Repliik inimõiguste päeva puhul – kas lollide jaoks peaksid kehtima inimõigused?

@ckrabat
ÜRO Peaassamblee kiitis 1948. aasta 10. detsembril heaks rahvusvahelise inimõiguste ülddeklaratsiooni. 10. detsembril tähistab maailm rahvusvahelist inimõiguste päeva. Eesti Inimõiguste Instituut korraldas sel puhul Tallinnas esindusliku konverentsi, mille juhatas sisse Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves ja kus osalesid mitmed oma eriala eksperdid, teadlased ja poliitikud. Õiguskantsleri koduleheküljel meenutatakse inimõiguste ülddeklaratsiooni esimest artiklit, mille järgi sünnivad kõik inimesed oma väärikuselt ja õigustelt võrdsete ja vabadena. Küsimused sellest, mida tähendab olla inimene ja mis on meie väärikus, olid aktuaalsed ÜRO inimõiguste ülddeklaratsiooni vastuvõtmise ajal ja on seda ka praegu. Mitmed riigid (Uus-Meremaa, Hispaania,  USA New Yorgi osariik) on tõstatanud inimahvidele inimõiguste andmise. Kuid ikkagi tuleks kõigepealt defineerida, kes on inimene ja seda seoses lollide massilise lõimumisega inimeste sekka. Kas inimõigused kehtivad ka lollidele ja kui jah, siis miks? Kas lollidel peaksid olema inimõigused, kuigi on teada, et nende arvukus ja mõju planeedil kasvab progressiivselt, mis ohustab hukule määratud inimkonna eksistentsi? See toob fookusesse ka tehisintellektidele inimõiguste andmise, sest teatavasti on ka lollid geneetiliselt muundatud robotid, kelle kontseptsioon töötati välja ammustel aegadel Nibirul ning kes sealsete reptiilide poolt kunagi Maale asustati tõrjumaks välja inimesi ja teisi looduslikke organisme, planeedi põliselanikke.

Paola Cavalieri ja Peter Singer alustasid 1993. aastal “Inimahvi projekti”, et kiskuda maha barjäärid inimeste ja mitteinimeste – loomade vahel. Peter Singer kirjutab: “Kuidas saame keelduda tagamast samasuguseid õigusi inimahvidele, kes ületavad selgelt teatud osa inimesi nii ratsionaalsuselt, eneseteadvuselt kui ka emotsionaalsetelt sidemetelt teistega?” Inimõiguste omistamine tehisintellektidele, robotitele ja lollidele, on aga hoopis teisest ooperist.  Hästi palju jama on tulnud sellest, et liikidevaheliste erinevustega ei arvestata. Inimõigused võiksid olla ainult inimeste jaoks ja lollidele võiksid jääda lolliõigused – lõuad pidada ja edasi teenida. Lollide inimõigused tõstatuvad eriti teravalt tänasel päeval, kui praktiliselt igaüks võib toanurgas lolli valmis teha ja temalt ei nõuta isegi minimaalsete kvalifikatsiooninõuete täitmist. Autojuhtimiseks või töökohale kandideerimiseks tuleb eelnevalt läbida koolitus, sooritada eksam ja esitada vastav tõend. Lolli võib aga igaüks omal käel poolte kokkuleppel toanurgas valmis teha ja ühiskonnale üleskasvatamiseks esitada. Miks ei ole see tegevus litsenseeritud? Kõigepealt sooritad eksami ja alles siis lubatakse linade vahele … Praegu liigub protsess kuidagi vastupidises suunas – lollid omandavad üha rohkem inimõiguseid ja inimestele jäävad lolliõigused, sest nad ei suuda Novgorodi WC-s lollidega võidu joosta. Karda lolli, aktiivne loll on ju ühiskonnale ohtlik.

14 kommentaari (+add yours?)

 1. personainfieri
  dets. 11, 2015 @ 23:19:08

  Vasta

 2. personainfieri
  dets. 11, 2015 @ 23:25:44

  Vasta

 3. jolli
  dets. 12, 2015 @ 10:13:48

  Filmist stultokraatia… 🙂

  Vasta

 4. jolli
  dets. 12, 2015 @ 10:26:36

  Lollide planeedi sünd… 🙂

  Vasta

 5. personainfieri
  dets. 12, 2015 @ 20:59:05

  Priimägi: kust need lollid magistrid küll tulevad?!
  http://uudised.err.ee/v/eesti/f37e877c-6534-47df-a725-5b5267c083ed
  “Magistrid – kus kohast need lollid on välja lastud?! Neile peab ju olema bakalaureuse diplom kusagil taskus ja kes selle neile andis?! Need riiklikud kurjategijad tuleks välja selgitada ja kinni panna, et nad meie noorsugu enam ei rikuks ega tekitaks väärillusioone noortele!” on Priimägi nördinud.

  Tehas huugab ja laseb uusi lolle välja. Mõned neist võetakse Lollide kotta teadlasteks 🙂

  Vasta

 6. personainfieri
  dets. 12, 2015 @ 21:05:32

  Millise kleidiga ei jää naine jõulu- ja uusaastapeol lolliks?
  http://elu24.postimees.ee/3430295/millise-kleidiga-ei-jaa-naine-joulu-ja-uusaastapeol-lolliks
  Järelikult peab vaatame selliseid kleite, milles lollid ära tunnevad 🙂

  Vasta

 7. personainfieri
  dets. 12, 2015 @ 21:59:43

  Vasta

 8. Hindrek
  dets. 13, 2015 @ 10:20:47

  “Küsimused sellest, mida tähendab olla inimene ja mis on meie väärikus, olid aktuaalsed ÜRO inimõiguste ülddeklaratsiooni vastuvõtmise ajal ja on seda ka praegu.”

  Inimene olla tähendab minu arvates peamiselt kahte asja: liikluses osalemist ja mõistete defineerimist, sh inimese mõiste defineerimist. Mõlemad eeldused/võimalused on meile sünniga kaasa antud. Võib-olla veel midagi.

  Kui mõiste on defineeritud, millestki on arusaadud, siis võib selle tehniliselt ka kirja panna. Kirja pandud asi on staatiline, muutumatul kujul asi, millel on tähendus. Vanasti öeldi surnud kirjasõna. Kui kirja on pandud definitsioon, siis on asi sama kõva kui kivi, avatud tõlgendustele, aga kasutuskõlbmatu söögi sees. Loogiline teadus viib sellepärast elu edasi üksnes ühel moel, korrates vanu vigu.

  Liikluses osalemine ei pea tähendama üksnes transporti, vaid laiemalt ka mõtlemist, dünaamikat. Mõtlemist võib olla ka ilma tähenduseta, nt isiklik mõtlemine. Kui mõtetel veel pole tähendust, siis on mõtted loogiliselt liikuvad, võides olla inspiratsiooni allikaks. Tähenduseta mõtted on mõtetud, aga tähenduse saamisega mõtlemine hangub.

  Inimene on järelikult orgaanilise aine kogum, kes ise lepivad kokku oma väärikuses, erinedes loomadest, kes tähendustes kokkuleppeid ei tee. Võimalik on kokkulepete tegemine aga üksnes ühel juhul: kui inimene on isik, kes isiklikult osaleb liikluses.

  Viimasel ajal on liikluses tapetute arv muide kasvanud, millel on tähendus. Samas on Pariisis kokkulepitud suures kliimaleppes, 195 riiki, millel on samuti tähendus, nagu ka inimõigustel.

  Mind huvitab rohkem isik, kelles võivad kõik inimkonna head ja halvad küljed avalduda. Kuna need read on siin kirja pandud, mis on põhjuseks, miks siin käesolevaga inimest pole tegelikult defineeritud.

  Vasta

 9. jolli
  dets. 13, 2015 @ 12:50:55

  Vasta

 10. jolli
  dets. 13, 2015 @ 13:50:58

  Kohapeal valmistatud lollide sertifitseerimine. Kas tunnevad ära? 😀

  Vasta

 11. jolli
  dets. 13, 2015 @ 17:43:56

  Kolledzis käinud inimene vs. vangis istuv ahv. 🙂

  Vasta

 12. jolli
  dets. 13, 2015 @ 17:52:55

  Vasta

 13. personainfieri
  dets. 13, 2015 @ 23:15:36

  Orjade (lollide) koor Nabuccost

  Vasta

 14. Trackback: Inimõigused | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

detsember 2015
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: