Araabia kevadest suvesse IV – Mis on Aleppo? Süüria kriisist ja selle lahendusest

@ckrabat
Täna 15 aastat tagasi rünnati Ameerika Ühendriikides tsiviillennukeid, mis islamiterroristide poolt hõivatutena suunati sihtmärkidele New Yorgis ja Washingtonis. Kas maailm on 15 aasta jooksul muutunud turvalisemaks? Kaugel sellest. Mis on Aleppo? See Mike Barnicle küsimus MNBC telejaama saates Morning Joe tõi Libertaarse partei presidendikandidaadi, varem kaks korda New Mexico osariigi kuberneriks valitud Gary Johnsoni põhivoolu meedia esikülgedele, kes oli varem tema platvormi ignoreerinud ja näidanud USA presidendivalimisi kõigest kahe kandidaadi – Hillary Clintoni ja Donald Trumpi meelelahutusliku vastasseisuna. Meedia on laulnud suureks kompetentse presidendikandidaadi ühe faktilise eksimuse, jättes tähelepanuta, et peale selgitust andis Johnson probleemile igati korrektse ja adekvaatse selgituse: „Well, with regard to Syria, I do think that it’s a mess. I think that the only way that we deal with Syria is to join hands with Russia to diplomatically bring that at an end. But when we’ve aligned ourselves with — when we’ve supported the opposition of the Free Syrian Army — the Free Syrian Army is also coupled with the Islamists. And then the fact that we’re also supporting the Kurds and this is — it’s just — it’s just a mess. And that this is the result of regime change that we end up supporting. And, inevitably, these regime changes have led a less-safe world.“ Lühidalt kokkuvõetuna, Johnsoni arvates valitseb Süüria osas USA poliitikamaastikul täielik segadus. Tema arvates on ainus võimalus lahenduse leidmiseks teha koostööd Venemaaga, mis võimaldaks kriisi lahendada diplomaatiliste vahenditega. Ameeriklased näevad Süüria kodusõda siiani režiimimuutusena, nad on toetanud Vaba Süüria Armeed, kes on teinud koostööd islamistidega ja samal ajal on nad toetanud kurde, kes on omakorda konfliktis islamistidega. Sellisel moel toetatud režiimimuutused on toonud kaasa ebaturvalise maailma.

Välisriikide sekkumine ühe või teise poole toetuseks pole rahu Süürias kuidagi lähemale toonud. Venemaa, Iraan ja Hiina toetavad Süüria konfliktis Assadi valitsust ja võitlevad islamistliku opositsiooni vastu, lääneriigid toetavad islamistlikku opositsiooni ja kurde ning võitlevad Assadi ja Islamiriigi vastu, Saudi Araabia, Katar ja Türgi toetavad islamistlikku opositsiooni ja võitlevad Assadi vastu. Kuigi meie põhivoolu meedia huilgas veel hiljaaegu, lootuses lollidele ideed Kolmandast maailmasõjast odavalt maha müüa, et ameeriklased ja venelased ei suuda Süüria rahuleppe osas kokku leppida, siis vaid mõned päevad tagasi tuli teade, et järjekordne Süüria rahulepe on välisministrite John Kerry ja Sergei Lavrovi kohtumisel sündinud, kus Lavrov jagas vahepeal tulemusi ootavatele ajakirjanikele pizzat ja vodkat. Mida oligi arvata. Need, kes on ehitanud endale oma maailma, kolinud sinna elama ja ei saa aru suurriikide strateegilistest mängudest, muidugi ei mõista seda. Reedel saavutatud kokkulepete kohaselt peatuvad homsel päikeseloojakul kõigi konflikti osapoolte maismaa- ja õhurünnakud, kaasa arvatud Süüria valitsuse poolsed rünnakud ning islamistliku opositsiooni omad. Kui relvarahu on kestnud seitse päeva, alustatakse humanitaarabi saatmisega kriisialadele. Ameerika Ühendriigid ja Venemaa loovad ühise keskuse, mis hakkab koordineerima rünnakuid terroristlikele sihtmärkidele, sinna kuuluvad Jabhat Fatah al-Sham (endine al-Nusra rinne) ja Islamiriik. ÜRO eriesindaja Staffan de Mistura nimetas kokkulepet läbimurdeks. Vastuseisu uuele leppele kohtas kõige rohkem siiski Ameerika Ühendriikide erinevates poliitilistes ja sõjalistes ringkondades, kes pidasid kokkuleppe saavutamist Venemaaga nõrkuseavalduseks ja lootes, et Hillary Clinton võtab Venemaa suhtes jäigema hoiaku kui Obama. Mõned on kritiseerinud ka otsust rünnata Jabhat Fatah al-Shami, kes teeb teiste opositsioonirühmitustega koostööd. Veebruaris saavutatud relvarahu kokkulepe kestis vaid veidi enam kui kuu. Kuidas läheb nüüd?

Mis on Aleppo? Riigi suurim linn Põhja-Süürias on olnud kestvate lahingute tallermaa alates 19. juulist 2012 ning seda on nimetatud Süüria Stalingradiks. Sõjategevuse käigus on saanud kannatada Aleppo vanalinn ja hävinud mitmed kultuuripärandi varamusse kuulunud mälestusmärgid. Linna lääneosa kontrollivad valitsusväed, idaosa opositsioonijõud ning põhjakvartalid on kurdide kontrolli all. Islamiriik kontrollib alasid Aleppo lähistel linnast kirdes, kuid linnas pole nad suutnud end kehtestada. Juunis 2016 alustasid valitsusväed Venemaa õhujõudude toel rünnakut loode suunas ja neil õnnestus juulis kontrolli alla saada Türgist lähtuvad ühendusteed põhjas, millega sealt opositsiooni varustati. Millele opositsioon vastas omakorda vasturünnakuga lõuna suunas, millega võeti kontrolli alla valitsusjõudude peamine ühendustee. Septembri algul võtsid valitsusväed Ramusehi ala taas enda kontrolli alla. Nagu kaardilt näha, on opositsiooni stronghold Aleppos sisuliselt ümber piiratud. Opositsiooni tegevust piirkonnas koordineerivad Jabhat al-Nusra juhtimisel tegutsev Jaish al-Fatah (sh Ahrar ash-Sham) ning teisi islamistlikke jõude ühendav Fatah Halab, mis tegutseb Vaba Süüria Armee lipu all. Mitmed liikmed on mõlemal organisatsioonil ühised. Kõige tugevam sõjaline jõud piirkonnas on neist Katari toetatav Al-Tawhidi Brigaad, mis on Vaba Süüria armee osa, kuid teeb koostööd Jaish al-Fatahiga. Brigaadi asutaja oli Aleppo põhjaosast pärit kaupmees Abdul Qader Saleh, kelle hukkumise järel juhib seda Abdelaziz Salameh. 2012 lõpus suurenes märgatavalt välisvõitlejate osakaal eeskätt Liibüast, Prantsusmaalt ja Tšetšeeniast tulnud võitlejate arvel, kellel olid juba selgelt islamistlikud eesmärgid. Valitsust toetasid linna kristlased, kuid ka näiteks mõjukas al-Berri hõim, kelle juhi opositsiooni sõdalased hukkasid. Linna kurdide enesekaitsejõud olid esialgu neutraalsed, kuid siis ühinesid opositsiooniga. Viimasel ajal on tuuled jälle pöördunud ja piirkonnas on esinenud relvakonflikte kurdide ja islamistliku opositsiooni vahel.

Selleks, et mingit haigust edukalt ravida, tuleb kõigepealt panna õige diagnoos ja alles siis on võimalik alustada raviga. Skisofreenia ravimine pimesoole eemaldamisega, mida totaalse meedia võimuperioodil massiliselt kasutatakse, ei aita paraku kaasa patsiendi tervenemisele. Süüria kriisi mõistmiseks tuleb sealsete arengutega jooksvalt kursis olla ning olla võimeline vajadusel ka olukorda ümber hindama. Alati võivad ilmneda mingid uued asjaolud. Tõepoolest, 2011. aasta talvel, „Araabia kevade“ kulminatsiooniharjal, tõusis Süüria rahvas opositsiooni juhtimisel autoritaarse Bashar al-Assadi režiimi vastu üles ja seda võib tõesti nimetada režiimimuutuse katseks. Samamoodi tõusti üles Tuneesias, Egiptuses, Liibüas, Jeemenis, Bahreinis ning vastuhakke oli mitmel pool mujal, kuid täna võib neist ainult režiimimuutust Tuneesias nimetada edukaks. Egiptuses toimus sõjaväeline riigipööre ning võimule tulid kukutatud režiimi kasvandikud, Bahreinis suruti ülestõus maha välisel jõul – Pärsia lahe riikide sõjalise interventsiooniga, Süürias, Liibüas ja Jeemenis puhkesid verised kodusõjad, millele pole lahendust suudetud siiani leida. Täpsemalt öeldes, keegi pole seni olnud eriti huvitatudki nende kriiside lahendamisest, kriisi ennast on käsitletud režiimimuutusena, pandud sellega vale diagnoos ning kõige selle tulemusena on haigusnähud ainult süvenenud – seisame vastamisi nii äärmusliku islamismi avaldustega kui ka Euroopat halvava põgenikelainega. Kui aga keegi esitab küsimuse, kes vastutab, siis pööratakse pilk häbelikult kõrvale. Süüria kriisi arengukäigus kasvas režiimimuutus üle mitme osapoolega kodusõjaks, milles valitsev autoritaarne režiim esindab valdavalt alaviitide, šiiitide, suure osa kristlaste ja sekulaarsete sunniitide huve, mida ei saa ignoreerida. Valitsev režiim on muutunud konflikti üheks osapooleks, kellega tuleb stabiilse rahu kehtestamise huvides kokku leppida, muidu jäävad selle režiimi poolt esindatud grupid uue režiimi poolt tagakiusatavateks ning kõik jätkub.

Vaba Süüria Armee ja selle poliitiline tiib – Süüria Revolutsiooniliste ja Opositsioonijõudude Rahvuslik Koalitsioon, on aga suures osas üle võetud islamistlike jõudude poolt ning on islamistlike riikide, Saudi Araabia, Katari ja Türgi mõju all. Koalitsiooni toetavad Süüria ainsa legitiimse esindajana 18 araabia riiki (v.a. Iraak, Alžeeria, Liibanon ja Palestiina), Araabia Liiga, Euroopa Liit, Türgi, Austraalia ja Ameerika Ühendriigid. Koalitsioon juhib Gaziantepis (Türgi) asuvat Süüria ajutist valitsust – ajutine peaminister on Jawad Abu Hatab. 2014. aasta algul lahkus Koalitsioonist aga Süüria Rahvuslik Nõukogu, Istanbulis asuv Moslemi Vennaskonna mõju all olev opositsiooniline grupeering, mida juhib kristlasest endine kommunist George Sabra, seda protestiks Koalitsiooni otsuse vastu osaleda Genfis alanud rahuläbirääkimistel. Nõukogu arvates saavad rahuläbirääkimised toimuda alles peale Assadi võimult kõrvaldamist, kuid hiljem on nad nähtavasti taas liitunud, sest 2015. aastal peeti Astanas liitumisläbirääkimisi ja alates 2016. aasta märtsist on Koalitsiooni president Rahvusliku Nõukogu 40-aastane esindaja Anas al-Abdah. Koalitsiooni peasekretär on Homsist pärit 44-aastane ärimees Abdul Ilah Fahad. Vaba Süüria armee staatus on aga olnud diskuteeritav, sest tema nähtavus Süüria konfliktis pole olnud suur. Lähis-Ida ekspert Marc Lynch peab Vaba Süüria armeed meedia poolt tekitatud müüdiks. Võimalik, et see ongi omavahel nõrgalt seotud valdavalt islamistlike grupeeringute katteorganisatsioon, mis koordineerib raha ja varustuse jagamist Assadi vastastele ja opositsiooni tegelik juhtiv sõjaline jõud on Süüria rahvusliku Nõukoguga koostööd tegev Islamirinne. 2014. aastal ühinesidki Vaba Süüria Armee ja Islamirinne Süüria Revolutsiooniliseks Juhtnõukoguks, kus juhtivat rolli mängivad erinevad sunniitlikud islamirühmitused. Ahrar ash-Sham liitus organisatsiooniga hiljem. Al-Qaedaga seotud Jabhat al-Nusra uue organisatsiooniga ei liitunud. Juuli lõpus katkestas Jabhat al-Nusra ametlikud sidemed al-Qaedaga ja nimetas end ümber Jabhat Fateh al-Sham – Levanti Vallutamise Rinne. See võib arvatavasti olla sõjakavalus, mis võimaldab kergendada koostööd teiste opositsiooniliste islamistlike rühmitustega.

Valdav osa kurdi rühmitusi islamistliku opositsiooniga siiski koostööd ei tee ja on koos sekulaarsete araablaste, assüürlaste, türklaste, armeenlaste ja tšerkessidega koondunud Süüria Demokraatlike Jõudude lipu alla, mis on suures osas kurdide Rojava juhtimisel tegutsev sekulaarne sõjaline rühmitus, mille poliitilise tiiva moodustab sekulaarse kirjaniku ja inimõiguste aktivisti Haytham Manna juhitav Süüria Demokraatlik Nõukogu. 2016. aasta märtsis kuulutasid nad välja de facto eksisteeriva autonoomse üksuse Põhja-Süüria Föderatsiooni – Rojava, mis on moodustunud al-Hasakah kubermangus ning al-Raqqa ja Aleppo kubermangude põhjaosas. Nemad loevad oma peamisteks vastasteks Islamiriiki ja teisi islamistlikke rühmitusi ning on valmis kokkulepeteks Assadi režiimiga. Nende vastu tegutseb vähem või rohkem avalikult Türgi, kuid mõningat toetust on nad saanud lääneriikidelt ja ka Venemaalt. Islamiriik on oma kunagi kättevõidetud positsioone kaotanud, kuid nad on jätkuvalt võitlusvõimelised. Hiljuti hukkus õhurünnakus Aleppo provintsi põhjaosas nende üks liidreid ja peamine kõneisik Abu Mohammad al-Adnani (Taha Subhi Falaha), üks väheseid Süüria päritoluga Islamiriigi juhte. Islamiriigil on lubanud aga õilmitseda segadus, mis on Süürias tekkinud ja mille likvideerimisega ei ole osapooled eriti pühendunult tegutsenud. Kriiside lahendamine tänapäevastes tingimustes algab siiski poliitilisest lahendusest ja osapoolte kokkuleppest, mida võiksid senised kriisikogemused mitmelt poolt maailmast siiski juba õpetanud olla. Sõja abil pole enam ammu kusagile õnne ja jõukust suudetud tekitada, kui me sõjatööstuslikud kompleksid ehk korraks ära unustame. Euroopat halvav põgenikekriis on vähemalt osalt selle poliitika tagajärg, mida edutult püütud Lähis-Idas ellu viia ehk siis poliitika puudumise tagajärg. 11. septembril 2001 hukkus Ameerika Ühendriikide terrorirünnakutes ligi 3000 ohvrit. Täna hukkus Süüria õhurünnakutes 90 ohvrit. Kui kaua veel? Maailma aastal 2016 ei saa mõista külma sõja või 19. sajandi geopoliitilise maailmajagamise võtmes. Kui Kerry ja Lavrovi kokkulepe peab, võidab sellest kogu maailm.

 

 

41 kommentaari (+add yours?)

 1. ckrabat
  sept. 11, 2016 @ 22:15:00

  Vasta

 2. ckrabat
  sept. 11, 2016 @ 22:15:34

  Vasta

 3. ckrabat
  sept. 11, 2016 @ 22:19:56

  Vasta

 4. ckrabat
  sept. 12, 2016 @ 00:29:31

  Syrian rebels give cautious backing to ceasefire deal
  https://www.theguardian.com/world/2016/sep/11/syrian-rebels-cooperate-positively-ceasefire-agreement
  Syrian rebel groups wrote to the United States on Sunday, saying they would “cooperate positively” with a ceasefire but, according to two rebel officials, had deep concerns about details of the deal as relayed to them. The ceasefire was agreed between Russia, which backs the Syrian president, Bashar al-Assad, and the United States, which backs some rebel groups, to come into effect at sunset on Monday and excludes some jihadi groups.

  Vasta

 5. ckrabat
  sept. 12, 2016 @ 00:34:13

  US-Russia agreement full of snags but best hope for peace in Syria
  https://www.theguardian.com/world/2016/sep/10/us-russia-agreement-snags-best-hope-peace-syria

  Vasta

 6. ckrabat
  sept. 12, 2016 @ 08:14:06

  Rand Corporationi Süüria rahuplaan

  Click to access RAND_PE182.pdf

  This war began as a popular uprising against the tyrannical
  rule of President Bashar al-Assad. Over the past four years, the
  conflict has evolved into a Hobbesian war of all against all, pitting
  the regime against the opposition, Shi’a against Sunni, Arab against
  Kurd, and moderate against extremist. It has attracted tens of thousands
  of foreign fighters from Europe, North America, and Africa;
  exacerbated geopolitical rivalries among Saudi Arabia, Iran, Russia,
  the United States, and others; and drawn in the armed forces
  of nearly a dozen external states. There may have been a time, early
  on, when it could be argued that the benefits of overthrowing Assad
  would be worth the human, strategic, political, and economic costs
  of achieving that goal, but that time has long past. At this point,
  whether President Assad stays or goes in the near term should be
  regarded as a matter of pure expediency; the United States should
  pursue whichever outcome will more quickly stop the fighting.

  Analüüs näeb ette kahte teed rahu kehtestamiseks Süürias:
  1. Kõikehõlmava rahukokkuleppe sõlmimine, kuhu oleksid kaasatud sõdivad pooled ja nende sponsorid. Kokkulepe hõlmaks riigireformi, uue valitsuse moodustamist, relvarahu, valimisi ja riigiehitusprotsessi käivitamist.
  2. Relvarahule peavad järgnema pooltevahelised läbirääkimised, mis peaksid otsustama Süüria valitsuse ja riigi tuleviku.
  3. Ajutiselt tekiksid neli tsooni, mida kontrolliksid vastavalt Assadi valitsus, islamistlik opositsioon, kurdid ja Islamiriik. Kuna Islamiriik on vaevalt valmis leppega ühinemiseks, siis aitaks see kaasa aktiivmeetmete rakerndamiseks nende vastu.
  4. Ettepanekud peavad tuginema reaalselt väljakujunenud olukorrale. Süürias on praegu arvatavalt 16,6 miljonit elanikku ja veel 7 miljonit põgenikku, kes on riigist lahkunud.n Ühendriikide taktika on siiani olnud suunatud opositsiooni sõjalise ülekaalu saavutamisele, kuid see ei ole olnud edukas. Venemaa ja Iraan toetavad omakorda Assadi valitsust ja nendega pole võimalik kokku leppida Assadi toetamisest loobumises. Pikaajaline kriis on toonud kaasa opositsiooni radikaliseerumise.
  5. RAND analüütikud teevad ettepaneku kolme rahutsooni tekitamiseks, neist üks valitsuse, teine opositsiooni ja kolmas kurdide kontrolli all. Sponsorriikidest näevad nad kõige problemaatilisemana Saudi Araabia ja Türgi toetuse saamist rahuplaani taha, sest neile riikidele sobib USA senine poliitika, mis toetab sunniitlikku opositsiooni.

  Vasta

  • K_V
   sept. 13, 2016 @ 07:40:07

   “Ameeriklased näevad Süüria kodusõda siiani režiimimuutusena, nad on toetanud Vaba Süüria Armeed,”
   “Lähis-Ida ekspert Marc Lynch peab Vaba Süüria armeed meedia poolt tekitatud müüdiks.”
   “Lühidalt kokkuvõetuna, Johnsoni arvates valitseb Süüria osas USA poliitikamaastikul täielik segadus.”

   Mida muud ikka annab arvata.

   Tõepoolest, 2011. aasta talvel, „Araabia kevade“ kulminatsiooniharjal, tõusis Süüria rahvas opositsiooni juhtimisel autoritaarse Bashar al-Assadi režiimi vastu üles ja seda võib tõesti nimetada režiimimuutuse katseks.

   Igasugustesse rahuplaanidesse tuleks sisse kirjutada palvetamine, et rahvas jälle üles ei tõuseks. Vahetult rahvaga ei ole vist kellelgi veel midagi kokku leppida õnnestunud.

   Vasta

   • ckrabat
    sept. 13, 2016 @ 07:51:01

    Nojah, aga defineeri, mida rahvas rahvas tahab. Ok, rahvas kukutab halva tsaari, aga mida teha edasi? Niipalju kui rahvast, niipalju ka arvamusi. Mitte väike osa rahvast arvab, et kui me asendame halva tsaari hea tsaariga, siis läheb kõik paremaks, kuigi hea tsaar käitub samamoodi kui vana tsaar või veelgi hullemini, aga erinevalt halvast tsaarist, tema on hea, vähemalt esialgu 🙂

   • K_V
    sept. 13, 2016 @ 08:38:23

    Miski tunne ütleb, et rahvas tahab teinekord millegi vastu olla, millegi poolt olemisega on rahval raskusi. Muidugi võib rahvas demokraatia poolt olla, kui kõik loodavad endi isiklikke arusaamasid üleüldised ja vaieldamatud olevat.

 7. js
  sept. 12, 2016 @ 09:41:20

  Ise ma seda lugu omal ajal ei märganud, aga kõhust võtab õõnsaks küll. Viimased hingetõmbed värsket õhku. Mõned viitasid talle meenutuseks kõigile neile, kes mingil põhjusel peavad vajalikuks terrorismi toetada.

  “The Falling Man”
  http://www.esquire.com/news-politics/a48031/the-falling-man-tom-junod/

  Vasta

 8. ckrabat
  sept. 12, 2016 @ 09:55:57

  Hollande: USA reageering 9/11-le suurendas terroriohtu
  http://uudised.err.ee/v/valismaa/62eaed28-9a90-4246-ada0-1fbdc3cb8994/hollande-usa-reageering-911-le-suurendas-terroriohtu
  Kõige suurem probleem tekkis sellest, et totaalne meedia laulis terroristid suureks ja tuhanded lollid, otsides oma 15 minutit kuulsust, valisid terroristi okkalise raja, kui lihtsaima tee pääsemaks taevariiki, isegi kui see kohale jõudes osutus põrguks.

  Vasta

 9. ckrabat
  sept. 12, 2016 @ 10:33:52

  Elust Islamiriigi käest vallutatud Tal Abyadis Türgi piiri ääres, mis on nüüd Süüria Demokraatlike Jõudude kontrolli all ja millel on araablasest ja kurdist kaaslinnapead, üks neist 27-aastane kurdi naine Layla Mohammed, kes juhib üsnagi konservatiivset ja tugevate hõimusuhete poolest tuntud linna, kus on 70% araablasi ja 30% kurde, lisaks veel vähesel määral kristlasi ja türklasi. Ta õppis parajasti Raqqa ülikoolis inseneriks, kui linn langes kõigepealt Jabhat al-Nusra kontrolli alla. Mohammed räägib, et keegi ei osutanud vastupanu ja Assadi režiim jättis öö varjus linna lihtsalt maha. Hiljem tõrjus Islamiriik sealt omakorda Jabhat al-Nusra välja. Mohammed põgenes Kobanesse, kuid seegi linn langes 2014 Islamiriigi kontrolli alla ja üksikul kurdi naisel muutus linnas viibimine ohtlikuks. Paljud tema sugulased ja sõbrad põgenesid Euroopasse, kuid Mohammed läks kurdide valduses olnud Qamislo linna Hasakahi provintsi põhjaosas ja kui tema kodulinn Tal Abyad vabastati, siis pöördus sinna tagasi. Islamiriigi võimu ajal oli Tal Abyad tähtis sõlmpunkt, mille kaudu toimus varustuse, võitlejate ja nafta liikumine. Sealne armeenia kirik muudeti vanglaks ja piinamiskeskuseks ning Tal Abyadi koolides õpetati välja IS võitlejaid. 2015 juunis vabastasid kurdi väed linna. Hiljem on IS üritanud seda mitmel korral tagasi võtta, kuid ebaõnnestunult.
  http://www.middleeasteye.net/in-depth/features/young-female-mayor-breaks-boundaries-syrian-town-freed-552711157

  Vasta

 10. ckrabat
  sept. 12, 2016 @ 13:54:41

  Naaberriigis Iraagis on Iraagi armee olnud viimasel ajal edukas ja on alustanud kurdide Peshmerga toetusel operatsiooni riigi suuruselt teise linna Mosuli tagasivõtmiseks. Mosulile on kavas anda peale tagasivallutamist 2 miljardi USD suuruses välisabi infrastruktuuride taastamiseks.
  https://www.yahoo.com/news/retaking-mosul-from-isis-a-risky-high-stakes-battle-090022029.html

  Vasta

 11. ckrabat
  sept. 12, 2016 @ 22:12:49

  Venemaa on Lähis-Idas võtmas aktiivsemat hoiakut ja on sekkunud ka Palestiina rahuprotsessi. Kindlasti on see nende jaoks võimalus end maailma kaardile tagasi mängida.
  http://www.nytimes.com/2016/09/10/world/middleeast/russia-israel-palestinian-peace-talks.html?&moduleDetail=section-news-3&action=click&contentCollection=Middle%20East&region=Footer&module=MoreInSection&version=WhatsNext&contentID=WhatsNext&pgtype=article

  Vasta

 12. huviline
  sept. 13, 2016 @ 07:37:08

  “Reedel saavutatud kokkulepete kohaselt peatuvad homsel päikeseloojakul kõigi konflikti osapoolte maismaa- ja õhurünnakud, kaasa arvatud Süüria valitsuse poolsed rünnakud ning islamistliku opositsiooni omad. Kui relvarahu on kestnud seitse päeva, alustatakse humanitaarabi saatmisega kriisialadele.”

  Kui umbes sarnaselt sõnastatud rahuplaani varasemalt kuskilt meediast lugesin, siis miks peaks kõik konflikti osapooled peatama rünnakud. Rünnakud just selleks ongi, et saavutada võit. Sõda ei ole humanitaarabiürituse nähtus. Võib-olla kulub sõjapuhkus korraks ära, aga vaevalt ISIS alla annab.

  Aga vaatame, nädal aega sõjapuhkust pole peetud Ukrainas, tõenäoliselt ka Süürias mitte.

  Vasta

  • ckrabat
   sept. 13, 2016 @ 07:59:01

   Ma saan aru, et sul on nõukogude sõjafilmidest ja hollywoodi märulitest tekkinud romantiline vaimustus sõjast ja sa arvad, et sõda on iga rahva ülim eesmärk ja unistus. Paraku sõjakolletes endis valitseb pisut teistsugune arusaam, normaalne elutegevus on peatatud ning nad on valmis minema kokkulepeteni, et sõjategevust peatada. Kokkulepete jõustamine pole aga lihtne, see on omaette keerukas protsess, sest isegi kui mingil tasandil lepitakse kokku, siis kusagil mingid tüübid talitavad ikkagi omamoodi.

   Vasta

   • huviline
    sept. 13, 2016 @ 21:43:05

    “Paraku sõjakolletes endis valitseb pisut teistsugune arusaam, normaalne elutegevus on peatatud ning nad on valmis minema kokkulepeteni, et sõjategevust peatada. Kokkulepete jõustamine pole aga lihtne, see on omaette keerukas protsess, sest isegi kui mingil tasandil lepitakse kokku, siis kusagil mingid tüübid talitavad ikkagi omamoodi.”

    Kas sõjakolletes kõik soovivad teineteisega leppida ja sõjaõiguse reegeid täita, valitseb patsifism, saan näpuviskamisest nii aru.

    Sõda on rünnaku ja kaitse vahelduvvool, kus pole õiget ja valet, vaid võitjad ja kaitsjad.

    Mõistlik oleks ära unustada nõukogude aegsed sõjafilmid. Mina ei mäleta neist ühtegi, pealkirjana meenub ehk “Blokaad”, aga lugu näe ei meenu. Ja mingit romantikat lahingutes pole, olgu või liberaalse demokraatia peetud sõdades, ükskõik kui palju sa soovid seda oletada.

   • ckrabat
    sept. 13, 2016 @ 22:31:37

    mina mäletan ühte filmi “neli tankisti ja koer” ja siis oli veel “seitseteist kevadist hetke”, noh see polnud otseselt sõjafilm, mingeid sõjafilme mäletan, see oli nagu üks stsenaarium mitmes etteastes, aga nimesid mitte.

   • ckrabat
    sept. 14, 2016 @ 10:50:17

    “Kas sõjakolletes kõik soovivad teineteisega leppida ja sõjaõiguse reegeid täita, valitseb patsifism, saan näpuviskamisest nii aru.”
    Kui sõjaolukord on kestnud juba viis aastat ja sa ei kuulu juhuslikult nende hulka, kes endale sõjapidamisega elatist teenivad, siis soovid sa loomulikult, et see olukord seal ühel võil teisel kombel lõppeks, sest kõige rohkem kannatab rahumeelne tsiviilelanikkond, kes pole suutnud kriisipiirkonnast ära põgeneda. Kuna sõjapidamise eest vastutavad tavaliselt poliitikud, nemad on kriisi organisaatorid, siis peavad nemad leidma olukorrast väljatulemiseks sobiva lahenduse. Sõdurid on poliitikute tahte täideviijad, nemad ei otsusta suurt midagi.

   • huviline
    sept. 16, 2016 @ 04:05:25

    “Kui sõjaolukord on kestnud juba viis aastat ja sa ei kuulu juhuslikult nende hulka, kes endale sõjapidamisega elatist teenivad, siis soovid sa loomulikult, et see olukord seal ühel võil teisel kombel lõppeks, sest kõige rohkem kannatab rahumeelne tsiviilelanikkond, kes pole suutnud kriisipiirkonnast ära põgeneda. ”

    Sõjakolle ja sõjaolukord on erinevad asjad. Sõjakoldes toimub rünnaku ja kaitse situatsioon, seal puudub rahumeelne tsiviilelanikkond.

    Poliitikud vastutavad surmade eest, mida mõlemad pooled sõjakoldes kannavad. Kuna aga nii poliitikud kui väejuhatus, kes poliitikute tahet täidavad, magavad edasises elus rahulikult, siis see vastutus neid ei koorma, pole kunagi koormanud.

    Vastupidi, väejuhatus ütleb, et ongi hea kui on tsiviilkontroll, siis tuleb teha, mida ülevalt öeldakse. Poliitikud seevastu sõjakoldes toimuvat lausa ei taju. Nende jaoks on “sõjaolukord kestnud juba viis aastat” ja “kõige rohkem kannatab rahumeelne tsiviilelanikkond, kes pole suutnud kriisipiirkonnast ära põgeneda”.

    Kas poliitikud peaksid ise sõjakoldes võitlema, et nad vastutuse koormat tajuksid ja kergekäeliselt sõdureid surma ei saadaks? Vastus on jah, aga lõpuks see olukorda ei paranda, sest iga toiming sooritatakse kindlas olukorras ja poliitilisi otsuseid sõjakoldes vastu ei võeta.

    Poliitilised otsused langevad soojas kohas, kus kollektiivne otsustusprotsess, sotsiaalteadlaste nõuanded ja ühiskonna meelsusuuringud annavad alati nullsumma: välja pakutakse rahuplaan, mida pole mõtteski või on lihtsalt võimatu täita. Sellised on nii Minski kui Süüria kokkulepped.

    Seni kuni põhjuseid ei likvideerita ja tegeletakse tagajärgede likvideerimisega, maailm paremaks ei muutu. Aga parem saab maailm olla ainult ühel moel: tuleb lõpetada keskkonda ükskõikne suhtumine ja antropotsentrismist, mis inimese elu olulisemaks peab kui looduses sisalduvad tahet. Lühidalt öeldes on see evolutsioon, see võib suuta muuta midagi praeguses asjade ebanormaalses korralduses.

    Huvitav oli viimases Ekspressis M.Strandbergi artikkel “Uus evaolutsiooniteooria aitab muuta ka majandust”, aga ainult esmapilgul. Sõjakoldes funktsiooni muutuse teooria ei kehti. Sotsioloogiline arusaamine universaalsetest seaduspärasustest ei päde, sest iga inimene on üksus. Üksus ei pea võitlema looduse vastu või seda kaitsma, sest see on kooslus, mis annab üksusele kõik mida vaja. Naljakas on kujutada endale ette, et evolutsioon on toiming, mida sooritades inimene muudab funktsioone.

    Mõtteviisi muutus, so uus humanism, loodust säästavaks, so kapitalistlik lähenemine, muudaks majandust ja aitaks evolutsioonile kaasa. Kasum on puhas keskkond, seda saab omada ja raha on täitehinnata ostuoptsioon selleks. Õiglustundeks tuleb inimesi kohelda võrdselt loodusega, mitte et inimene on looduse kroon ja inimelu on absoluutselt kaitstav väärtus. Inimesed omavahel aga on täiesti ebavõrdsed ja peavadki olema, sest vajadused ja iseloomud on erinevad ning kogu aine nende rahuldamiseks tuleb keskkonnast.

    Sõjakoldes üksuste sooritused jäävad iseloomude erinevusest tulenevalt endiseks, selle vahega, et võitluse eesmärk on saavutatav loodust säästes, mitte vara purustades. Nüüd on küsimus, kas inimene on vara või üksus looduse koosluses. Kui inimene on vara ja inimelu absoluutselt kaitsatav väärtus, siis jääb sõjakoldes toimuv endiseks. Sõdur osutab väejuhatusele ja poliitikutele sõjateenust.

    Keskkonda on võimalik säästa, kui sõdur on üksus looduse koosluses.

    Aga muidugi, näen juba tõusmas vastasleeri, kes eelöeldu stultoloogiliseks kuulutab, kui mitte lausa lolliks jutuks ei pea.

   • ckrabat
    sept. 16, 2016 @ 07:20:17

    Misiganes, on nagu on. Igasugused nägemused tekivad tavaliselt ülemäärasest joomisest või suitsetamisest või süstimisest. Kas maksab sellepärast inimesi sõimata? Nad on nagunii väljasurev nähtus, sest võõrliigid tungivad peale. Ma tuletan meelde, et liberaalse demokraatia tingimustes on absoluutselt igaühel sõltumata tema liigilisest kuuluvusest võõrandamatu õigus öelda joppenbuhh! Mitteühegi teise ühiskonnakorralduse juures poleks see mõeldav. Kasuta seda.

   • ckrabat
    sept. 16, 2016 @ 08:06:15

    Stultoloogiast:
    Seal küsitleti mingeid tüüpe pensioniea tõstmise kohta, arvamused:
    1) tõstke aga, nagunii niikaua ei ela
    2) miks ma pean sotsiaalmaksu maksma (kui ma pensionile kunagi ei saa)?
    3) kes sellises vanuses inimest enam tööle võtab (üle 50-aastane õpetaja on Eesti haridussüsteemi mure)?
    4) tuleb lapsi teha, kes üleval peavad (aga kust lapsed raha saavad? lähevad välismaale tööle?)
    🙂
    Kas Nibiru ajal keegi julges möliseda? Ehitasid püramiidi, niikaua kui elupäevi anti ja kui mölisesid või ei viitsinud tööd teha, said peksa 🙂

   • js
    sept. 16, 2016 @ 09:54:52

    Banking Nature, ülihuvitav vaatamine finantskapitalismist ja looduse säästmisest, päästmisest. Küsimus, milline on sellise maailma rikkaim riik?

   • huviline
    sept. 17, 2016 @ 11:34:43

    “Misiganes, on nagu on. Igasugused nägemused tekivad tavaliselt ülemäärasest joomisest või suitsetamisest või süstimisest.”

    See on resignatsioon, millega mina kui avaras tähenduses liberaalse maailmavaate pooldaja ei saa nõustuda. Tänapäeval on tüüpiline liberaalse demokraatliku maailmavaate pooldaja läänemaailma eesti osas jõudnud lähedale konservatiivsele, selle halvimas tähenduses ehk resignatsioonina, sest liberaalsust mõistetakse kitsalt. Liberaalsus ei pea tähendama inimõigusi ja väljendusvabadust, eriti eestis levinud korporatiivses demokraatias, aga samuti kogu muus maailmas, kust eesti eeskuju ammutab.

    Inimõigused ja väljendusvabadus on üksikisiku õigused riigi vastu. Riik oli siis koloniaalsete eesmärkidega, tänapäeval infovalduslikega. Indiviidid ei pea võitlema riigiga täna, eriti olukorras kus riiki juhitakse oma tegevuse eest vastutamata, sest see on võitlus sooja õhuga rahvaesindajate suust. Kui kellegagi on vaja võidelda, siis teise füüsilise või juriidiilise isikuga, kes esindab minevikulist maailmavaadet, sh sotsialistlikku või möödunud aegade liberaal demokraatliku maailmavaadet.

    Iga isiksus vajab uut humanismi, kus keegi pole keskkonnas keskne, vaid keda ümbriteb puhas keskond, mida ta saab säästa, seega mitte ainult võtta, nagu vanas humanismis kombeks. Uus humanism näeb loodust kohana, mida tuleb säästa.

    Vana humanism – “ära tee teisele seda, mida sa ei soovi, et teine sulle teeks” – on praktikas hakanud tähendama antropotsentrismi tõusu. Seal hulgas toetab inimesekeskne mõtteviis automatiseeritud egoistliku tööstuse arengut, nt ITK ja robotitööstuse valdkond. Kogu aine saadakse küll loodusest, aga ennast peetakse ikka loojateks.

    Mõned aga võtavad endale õiguse teisi sõimata, nimetada teis lollideks või peavad teise sordi liigiks, ennast ilmselgelt jumalaks. Mõned nimetavad oma kaubamärgi Jumalaks, kuigi kogu kunagine iroonia on ammu teemast hajunud. Inimesekeskne humanism, mis tugineb läänemaailma liberaalsetele traditsioonidele on hakanud ennast sööma.

    Tulemus muutab aina puudulikumaks ja loodust saastavamaks.

 13. js
  sept. 13, 2016 @ 09:57:14

  Mis tehtud, mis teoksil? Minu meelest üks huvitavamaid kohti Lähis-Ida asjus – lisaks MoonOfAlabamale ja Elijah J. Magnier’ telegrammidele Twitteris – on Sic Semper Tyrannis: http://turcopolier.typepad.com/sic_semper_tyrannis/

  Neli hiljutist lugu, koos päris huvitavad nii meie kui USA presidendivalimiste kontekstis. Valik on suurem, loomulikult.

  “The Reconnaissance-Strike Complex – TTG”
  “Armageddon on the Steppe? – TTG”
  “Rebel/US/Turkish failure at Aleppo is absolute”
  “Trying to hustle the bear …”

  Vasta

 14. ckrabat
  sept. 14, 2016 @ 06:10:04

  AP: USA ametnikest allikad avaldasid Süüria rahuleppe detaile
  http://uudised.err.ee/v/valismaa/cca0185f-19fe-4b7a-85b9-a9693cca3ac1/ap-usa-ametnikest-allikad-avaldasid-suuria-rahuleppe-detaile
  – Assadi valitsuse ja opositsiooni üksused pidid alates esmaspäevast peatama rünnakud kõikidest relvadest ning peatama pommide, rakettide, miinipildujate ja tankitõrjerelvade kasutamise.
  – Osapooled ei tohi üritada hõivatud territooriumit laiendada.
  – Pooled peavad lubama humanitaarabi kiire, turvalise, tõkestamata ja püsiva ligipääsu kõikidele abivajajatele.
  – Juhtumites, kus tuleb asuda enesekaitsele, peab kasutama proportsionaalset jõudu.
  – Alepposse viivale Castello teele rajatakse kaks kontrollpunkti. Esialgu haldab kontrollpunkte Süüria Punane Poolkuu ning seal kasutatav turvameeskond saab koosneda kuni 20 relvastatud isikust. Punktide julgeolekurežiimi peavad heaks kiitma nii valitsus kui ka opositsioon. ÜRO jälgib punktide isikkoosseisu tegevust kas kohapeal või kaudse vaatluse teel.
  – Režiimiväed peavad toimetama Castello teelt oma isikkoosseisu, raske- ja muud relvad erinevatesse punktidesse. Osades kohtades tuleb tankid, suurtükid ja miinipildujad viia teest eemale vähemalt 3,5 kilomeetri kaugusele. Mujal peavad kergtulirelvadega sõdurid taanduma teest vähemalt 450 meetri kaugusele. Muud nõudmised puudutavad kuulipildujaid ja vaatlusposte.
  – Teelt peavad taanduma ka opositsioonijõud. Paljudes kohtades kehtivad neile valitsusvägedega samad nõuded. Castello teest idas sõltub nende taandumine kurdi üksustest. Kui kurdid taanduvad 450 meetrit, siis peavad opositsioonijõud taanduma sama kaugele. Teised nõudmised puudutavad raskerelvi, jalaväe lahingumasinaid, tanke ja kuulipildujaid.
  – Opositsioon peab tegema kõik endast oleneva, et terrorivõrgustikuga Al-Qaeda seotud võitlejad ei sisene demilitariseeritud aladesse.
  – Aleppost peavad saama lahkuda mööda Castello teed kõik süürlased, kaasa arvatud relvastatud opositsioonivõitlejad. Võitlejad peavad oma tegevust koordineerima ÜRO ametnikega enne lahkumist.
  – Relvarahurikkumistega tegelevad USA ja Venemaa.
  – USA ja Venemaa teatavad oma ühiskeskuse loomisest pärast vähemalt seitset järjestikkust päeva, mil relvarahust on katkematult kinni peetud.
  – Ühiskeskuse loomise ettevalmistustööd pidid algama esmaspäeval. Tööde alla kuulub ka nende alade piirjoonte tõmbamine, mida kontrollivad Al-Qaedaga seotud võitlejad ning opositsioonirühmitused. Alade kindlakstegemine jätkub laiemalt pärast keskuse loomist.
  – Alates esmaspäevast pidid USA ja Venemaa hakkama kokku leppima sihtmärkides, mida hakatakse ründama äärmusrühmituse Islamiriigi (IS) ja Al-Qaeda vastastes löökides pärast ühiskeskuse loomist. Kui esimesed rünnakud on aset leidnud, siis Süüria õhujõud peavad lõpetama oma tegevuse kokkulepitud aladel.
  – Nii USA kui ka Venemaa võivad leppest välja astuda.

  Vasta

 15. ckrabat
  sept. 14, 2016 @ 06:32:31

  The Latest: 20 countries seeking Syria peace may meet in NY
  https://www.yahoo.com/news/latest-syria-army-claims-shooting-down-2-israeli-074621833.html
  – Staffan de Mistura said the meeting of the International Syria Support Group — which includes regional and world powers and Syria’s neighbors — may be held before a ministerial meeting of the U.N. Security Council on Syria on Sept. 21.
  – Saudi Arabia has welcomed the U.S. and Russian-brokered truce in Syria and urged the Syrian government and its allies to abide by it. Saudi Arabia, which backs the opposition, says no political transition is possible unless Syrian President Bashar Assad steps down.
  – Staffan de Mistura says no U.N. humanitarian aid trucks have yet moved across the Turkish border into Syria. He says U.N. officials are awaiting assurances that drivers of aid trucks will be “unhindered and untouched.” De Mistura says no letters of authorization from Syria’s government are needed under the U.S. and Russian arrangement, only a simple “notification” to Damascus about the contents of the trucks that “have not yet moved.” He says aid for rebel-held eastern Aleppo is a top priority. He says a key concern about the overall cease-fire is whether sporadic “incidents” snowball to threaten the deal.
  – Insurgent groups, including the al-Qaida-linked Jabhat Fatah al-Sham, say they launched an offensive against government troops in rural Quneitra on Tuesday.
  – Dozens of people in Syria’s Aleppo are protesting against the United Nations ahead of an expected aid delivery, saying that they want a government siege lifted so they don’t have to rely on humanitarian assistance. But Modar Shekho, a 28-year old nurse, says residents of rebel-held Aleppo don’t want food aid, but an end to a government siege of the area, where some 250,000 people still reside.
  – The Russian military says U.S.-backed rebels have repeatedly violated a cease-fire in Syria, but that the nearly day-old truce has largely held. Lt. Gen. Viktor Poznikhir, of the Russian military’s General Staff, says there have been 23 cease-fire violations by U.S- backed opposition units since the start of the truce.
  – Turkey’s state-run news agency says two Syrians wounded in an attack by Syrian government forces have been rushed to a hospital in Turkey.
  – Al-Qaida’s Syrian affiliate has criticized the U.S.-Russia cease-fire deal, saying its aim is to defeat Islamic jihad and weaken insurgents in Syria. Jabhat Fatah al-Sham, formerly known as the Nusra Front, also praised in a statement on Tuesday other insurgent factions in Syria, which have criticized the deal for excluding the al-Qaida affiliate.
  – The Britain-based Syrian Observatory for Human Rights said on Tuesday that the dead include 59,000 government troops and more than 86,000 civilians. The rest include rebels, foreign fighters, Hezbollah militants, defectors from the Syrian army and others. The Observatory says its records show that since the crisis began in March 2011 and until a truce went into effect on Monday evening, 301,781 people have been killed in Syria.
  – The Islamic State group has released a gory video in which its fighters are seen killing 19 people from Syria’s eastern province, accusing them of being spies for the West.

  Vasta

 16. ckrabat
  sept. 15, 2016 @ 21:50:49

  How much is Saudi Arabia to blame for Islamist terrorism? Iran says entirely.
  https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2016/09/15/how-much-is-saudi-arabia-to-blame-for-islamist-terrorism-iran-says-entirely/
  The opinion piece, titled “Let Us Rid the World of Wahhabism” — a reference to the puritanical strain of Islam incubated in the kingdom — pinned the blame for Islamist terrorism largely on the legacy of Saudi support for extremist groups, as well as the country’s financing of orthodox mosques around the world.
  “Over the past three decades, Riyadh has spent tens of billions of dollars exporting Wahhabism through thousands of mosques and madrasas across the world,” Zarif wrote in the New York Times. “From Asia to Africa, from Europe to the Americas, this theological perversion has wrought havoc.”
  Its influence, Zarif insists, is toxic: “Though it has attracted only a minute proportion of Muslims, Wahhabism has been devastating in its impact. Virtually every terrorist group abusing the name of Islam — from Al Qaeda and its offshoots in Syria to Boko Haram in Nigeria — has been inspired by this death cult.”

  Vasta

 17. ckrabat
  sept. 26, 2016 @ 10:31:31

  Ordo Militaris Catholicus – rajati uus militaarordu kristlaste kaitseks
  http://objektiiv.ee/ordo-militaris-rajati-uus-militaarordu-kristlaste-kaitseks/

  Vasta

 18. ckrabat
  sept. 28, 2016 @ 10:36:15

  Putin and Assad Left Obama In The Dust Of The Aleppo End Game
  http://www.huffingtonpost.com/daniel-williams2/putin-and-assad-left-obam_b_12212464.html
  Ma üldse ei imestaks, kui Putin püüab mõjutada USA valimisi Trumpi kasuks – näete ju, nad ei saa millegagi hakkama.

  Vasta

 19. ckrabat
  sept. 29, 2016 @ 22:54:25

  Vasta

 20. ckrabat
  okt. 04, 2016 @ 12:13:56

  Analysis: What Syrians Can Expect in a Post-War Landscape
  https://www.newsdeeply.com/syria/articles/2016/09/30/analysis-what-syrians-can-expect-in-a-post-war-landscape
  Whoever leads the postwar political transition in Syria will need to take into consideration the impact of more than five years of fighting. The Syrian government, opposition forces, the Kurdish PYD, the so-called Islamic State, and the former al-Qaida affiliate Jabhat Fatah al-Sham (JFS) are all governing territory they control. The postwar transition will need to take these diverse governance dynamics into account.

  Vasta

 21. ckrabat
  okt. 22, 2016 @ 21:57:34

  Siin torkas silma hoopis, et Türgi toetatud islamistlikud mässulised võitlevad kurdide ja neid toetavate Süüria Demokraatlike jõudude vägedega

  Kremlin: demands for Assad’s departure “thoughtless”
  https://www.washingtonpost.com/world/middle_east/kremlin-demands-for-assads-departure-thoughtless/2016/10/22/413676a8-9848-11e6-9cae-2a3574e296a6_story.html
  In northern Syria, Syrian rebels backed by Turkish tanks advanced under intense bombardment toward a major northern town held by Kurdish-led rebel forces.
  The Britain-based Syrian Observatory for Human Rights said the fighting between the Turkey-backed fighters and the Kurdish-led Syria Democratic Forces was concentrated near the town of Tel Rifaat.Ahmad Araj, member of the Syrian National Democratic Coalition, which is allied with the Kurds, told the AP that Turkish tanks crossed the border near the town of Marea and were heading toward Tel Rifaat. The Observatory said 13 Turkey-backed rebels and three SDF fighters were killed in the fighting.

  Vasta

 22. ckrabat
  okt. 25, 2016 @ 09:08:53

  The Great Myth About U.S. Intervention in Syria
  America’s standing in the world has not — and will not — be weakened by staying out of other countries’ humanitarian crises.
  http://foreignpolicy.com/2016/10/24/the-great-myth-about-u-s-intervention-in-syria-iraq-afghanistan-rwanda/

  But by far the worst argument for intervening in Syria is the suggestion that greater U.S. involvement is necessary to preserve U.S. credibility, to maintain its reputation as a distinctly moral great power, or to preserve the respect of allies and adversaries alike. The historical record shows that not intervening in humanitarian tragedies has had little impact on America’s standing in the past, and the same is true today. Indeed, diving deep into the Syrian quagmire is a good way to squander resources and burn up the attention and political capital of America’s leaders, which would in fact make the United States less able to act when challenges to more serious interests arise (as they inevitably will).
  To repeat: One can make a coherent case for intervening in Syria, based on the worthy goal of reducing human suffering. But we should reject the idea that the United States should intervene because its own security, prosperity, or reputation is on the line. It’s not.

  Vasta

 23. ckrabat
  okt. 25, 2016 @ 10:06:21

  It’s Time: The US Should Create A No-Fly Zone, Deliver Aid — and Save Syria
  http://www.defenseone.com/ideas/2016/08/save-syria-create-no-fly-zone-deliver-aid/131079/?oref=d-river
  The United States and its coalition partners should declare their intention to deliver relief to Syria’s beleaguered and besieged residents through humanitarian organizations under the protection of a no-fly zone or safe zone over Aleppo and other areas where civilians are starving, deprived of food, medical assistance and safe shelter. We should be ready to enforce this zone through military force and communicate this directly to the Russian government. We should seek U.N. Security Council approval, but be prepared to proceed without it.

  Vasta

 24. ckrabat
  nov. 27, 2016 @ 22:21:44

  SHOCKING ADMISSION: ‘Secular’ Syrian Rebels Don’t Actually Believe in Secular Democracy
  https://pjmedia.com/homeland-security/2016/11/27/shocking-admission-secular-syrian-rebels-dont-actually-believe-in-secular-democracy/
  But as I observed nearly a year and a half ago here at PJ Media, the multiple reports emerging from Syria regarding cooperation between the so-called “moderates” and “extremists” forced even the most vocal regime change cheerleaders to admit that the vast majority of “moderate” Syrian rebels were openly working with Al-Qaeda.
  July 7, 2014: U.S. ‘Vetted Moderate’ Free Syrian Army Brigades Surrender Weapons, Pledge Allegiance to Islamic State
  Sept. 3, 2014: U.S.-Backed Free Syrian Army Operating Openly with ISIS, Al-Qaeda’s Jabhat al-Nusra
  Sept. 9, 2014: Fighter With ‘Vetted Moderate’ Syrian Rebels Tells L.A. Times They Fight Alongside Al-Qaeda
  Sept. 10, 2014: ‘Vetted Moderate’ Free Syrian Army Commander Admits Alliance with ISIS, Confirms PJ Media Reporting
  Sept. 13, 2014: Yet Another U.S.-Backed Syrian Rebel Group Makes Peace with ISIS
  Sept. 24, 2014: U.S.-Backed Syrian Group Harakat al-Hazm Condemns U.S. Strikes on ISIS as ‘Attack on the Revolution’
  Nov. 2, 2014: U.S.-Armed ‘Vetted Moderate’ Syrian Rebel Groups Surrender, Defect to Al-Qaeda
  Nov. 3, 2014: How Obama Walked Boehner and GOP Leadership Off the Syrian Rebel Cliff
  Nov. 24, 2014: More Defections of ‘Vetted Moderate’ Free Syrian Army Rebels to ISIS
  Dec. 2, 2014: US-Backed Syrian Rebels Ally with al-Qaeda in South, Surrender CIA-Supplied Weapons in the North
  Dec. 14, 2014: Report: Al-Qaeda Using CIA-Supplied TOW Anti-Tank Missiles in Northern Syria
  Dec. 28, 2014: NY Times Admits: U.S.-Backed Free Syrian Army Under Effective al-Qaeda Control
  March 3, 2015: U.S.-Backed Syrian Rebel Group Collapses, U.S.-Supplied Weapons End Up in Al-Qaeda Hands
  March 24, 2015: Video Shows Al-Qaeda’s Jabhat al-Nusra Using U.S.-Provided TOW Anti-Tank Missiles in Syria
  April 16, 2015: U.S. Analyst Admits ‘Moderate’ Syrian Rebels Have Been Working with Al-Qaeda All Along
  May 8, 2015: CIA-Backed, “Vetted Moderate” Rebels Now Working Openly With Al-Qaeda
  June 27, 2015: ISIS Using U.S. TOW Antitank Missiles In Latest Syrian Offensive
  July 9, 2015: Report: ‘Vetted Moderate’ Free Syrian Army Fighting Alongside Al-Qaeda, Islamic State Against Assad Regime
  July 23, 2015: U.S.-Funded Free Syrian Army Unit Shows Off Its Kidnapping Skills in New Training Video
  July 27, 2015: #BringBackOurRebels: Obama’s 50-Man ‘Vetted Moderate’ Syrian Rebel Army Vanishes After Training in Turkey
  July 29, 2015: #BringBackOurRebels Part 2: Al-Qaeda Arrests 18 U.S.-Trained Rebels On Their First Day in Syria
  July 30, 2015: #BringBackOurRebels: Despite Pentagon Denial, Reports Confirm That U.S.-Trained Syrian Rebels Were Kidnapped By Al-Qaeda Almost Immediately
  July 31, 2015: Report: Al-Qaeda Kills Five Members of Obama’s 54-Man Syrian Rebel Army
  July 31, 2015: Chechen Terrorists In Syria Have Obtained U.S.-Provided TOW Anti-Tank Missiles
  Sept. 22, 2015: Report: U.S.-Trained, ‘Vetted Moderate’ Syrian Rebel Leader Defects to Al-Qaeda, Turns Weapons Over to Terror Group
  Oct. 27, 2016: New Video Shows Al-Qaeda Using Weapons U.S. Gave to ‘Vetted Moderates’
  Nov. 24, 2015: U.S.-Backed Syrian Rebels Destroy Russian Helicopter with CIA-Provided TOW Anti-Tank Missile
  July 20, 2016: CIA-Vetted, “Moderate” Syrian Rebels Behead Child Soldier
  Sept. 3, 2016: British Journo: Syrian Kidnapper Who Shot Me Twice is Now a CIA-vetted ‘Moderate’
  Sept. 6, 2016: New ISIS Commander Was Trained by State Department as Recently as 2014
  Sept. 16, 2016: SHOCK VIDEO: U.S.-Backed, “Moderate” Free Syrian Army Threatens to Kill U.S. Special Forces
  Sept. 29, 2016: U.S.-Backed Free Syrian Army Allies With Group that State Dept Designated LAST WEEK
  Oct. 20, 2016: U.S. “Vetted Moderate” Syrian Rebels Defect to Al-Qaeda Affiliate
  Nov. 22, 2016: Video Shows Syrian “Rebel” Group That Beheaded Child Still Using CIA-Provided TOW Missiles

  Vasta

 25. ckrabat
  nov. 29, 2016 @ 17:56:37

  Vasta

 26. ckrabat
  nov. 29, 2016 @ 17:59:12

  Why a Turn in the Battle for Aleppo Could Change Syria’s Future
  http://abcnews.go.com/International/turn-battle-aleppo-change-syrias-future/story?id=43826162
  On-and-off peace talk efforts ended in November after Russia declared that rebel fighters were violating the cease-fire. Regaining full control of the city would favor the Assad regime at any future peace talks. The United States and other Western countries prefer a negotiated end to the civil war that would include Assad’s stepping down. That position seemed more tenable a few years ago, when Assad’s forces seemed unable to overcome rebel groups in central and northern Syria. But since the Russian air task force and advisers arrived in Syria last fall, the situation has changed. The U.S. sees Russia’s involvement as a critical development in the conflict; with his now strengthened hand, Assad will likely press for a negotiated settlement that would leave him in power.

  Vasta

 27. Trackback: Syria: The Horror Continues – Focus
 28. ckrabat
  dets. 20, 2016 @ 19:10:06

  ETV-s eile näidatud dokfilm Bashar al-Assadist,kuidas temast diktaator sai
  Välisilma dokk Bashar: kas mina või kaos (Bashar – The Master of Chaos, Prantsuse 2016)
  http://etv.err.ee/v/dokumentaalfilmid/valisilma_dokk/saated/1332fbc0-35f9-4c79-83fb-3f13d09eba75/valisilma-dokk-bashar-kas-mina-voi-kaos-bashar-the-master-of-chaos-prantsuse-2016

  Vasta

 29. Trackback: Mitmepalgeline Lähis-Ida – kriitika Üllar Petersoni artiklile ajakirjas „Akadeemia“ | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

september 2016
E T K N R L P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: