Viha vabariik XIX – kuidas on võimalik Tartus peksa saada?

@ckrabat
Teatavasti on planeedi Maa elanikkond liigirikkam, kui ametlik bioloogia seda tunnistada julgeb ning aastatuhandeid tagasi toodi Nibirult lendava taldriku lastiruumis planeedile võõrliik lollid, kes siin hoogsalt paljunema hakkas ning pakkus odava tööjõuna asendust põlis-Maalastele, inimestele. Lõpuks sai neid palju ja nad hakkasidki ennast inimesteks pidama, kuid nagu võõrliikidega sageli juhtub, siis inimestena on lollid läbi kukkunud. Sellepärast on oluline tunda bioloogiat. Meedia tähelepanu alla sattunud kellegi Jaanuse juhtum, kes pätte korrale kutsudes ise viimaste käest karistada sai ja oma lapse silme all avalikus kohas läbi peksti. Erukindral Ants Laaneots kommenteerib: „Olen sellest ka varem rääkinud, et mind hämmastab inimeste egoism, et kui keegi kuskil kellelegi ülekohut teeb, siis katsutakse eemale hiilida, peaasi et teda ei puudutataks,“ rääkis Laaneots. „… Nüüd tagantjärele tehakse toetusavaldusi, aga mis juhtunud, see juhtunud. Pärast muidugi on võimalik taguda vastu rindu, et vot kui ma oleks seal olnud, oleks appi läinud! Aga miks siis need, kes seal koha peal olid ei läinud appi, sellest ma ei saa aru.“ Lollide arvu plahvatuslik kasv viimase sajandi jooksul on kaasa toonud variserlike ja saduserlike ühiskondade vohamise planeedil ja tõsise ohu elukeskkonnale. Silmakirjalikkus on variserlikule ja saduserlikule ühiskonnale täiesti tüüpiline tunnusjoon, mis vastab kehtivale sotsiaalsele tellimusele. Vaikselt on toimumas kriminaalne revolutsioon, kus kriminaalselt karistatud isikud võtavad ise üle korrakaitsefunktsioonid ja tavakodanikku hoitakse hirmu all. Palju kära tekitanud ükssõdalaste (Odini sõdalaste) liikumine on selle nähtuse üks värskemaid ilminguid.

Eesti Nokiaks on muutunud slogan – et me vaimult kunagi suureks ei saa, siis peame suureks saama rahvaarvult. Nüüd otsitakse taga mingisugust Eesti märki, midagi kuidagi üles ei leita. Jakob Hurda eluajal lausus tubli talunik Toots, et kõige parem märk mehele on mees ise. Või midagi sarnast. Disainer Tajo Oja küsib Postimehes õigustatult: „Milline on USA logo? Aga Saksamaa logo? Kui sa mõtlesid nüüd automaatselt kummagi riigi lipu peale, siis näed, kuhu ma sihin.“ Kurb küll, kui Eesti märgiks muutuks eesti loll. Meie ühiskonna suurim probleem, et kergesti suudetakse tekitada kõiksuguseid tuuleveskeid, millega vapralt võidelda, selle asemel et pöörata tähelepanu päriselulistele probleemidele. Hea on virtuaalsõjas kangelaseks saada. Totaalne meedia taob trummi olematu pagulasprobleemi üle, kuigi Eestisse pole saabunud veel ühtegi nn kvoodipagulast ja vaevalt, et lähemal ajal selliseid leitaksegi, sest need, kes kriteeriumitele mingit pidi vastaksidki, ei julge ise siia tulla, hirm on nii suur. Omadele on seevastu kõik lubatud – peksta, tappa, vägistada, ta on ju oma, see on neukkutehaste viisaastakuplaani rütmis valminud toodangusse istutatud topeltmoraal. Programm ei võimalda hädasolijale appi minna, sest nii ei ole settingutega ette nähtud. Kui ühiskondlik moraal soosib mõõdutundetut paljunemist, sest sõjaväele on odavat kahuriliha vaja, kuid kedagi ei huvitada, kuidas sünnitustoetustega toodetud masstoodang elus hakkama saab, eriti veel siis, kui sõda ei ole. Paljud tähelepanuta jäänud lollid võivad siirduda kuritegelikule teele. Nii juhtub, kui igaüks võib toanurgas lolli valmis teha, riik maksab selle tarvis isegi pappi, aga kes lolli üles kasvatab? Kui loll rikki läheb, kes ta ära parandab? Kes odava masstoodangu remondi jaoks ressursse eraldab?

Solidaarsuse puudumine on tõepoolest üks meie kaasaegset ühiskonda iseloomustavaid peamisi tunnusjooni. Ligimesearmastuse puudumine on variserliku ja saduserliku ühiskonna märgiline kaasnähtus. Hädasolijale seljapööramine iseloomustab paljude eestlaste suhtumist ka pagulaskriisi, mis seal rääkida elulistest situatsioonidest, kui Eesti tänavatel hakkabki valitsema kriminaalne kord ja mentaliteet ning õigust hakkavad kehtestama need, kes on sellega pahuksisse sattunud. Eesti õigusruumist väljunud Keskerakond, kelle tegevus meenutab rohkem mõnda Ladina-Ameerika seebiseriaali, mille najal tema valijad on üles kasvanud, on pakkunud siin tervele ühiskonnale innustavat eeskuju. Mis ühendab Keskerakonda ja EKRE, marurahvuslikku konservatiivsust ja vasakpoolset populismi? Uue poliitilise jõu konsolideeriv alge ongi Viha vabariigi promoveerimine – viha kõigi ja kõige vastu, kes Meie-Nemad kraadiklaasil mõõtes ei mahu nimetuse Meie alla. Seda võib nimetada ka poliitiliseks holliwoodiseerumiseks, virtuaalse maailma loomine lollide programmides, kus „head“ võitlevad „pahadega“ ja õigete võidu nimel on kõik meetodid lubatud, sest „meie“ oleme ju alati head. Tartu peksjate koondportree annab pildi tüüpilisest Viha vabariigi kodanikust, odavast kahurilihast paljulapselises perekonnas, kus laps jäi ilma vanemlikust hoolitsusest, kuid ta valmistati viisaastaku plaani täitmiseks, sest igaüks võib nüüd toanurgas lolli valmis teha: „… jäi võrreldes teiste lastega kuidagi ripakile – vahel tundus mulle, et polnud teda vaja emal ega kasuisal. Kui … peksti, siis teda peksti naabri hinnangul nagu looma. Eks ta hakkas millalgi ka vanematele vastu – kui teda peksti, siis seda enam ta naeris. Ju tal läks ühel hetkel miski paigast ära.“ Nii kasvatati Ivarist nõukogude armees tõeline mees: „Isa kasvatas mind lapsest saadik rihma abil ning andis mulle kolm korda päevas regulaarselt peksa, aga kui ma sain juba nii suureks, et jõudsin isale kolm korda päevas peksa anda, siis tekkis ka autoriteet ja edaspidi võeti mind kui võrdne võrdset, kutsuti kalale ja ees-ja isanime pidi.“

Päriseluliste probleemide eiramine avaldub ka kolme riigi, Ameerika Ühendriikide, Ühendkuniningriigi ja Soome suursaadikute avalduses, kus nõuti: Eesti peab HIV viiruse levikuga tõsisemalt tegelema hakkama, mis on diplomaatilises mõttes üsnagi pretsedenditu samm. Rahvusvaheliselt on tähele pandud, et Eestis puudub tahe selle probleemiga tegeleda ja selle asemel eelistatakse donkihhotelikult tuuleveskitega võidelda. Siit leiab ka vastuse küsimusele, kuidas on võimalik Tartus peksa saada? See, mis juhtus Tartus, on millegi tagajärg, kuid selle „millegi“ juured võivad ulatuda ühiskondlike kihtide sügavustesse. Süvenev burksiputkade kultuur, lollikultus ja neukkunostalgia on kolm vaala, mille najal variserlik ja saduserlik ühiskond püsib ja mida õigustatakse lihtlabase eitusega: „Juku pea ei ole kandiline“, sest rahvas ei taha näha, et kuningas on alasti. Lolle iseloomustab kollektiivsus, ta on karjaloom. Loll on solidaarne küll, kuid omade, mitte “nende” vastu. Tema jaoks on oluline omad ära tunda, kes näitab õigeid märke, perset, või kallab jääveega üle, kuid kõik inimlik on talle aga võõras. Õige mehe elu on “kõht võimalikult täis süüa, raha kokku ajada vahendeid valimata, end võimalikult tihti mällarisse juua, keppi teha ning autoga kihutada”.Totalitaarsest meelsusest, millel pole midagi ühist lääneliku vabameelsusega, annab pildi ka paraadide kultus Vabariigi sünnipäeval, sest Moskva pisaraid ei usu. Selle asemel, et pakkuda midagi rahvast ühendavat. Sõjaväeparaadi võiks asendada lahtiste uste päevad sõjaväeosades ning pingviinide paraadi üldrahvalik suusamaraton, kuid valitsev sotsiaalne tellimus on teistsugune ning võim peab Viha vabariigis vaimust distantseeruma. Küsimus, mis on Tartu intsidendi puhul tahtlikult või tahtmatult jäetud fookusest  välja – kui paljud möödakäijatest oleks  tegelikult soovinud keerata käised üles ja solidariseeruda hoopis peksjatega?

28 kommentaari (+add yours?)

 1. personainfieri
  märts 12, 2016 @ 10:55:51

  Vasta

 2. personainfieri
  märts 12, 2016 @ 11:00:37

  Vasta

 3. personainfieri
  märts 12, 2016 @ 11:03:01

  Igal juhul huvitav mõte.

  Uue külma sõja sünniloost
  http://jaankaplinski.blogspot.com.ee/
  Nii annab Venemaa kuulutamine Euroopale ja Ameerikale kõige tõsisemaks ohuks Läänele hää põhjenduse alustada uut relvastumise vooru, vahetada vana tehnika uue vastu, panna sõjatööstus ja kõik sellega seotud tööstus- ja teadusharud täie hooga tööle ja niimoodi saada üle kriisist, majanduse stagneerumisest. Kui see on tõesti nii, võib loota, et sõjaks valmistumine, vaenlase kuju loomine ja intensiivne propagandasõda ei vii päris sõjani, vaid hiljemalt kümne-mõneteistkümne aasta pärast saabub taas rahulikum aeg, kus tippkohtumised ja konverentsid viivad pingelõdvendusele, détente’ile ning tõsistele globaalsetele ühis-initsiatiividele planeedi kaitsmiseks ja päästmiseks, milleks vajalikud ressursid majanduse militariseerimine suuresti ära võtab.

  Vasta

 4. personainfieri
  märts 12, 2016 @ 11:06:25

  Vasta

 5. personainfieri
  märts 12, 2016 @ 11:13:30

  Vs

  Vasta

 6. personainfieri
  märts 12, 2016 @ 13:30:34

  Vasta

 7. personainfieri
  märts 12, 2016 @ 13:31:36

  Vasta

 8. personainfieri
  märts 12, 2016 @ 13:35:19

  Vasta

 9. personainfieri
  märts 12, 2016 @ 13:39:38

  Vasta

 10. personainfieri
  märts 12, 2016 @ 13:44:24

  Vasta

 11. personainfieri
  märts 12, 2016 @ 13:47:30

  Vasta

 12. personainfieri
  märts 12, 2016 @ 14:22:23

  Olev Remsu: niisiis, õhus on hüsteeriat ehk Radikaliseerumisest Eestis
  http://arvamus.postimees.ee/3610933/olev-remsu-niisiis-ohus-on-husteeriat-ehk-radikaliseerumisest-eestis
  Esmalt loetleksin ma meie radikaliseerumistrepi allakäigu astmeid: Isamaaliidu ägedamad rahvuslased, Lihula heerosed, Eestimaa Rahvaliidu surnud kestale elu sissepuhumine ja selle kesta EKREks kujundamine, Kristiina Ojulandi katsed luua otserassistlikku liikumist (temalt jään ma ootama mingit antisemiitlikku kiljatust) ning nüüd siis odinlased, nimest hoolimata sugugi mitte üksikud, vaid koos tagide ja tõrvikutega.
  Keskerakonnas leidub üksjagu parteilasi, kes oma juhile ustavuse tõestamiseks kannavad rinnas rohelist sõlmlehvi. Ei demonstreerita lojaalsust mitte oma parteile ja selle programmile (näiteks progressiivsele tulumaksule), mitte maailmavaatele, nagu seda jutlustati Nõukogude Liidus, vaid ühele inimesele, nagu seda tehti Hitleri Saksamaal. Lehv on truudusvanne, kusjuures rõhutatult avalik.

  Vasta

 13. personainfieri
  märts 12, 2016 @ 16:51:08

  Martin Laine: õudusjutt uhkusest Eesti üle
  http://arvamus.postimees.ee/3613525/martin-laine-oudusjutt-uhkusest-eesti-ule
  Kaitskem meid sissetungijate eest, kes meie kultuuri ja julgeolekut ohustavad. Nad ju vägistavad kogu aeg, meie nii ei tee. Mis siis, et Eestis registreeriti mullu 161 sellist kuritegu. Kui eestlasi oleks maailmas sama palju kui moslemeid, vägistaks meie rahvuskaaslased igal aastal 161 000 inimest.
  Öeldakse, et mõista immigrantide halba mõju riigile, tuleks vaadata näiteks sisserändajate kuritegevuse statistikat Soomes. See peab paika. Põhjanaabritega võrreldes on Soomes elavad eestlased lausa kolm korda üleesindatud vägivallakuritegude kategoorias (olles umbes samal pulgal näiteks Pakistani päritolu sisserännanutega) ja ligi neli korda üleesindatud röövimiste seas.
  Oleme Euroopas esirinnas nii narkosurmade, alkoholitarbimise ja -surmade kui ka näiteks naiste ja meeste vahelise palgalõhe kategooriates.

  Vasta

 14. tom
  märts 12, 2016 @ 16:51:59

  Väidetavalt oli seekord jälle tegu meedia poolse jõhkra faktide väänamisega. Jaanus ise väidab Delfi artiklis, et appi tuldi kohe.

  Vasta

  • personainfieri
   märts 12, 2016 @ 17:04:24

   Allikas võiks ka olla. Muidugi on tegemist üksikjuhtumiga, mille meedia on suureks puhunud ja ei maksa arvata, et Tartus saabki kesklinnas igal suvalisel ajal peksa. Enamasti ikka ei saa. Aga laiemas plaanis midagi on lahti küll ja meedia ei ole selleks ise mitte vähe kaasa aidanud.
   http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/delfi-videod-tartu-miitinguline-tegelikult-mindi-jaanusele-ikka-kohe-appi?id=73930085

   End Tanelina tutvustanud linnakodanik nägi rünnakut pealt. Ta oli toona väikse lapsega jalutamas ning meenutab, et pärast prügikasti veerema hakkamist ning ohvripoolset vaheleastumist käis kõik loetud hetkede jooksul. Pärast seda oli inimene maas ning kurjategijad eemaldusid.
   Tanel kirjeldab, et erinevalt meedias kirjeldatust jooksid inimesed kohe kannatanule appi. Ning praktiliselt sealsamas olid ka teised, kes teadsid peksjate nimesid ning 5-10 minuti pärast anti need ka politseile.

   Spontaanne, sotsvõrgustike kaudu organiseeritud protestiüritus tõi kohale karvaseid ja sulelisi. Üks kergelt napsitanud kodanik kurtis, et politsei kohtleb inimesi erinevalt. Tema oli enda kartulikeldris napsitanud pätte korrale kutsunud, aga väidetavalt hoopis ise vastu vahtimist andmise eest 48 tundi arestikambris veetnud.
   Teine kodanik kõneleb, et pättide vastu aitab austav suhtumine. „Tuleb suur kamp vastu, öelge neile „peremees“ ja kohe astuvad nad sammukese tagasi“.

   Vasta

 15. personainfieri
  märts 12, 2016 @ 17:18:40

  DELFI FOTOD: Keskerakonna Tartu piirkonna juhina jätkab Aadu Must
  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/delfi-fotod-keskerakonna-tartu-piirkonna-juhina-jatkab-aadu-must?id=73931411
  Nüüd saavad kandidaadid sõna. Esimesena Oudekki Loone, kes alustab sõnavõttu juba ära kulutatud väljendiga: “See, mis on meid siia on toonud, meid enam edasi ei vii”. Ta küsib, miks erakond saab Tartust riigikogu valimistel nii vähe mandaate? Loone heidab Mustale ette, et ta kuulab liiga palju teiste erakondade inimesi. “Kui me kuulame teiste erakondade häält, siis me pole enam erakond, siis me oleme reeturid.”

  Vasta

 16. personainfieri
  märts 12, 2016 @ 18:54:44

  Paavst Franciscus: katoliiklased ei pea sigima nagu küülikud
  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/paavst-franciscus-katoliiklased-ei-pea-sigima-nagu-kuulikud?id=70601605
  Franciscus ütles Filipiinidelt koju sõites ajakirjanikele, et on küllalt kiriku heaks kiidetud viise sündivuse reguleerimiseks. Kõige tähtsam on aga tema sõnul see, et ükski väline institutsioon ei tohiks peale sundida oma nägemusi perekonna suuruse reguleerimise kohta. Paavst mõistis sealjuures hukka areneva maailma „ideoloogilise koloniseerimise“. Ta ütles samas esmaspäeval, et katoliiklased ei pea sigima nagu küülikud, vaid peaksid selle asemel praktiseerima vastutustundlikku vanemlikkust.

  Vasta

 17. js
  märts 13, 2016 @ 10:25:39

  Võibolla on paljud märganud, et pagulasvastasus käib tänapäeval kokku veelgi arusaamatuma jutuga vasakliberaalsusest, kultuurimarksismist ja lihtsalt marksismi laastavast mõjust ühiskonnale. Minu meelest on nende asjadega samuti nagu pagulastega Eestis, ei ole ega tule, otsi tikutulega.

  Sellepärast oli mul väga hea meel, kui ma leidsin selle ebatavaliselt selge mõttega loo, autoriks Purple Library Guy:

  ****

  In a broader sense, there is no bigger wheel than the desire to get some cheap labour. The entire point of modern elite-driven political economy is to get cheap labour and make sure it stays that way.
  Even the oil wars are ultimately about cheap labour. They weren’t, after all, about getting access to the oil–they already had access to the oil. The point was getting control of the oil, so that it could be wielded as a weapon.

  This is also where right wing cultural analyses are dead wrong: German and other European elites are in no way interested in creating a homogenized society in which the immigrants and existing population blend together and lose their respective cultures. To the contrary. This is also where East European makes his mistake: “I remember how hard it was for even a single qualified individual to get a residential permit to say, Germany” . . . well, yes, of course. A single qualified individual. From a non-demonized group. In short, someone who might expect to come in and make a good wage in a real job on an equal basis with middle class Germans. What use is that to elites? They want immigrants, sure–but they want them impoverished, isolated, scared, and ideally constituting a brand new social division to be exploited. If there were no thugs among them to help create a backlash, elites would have to bring some in. If anything what German elites would really love is to create US blacks: A permanent underemployed underclass which will stay separate and create divisions in the electorate forever, bringing down average wages, swelling the army of hungry poor that would take any crap job, making unionization and working class politics far harder both because of that reserve army willing to accept worse conditions and because of the social division.
  For that dream, Angela Merkel’s political career is a very small price to pay, and even some risk of breakthroughs by hard-right parties who don’t threaten white bankers or factory-owners in the first place isn’t a huge deal. If anything, with the current popular dissatisfaction with austerity policies that has tended to build grassroots leftism, elites may actually feel that they benefit from the rise of the hard right because it sucks political energy from the left. They’re quite likely using the populist right, just like they used Hitler–although they may be miscalculating, just like they did with Hitler.

  http://thesaker.is/to-refugee-or-not-to-refugee-that-is-the-question/

  Vasta

 18. jolli
  märts 13, 2016 @ 12:15:58

  “Kui … peksti, siis teda peksti naabri hinnangul nagu looma. Eks ta hakkas millalgi ka vanematele vastu – kui teda peksti, siis seda enam ta naeris. Ju tal läks ühel hetkel miski paigast ära.“ ”

  Nojah, justnagu looma võiks peksta või siis võttagi seda võrdlust mingi skaalana. Eks räägi sellised kõnekeelsed -ismid ka millestki inimese peas. Aga millisele loomale meeldiks peksa saada? Mitte ühelegi, olles loomadega kokku puutunud, nad teevad inimesele meelepäraseid asju (ntks koerad) ilma vägivallata hoopis paremini. See muidugi tuleb jälle meie “luterlikust” taustast, et loomal ei ole hinge ja teda võib kohelda nagu kõntsa….

  Vasta

 19. ckrabat
  märts 13, 2016 @ 13:13:16

  See on umbes nagu situatsioon, kui sa näed uppumas oma koera ja võõrast inimest, keda sa esimeses järjekorras päästma tõttad, kas oma koera, kellest sa tead, et ta on truu sõber ja ustav kaaslane (kui sa teda just ei peksa nagu looma) või võõrast inimest, kes on äkki kurjategija ja retsidivist, kellest võib palju kurja sündida?
  Mõned arvavad, et liigiline kokkukuuluvustunne on tähtsam kui isiklik suhe. Loll tormab päästma ilmselt siis, kui talle kuuluvust kinnitav liigimärk tehakse.

  Vasta

 20. ckrabat
  märts 14, 2016 @ 08:44:22

  Vasta

 21. ckrabat
  märts 14, 2016 @ 08:52:09

  Veel üks teemakohane lugu nihilistist
  http://nihilist.fm/ohvrite-suudistamisest-ja-ignorantsusest/

  Vasta

 22. ckrabat
  märts 14, 2016 @ 17:53:46

  KEDA PEAKS KARTMA EESTI NAINE?
  http://nihilist.fm/keda-peaks-kartma-eesti-naine/

  Vasta

 23. jolli
  märts 15, 2016 @ 10:06:50

  Vasta

 24. jolli
  märts 15, 2016 @ 13:42:23

  Mamma Leone vs:

  Vasta

 25. ckrabat
  märts 21, 2016 @ 08:17:24

  Burgereid ostma tulnud läinud röövlid läksid Viru tänava McDonald’sis järjekorras seisnutega tülli ning alustasid seejärel rahvast täis kiirsöögikohas kibekähku kaklust.
  http://www.postimees.ee/3625623/noorte-kaklejate-inimjaht-tallinna-kesklinnas
  Kriminaalpolitseinik Pikaro sõnul pole see seltskond kunagi mõelnud oma teo tagajärgedele, vaid lähtunud sellest, et elu oleks põnev. «Röövitud rahaga mindi kas kohe McDonald’sisse sööma või hoopis spaasse ujuma,» räägib ta. «Lihtsalt laristati maha.»

  Vasta

 26. Trackback: Persona in fieri edekabel TOP-500 aastatest 2010-2016 | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

märts 2016
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: