Legolase tapmine

@ckrabat
Midagi on mäda Taani riigis, ütles kord Hamlet… Ameerika Ühendriikides, Oregonis, tappis vaimselt ebastabiilne ateistlik relvalemb valge rassi imetleja Chris Harper-Mercer Umpqua Community College’s kaheksa kolledži õpilast, õppejõu Lawrence Levine ja iseenda. President Obama ütles seepeale mornil ilmel, et ainult palvetamisest ei ole kasu: “See on asi, millesse me peame poliitilisel tasemel sekkuma… Meedia ja poliitikute reaktsioon relvavägivallale muutunud tuimaks ning et põhiseadusele viitamine kui relvade omamise reguleerimine jutuks tuleb on alatu, sest mängus on inimeste elud.” Eestis nõudis prokurör Kaire Hänilene õpetaja surnuks tulistamises süüdistatavale alaealisele maksimaalset 10-aastast vanglakaristust. Tapmine on muutud meedia oluliseks müügiartikliks. Pole midagi imestada, et põhivoolu meedia tunnustatud arvamusliiderdaja anonüümne netikommentaator Robert hüüab lollide kisakoori huilgamise saatel: “Surmanuhtlus on keelatud! Kuidas saab olla surmanuhtlus keelatud? Mis riik see on, kus pole surmanuhtlust? See on naljanumber! Surmanuhtluse peab tingimata taastama, muidu korda majja ei saa.” Botswanas tapeti Legolas

Kes oli Legolas? Gepard Legolas osales teadusprojektis, millega uuriti kaslaste jahipidamisviise. Juba varem oli maha lastud kaks projektis osalenud seitsmest gepardist. Ekspertide hinnangul elab maailmas kokku vaid 7000-12 000 gepardit, suurem osa neist Ida- ja Edela-Aafrikas. Gepard (Acinonyx jubatus) on üks ürgsemaid siiani säilinud kaslaste liike, kes on paljuski säilitanud oma algse väljanägemise ning pole sajandte ja aastatuhandete jooksul palju muutunud. Arvatakse, et gepardid arenesid välja umbes viis miljonit aastat tagasi ja nende lähimad sugulased kaslaste seas on puuma ja jaguarundi Ameerika kontinendilt, kus kunagi ka gepardid elasid. Nende algkodu on Aafrikas, kuid kuni Suure Jääajani levisid nad üle planeedi. Umbes 20 000 aastat tagasi sattus liik aga hävimise äärele, säilisid väid üksikud isendid, kes paljunesid sugulaste vahel, mis on mõjutanud gepardite geneetilist pärandit ja nõrgestanud nende immuunsüsteemi. Maailma kiireim kass on kultuuriliselt lähemal hoopis oma väiksematele suguvendadele ja -õdedele, ta oskab nurruda ning on kergesti kodustatav. Arvatakse, et juba sumerid kodustasid neid rohkem kui 5000 aastat tagasi. Egiptlased kodustasid esimesed gepardid 1700 eKr. Paljud valitsejad Karl Suur, Džingis-khaan, India Suurmogul Akbar Suur ja Etioopia keiser Haile Selassie I kasutasid gepardeid jahiloomadena.

Gepardeid arvatakse olevat kokku säilinud viis liiki, millest neli säilinud liiki elavad Aafrikas ja üks Aasias. Praegu arvatakse, et gepardeid võib kohata 23 Aafrika riigis, neist kõige rohkem, kuni 3500, Namiibias, kus ta on kujunenud omamoodi vapiloomaks. Kõige rohkem on säilinud Lõuna-Aafrika alaliiki umbes 5000-6500 isendit, Tansaania gepardit umbes 2500-2600 isendit, Sudaani gepardit umbes 2000 isendit ja Loode-Aafrika gepardit umbes 250. Haruldast Aasia gepardit on säilinud 50-70 isendit, põhiliselt Iraani kõrbetes. Tegemist on kriitilisse seisu sattunud ohustatud liigiga, kelle elukeskkonda on inimtegevus tugevasti mõjutanud. Laste surevus on gepardite seas väga suur, arvatakse, et 50-75%, mõningatel juhtudel isegi 90% gepardeid hukkub varakult. Need, kes virisevad eestlaste väikese rahvaarvu pärast, peaksid häbenema. Looduskaitsjate sõnul polnud Legolase tapmisele mingit mõistlikku selgitust, sest nimetatud piirkonnas ei ole kariloomi, keda tuleks kiskjate eest kaitsta. Võimas 68-kilone suurt kasvu nelja-aastane Legolas leiti surnuna teelt, tema kõrval lebamas pumppüssi kassett, ning arvatakse, et mõrv langeb kivina salaküttide hingele. Kas anonüümne netikommentaator Robert nõuab surmanuhtlust Legolase tapjatele? Muidugi mitte, Robert võitleb oma liigikaaslaste, lollide, õiguste eest, pidades õigust tappa lollide põhiõiguste hulka kuuluvaks.

Mutantrobotite rünnak teiste liikide sh kaslaste vastu on sel aastal olnud eriti intensiivne. Legolase mõrvale eelnes Zimbabwe vapilõvi tumedalakalise 13-aastase Cecili tapmine ameeriklasest hambaarstist ossi Walter J. Palmeri poolt. Ilmselt viitab juba lõvi mõrvanud lolli elukutse valik teatavale soodumusele. 55 000 dollarit lõvi tapmise eest maksnud Palmer, kes järgmisena on kuulutanud sõja elevantidele, mõrvas lõvi eriliselt sadistlikul moel, vigastades teda kõigepealt ammunoolega ja tulistas siis surnuks, kui lõvi oli poolteist päeva piinelnud. Kui Bulgaarias vabastati tsirkusetiiger Varvara ja saadeti Saksamaale kassikodusse vanaduspäevi veetma, siis hõlptulu lootuses kasvatatakse spetsiaalselt jahi tarvis jahiloomi. Jahi pealt teenitakse Aafrika lõunaosas kokku umbes 750 miljonit dollarit aastas ning loodud 70 000 töökohta, mis teeb jahibisnessi eriti majandusraskustes vaevlevas Zimbabwes väärtuslikuks tuluallikaks. Lõvi tapmises piinu tekitava ammuga sai süüdistuse teinegi USA loll, günekoloog Jan Casimir Sieski. Augustis levisid uudised, et Hwange rahvuspargis tappis salakütt Cecili venna Jericho, hiljem küll vaidlustati, et tegemist oli Jerichoga. Millal antakse loomadele lollijahi luba?

Seotud kujutis

R.I.P. Legolas (2011-2015)

Aadress: https://metrouk2.files.wordpress.com/2015/10/ad_183337330.jpg

 

19 kommentaari (+add yours?)

 1. personainfieri
  okt. 11, 2015 @ 11:13:01

  Vasta

 2. personainfieri
  okt. 11, 2015 @ 11:34:49

  Lollide meeleavaldus Oregonis tapmise toetuseks
  http://maailm.postimees.ee/3358167/protestijad-obamale-mine-tagasi-keeniasse
  Ameerika Ühendriikide president Barack Obama sai reedel jaheda vastuvõtu osaliseks, kui üritas veenda oma publikut karmima relvakontrolli vajalikkuses. Sajad inimesed olid kogunenud lennujaama värava taha, mille kaudu president pidi saabuma. Osad neist kandsid protesti märgiks nähtavalt relvi. Teised hoidsid loosungeid, nende seas üks sõnumiga «Obama, mine tagasi Keeniasse» – selge vihje presidendi esivanemate maale.

  Vasta

 3. huviline
  okt. 11, 2015 @ 17:58:12

  Mitte ainult Ameerikas pole mäda lugu, mõnede arvates on ka Eesti lugu mäda.
  http://www.ohtuleht.ee/698237/indrek-hargla-omarahvaviha-vandenouteooria-1

  Mina siiski nii ei arva. Lihtsalt, eestlased on olnud aegade jooksul raskemaski. Avalik arvamus väärib alati oma valitsejaid. Lõppude lõpuks ka gepardid pole lollid, ehkki mõni neid selleks võib nimetada, endale häbiplekiks.

  Vasta

 4. Jolli
  okt. 12, 2015 @ 20:50:17

  Nojah, paks valge keskealine hambaarst Remingtoni (vói mingi muu tootja) optilise püssiga, seljas jalas cortex, jahtimas saja meetri pealt suurt kassi. Kóva mees, midagi ei ütle. Impotentsus kindlasti taandus ja koos suure pauguga sai ka väikese Lahti… Loomad ju vastu ei tulista…

  Vasta

 5. personainfieri
  okt. 12, 2015 @ 21:54:31

  Kahju muidugi, et ta šimpansiga ei kohtunud

  Vasta

 6. Jolli
  okt. 13, 2015 @ 00:38:45

  Ma ei eita jahti. Ka seal on ideaalis mingi eetika. Ära tapa lõbu pärast vaid toiduks jne. Aga need suured jahimehed situvad ennast kohe kuskil pingekolletes täis, kui loomad vastu tulistavad. Siis on kuskil jalaväekärrieri nurgas lahtise pasa loik. 🙂

  Vasta

  • ckrabat
   okt. 13, 2015 @ 07:58:53

   No just. Võitlus olgu aus, mõlemapoolsete võimalustega ja las hambaarst ja lõvi lähevad vastamisi kokku hammas hamba vastu ja selgitavad välja, kes tugevam on. Herakles näiteks sai lõvist jagu ning tal oli ka autoriteeti, feimi ja respekti. Jahti peetaksegi traditsiooniliselt toidu hankimiseks, see on lubatud, mitte et tapad lõbu pärast. Hambaarst lõvi ära süüa ilmselt ei kavatsenud. Mitte, et tüüp käristab pappi välja ja siis mingid neegrid ajavad talle lõvi ette. Inimeste puhul nimetatakse seda tahtlikuks tapmiseks. Hambaarst saab muidugi esitada vastulause, et ta pole üldse inimene, aga minu teada on lollidel inimõigused.

   Vasta

   • K_V
    okt. 13, 2015 @ 23:10:18

    Veidi ka teemasse…
    Kas keegi tunneb kedagi, kes tunneks kedagi, kes võiks kinnitada, et poodides müüdavas karuliha konservis on tõesti karuliha?
    Küllaltki ammu on ehk paaril korral jahimeeste lastud karu liha maitstud ja poekonserv tundus väga teistmoodi olevat. Midagi ehk metskitse või põdra moodi…

   • huviline
    okt. 14, 2015 @ 08:57:13

    Ka loomadel on inimõigused, vähemalt nii arvab loomakaitseselts, kus ollakse kindlad, et loomadel on hing, sh geparditel.

    Siit edasi pole palju vaja pidamaks loomi lollideks, mõnesid neist siis idiootideks, rumalateks, ja kõik need muud sõnad, mõningaid nutikateks, sh gepardid.

    Teisest vaatenurgast, kui inimõiguste põhiõigus on õigus elule, siis on sama õigus omistatav ka loomadele. Muidugi ei saa loomadel olla inimõigusi, aga igal loomal on õigus elule. Vahet inimõigustega nagu polekski või on õigus elule tühipaljas kaan podiseva aurukatla peal.

    Selles katlas podiseb nõiajook, mis avab silmad pärani kinni. Õigus pole meile antud, see peab olema. Elu on meile antud, pidamine ei saa seda rohkem või vähem pühitseda, sest kõik on patused.

    Puutumata loodus on illusioon, tänapäeval pole maakeral kohti, mis avastamata, või paiku, kuhu inimjalg poleks astunud. Inimloomana kuulume looduse hulka, miks siis mitte iseenda südant esmalt puudutada, selmet teisi parastada.

   • jolli
    okt. 14, 2015 @ 09:39:47

    “Kas keegi tunneb kedagi, kes tunneks kedagi, kes võiks kinnitada, et poodides müüdavas karuliha konservis on tõesti karuliha?”

    Kas sa siis ei tea, kuidas ööbiku-hobusevorsti tehakse? Üks ööbik ja üks hobune…
    /sry, toores nali tegelikult/. Aga eks kirjeldab ka meie lihatooteid, kus pool on saiajahu ja pool mingi muu elukas, kui etiketil.

    “…kus ollakse kindlad, et loomadel on hing, sh geparditel.”

    Nojah, loll võib ju loomatapmist õigustada, et kuna loom on lihtsalt tark masin, siis temal hinge ei ole. Sest mõnes tüvitekstis ei ole seda mainitud. Aga mõtle nüüd ise peaga – kui sinul on hing, siis on see ka loomal. Kui pole loomal, siis pole seda ka inimesel. Mis siin keerulist on? Radikaalusklikega sellel teemal muidugi vaielda ei saa, kohe saad raamatuga vastu pead.

   • jolli
    okt. 14, 2015 @ 09:41:53

    Millest siis tulevad loodusrahvaste süümekad loomade tapmisel? Näiteks karule peiede korraldamine jms. Ikka sama taju, et loom on vend, lihtsalt teises kestas.

   • jolli
    okt. 14, 2015 @ 09:44:05

   • ckrabat
    okt. 14, 2015 @ 15:40:48

    Siin oleks hea kõrvutada neid lolli ajuga http://www.newwhyweb.com/wp-content/uploads/2012/10/robot-brain.jpg.
    Kas lollil on hing? Lollil kui masinal loomulikult hinge ei ole, aga kuna teda on lapsest saadik harjutatud mõttega, et ta on inimene ja arvab ekslikult, et tal on hing. Kuna loomadel tavaliselt sellist kaadervärki peas ei ole, arvab loll, et loomadel hinge ka pole. Tegelikult on just vastupidi – loomadel on hing, lollidel pole hinge 😀

 7. ckrabat
  okt. 14, 2015 @ 04:11:46

  Ma ei või kinnitada ega ümber lükata, aga ma veidi kahtlen, et karusid lastakse nii palju, et neist suudetakse veel tööstuslikku konservi teha ja parimal juhul on mingi teise lihaga segamini. Kontrollimisel: tootekirjeldus lubab siiski 68% karuliha ja 24% sealiha. Konservist muidugi õiget maitset sa ei saa nagunii kätte.
  http://www.linnamae.eu/index.php?product_id=135&group_id=28&page=120&action=show_product_details

  Vasta

  • K_V
   okt. 14, 2015 @ 19:02:11

   “tootekirjeldus lubab siiski 68% karuliha ja 24% sealiha”

   Näppu juhtunud toote etiketil lubati lausa 87% karuliha ja 5% sealiha, aga mul on kuri kahtlus, et karuliha oli asendatud vana gepardi lihaga vms.

   Vasta

 8. jolli
  okt. 14, 2015 @ 09:32:06

  Loll läks rikki:

  Vasta

 9. jolli
  okt. 14, 2015 @ 09:34:19

  Tundub, et lolli remonditi nagu vana telekas Radugat. 🙂

  Vasta

 10. jolli
  okt. 16, 2015 @ 10:51:22

  Norra põhjaosas põdrajahil olnud grupp jahimehi lasi maha kaks põtra, kuid hiljem selgus, et need olid loomaaia loomad.

  http://maailm.postimees.ee/3364333/norra-jahimehed-lasid-kogemata-loomaaia-podrad-maha

  meenutab juba lillehammeri seriaali tüüpe

  Vasta

 11. jolli
  okt. 16, 2015 @ 18:54:12

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

oktoober 2015
E T K N R L P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: