Licence to kill III – Vao põletamine

@ckrabat
Juba mitmendat korda tuleb nentida, et ema reaktsioon Juku kandilisele peale sisaldab endiselt soovmõtlemisele rajatud eitust “Sinu pea ei ole kandiline, pojake, ei ole”. Sarnaselt on Eesti riik juba pikemat aega lubamatult mööda vaadanud ekstremistlike jõudude poolt arendatavast murjanipaanikast, kui öö varjus, pimedas ja teki all, pannakse toime inimsusevastaseid kuritegusid, sest mida muud ööl vastu tänast Vao külas toime pandud süütamine on. President Toomas Hendrik Ilves nentis, et taoliste aktsioonidega rünnatakse tsivilisatsiooni pühamaid väärtusi inimelu, õigusriiki ja põhiseadust. Sellise ekstremistliku tegevuse eest, mida saab võrdsustada terrorismiga, kannavad kaasvastutust viha õhutanud poliitikud ja meediaväljaanded, kes on vastutustundetult Viha vabariiki üles ehitanud, õhutades ühiskonnas põhjendamatuid hirme väidetavalt juba “homme üle piiri saabuvate marutõbiste neegermoslemite” ees, kelle ainus eesmärk olevat eesti naiste vägistamine ja meie riigi poolt pakutav sotsiaalabi. Me ei saa jäärapäiselt Viha vabariiki ehitades sallida sallimatust ja anda tapjalitsentsi neile, kes näevad elu mõtet üksnes vägivallas ja vihkamises. Viimasel ajal pakub murjanipaanikale tugevat konkurentsi seakatkupaanika, mille tulemusena on sealihalembeses Eestis elu pidanud hülgama 22 000 siga.

Sellist mõtteviisi kannab peaministri poolt hukka mõistetud Kaitseliidu avaliku teenistuse spetsialisti Urmas Reitelmanni mõtteavaldus, kes kuulutab Facebookis: “Euroopasse valgub saast, põgenikud istuvad peredega Süüria piiri lähedastes põgenikelaagrites koos peredega, et oodata võimalust naasta koju. Meile pürgib tavaline inimrämps, keda tuleb tõrjuda kõikide vahenditega. Eestis parasiteerib 300 000 tibla, kes ei ole siia adapteerunud, kuidas oleks Sinu arvates võimalik inimesteks muuta neid miljoneid siiapürgivaid mugavusprussakaid?” EKRE juhatuse liige Martin Helme kommenteeris sündmust nii: “Täna on uudis nr 1, kuidas Vao külas kutsuti tuletõrje pagulaste maja seina põlengut kustutama. Mind paneb aga hämmastama asjaolu, et suve alguses Vao külas toimunud grupivägistamist, mis pandi toime immigrantide poolt, ei uurinud ega uuri tänaseni mitte keegi. Vastupidi – politsei viis vägistatud naise lihtsalt platele. Tundub, et vägistamine on lubatud, kui seda teevad immigrandid. Kas süütamine on ka paha ainult seepärast, et süütajateks ei olnud immigrandid?!” EKRE noorteühendus on rünnaku siiski hukka mõistnud. Soovmõtlemisele on rajatud kollektiivne meediakuvand pagulasest kui mõrvarlike kalduvustega sarivägistajast ja seda olukorras, kui Eestisse kardetud pagulasi tegelikult ju ei olegi jõudnud. Sellegipoolest leiavad hirmud tänulikku kandepinda ning paljud poliitikud üritavad murjanipaanika laineharjal oma poliitilist karjääri edendada.

Samal ajal kui Eestis rünnati öö varjus Vao pagulaskeskust, levitas CNN Ungaris helgemat saatust ootava 13-aastase Süüria pagulase hädakarjet kogu maailmale: “Aidake Süüriat kohe. Lihtsalt peatage sõda ja me ei taha tulla Euroopasse. Lihtsalt lõpetage sõda!” Juba viiendat aastat sõdivast Süüriast on lahkunud ligi veerand elanikkonnast, kuid rahvusvaheline ühiskond ei ole kriisi lahendamisele lähemale jõudnud. Kindlasti ei ole inimeste põgenemine oma kodudest kriisipiirkonnas lahendus tänase maailma probleemidele ja need probleemid tuleb lahendada lähteriikides kohapeal. Inimeste soov lahkuda kriisipiirkondadest on inimlikult mõistetav. Poliitiliselt motiveeritud sallimatuse vastu ei saa olla salliv. Õõvastavalt kõlavad “kristlikkusele” apelleerivad seisukohad, mis kutsuvad üles Euroopa kultuuri ja valge rassi kaitsmisele, kuid mis on kristluse põhitõdedest sama kaugel kui Islamiriigi ideoloogide seisukohad islamist. Massimõrvar Breiviku näopildiga särgid “tõeliste eestlaste” seljas on ohu märk, mille taustal võib veel õnne tänada, et vähemalt esialgu ei ole Viha vabariigis reaalsete ohvriteni veel jõutud. Mäletame, kuidas Ilmar Raagi filmi “Klass” etendudes püüti eitada koolitulistamiste võimalikkust Eestis. Varahommikune süütamine on murjanipaanika loogiline tagajärg, mis oleks võinud lõppeda veelgi hullemini. Isegi kui 99% sallimatuid ei jõua mitte kunagi tegudeni, suudab ülejäänud 1% nende passiivsuse väga edukalt korvata. Kõikide nende hüsteeriate taustal ei maksa sensatsioonijanust totaalset meediat ära unustada, kes on nii murjani- kui seakatkupaanikat usinalt kütnud ja vahendanud. Kaudselt kannavad nad ka vastutust kolmeaastase Aylan Kurdi saatuse eest.

Põgenemisel hukkunud kolmeaastane Süüria poiss Aylan Kurdi Vahemere rannikul. Foto: http://d.ibtimes.co.uk/en/full/1456836/migrant-child-dead-beach-turkey.jpg?w=736

25 kommentaari (+add yours?)

 1. ckrabat
  sept. 03, 2015 @ 21:09:58

  Lahendamata probleem – vihakuriteod

  Vasta

 2. ckrabat
  sept. 03, 2015 @ 22:32:44

  Alan Kurdi drowned off the shores of Turkey. His family was trying to reach Canada
  http://news.nationalpost.com/news/canada/drowned-boys-family-sought-refuge-in-canada

  Vasta

 3. ckrabat
  sept. 03, 2015 @ 22:35:39

  In a powerful video, a 13-year-old Syrian boy nails the truth of the refugee crisis
  http://qz.com/494714/in-a-powerful-video-a-13-year-old-syrian-boy-nails-the-truth-of-the-refugee-crisis/

  Vasta

 4. ckrabat
  sept. 03, 2015 @ 22:39:44

  Vao külas elavad pagulased kardavad elu pärast
  http://www.reporter.ee/2015/09/03/vao-pagulaskeskusele-pandi-tuli-otsa/

  Vasta

 5. K_V
  sept. 03, 2015 @ 23:06:35

  Tahaks mainida, et Eestis on poliitikavõhikutele sõnade suhu panemisega ametis mõned eriti koolitatud ja kogenud poliitikud, kellest võhikud ei taipa ennast distantseerida, nagu ei taibatud, et Lihula monument oli tegelikult pronksi valatud N. Liidu sõjaväe märklaud.
  Võibolla selgub tõde, kas eesti poliitika tipp-professionaalidel õnnestus tõepoolest mõni poolearuline “käima tõmmata”, või oli tegemist professionaalse provokatsiooniga, mille autoriks teadagi kes.
  PS
  Ennemalt ikka räägiti, et seinte soojustamiseks mõeldud penoplast pole suurem asi põleja.

  Vasta

 6. ckrabat
  sept. 04, 2015 @ 13:31:25

  Pagulasvastasus kasvas suvega pea poole võrra
  http://epl.delfi.ee/news/eesti/pagulasvastasus-kasvas-suvega-pea-poole-vorra?id=72363563
  Miks tigedus kasvas?

  Võrdse kohtlemise eksperdi Kadi Viigi sõnul võib ühe aspektina esile tuua, et Eesti valitsuskommunikatsioon oli halb. „Alguses oli see üldse olematu, hiljem on püütud seda parandada, aga kõlama jäänud sõnumid on valdavalt negatiivsed. Meil on sotsiaalkaitseminister [Margus] Tsahkna, kes kohe alguses rõhutas, et eesmärk on vastu võtta võimalikult vähe pagulasi (nagu see oleks midagi väga halba), hiljem on sinna lisandunud mingid arusaamatud mõttevälgatused burkade keelamise teemal või nüüd Vao süütamise valguses seisukohad, et süütamise taga seisis keegi, kes tahtis provotseerida debatti, ja hoopis sallivuse eest seisjad külvavad viha,” ütles Viik.

  Inimesed usuvad peamiselt seda, mis tundub nende hirmudele tõepärasem.

  Valitsuse nõunik, psühholoogilise kaitse arendaja Ilmar Raag ütles aga, et pagulasteema foon on kriisi süvenedes muutunud mitte ainult Eestis, vaid tervikuna kogu Euroopas. „Ka Eesti ajakirjandus kajastab migrante välisuudiste kontekstis enamasti probleemina ja see loob ka fooni, mis ei süsti usku sellesse, et Eesti suudab olukorda kontrollida,” tõi Raag esile ühe põhjuse.

  Pagulasteema foon on kriisi süvenedes muutunud mitte ainult Eestis, vaid kogu Euroopas.

  Teine väga oluline koht on sotsiaalmeedia, kus saavad haridustasemest hoolimata kõlapinda kõik seal osalejad. Ja just sotsiaalmeedias hakkas viha sel suvel kobrutama. „Suuremad ajalehed olid valdavalt liberaal-humanistlikul positsioonil. Sisuliselt edastati ka kõik, mida valitsus tegi või ütles, ehkki samal ajal kritiseeriti, et valitsus ei ütle piisavalt. Teisalt on ühiskonna moraalne paanika nii tugev, et traditsiooniline meedia ei ole enam piisav informeerimise vahend. Hüpoteesi korras võiks arvata, et sotsiaalmeediast sai sellise paanika olukorras olulisem kanal kui traditsiooniline meedia,” ütles Raag. „Kõige olulisema informatsiooni kättesaadavusest hoolimata uskusid inimesed siiski peamiselt seda, mis nende hirmudele tundub tõepärasem.”

  Mis saab edasi? Kas viha koguneb veelgi?

  See, mis juhtus Vao keskusega, on paljude jaoks šokeeriv, kuid paraku võis midagi sellist ette näha. Seejuures on varjupaigataotlejate kodu süütamine kardetavasti ainult raskete vihakuritegude pika jada algus,” andis Eesti Pagulasabi juhatuse liige Ingi Mihkelsoo sünge ennustuse.

  Vasta

  • K_V
   sept. 04, 2015 @ 22:37:40

   Hirmukuriteod peaksid meil praegugi karistatavad olema – kui hirmu pärast püksid täis tehakse ja kaasnevaga avalikku korda rikutakse. Seda, mida Eestis praegu vihakuritegudeks nimetada soovitakse, peaks sisu poolest hirmukuriteoks nimetama. Ja pole ka ime. Euroopa lõunaosariikide kommunikatsioon pagulasteemal meenutab paremate õudusfilmide massistseene, Prantsuse riigijuhtide kergelt kuni keskmiselt hüsteerilised avaldused Ida-Euroopa suunal tuletavad meelde, et ka neil on seal kusagil tuumanupp – nagu Putinilgi.
   Nii et kui keegi soovib hirmu(kuriteo) tõttu püksid täis lasta, siis põhjusi leiab seinast seina.

   Vasta

 7. huviline
  sept. 05, 2015 @ 03:24:55

  Vihakuritegu pole olemas, on tegu, mis on karistatav ehk kuritegu. Kui asi läheb emotsioonide või mõtete peale, mingid emaotsioonid või mõtted on karistatavad, siis on asi hullem kui Gulagi arhipelaagis.

  Poliitik Mart Helme on juba kuskil oma poliitilist jutt ajanud, saabumas olevat vaikiv ajastu, aga oma äraspidisel moel on tuleb siis temaga nõustuda.

  Viha pole midagi halba, pigem hea, võimaldab saavutada (sportlik viha). Ega ilmasajata pole eestlaste emotsionaalses korpuses viha üsna ees. See on aidanud elada, võita pärisorjus, pealesurutavat häbi (“ühegi püssipauguta”) ja aitab ka rahvasterändamise perioodil ellu jääda.

  Vasta

 8. K_V
  sept. 05, 2015 @ 09:22:11

  “Gulagi arhipelaagist” on meelde jäänud süüdistuse kirjeldus, et “süüdistatav võibolla ei vihanud Stalinit ja nõukogude võimu, aga oleks võinud vihata”.
  Tõenäoliselt saavad ka tänapäeva vihakuritegude süüdistused analoogilised olema, kui rangelt sa ikka teise inimese emotsioone lahterdad.

  Vasta

 9. personainfieri
  sept. 05, 2015 @ 09:38:31

  Viha võib kindlasti paljudele anda elu mõtte ja mõjuda positiivselt, sest kes on süüdi, et raha ei ole, ilm on sitt ja naine peksab? ise ei taha hästi olla, tahaks ikka olla selline tubli tõeline mees, sest mõtteid ju on, aga millegipärast miski ei õnnestu. Siis on hea leida kusagilt süüdlane, kelle peale viha välja valada. Kes on süüdi – teadagi pagulased (tiblad, murjanid, ükskõik kes, ainult mitte mina ise). Pisikene probleem on siin selles, et tegelikult meil neid kardetud pagulasi eriti polegi, aga elu on ikkagi sitt. See, lapsed, on aga juba filosoofia 🙂
  Riigi ja ühiskonna seisukohalt on lihtsalt see pisike probleem, et suunates “rahva õiglase viha” sinna kuhu vaja, võimaldab see mööda vaadata tegelikelt probleemidelt 🙂

  Vasta

  • huviline
   sept. 05, 2015 @ 18:19:53

   Ühtegi probleemi ei tohiks vaadata riigi või ühiskonna seisukohast. Kes väidab, et on tegutsenud riigi paremaks saamise nimel, see on demagoog. Kui seda väidab poliitik, siis on ta lisaks manipulaator. Poliitik võib ka mitte midagi väita, tema tegudest või tegevusetusest on näha, millal peab ennast oluliseks isikuks, alustades manipulatsioonidega iseenese mõistuses.

   Hetkel on vippide kontsentratsioon kõige suurem reformis, liberaalse maailmavaate ja reformide eestkõneleja erakonnas, mida põhjustab liig pikaaegne viibimine riigivõimu lähedal, kõige lähemal riigivõimu esindajatele. Riigivõim muudab tema läheduses paratamatult kõik ebatõeliseks, tegelased muutuvad süütuteks tegelasteks, kes armastavad süütuse presumptsiooni rakendada eeskätt enda suhtes.

   Vasta

 10. Jolli
  sept. 05, 2015 @ 10:27:47

  Äkki võetakse karistamiseks kasutusele vastav mõõtühik? Kui vihane oli vihakõneleja… Võibolla põhineb õhurõhul, bar-idel? 🙂

  Vasta

 11. K_V
  sept. 05, 2015 @ 18:10:15

  Ühelt poolt pidi ründaja väga vihane olema, sest tulemuseks oli vaid fotogeeniline jälg ründamisest.
  Teiselt poolt suutis ründaja välkkiirelt kaduda, sest tulekahju kustutajad tegutsesid ka välkkiirelt. Ilma selleta oleks niigi ära kustunud. Keegi ei pistnud ise ennast kogemata põlema, keegi ei lubanud poe taga vägitegusid… Fantoom, aga mitte kuigi tark. Või siis väga vihane fantoom.

  Vasta

 12. Jolli
  sept. 07, 2015 @ 08:35:04

  Vasta

 13. personainfieri
  sept. 08, 2015 @ 19:10:52

  “Pagulaskriis”: Pagulastest, võrdõiguslastest, rassistidest ja muudest toredastest inimestest
  http://www.lotman.ee/blogi/pagulaskriis-pagulastest-vordoiguslastest-rassistidest-ja-muudest-toredastest-inimestest

  Vasta

 14. Jolli
  sept. 12, 2015 @ 13:06:18

  Vasta

 15. ckrabat
  sept. 13, 2015 @ 23:17:29

  Facebookist:
  “An Estonian goes abroad. Abroader asks a question: “Where do you come from?”. Estonian answers: “I come from Ojuland.”. Abroader asks: “Do you have any islands there?”. Ojulander answers: “Yes we have one island and it is very generous to me and my friend Ekre – it is called Savisaar. This island is also very generously supported by a friend called la Putin.” Foreigner asks: “Do you have any natural resources?”. Ojulander answers: “Yes we have some pearls, in Ojulandian language we call them “helmed”.””

  Vasta

  • K_V
   sept. 14, 2015 @ 08:19:19

   Aga Vao “süütajast” endiselt ei kippu ega kõppu…
   Vahest polnudki siis keegi murumütsiline rassist, oli hoopis Eesti Rahva Vaim, nagu eesti vaimuinimesed kahtlustavad.

   Vasta

 16. ckrabat
  sept. 14, 2015 @ 08:46:12

  Siin on mitu asja:
  1. Ega pahalast ei saagi kinni võtta meediakära saatel, kus keegi filmib üles ja teeb reportaaži, kuidas politsei sammhaaval kurjategijani jõuab (kes on meediale muidugi teada) :). Küll asjaomased instantsid tegelevad.
  2. Praegu on meediale saabunud kuldaeg, kui saab lõputult spekuleerida. Ma pakun ka spekulatsiooni. Näiteks mõnel 24h meediavalves passinud leheneegril hakkas öösel külm ja tegi lõket. 🙂
  3. Kui nii võtta, siis võiks kõige tõenäolisema põhjusena arvata, et 1) plaan polnud väga viimistletud ja viidi täide purjus peaga, emotsiooni ajendil. 2) Eesmärk oligi meediakära tekitamine, sest tõsisema terrorismiakti toimepanekuks oli algatus nadivõitu, mis viitab rohkem esimesele võimaluse. Teise variandi puhul ma ei pea siin silmas loomulikult “sallivate provokatsiooni”, mida lollid usinasti ekspluateerivad, pookides vastaspoolele oma mõttemalle külge, vaid et mõni leheneeger andis külajotale (vt K2 Naabriplika sarja bussijaama putka) 100 euri, tee ära.

  Vasta

 17. Jolli
  sept. 15, 2015 @ 09:25:36

  Vasta

 18. personainfieri
  okt. 23, 2015 @ 12:14:59

  Rootsi Breivikust, eks meie lollivabrikud toodavad ka selliseid

  Rootsi mõõgaga mõrtsukas valis oma ohvrid rahvuse põhjal
  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/rootsi-moogaga-mortsukas-valis-oma-ohvrid-rahvuse-pohjal?id=72771273
  Ründaja valis oma ohvrid nende „etnilise päritolu põhjal“, usub politsei.
  Aftonbladet kirjutab, et vähemalt üks ohvritest, raskelt viga saanud 15-aastane poiss oli koos ema ja õega saabunud Süüriast Rootsi pelgalt üheksa kuu eest.
  Reklaam
  Poisi ema tunnistas eile Aftonbladetile, et ei mõista, miks ründaja valis välja just tema poja , kuna tema teada „ei ole poiss koolis kellegagi tüli norinud“.
  Tema seisund on kriitiline. „Arstide sõnul tuleb oodata ja võimalik, et ta vajab veel üht operatsiooni,“ nentis poisi ema.
  Aftonbladet kirjutas eile, et koolirünnaku sooritanud noormees pooldas paremäärmuslasi, kiitis Adolf Hitlerit ning oli pagulaste vastu.

  Vasta

 19. personainfieri
  okt. 23, 2015 @ 12:15:15

  Swedish school killer watched Nazi videos before attack
  Named as Anton Lundin-Pettersson in Swedish media, he entered school wearing Nazi helmet and Darth Vader mask before stabbing pupils and teachers
  http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/sweden/11949104/Swedish-school-killer-watched-Nazi-videos-before-attack.html

  Vasta

 20. ckrabat
  okt. 24, 2015 @ 09:52:01

  http://www.lotman.ee/blogi/pagulastest-ja-mitte-ainult
  Kommentaar:
  “Kui eile see uudis tuli ilma üksikasjadeta, siis osa kommentaatoreid teadis aga huvitaval kombel juba kindlalt, et mõrtsukas on moslem.”
  Inimesed kipuvad unustama, mina paraku mäletan, selline esmane reaktsioon – moslemid, valitses ka Breiviku juhtumi puhul. Mitmed moslemiorganisatsioonid, kes taotlesid kõikvõimsa meedia tähelepanu, võtsid vastutuse teo eest koguni endale.

  “Ja meie ühiskonna atmosfäär ei ole hea ning karta on, et see halveneb veelgi. Minu meelest on tasakaal ühiskonna ja riigi vahel kui mitte päris rikutud, siis kõvasti kreenis.”
  Ma olen sisuliselt nõus, kuid põhiküsimus ei ole mitte enam selles, kas olla või mitte olla, vaid kas tohib mitte sallida sallimatuid? Minu arvates tohib. Teatud vastutus on siin tõepoolest Lääne ühiskonna varjatud paradoksidel, poliitkorrektse ühiskonna variserlikul sallivuspoliitikal, mis tegelikult tekitab sallimatust juurde. Samas ei tohi unustada, et põlatud sallivus, mida Eesti ühiskonna haritumas osas siiski veel esineb, võib olla hoopis vastureaktsioon tsentraalsele sallimatusele, mida soosib meediakeskne ühiskond.

  Teine eksistentsiaalne küsimus, mis on siiani lahendamata, mille poolest on neukku parem kui pagulane. Postimehe artikli lingi tagha oli peidetud selline juhtum:
  http://maailm.postimees.ee/3373343/rootsi-ajakirjanik-raagib-postimehele-kuidas-seni-varjul-olnud-vagivaldsus-moogamortsuka-naol-valja-loi
  “Rootsis esitati täna süüdistus 35-aastasele Leedust pärit mehele 17-aastase Lisa Holmi jõhkras tapmises.”
  Sallimatud on olnud väga solvunud, et mõrtsuka päritolu on afišeeritud, samal ajal kui nende väitel moslemite identiteeti varjatakse. Neukku tahab pagulastega võrdseid õiguseid, rõhutades faktorit, et neukku on ikkagi oma, aga pagulane võõras. Tegu ise ei lähe muidugi kellelegi eriti korda.

  Mis minule viimasel ajal muret teeb, on kurjuse organiseeritud pealetung, mida on märgata terves Euroopas, eriti selle idapoolses osas ja muidugi ka Eestis. Ma arvan, et see protsess on alles algusjärgus. Teatud ühised mustrid löövad mingites kindlates situatsioonides selgelt välja. Väga meenutab minu lemmikfilmi “28 days later”. Samas neid mustreid väga lahkama hakata ei peeta vist samuti viisakaks. Millegipärast on just Eesti ühiskonnas levimas kummaline suhtumine, et solidaarsuse nimel tuleb eitada, et Juku pea on kandiline. Teatud mõttes võivad selle juured olla samalaadsed kui euroopalikul poliitkorrektsusel. Mina siiski nii ei arva ja julgeksin väita, et sallimatust mitte ainult tohib, vaid ka peab mitte sallima, muidu muutuks asjatuks kõik see, mis toimus 2000 aastat tagasi ja isegi kui mind sellepärast kividega pillutakse.

  Vasta

 21. Trackback: Persona in fieri edekabel TOP-500 aastatest 2010-2016 | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

september 2015
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: