Hüvasti anonüümne kommentaarium – hüvasti, Novgorodi WC?

@ckrabat
Kui ammustel aegadel meediaväljaanded avasid kommentaariumiruumi lugejate tarvis, siis räägiti muinasjutte „kollektiivsest ajust“ ja rahva arvamusest, et jõuda juba mõne aja pärast kurva tõdemuseni: “netikommentaarid sisaldavad üksikute pärlite ja sisukate arvamuste kõrval suurtes kogustes sõimu, foobiaid ning ehedat varjamatut lollust”. Ilmselt see kollektiivne aju pikapeale areneski välja, kuid siis selgus, et see aju on haige. Vanarahva seas räägitakse, et ammustel aegadel võis Delfi ja Mega kommentaariumiruumides kohata isegi asjalikku arutelu ja diskussioone, kuid tänasel päeval ei mäleta neid enam keegi. Tüüpiline Delfi ja Postimehe kommentaariume iseloomustav väljend tänapäeval on peldikusein. Odav meelelahutus, mille kaudu pööbel end välja elab, sai alguse siis, kui kommentaariumisse saabus esimene loll. Tema järel saabusid sinna teisedki lollid ning avastasid toreda koha, kus nad said üksteist ära tunda ning märgilise tähendusega sümboleid vahetada. Stultoloogina võin kinnitada, et lollikultuuris on üksteise äratundmine väga oluline identiteediallikas, umbes nagu ahvidele on üksteise karvastikust kirpude otsimine. Nii sündis fenomen, mida võime ajaloolistele paralleelidele tuginevalt kutsuda Novgorodi WC-ks – peldikusein sai pikapeale nii vägev, et isegi sita ära määris. Hiljem on lollid kasutusele võtnud teisigi märgisüsteeme, mis võimaldavad teisi lolle ära tunda – näitavad teineteisele perset, kallavad jääveega üle või viimasel ajal tõmbavad endale ka kondoomi pähe, ikka selleks, et neid ära tuntakse.

Novgorodi WC-s on ajalooliselt peale jäänud seisukoht, mis kõige valjuma häälega maha on öeldud: “Hääleõiguslikud kodanikud kogunesid veetšekella löömise peale kokku ning andsid karjumise teel vastuse veetše ette seatud küsimustele. Milline ettepanek või alternatiiv kõige kõvema kisa saatel heaks kiideti, see läks käiku.” Eesti meediaruumi anonüümse kommentaariumi kangelaseks tõusis anonüümne netikommentaator Robert – valjuhäälne ja printsipiaalne arvamusliider, kes vihkab kõike, mida ta nimetab riigikukutamiseks, rahva hävitamiseks või mõneks muuks puutinlikust kultuurist ülevõetud tolerastide ja liberastide, viimasel ajal ka sallivateks sõimatute, leiutatud pahadeks asjadeks: venelasi, mustanahalisi, sisserändajaid, homosid ja homofiile, blogijaid, lastekodu- ja vist ka joodikute perest tulnud lapsi. Robert :”Kõik tähed, mida ma tean, anonüümselt netis kirja ma sean.” Viimasel ajal on see seltskond saanud endale ka poliitilise väljundi Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ehk EKRE näol. Poliitikud avastasid nimelt, et netikommentaarium meelitab lolle ligi nagu lehmakook kärbseid ning sealt nad saavad endale lollide valju häält valimistel antavateks häälteks konverteerida. Mõned Roberti ametivennad ja –õed võeti koguni mõne omavalitsuse palgale. Kirjanik Andrei Hvostov viis sotsiaalmeedia kanalis Facebook läbi sotsiaalse eksperimendi, milles kehastus õigeks eestlaseks, Roberti mõtteviisi kandjaks.

Peale jõule tegi elukutseline arvamusliider Ahto Lobjakas ettepaneku anonüümsed kommentaariumid sulgeda ja ennäe imet, üks Eesti kahest meediagigandist, Postimees, võttiski vastu otsuse anonüümne kommenteerimine alates 1. veebruarist sulgeda. Lobjakas nentis: „Ühel pool paikneb nn Twitteri avangard, teisel pool nähtus, mille nimi võiks olla «kommentariaat» (vrd proletariaat ) – sel aastal hoopis uue kvaliteedi saanud online-kommentaariumid. Need kaks jõudu määratlevad kaht vastandlikku vaadet Eestile ja maailmale. Esimene on avatud ja kosmopoliitne, teine suletud ja šovinistlik.“ Postimehe eeskujule anonüümsed kommentaariumid sulgeda järgnes peagi ka Eesti Rahvusringhääling. Äripäev on jõudnud sellise otsuseni juba varem. Novgorodi WC traditsiooni jääb üleval kandma nüüd põhiliselt Delfi, kellega on „peldikuseina“ aunimetust ka kõige rohkem seotud. Hans H. Luige Eesti Päevalehega seotud meediakontserni otsust eeskuju mitte järgida on jõudnud kritiseerida Delfi üks asutajaid Allan Martinson, kes kirjutas sotsiaalmeedias: “Tänaseks on kommentaariruumist saanud rahva vähemuse kloaak. Sel pole midagi ühist sõnavabadusega. See on sama, kui anda igaühele võimalus valimatult valjuhääldaja kaudu Raekoja platsil roppusi karjuda ja siis müüa sinna vahele reklaami. Olge ausad, enesekontroll kommentaariumis pole toiminud ja seal toimuv on loonud «uue normaalsuse», mis on teinud meist kehvema rahva kui me muidu oleks olnud. Kui aktsepteerida viha, kasvatamatust ja tagarääkimist kommentaariruumis, mõjutab see kogu rahva psyche‘t.“

Palju anonüümsete kommentaatorite meelepaha on tekitanud Tujurikkuja lõpulaul Eesti Televisiooni aastavahetusprogrammis. Tegelikult muidugi täitsa õige, kui loll võib inimestele mõeldud saadetest saada eluaegse psühhotrauma. Täpselt nagu lastele on mõeldud multikad ja lastesaated, loll peaks vaatama ikka Lolli-TV saateid: näosaade, tantsud tähtedega, sajandi armastus, visa hing, Grinchi jõulud, politseiakadeemia jms. Näited tüüpilistest anonüümsetest kommentaaridest, mis esindavad rahva valjuhäälsema osa psychet, kommentaator vaimuka nimega kordustsitaat kommenteerib (Delfi 03.01.2016 14:47): „Soroslaste organiseeritud vihakontsert “sõbralik eesti” jätkus jõulude ajal ja kulmineerus ideoloogiliste hävituspataljonlaste vaimsete laste ― eurohungveipingidest rahvakunstnike esinemisega etv vana-aasta saates ja seebiooperi-kuninga moraliseeriva kõnega eesti rahvale. Uute okupatsioonivõimude ― usa-eu juudivalitsuse, juudioligarhide ja nende kohalike käsilaste massiivne info-, propaganda ja psühholoogiline sõda oma esiisade maal elava põlisrahva vastu on saanud uueks normaalsuseks. Okupatsioonivõimud, nende kohalikud käsilased ja ajupesurid massimeedias on täielikult üle läinud orwelli uuskeele kasutusele, kus rahu (sh jõulurahu) tähistab infosõda, vihakõnet ja täiuslikku vihkamist iseseisva mõtlemise säilitanud põlisrahva ning iseseisvuslaste suhtes. Sallivus võrdub neil uuskeele kasutajatel äärmise sallimatusega kriitiliste netikommentaatorite, rahvuslaste ja teisitimõtlejate suhtes. Eesti palgasõdurid on neile juudaseekleid makstes kaasatud usa-iisraeli kõlvatutesse sõdadesse ning sõjakuritegude sooritamisse Afganistanis, Iraagis ja Lähis-Idas laiemalt, mille tagajärjel on vallandunud mitmemiljonilised sõjapõgenikelaviinid. Rassismist heledanahaliste põlisrahvaste suhtes on saanud okupeeritud eesti mitteametlik rahvuspoliitika. Uute võõrvõimude ja nende kohalike käsilaste eesmärk on põlisrahvasteta läänemere regiooni ja sealhulgas estenfrei eesti ülesehitamine paari põlvkonna jooksul. Uusi okupatsioonivõime ― usa-eu plutokraate ja ärastajate režiimi teenindavate “meelelahutajatest” prostituutide labast kontserti vana-aasta õhtul eesti meedias oli igal juhul väga piinlik vaadata.” Tüüpiline kommentaator muidugi nii pikka postitust ei täi kirjutada, tema piirdub vaid paarisõnalise hüüatusega. Kommentaator taevas tule appi peaminister Rõivasest: (Postimees 1 päev tagasi) „see homo pulmalise lalin tüütab juba ära, näppigu oma puust kella parem.“

Kommentaariumikultuur on oma jüngritele pakkunud ainest murumängude mängimiseks gladiaatorite areenil. Katseid kommentaariumi peatada on tehtud varemgi. 2013 ütles tolleaegne Postimehe peatoimetaja Anvar Samost: “Ma kardan, et kuskil 2000. või 2001. aastal tehti kuskil üks strateegiline viga, mille parandamiseks pole siiamaani leitud head võimalust. See oligi see, et inimestele harjutati teatud tüüpi kommenteerimine külge.” Novgorodi WC ideaale – õigus on sellel, kes valjemini karjub – esindav anonüümne kommentaarium ongi Eesti riigi ja ühiskonna viinud üsna lähedale Maakonna sünnile. Kas anonüümsete kommentaariumite lõpetamisega õnnestub aga valla paiskunud laviini peatada ning lollide valju häält summutada, selles ma enam nii kindel ei ole.

33 kommentaari (+add yours?)

 1. ckrabat
  jaan. 03, 2016 @ 19:18:42

  Meinstriim-anonüümkommentaatori (Robert ja tema vennaskond) kohta on välja mõeldud uudissõna ekretiin või ka e-kretiin (internetiseeritud loll).

  Vasta

 2. jolli
  jaan. 03, 2016 @ 21:48:22

  igihaljas…. 🙂

  21 saj on meedia võim marginaalseks muutunud. isegi lollid ei vaja enam meediat, piisab sotsiaalmeediast. irwww. :)) traditsiooniline meedia oma kukkuvate leheläbimüükide ja kaduva poliitilise (nn neljanda) võimuga on muidugi agoonias….

  Vasta

 3. ckrabat
  jaan. 03, 2016 @ 22:17:04

  See rahvalaul … kauges Külas … tõi muidugi kõigepealt Punamütsikese ja tema ema silme ette … :irw

  Vasta

 4. jolli
  jaan. 03, 2016 @ 22:33:28

  See tsitaat, /„Soroslaste organiseeritud vihakontsert/ mis tekstis toodud, tundub päris kõrgel professionaalsel tasemel… Vist mingist trollivabrikust, sõnad: “käsilased” jne oleks nagu kuskilt neukkude sõnavarast Rahva häälest… 🙂

  Vasta

 5. ckrabat
  jaan. 03, 2016 @ 22:53:43

  Trollivabrikud on kõrgema kategooria numbritehased, seal toodeti kvaliteedimärgiga lolle, sellepärast kirjutavad pikemaid kommentaare ja sõnavara on laiem 🙂

  Vasta

 6. Ivar
  jaan. 03, 2016 @ 22:55:47

  Mida vähem klikimagnet-artikkel s.t. neutraalne kellegi või millegi suhtes seda vähem kommentaare ja rohkem juttu asjast. Tundub kuidagi väljateenitud-ootuspärane tulem.Poliitikale keskendumine siin ei mõju siiski usutavalt.

  Vasta

  • K_V
   jaan. 05, 2016 @ 09:16:36

   Tüüpiliselt vastatakse selle peale, et vaba ajakirjanduse aluseks on vaba ettevõtlus ja eesmärgiks on maksimeerida kasum. Ja vaba ajakirjandus pole see koht, kus arutletakse nende lootuste täitumise-mittetäitumise ümber, mis kord ärivabadusele ajakirjanduses pandi. Kuigi mõnikord tundub, et kõik muud variandid kui ärivabaduslik ajakirjandus sandistavad inimesi vaimselt vähem.
   Ometi on peale absoluutse ärivabaduse ideoloogia õitseaegu avastatud, et see võib mõnikord väga kurje tulemusi anda. Põhjustada tarbijate füüsilist sandistumist vms.

   Vasta

  • ckrabat
   jaan. 05, 2016 @ 10:08:56

   Mida vähem klikimagnet-artikkel s.t. neutraalne kellegi või millegi suhtes, seda vähem kommentaare ja rohkem juttu asjast.

   Seda küll, kuid seda artiklit massid ka ei loe ja jääb tavaliselt üldse tähelepanuta. Avalikku arvamust mõjutavad siiski sihtgrupile suunatud klikimagnetid ja Lolli-TV, mis on ka loomulik, sest loll avad rahakoti rauad palju kergemini ning ostab emotsioonide vahele peidetud reklaami.

   Vasta

 7. jolli
  jaan. 03, 2016 @ 23:07:05

  Ei saa segi ajada lolli ja trollivabrikut. 🙂 Kui lollivabrik tootis lolle, ehk riistvara, siis trollivabrikud toodavad meeme ehk programme lollidele – tarkvara.

  Vasta

 8. ckrabat
  jaan. 03, 2016 @ 23:49:36

  Huvitav statistika: Tapmiste statistika arenenud riikides. Eesti jääb ainult Leedule ja Mehhikole alla
  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/graafik-tapmiste-statistika-arenenud-riikides-eesti-jaab-ainult-leedule-ja-mehhikole-alla?id=73340257
  Tapmised Mehhikos, Eestis ja USA-s 2011-2013:
  Mehhiko 22.8…21.5…18.9
  Eesti …..5.0….4.9….4.1
  USA …..4.7….4.7….3.8

  Vasta

 9. jolli
  jaan. 04, 2016 @ 10:48:55

  Miks Afghanistani, Liibüa, Süüria ja Ukraina tabelis ei ole? Mehhiko numbrid on kindlasti pädevad… Irwww

  Vasta

 10. jolli
  jaan. 04, 2016 @ 12:21:00

  Tegelikult võiks anonüümse kommenteerimise vahetada seerianumbri alusel tehtava kommentaari põhiseks. Kuna loll on valmistatud lollivabrikus ja täidetud trollivabrikus eelinstalleeritud lollvaraga, piisaks lollile ka talle tootmisprotsessis antud seerianumbrist, nagu autol on kerenumber. 🙂

  Vasta

  • ckrabat
   jaan. 04, 2016 @ 12:30:08

   Mis on mõistlik, et see välistaks isetekkeliste toanurgas vakmistatud sertifitseerimata lollide jõudmise kommentaariumiruumi, osaleda saavad ainult sertifitseeritud lollid 🙂

   Vasta

 11. personainfieri
  jaan. 05, 2016 @ 16:29:26

  Blogi on lõpuks ka peldikuseinas äramärkimist leidnud. Na zdorovje, tovaaristshi :irw
  arvan
  04.01.2016 14:25
  See blogi on ise üks suur ajupesu, ma ei soovita kellelgi sellele grafomaanile ja lääne kintsukaapijale, multikulti toetajale aega raisata. Ehtne saatana teener.
  http://publik.delfi.ee/news/kino/reet-linna-tujurikkuja-lopuloost-see-oli-mark-sellest-et-kusagil-on-siin-riigis-midagi-vaga-tosiselt-tegemata-jaanud?id=73343615&com=1&reg=0&s=1&no=60
  Tänutäheks kordame:

  Vasta

 12. personainfieri
  jaan. 05, 2016 @ 16:34:56

  Vasta

 13. jolli
  jaan. 05, 2016 @ 19:41:46

  hoogsalt, optimistlikult… 🙂

  Vasta

 14. jolli
  jaan. 05, 2016 @ 19:52:41

  Vasta

 15. personainfieri
  jaan. 05, 2016 @ 20:20:36

  Vasta

 16. jolli
  jaan. 05, 2016 @ 21:41:31

  Vasta

 17. jolli
  jaan. 05, 2016 @ 21:51:34


  snovõm godom, dovarišij
  🙂

  saalis anonüümsed kommentaatorid? 😀

  Vasta

 18. personainfieri
  jaan. 05, 2016 @ 22:36:18

  Peaosas Dead Moroz (eesti k. Koolnukülm)

  Vasta

 19. jolli
  jaan. 06, 2016 @ 13:23:20

  lapsena tekkis küll kahtlus, et kust näärivana oma kingid saab, mida lastele jagada. nii see siis käibki. 😀

  Vasta

 20. personainfieri
  jaan. 06, 2016 @ 14:07:15

  Hiljuti tegi kolumnist Ahto Lobjakas Postimehes ettepaneku ajalehtede kommentaariumid sulgeda, kuna need on madalalaubalised ja õhutavad viha. Suurepärane. Topime inimestel suud kinni, siis nad kohe muutuvad sõbralikuks. Ja ennäe — järgmisel päeval teataski Postimees, et sulgeb kommentaariumi. Tõsi küll, algul vaid anonüümse, kuid asjade keelustamise loogika on kumulatiivne ja ma käsitlen seda olulise rünnakuna sõnavabaduse vastu.
  http://www.lotman.ee/blogi/ano-ja-pseudonuumidest

  Vasta

  • ckrabat
   jaan. 06, 2016 @ 14:08:17

   ckrabat
   1/6/2016 14:02:48
   Mul tekkis praegu lambist mõte, et eraettevõtetele, st päevalehtedele kommenteerimise võiks tasuliseks teha, st kes ikka väga tahab oma meelsust avaldada, pritsigu pappi ja kommenteerigu niipalju kui süda lustib. See võiks tekitada olukorra, kus artiklid oleksid kõigile tasuta lugemiseks, aga kommenteerimine tasuline, mis looks täpselt vastupidise olukorra praegusele, kui artikkel on tihtipeale tasuline, aga kommentaariumiruumis käib vilgas arutelu, kusjuures paljud pole raatsinud artiklit ennast lugeda, kuid oma õiguseid realiseerivad hoolega.
   Sellisel juhul oleks leitud ka sobiv lahendus vabaduste piiramisele, kelleltki pole õigust anonüümsusele ära võetud, aga teenuse eest tuleb lihtsalt maksta.

   Vasta

 21. jolli
  jaan. 06, 2016 @ 14:47:54

  Ei ole viitsinud süveneda, aga mida see anonüümsuse kaotamine siis õigupoolest tähendab? Kas ID kaardi alusel kirjutamist, nagu kunagi rahvakogus või? Kuidas ikka garanteerida, et nt. Jaan Kask, Ivan Ivanov või John Smith on ikka pärisnimi? 🙂
  Igasugused suvalised Kukeleegud saab loomulikult niimoodi kommentaariumist maha, aga lisandub ka palju uusi ilusaid eestlasi. 😀

  Vasta

 22. ckrabat
  jaan. 06, 2016 @ 15:13:34

  Nad loodavad, et loll äkki mõtleb siis, enne kui kirjutab ja kas üldse kirjutab 🙂
  Mina lubaks anonüümselt kommenteerida küll, aga kuna see on teenus, siis maksa. Artikli lugemiseks pead pappi välja käima, aga kommentaariumi saab iga loll tasuta kirjutada ja teine loll lugeda, kusjuures tasuta, aga miks tasuta?
  Lisaks võiks mõõduka tasu eest lasta perset näidata, jääveega üle kallata ning kondoomi pähe tõmmata. Need kõik on ju artikli juurde kuuluvad lisateenused 😀

  Vasta

 23. ckrabat
  jaan. 06, 2016 @ 15:20:33

  Pealegi pakub sotsiaalmeedia suurepäraseid võimalusi uute sõltumatute peldikuseinade tekitamiseks. Miks peavad need kaasnema tasuliste väljaannetega, mis armastavad end kutsuda soliidseteks päevalehtedeks?
  Vanasõna ütleb, et lollilt tuleb raha üle võtta, aga praegu tuleb välja, et loll saab tasuta räusata ning orgasmi pealekauba, aga inimesed mingi mõistliku loo lugemiseks peavad pappi välja käima.

  Vasta

 24. jolli
  jaan. 06, 2016 @ 16:34:52

  Papi eest võiks siis arvamusliidri staatuse osta. 😀 Kes on päevalehtedele piisavalt soliidse sms-i üle kandnud, saab oma lõusta juurde tärne nagu megas. :))
  Teised siis vaatavad, et õujee, see arvamusliider avaldab mingi arvamuse.

  Vasta

 25. jolli
  jaan. 06, 2016 @ 22:08:35

  “Vanasõna ütleb, et lollilt tuleb raha üle võtta”

  Kuidas loll raha sai? Kaevas kulda ja midagi jäi higiste sõrmede külge?

  Vasta

 26. ckrabat
  jaan. 06, 2016 @ 23:13:06

  Võimalik, et raha kui selline on üldse lollide leiutatud ning reptiilidel olid hoopis teised väärtused. Huvitav on just kulla tõus üleüldiseks käibevahendiks. Loll nägi, et neil reptiilidel, kellel oli rohkem kulda, oli burksiputka ees rohkem autoriteeti ja siis hakkas reptiilide tagant kulda pihta panema ja üritas endale feimi ja respekti osta. 🙂

  Vasta

 27. jolli
  jaan. 08, 2016 @ 22:30:27

  Vasta

 28. Trackback: Nabala-Tuhala kaitseala reptiilide poliitiline avaldus murjani- ja kooselupaanika kohta | Persona in fieri
 29. Trackback: Persona in fieri edekabel TOP-500 aastatest 2010-2016 | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

jaanuar 2016
E T K N R L P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: