Charlie Hebdo järelmäng – reede 13 Pariisis

@ckrabat
Hollywoodi kultussari “Friday 13” koosneb kokku kaheteistkümnest 1980-2009 välja lastu filmist, mille jäähokiväravavahi maski kandev antikangelane Jason Voorhees kannatab ohjeldamatu tapakire all, liikudes ringi Camp Crystal Lake’i ümbruses. Sari sai endale võika päriselulise väljundi eile Pariisis, kui ilmselt kolm džihadistlikult meelestatud terroristide gruppi tapsid kuues erinevas  Pariisi kohas samaaegselt toimunud rünnakute käigus vähemalt 129 inimest ja vigastasid 352. Mitmed on veel kriitilises sisus haiglas ning hukkunute arv võib veelgi kasvada. Kaheksa terroristi laskis end pommivööde abil õhku või tapeti politsei poolt. Suurem veresaun vähemalt 87 ohvriga korraldati Bataclani kontserdimajas, kus toimus USA bändi “The Eagles of Death Metal ” esinemine. Samaaegselt toimus terrorirünnakute vahetus läheduses Pariisis Stade de France’i staadionil jalgpallimatš Prantsusmaa ja Saksamaa vahel (Prantsusmaa võitis 2:0 Olivier Giroud’i ja Andre-Pierre Gignac’i väravatest), kus osalesid mitmed riigijuhid, sh president Francois Holland ja Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier. Kolm terroristi üritasid siseneda staadionile ja lasksid end õhku peale seda, kui turvamees ta peatas. Prantsusmaa, mille elanikkonnast moodustavad suure osa moslemid, on viimasel ajal olnud mitmete terrorirünnakute sihtmärgiks. Käesoleva aasta jaanuaris toimusid laialdast vastukaja pälvinud rünnakud satiiriväljaande Charlie Hebdo ja juudi toidupoe vastu, kus hukkus 12 inimest. Islamiriik on jõudnud teha avalduse, et terror Prantsusmaal jätkub niikaua, kuni jätkub võitlus kalifaadi vastu. Rünnakud Pariisis järgnesid hiljutisele Venemaa reisilennukiga toimunud 224 hukkunuga katastroofile Egiptuses, mis viis koju Siinai lõunatipus Sharm el-Sheikhis puhkavaid turiste ja paljudele teistele rünnakutele mitmel pool maailmas (sh Türgis, Liibanonis).

Paavst Franciscus teatas, et terroristide veretööle ei ole religioosset ega inimlikku selgitust ja see on osa käimasolevast kolmandast maailmasõjast, sõjas kurjusega, mille laiarindelist pealetungi on kõikjal märgata. Üheksa päeva peale terroristide rünnakuid Washingtonis ja New Yorgis kuulutas Ameerika Ühendriikide president George W. Bush Kongressi mõlema koja istungil pidulikult välja üleilmse terrorismivastase sõja. Kuulutades välja sõja terrorismi vastu ta ühtlasi ka dekriminaliseeris ja legitimiseeris terroristid, omistades viimastele antikangelase tiitli, kuid igast antikangelasest saab kord kellegi jaoks kangelane. Terrorismi ei peetud enam kriminaalseks, vaid poliitiliselt motiveeritud tegevuseks ebakohaste vahenditega. Terroristlikke rühmitusi pandi tähele ja nad jõudsid meedia huviorbiiti. Iga väike lapski teadis nime Osama bin Laden, kelle sotsiaalne staatus jõudis samale tasandile Darth Vaderi, Jokkeri ja lord Voldemortiga. Osama bin Ladeni staarikultuse varjus kerkisid esile tema sajad järgijad, kes lootsid oma kangelasega sarnanbeda. Al-Qaedast sai end edukalt müüv kaubamärk, kes võis edasi tegutseda oma kunagise kuulsuse orbiidis, kuid esile kerkisid uued kaubamärgid, kes üritasid eelmisest kaubamärgist edukamaks saada. Selliseks progresseeruvaks brändiks tuleb nimetada ka Islamiriiki, kes vahetas oma kunagise brändinime Al-Qaeda Iraagis kõigepealt Islamiriigi (Da’ish) vastu ning nüüd püüab uusi turge vallutada Kalifaadi kaubamärgi all.

Kui George W. Bush esines 20. septembril 2001 Kongressi ees, teatas ta, et sõda algab võitlusega al-Qaeda vastu, kuid lõppeb siis, kui iga viimane terroristlik rühmitus on hävitatud. 2013. aastal teatas president Obama, et Ameerika Ühendriigid on loobunud sõjast terrorismi kui nähtuse vastu ning püüab edaspidi keskenduda konkreetsetele vastastele. Ta ütles, et me peame oma jõupingutusi defineerima mitte kui seosetut sõda terrorismi vastu, vaid pigem kui järjekindlaid ning eesmärgistatud operatsioone vägivaldsete ekstremistlike võrgustike vastu, kes ähvardavad Ameerikat. Obama on korduvalt lubanud sulgeda terrorismivastase sõja sümboliks muutunud erivangla USA sõjaväebaasis Kuubal, Guantanamo lahe ääres. Neliteist aastat kestnud võitlus ei ole edu toonud ning olukord Afganistanis ja Iraagis ei ole normaliseerunud. Fiaskoga on lõppemas Araabia ühiskonda leegina haaranud sotsiaalne revolutsioon “Araabia kevad”, kui sekulaarsete ja rahvuslike autokraatlike valitsejate asemele toimus hoopis islamistlike jõudude mõju kasv. Nii juhtus 1979. aastal peale šahhirežiimi kukutamist Iraanis, nii toimus 2003. aastal peale Saddam Husseini kukutamist Iraagis nagu ka 2011. aastal peale Muammar el-Gaddafi kukutamist Liibüas. Iraagis ja Süürias puhkesid ulatuslikud ja verised kodusõjad nagu ka viimase rahvuslik-sekulaarse diktaatori Bashar al-Assadi juhitavas Süürias. Kodusõda sunniitide ja šiitide vahel kestab Jeemenis. Bahreinis suruti opositsiooni väljaastumised maha Pärsia lahe sunniitlike valitsejate kaasabil. Egiptuses asendus õhuväemarssal Hosni Mubaraki režiim peale Moslemi Vennaskonna vahemängu ja sõjaväelist riigipööret, teise marssali, Abdel Fattah el-Sisi juhitava poolsõjaväelise režiimiga.

Aastal 2011 õnnestus Ameerika Ühendriikidel peale kümneaastast ootust ennast Pakistanis varjanud Lord Voldemort ehk Osama bin Laden lõpuks hävitada, kuid see ei tähendanud lõppu ei al-Qaedale ega ka mitte rahvusvahelisele terrorismile. Islamiäärmuslike terroristide seas on tekkinud kaks omavahel võistlevat võrgustikku, kes konkureerivad nagu Coca-Cola ja Pepsi-Cola karastusjookide turu pärast või McDonalds ja Burger King burksituru pärast. Vanem ja väärikam Coca-Cola (al-Qaeda) pakub traditsioonilisi võitlusvahendeid, peab eesmärgiks võitlust Läänega ega oma laiemaid kui vaid ideoloogilisi ambitsioone. Nende allorganisatsioonid on Lashkar al-Zil Pakistanis ja Afganistanis, Ansar al-Sharia Jeemenis, Jabhat al-Nusra Süürias, al-Shabaab Somaalias al-Mourabitoun Põhja-Aafrikas ning al-Qaeda sõsarorganisatsioonid Araabia poolsaarel, Maghrebis, Hindustani poolsaarel ja Kurdistanis. Nad teevad koostööd Talibaniga Afganistanis. Noorem challenger Pepsi-Cola (Islamiriik) on endale püstitanud territoriaalsed eesmärgid ning kunagise islamistliku Araabia Kalifaadi taastamise. Süüria ja Iraagi kõrval on nad välja kuulutanud territoriaalsed vilajetid Liibüas, Siinail, Afganistanis (Khorasani provintsis), Pakistanis, Nigeerias (Boko Haram), Filipiinidel (Abu Sayyaf), Saudi Araabias, Jeemenis, Alžeerias, Pakistanis ja Põhja-Kaukaasias.

Siim Kallas kommenteeris Pariisi terrorirünnakut, et kusagil terrorivastases võitluses on olnud suur möödalaskmine ja kogu Euroopa Lähis-Ida strateegia peab minema ilmselt ülevaatamisele. ISISe vastu luuakse tõenäoliselt hoopis teistmoodi kaolitsioon – Iraan, Venemaa, Bashar al-Assad, Türgi, Saudi-Araabia, Euroopa, USA. See võib tähendada senise strateegia muutumist, mis on silmaklappe kandes pidanud piirkonna põhilisteks destabiliseerijateks Assadi režiimi Süürias ning Iraani ja vaadelnud Islamiriiki ning sunniidi fundamentaliste teisejärgulisena, lootes isegi nende abile. Sellist strateegilist liini on toetanud Ameerika Ühendriigid (eriti selle konservatiivsed ja Iisraeli-lobbyga seotud ringkonnad, kes on kritiseerinud tuumalepet Iraaniga), Prantsusmaa (prantslased on olnud Bashar al-Assadi režiimi ühed kõige järjekindlamad vastased), sunniitlikud islamiriigid eesotsas Saudi Araabia, Katari ja Türgiga ning Iisrael, kelle peaminister Benjamin Netanyahu on järjekindlalt nõudnud Iraani karistamist. Kestev ebajärjekindlus, toimiva strateegia puudumine ning prioriteetide ähmasus on võimaldanud Islamiriigil hoolimata rahvusvahelise koalitsiooni kestvatest õhurünnakutest ellu jääda ning edukaid vasturünnakuid korraldada. Teherani pommitamine ja Assadi kukutamine võitluses Islamiriigi vastu ilmselt ei aita, vaid võib neile kandikul ulatada hoopis Damaskuse väravad, mis võib põhjustada veelgi rohkem kannatusi Lähis-Ida elanikele, suurendada migratsioonilainet Euroopasse ja lõpuks ähvardada ka Iisraeli tulevikku, kelle vastu Kalifaadi tegelased on kindlasti valmis otsustavamaid samme astuma.

Terrorirünnaks enda arvele kirjutanud Islamiriik on poliitilis-ideoloogiline liikumine, mille eesmärk on islami populariseerimine ning vaatemängustamine, mida nad teevad läbi hukkamiste ja terroritegevuse, et äratada rahvusvahelise üldsuse tähelepanu. Religioon on Islamiriigi jaoks pigem taustsüsteemiks ning tema ideoloogia on politiseeritud islam. Oma struktuurilt meenutab see tugevasti ideologiseeritud kommunistlikke ja natsistlikke režiime. Islamiriigi sisemisest korraldusest on vähe teada. 2014. aasta lõpul õnnestus ühena vähestest lääne ajakirjanikest Saksamaa endisel poliitikul ja parlamendiliikmel Jürgen Todenhöferil piirkonda külastada. Ta viis seal läbi mitmeid intervjuusid, mille põhjal avaldati hiljuti saksa keeles raamat “Inside IS – 10 Tage im “Islamischen Staat“” (2015). Todenhöfer peab Islamiriigi tekke peamisteks süüdlasteks lääneriike, eeskätt George W. Bushi administratsiooni, nähes Islamiriigi fenomenis bumerangiefekti Lääne aktsioonidele Afganistanis, Iraagis ja Liibüas. Kindlasti toovad lähimad päevad rünnaku tagamaadesse rohkem selgust. Väidetavalt on üks ründaja sõrmejärgede järgi tuvastatud ja tegemist on 1985. a. sündinud kriminaalse minevikuga alžeeria-portugali päritoluga konvertiidiga, Prantsusmaa kodanikuga Omar Ismail Mostefaiga. Viis terroristidega seotud isikut on võetud vahi alla Belgias, Molenbeekis. Arvatavasti tulid Belgiast ka mõned terroristid. Väidetavalt olevat ühe staadionile pääseda üritanud ühe terroristi juurest leitud Süüria pass (on kindlaks tehtud, et passi omanik sisenes Euroopasse Kreeka kaudu 3. oktoobril)  ja teise juurest Egiptuse pass. Pealtnägijate sõnade järgi oli terroristide seas olnud vähemalt üks euroopa päritoluga mees ja üks naine. Persona in fieri hoiab oma lugejaid sündmuste arengutega kursis.

 

 

72 kommentaari (+add yours?)

 1. personainfieri
  nov. 14, 2015 @ 22:14:29

  Vasta

 2. personainfieri
  nov. 14, 2015 @ 22:22:43

  Eagles of Death Metal

  Vasta

 3. personainfieri
  nov. 14, 2015 @ 23:55:54

  Huvitav tähelepanek on seegi, et päev enne rünnakuid Pariisis väidetavalt tapeti USA droonirünnakuga IS eliittimukas, kurikuulus Jihadi John (Kuveidi päritolu Briti kodanik Mohammed Emwazi), kes esines täideviijana mitmete avalike hukkamiste videotel. Loomulikult kindlaid tõendeid tema hukkumise kohta ei ole.
  http://www.nytimes.com/2015/11/14/world/europe/jihadi-john-mohammed-emwazi-david-cameron-statement.html?_r=0

  Vasta

 4. personainfieri
  nov. 15, 2015 @ 08:46:05

  Mihhail Lotman hoiatab oma blogis paanikasse sattumise eest: “Terrori eesmärk on külvata hirmu. Kuid meil pole mingit põhjust terroristidega kaasa minna ja tõepoolest hakata neid kartma. Las kardavad ise!” Kindlasti võib tekkida oht, et suurendatakse piiranguid ja võetakse vastu aktiivseid meetmeid pagulaste vastu, mis võivad pikemas perspektiivis toetada hoopis IS eesmärke.

  Terror ja sõda
  http://www.lotman.ee/blogi/terror-ja-soda
  “ISIS on kuulutanud Euroopale sõja!”, “Kui see pole sõda, siis mis see on?” jne. Jah, sõbrad, IS on Euroopale sõja kuulutanud, kuid ei teinud seda eile, vaid rohkem kui aasta tagasi. Lihtsalt Euroopa ei tahtnud seda uskuda. Nüüd hakatakse. Aga mina, kes ma tollal seda avaldust tõsiselt kaalusin, olen praegu pigem kahtleval positsioonil. See ei ole sõda. Ei ohvrite arvult ega sõjategevuse mastaapidelt. See oli täpselt see, mis ta on: terroristide koordineeritud rünnak. Ja võidelda sellega tuleb mitte sõjaliste vahenditega, vaid intensifitseerides terrrorismivastast võitlust.

  Vasta

 5. personainfieri
  nov. 15, 2015 @ 08:52:49

  http://sport.delfi.ee/news/jalgpall/maailm/kangelaslik-turvatootaja-takistas-pommivestiga-terroristi-sisenemise-prantsusmaa-saksamaa-jalgpallimangule?id=72953977
  Rünnakut planeerinud terrorist oli ostnud mängule ka pileti, aga staadioni väravas avastas turvatöötaja eesnimega Zouheir mehe kehale kinnitatud lõhkekeha.
  Antud intsident juhtus hetkel, kui mängust oli kulunud umbes 15 minutit ja pärast seda, kui terrorist turvatöötajale vahele oli jäänud, hakkas ta taganema, aktiviseeris enda pommivesti ning õhkis end hiljem Stade de France’i vahetus läheduses.

  Nime järgi on ka turvatöötaja Zouheir moslem, tõenäoliselt pärit Põhja-Aafrikast.

  Vasta

 6. personainfieri
  nov. 15, 2015 @ 09:16:39

  Esimene Pariisi veresauna korraldajatest on tuvastatud – tegemist on 29-aastase Omar Ismail Mostefaiga. Uudisteagentuur AFP vahendab, et mees tuvastati kontserdimajast leitud sõrme abil. 29-aastane Mostefai oli üks kolmest terroristist, kes end pärast 89 inimese tapmist õhku lasi.
  http://maailm.postimees.ee/3399681/politsei-tuvastas-pariisi-veresauna-uhe-korraldajatest

  Vasta

 7. personainfieri
  nov. 15, 2015 @ 09:30:40

  Exclusive: Greece denies Reuters report on second suspected attacker
  http://www.theguardian.com/world/live/2015/nov/14/paris-terror-attacks-live-news-updates-isis-france#block-5647c8c7e4b0ced428cb2994
  Over in Athens Greek officials speaking to the Guardian are now categorically denying reports that a second suspected suicide bomber entered Europe through Greece posing as a refugee.

  Vasta

 8. personainfieri
  nov. 15, 2015 @ 09:33:44

  Omar Ismail Mostefai, a Paris native, was identified by a severed fingertip found at the Bataclan concert hall.
  http://www.aljazeera.com/news/2015/11/french-police-identify-attacker-paris-killings-151115032957285.html

  Vasta

 9. personainfieri
  nov. 15, 2015 @ 09:36:20

  ISIL and the Taliban
  http://www.aljazeera.com/programmes/specialseries/2015/11/islamic-state-isil-taliban-afghanistan-151101074041755.html
  Raising its black flag over the rugged mountainous regions of Afghanistan, the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL) has emerged as a new threat to the war-ravaged country as it battles the Taliban for supremacy. The Taliban are worried about the influx of foreign fighters who are believed to make up as many as half of ISIL’s fighters [Al Jazeera]
  Employing violence and brutality to impose its will , Wilayat Khorasan, (the ancient name ISIL has chosen for the region made up of Afghanistan, Pakistan and parts of neighbouring countries), has emerged in seven different areas and vowed to step up operations, where the veteran fighters – the Taliban – once held sway.
  Fighting to reconstitute the historical Khorasan into the so-called “caliphate” of Abu Bakr al-Baghdadi, the group says it has grand plans for the region, starting with uprooting the Taliban and the government of President Ashraf Ghani.

  Vasta

 10. huviline
  nov. 15, 2015 @ 11:42:04

  “Prantsusmaa, mille elanikkonnast moodustavad suure osa moslemid, on viimasel ajal olnud mitmete terrorirünnakute sihtmärgiks.”

  Kui suure osa?

  Vasta

 11. huviline
  nov. 15, 2015 @ 12:43:01

  “Kuulutades välja sõja terrorismi vastu ta (G.W.Bush) ühtlasi ka dekriminaliseeris ja legitimiseeris terroristid, omistades viimastele antikangelase tiitli, kuid igast antikangelasest saab kord kellegi jaoks kangelane.”

  Sama loogika paavstile laienedes: teatades, et antud terrorirünnak on osa kolmandast maailmasõjast, sõjast kurjuse vastu, ta ühtlasi dekriminaliseerib ja legitimiseerib kurjust, sest jne.

  Võib-olla on siiski tegemist religiooniga. Liiga lihtne on usku siduda ideoloogiate või poliitikatega, sest religioon on “alandlik, loodusega koordineerida tahtev hoiak” (U.Masing), mis on aga iga inimese sisemine, nende mitmekesisust on raske taluda, sest tähendaks oma alanduse teistele hindamiseks andmist.

  Ajalooliselt on teatavasti kristluse nimel maailmas kõige suuremat kurjust korda saadetud (inkvisitsioon, tervete rahvaste hävitamine Lõuna-Ameerikas ja reservaadistamine Põhja-Ameerikas, hugenottide hävitamine Pärtliööl), islam on kristluse tütarettevõte või samale tüvele poogitud (monoteistlik juuda usk).

  Praegu käib ikkagi kahe maailma suurima monoteistliku konventsiooni vaheline rünnak, raske on ettekujutada nendevahelist Vestfaali rahulepingut, mis saab sellepärast olema oluliselt rängem I ja II MS kannatustest, aga mitte enam maailmasõda.

  Ükski usk ei õigusta tapmist, mille eesmärgiks on teise usu (kurjuse) kuulutamine. Ateistid ei õigusta mitte mingisugust tapmist. Sellepärast pole religiooni sidumine ideoloogiate või poliitikatega, mille oluline element on oskus kompromisse teha, eriti adekvaatne, sest loodusega (suremisega) pole võimalik kompromisse teha. Religioonide mitmekesisuse parim lahendus on rahulik kooseksisteerimine.

  Kombestikuna (konventsioonina) eeldab religioonide rahulik kooseksisteerimine maailma nägemist mitmekesisena, mitte globaalsena, kus kehtib üks usk, üks riik (Weltstadt), üks rahvas (nõukogude rahvas, Euroopa rahvas). Globaalne maailm jäägu kaubanduse pärusmaaks, mida ta alati ka on olnud.

  Vasta

 12. personainfieri
  nov. 15, 2015 @ 12:43:07

  What Preceded The Islamic State Attacks In France – Some Links (Updated)
  http://www.moonofalabama.org/2015/11/terror-attacks-in-france-some-related-links.html

  Vasta

 13. personainfieri
  nov. 15, 2015 @ 13:42:51

  Kaplinski on lühidalt Pariisi sündmusi kommenteerinud
  http://jaankaplinski.blogspot.com.ee/2015/11/pariis.html
  “Schengen ei sobi sellesse kurja maailma. Piire on tarvis. Mida rohkem piire ja kontrolli piiridel, seda tõenäosem on, et mõrtsukad jäävad enne vahele, kui tegutsema pääsevad.”

  Tegelikult astub Kaplinski samasse ämbrisse nagu “tema suur sõber” George W. Bush, soovitades terroriste kartes loobuda euroopalikest väärtustest ja hakata kruvisid kinni keerama. Probleem on selles, et terrorist pääseb piiridest ikka kuidagi mööda, sest tema tegevus on eesmärgistatud. Probleeme tekitab see rohkem tavakodanikele ja see on just see, mida IS tegelikult taotleb.

  Vasta

 14. personainfieri
  nov. 15, 2015 @ 14:24:42

  Avaldatud on ka teise kahtlustatava terroristi identiteet. Süüria passiga 25-aastane Ahmed Almuhamed olevat saabunud 3.oktoobril Lerose saarele Kreekas, saabus sealt läbi Makedoonia Serbiasse, palus varjupaika Presevos, Serbias, kuid lahkus sealt Horvaatia kaudu edasi Austriasse. Almuhamed oli relvastamata, st et relvad on ta saanud kusagil Euroopas. Pole välistatud, et üksikud IS võitlejad on komandeeritud pagulaste hulka, kasvõi selleks, et viimaseid diskrediteerida ja külvata vaenu, sest üksikisiku portree põhjal saab meedia kergesti kokku panna kollektiivse kuvandi ning seda levitada. Märke tervete üksuste saabumisest siiski ei ole täheldatud. Mõningate luureekspertide sõnul ei saa välistada, et tegemist võis olla ka võltsitud identiteediga.
  http://www.fdesouche.com/668821-un-des-terroriste-syrien-qui-frappe-paris-aurait-ete-enregistre-comme-migrant-leros-en-octobre

  Two of the attackers have been identified a petty French thief Omar Ismail Mostefai and Ahmed Almuhamed who reportedly got into France posing as a Syrian refugee
  http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/paris-attacks-what-know-seven-6834802

  Vasta

 15. huviline
  nov. 15, 2015 @ 16:29:58

  Marina Kaljurand on kuskil kommenteerinud, et vahet tuleks teha pagulastel ja terroristidel.

  See on ühest küljest poliitika õigustus, mida ta ajab ja teisiti ei saa, teisest küljest, kui vähemalt üks terrorist oli pagulane, siis pole vahe tegemine enam lihtsalt argument või väide, vaid seotud kuludega.

  Piiride pidamine on vaid üks kuludest. Kui Schengen peaks kaduma, siis EU muutub, pole võimatu, et hoopis paremuse suunas, sest sisepiiride kontroll tänapäeval pigem administratiivne ega pea tehnoloogia olemasolul väga kulukaks kujunema. Üherahvuseline ja piirideta Euroopa on sama kulukas kui tema eelkäija Nõukogude Liit, kes kõik tegelikult iseseisvust soovivad, kui turvalisuse tagamine kuludesse arvata.

  Euroopa Ühendriikide loomine jääb seega katki isegi ilma Inglismaa vastuseisuta.

  Vasta

 16. huviline
  nov. 15, 2015 @ 16:49:00

  Mingi ühiskonna terroriseerimine on nähtus, mille kõik maailma rahvad hukka mõistavad. Sarnane nähtus oli ja on ka tänapäeval piraatlus, mille vastane võitlus samuti mitteresultatiivne.

  Kui mõelda Pariisi rünnaku peale, siis see oli pigem kuritegu kui ususõja nähtus, sest kuigi kõlasid hüüded “Allah on suur”, siis kurjategijad tulistasid massi kus samahästi võis viibida ka nende usukaaslasi, islamiste, vahet tegemata.

  Ka kaksiktornide õhkimisel võis rusude alla jääda muhameedlasi.

  Kas pole siiski liiast kuritegevust masside vastu, inimsuse vastast kuritegu, ususõjaks või lihtsalt sõjaks, nt Euroopa vastu (M.Mihkelson) nimetada.

  Kehtiva poliitika jätkumisel pole võimatu, et ka ususõjad saavad taas reaalsuseks.

  Vasta

 17. personainfieri
  nov. 15, 2015 @ 18:40:47

  Kõige suurem oht Euroopale on selliste aktsioonide tagajärjel leviv paanika ning sellest tulenevad ülereageeritud piirangud, mis tabavad terroristide asemel tavalisi elanikke. Refereerides professor Lotmanit, mitte meie ei pea terroriste kartma, vaid hoopis nemad meid.

  Vasta

  • huviline
   nov. 15, 2015 @ 21:07:37

   Paanika on lokaliseeritud reaktsioon, mis võib kohapeal vallanduda, aga üldiselt ja üldjuhul Eestis oleksin paanika hoiatamisega ettevaatlik.

   Kes päevast päeva videotapmist mängib, John Wick fännklubi, neil on kaitse kontrollimatu emotsiooni vallandumisele, mängides käivad emotsioonid lakke, peamiselt tuimusena.

   See sõdur, kes midagi ei karda, pole sõdur, vaid masin. Hirm on kindlasti ka terroristidel, lihtsalt hirm on ületatav julgusega.

   Vasta

 18. personainfieri
  nov. 15, 2015 @ 21:53:37

  Prantsuse politsei on identifitseerinud veel kaks ründajat:
  31-aastane Ibrahim Abdeslam, Brüsseli eeslinnast Molenbeekist, mida peetakse Euroopa džihadistide keskuseks. Ta laskis end õhku Comptoir Voltaire kohviku juures.
  Belgiast pärit Bilal Hadfi, kes pöördus tagasi Süüriast, kus ta võitles IS ridades
  Hadfi laskis end koos Mostefai ja Elmuhamediga õhku Bataclani kontserdisaali juures.
  Otsitakse 26-aastast Brüsselis sündinud Prantsusmaa kodanikku Salah Abdeslami, Ibrahim Abdeslami venda, kes rentis Bataclani terroristide poolt kasutatud Volkswagen Polot. Nende kolmas vend arreteeriti Belgias.
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-3318765/Paris-terror-suspects-arrested-Brussels-car-given-fine.html

  Vasta

 19. personainfieri
  nov. 15, 2015 @ 23:19:40

  Läbimurre Süüria konflikti läbirääkimistel Viinis?
  http://www.theguardian.com/world/2015/nov/15/paris-attacks-galvanise-international-efforts-to-end-syria-war
  The US, Russia, Britain, France, Iran and Saudi Arabia signed a statement supporting a 1 January deadline for the start of talks between the Syrian government and opposition, with the aim of agreeing a ceasefire by 14 May.
  The 19 participants in the international Syrian support group (ISSG) also mandated Jordan to draw up a list of anti-Assad rebel groups which could take part in peace talks. That will exclude Isis and Jabhat al-Nusra, al-Qaida’s Syrian affiliate, which are both banned by the UN. Both could be attacked even when a broader ceasefire is in place, the statement said.
  The US, Britain and France say they want to accelerate a twin-track approach to Syria, intensifying international diplomacy and taking military action against Isis. Last week’s capture of the Iraqi town of Sinjar by US-backed Kurdish forces is being held up as a model for future operations.

  Vasta

 20. personainfieri
  nov. 15, 2015 @ 23:22:13

  Does Paris attack prove Islamic State is attracting younger followers?
  http://www.theguardian.com/world/2015/nov/15/paris-attack-islamic-state-younger-followers
  Pariisi rünnakute läbiviijate seas võis olla teismelisi terroriste.

  Vasta

 21. huviline
  nov. 16, 2015 @ 08:11:17

  http://www.islam.pri.ee/index.php?id=93

  “Veel üks oluline erinevus kristluse ja islami vahel on see, et islami seaduste järgi on keelatud Jumalat ning prohveteid kujuna vôi pildina kujutada.”

  See reegel on vägagi arusaadav, meil levinud primitiivkäsitluse asemel, et “üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna”.

  Pilt on pilt ega saa rohkem öelda, kui seal näha. Piltidest maailm on primitiivne, ühte moodi nähtav inimesele, inimestele ja teistele vaatlejatele-loomadele. Mõte, mis meid juhib, kasvab sõnadena meie sees nagu taim, ega vaja ümbervormimist, nagu pilt ümberpildistamist ehk reforme. Ühest sõnast võib saada romaan. Sõna eristab inimesi, annab võimaluse mitmekesiseks maailmaks. Sõnast võib saada jumal.

  Islam on rohkem momoteistlik kui kristlus, kes piltide kaudu siiski tolereerib, et jumalal on nägu ja kuju, mis erinevad vaatlejatele-loomadele-olenditele.

  Vasta

 22. personainfieri
  nov. 17, 2015 @ 09:19:34

  Mõned olulisema pointid

  Arust ära terroristid? Tõde ISIS-e kohta on hullem
  http://epl.delfi.ee/news/arvamus/arust-ara-terroristid-tode-isis-e-kohta-on-hullem?id=72966183
  See on esimene märk saabuvast tormist, kuulutab Islamiriik. Mõni ime. Kaootilised stseenid Pariisi tänavatel ja hirmunud reageeringud, mille rünnakud esile kutsusid, vastavad täpselt eesmärkidele, mida ISIS endale seadis ja mille eest ta palvetab. Mida rängemaks kujuneb Euroopa muslimitevastane reaktsioon ja mida sügavamalt lääs end Lähis-Idas sõjaliselt seob, seda õnnelikumalt säravad Islamiriigi juhid. Just selles seisneb organisatsiooni põhistrateegia: otsida, luua ja juhtida kaost.
  Kümmekond aastat tagasi kirjutas keegi Abu Bakr Naji nime all al-Qaida Mesopotaamia tiiva manifesti „Metsikuste ja kaose juhtimine”. Mõelge Pariisi õudustele ja võtke siis ette raamatu põhipunktid.
  1. Ründa pehmeid sihtmärke! „Mitmekesista ja laienda kurnavaid rünnakuid ristisõdalastest-sionistidest vaenlaste vastu kõikjal islamimaailmas ja kui võimalik, ka väljaspool seda. See aitab hajutada vaenlase vastutegevust ja teda maksimaalselt kurnata.”
  2. Ründa, kui potentsiaalsete ohvrite valvsus nõrgeneb! Külva hirmu rahvahulkades, nõrgesta majandust! „Kui rünnaku alla satub ristisõdijate soositud turismikeskus, siis peavad kõik turismikeskused maailmas tugevdama end kahekordsete jõududega ja kulutama kaitsele ääretult palju rohkem.”
  3. Nüüd mõelge teadetele, et reedestes rünnakutes osales ka 15-aastane. „Kasuta ära noorte mässumeelsust, nende energiat ja idealismi ning valmisolekut ennast ohverdada, samal ajal kui rumalad jutlustavad mõõdukust, turvalisust ja riski vältimist.”
  4. Mõelge ka sellele, kui keskendunud on rühmitus põhjuse-tagajärje seostele. „Töötage Ameerika keskvõimu nõrkuse paljastamise nimel. Sundige teda hülgama meediasõda ja sõda käsilaste kaudu, kuni ta astub otsesesse võitlusse.” See käib ka Prantsusmaa, Suurbritannia ja teiste liitlaste kohta.
  ISIS-e veebiväljaandes Dabiq 2015. aasta jaanuaris ilmunud arvamusartikkel „Hall tsoon” räägib hämarast tsoonist, kuhu kuulub enamik muslimeid. See on hea ja halva, kalifaadi ja uskmatute vaheline tsoon, millele olevat mõningat leevendust toonud „11. septembri õnnistatud operatsioonid”.
  Suhtudes ISIS-esse kui üksnes „terrorismi” või „äärmusliku ekstremismi” erivormi, maskeeriksime nende kurja tegelikkust. Sama vale oleks lüüa neile käega kui mõttetutele „nihilistidele”. Sellisel juhul sulgeksime silmad liikumise tohutu lummava missiooni ees: muuta ja päästa maailma. Mõttekäigud, nagu tahaks ISIS viia maailma tagasi keskaega, ei kõla usutavamalt väidetest, et USA teepartei tahab elada jälle 1776. aastas. Tõde on märksa komplitseeritum. Nagu ISIS-e pressiametnik Raqqas Abu Moussa märgib: „Me ei saada inimesi tagasi kirjatuvide aega. Vastupidi, me lõikame arengust kasu. Aga seda niimoodi, et see ei lähe usuga vastuollu.”
  ISIS püüab täita tühimikku kõikjal, kus valitseb „kaos” või „metsikus”, nagu mitmel pool Kesk-Aasias või Aafrikas. Ja kui uskmatute maal pole veel piisavat kaost, püütakse seda luua. Nagu praegu Euroopas. Liikumine kasutab teadlikult ära seost radikaalse islami ning ksenofoobsete rahvuskesksete liikumiste esiletõusu vahel.
  Nagu ma olen USA senati relvajõudude komitee ja enne seda ka ÜRO julgeolekunõukogu ees esinedes öelnud: surmakutsareid ei inspireeri sugugi eeskätt koraan või usuõpetused. See on hoopis vapustavalt suurejooneline eesmärk, mis lubab nii kuulsust kui ka ohverdusi. Džihaad on olemuselt egalitaarne, võrdseid võimalusi pakkuv tööandja: vennalik, kiire, kuulus, äge – ja mõjus.
  2014. aasta ICM-i küsitlus näitas, et neljandik Prantsusmaa 18–24-aastaseid noori suhtub ISIS-esse positiivselt või väga positiivselt. Samal ajal on prantslaste seas muslimeid kõigest 7–8%. Tegemist on pigem kogukonnatunnetusega. Üle kolmveerandi neist, kes ühinevad välismaalt ISIS-ega, teevad seda üheskoos sõprade ja perekonnaga. Enamik neist on oma elu murdelist aega läbi elavad noored: immigrandid ja tudengid, need, kes vahetavad parasjagu töökohta ja elukaaslast või on äsja vanematekodust välja kolinud. Nad ühinevad oma „vendade ja õdedega”, kes on valmis tooma märkimisväärse ohvri.
  Praegustel radikaliseerumisvastastel lähenemistel pole ISIS-ele omast üldiselt positiivset ja kaasahaaravat lummust ning tema isiklikku, usalduslikku lähenemist kogu maailma inimestele. Esimene samm ISIS-e võitmise poole on teda mõista. Me alles peame selleni jõudma. Aga läbikukkumine läheb kalliks maksma.

  Vasta

  • jolli
   nov. 17, 2015 @ 12:11:51

   2014. aasta ICM-i küsitlus näitas, et neljandik Prantsusmaa 18–24-aastaseid noori suhtub ISIS-esse positiivselt või väga positiivselt.

   Kui uuring ikka valiidne on? See number on kahtlaselt suur. Või on lääne noored juba nii perses, et kapitalismi “kriitikaks” sobib logarditele milline iganes radikaalne filosoofia.

   Vasta

   • huviline
    nov. 18, 2015 @ 17:23:29

    Mis vahet seal on, kui valiidne või mitte mingi uuring on? Täna on uuring nii, homme on naa, sõltumata valiidsusest.

 23. personainfieri
  nov. 17, 2015 @ 09:32:55

  Identifitseeritud on Bataclani teatrit rünnanud 28-aastane Samy Amimour, vatrem Jeemenis võidelnud Prantsusmaa kodanik.
  http://www.bfmtv.com/societe/attentats-a-paris-qui-est-samy-amimour-kamikaze-au-bataclan-930464.html
  Rünnaku juhiks peetakse 28-aastast Maroko päritolu belglast Abdelhamid Abaaoudi
  http://www.bfmtv.com/societe/attentats-a-paris-abdelhamid-abaaoud-27-ans-cerveau-presume-des-operations-930506.html
  Üks Stade de France’i juures õhku ennast õhku lasknud terrorist on identifitseeritud kui Abdulakbak B., kelle täisnime pole avalikkusele teada antud.

  Vasta

 24. jolli
  nov. 17, 2015 @ 18:25:11

  kelle täisnime pole avsalikkusele teada antud. – miks?

  Vasta

 25. huviline
  nov. 17, 2015 @ 19:23:19

  http://epl.delfi.ee/news/arvamus/ildar-muhhamedsin-kas-terrorism-on-moslemitele-kasulik?id=72978225

  “ISIS (ja ma kutsun Eesti meediat ja üldsust üles mitte nimetama neid ISIS’eks ega Islamiriigiks vaid Daesh’iks, nagu mitmed suured meediakanalid juba teevad) on kõigi islami õpetlaste ühise arvamuse kohaselt vaid üks eksinud grupp, mis valab süütute inimeste ja kõige enam moslemite verd. Tegemist on kuritegeliku grupiga, mis kätkeb endas hiiglaslikku ohtu ja mille teod vastanduvad meie usu õpetustele. Seetõttu on islami õpetlased selle hukka mõistnud ja ka moslemeid, eriti noori, hoiatanud, et nad mingil tingimusel ei astuks Daesh’i ridadesse, mida toetavad eelkõige meeleheitest pimedad või sõjast vapustatud piirkondadest inimesed, kelle hulgas ei ole õpetlasi.”

  Jah, ususõjast on asi ikka väga kaugel, puhas kuritegevus, usuliste sugemetega täideviijate hulgas.

  Vasta

 26. jolli
  nov. 17, 2015 @ 20:50:42

  Tundub, et neil manitsejatel ei ole erilist autoriteeti?

  Vasta

 27. ckrabat
  nov. 18, 2015 @ 00:00:15

  http://www.dailymail.co.uk/news/article-3321161/Guns-sun-cocktails-inside-Facebook-profile-baby-faced-Paris-Stade-France-bomber-Bilal-Hadfi.html
  20-aastane maroko päritoluga ja Prantsuse passiga Bilal Hadfi Belgiast, kes laskus end õhku Stade de France juures, sobiks Facebooki postituste ja piltide järgi suvalise burksiputka ette (üks tema kaaslasi laskis end õhkju McDonaldsis). Talle meeldis pidu panna, nautis kokteile, relvi ja päikesepaistet. Arvatakse, et ta pöördus islamisse jaanuaris peale Charlie Hebdo rünnakut ja lahkus nädal hiljem Süüriasse Islamiriigi eest võitlema, kuid pöördus hiljem Euroopasse tagasi.

  Vasta

 28. ckrabat
  nov. 18, 2015 @ 00:21:17

  Terrorirünnaku planeerijaks peetakse 27-aastast Abdelhamid Abaaoudi.
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-3321131/Terror-mastermind-Paris-atrocities-toys-corpses-victims-Syria-DRAGGING-huge-pile-bodies-truck-laughing.html
  Abaaoud ütleb intervjuus IS propagandaajakirjale “Dabiq”: “Varem veetlesid meid jetid, mootorrattad, ATVd, nüüd veetleb meid uskmatute jahtimine.”

  Vasta

 29. ckrabat
  nov. 18, 2015 @ 00:40:14

  Vasta

 30. jolli
  nov. 18, 2015 @ 10:08:58

  Täiesti tavalised ribamokad… Ei saa ka parima tahtmise juures vähegi mehelikumat molu ette. Äkki see ongi probleem – lühike till?

  Vasta

 31. huviline
  nov. 18, 2015 @ 10:58:56

  Üle 30 kommi antud teema kohta on juba liiast, ei viitsi jälgida.

  Kokkuvõttes. Terroriseerides ühiskonda on terroristidel oma kindel eesmärk ja põhjendus. Lääs ei tohiks panna pead liiva alla, tehes häälitsusi, et pojad peitu poeks. Kõik argumendid, mida seni olen kuulnud, räägivad sellest, kuidas mitte karta, olla sidusam jne, teadlikult või tahtmatult taunides tapmist Pariisis.

  See, et karistus toimepandud kuriteo eest viiakse täide sõjaväe abil on tänapäevale iseloomulik. Psühholoogiline aspekt: ateistlikku elu absolutiseerides, olles kaotanud surmanuhtluse oma kodumaal, kaldub retoorika väga kergesti kasutama “sõja” terminit, mis reaalse tegevusena väljendub kohtuta tapmisena Süürias. Rahulik elu kodumaal (inimõiguste kaitse) on tasakaalustatud vägivalla väljaelamisena naabrite juures.

  Põhjused, miks ühiskonnas kuritegevust esineb, on alati peidus ühiskonnas. Vägivald sünnitab vägivalda, kurjus sünnitab kurjust ühiskonnas. Ühiskondlikud väärtused (euroopalikud väärtused) võivad paljusid mitte kõnetada.

  Kas poleks aeg pöörduda tagasi traditsiooniliste pereväärtusete juurde ja vähendada riikide tähtsust? Perekondades esineb terrorismi kordades vähem kui ebaloomulike ühenduste (homopaarid), liitude (Euroopa liit) või riikide sees ja seas.

  Vasta

  • personainfieri
   nov. 18, 2015 @ 11:13:19

   Iga teema ammendub millalgi, praegu on siiski sündmuste areng poole peal, pidevalt selgub uusi detaile ja mõistlik on lugu uuendada.
   Vanga ennustusi loetakse selles blogis iga päev 200-300 korda, kokku juba üle 8500 korra ja teise koha lugu on pälvinud 1500 külastust. Ma ei tea miks, aga ilmselt lähevad kellelegi – inimestele? reptiilidele? lollidele? korda.
   See, kes kõike niigi väga hästi teab, pole teema uuenemisest huvitatud, sest see võib seada teadmise kahtluse alla, sundida väärtusi ümber hindama ja lõpuks pea valutama panna, sest protsessor ei pea vastu. Vanga ennustused on seevastu püsiv suurus, kus väärtused püsivad konstantselt ja ajas ei muutu. 🙂

   Vasta

   • jolli
    nov. 18, 2015 @ 12:28:49

    Tundub, et neid vanga “ennustusi” kirjutatakse ajalehetoimetustes (?) ka pidevalt juurde, vastavalt kuidas geopoliitika muutub. 😉 Nüüd levib juba mingi tekst, et vanga järgi algavat 3 ms Süüriast. See mutt ei teadnudki sellise riigi olemasolu, ma pakun. 🙂

   • huviline
    nov. 18, 2015 @ 17:28:47

    See vanga oli tehtud 3D printeriga, millega saab teha ka droone, Aladini imelampi, lendavat vaipa jne

    Elagu kollane ajakirjandus! 🙂

 32. Hindrek
  nov. 18, 2015 @ 11:13:25

  Daesh on nagu Savisaar ja Lääs nagu koalitsioon, poliitiline võitlus, mille käigus saavad paljud kannatada.

  Vasta

 33. jolli
  nov. 18, 2015 @ 11:53:58

  huviline: “Põhjused, miks ühiskonnas kuritegevust esineb, on alati peidus ühiskonnas. Vägivald sünnitab vägivalda, kurjus sünnitab kurjust ühiskonnas. Ühiskondlikud väärtused (euroopalikud väärtused) võivad paljusid mitte kõnetada.”

  No see on juba mingi filosoofiline pask… Kas kohvikus või kontserdil surma said mingid vägivaldsed tüübid või olid nad kuidagi kausaalses seoses terroristidega? Ei olnud! Kuidas üldse karistada tegelast, terroristi, kes mitte ei karda surma, vaid otsib seda, vöö ümber? Kuidas selliseid (ümber)kasvatada?
  Nagu näha, heaga – ATV-d, jetid ja mootorrattad selleks ei sobi. Till on ikka päeva lõpus lühike ja kuidagi tahavad nad mehemad olla. Viis korda päevas pead vastu vaipa tagudes võib igasuguseid mõtteid pähe tulla… Järelikult aitab ainult väljajuurimine, aednikud ei hakka umbrohtu ümber kasvatama.

  Kas poleks aeg pöörduda tagasi traditsiooniliste pereväärtusete juurde ja vähendada riikide tähtsust? Perekondades esineb terrorismi kordades vähem kui ebaloomulike ühenduste (homopaarid), liitude (Euroopa liit) või riikide sees ja seas.

  Taga paremaks läheb! 😀 Traditsiooniliste pereväärtuste juurest ju need terroristid tulevadki. Kui ikka till on lühike, rahakott kõhn ja naise asemel peab koduloomaga elama, siis pole ime, kui spermatosoidid kottidest ajudesse ujuvad. Eks see ühiskond surub seal ka homosid alla, (ja tekitab palju stressis tegelasi) kuigi pederastiat on seal küll ja veel, kui lugeda Afghanidest poisikestepilastajatest. Miks selliste väärakatega nende usuisad ei tegele? Kuulub ka traditsioonilise peremudeli juurde või?

  Vasta

  • huviline
   nov. 18, 2015 @ 17:15:58

   Traditsiooniline peremudel on samasugune maksiim nagu sentents “ära tee teisele seda, mida sa ei taha, et teine sulle teeb”.

   “No see on juba mingi filosoofiline pask… Kas kohvikus või kontserdil surma said mingid vägivaldsed tüübid või olid nad kuidagi kausaalses seoses terroristidega? Ei olnud! Kuidas üldse karistada tegelast, terroristi, kes mitte ei karda surma, vaid otsib seda, vöö ümber? Kuidas selliseid (ümber)kasvatada?”

   Sitt jutt suhu tagasi.. ilmselgelt a la kõigi maade proletaarlased ühinege. Tahab kedagi ümber õpetada, Makarenko oled vä! Rullnokad on targamad, teavad millises piimapudelis nokk rulli vormida, ega lehvita “kausaalses seoses terroristidega” a la haiguste ravi kontrollitud, jne. Kui pihta ei saa, siis mina ei saa kuidagi aidata.

   Kuidas üldse karistada tegelast, terroristi… jne See ongi point, mõtle natuke järele, võib-olla jõuab kohale, et see ei ole dilemma ega paradoks. Soe, soe, veel soem, oled juba üsna lähedal.

   “Traditsiooniliste pereväärtuste juurest ju need terroristid tulevadki. Kui ikka till on lühike, rahakott kõhn ja naise asemel peab koduloomaga elama, siis pole ime, kui spermatosoidid kottidest ajudesse ujuvad. Eks see ühiskond surub seal ka homosid alla, (ja tekitab palju stressis tegelasi) kuigi pederastiat on seal küll ja veel, kui lugeda Afghanidest poisikestepilastajatest. Miks selliste väärakatega nende usuisad ei tegele? Kuulub ka traditsioonilise peremudeli juurde või?”

   Seletan üks kord ja hästi aeglaselt: sellest kas till on lühike või pikk coituse kvaliteet ei sõltu. 🙂

   Ma ei ole Afghanistanis ühtegi poisikestepilastajat näinud, kas sina oled?

   Vasta

 34. jolli
  nov. 18, 2015 @ 17:21:25

  Vasta

  • huviline
   nov. 18, 2015 @ 17:32:55

   Mida teeb jaanalind liiva all või on tema pea üksnes jäämäe tipp?

   Suurema osa asjade kohta kehtib, ära räägi kui ise pole näinud.

   Vasta

 35. jolli
  nov. 18, 2015 @ 17:48:56

  Leht kirjutab.

  Vasta

 36. personainfieri
  nov. 18, 2015 @ 21:37:57

  Islamimaade juhid ja islami õpetlased on valdavalt rünnakud hukka mõistnud.

  The head of Sunni Islam’s leading seat of learning, Cairo’s Al-Azhar, on Saturday condemned “hateful” attacks in Paris. “We denounce this hateful incident,” Ahmed al-Tayyeb told a conference in comments broadcast by Egyptian state television. “The time has come for the world to unite to confront this monster.” The head of Sunni Islam’s leading seat of learning, Cairo’s Al-Azhar, on Saturday condemned “hateful” attacks in Paris.
  Saudi Arabia’s highest religious body condemned on Saturday a coordinated assault by gunmen and bombers that killed 127 people across Paris as contrary to Islamic values. “Terrorists are not sanctioned by Islam and these acts are contrary to values of mercy it brought to the world,” said a statement by the Council of Senior Scholars carried by the Saudi Press Agency.

  http://english.alarabiya.net/en/News/middle-east/2015/11/14/Arab-states-denounce-Paris-attacks-as-violation-of-human-values-.html

  Vasta

 37. personainfieri
  nov. 19, 2015 @ 07:57:34

  Washington Post viitab mõningatele ametiisikutele kui allikatele ja võimalusele, et Abdelhamid Abaaoud hukkus politsei eilse reidi ajal Saint-Denis linnaosas. Prantsusmaa ametiisikud pole neid teateid kinnitanud. Ametlikel andmetel hukkus politsei rünnaku käigus kaks terroristi, neist naisterrorist laskis end õhku ja surma sai ka 7-aastane politseikoer Diesel. Seitse terrorist vangistati, neist üks ilma püksata.
  https://www.washingtonpost.com/world/2-attack-suspects-in-dead-after-french-police-raid-north-of-paris/2015/11/18/a2b6d52e-8d6a-11e5-934c-a369c80822c2_story.html

  Vasta

 38. personainfieri
  nov. 19, 2015 @ 08:13:08

  Naisterroristi isik on tuvastatud:Hasna Aitboulahcen.
  http://www.ibtimes.com/who-hasna-aitboulahcen-paris-female-suicide-bomber-detonates-during-saint-denis-raid-2189900
  Sõnadee “Allah akbar” saatel õhku lennanud Maroko päritoluga 26-aastane pikkade blondide juustega Aitboulahcen oli Abaaoudi sugulane. kes tegutses viimati eraettevõtjana ja oli seotud islamiäärmuslike ringkondadega.

  Vasta

 39. personainfieri
  nov. 19, 2015 @ 14:42:57

  Vasta

 40. jolli
  nov. 19, 2015 @ 15:02:59

  “Ka teised süürlased, kes on ISISe võimu eest põgenenud, kinnitavad Khaledi juttu. Piirkonnas ei ole võimalik teisiti elada, kui ISIS heaks tööle asuda.”

  Väga hea lause. Järelikult ei ole piirkonnas ka tsiviilohvreid.

  Vasta

 41. personainfieri
  nov. 19, 2015 @ 21:38:09

  Paris attacks: ‘Ringleader’ Abdelhamid Abaaoud killed in raid
  http://www.bbc.com/news/world-europe-34867615
  Ametivõimud kinnitasid, et üks Saint-Denis’ rünnaku ajal tapetud terroristidest oli tõepoolest 13. novembri sündmuste organisaator Abdelhamid Abaaoud.

  Vasta

 42. jolli
  nov. 20, 2015 @ 11:55:42

  “Süüriasse humanitaarabisaadetisi korraldava mehe arvates on Süürias ja selle naaberriikides palju töötuid noori, kellel on juurdepääs tänapäeva nutiseadmetele, sotsiaalmeediale ja internetile.

  «Neis on viha, sest paljudel on hea haridus, kuid nad ei saa töötada oma erialal. Nad on kerjused. Riigid, kus pikka aega on olnud võimul diktaatorid ja kus need kukutati, tekkis ebastabiilsus. Uus aeg on toonud kaasa olukorra, kus noortepõlvkonnad ei taha enam sama, mida nende vanemad, sest nende maailmapilt on laiem. Samas kätkeb see endas ohtu, sest internetis tegutsevaid noori ei suudeta enam kontrollida,» selgitas Soome süürlane.”

  http://maailm.postimees.ee/3403307/suurlasest-humanitaartootaja-lahis-idas-on-tekkimas-inimtuumapomm

  Iseenesest huvitav kirjeldus “haritud inimesest”. Kohe nui kätte ja tapma?
  Meile on ka neid harituid lubatud, äkki on samasugused?

  Vasta

 43. personainfieri
  nov. 20, 2015 @ 17:25:39

  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/end-saint-deniss-ohku-lasknud-naine-olevat-olnud-peoloom-kes-polnud-kunagi-koraani-lugenud?id=73002855
  End Saint-Denis’s õhku lasknud naine olevat olnud peoloom, kes polnud kunagi koraani lugenud. Politsei andmetel plahvatas tema pommivöö, kui temaga samas korteris olnud kolmas, seni tuvastamata mees pani oma pommivöö plahvatama. Creutzwaldi elanike teatel oli Hasna Aitboulahcen „veidi marginaalne“, „ekstravertne“, „jõi alkoholi“ ning teda nimetati „naiskauboiks“, sest ta armastas kauboikaabusid. Creutzwaldis ei ole teda enam viis aastat nähtud. Perekonna ja sõprade tunnistustest selgub, et Aitboulahcenil oli „halb maine“ ning ta oli rohkem tuntud armastuse poolest joomise ja sigarettide vastu kui pühendumuse poolest islamile. Venna Youssoufi sõnul ei näidanud Hasna üles mingit huvi usu vastu, ei olnud kunagi koraani lugenud ja hakkas vaevalt kuu aega tagasi pearätti kandma. Internetti on üles pandud selfie naisest vannis.

  Vasta

 44. personainfieri
  nov. 20, 2015 @ 17:40:37

  Paris raid woman Hasna Aitboulahcen ‘was vulnerable’
  http://www.bbc.com/news/world-europe-34874793

  Vasta

 45. personainfieri
  nov. 20, 2015 @ 21:16:51

  Kitty Sanders: Prantsuse õudukas – põhjused ja ravi.
  http://www.moondragon.ee/kitty-sanders-prantsuse-oudukas-pohjused-ja-ravi/

  Vasta

 46. jolli
  nov. 21, 2015 @ 14:50:07

  Ekspertide hinnangul jättis see strateegia tähelepanuta väga olulise aspekti. Sõdurid müüvad toornaftat kütuseaotujuhtidele ja vahemeestele. Nad ei rafineeri seda ise. ISISel on tõenäoliselt mingi rafineerimise võimekus, kuid suurt osa sellest töötlevad hoopis kohalikud inimesed, kes opereerivad tuhandeid teeääres asuvaid nö põlve otsas tehtud tehasekesi. Süüria kõrb on neid täis.
  http://arileht.delfi.ee/news/uudised/isisel-on-selgelt-nork-luli-miks-laaneriigid-seda-siiani-runnanud-ei-ole?id=73002873

  Vasta

 47. personainfieri
  nov. 24, 2015 @ 21:31:47

  ISIL, ISIS, Daesh või dašistid – debatt lühendite üle, mis tegelikult iganesid juba aasta tagasi
  http://forte.delfi.ee/news/varia/isil-isis-daesh-voi-dasistid-debatt-luhendite-ule-mis-tegelikult-iganesid-juba-aasta-tagasi?id=73028701

  Vasta

 48. personainfieri
  nov. 24, 2015 @ 21:35:17

  Tüüpilise terroristi portree: vihane noor mees, tihti ka Euroopa “oma poiss”
  http://forte.delfi.ee/news/militaaria/tuupilise-terroristi-portree-vihane-noor-mees-tihti-ka-euroopa-oma-poiss?id=72962139
  Noor mees, kahekümnendates-kolmekümnendates aastates, pärit paljulapselisest perest, haridustee jäänud pooleli, Euroopas tihti ka teise põlve immigrant, kes mingil põhjusel fanaatiliste ideoloogiate mõju alla sattunud. Tüüpilise terroristi profiili on võimalik välja joonistada, kuigi see on läbi aastate muutunud.

  Vasta

 49. ckrabat
  jaan. 16, 2016 @ 21:37:34

  Islamistid ründasid Burkina Faso pealinna
  http://maailm.postimees.ee/3470995/islamistid-rundasid-burkina-faso-pealinna
  Islamiäärmuslaste rünnakus Burkina Faso pealinnas Ouagadougous on surma saanud vähemalt 26 inimest. Eile õhtul rünnati pealinnas asuvat kohvikut Cappuccino ja selle lähedal asuvat hotelli Splendid. Haarangu käigus vabastati 126 pantvangi, kellest 33 viidi haiglasse. Rünnaku eest võttis vastutuse terroriorganisatsiooni Al-Qaeda Magrebi haruga liitunud al-Murabitouni rühmitus, mis tegutseb peamiselt Burkina Faso naaberriigis Malis. Rühmitust juhib NSVLi-Afganistani sõja veteran, Alžeeria päritolu Mokhtar Belmokhtrar, keda võimud on korduvalt surnuks kuulutanud, kuid kelle surma pole kunagi suudetud kinnitada.

  Vasta

 50. ckrabat
  juuli 15, 2016 @ 17:27:05

  Prantsusmaa rahvuspühal, Bastille vallutamise päeval, tappis 31-aastane Tuneesia päritoluga veoautojuht Mohamed Lahouaiej-Bouhlel Nizzas 84 ning vigastas raskelt vähemalt 18 inimest. Politsei laskis kurjategija maha.
  https://www.theguardian.com/world/2016/jul/15/bastille-day-truck-attack-what-we-know-so-far
  Politseile oli ta varasemast teada kriminaalse mineviku tõttu. Naabrite sõnul ei olnud ta väga religioosne ning tal olid perekondlikud probleemid, lahutus vms.
  https://www.theguardian.com/world/2016/jul/15/bastille-day-truck-driver-was-known-to-police-reports-say

  Vasta

 51. Trackback: Mis toimub Türgis? | Persona in fieri
 52. ckrabat
  juuli 16, 2016 @ 19:49:11

  Islamiriik võttis vastutuse Nizzas toimunu eest, kuid see võib olla ka reklaamitrikk
  https://www.theguardian.com/world/2016/jul/16/islamic-state-claims-responsibility-for-nice-truck-attack
  Sidemete olemasolu Mohamed Lahouaiej-Bouhleli ja islamiäärmuslaste vahel pole siiani siiski kinnitust leidnud. Rohkem on viidatud tema raskele ja vägivallale kalduvale iseloomule ning eluraskustele.
  https://www.theguardian.com/world/2016/jul/16/nice-attack-bewilders-mohamed-lahouaiej-bouhlel-relatives

  Vasta

 53. Trackback: Persona in fieri edekabel TOP-500 aastatest 2010-2016 | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

november 2015
E T K N R L P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: