Keskerakonna dilemma: Edgar Savisaar vs Kadri Simson

@huviline
Käesoleva artikli autor, kui ta oleks Keskerakonna saadik, teab kelle poolt ta hääletaks 29.11.2015 toimuval kongressil, kus valitakse Keskerakonnale uus esimees, kuid erinevalt Stalini õpilasest Andrus Kivirähkist, kes annab Stalinile õiguse, arvan mina, et ükski kaasaegses meedias ilmuvajakirjanduslik artikkel pole hästi kirjutatud, kui taotluseks on vaid poole kiitmine ja teise rohkem või vähem varjatud eitus. Poole valik avalikuse ees näitab lihtsameelsust, sest avalikkus on mahukam kui kellegi arvamus. Teisalt pole sotsiaalsetel väärtustel sisu ilma isikuta. Sisuta arvamused kalduvad reaalsuses Stalinit õigustama, olles varasemalt olnud Stalini eitajad.

Niisiis pole minu asi valida, kas Edgar Savisaar või Kadti Simson. Dilemma on hoopis mujal. Tõenäoliselt ei hakka Kadri Simson oma erakonna poliitikat muutma, vaid mõlemad jäävad ikkagi Keskerakonna väärtuste juurde. Eesti kodanikuna on mulle aga ebaselge, mida üks või teine erakond oma erakonna väärtuste all silmas peab. Sotsid on kaasaegsete euroopalike väärtustena on nimetanud homode abielulist kooselu ja loosungit “Kõigi maade proletaarlased ühinege!”, mille kandjateks nad ennast peavad. Tallinna elanikuna saan aru, et Keskerakonna väärtusi on kantud põhjusega, mis on viinud tulemustele: tasuta ühistransport, Tallinna televisioon ja mõned head transpordilahendused koostöös riigiga (Järveotsa tunnel).

Väärtuste võitlus ulatub aastakümnete taha, kui loodi Eesti Komitee ja Rahvarinne, aga mina ei ole ajaloolane, sest mind ei huvita ajalugu, mis on ühele või teisele poole kallutatud. Mind huvitab ajalooline tõde, mis on alati isiklik, ja kunstitõde, mis on õilsam. Sellesse aega ulatub ka Keskerakonna võib-olla parim projekt, tema väärtuste avaldus ehk vene häälte toomine erakonda. Tõsi, selle olukorra, et vene hääled antakse peamiselt Keskerakonna toetuseks, on põhjustanud need, kes on keeldunud Edgar Savisaarega koostööst. Poliitika on ühiskondlikult siiski sedavõrd tähtis, et kompromissitu käitumine peaks siin olema lubamatu käitumine. Selles nurgas, kuhu koalitsioon on ennast värvinud, on esindatud vähemus Eesti elanikkonnast, võimalik, et kvalifitseeritud vähemus (25%), sest isiklikke ambitsioone poliitikas ei toeta keegi. Andrus Ansip ja Juhan Parts on selgel pädevad ametnikud, aga ebapädevad poliitikud. Ametnikud jäävad alati tšinovnikuteks. Maalritena ei märka nad oma selja taga väljapääsmatut olukorda, kuhu võib kogu Eesti poliitika sattuda, kui keeldutakse koostööst elektrikutega, kes nurgas juba ammu oma tööd teeb.

Niisiis on Keskerakonna dilemma, kuidas teha koostööd nendega, kes koostööst on keeldunud, sest poliitika on läbirääkimiste kunst. Pädevus tuleb töö ja memode lugemise käigus. Olulisem kui pädevus on idee, mille suurus on arusaadav igaühele, erakondlikust kuuluvusest sõltumata. Suure idee mõisteni jõudis Platon, tõenäoliselt poliitika teemat analüüsides, kuigi tema ideede liigitamine pole eriti jätkusuutlikuks  osutunud. Siiski räägivad ka tänapäeval paljud poliitikud Suurest Ideest. Kadri Simson on nimetanud Suure Ideena nõrgemate kaitset ja Eesti kestlikkust. Nendele ideedele on seni juurde mõtlemata projektid, mida nende nimel teostada. Ma ei ole juhtunud lugema Edgar Savisaare sõnastatud Suuri Ideid või olen mittefännina need lihtsalt unustanud. Tasuta ühistranspordi projekti taga üks Suur Idee, mis on teostunud. Isemajandava Eesti projekti taga üks Suur Idee, Eesti taasiseseisvumine, mis ka teostus. Nende projektide teostumisse on panustanud võrdselt nii Kadri Simson kui Edgar Savisaar, olles sama erakonna liikmed. Tasuta ühistranspordi taga olev Suur Idee tuleks sõnastada või taassõnastada Keskerakonna uue valitava esimehe poolt, sõnastada selliselt, et see oleks arusaadav kõigile, ka koalitsioonile. Kelle meeskond oskab erakonna Suure idee paremini sõnastada, see on Keskerakonna homse kongressi dilemma, mille lahendus paraku sõltub alati kaasmängijatest (erakondadest).

Vähetähtsa poliitilise küsimusena, kas see või teine põlvkond, kas mees või naine, kas kogemused või särts, kas ühe või kahe jalaga, võiks ju küsida Savisaare ja Simsoni vastasseisu kohta, sest poliitikas pole kohta ummikseisudel, mida on iga dilemmana püstitatud vastasseis paratamatult. Rahva seas levinud arvamuse kohaselt nõustun siin tunnetusega, et riigiasju võiks peaaegu 40aastane suguküps naisterahvas ajada paremini kui koomast naasnud, oma keha tervise ja kadunud immuunsuse küsimusele lahendust otsiv meesterahvas. Suur Idee võib külastada keda iganes, olles inimese unikaalne tunnus, uskus Platon.

Advertisements

20 kommentaari (+add yours?)

 1. huviline
  nov. 29, 2015 @ 11:41:15

  Kl 11:40 Lugesin mingist portaalist, et Yana Toom olevat K.Simsoni suhtes leplikumat juttu ajanud: polevat hullu kui Kadri võidab.

  Kuskilt torkas silma, et Kardi reiting 0n 85%, Savisaare oma 35%.

  Vasta

 2. ckrabat
  nov. 29, 2015 @ 15:01:58

  Küllap Edgar võidab, aga keda see huvitab. Suurt vahet pole, kes seal eesotsas on, ega sisu ei sõltu liidetavate järjekorrast.

  Vasta

 3. huviline
  nov. 29, 2015 @ 19:00:04

  Seda ei huvita, kes on koalitsiooniga rahul. See on siiski päris suur erinevus, kes juhib Keskerakonda, põhimõtteliselt liberaalid (Euroopa liberaalide fraktsioon).

  Vene kaart on esimene teema, sest naabriga tuleb põhimõtteliselt koostööd teha, mis ei tähenda veel venemeelsust või kremlimeelsust. Kas Nüganen on kremlimeelne? Me oleme mõneti kohustatud Vene riigi arengutel silma peal hoidma, et neid võimalusel mõjutada, mida saab teha üksnes sõbralikel ja pariteetsetel alustel. Kaugenemine naabrist, mis on silmapete, sest mõju jääb. Palju mõistlikum on mõju suunamine endale soodsas suunas, sest illusoorne seljakeeramine justkui vabastab meid naabriga vastastikmõjust.

  Edgar muidugi midagi ei mõjuta põlisopositsionäärina.

  Vasta

 4. ckrabat
  nov. 29, 2015 @ 19:25:42

  Ma ei ole viitsinud seda komejanti jälgida, aga Heimar oli Etkarit Jeesusega võrrelnud, et 40 päeva koomas vs 3 päeva, ja nüüd võib loota, et kui tulemused välja kuulutatakse, lendab Etkar otsejoones kohe taevasse nagu Tulnuka Valdis.
  Etkar oli juba rääkinud, et Eesti vajab Moosest, kes viib kõik neukkud Axel Heibergi saarele.

  Vasta

 5. ckrabat
  nov. 29, 2015 @ 20:19:16

  Heimar Lenk tõi võrdluse, et «Jeesus Kristus oli kolm päeva surnud, Edgar Savisaar oli 40 päeva koomas» ning tõstatas küsimuse, kuidas saavad täna öösel magada need delegaadid, kes andsid vastuhääle mehele, kes tõi Eestile vabaduse.
  http://www.postimees.ee/3416795/keskerakonna-blogi-savisaart-vorreldi-jeesus-kristusega
  Anvar Samost @anvarsamost
  Lenk rääkis just mehest, kes lükkas oma naise matuse edasi, et tulla kongressile Savisaarele häält andma.

  Vasta

 6. ckrabat
  nov. 29, 2015 @ 20:20:46

  Vasta

 7. ckrabat
  nov. 29, 2015 @ 21:01:25

  Õnnitleme võitjat 😀

  Vasta

 8. huviline
  nov. 29, 2015 @ 21:34:22

  Savisaare võiduga, mille kohta politoloogid ei oska midagi öelda (Pettai “Mina ei tea, mida see tähendab, et seob ennast lahti Eesti õigussüsteemist.”), peab süsteemi paratamatult mingi sisend sisse jõudma.

  Keegi ei saa panna suud lukku. Sõnavabadus poliitika kõrgemal tasemel on alati tähendanud kokkuleppeid, karmi reeglistikku, mida ka ajakirjanikud vabatahtlikult järgivad. Pole veel sündinud ajakirjanikku, kes valitsuse pressikonverentsidel oskab midagi olulist küsida, ja kõik käib ettekirjutatud stsenaariumi kohaselt. Sama Brüsselis.

  Sõnavabadus tähendab, et mida räägib, see pole ettekirjutatud. Jutt võib olla rumal, prohvetlik, analüütiline, karismaatiline jne, aga see on ainult jutt. Piir, kus jutt lõppeb ja algab tegu, mis võib olla krimkorras karistatav, ei ole õhkõrn, vaid täpselt paigas. Seda on aga võimalik kombata ja seda ka tehakse. Kahtlustataval on lõpuks õigus valetada.

  Mulle tundub, et poliitikas on ees huvitavad ajad. Kõrgem pilotaaž, kus saavad selgust kõik lendurid ja langevarjuhüppajad.

  Vasta

 9. Hindrek
  nov. 30, 2015 @ 14:55:44

  Küsimus politoloogide kohta on muuhulgas ka see, et pädev asjatundja tunneb asja rahva hulgas valitsevatest meeleoludest kaugenemise hinnaga.

  Või mis hind see ka on, sest rahva hulgas valitsevad meeleolud on laineline nähtus, pidevalt tormav või tüüne vool, püsimatu nähtus, millele on keeruline (võimatu) hinnangut anda.

  Siiski ei ole spetsialistid olemuslikult demokraatliku poliitika koostisosa, kuna demokraatia on rahva võim ja poliitika läbirääkimiste oskus. Asjatundjad opereerivad häälte arvuga, osalusprotsentidega, jne faktoritega, mida laiem avalikus ei tea ega peagi teadma.

  Spetsialistide teadmised ei anna demokraatiale poliitilist võimu juurde.

  Vasta

 10. jolli
  nov. 30, 2015 @ 15:05:18

  “Küsimus politoloogide kohta on muuhulgas ka see, et pädev asjatundja tunneb asja rahva hulgas valitsevatest meeleoludest kaugenemise hinnaga.”

  Sellepärast ongi usutavamad need politoloogid, kes viitsivad elevandiluust tornist alla ronida ja burksiputka ette tutvuma tulla, et teada saada, mis elu on… 🙂
  Samas mida väljendab “rahvas arvab” või “rahvas tahab”…. Mindagu kasvõi suva süldilauda ja on näha, et kus kolm meest koos, seal juba viis eri arvamust. Milline neist siis rahva oma on? 🙂
  Lolle on palju, lollid on häälekad ja jääb mulje, et kisakõride arvamus ongi rahva oma… Vox populi aga ei pruugi veel vox dei olla.

  Vasta

 11. jolli
  nov. 30, 2015 @ 15:23:04

  Tallinn on KE juhtimise all kaotanud igasuguse potentsi saada euroopalikuks /pea/linnaks. Seda on ju kohe näha, kui tuletada meelde, milline see linn oli enne ja kuhu ta on jõudnud – mitte kuhugile. Lahuta Tallinnast erasektori saavutused, järgi ei jää mitte midagi. Erasektor ei ole linna aga arendanud tänu KE-le vaid kuidagi ussim—i kaudu sellele nähtusele vaatamata. Ja ometi võiks Tallinn olla P-Euroopa innovatsioonipealinn jms. Tegime tasuta bussisõidu? Ja mis siis? Saime Linnas elavad maakad oma maksuregistrisse ja muud see liigutus ei tähenda, vallad aga jäävad veel vaesemaks, kuni Karuperse Tõnn või Priidik Tallinnas nädala sees taksot sõidab.

  Poliitilisest maastikust: Kadri võiduga seoses ei oleks ju KE-s ka midagi muutunud. Kas saab olla mingit Kadrilikku KE poliitikat, mis ei oleks Etsi poliitika? 🙂 Milline see küll olla võiks? Samas ei lase Ets parteis kasvada enesega võrreldavat poliitikut, kelle “bränd” oleks Etsile lähedanegi.
  Keskerakonnas ollakse ju Edkari, mitte Kadri pärast.
  Liider peab oma pundile garanteerima vähemalt kaks asja- pappi ja valijaid. Mõlemad on seotud, mõlemas on Ets parem kui Kadri. Ilmselgelt. Või võtame siis nii, et kui kummaltki partei tagant ära võtta, mis jääb järgi? Ets kirjutaks raamatuid, võibolla ajaks mingit erabiznist, Kats aga saaks tööd letitöötajana mõnes burksiputkas. 🙂
  Poliitilisest maastikust edasi: Ilmselt väheneb EKRE osatähtsus peale järgmisi valimise, RÜE tõuseb mõnevõrra, äkki ületab isegi valimiskünnise ja koalitsioneerub opositsioonis Keskerakonnaga. Vabaerakond kaob pildilt, kuna tegelikult ei ole siiani aru saanud, mis tüübid seal on ja mida tahavad. 🙂
  Sotsid ilmselt saavad valijaid juurde, RE kaotab, aga püsib endiselt sadulas, Isamaa on muutunud nišiparteiks, kes ei erine mõnest suvalisest poliitikahuvidega härrade sigariklubist…. Poliitmaastik on hall ja igav, mõned eredamad klounid veel lõbustavad rahvast, aga üldiselt on kõigil pohhui….

  Vasta

  • huviline
   nov. 30, 2015 @ 16:40:39

   http://www.postimees.ee/3418197/ojuland-ei-valista-keskerakonnaga-uhinemist

   Ojuland ei välista KE ühinemist. Poliitiline on hoopis teistsugune kui arvatud.

   Vasta

  • ckrabat
   nov. 30, 2015 @ 17:13:58

   Ojuka liitumine keskiga oleks päris loogiline, sest see võimaldaks tal poliitikas jätkata, mis on tema põhieesmärk, sest midagi muud ta teha ei oska, Linna litsiks minna ei taha ja Raimo Kägu abikaasa positsioon tema ambitsioone ilmselt ei rahulda. RÜE ise on surnult sündinud üritus, sest peale Ojuka pole seal ühtegi teist nime, kes valijaid vähegi kõnetaks ning ega teda ennastki ei taheta enam burksiputka ees ära tunda nagu viimased valimised näitasid.
   EKRE-t ma päris maha ei kannaks, sest tema valijatebaas on täiesti arvestatav alates Rahvaliidu penskaritest – toome sovhoosid ja kolhoosid tagasi! – ja lõpetades siniselt ärkavate noorte kalevipoegadega konkursilt Eesti otsib neonatsi. EKRE-l on piisavalt burkse tüüpe, kes lollidele meeldivad, näitavad perset ja kallavad jääveega üle, ja nende lihtsakoeline retoorika läheb sihtgrupile väga hästi peale.

   Vasta

   • jolli
    nov. 30, 2015 @ 21:16:37

    Eks see räägi midagi ka lp. poliitiku /poolt juhitud erakonna/ maailmavaatest, kui suur rahvuslane kremlimeelse pundiga kokku heidab…

 12. ckrabat
  nov. 30, 2015 @ 16:19:26

  Vox populi ei ole vox dei ja vox stulti ei ole vox populi 😀

  Vasta

 13. huviline
  nov. 30, 2015 @ 16:45:24

  http://www.postimees.ee/3418257/madise-ei-nae-savisaare-ametist-korvaldamises-vastuolu-pohiseadusega

  Võtmemõiste on spetsiifiline riive.

  “Põhiseadusest tulenev kohaliku omavalitsuse enesekorraldusõigus saab olla riivatud juhul, kui seadusandlik meede riivab spetsiifiliselt kohaliku omavalitsuse üksust, mitte kõiki õiguskäibes osalejaid ühtviisi, märkis õiguskantsler.”

  Sama on liikluses, ajutise märgi õigusjõud on üle alalise märgi õigusjõu.

  Vasta

  • Hindrek
   nov. 30, 2015 @ 17:50:25

   Järeldus õiguskantsleri jutust, KE (Tallinna volikogu) kaebus otsustati esitada sellistel alustel, mis polnud korralikult läbimõeldud. KOV enesekorraldusõigus pole riigiga suhetes mingi argument, eriti kriminaalmenetluse osas.

   Kuna KE peab õiguskaitseorganeid poliitika tööriistaks, siis oleks tulnud vaidlustada mõni inimõiguste säte, mida võib-olla rikuti, millega oleks ehk saanud ka EIK edasi minna.

   Vasta

 14. ckrabat
  märts 27, 2016 @ 10:39:07

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

november 2015
E T K N R L P
« okt.   dets. »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: