    Kahju muidugi, et Murphy seadused selle projekti saatuse ära määrasid.

 9. js
  dets. 06, 2016 @ 09:52:13

  Ehk kuidas käituda tõega. Ajad on ju sellised, et Valekilpkonn Imedemaalt on üks õige oluline tegelane – mina mõtlesin varem, et ta on väljamõeldis või mingi nahk-kilpkonn, aga võta näpust:

  “In Victorian times turtle soup became the rage. It was prepared from turtle meat imported from the Orient and was unaffordable by all but the very wealthy. Less well-to-do households had to resort to an ersatz version made from the head, hooves, tail and other non-muscular parts of the calf in place of the turtle meat and called, appropriately enough, Mock Turtle Soup. Lewis Carroll took advantage of this substitution in his book, creating a beast called the Mock Turtle.

  Then the Queen left off, quite out of breath, and said to Alice, “Have you seen the Mock Turtle yet?”
  “No,” said Alice. “I don’t even know what a Mock Turtle is.”
  “It’s the thing Mock Turtle Soup is made from, ” said the Queen.”

  Nii ka meil, tõde on liiga suur luksus, et teda igaühele serveerida.

  Vasta

  • js
   dets. 06, 2016 @ 10:07:26

   “…All I’ve done is made consommé, froze it, ice-filtered it over night… then I just froze it again, put it in a centrifuge… spun all of the clear broth from the ice, and then I froze it again in a minus 80 freezer and all I needed to do after that was pop it in the freeze-dryer and then simply add gelatine and Madeira…”

   Vasta

 10. Jolli
  dets. 06, 2016 @ 11:25:15

  “Rahvas ootas lihtsaid ja kiireid lahendusi, mitte keerulisi ja pikaajalisi programme.”

  Mingi troll oli Delfisse linkinud… Aga kui see kell pädev on, siis on näha, millised riigid oma võlgu vähendavad ja kellel juurde tuleb. Loodaks, et need “lihtsate lahenduste” pakkujad ei alusta meie võlakella per*ekeeramisest ehk kohustuste võtmisest tervele riigile ehk sisuliselt maksu/de/maksjatele.
  http://www.debtclocks.eu/public-debt-and-budget-deficits-comparison-of-the-eu-member-states.html

  Vasta

 11. ckrabat
  dets. 06, 2016 @ 11:32:19

  Savisaare toetuseks:
  http://pluss.postimees.ee/3935811/sueuedistus-paljastab-savisaare-salaelu?_ga=1.123071243.1080883084.1457339902
  Kuid see polnud ainus viis, kuidas Savisaar Kofkinilt altkäemaksu võttis. Süüdistusest nähtub, et 17. jaanuaril 2015 ajavahemikus kella 15.00 kuni 16.15 toimus Meritoni hotelli numbritoas pikantse sisuga kohtumine Nataljaga, seejuures tasus hotellitoa arve hiljem sularahas hotelliomanik Kofkin. Riigiprokuratuur ja kapo tõlgendavad seda altkäemaksu võtmise ja andmisena.

  http://pluss.postimees.ee/3935751/savisaar-sina-ei-saa-minuta-mina-sinuta
  Vahepeal juuakse kohvi. Savisaar soovib ka Sprite’i. Natalja tunnistab, et on närvis, mispeale Savisaar soovitab tal rääkida. «Millest?» pärib naine.

  Vasta

 12. ckrabat
  dets. 06, 2016 @ 17:32:28

  NB uus kandidaat mõlemas kategoorias! Tegemist on stultoloogilise fenomeniga.

  Jou-jou -jou: nuga, kahvel, pott ja pann, mis sa tegid Kalojann?
  http://publik.delfi.ee/news/inimesed/glamuuritar-taas-krimirajal-briti-leht-rassiraevus-anna-maria-galojan-peksis-londoni-uhke-restorani-juhatajat?id=76506600
  Inglismaal poliitilist varjupaika palunud ja sellest ilma jäetud Galojan näitas temperamenti, kui käesoleva aasta juulikuus Londoni mainekas restoranis väidetavalt selle juhatajat ründas. Naine olevat olnud nii purjus, et ei teinud vahet maal ega taeval ning kargas restorani juhile Quentin Moranole kallale. Väidetav kallaletung toimus 2. juulil 2016. Galojan elab ja töötab Londonis ning pakub poliitanalüütiku teenuseid The Baltic Times’i ja The Middle East Magazine’i nimelistele väljaannetele. Galojan on ka suur Brexiti pooldaja. Galojan, kes elab Kensingtoni rajoonis, eitab oma süüd ning ka tõika, et oli väidetava roima toimepanemise ajal purjus. Ent Galojan ei minetanud kohtuistungile minnes oma galantsust – naine kandis musta mantlit, musta seelikut ning kõrgeid kontsakingi.

  Vasta

 13. ckrabat
  dets. 07, 2016 @ 00:07:28

  Inimõiguslane: paremäärmuslaste mobiliseerumine Sorose vastu ei ole üllatus, sest ta on suurim oht nende globaalsele domineerimisele
  http://epl.delfi.ee/news/arvamus/inimoiguslane-paremaarmuslaste-mobiliseerumine-sorose-vastu-ei-ole-ullatus-sest-ta-on-suurim-oht-nende-globaalsele-domineerimisele?id=76506084
  Maailma paremäärmusluse poole pöördumise käigus on ühest mehest saanud maailmas uuesti esile kerkivate rahvuslaste poolt vihatud kuju: Sorosest on saanud paremäärmuslaste peamine sihtmärk – pööraste vandenõuteooriate keskne figuur -, kuna rahvuslased tahavad lõplikult hävitada idee, et demokraatiat ja liberaalseid väärtusi saab edendada või toetada. See ei pidanud nii minema. Berliini müüri lammutamine 27 aasta eest pidi olema sissejuhatuseks uuele vabaduse ajastule kogu maailmas. Pärast müüri langemist investeeris Soros vabadusele. Paari aasta jooksul pärast kommunismi kokkuvarisemist panustas ta miljard dollarit kodanikuühiskonna uuesti üles ehitamisse.

  Ta andis enneolematu 250 miljoni dollari suuruse toetuse selleks, et muuta liberaalsete humanitaarteaduste õpetamist Venemaal ja lisaks veel 250 miljonit dollarit uue ülikooli ehitamiseks Budapesti. Ta andis isiklikult 50 miljonit dollarit abi Bosniale ja 100 miljonit dollarit selleks, et Venemaa teadlased kodumaale jääksid ja ei toimuks ajude äravoolu Läände. Sellest ajast alates on ta annetanud hinnanguliselt 11 miljardit dollarit progressiivsete eesmärkide toetuseks, sealhulgas demokraatia edendamine, LGBT-aktivism, sisserändajate ja pagulaste toetamine ning inimõiguste kaitse.

  Ta on suurim demokraatia kaitse ja tugevdamise üksiktoetaja inimkonna ajaloos. Tema kohutav lapsepõlv Euroopas panid teda oma jõukust annetama just sellisel viisil, nagu ta seda teinud on. Soros pääses holokaustist, kuid väga napilt. Holokausti õudused tekitasid Soroses vajaduse võidelda Euroopa ühiskonnas leiduva rassismi ja ksenofoobiaga. Pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist kahekordistas ta oma panuseid demokraatia edendamisse raudse eesriide taga, öeldes: „Fond sai alguse Ungarist. Selle eesmärgiks oli aidata üles ehitada riik, millest ma ei tahaks emigreeruda.”

  Vasta

 14. ckrabat
  dets. 07, 2016 @ 08:29:12

  Nina L. Hruštšova: USA rahvakultuur on juba mõnda aega eemaldumas intellektuaalsest mõtlemisest
  http://arvamus.postimees.ee/3936971/nina-l-hrustsova-usa-rahvakultuur-on-juba-monda-aega-eemaldumas-intellektuaalsest-motlemisest?_ga=1.159253434.1080883084.1457339902
  «See, mida armastame, viib meid hukatusse,» ennustas Aldous Huxley 1932. aastal. Raamatus «Hea uus ilm» kirjeldas ta inimkonda, mille on 2540. aastaks hävitanud teadmatus, soov pideva meelelahutuse järele, tehnoloogia domineerimine ning materiaalsete väärtuste üleküllus.
  Tänaseks on meelelahutus jõudnud uude faasi ning seda on teinud ka poliitika. Tõsieluseriaalidest suviste kassahittide ja sotsiaalmeediani, mis hõlmab eriti USAs järjest kasvavat inimhulka, on rohkem filtreerimata, kohene ja järeleandmatum kui varem. Janu detailsete teadmiste ja keerukate arutelude järgi paistab olevat peaaegu täielikult asendatud veel suurema januga meemide, meeldimiste ja järgijate järele.
  Siis tuleb Trump. Oma lärmakate rahvakogunemiste ja 140 tähe pikkuste «poliitikaettepanekutega» kell pool kolm öösel teab endine tõsielusaate staar täpselt, kuidas meelitada enda poolele vihane rahvas, kes ei suuda oma kaebusi sõnadesse panna. Trump ise, kes kuulujuttude järgi soovis alustada valimiste taustal Trump TVga (eeldatavasti arvas ta, et kaotab valimised), omistab oma edu sotsiaalmeediale. Mõned Trumpi toetajad väidavad, et nende valik oli mõjutatud «tervest mõistusest». Neile meeldis tema sõnum «majanduslikust õitsengust ja võlgade vähendamisest» ning «tugevast sõjaväest ja immigratsioonireformidest». Lähimal vaatlusel puudub sellel sõnumil aga sisu ning see polnud eriti sidus.

  Vasta

  • Aqualung
   dets. 07, 2016 @ 23:22:33

   “Siis tuleb Trump. Oma lärmakate rahvakogunemiste ja 140 tähe pikkuste «poliitikaettepanekutega» kell pool kolm öösel teab endine tõsielusaate staar täpselt, kuidas meelitada enda poolele vihane rahvas, kes ei suuda oma kaebusi sõnadesse panna.”

   Kelle “kaebused” on Obama /Clintoni režiimis samahästi kui kriminaliseeritud, st vaenulik-elitistliku “avalikkuse poolt” vastuvaidlemist välistavalt “rassistlikuks”, “ksenofoobseks” jne kuulutet enam-vähem samasuguse ideoloogilise fanatismiga kui vana Hruštšovi, Nikita Sergejitš “Kukuruzniku” režiimi päevil CCCPis, mil seesinane Nina vaevu ilmavalgust näinuna kunagisest andunud stalinistist vanataadi palge ette toodi.

   Seevastu Nina “Intellectual Cuckuruznitza” Hruštšova intellektuaalidest kolleegide kaebdusi voolab elitaarses peavoolumeedias kui küllusesarvest, alates päevast, mis Clintoni-mutt valimised Trumpile kaotas:

   Lena Dunham, juudifeministlik staarkoomik-intellektuaal:

   We believed that on November 9, they’d be licking their wounds while we celebrated. It is painful on a cellular level knowing those men got what they wanted, just as it’s painful to know you are hated for daring to ask for what is yours. It’s painful to know that white women, so unable to see the unity of female identity, so unable to look past their violent privilege, and so inoculated with hate for themselves, showed up to the polls for him, too. My voice was literally lost when I woke up, squeaky and raw, and I ached in the places that make me a woman, the places where I’ve been grabbed so carelessly, the places we are struggling to call our own.

   Lena vanem kolleeg mädonna hollivuudi hoora-akadeemiast:

   Madonna on the US election: ‘It feels like women betrayed us’
   ‘Women hate women. That’s what I think,’ says pop star crowned Billboard’s woman of the year – and once photographed in Trump’s bed.

   Ja nõnna edasi ja edasi ja edasi…

   Vasta

 15. js
  dets. 07, 2016 @ 23:47:58

  Tallinn Aleppo vastu ehk sõjaisandad ei alistu: “Regime Change By Takifirs Fails – Lobbyists Call For U.S. Occupation of Upper Mesopotamia”

  http://www.moonofalabama.org/2016/12/regime-change-by-takifirs-fails-lobbyists-call-for-us-occupation-of-upper-mesopotamia.html

  Vasta

 16. huviline
  dets. 08, 2016 @ 17:59:21

  “Tsahkna ja Ossinovski usuvad, et soovahetuse lihtsustamine edendab välissuhtlust ja majandusvabadusi. Nad rõhutavad, et vastutulek transsoolistele „parandab rahvusvahelisi hinnanguid Eesti kohta”

  http://uueduudised.ee/poliitika/tsahkna-ja-ossinovski-tahavad-muuta-soovahetamise-imelihtsaks-et-edendada-valissuhtlust-ja-majandusvabadusi/

  Jagamismajanduse uus tahk. Pakun välja auraha nominendiks 2 ministrit, üks ühe, teine teise auraha nominentide nimekirja.

  Vasta

 17. huviline
  dets. 09, 2016 @ 19:03:22

  “kui enne süüdimõistva kohtuotsuse jõustumist on meedias ulatuslikult avaldatud isikut selgelt süüstavat materjali, siis… Jah, õige! Siis on igati alust eeldada, et juba selle süüstava materjali avaldamisega on tegelikult alanud nii eripreventiivne toime süüdistatava suhtes kui ka ühiskonnale laiemalt suunatud üldpreventiivne toime.”

  http://arvamus.postimees.ee/3939849/eerik-kergandberg-ajakirjandusvabadus-ja-oigusemoistmise-kohustus?utm_source

  Väga mõistlik ettepanek. Kui kedagi on meedia veergudel piisavalt sõimatud, siis peaks kohtunik kaaluma karistuse kergendamist.

  Meedia kui keelekandja on läbivalt kõiki puudutav, mistõttu koos süüteo toimepanijaga saab puudutatud solidaarsuspuue. E.Kergandberg teab väga hästi, et süütuse presumptsioon kehtib üksnes kriminaalasjades, mille kohtunik ta on.

  Meedia meetodid pärinevad seevastu tsiviilmenetlusest Tsiviilasjades kehtib vaikimisi süü presumtsioon. Sellepärast sobib meediapeks või ajakirjanduslik uurimine hästi eripreventiivse toimena süüdistatava suhtes.

  Mis saab süüdlase sputnikutest, kellel puudub menetlusstaatus, või ebaõiglaselt kohtupinki sattunud isikutest, selle üle meedia pead ei murra ega peagi murdma.
  Meedia ja ajakirjandus on siiski meelelahutustööstuse tooted.

  Vasta

 18. ckrabat
  dets. 10, 2016 @ 13:38:01

  Eesti uutmise loits ehk rahvuskonservatiivid vs rahvusliberaalid
  http://www.telegram.ee/arvamus/eesti-uutmise-loits-ehk-rahvuskonservatiivid-vs-rahvusliberaalid
  EKRE edu põhineb vaikimisi eeldusel, mida nende toetajad oma peades teevad. Selle eelduse saab kokku võtta ühe võrdusmärgiga:
  rahvuslus = rahvuskonservatiivsus
  Kuna EKRE on ainuke selgelt-identiteediliselt rahvuslik erakond, siis eeldatakse, et nende rahvuslus ongi ainuvõimalik rahvuslus. EKRE edu põhineb mõjutuspsühholoogia tehnikal nimega “thinking past the sale”. Selle tehnika tüüpnäiteks on baaris naisi lantiv mees, kes küsib “mida sa hommikusöögiks eelistad?” Tüüpnäide seletab, et nõnda visualiseerib naine mehe juures ärkamist ja see idee tundub talle siis vähem võõras, nii et ta läheb suurema tõenäosusega kaasa. Mees loob niimoodi naise jaoks tähendust.

  EKRE näiliselt inimvaenulik poliitika tuleb ühest algest, ühest valest eeldusest, ühest veast, mida teeb inimene, kel sihiks silmade ees võim, mitte rahvuslus – see tuleneb eeldusest, et rahvuslus on üks ja ühtne ja see üks on õige, mitte spekter. Nad on võtnud omariikluse loitsu ja sellelt ära lõiganud olulised jupid, loomaks kujutelma, et nemad ongi ainuvõimalikud rahvuslased. Inimhinge võib lollitada selliste loitsudega, aga vabanedes hirmu küüsist tal mõte settib, selgineb. Ühel hetkel, täiesti vältimatult, avastatakse see tõde, et rahvuslus on spekter. Ilmselt oleks see avastatud peale EKRE valitsusse saamist. Kui oponendist saab establishment, tuleb vahetada taktikaid. See sunnib arenema.

  Meil on Eestis terve põlvkond noori inimesi sündinud, kelle vanematel ei olnud neile mitte midagi õpetada, sest nad sündisid teise režiimi ajal. Kogu tänane põlvkond vanuses kuni 35 on ideoloogilises mõttes sisserändajate pojad keset võõrast riiki. Identiteedijanu on tugev ja see toidab rahvuskonservatiive samamoodi nagu moslemitest sisserändajate poegasid Euroopas toidab identiteeti loov konservatiivne islam. Nad janunevad identiteedi järgi ja konservatiivsus on ainuke, mille turundajatel on enam-vähem pädev arusaam inimhingest. Töötav theory of mind.
  Konservatiivsus on aga endiselt cargo cult. Vahet pole kas rahvuskonservatiivsus või konservatiivne islam.

  I learned how to hack computers before I learned how to talk to people. Now I see people as computers. I am debugging you. Humans are moist robots. Our cultural history is a series of grand wizards installing better software through the trick of convincing us that we were like this all along. That this is our identity. And when we choose how to behave, we pick among all the choices we have and we choose the ones that align best with our identity.

  Vasta

 19. ckrabat
  dets. 10, 2016 @ 13:51:59

  Eveliis räägib, mis teda “Kodutunde” juures vihastab: kas need inimesed kondoomidest ei ole kuulnud?
  http://naistekas.delfi.ee/persoon/elu_lugu/eveliis-raagib-mis-teda-kodutunde-juures-vihastab-kas-need-inimesed-kondoomidest-ei-ole-kuulnud?id=76544260
  Mis mind aga “Kodutunde” juures alati ärritab ja isegi vihastab, on see, kui palju lapsi need inimesed vaesusesse sünnitavad. Näiteks viimane saade. Naine, kes oli kehvade elamistingimuste pärast ja selleks, et lapsele tagada mingigi stabiilne elupaik, pannud oma lapse lastekodusse ja lootis, et saab kiiresti jalad alla, et laps lastekodust koju tagasi võtta, sai vahepeal (vist oli kahe aasta jooksul!) veel kaks last. Ma saan aru, et inimene on üksik, otsib armastust ja hellust, astub ämbrisse ja satub elu jalgadele saamise asemel alkohoolikust maniaki kaissu, kuid pagan võtaks, mis toimub su peas, kui sa saad veel kaks last samal ajal kui su üks laps on ikka veel lastekodus ja sa oled vaesem ja kehvemal järjel kui kirikurott. Miks sa tahad sellist kurba elu oma lastele? Miks sa ei mõtle? Seksige mu pärast nagu jänesed, aga iga inimene, ka isegi alghariduseta inimene, teab, et olemas on kaitsevahendid. Ja ärge tulge mulle ütlema, et võib-olla mees keelas. See näide ei ole erand, vaid pigem reegel.

  Vasta

 20. Jolli
  dets. 11, 2016 @ 11:50:23

  Kuhu arenenud sotsialismis jõuda võib. 🙂

  „Venezuelalased saavad endale Jeesusebeebi mänguasjad ning ettevõtted õpivad, et venezuelalaste õigustega ei mängita,“ ütles ….

  Kaugelt sadat protsenti ületav inflatsioon ja väärtusetuks muutunud valuuta on muutnud venezuelalastele kõige peale esmasvajaliku ostmise kättesaamatuks. Mustal turul on nende kuupalk väärt umbes 20 dollarit.

  http://arileht.delfi.ee/news/uudised/venezuelas-tulevad-kummalised-joulud?id=76555972

  Vasta

 21. Trackback: Persona in fieri edekabel TOP-500 aastatest 2010-2016 | Persona in fieri
 22. Jüri
  dets. 13, 2016 @ 21:20:22

  Ehe näide kultuurimarksistlikust fraseoloogiast. Islamiriik sai just Aleppos kolki. Kuidas küll Islamiriigi kaotust nimetada ?

  Inimlikkuse kokkuvarisemine…. a crisis the United Nations said was a “complete meltdown of humanity.” Nii et jätame nüüd hoolega meelde et kui islamistid enam päid maha raiuda ei saa, siis on inimlikkus kokku varisenud.

  Ja kes küll seda ütles ?????
  U.N. High Commissioner for Human Rights Zeid Ra’ad al-Hussein said in a statement.

  http://www.huffingtonpost.com/entry/aleppo-civilians-are-being-slaughtered-un-says_us_58500a36e4b0e05aded5d68f

  See härra on Saudi Araabiast, kus piitsutatakse, raiutakse päid maha, pederastia ja muu progressiivne on surmanuhtlusega karistatav. ….ja ühelgi liberaalil pole midagi selliste härrade inimõiguste komisjoni määramise vastu. Küll on aga suur pahandus, kui keegi kusagil seletab, et immigratsiooni võiks veidi piirata.

  Huvitav kas natsid võiksid äkki inimlikuks hakata? Et siis jätame tõrvikurongkäigud ära ja võtame pederastide vastu islami parimad meetodid kasutusele. See on ju inimlik. ÜRO inimõiguste komisjoni liige radikaalne moslem ise ütles .

  Vasta

 23. Jolli
  dets. 13, 2016 @ 22:19:59

  “See härra on Saudi Araabiast, kus piitsutatakse, raiutakse päid maha, pederastia ja muu progressiivne on surmanuhtlusega karistatav”

  Kas lugupeetav ise on SA-s käinud? Millegipärast tundub väga stabiilne ja ordnungis riik olevat, erinevalt nii mõnestki teisest Lähis-Ida riigist. 😛

  Vasta

  • Jüri
   dets. 13, 2016 @ 23:05:50

   Jah olen küll. Mul on töö selline, et seiklen Lähis Idas ja Aafrikas pidevalt. Nende nn. Private Military Company, de üks hea asi on, et saad terve maailma läbi kolada ja mitte ise ei maksa vaid hoopis Sulle makstakse.

   Kui juba personaalküsimus kõne alla tuli, siis igat sorti filmide järgi asja otsustamine on sama hea kui Cobra11 järgi Saksa liikluskultuuri hindama hakata. No ei ole Saksamaa liikluskultuur nii hull.

   Shadow Company ja muu säärane võib huvitav ja naljakas olla aga reaalset elu need ei näita. Vbolla ainult nii palju, et tõepoolest saad reisida ja paljudele erinevatele riikidele pilgu peale visata. Naera nende naljade üle aga ära puhta kullana kõike seda võta

   Ja mitte ainult mina pole seigelnud vaid paljud teised ka. Nii et pigem on probleem selles, et suure südamega sallivad pole ise kusagil käinud.

   Vasta

   • ckrabat
    dets. 14, 2016 @ 00:04:12

    Äkki on probleem selles bisnisis, mida sa seal ajad? Et sa puutudki teatava kontingendiga kokku ja ei tea, mis elu nad kebabiputka juures tegelikult elavad? See võib juhtuda ka nt poliitbroileriga, kes on tehases valmistatud, kanalas kasvatatud, siis suunatakse parteitööle ja lõpuks riiki valitsema, aga mis elu need inimesed seal burksiputka ees ja poe taga elavad, seda pole kuulnud-näinud.

   • js
    dets. 14, 2016 @ 09:54:18

    Hää Jüri, pole üldse mingit põhjust neid, kellele Aaviksoo avalik ülemaailmne kõverruum vastumeelne on, natsideks nimetada. Sina isegi ei pea seda olema, ole pealegi palgasõdur. Nats natsismi mõttes on juba ette sildistatud kurjategija ja inimvihkaja – tal pole midagi ühist nendega, kes säärase õuduse kordumise vastu on.

    Sõja ja mõtetu tapmise vastu on pigem lihtsalt südametunnistusega inimesed ja need, kellele on eemaletõukav inimõiguste kasutamine uus-imperialismi voorusvööna.

    Mis seisus need vennad seal on, oled ehk isegi näinud?

   • K_V
    dets. 14, 2016 @ 21:17:49

    “pole üldse mingit põhjust neid, kellele Aaviksoo avalik ülemaailmne kõverruum vastumeelne on, natsideks nimetada.”

    Kas see “avalik ülemaailmne kõverruum” on lihtsalt poeetiline sõnaseade, või keegi tõesti üritas miskit Aaviksoo teksti lahti mõtestada? Ja kirjutas need mõtted kuhugi üles?

   • Jüri
    dets. 14, 2016 @ 21:53:11

    “””….Äkki on probleem selles bisnisis, mida sa seal ajad? Et sa puutudki teatava kontingendiga kokku ja ei tea, mis elu nad kebabiputka juures tegelikult elavad?…..”””

    Meie töö seisneb selles, et teatava kontingendiga MITTE kokku puutuda. Selleks on vaja kebabiputkade juures olevate tüüpidega suhelda ja mõni neist endale sõbraks võita. Siis mõni kebabiputka vend räägib Sulle midagi või teeb käemärgi või paneb kivi kuhugile või annab muu vihje et kui Sa midagi teed või tegemata jätad, võib suur õnnetus juhtuda. Neegrite ja moslemitega sõbrustamine on meie töö kõige suurem kunst. Iraagis on umbestäpselt 30 miljonit asukat ja kõigist neist jagu Sa ei saa. Nipp seisneb selles, et kohalikud olud hästi selgeks õppida ja endale mõni tuttav leida, kes Sind natukene konsulteerib kuidas koha peal asju ajada ilma et jamaks läheks. 30 miljonist Iraagi asukast võid Sa endale leida ainult ühe sõbra aga ainult ühte hoiatust ongi vaja et päästa üksainus nahk, mis on Sinu oma.. koos Sinuga pääseb klient ka ära ja nii me pappi saamegi….:D

    “”…ole pealegi palgasõdur…””

    Mu ametlik tiitel on Private Military Contractor ja see tähendab, et Sa kasutad oma sõjalisi teadmisi selleks, et mitte sõda lahti päästa vaid sõda ära hoida. Jama korraldada suudab igaüks aga võõras kultuuriruumis asju niimoodi ajada, et jamaks ei läheks, see on veidi keerulisem. Natuke väljaõpet on vaja. Ntx paremäärmuslust ja rassismi. Euroopas pole sellistest teadmistest suuremat lugu, Lätis käivad asjad enam vähem samamoodi nagu Leedus aga Aafrikas on asi veidi keerulisem. Ühe rahvuse asuala erineb teisest nagu öö ja päev.

    Neeger muideks pole mustanahaline. Neegrile meeldib ennast pesta ja kui Sa suvatsed enne tööle minekut Stockmanist läbi astuda ja paar tükki hästi lõhnavat seepi kotti visata siis aitab see vähemarenenud piirkondades asjaajamisele rohkem kaasa kui 10USD. Ntx neegripoiss saab tüki seepi mis talle väga meeldib ja mida Kongo DV,s üldse ei müüda. Jube vahva on minna oma neegritüdruku juurde puhtana ja hästi lõhnavana minna. Vastutasuks räägib ta Sulle mis ta kohalikest asjadest kuulnud on. Nii saad teada mida kohalikud värdjad plaanitsevad ja mida teha, et probleeme ära hoida. Selliste oskuste eest meile makstaksegi. Keegi ei maksa märuli ja vägivalla eest. Raha saad siis kui Sa suudad probleemid ära hoida.

    Kogu militaartrollipostituse lõpetuseks, rahvad ja rassid on liiga erinevad, et neid mingi abstraktse multikulti nimel kokku vägistada. Üksikisik kannatab paari tuhande dollari nimel paar nädalat multikultuuri ära aga Jeesuse, Allahi, Krišna, Višnu ja muude jumalate nimel peab iga rahvas oma riigis elama. Erinevus rikastab ainult relvakaupmehi, palgasõdureid, matusebüroosid ja muud sedalaadi rahvast. Ülejäänutega läheb nagu Srebrenicas või Rwandas.

    Kõik maailma sõjad on maha peetud tänu erinevusele. Rahvad ja rassid on liiga erinevad, et omavahel jutuga kokkuleppele jõuda ja siis…

   • Jüri
    dets. 14, 2016 @ 22:24:19

    Ahjah, ad hominum solvangu unustasin ära.

    Ma arvan, et Clausewitzist, Sun Zi,st Luttwakist, Keegianist, William S Lindist ja paljudest teistest toredatest inimestest jääb väheks ja kui Sa tahad mingi probleemi põhjani jõuda, siis ülikool ei aita vaid pead ise konkreetsete inimestega nina kokku pistma.

    See blogi ongi see ongi üks neist paljudest kebabiputkadest kuhu Sa pead ise omal jalal jõudma. Ja nendega ise rääkima.

    Ok…ma nüüd homme kl 07.05 lennukisse ja kevade poole räägib jälle.

   • js
    dets. 15, 2016 @ 08:29:54

    @ K_V

    Kahjuks pigem poeetiline sõnaseade. Lihtsalt mulle tundub, et see, millest Aaviksoo tookord rääkis, on nüüd täies hiilguses kohal. Propornot, Propastop ja #fakenews. Vaatepunkt on selgem kui kunagi varem – see pole mitte rahvus ega riiklus, vaid idee, et kui kõik valetavad, siis ei vastuta keegi. Ma väga tahaks, et keegi minust targem selle üksipulgi lahti võtaks, aga pole kedagi, kes teeks, pole vist kohtagi, kus seda teha. Inimesed peavad lihtsalt kuidagi hakkama saama.

   • K_V
    dets. 15, 2016 @ 22:27:04

    Minu meelest grupi-identiteet ongi peamiselt nende kaheldava väärtusega väidete kogum, mida see grupp usupõhiselt toetab ja levitab.
    Ja kuna need, kes süüdlaste otsimise asemel põhjusi otsida soovitavad, ise eeskuju ei näita, siis on ka mistahes teemade arutamise põud päris karm. Ühele asjale põhjusteotsimise propageerijad põhjusi ikkagi leiavad – et miks nad ise siis põhjuste otsimisega ei tegele.

   • js
    dets. 16, 2016 @ 12:44:06

    @K_V

    Hästi, ma jätkan siis pool-poeetiliselt. Aaviksoo kõverruum on selline ruum, kus ilma mingite vastuoludeta kohtuvad ühes punktis HRW (Human Rights Watch) ja al-Qaida, inimõigused ja radikaalne islam. Eetiline on hirmutada elanikkonda islamiseerumisega ja samas toetada Islamiriiki nii moraalselt (imetleva meediakajastuse näol) kui täiesti reaalsete majanduslike vahenditega – nt naftaäri soodustamise ja sõjalise väljaõppega. Eetiline on hävitada riike ja hädaldada rändekriisi pärast.

    On igati eetiline, et tavalisel inimesel, kellel tegelikult on teisigi muresid, lastakse ülikõrgete ideaalide ja masendava meediategelikkuse vahel kaotada igasugune orienteerumisvõime ja südametunnistus. Maarja Vaino meenutab vana anekdooti, kus patsient vajab silma- ja kõrvaarsti, sest see, mis ta kuuleb, ei vasta enam üldse sellele, mida ta näeb.

    Inimese elu suunab vaim ja mõte, need tuleb korda seada, siis pole häda, muu tuleb järgi. Süüria on iseseisev riik, mida on üritatud hävitada palgasõdurite ja kõrbepiraatide abil. Aleppo elanikud vabastati piiramisest. Lihtsad asjad, rasked tunnistada.

    Minu soovitus ja hoiatus on täiesti konkreetne – kui me ei hoia endale sedasama õigust, seda isemõtlemise ja -ütlemise õigust, mida nõudis KJPeterson –, siis pole asjal mõtet. Lööktöö Huntingtoni müüri ülesehitamisel on narrus.

    Paar Elijah J. Magnieri lugu taustaks sellele, mida ma mõtlen:

    What triggers terrorism? Is it Islam, or rather US Foreign Policy and the west’s double standards?
    Syria and Iraq caught between the “new analysts” and the politicised media

   • K_V
    dets. 16, 2016 @ 20:12:37

    “Inimese elu suunab vaim ja mõte, need tuleb korda seada, siis pole häda, muu tuleb järgi.”

    Mjah. Kui kõik ühtemoodi aru saaksid, et mis vaimu ja mõtte juures korrast ära on ja mismoodi see kord välja nägema peaks, siis oleks tõesti rahu maa peal ja Jumalal inimestest hea meel!

   • js
    dets. 16, 2016 @ 21:53:38

    @ K_V

    Igal ajal oma asi, ja ma räägin sellest ju sellest, mis on praegu, mis on nüüd. Ütlesin õige selgesti: “Süüria on iseseisev riik, mida on üritatud hävitada palgasõdurite ja kõrbepiraatide abil. Aleppo elanikud vabastati piiramisest. Lihtsad asjad, rasked tunnistada.” Tõe tunnistamisest sõltub see, mida edasi tehakse.

    Viited täpsustasid ka, aga mis seal ikka.

   • K_V
    dets. 17, 2016 @ 00:21:46

    Palju õnne kõigile muidugi nende õigete ja tõeliste süüdlaste otsimisel ja leidmisel. Kui astrofüüsikas saab ilma süüdlasteta üsna kergesti hakkama, siis riikide, rahvaste ja inimeste vaheliste suhete kirjeldamisel ongi raske niimoodi läbi saada, et ainult põhjustest räägitakse, süüdlastest aga mitte.

   • guybrush
    dets. 20, 2016 @ 11:08:29

    @Jüri

    Aitäh informatiivse ja asjaliku jutu eest. Ma ei kahtle hetkeks ka, et see mida sa isiklikult kogenud oled, on mingi jura, puhtalt sest et kuskil kaugel mingid isehakanud Lähis-Ida internetieksperdid seda väidavad.
    Aga, sinu kogemus jääb siiski ainult sinu kogemuseks. Sellest, et kohad kus sa oma tööd teed, nõuavad erilist hoolt ja kohalike olude tundmist, ei järeldu kuidagi seda, et needsamad inimesed oleks kuidagi fundamentaalselt Euroopa kultuuriruumiga sobimatud. Erinevad nad kindlasti, aga see erinevuse tont on praeguseks igast kuulujuttude ja hirmutamistega suureks maalitud.
    Mu jaoks on näiteks usutavam see jutt, et Lähis-Ida ja Aafrika inimesed on teiste tõekspidamiste ja traditsioonidega puhtalt sellepärast, et sealne elukvaliteet, sitt valitsemine ja tihedad sõjad on ellu jätnud oludega kohaneda suutvad inimesed. Ja ma arvan, et seni kui tugevamad riigid mängivad nendega oma sõja- ja majandusmänge, on nende tugevamate riikide elanikel suhteliselt silmakirjalik hädaldada, et pagulased trügivad nende õuele head elu otsima.
    Minu isiklikud kogemused näitavad, et sõltumata usust ja nahavärvist on inimesed täpselt samamoodi laisad ja lollakad või töökad ja targad. Multikultuursus oma plusside ja miinustega on juba töötanud päris mitukümmend aastat. Plusside poole pealt on näha, et igat sorti LGBTQ/moslemid/mustanahalised on suutnud läbi lüüa pea igal elualal ja ma ei usu, et see tuleb mingist kultuurimarksismuse poolt peale surutud positiivsest diskriminatsioonist.
    Miinus on aga see, et näiteks Euroopa pole juba pikemat aega suutnud olla nn. karm aga õiglane: rikkamate ühiskonna kihtide sõna maksab rohkem kui vaesemate oma, ja nii seadus kui seaduse vaim kehtib vaesematele rohkem kui rikkamatele. Tulemus on see, et vaesemad peavad nüüd konkureerima nii robotiseeritud tehaste kui sisserännanud tööjõuga, samas kui firmaomanikud ja rikkamad võidavad kasumis ja odavates hindades. Immigrantide/pagulaste/moslemite süüdistamine selle olukorra tekkes on mu meelest veidi märgist mööda laskmine, siit paistavad hoopis lappama läinud kapitalismi karvased kõrvad.

    Igatahes, head reisi.

  • js
   dets. 14, 2016 @ 10:00:33

   Vasta

 24. js
  dets. 14, 2016 @ 09:56:57

  Libauudiste torm MoonOfAlabamas: MSM Create #Fakenews Storm As Rebel Aleppo Vanishes

  “I have not ever experienced a #fakenews onslaught as today. Every mainstream media and agency seems to have lost all inhibitions and is reporting any rumor claim regarding east-Aleppo as fact…All these information operations (pdf) have me concerned. When those “last activists in Aleppo” tweet that the Syrian army is moving in towards them do they mean that Assad’s tanks rumble onto Vauxhall Cross? The news agencies and mainstream media take all the “activist” tweets, WhatsUp sessions and video uploads as the truth without even knowing where those come from. Those “activists” could sit anywhere and there is no way for reporters to verify their location.But as long as everyone repeats the lying “reports from the ground” of said “activists” no one can be held responsible. “We all honestly erred,” is the usual and well accepted apology. We should try, wherever we can, to hold those news people to higher standards.”

  Vasta

  • guybrush
   dets. 20, 2016 @ 11:09:20

   @js

   Ma ei julge eriti isegi Süüria nime suhu võtta, sest ma ei suuda enam orienteeruda selles info virrvarris, mis selle teema ümber käib. Mul on üha rohkem selline kõhutunne, et kuskil on nüüd selgeks saadud, kuidas käib päriselt internetipropaganda tootmine. Lisaks on klikkidele ja emotsioonidele orienteeritud meedia otsustanud kasumi nimel ohverdada usutavuse. Seega tundub, et selliste kuumade teemade puhul, nagu Süüra või USA presidendivalimised, ei saagi enam otseselt midagi muud usaldada kui isiklikke kohapealseid kontakte ja kogemusi.
   Mingis mõttes on see täiesti sürreaalne, kuidas eestlased omavahel kirglikult vaidlevad kauge Lähis-Ida teemadel kasutades mingite 3ndate osapoolte hangitud küsitava kvaliteediga infot. Sest kui peavoolumeedia valetab, siis miks peaksin ma eeldama, et kõrvalvoolu meedia räägib tõtt? Mul ei saa elu sees olema aega läbi harutada seda teabevõrgustikku ega vaadata kõiki videosid jne., et veenduda asja õigsuses.

   Vasta

   • js
    dets. 20, 2016 @ 18:28:08

    Sürreaalne tõesti: meie venelased teavad – noh, arvan ma end teadvat –, et Venemaa on vabastanud Aleppo džihadistide piiramisrõngast. Meie teame, et Venemaa ja Assad ründasid ning vallutasid selle linna. Venelased teavad, et süürlased ja linnaelanikud on õnnelikud selle üle; meie teame, et täitsa õnnetud. Nemad arvavad, et Venemaa tegi heateo; meie vastupidi, ta jätkab oma retsidivistlike aktide seeriat.

    Ma üritasin omal kohmakal moel sellest K_V-le rääkida, aga ta vist ei saanud aru. Ajakirjandusel on vastutus, see vastutus on olemuselt konservatiivne, heal juhul läbi aastakümnete ja -sadade ulatuv. See on seotud püsivuse, mälu ja tõetaotlusega. Willam Blake’i vaimulahingutega, kus relvad mitte ei tapa, vaid annavad elu, kus vaimne võitlus ei too mitte surma, vaid on armastuse ja lugupidamise märk. Ajakirjandust peab saama mõistlikul määral usaldada. Selle usalduse lõhkumine ja revolutsioonilise propagandaga asendamine on minu meelest kuritegu, Aaviksoo meelest ilmselt mitte.

    Ja lõppude lõpuks ei saa mitte keegi mitte midagi, mitte kellegi heaks teha – aga ma ei annaks iseendale kunagi andeks, kui ma peaksin vaikides koonduslaagrite meelsusega maal kuidagimoodi osa- või unter-eetiliselt elama.

    Godot’d oodates, js.

   • K_V
    dets. 20, 2016 @ 19:42:38

    “Ajakirjandusel on vastutus…”

    Usk ajakirjanduse vastutusse on kõige kummalisem ja arusaamatum usk, millest ma kuulnud olen.
    Kui ma ise kunagi peaksin tundma vajadust usu järele, eks ma siis lähen mõne kirikuõpetaja jutule.

   • js
    dets. 20, 2016 @ 21:49:53

    Mul on heameel, et Aaviksoo omal ajal selliseid asju ütles ja kirjutas. Tänu talle on meil sellest ajast oma maamärk, meil on soovi korral võimalik hinnata tegu kavatsuse järel. Meil oli mõte, meil on tegu, meil on tagajärjed. Me saaks teha teisiti, kui tahaksime, sest me teame.

    Mis see oli, kas ajakirjandus? Sõna, mida kuuldi, mõtted, mida keegi väljendas? Keegi kuulas ja luges ja uskus teda, võimukat ja tarka meest. Keegi kartis teda, seda võimukat ja tarka meest ja tema mõtteid. Keegi võttis nõuks ja viis ellu.

    Kas oleks parem olnud, kui ainult salaseltslased ja vandenõulased teadnuksid asjast? Võibolla. Nii see ongi enamasti olnud, nagu ma ei teaks.

    Aga ka sinu riigil, kui sul see on, või neil, keda sa pead oma teekaaslasteks, on oma suunatähised. Võibolla sobib sulle, kui neid hoiatakse salajas. Hoitakse enda teada ja kui keegi küsib, kui keegi midagi arvab, siis salatakse maha. Võibolla on nad dogmad, muutumatud ja pühad, väljaspool aega ja kirjandust.

   • K_V
    dets. 20, 2016 @ 22:24:43

    Ma igaks juhuks küsiks üle, et kas keegi teab juhatada Aaviksoo ettekande esialgse teksti juurde, mille põhjal “Diplomaatia” kõigile teadaoleva sürrealismisugemetega naljanumbri avaldas. Või keegi teab miskit ametlikku põhjendust esialgse teksti kättesaamatusele.

   • guybrush
    dets. 21, 2016 @ 09:56:24

    @js

    Ma näen seda, et kumbki osapool üritab mind üha agressiivsemalt ja emotsionaalsemalt veenda selles, et nemad ei valeta. Omavaheline konkurents tähendab, et faktikontrolliks pole aega, ja lugeja tuleb üle ujutada infovooga, mis teda Kohe ja Praegu tegutsema sunnib. Mulle tundub kogu see situatsioon üha rohkem väljapressimisena kui minu informeerimisena. Ma ei tea, kas keegi on teadlikult võtnud endale selle eesmärgi ajada vesi nii mudaseks, et inimestel kaoks usaldus absoluutselt kõige vastu, aga ma arvan, et seda tendentsi praegu tähele panna ja sellele kuidagi vastu astuda on ehk tähtsam kui misiganes Süürias toimub.
    Ühtlasi ma kõrvalt näen ka, mida saab korda saata tänapäeva tehnoloogia ja mõnekümne internetiaktivistiga. Üks sõber keda selles asjas usaldan, ütles kord, et Eesti taasiseseisvumise taga oli umbes 300-pealine aktivistide tuumik, siit ei ole mul keeruline ette kujutada, et mõni piisavalt rahakas seltskond võib endale sarnase kollektiivi palgata.
    Jättes kõrvale selle, et info jõuab Süüriast või ükskõik kust mujalt minuni läbi mitmest erinevast allikast koosneva ahela, siis on igasugune informatsioon üha lihtsamini võltsitav.
    Google-l on tarkvara, mis suudab inimhääle salvestusi analüüsides toota ette antud teksti põhjal uusi salvestusi, mis kõlavad originaaliga äravahetamiseni sarnaselt (Google WaveNet); Adobe demonstreeris hiljuti sarnase funktsionaalsusega tarkvara, mis on täiesti kasutatav igaühele, kes trükkida oskab (https://www.youtube.com/watch?v=I3l4XLZ59iw). Photoshop ja Adobe Premiere oskavad videoga küllaltki sarnaseid trikke teha.
    Lisaks on reklaamiagentuurid üle maailma veetnud viimased mitukümmend aastat süstemaatiliselt inimese instinkte ja nõrku kohti kaardistades ja saadud teadmisi üha õelamalt ära kasutades. Pole siis üllatav, et tehnikaid, mis on nii edukad olnud inimestele mõttetu träni müümisel, kasutatakse nüüd propaganda eesmärkidel. Reeglina kipuvad need asjad ära kasutama inimeste emotsionaalset mõjutatavust ja ehk sellepärast ongi pea- ja muuvoolu uudistes üha rohkem näha ülereageerimist, šokeerimist ja hirmutamist.

    Süüria puhul konkreetselt on mulle jäänud mulje, et absoluutselt kõik konflikti osapooled on mingi sitaga hakkama saanud, aga ükski neist pole veel valmis seda teistele tunnistama, ja seega üksteisele näpuga näitamine ja tapatalg jätkub.

   • ckrabat
    dets. 21, 2016 @ 11:30:25

    “Pole siis üllatav, et tehnikaid, mis on nii edukad olnud inimestele mõttetu träni müümisel, kasutatakse nüüd propaganda eesmärkidel. Reeglina kipuvad need asjad ära kasutama inimeste emotsionaalset mõjutatavust ja ehk sellepärast ongi pea- ja muuvoolu uudistes üha rohkem näha ülereageerimist, šokeerimist ja hirmutamist.”
    Point,
    See on muidugi puhas stultoloogia.

   • js
    dets. 21, 2016 @ 14:54:14

    Ma loodan, et ma ei ole pealetükkiv 🙂

    Ükspäev hakkasin ma mõtlema keelule kõike jumala nimel teha, iga asja puhul tema nime suhu võtta. Jumal on kade, tõde on kade ja mul on kahju, et sellest üldse peab rääkima. Tõesti meie ei tea tõde. Kas see, et eile sadas kõvasti vihma on tõde või sadas lihtsalt vihma? (Kas sadas?) Kui ma järgmisel päeval imestan, et miks mu saapad küll nii märjad on, kas ma olen siis lihtsalt hajameelne ja poolearuline või salgan tõde kui sellist?

    Järsku olengi ma Aaviksooga ühel nõul – loeb ainult see, mida me tahame. Mida mäletame. Võib-olla ei tahagi, võib-olla ei mäletagi.

    Ja kõik ei ole võltsitav. Vilniuse kohtumine ja Janukovõtši otsus. Maidan, Euroopa välisministrite visiit ja presidendi põgenemine. Victoria Nulandi käimised ja ütlemised. Brennani ja Bideni visiidid Ukrainasse kriisi olulistel hetkedel. See, et Krimm lülitati Venemaa koosseisu just sellises ja mitte teistsuguses kontekstis. See, et mitte ükski uue Ukraina tipp-poliitik ei söandanud mitte kunagi Donbassis käia. Midagi ütleb ka asjaolu, et praegu räägitakse Krimmist kui absoluudist, sündmusest iseeneses. Kõik see on kõnekas. Niisama, ilma ühegi video- või helisalvestuseta.

    Nagu ei saa praegu enam võltsida Colin Powelli kõnet ÜRO-s, Iraagi hävitamist, Liibüa hävitamist ja Clintoni rolli selles, järgnenud rünnakut Süüriale. Ei saa eirata islamistide toetamist ja islami vihkamist ühekorraga. Riigijuhtidele jäävad saudide armastus ja raha, meile vahhabismi mõrud viljad. Kõnekas on siin see, et oma vägivalda ei seostata selle ilmselgete tagajärgedega.

    Ei saa eirata ka seda, et mistahes ägedasti vehkivast aktivistist on riigi vastu vähe kasu, kui teda eelnevalt välja ei õpetata, ei varustata vajalike oskuste, teadmiste ja vahenditega ning sõjaks tarvilise tugisüsteemiga –relvade, logistika ja raviteenustega. Ei toetata rahvusvahelise meedia kogu jõuga, ülemaailmse foorumiga.

    Aga ma pean ennast tagasi hoidma. Tõsi on see, et tõde tahetakse ühte klippi, kaduvasse hetke, jänese kombel võluri kübarasse suruda, kust teda mustkunstniku kombel ja tema käe järgi, ikka ja jälle uuenäolisena – tuvi või valge rätikuna – võib välja tõmmata.

    Aga ta ei mahu sinna, mis siis, et nad sedamoodi väidavad.

   • K_V
    dets. 21, 2016 @ 20:44:27

    “Lisaks on reklaamiagentuurid üle maailma veetnud viimased mitukümmend aastat süstemaatiliselt inimese instinkte ja nõrku kohti kaardistades ja saadud teadmisi üha õelamalt ära kasutades.”

    Kui kindlad me võime olla usus, et autoritaarsed-totalitaarsed riigid pole ise võimelised tootma teadmist inimestega manipuleerimisest?
    Ja kui mingil imepõhjusel on ka selle jaoks vaba ettevõtlust vaja, siis ei tohiks manipuleerimise nõuhau raskemini varastatav-kopeeritav olla, kui olid omal ajal tuumapommide valmistamiseks vajalikud teadmised.

   • ckrabat
    dets. 23, 2016 @ 14:46:18

   • guybrush
    dets. 27, 2016 @ 10:20:14

    @js

    Ei ole pealetükkiv ja ma ei eita, et ka Lääne (eriti USA) poole peal käib mingi räpane mäng. On käinud aegade algusest peale, kuigi meetodid on vähemalt viimase ajani muutunud pigem vägivallatumaks, mis tegelikult on ju hea.
    Aga see tõlgendus, et Ukraina praeguses olukorras on pigem süüdi Venemaa mõjusfääri tunginud Lääs ja USA on minu jaoks arusaamatu. Keegi Ukraina valitsejatest ometi võttis neid mainitud kõrgeid külalisi ju vastu, protestid Maidanil olid ju päriselt, mitte kinnimakstud. Järelikult oli kogu asjal ka rahva toetus. Samamoodi nagu Eesti liitumisel ELi ja NATOga oli rahva toetus, ja tegemist polnud mingi Brüsseli või USA kurikavala plaaniga Venemaa ümber piirata. Ja isegi kui Ukraina sündmuste taga on USA karvane käsi, siis see ei õigusta kuidagi Putini otsust annekteerida Krimmi ega alustada Donbassis sõda.

    Kui sõda on diplomaatia jätkamine teiste vahenditega, siis see on mu jaoks kõige otsesem ja selgem märk sellest, et Putin ei ole suutnud läbi viia selliseid reforme, mis tekitaks inimestel tunnet, nagu elu Venemaa mõjusfääris oleks parem kui Läänes. Ma ei usu seda muinasjuttu, kuidas kõik on pahad ja plaanivad rünnakut Venemaa vastu. Vastupidi, Venemaal on olemas meeletud maavaralised ressursid, mille najalt ehitada üles kõrgtehnoloogiline riik, ma ei tea miks nad seda ei siiamaani teinud pole.

    Venemaa tehnika viimane sõna tundub olevat metoodika, kuidas internetis võimalikult efektiivselt valetada ja inimesi propaganda abil kontrollida. Eks seda on ka USAs mõistetud, et sisuliste reformide asemel on odavam tekitada inimestele erinevaid illusioone: a) et kõik on hästi ja parimas korras, b) terroristid/pagulased ründavad ja c) Keegi Teine on süüdi sinu ebaõnnes.
    …mis ongi asi, millest ma tegelikult tahtsin rääkida. Praegu on mu meelest toimumas üha hoogsam desinformatsiooni- ja propagandakampaania nii USA, Venemaa kui ka igasuguste muude tegelaste poolt. Ma ei taha siinkohal väita, et see automaatselt tähendab, et Putin alati valetab ja Obama alati räägib tõtt.

    @K_V
    “Kui kindlad me võime olla usus, et autoritaarsed-totalitaarsed riigid pole ise võimelised tootma teadmist inimestega manipuleerimisest?
    Ja kui mingil imepõhjusel on ka selle jaoks vaba ettevõtlust vaja, siis ei tohiks manipuleerimise nõuhau raskemini varastatav-kopeeritav olla, kui olid omal ajal tuumapommide valmistamiseks vajalikud teadmised.”

    Inimesed ei maksaks reklaami- ja suhtekorraldusfirmadele roppu raha, kui sellest ei tuleks mingit tuntavat kasu. Ka telefoniäppide tootjad on oma mängud ehitanud kindla matemaatilise mudeli järgi, et võimalikult suure tõenäosusega neilt raha saada (https://www.raywenderlich.com/39647/40-secrets-to-making-money-with-in-app-purchases). Thinking, Fast and Slow (on mu teada ka eesti keeles saadaval) Nobeli laureaadi Daniel Kahnemani poolt on päris silmiavav raamat selle kohta, kuidas psühholoogid on erinevate eksperimentidega leidnud viise inimeste alateadlikku mõtlemist ja hinnanguid (sala)kavalalt mõjutada. Mingis mõttes on tegu võidurelvastumisega keskmise inimese ja reklaamifirmade vahel, ja hetkel tundub, et reklaamifirmad on võitmas.

 25. ckrabat
  dets. 20, 2016 @ 19:19:08

  Nojah, üldiselt on paratamatu, et võibki olla mitmeid tõdesid ja igaüks laseb seda paista sellises valguses nagu talle meeldib.

  Süüria probleem seisneb kõige rohkem selles, et ükski osapool ei ole siiralt rahust huvitatud, sest igaühel on gladiaatoriteareenil teda takka õhutav toetajatekoor. Kui sunniitlik opositsioon oleks siiralt rahust huvitatud, küllap siis oleks mingi võimalus kokkuleppeks ka leitud. Kõige rohkem usaldan ma kurde ja nendega koalitsioonis olevat Süüria Demokraatlikku Liikumist, kellel on ainsana mingi osa kainet mõistust säilinud. Kuid peavoolulahingus on nemad statistid ja neid kasutatakse ära ilma et neile suurt sõnaõigust oleks antud. Eile näitas ETV päris huvitavat prantslaste dokki Bashar al-Assadist, panin lingi teise võlvi.

  Vasta

 26. huviline
  dets. 21, 2016 @ 09:21:02

  http://ekspress.delfi.ee/intervjuu/tarmo-soomere-tode-on-liiga-keeruline?id=76650248

  Väike kild intervjuust, millega iseloomustatakse alanud ajastut: alanud on tõepõhjatu ajastu.

  Tõepõhjatu, st teadus ei halda meid ümbritsevat määramatust muus osas kui üksnes väikesel dogmaatilisel tasemel. Muus osas, väljaspool dogmasid ehk õppelauseid, on tõde tõepõhjatu.

  Tähelepanu vääriv on ka tõik, et Teaduste Akadeemia esimees tunnistab jumala olemasolu, nimetades seda positsioneerimise küsimuseks: kas maailmatipp on inimene (antropotsentristlikud seadused) või midagi muud (looduslik raam inimlike reeglite ümber). Kuna tõepõhjatu inimene on vilets, siis peab olema midagi muud.

  Vasta

 27. ckrabat
  dets. 21, 2016 @ 11:34:49

  CIA officer who interviewed Saddam Hussein reveals the bizarre way the dictator spent his last days in power
  https://www.yahoo.com/finance/news/cia-officer-interviewed-saddam-hussein-172655748.html

  Vasta

 28. jolli
  dets. 21, 2016 @ 18:27:48

  Joujou. Äkki oleks avalik huvi, millega lugupeetavad siis sellise au ära teenisid.
  http://m.postimees.ee/section/122/3954493

  Vasta

 29. Jolli
  dets. 27, 2016 @ 12:26:38

  guybrush: “Ma ei usu seda muinasjuttu, kuidas kõik on pahad ja plaanivad rünnakut Venemaa vastu. Vastupidi, Venemaal on olemas meeletud maavaralised ressursid, mille najalt ehitada üles kõrgtehnoloogiline riik, ma ei tea miks nad seda ei siiamaani teinud pole.”

  See on küsimus stultoloogidele. 🙂 Aga äkki on Venemaal lolle liiga palju?
  🙂

  http://maailm.postimees.ee/630908/medvedev-reastas-vene-kolm-pohihaeda-lollid-maanteed-ja-korruptsioon

  Vasta

  • K_V
   dets. 27, 2016 @ 18:22:52

   “Persona in fieri on autorite kollektiivi koondnimetus, kes on võtnud eesmärgiks arendada kriitilist diskussiooni Eesti ühiskonna ja riigi arengu kitsaskohtade ja seda mõjutavate nähtuste kohta, kuid ei jäta tähelepanu alt välja ka globaalseid ning regionaalseid valupunkte…”

   Võibolla pole Venemaal kedagi, kes lollidele pidevalt meenutaks, et nad on teine liik, et neid on palju ja et nemad pärivad maa.
   Autorite kollektiiv võiks siin näha võimalust oma missiooni rahvusvaheliseks muutmiseks.

   Vasta

   • ckrabat
    dets. 27, 2016 @ 20:21:39

    “Võibolla pole Venemaal kedagi, kes lollidele pidevalt meenutaks, et nad on teine liik, et neid on palju ja et nemad pärivad maa. Autorite kollektiiv võiks siin näha võimalust oma missiooni rahvusvaheliseks muutmiseks.”

    Liigilist kuuluvust ei saa teadaolevalt muuta, sellepärast stultoloogiliselt on lollist täiesti võimatu inimest kasvatada, see on eksiteele minek. Kassist ei saa koera kasvatada ja paabulinnast pingviini. Muidugi tuleb lolle tundma õppida nagu zooloogid seda teiste liikidega teevad, nii oskame võõrliikidega toime tulla. Selleks ongi stultoloogia. Lapsed, õppige bioloogiat! Põhimõtteline vahe on stultoloogia, stultofiilia ja stultofoobia vahel. Kaks viimast kajastavad emotsionaalset hoiakut. Ma kordan hästi aeglaselt, et kõigile kohale jõuaks: stultoloogia ja stultofoobia on erinevad asjad. Stultoloog uurib lolle, mitte ei halvusta neid!

    Võib-olla esitatakse lollidele üleloomulikke nõudmisi? Pigem tuleks neis tugevdada positiivset identiteeti ja vähendada alaväärsuskompleksi, millega loll häbeneb identiteeti ja püüab ennast näiteks inimesena esitada.

   • K_V
    dets. 28, 2016 @ 07:33:59

    “Pigem tuleks neis tugevdada positiivset identiteeti ja vähendada alaväärsuskompleksi, millega loll häbeneb identiteeti ja püüab ennast näiteks inimesena esitada.”

    Aga ainult Eesti piirides tegutsemisest jääb väheks.

  • guybrush
   dets. 28, 2016 @ 07:53:06

   @Jolli

   Kui võtta riiki nagu firmat, siis ei pea enam hindama selle kvaliteeti mingi demokraatlikkuse või vasak-parem skaalal (viimane on minu jaoks alati olnud segane kontsept). Mina mõtlen siis nii, et hindaks õige riiki selle järgi, et kui korras on kontor, kui õnnelikud on töötajad ja paljud neist tahaks hoopis teise firmasse tööle (pagulased/migrandid). Venemaa tundub sedaviisi mõeldes umbes selline firma, kus tavatööline saab närust palka, kontor on kütmata ja sellegi üür läheb palgast maha. Ülemused kuidagi hoiavad äritegevust toimimas (ehk siis nafta ja gaas liigub) ja enda palgad kõrged, aga pole täpselt aru saada, kas a) neid lihtsalt ei huvita firma üleüldine käekäik, aga nad palkavad PR tegelase, kes töölistele asjad ilusaks maalib (pohuism + propaganda), b) neil on firmast ja maailma asjadest üldse omamoodi arusaam (nartsissism + ignorants). Ma tõesti ei usu, et Putin on tahtnud kuskil mingeid sõdu alustada, pigem tundub et ta nagu üritab oma firmat ülevõtmise eest kaitsta, ja ta kasutab selleks ainukesi tööriistu, mida ta kindlalt teab töötavat. Aga see, mida Putin teab, usaldab ja kuidas maailmast aru saab, võib vabalt olla osalt täiesti aegunud ja osalt paranoiast-propagandast moonutatud.

   @ckrabat

   Kui lollile ehitada maailm, mis hoiab ta kõhu täis ja meele vagura, siis ei ole temaga tegelikult probleemi ka. Jamad tekivad siis, kui a) ühed targemad üritavad lollide abil teistest targematest võitu saada ja/või b) kui stressis lollid asuvad intuitsiooni ja kõhutunde pealt probleeme leiutama või neile lihtsaid lahendusi nõudma. Siin ongi kultuurimarksistlik illuminaadieliit teinud selle vea, et kasuminumbreid Excelis taga ajades on liiga vähe mõeldud selle peale, kelle arvelt kasum saavutatud on, sest mida rohkem nälg (kas siis päriselt või lihtsalt langus elukvaliteedis) uksele koputab, seda väheb peab lauses olema silpe ja sõnu, et hirmunud loll nendest veel aru saaks.
   Ma täiendaks stultoloogia teooriat ühe väite võrra: nimelt on igas inimeses terake lolli – mõnikord on terake suurem, mõnikord väiksem. Ja mida rohkem inimest hirmutada ja segadusse ajada, seda suurem on tõenäosus, et inimene hakkab oma aju asemel kasutama mõtlemiseks seda terakest. Seega on n.ö. aktiivsete lollide osakaal ühiskonnas heaks indikaatoriks sellest, et need inimesed tunnevad ennast mingil põhjusel ohustatuna.
   Aga see lolluse terake on samas inimesel aidanud ajaloo vältel üle elada igasuguseid jääaegu, näljahädasid ja sõdu. Võib-olla on asi nii, et kuigi lollid tunduvad praegu mingit täiesti ajuvaba asja ajavat, siis see fakt, et nii suur kogus lolle on liikvel, on mingi teise ja siiamaani teadvustamata probleemi sümptom.
   Näiteks: mis siis, kui Lähis-Ida terrorism ja vägivald tuleb hoopis pliibensiinist, mitte islamist? (http://www.motherjones.com/kevin-drum/2016/12/prediction-terrorism-middle-east-will-decline-half-between-2020-and-2040)

   Vasta

   • K_V
    dets. 28, 2016 @ 09:18:21

    “…vägivald tuleb hoopis pliibensiinist, mitte islamist?”

    Euroopa ajalugu tunneb perioode, kus polnud (lähedal) islamit, ei tuntud pliibensiini ega tänapäevast ajuloputust, ometi oli vägivalda nii et tapab. Veel mõni aasta tagasi pidi vägivallatuse tagama müstiline “tänapäev”, aga praegu öeldakse, et vägivald ongi see õige tänapäev – harjuge ära.

   • guybrush
    dets. 28, 2016 @ 11:07:01

    @K_V

    Kui sa oleks viidatud artiklit lugenud, ehk oleksid ka taband sealt mõtte, et keegi kuskil ei väida, et pliibensiini või mingi muu süüdlase likvideerimine kaotab maailmast *kõik* vägivalla. Pigem võib pliibensiini kadumine Lähis-Idast olulisel määral vähendada terrorismi, kuna pliimürgitusega lapseeas on seostatud vägivaldsust hilisemas eas.

    Aga arvestame korraks tõsiasja, et pole võimalik kaotada vägivalda ilma kaotamata ka isiklikku vabadust. Seega saab vägivalda ainult vähendada. Ja kui numbreid vaadata, siis pole vägivaldne surm olnud juba päris pikka aega isegi enneagse surma põhjuste esikümnes (2002a, andmed https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_causes_of_death_by_rate). Väita, et vägivald ongi see õige tänapäev, on muidugi totter, aga ei saa üle ega ümber sellest, et seda on kõvasti vähem kui kasvõi mõnikümmend aastat tagasi, rääkimata sajanditest. Isegi tänapäevase ajuloputuse (mis iganes see siis endast kujutab) tulemus on siiamaani olnud turvalisem ja parem maailm (mis muidugi ei tähenda, et kõik probleemid oleks nüüd lahendatud igaveseks ajaks).

   • K_V
    dets. 28, 2016 @ 15:45:59

    “keegi kuskil ei väida, et pliibensiini või mingi muu süüdlase likvideerimine kaotab maailmast *kõik* vägivalla”

    On tõesti imelihtne taibata, et mul pole põhjust end nende artiklite sisu üle kontrollimisega vaevata. Ma usun niigi, et päris segaseid väiteid seal ei esitata.
    Ja eks me siis katsu vabaduse nimel terrorismiga harjuda (nagu Ahto Lobjakas soovitab), teiselt poolt jälle statistika numbrite pidevat paranemist loota.

   • guybrush
    jaan. 05, 2017 @ 05:12:28

    @K_V
    “Ja eks me siis katsu vabaduse nimel terrorismiga harjuda (nagu Ahto Lobjakas soovitab), teiselt poolt jälle statistika numbrite pidevat paranemist loota.”

    Vabandust, kuid pean siiski vastu vaidlema sellele Lobjaka tõlgendusele. Mu meelest ei soovita ta küll terrorismiga harjuda, vaid pigem vaadata tänapäeva sündmusi ajaloolises kontekstis (nt. hiljutine islamiterrorism vs IRA, ETA, RAF jne.) ning alles siis adekvaatselt reageerida. Tõdemine, et terrorismile pole olemas lihtsaid ja kiireid lahendusi, ei ole sama, mis terrorismiga harjumine.
    Küünilisema ja pragmaatilisema poole pealt on muidugi ka õige see, et kui terrorismi eesmärgiks on šokeerimise ja emotsionaalsuse abil ühiskondi ja riike mõjutada, siis üks lihtne lahendus on ignoreerida ja seeläbi vähendada tema kasutegurit. Paraku see pole päris kõigile seeditav.
    Vabadusega on tõesti nii, et liikumisvabadus mulle tähendab ka seda, et võin ülekäigurajal auto alla jääda. Tõenäosus, et selline asi juhtub, on aga kordi suurem kui et ma satun terrorirünnaku ohvriks. Liiklusõnnetustega oleme seega harjunud, statistiliselt harvemini esineva terrorismiga aga mitte.

   • K_V
    jaan. 05, 2017 @ 21:44:40

    “Mu meelest ei soovita ta küll terrorismiga harjuda, vaid pigem vaadata tänapäeva sündmusi ajaloolises kontekstis (nt. hiljutine islamiterrorism vs IRA, ETA, RAF jne.) ning alles siis adekvaatselt reageerida.”

    Kui publik ikka väga soovib, siis miks mitte lisada nimekirja ka islami esindajate suhted teiste kultuuride esindajatega, ajaloolises kontekstis.
    Separatism on natuke teine asi kui kultuuride kokkupõrge, aga nende kahe nähtuse seoseid ja erinevusi võiks kindlasti teemaks võtta.
    Punane terror kui vägivald helge homse nimel võiks samuti jutuks tulla, seegi inimeste aktiivsus ideede nimel ja kõige muu sarnase inimtegevusega seotud.

   • ckrabat
    jaan. 06, 2017 @ 09:26:21

    Sotsialistlik põhimõte oli vist igaühelt tema võimete kohaselt, igaühele tema vajaduste järgi või midagi sellist. Terrorismus ja riiklik terrorismus on vähe erinevad asjad, sest gruppide võimed in tavaliselt väiksemad kui riikidel. Kui nad kusagil peaksid võimule saama, siis võimaluste suurenedes, suurenevad ka vajadused. Sellepärast ei saaa nüüd väita, et üks äärmuslik ideoloogia on ohtlikum kui mõni teine. Mis nad eripäraseks teeb, see on poliitiline motivatsioon, aga muidu on nad tavalised kriminaalkurjategijad, kes võivad ka igasugustel põhjustel tappa, lihtsalt terroristid teevad seda “kõrgemate ideede” nimel. Kui nüüd terrorismihirmus hakata normaalsete inimeste vabadusi piirama, siis tähendab see sisulist allumist kriminaalkurjategijate diktatuurile.

   • K_V
    jaan. 06, 2017 @ 19:48:46

    “Mis nad eripäraseks teeb, see on poliitiline motivatsioon, aga muidu on nad tavalised kriminaalkurjategijad…”

    Siis on hea teada, et lisaks rahale ja parematele riietele on ohvrite poliitilised vaated kriminaalkurjategijate isu äratama hakanud.
    Teine variant oleks muidugi kõiki kriminaalkurjategijaid terroristideks pidama ja nimetama hakata.

 30. ckrabat
  dets. 28, 2016 @ 11:15:09

  “Veel mõni aasta tagasi pidi vägivallatuse tagama müstiline “tänapäev”, aga praegu öeldakse, et vägivald ongi see õige tänapäev – harjuge ära.”
  See muutus on küll suudetud läbi viia, et vägivalda hakatud pidama normaalsuseks ja igasuguseid rahuvõitlejaid ja muud stuffi ullikesteks, kes ei tea, mis elu on. Rahu kuvand enam ei müü. Võib ka öelda, et vägivalla vastu üritatakse võidelda veelgi suurema vägivallaga.

  “Aga see, mida Putin teab, usaldab ja kuidas maailmast aru saab, võib vabalt olla osalt täiesti aegunud ja osalt paranoiast-propagandast moonutatud.”
  Praegune maailm näib toimivat selles plaanis, et kusagil, võib-olla reptiilide koobaslinnades, on uue maailmakorra suhtes midagi kokku lepitud. Putin on kujunemas mugavusvaenlaseks, kellega on lihtne lolle ja lapsi hirmutada. Suur koll nagu Osama bin Laden, Jokker või Voldemort. Hirmu Putini vastu kasutatakse võidurelvastumiseks. USA senaatorid McCain ja Graham saavad maailmast samamoodi aru nagu Putin, kui viimane kaoks, variseks nende maailm kokku. Siin astub mängu juba sõjatööstusliku kompleksi PR-tegevus, kes üritab kestvalt pildil olla. Mitte sõda ei ole see, mis müüb, vaid sõjaoht. Põhiline, et relvastutakse. See otse ei tähenda veel, et sõdima hakatakse. Kui hakataksegi, siis kolmanda maailma riikides, k.a. endised neukkuvabariigid. Seal, kus vastavat toodangut ei valmistata, vaid üksnes tarbitakse. Mingi kasum tuleb selle pealt, kui relvastus mingi aja jooksul välja vahetatakse.

  “Ma täiendaks stultoloogia teooriat ühe väite võrra: nimelt on igas inimeses terake lolli”
  Kindlasti on hästi palju segaverelisi. Kas puhtaverelisi inimesi üldse ongi järele jäänud või kadusid need viimse neandertaaliga? Isegi Harry Potter oli segavereline. 🙂

  Vasta

 31. ckrabat
  dets. 28, 2016 @ 11:58:37

  NEED MANIAKID JÕUAVAD, SEST NEIL POLE POHMAKAID
  http://memokraat.ee/2016/12/need-maniakid-jouavad-sest-neil-pole-pohmakaid/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Memokraat+%28Memokraat%29
  Viimasel ajal on Eestis peremehetsema hakanud inimesed, kelle arvates võiks Eestis vähem juua. Nad sülitavad alkoholile kui kodumaise majanduse ja kultuuri mootorile ning rikuvad seadusekuulekate alkosõprade puhkehetki üle maa. Napsuvastane laamendab juba ka Toompeal. Visualiseerin probleemi – meie, Eesti inimesed, istume ajalootaburetil, milllel on kolm jalga:
  Seitsesada aastat orjapõlve
  Hirm Venemaa ees
  Alkohol
  Oma naiivsuses tahavad alkovastased sellelt istmelt ühe jala alt lüüa. Mis asi sul üldse seisab kahel jalal? Mis meist sedasi saab? Kuidas me püsima jääme?

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

detsember 2016
E T K N R L P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: