Leviathan

@huviline
Õigusriigiga, selle tsiviilse ja avaliku osaga, tuleb piiri pidada, muidu hävitab see inimesi nagu suur merekoletis Leviathan ega paku enam kaitset, milleks riik on mõeldud. Reeglite kehtestamine ühiskonnas on ettevõtmisena tegelikult primitiivne, kui sama tulemust oleks võimalik saavutada reeglit kehtestamata. Mõtlemisviisina aga näitab reeglite kehtestamine ühiskonna laiskust, täpsemalt rahvaesindajate mõttelaiskust, kuivõrd seadusi kehtestab meil Riigikogu. Me ei saa kõiki nähtusi maailmas reguleerida või seadustega sunniviisiliseks muuta. Riik peaks läbi nägema liigse reguleerimise primitiivsuse, kuivõrd on olemuselt ratsionaalne.

Väidetavalt üle 50% Eesti rahvast on kantud karistusregistritesse, kas väärteo- või kriminaalkorras, mis tingiski Karistusseadustiku reformi vajaduse. Tsiviilkorras mõistetud õiguse hulk on aga veel suurem. See ongi hiigelsuur Leviathan, mis meid rõhub, sest õiguse teine pool on väär, nad on värdjad, mõned on öelnud isegi moraalsed värdjad (Rein Raud), kelle arvates õigus on moraalist lahutamatu. Kas aga on? Võib-olla ei tuleks seaduskuulekust pidada moraalinormiks. Poliitilise vastutuse mõiste tänapäeval koalitsiooni mõttes tähendab paraku oma kohustuste täitmata jätmist, nt Estonian Airi juhtumi puhul. Riigijuhtimisega kaasnevate kohustuste lükkamist mujale, ministri vastutusalast välja. Ministritel (Juhan Partsil) on ükskõik, nad on üksinda oma õiguses veendunud ja valmis tehtud otsuseid lõpuni kaitsma. Aga Leviathan võib paljalt oma kohalolekuga viia kaitsetu üksikisiku enesetapuni, nagu juhtus kriitikute poolt tunnustuse pälvinud ja kõrgelt hinnatud Venemaal toodetud Andrei Zvjagintsevi filmis „Leviathan“, mis võitis parima võõrkeelse filmi Kuldgloobuse jaanuaris 2015.

See film räägib tänapäevast, kaasaegsest maailma õigusriigist, Leviathanist, mille sarnane olukord valitseb kogu kapitalistlikus tsivilisatsioonis. Tõenäoliselt on „Leviathan“ arusaadav ka Jaapanis, Hiinas, Aasias või Aafrikas, aga kindlasti saavad filmisõbrad USAs, Euroopa Liidus, Venemaal ja Eestis sellest aru ühtemoodi. Venemaal, nagu ka Eestis, Euroopa Liidus ja USAs on kuulutatud välja võitlus korruptsiooniga. Korruptsioon on tont nr. 1, riigi alustalade peamine hävitaja. Õiguskaitseorganite arvates on korruptsioonist, samuti rahapesust, saanud kõige võikam kuritegu, mille väljajuurimine käib ühele riigile üle jõu. Võitlus korruptsiooniga rahvusvahelisel tasemel eeldab riikide koostööd. Teatavasti USA ja Venemaa vahel koostööd korruptsiooni vastu võitlemises pole, nende vahel käib pidev poliitiline kemplus. Aga vaimsed jõujooned, hoiakud ja suhtumised, on samasugused. Leviathan ajab oma lõuad pärani, neelab pudi, mis sealt sisse voolab ja möörgab kõmiseval häälel kontinendilt kontinendile: tapa ennast üksikisik, õigusriik on võimas!

Tänapäeva mood, kuidas suhtub riik tsiviilühiskonda või tsiviilühiskond riiki, riietab süüdimõistetud vabaduse kaotusega, kergitamata seadusekuulekate süütute surma puhul kulmugi. Kadunud inimeste otsimisega tegeletakse moepärast. Kuhu kadus naine? Ah, mis tähtsust sel on, inimesi kaob kogu aeg. Valu talumine kaine peaga on viimane suurim sund. Pole ime, et Eestis just sotsiaaldemokraadid on hakanud kainuse propagandaga endale poliitilist kapitali koguma. Valusad kaadrid lootusetusega maadlevast ohvrist, kelle silmis kriminaalne joove. Ta ei suuda taluda ükskõiksust üksi, seadusekuulekate kainete seltsis, kelle ekskavaator juba töötab. „Leviathani“ ajatu sõnum meile: peatage õigusriik, mida juhivad moraalijüngrid! Peatage ükskõiksed kaaskodanikud, kes kainete kalasilmadega oma taskuid täidavad riigi vahendeid kasutades, kellel pole sooja ega külma hukkunud kaasmaalastest. Väärtuspõhine tsiviilühiskond purustab meie südamesooned, kus kunagi voolas kaasatundev veri, nüüd aga moraalijüngrite sinine veri.

Leviathan. Pilt: http://cdn3.membean.com/public/images/wordimages/bkgd2/leviathan-large.jpg?51ba00289f8ac0acbf923efc6d728acb41c0ace8

 

 

6 kommentaari (+add yours?)

 1. jolli
  dets. 06, 2015 @ 03:18:59

  “Pole ime, et Eestis just sotsiaaldemokraadid on hakanud kainuse propagandaga endale poliitilist kapitali koguma.” irww. sa arvad, et sotsid ei joo kodus salaja teki all või? 😀

  Vasta

 2. Hindrek
  dets. 06, 2015 @ 11:31:12

  http://epl.delfi.ee/news/arvamus/reinsalu-eestile-ja-soomele-ei-sobi-ettepanek-keelata-poolautomaatsed-relvad-tsiviilkasutuses?id=73130859

  Me näeme, et Leviathan kujundab poliitikat, mis mingil põhjusel, võib-olla kvantiteedid kuhjuvad määramatuks, jõuab kuidagi, võib-olla poliitikud ise ei soovigi seda tegelikult, tupikseisu.

  Õieti peaks poliitikud õigusriigi kujunemist mõjutama, mitte tundma ennast vangistatuna, nagu Reinsalu ennast tunneb.

  Ühest küljest võib EU sundida meie tahtmata liidusisese poliitikana üldkohustuliku direktiiviga, nt poolautomaatsed relvad tsiviilkasutuses keelata.

  Teisest küljest on Eesti ajalugu ja pidev oht naabri poolt rünnatud saada, mida õigusriik ei võta arvesse.

  Lisaks Leviathani poolt vabaduse kaotusele, Eesti enda poliitiline situatsioon surub koalitsiooni sunniviisilisse seisu, kus pole dialoogi.

  Nagu nälginu, kellele räägitakse paastu tähtsusest. Täpsemalt, üksikisikule, kellel on nälg, soovitatakse lugeda Natalja Trofimova raamatut “Paastuga terveks”. Nälgimine omal soovil ja sunniviisiliselt (seaduslikult) on paraku kaks eri asja.

  Vasta

  • K_V
   dets. 06, 2015 @ 18:16:35

   “Õieti peaks poliitikud õigusriigi kujunemist mõjutama, mitte tundma ennast vangistatuna, nagu Reinsalu ennast tunneb.”

   Ei tea küll, kuidas tunnevad ennast poliitikud, aga poliitikute ajakirjanduslikke kuvanditega tutvudes tahaksin ka nende prototüüpidest rohkem teada. Müügihimust tagaaetud meediamasin pakub mulle aga vaid seda mis müüb.
   Kirjanike soov oma prototüüpe oma sõnumi huvides vangistada ja väänata tundub kuidagi ausam, vähemalt enamasti ei esine prototüübid oma nime all.
   Selline veider soov (poliitilise meedia prototüüpidest rohkem teada) seostub ühe kunagise mälestusega 2008. aasta algusest. Keegi ajakirjanik seletas siis rõõmasalt, et Ansip tuleb sundida või meelitada tunnistama majanduskriisi olemasolu Eestis, siis saab teda edaspidi süüdistada majanduskriisi ettekavatsetud tekitamises oma sõnade läbi.

   Vasta

   • Hindrek
    dets. 06, 2015 @ 21:09:05

    Saan aru küll meedia soovist oma prototüüpe vangistada ja väänata, kuna meedia on klaaskuul, mida hõõrudes näeme moonutatud pilti ükskõik kellest. Ajakirjandus meedia osana moonutab samuti pilti, võib-olla vähem, ükskõik mis on kirjutise eesmärk: meelelahutus või uurimistöö.

    Ost-müük on iseenesest aus kaup. Meedia probleem on selles, et uudised võivad olla ka ebahuvitavad, mis ei müü: Ansipi loo konstruktsioon on aga kõrgem pilotaaž, kus üksikisiku tegelikuse teada saamise huvile jalaga antakse.

    Mind kirjanike loodud tegelaskujude prototüübid pole kunagi huvitanud, aga saan aru, et võib olla huvitav teada, kes oli nt Pearu prototüüp. See on samuti tegelikuse teadasaamise huvi.

 3. ckrabat
  dets. 06, 2015 @ 15:03:45

  Ettevõtjad koostasid riigi päästmise plaani
  http://www.aripaev.ee/uudised/2015/12/02/ettevotjad-tulid-valja-oma-plaaniga-riiki-reformida
  Kaubanduskoda kogus oma liikmetelt ettepanekuid selle kohta, mis on riigis valesti ja kuidas bürokraatiat vähendada. 59 kriitilisest märkusest ja nende parandamise ettepanekutest koosneva nn nullbürokraatia projekti said majandusminister Kristen Michal, ettevõtlusminister Liisa Oviir, rahandusminister Sven Sester ning riigihalduse minister Arto Aas.Ettevõtjad leiavad, et halduskoormuse vähendamiseks peavad erinevate riigiasutuste andmebaasid omavahel paremini suhtlema ning andmeid vahetama. Näiteks maksudeklaratsioonide, majandusaasta aruannete ning ka muude aruannete ja deklaratsioonide andmeid võiks senisest rohkem kasutada statistikaaruannete eeltäitmiseks. Ideaalis võiks riik luua ühtse keskkonna, kus ettevõtja saab ühest kohast esitada kõik vajalikud andmed riigile.

  Click to access 02_12_2015_Ettepanekud_halduskoormuse_vahendamiseks.pdf

  Vasta

 4. Trackback: Leviathan II – saabumine | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

detsember 2015
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: