USA presidendivalimised 2016 – kutse tantsule Iowas I

@ckrabat
Aeg on jõudnud niikaugele, et eile käivitati Iowas järjekordsete Ameerika Ühendriikide presidendivalimiste stardipauk. Traditsiooniliselt alustati erakondade eelvalimistega Kesk-Lääne osariigis Iowas, kus erakondade kandidaadid valiti valimiskoosolekul ehk caucus’el. Viimased küsitlused andsid vabariiklaste seas edumaa Donald Trumpile, kellele tugevat konkurentsi pakkus Texase senaator Ted Cruz. Demokraatide hulgas hakkas Hillary Clintoni algselt turvalisena tunduv edumaa Vermonti senaatori Bernie Sandersi ees viimaste küsitluste järgi jõudsalt vähenema. Teatud mõttes hakkavad juba esimeste eelvalimiste käigus terad sõkaldest eralduma ning pinnale jäävad tavaliselt need, kes dikteerivad valimiste käiku. Demokraatide duell jäigi sisuliselt viiki, Hillary Clinton kogus 49,9% häältest ja Bernie Sanders 49,5%. Kolmas allesjäänud kandidaat, endine Marylandi kuberner Martin O’Malley, kes panustas noortele ameeriklastele, kogus vaid 8 häält ja 0,6% häältest ja peatas valimiskampaania. Kokkuvõttes toetab 23 saadikut sügisesel konvendil Clintonit ja 21 Sandersit + veel 3 sõltumatut saadikut. Palju põnevam oli seis vabariiklaste hulgas, kus pikka aega juhtis Cruz, kuid just valimiste eel näitasid küsitlused Trumpi populaarsuse tõusu Iowas.

Valimiskoosolekud eeldavad siiski omaette protseduuri, et kandidaatide pooldajad võtavad jalad selga ning saabuvad üritusele kohale. Umbes tunniajase protseduuri käigus tehaksegi jõuvahekorrad selgeks. Küsitluste käigus võisid ju paljud Trumpi vastu sümpaatiat üles näidata, kuid kui oleks vaja olnud tegusid teha, siis jäi suur osa sellest kontingendist lihtsalt ükskõikseks. Pigem võib Trumpi suur populaarsus osalt tulla ka pettumisest establishmentis, kuivõrd soovist näha Donald Trumpi järgmise Ameerika Ühendriikide presidendina. Vabariiklaste koosolekutel võttis juhtpositsiooni sisse taas Ted Cruz, kes kogus tasavägises heitluses rohkem poolehoidjaid (27,6%), kui talle järgnenud Donald Trump (24,3%) ja Florida senaator Marco Rubio (23,1%). Just Rubio jõulist esiletõusu Iowas võib pidada nende eelvalimiste üheks üllatuseks, mis võib tuua talle edu järgmistes osariikides. Küsitluste järgi jäi ta kahele favoriidile tugevasti alla. Teised jäid juba kaugele maha, afroameeriklasest neurokirurg Ben Carson kogus 9,3%, libertaarsete hoiakutega paljukordse kandidaadi Ron Pauli poeg Rand Paul 4,5%, Bushide dünastia liige Jeb Bush 2,8% ja nemad olid ainsad, kes kogusid enda taha valijamehi – Cruz 8, Trump ja Rubio 7, Carson 3, Paul ja Bush 1. Neile järgnesid Carly Fiorina (1,9%), John Kasich (1,9%), Mike Huckabee (1,8%), Chris Christie (1,7%), ja Rick Santorum (0,9%). Endine Virginia kuberner Jim Gilmore kogus kokku üldse vaid 12 häält (0,01%). Endine Arkansase kuberner baptistivaimulik Mike Huckabee otsustas seepeale oma kampaania peatada.

Suure tõenäosusega leiame nende hulgast ka selle mehe või naise, kellele Barack Hussein Obama järgmise aasta jaanuaris Valge Maja loovutab. Tõenäoliste tulevaste presidentide  hulk on vähenenud viieni – demokraadid Clinton ja Sanders ning vabariiklased Cruz, Trump ja Rubio. Oodatust mõnevõrra rohkem tõusis esile Rand Paul ja „musta hobuse“ rolli võib arvata sügavalt uskliku Ben Carsoni, mingi udune, kuid aina ähmastuv lootus püsb veel Jeb Bushil. Endist presidendi abikaasat, New Yorgi osariigi senaatorit ja USA välisministrit Hillary Diane Rodham Clintonit (68) võib ikkagi veel pidada suurfavoriidiks. Teda toitab suurem osa parteieliidist ja paljud avaliku elu tegelased – alates Bill Clintonist kuni Hollywoodi kuulsusteni nagu Ben Affleck, Sean Astin, Drew Barrymore, George Clooney, Jamie Lee Curtis, Matt Damon, Robert De Niro, Michael Douglas, Richard Gere, Salma Hayek, Katie Holmes, Ron Jeremy, Reese Weatherspoon, John Travolta, Charlize Theron, Jack Nicholson, Eva Longoria, Mila Kunis ja paljud, väga paljud teised. Clintoni vastu on kapist välja toodud küll mitmed luukerd, alates islamistide rünnakutest USA esinduse vastu Benghazis siis, kui ta oli veel välisminister ja hilisemad süüdistused riigiasjade ajamisest eraviisilise e-maili konto kaudu, mis võis osutuda ebaturvaliseks. USA poliitika veteran juudi päritoluga Bernard (Bernie) Sanders (74) asub poliitilistelt vaadetelt Clintonist kahtlemata vasakul. Sanders liitus Demokraatliku parteiga alles 2015.a. ning on suurema osa oma pikast poliitikukarjäärist esinenud sõltumatuna. Oma poliitilisi vaateid on ta ise nimetanud sotsialistlikeks. Sanders esindab poliitilise alternatiivi trendi vasakult, mille najal tõusis New Yorgi linnapeaks Bill de Blasio. Üliõpilasena kuulus Sanders tõepoolest Youth People Socialist League koosseisu, mis on USA Sotsialistliku partei noorsooorganisatsioon. Edu tõi talle 1981.a., kui ta valiti Burlingtoni linnapeaks, 1991.a. sai temast Esindajatekoja ja 2007.a. Senati liige. Sandersit toetab väiksem osa poliitilisest eliidist, nt endine Minnesota kuberner ja elukutseline maadleja Jesse Ventura, praegusest Kongressist vaid Esindajatekoja islamiusuline liige Minnesotast Keith Ellison. Rohkem toetust on tal kohaliku tasandi poliitikute ja kultuurieliidi seas. Teda toetavad teiste hulgas Tommy Chong, Danny DeVito, Mia Farrow, Daryl Hannah, Alyssa Milano, Viggo Mortensen, Susan Sarandon ja Kareem Abdul Jabbar.

Vabariiklaste seas hakkab esile tõusma kuuba päritoluga Marcus (Marco) Antonio Rubio (44), kelle selja taha arvatakse kogunevat mõõdukamat establishmenti. Tema vanemad emigreerusid Ühendriikidesse 1956, veel Batista režiimi ajal, mistõttu on Miamis sündinud ja kasvanud Rubiot nimetatud ka majanduspõgenike järglaseks. Tema vanemad said USA kodakondsuse naturaliseerimise järgi alles 1975.a. Poliitilist karjääri alustas ta juba 28-aastasena Florida osariigi Esindajatekojas. 2010.a. valiti ta USA Senatisse. Algul peeti Rubiot lähedaseks konservatiivsele Teepartei liikumisele, kuid hiljem on nende teed mitmes küsimuses lahknenud, eelkõige Rubio toetuse pärast immigratsioonireformile. Samas on Rubiol ette näidata soliidne konservatiivne hääletusrekord Kongressis, mis avaldab vabariiklaste valijaskonnale muljet. Rubiost mõnevõrra konservatiivsemaks peetakse tema eakaaslast, isa poolt samuti kuuba päritoluga Rafael Edward (Ted) Cruz’i (45). Cruz on muuhulgas kiitnud näiteks Eesti maksusüsteemi. Cruzi isa saabus Ameerika Ühendriikidesse õppima 1957.a. 1973.a. sai ta Kanada ning 2005.a. Ameerika Ühendriikide kodakondsuse. Ted Cruz sündis 1970.a. Kanadas, Calgarys, 1974.a. koliti Texasesse. Tema ema on Delaware osariigist pärit ameeriklanna, kelle järgi on Cruzil siiski Ameerika Ühendriikide sünnijärgne kodakondsus. Kui ta peaks võitma, saaks temast esimene väljaspool Ameerika Ühendriikide territooriumi sündinud president. Üheksa esimesest kaheksast presidendist sündisid küll Briti kodanikena, kuid siiski Ameerika pinnal. Donald Trump’ist (69) oleme siin varem juba lähemalt juttu teinud. Meditsiinilise haridusega Kentucky senaator Randal Howard (Rand) Paul (53) on ennast ise kirjeldanud konstitutsioonilise konservatiivina ja ta on seotud Teepartei liikumisega. Kui tema isa sidus end avalikult libertaarsete vaadetega, siis Rand Paul on end sellest liikumisest distantseerinud, kuigi tema vaateid peetakse neile lähedasteks. John Ellis (Jeb) Bush (62) sobiks kindlasti kõige paremini vabariiklaste põhivoolu kandidaadiks, teda toetab suurem osa establishmenti, kuid tema venna pärand on talle raske kanda ja ameeriklased ei näi soovivat järjekordse Bushi dünastia esindaja pääsemist Valgesse Majja. Jeb Bushi peetakse vennast veidi mõõdukamaks, ta on abielus mehhiklannaga ja räägib vabalt hispaania keelt. 1995.a. võttis ta vastu katoliku usu. Benjamin Solomon Carson Sr. (64) on tuntust saavutanud eduka kirurgina ja esindab nagu Trump anti-establishment vabariiklasi.

Kandidaatide seisukohtadest jõuab rääkida ehk kunagi hiljem. Demokraatide valimiskampaania tundub kulgevat oodatust põnevamaks, sest Bernie Sanders on osutanud üle ootuste tugevamat vastupanu ja küsitlused ennustavad tema võitu järgmistel eelvalimistel Vermonti naaberosariigis New Hampshire’is. Põnev tõotab tulla ka vabariiklaste võitlus, sest kuigi see näib kujunevat oodatust tasavägisemaks ning Trumpi algedu sulab nagu kevadine lumi, on ta sellegipoolest konkurentsivõimeline. Cruzi toetavad endine Texase kuberner ja presidendikandidaat Rick Perry ja endised presidendikandidaadid Bob Smith (2000), Bob Barr (Libertaarne partei 2008) ja Tom Tancredo (2012). Donald Trumpi toetavad endine Alaska kuberner ja John McCaini valik asepresidendi kohale Sarah Palin, endine kongresmen Virgil Goode, rahvusvahelisest poliitikast Itaalia Põhjaliiga juht Matteo Salvini, Serbia rahvuslane Vojislav Šešelj ja tuntud Hollandi paremäärmuslane Geert Wilders, maadleja Hulk Hogan, korvpallur Dennis Rodman, poksija Mike Tyson ja majanduskirjanik Robert Kiyosaki. Marco Rubiot asus toetama valimisrallilt kõrvale astunud endine New Yorgi osariigi kuberner George Pataki, kuid veel mitmed endised ja praegused kubernerid, senaatorid ja kongresmenid. Näitlejatest näiteks endine pornotäht Jenna Jameson. Järgmised eelvalimised toimuvad 9. veebruaril New Hampshire’s. Viimased küsitlused ennustavad seal võitu Bernie Sandersile ja Donald Trumpile. Võrdselt positsioneeruvatele Cruzile ja Rubiole võivad seal konkurentsi pakkuda veel Jeb Bush ja Ohio kuberner John Kasich (63). Veebruaris viiakse valijameeste valimised läbi veel South Carolinas (20.02) ja Nevadas (23.02).Suur valimisteisipäev leiab aset 1. märtsil neljateistkümnes osariigis, mis peaks paljuski jõujooned selgeks tegema. Kui eelvalimiste karussellilt peaksid võitjatena väljuma Sanders ja Trump, võib see õlekõrre pakkuda kolmandale alternatiivile, sõltumatule kandidaadile, näiteks New Yorgi endisele linnapeale Michael Bloombergile (73) või endisele Virginia demokraatlikule senaatorile ja Ronald Reagani administratsiooni mereväeministrile Jim Webbile (69), kes on üles näidanud huvi sõltumatuna kandideerimiseks.

Ted Cruz

Ted Cruz võitis Iowas. Foto: http://cdn.redalertpolitics.com/files/2015/03/GOP-2016-Iowa-Cruz_Sant.jpg

25 kommentaari (+add yours?)

 1. jolli
  veebr. 02, 2016 @ 22:24:00

  Ma ütlesin siin juba mitu sama teemat tagasi, et võti on ladina-ameeriklastest valijate sümpaatia võitmine… . 🙂

  Vasta

 2. jolli
  veebr. 02, 2016 @ 22:30:47

  Vasta

 3. jolli
  veebr. 02, 2016 @ 22:32:34

  kui mõni eesti bänd teeks sellist mussi… me paneks eurovisiooni kinni 🙂 paraku kirjutatakse meil mingit haledat ila. 😀

  Vasta

 4. jolli
  veebr. 02, 2016 @ 22:38:08

  Vasta

 5. jolli
  veebr. 02, 2016 @ 22:50:35

  Samas peab meeldima ka “piiblivöö” reednekkidele… 🙂

  Vasta

 6. jolli
  veebr. 02, 2016 @ 22:54:19


  🙂

  Vasta

 7. jolli
  veebr. 02, 2016 @ 22:56:57

  Ei saa ka unustada neitiv-ameerika juurtega valijaid… 🙂

  Vasta

 8. jolli
  veebr. 02, 2016 @ 23:10:27

  Vasta

 9. jolli
  veebr. 02, 2016 @ 23:30:44

  Vasta

 10. jolli
  veebr. 02, 2016 @ 23:38:54

  Vasta

 11. jolli
  veebr. 03, 2016 @ 15:33:09


  Valijaid bp eest… 🙂

  Vasta

 12. personainfieri
  veebr. 03, 2016 @ 18:15:45

  Järjekordne loobuja vabariiklaste leeris on Rand Paul, kes seisab sel aastal silmitsi ka tagasivalimisega Senatisse ning ta otsustas panustada viimasele. Paul on tuntud eelkõige oma mitteinterventsionistliku välispoliitika toetamise tõttu. Ta pidas Senatis kuulsa 13-tunnise kõne president Obama otsuse vastu kasutada droone Ameerika Ühendriikide kodanike ründamiseks välismaal. Teda peetakse Kapitooliumil mõnevõrra omapäraseks kujuks, näiteks kandis ta džiine ja kauboisaapaid vabariiklaseid rahastavate miljardäride Kochide promoüritusel, mida establishment põlglikult taunis.

  Rand Paul ran for president and realized he’s a senator
  https://www.yahoo.com/politics/rand-paul-ran-for-president-and-realized-hes-a-145457152.html

  Vasta

 13. jolli
  veebr. 03, 2016 @ 21:08:27

  Mis nendes kauboisaabastes siis taunitavat on. Isegi Ronny (Reagan, toim.) on neid kandnud. Ja näe mis juhtus- Nõukaliit kukkus kokku. 😉

  Vasta

 14. personainfieri
  veebr. 03, 2016 @ 22:03:31

  Ted Cruz’i toetajad kuuluvad põhiliselt religioossete inimeste hulka.

  Ted Cruz’s radical supporters: He won Iowa on the back of the scariest Bible-thumpers in the business
  http://www.salon.com/2016/02/02/ted_cruzs_radical_supporters_he_won_iowa_on_the_back_of_the_scariest_bible_thumpers_in_the_business/
  This Jesus-walks act of Ted Cruz’s worked like a charm, as Cruz sucked up a veritable rogue’s gallery of every creepy straight guy who claims he loves Jesus but has his eyes fixed firmly on the crotches of America. As Cruz noted in his victory speech Monday night, Bob Vander Plaats and Rep. Steve King are national co-chairs for his campaign. King, of course, is a notoriously loony right wing nut who has argued that legalizing same-sex marriage means people will now marry lawnmowers and has equated undocumented immigration with the Holocaust.
  Vander Plaats, who heads up Iowa’s religious right behemoth, the Family Leader , has argued that his interpretation of “God’s law” should trump the actual laws of our country, that gay marriage will lead to parents marrying their children, and that Vladimir Putin was right to sign a law criminalizing those who speak out for gay

  Vasta

 15. personainfieri
  veebr. 03, 2016 @ 22:11:47

  Väga hea erinevate kandidaatide võimaluste iseloomustus New York Sun’is. Nendest vabariiklastest, kes Iowas jäid tagaplaanile, võib “mustaks hobuseks” kerkida hoopis John Kasich, kes rahuldab tegelikult väga laia vabariiklaste valijate kontingenti ja ta on just New Hampshire’is arendanud tugevat kampaaniat.

  Keep an Eye on Kasich As Primaries Advance To the Next Stage
  http://www.nysun.com/national/keep-an-eye-on-kasich-as-primaries-advance-to/89439/
  Incredibly, the New York Times, which endorsed Senator McGovern in 1972, expected Reagan to be defeated in 1984, and is utterly unqualified to opine knowledgeably or fair-mindedly on internecine Republican affairs, may have got it right in endorsing John Kasich. He has staked everything on New Hampshire and is running fairly strongly there, and is supported by the Sununu machine. He has been a successful governor in a large and difficult state (Ohio), and was a very respected nine-term congressman, who served for a time as ranking Republican on the armed-forces and budget committees.

  Vasta

 16. jolli
  veebr. 04, 2016 @ 15:21:28

  Ma ei saa aru, miks cevin kostner või robert de niro ei kandideeri? 🙂 Arnold kandideeriks kindlasti, kui ta oleks kogemata usas sündinud.

  Vasta

 17. personainfieri
  veebr. 10, 2016 @ 07:45:25

  New Hampshire osariigi eelvalimiste tulemused
  (hääled, protsendid, valijamehed NH + kokku)
  Vabariiklased:
  Trump—–88,145…35.8…10…17
  Kasich—-39,803…16.2….3…3
  Cruz——28,840…11.8….2…11
  Bush——27,739…11.3….2…3
  Rubio—–26,302…10.8….0…7
  Christie–18,972…7.7…..0…0
  Fiorina—10,415…4.2…..0…0
  Carson—–5,662…2.3…..0…3

  Demokraadid
  Sanders—131,965..61,0….13…34
  Clinton—-84,917..39.0….9….32

  Vasta

 18. jolli
  veebr. 12, 2016 @ 21:24:22

  Miks meie mees alles neljas on? Lolle on juba nii palju v? 🙂

  Vasta

 19. personainfieri
  veebr. 14, 2016 @ 17:55:17

  Vabariiklastest tegi John Kasich hea tulemuse New Hampshire’is, kus teda toetasid endised senaatorid John Sununu ja Gordon Humphrey ning on toetajate hulka Trumpi vastases koalitsioonis kasvatanud. Teda on asunud toetama Arnold Schwarzenegger ise, lisaks veel George Voinovich, Trent Lott, Alphonse D’Amato, Rob Portman, Ben Nighthorse Campbell, Mike DeWine, Dick Armey ja Robert Bentley, sellised mõõdukamat sorti konservatiivid, näitleja Tim Allen ja korvpallur Charles Barkley. Trumpi selja taha on kogunenud nelik Cruz, Kasich, Rubio ja Bush, teised tunduvad mängust väljas olevat. New Jersey kuberner Chris Christie ja ärinaine Carly Fiorina juba peatasid kampaania nagu ka sisuliselt toetuseta jäänud Jim Gilmore. Rick Santorum rivistus Marco Rubio taha. Ainsana punnib neist veel Ben Carson vastu.
  Demokraatide seas on Sanders aga jõudu kogunud, Nevadas on šansid võrdsed, temal ja Clintonil. Lõunaosariigid sh South Carolina hääletavad küll ilmselt Clintoni poolt.

  Vasta

 20. personainfieri
  veebr. 21, 2016 @ 21:36:56

  Toimusid järjekordsed eelvalimised vabariiklastele South Carolinas ja demokraatidele Nevadas.
  South Carolinas sai võitja kõigi 50 delegaadi hääled.
  Donald Trump võitis (32,5%), temast jäid veidi maha Marco Rubio (22,5%) ja Ted Cruz (22,3%). Ülejäänud jäid 7-8 protsendi piirimaile: Jeb Bush (7,8%), John Kasich (7,6%) ja Ben Carson (7,2%). Jeb Bushil sai nüüd kõrini ja ta otsustas kõrvale astuda, sest oodatud edulugu ei paista kusagilt. Trumpil on 67, Cruzil 11, Rubiol 10, Kasichil 5 ja Carsonil 3 delegaadi toetus. Trump juhib, kuid teised kandidaadid võivad egod maha suruda ja tema vastu seljad kokku panna, siis võib minna huvitavaks.
  South Carolina Winners and Losers
  http://www.realclearpolitics.com/articles/2016/02/21/south_carolina_winners_and_losers_129733.html
  Nevadas kogus Clinton 52,7% (22 valijameest) ja Sanders 47,2% (16 valijameest) häältest. Koos superdelegaatidega on demokraatide konvendil Clintonil 482 ja Sandersil 67 delegaadi toetus, kuid eelvalimistel võidetud delegaatide arv on viigis 51:51. Sanders on ikkagi konkurentsivõimeline ja viimasel ajal suutnud ette minna ka üleriigilistel küsitlustel.
  Despite win, Clinton still vulnerable to attack
  http://www.bostonglobe.com/2016/02/20/despite-win-clinton-still-vulnerable-attack/MSW5VSsASVOXd5IwvG1nkN/story.html

  Vasta

 21. personainfieri
  veebr. 24, 2016 @ 12:58:21

  Vabariiklaste caucus Nevadas (tulemused) 23.veebruaril.
  Donald Trump
  34,531 häält, 45.9%
  Marco Rubio
  17,940 häält, 23.9%
  Ted Cruz
  16,079 häält, 21.4%
  Ben Carson
  3,619 häält, 4.8%
  John Kasich
  2,709 häält, 3.6%
  Proportsioon on jäänud endiseks, Trump juhib ning teda toetab umbes pool vabariiklastest, talle järgnevad võrdse paarisrakendina Rubio ja Cruz, mõlemal umbes 20% toetus ning distantsilt jälgivad mängu Carson ja Kasich. Kasichi hea tulemus New Hampshire’is on jäänud seni ühekordseks sähvatuseks

  Vasta

 22. ckrabat
  veebr. 28, 2016 @ 07:57:52

  Demokraadid South Carolinas: Clintoni suur võit Sandersi üle tänu mustade valijate toetusele. Nüüd siis superteisipäeva ootel, mille järel on aeg ehk põhjalikumaks aruteluks.
  https://www.yahoo.com/politics/hillary-clinton-wins-south-carolina-as-bernie-000312859.html

  Vasta

 23. ckrabat
  märts 01, 2016 @ 10:39:49

  Potentsiaalne Clintoni asepresidendikandidaat võib olla tööminister Thomas Perez
  https://www.yahoo.com/politics/tom-perez-the-dark-horse-vice-presidential-pick-203317556.html

  Vasta

 24. personainfieri
  märts 02, 2016 @ 09:14:48

  Superteisipäeva järel on enam-vähem selge, et sügisel seisavad vastamisi Hillary Clinton ja Donald Trump. Täpsemalt millalgi õhtupoole, seniks tulemused reaalajas.
  http://www.nytimes.com/elections/results?action=click&pgtype=Homepage&clickSource=story-heading&module=span-abc-region&region=span-abc-region&WT.nav=span-abc-region

  Vasta

 25. ckrabat
  mai 05, 2016 @ 17:25:40

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

veebruar 2016
E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: