Novgorodi WC anatoomia

@ckrabat
Internetiajastu on kaasa toonud teatud muutused ühiskondliku arvamuse kujundamise protsessis ning võimsalt on orbiidile tõusnud fenomen, mida võiks ajaloolistele paralleelidele tuginedes tinglikult nimetada Novgorodi WC – foorum, kes apelleerib sellele, et nad esindavad rahva arvamust. See, lapsed, on demokraatia! Novgorodi WC efekt seisneb selles lihtsas tõsiasjas, et enamuses on need, kes kõvemini karjuvad. Kui Kõikvõimast Meediat ei toetaks tema võimupüüdlustes talle truualamlik Novgorodi WC, puruneks neljas võim kiiresti kildudeks. Nagu mitmed varasemadki näited ajaloos, pretendeerib Novgorodi WC esindama “rahva arvamust”, kuid nagu iga teisegi rahvavõimule pretendeeriva institutsiooni puhul, tuleb siingi kõigepealt defineerida rahvas. Sellepärast on oluline Meie-tunde tekitamine ning anda võimalikult paljudele võimalus “omad ära tunda” ehk siis identifitseerida ennast osana “rahvast”. Selleks tuleb kõigepealt omaks võtta üldrahvalikud seisukohad, sest siis oled sa osa “häälekast enamusest”, kogud respekti ja pretendeerid osalusele “rahva võimust”. Vähimagi omapoolse pingutuseta tunnetad sa “üldrahvaliku arvamuse” jõudu, kes astub julgelt vastu esindusdemokraatia abil valitsevale elitaarsele võimule. Need esindavad teadagi kelle “võõra” huve. Aga RAHVAS – see oleme meie!

Meediakesksetes ühiskondades kujundatakse Tõde ja Õigus plusside ja miinuste süsteemis online-väljaannete kommentaariumites. Kommentaariumites kujundatud üldrahvalik arvamus ei pruugi olla veel ühiskonnas domineeriv arvamus, sest need, kes on vait, ei lähe arvesse. “Häälekas enamus” loodab, et hääletu enamus on vait ka siis, kui “rahvas” võimu enda kätte võtab. Paradoksaalsel kombel, niikaua kuni otsedemokraatia tähendab lollide võimu, pakub esindusdemokraatia hääletule enamusele kaitset “hääleka enamuse” eest. Miks süüdistavad sallimatud sallijaid sallimatuses? Ikka sellepärast, et nad näitaksid sallimatuse puhul sallivust üles ja ei möliseks. Käsulauad räägivad, et “häälekas enamus” pooldab süsteemi, kus riik on paks, ordnung on majas ja Naabri-Juhan ei mölise, vaid püsib siivsalt vait. Peaasi, et “rahvas” st “meie” saaks rahmeldada ning korraldada murumänge gladiaatorite areenil, sest uhkete vaatemängudega tekitatakse Novgorodi WC-s mustkunsti meistriklassi kuuluv illusioon, et “meie” olemegi võimul. Üles jääb küsimus, kui “rahvas” on “meie”, siis kes on “meie”? Nimed ja aadressid jäävad targu teisele poole eesriiet.

Need vaated, mis on Eesti ühiskonnas vastasseisu põhjustanud ning mida kõige häälekamalt on meie poliitilises süsteemis viimasel ajal esindanud Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), peegeldavad lihtsalt ühe selle sajandi alguses, kui laulev revolutsioon oli kattumas tolmuga, alanud meediaprojektsiooni lõppstaadiumit. Kui selle projektsiooni esimeses staadiumis haldas meedia Novgorodi WC-d, siis mingil hetkel tugevnedes võib Novgorodi WC end meedia üle ise kehtestada ning meedia ruuporist Novgorodi WC-st saab võimukeskus, mille ruuporiks on meedia. Ühiskonnasisest sallimatust põhjustanud meediaprojektsiooni ehitati üles kindla reeglistiku alusel. Arvamuslugu on meediakeskses ühiskonnas sekundaarne allikas, mis peab tootma emotsioone ning lollid õigele teele juhatama. Kõige rohkem klikke toodavad konfliktsed teemad ja seepärast on oluline, et totaalse meedia arvamusliiderdaja peab tõstma detsibellide taset Novgorodi WC-s. Ratsionaalsed ning kaalutlevad  poolt- ja vastuargumentidega arutelud on reeglina out, sest populaarses debatis pead sa olema märgatav, et lollid kohe ära tunneksid, kas sa oled nende mees või mitte. Märgisüsteemi üle viiduna kallad sa end jääveega üle või näitad perset. Seda nimetatakse eneseidentifitseerimiseks.

Muidugi võid sa end lollidele ka vastandada, mis annab “rahvale” võimaluse end välja elada, autorit lolliks ja reeturiks sõimata ning seletada, kuidas päriselt õige on. Siis saabub kõikvõimalike trollide ja lollide tähetund, mida võib samuti nimetada kaudseks arvamuse kujundamiseks. Huvitav on lihtsalt see, et mingil hetkel muutub kellegi sallimine või mittesallimine või paanika ühiskonnas normiks ning see, kes ei paanitse, muutub “rahva” (ehk Kõikvõimsa Meedia ja talle truualamliku Novgorodi WC) vaenlaseks. Kunstlike paanikate külvamine ja hirmupõhiste pseudoteemade esile lükkamine annab poliitikute jaoks suurepärase võimaluse rahva tähelepanu valusatelt igapäevaelu teemadelt kõrvalejuhtimiseks, sest kellel on aega mõelda rahandusele, keskkonnakaitsele, kultuurile, tervishoiule või haridusele, kui riiki on ründamas marutõbised moslemineegrite pagulashordid või tatar ja suhkur on kohe-kohe otsa lõppemas. Siinkohal ulatab meedia poliitikutele abistava käe, olgugi et “paranoiaks pole põhjust ja igasugune vihkamine tekitab viha ja vägivalda vaid juurde.”

Novgorodi WC võim püsib kollektiivsetel hirmudel, mille elushoidmine toimub perioodiliselt reprodutseeritavate ning absoluutse tõe pähe etendatavate müütide abil. 1991. aastal  avaldas ajakiri “Akadeemia”  oma 11. ja 12. numbris Georg Elwerti 1989. a. saksa keeles avaldatud artikli “Natsionalism ja etnilisus. Meie-rühmade moodustamisest.” Artikli eestikeelne tõlge ei ole ehk parim, kuid mitmed seal avaldatud tõed on täna 25 aastat hiljem kinnitust saanud. Elwert seletab natsionalismi tõusu tänapäeva maailmas mitte loogilise arenguna, vaid vastureaktsioonina kogu maailma hõlmavatele vastastikustele majanduslikele ja sotsiaalsetele sõltuvustele – vt tema neli paradoksi (lk. 2359-2361) . Elwert väidab, et rahvused on sotsiaalse struktuurina erakordsed noored nähtused, millel puudub laiem ajalooline taust ja ajalugu luuakse hirmuäratavalt produktiivsete ideoloogide poolt. Poliitikas lähtutakse sel viisil loodud ühisest “ajaloost” ning imperialistlike püüdluste seaduslikkuse tõendamiseks kasutatakse mütoloogilisi minevikuimpeeriume. Retooriliste kuvandite (nt sõbra-vaenlase retoorika), “ajalooliste tõendite” külluse ja looritatud väljendite abil kujundavad ideoloogid ajaloolist tõde, mis peaks postuleerima mõne “rahva” või muu “meie-rühma” sajanditepikkust ajalugu. Tekkivate mõistete taga võivad olla väga erinevad sotsiaalsed protsessid, reaktsioon kasvavale sotsiaalsele ja majanduslikule ebakindlusele, individuaalse identsuse kaotamise hirm ning võistlus uute tuluallikate pärast.

Uusrahvuslus on eriti jõudsalt sirutanud haarmeid Ida-Euroopas. Tees, et hermeetiliselt suletud meie-grupid kätkevad endas arengupotentsiaali, võib viimastel aastatel laienenud kommunikatsiooni valguses tunduda hullumeelsena, kuid praktika näitab, et taandarengut saab idealiseerida täpselt samuti nagu arengut. Plahvatuslik globaliseerumine tekitab jõude, kes ei suuda ajaga sammu käia ning üritavad meeleheitlikult jõgesid teistpidi voolama pöörata. Meediakeskne ühiskond pakub lugematuid võimalusi kõikvõimalike paanikate arendamiseks, sest tiblade ja murjanite kõrval ründavad meid juba seakatku eest põgenevad pagulassead. Novgorod WC võimalused totaalsele meediale leiva peale võid tekitada on piiramatud. Samal ajal kui don Quijote peab viimset võitlust tuuleveskitega, Rootsit ründavad “ujuvad tündrid” ja Eestit marutõbised pagulasmurjanid, seisab meie idanaaber vastamisi “tühjeneva Baltikumi totalitaarsete valitsejate sõjaliste provokatsioonidega”. Sellist maailma totaalne meedia ostaks ja nad palvetavad: meie igapäevast leiba anna meile Novgorodi WC.

Kommunikatsiooni evolutsioon. Aadressilt: https://personainfieri.files.wordpress.com/2015/08/a4da8-twitter-cartoon-1.jpg

18 kommentaari (+add yours?)

 1. ckrabat
  aug. 13, 2015 @ 17:21:38

  Arvamusliiderdajate kohtumine Novgorodi WC-s

  Vasta

 2. ckrabat
  aug. 13, 2015 @ 17:23:00

  Vasta

 3. ckrabat
  aug. 13, 2015 @ 18:06:55

  Hardo Pajula: keele ike – Kaur Kenderi võitlus jampsliku prokuratuuriga
  http://arvamus.postimees.ee/3293127/hardo-pajula-keele-ike-?-kaur-kenderi-voitlus-jampsliku-prokuratuuriga
  vs
  Stultoloogi märkmikust II – milleks tappa Kenderit?
  https://personainfieri.wordpress.com/2015/01/16/stultoloogi-markmikust-ii-milleks-tappa-kenderit/

  Vasta

 4. Jolli
  aug. 13, 2015 @ 18:42:43

  Miljonid lollid ei saa eksida! 🙂

  Vasta

 5. Jolli
  aug. 13, 2015 @ 18:57:02

  🙂 Lihtsalt tore lugu naistele… Sajab mehi

  Vasta

 6. Jolli
  aug. 13, 2015 @ 19:05:13

  Huvitav, kas Arvamusfestivalil ikka saab teada, mida arvama peab? 😀

  Vasta

  • K_V
   aug. 15, 2015 @ 07:32:46

   Igatahes, kui leiab tunnustust ühine arvamus, et kõik (peaaegu) on lollid – keegi ei taha õiget arvamust omaks tunnistada – siis võib sellest kasu olla. Stultoloogia võib suuremat mõistmist ja rahastamist leida.

   Vasta

 7. Jolli
  aug. 14, 2015 @ 19:51:13

  Sotsiaalmeedia kasutajaskond on hoomamatu. Paljude kasutajate jaoks on hoomamatu seegi, mil moel nende postitused selle auditooriumi ette jõuavad ja kes, kuna ning millisel eesmärgil nende poolt postitatud või jagatud infot kasutada saab.
  http://arvamus.postimees.ee/3294287/andra-siibak-sotsiaalmeedia-volud-ja-valud

  Vasta

  • ckrabat
   aug. 14, 2015 @ 20:04:18

   Oluline point on ehk siin:

   Taoline kergeusklik suhtumine võib aga omakorda kaasa aidata ühiskonnas moraalipaanika levikule ja nii võivad mõnedki riiklikult olulised küsimused või teemad lausa kuritahtlikke pöördeid võtta.
   Sobivaks näiteks siinkohal oleks 2011. aastal Lätis toimunud sularahakriis, mil sotsiaalmeedias levinud uudis Läti lati devalveerumisest tõi tuhanded lätlased pangaautomaatide juurde enda sääste välja võtma.

   Sotsiaalmeedia ei ole ainult foorum, mille kaudu lollid üksteist ära tunnevad ja jääveega üle kallavad, vaid ka mitmete paanikate lähtepunkt.

   Vasta

 8. ckrabat
  aug. 18, 2015 @ 08:55:52

  Vasta

 9. Jolli
  aug. 20, 2015 @ 20:25:10

  Vasta

 10. personainfieri
  aug. 23, 2015 @ 20:42:03

  Kremli endine nõunik: meedia levitab Venemaal psüühilist epideemiat
  http://pluss.postimees.ee/3303215/kremli-endine-nounik-meedia-levitab-venemaal-psuuhilist-epideemiat
  Põhilist viidet (sellisele poliitikale) ei pruugi tänapäeval kuulda ju mitte võimudelt, vaid just alumistelt kihtidelt: sa elad selles riigis, järelikult peavad sul olema samasugused arvamused nagu enamusel. See on väga rumal arvamus, aga inimeste jaoks ei vaja see täiendavat legitiimsust. Seetõttu nad teatud mõttes ei arva üldse, et keegi käsib neil midagi või surub mingit arvamust peale.
  Võimudel pole vahendeid selle enamuse arvamuse suunamiseks. Võim on tegelikult nõrk. Nad ei suuda saavutada mingit elementaarset juhitavat distsipliini isegi oma ametnike seas. Seetõttu avabki see ukse reaktsiooniliseks aktiivsuseks. Midagi niisugust proovis kasutada Stalin 1940ndate lõpus kampaanias kosmopolitismi vastu. See oli ainus kord, kus Stalin proovis ära kasutada spontaanseid emotsioone. Ta üldiselt ei armastanud selliseid võtteid, sest ta tahtis alati neid (inimeste emotsioone) kontrollida. Midagi sarnast siin on, sest inimesed esinevad ise vabatahtlikult repressiivse impulsi, ohu allikana.
  Isegi sellised üsnagi snobistlikud isikud nagu välisminister Sergei Lavrov, kes tunnetab väga hästi stiili ja taset, lülitavad teadlikult, ma rõhutan – teadlikult – oma sõnavõttudesse turusõimlemise taseme elemente, et mitte eristuda. Et näha välja nagu «oma». Jämedalt võttes peab igal ametiasutusel olema praegu oma ridades selline kõva häälega rääkiv huligaan. Muidu näeksid nad lihtsalt kahtlased välja.

  Vasta

 11. ckrabat
  aug. 25, 2015 @ 22:04:38

  Erkki Bahovski: tagurpidi liikuv Eesti
  http://pluss.postimees.ee/3305309/erkki-bahovski-tagurpidi-liikuv-eesti
  Sotsiaalmeedias pillub nüüd tavapärane kisakoor selle jutu peale rohelisi loosungeid ja üleskutseid kasutada ühistransporti. Vaadelgem siis viimatisi uudiseid ühistranspordi kohta: «Superbus ja maanteeamet on tülis» (PM, 11.08), «Õpilaspiletita noor jäi sooduspiletist ilma» (PM, 21.08), «Reisijatel tuli üle elada ebatavaliselt kuum sõit» (PM 18.08); lisaks sotsiaalmeedias levivad pildid puupüsti täis Elroni rongidest. Või teated sellest, et maal on bussidega liikumine ikka väga keeruline. Rail Balticust pole vist mõtet hakata üldse kirjutama – ohus on kohe eesti kultuur, loodus ja jumal-teab-veel-mis. Majandusest taipan ma vähe, kuid siiski, kas pole veidi vastuoluline, et kui räägitakse Rail Balticu väidetavast majanduslikust kahjumlikkusest, ei räägita sellest, kui kahjumlik on igal aastal samade teede remontimine?

  Kuid kas me räägime nendest probleemidest Eesti avalikkuses? Kogume ehk allkirju olukorra parandamiseks? Oh ei – meil on koostamisel hoopis reeturite nimekirjad. Võitlus käib pea olematute probleemidega: homode, burkade ja siia veel mitte jõudnud pagulastega. Või on teede igavene remontimine ja muuseumieksponaatidega merel seilamine äkki teadlik tegevus, et pagulased siia tulla ei tahakski.? Siiski, igaks juhuks mainin, et peale mõne pagulase elab Eestis ka teisi inimesi.

  See, lapsed, on stultoloogia 🙂

  Vasta

 12. ckrabat
  aug. 27, 2015 @ 08:31:08

  Andres Maimik: Moderaadid ahju!
  http://ekspress.delfi.ee/news/arvamus/andres-maimik-moderaadid-ahju?id=71804275
  Miks siis on äärmuslikel seisukohtadel nii palju kandepinda? Kui ajaleht Postimees korraldas küsitluse, mida arvata loosungist “kui on must, näita ust!”, selgus, et neid lugejaid, kes loosungi heaks kiitsid, on lausa 70 protsenti. Kahtlemata on tegemist tublide ja töökate eestimaalastega, kes hoiavad loodust ja ulatavad abikäe hädalisele. Aga mis puudutab poliitilisi tõekspidamisi, siis kostab argumenteeritud jutu asemel umbusklikke urahtusi – eelarvamusi, sildistusi ja maavillast sõimu. Tõsine töömees ei armasta uduseid targutusi, öeldagu lõpuks välja, nii nagu asjad on. Mis nad muudkui vaagivad, et ühest küljest ja teisest küljest, nagu piimamees Tevje muusikalist “Viiuldaja katusel”. Öeldagu, et see on see ja too on too, pugemata mingite kenitlevate poliitkorrektsete mõistete taha.
  Ratsionaalsus on igav, poliitikast oodatakse emotsiooni. Palju on neid, kes viitsivad lugeda keerukaid analüüse ajalehest Diplomaatia? Enamiku jaoks on Kanal 2 ja Õhtuleht aknaks maailma, millest igapäevane sõnumiollus ammutatakse. Nemad seal toimetustes juba teavad, mida publik ootab, ja oskavad seda ka dramaatiliselt pakendada. Meedia võngub resonantsis ühiskondliku arvamusega ja vajutab teatud teemasid täie pasaga, oma tarbijaid sellega omakorda üles küttes. Väikesest Vao külast, millest pool aastat tagasi polnud keegi midagi kuulnud, on saanud Eestimaa väike Armageddon ning vutti kõksivate murjanite vastu moodustuvad tsiklitel viimsepäevasõdalaste rügemendid.

  Vasta

  • K_V
   aug. 27, 2015 @ 18:31:47

   Mõni aeg tagasi selgus, et suur (või suurem) osa eestlasi on kapikatoliiklased. Nüüd siis valmistab meie armas meedia Maimikule ja sõpradele õlgmehikesi, kellest väidete esitajat-vastajat muidugi pole. Ainult nüpelda. Omal ajal parempoolset paanikat külvanud Rooma klubi paistab ka ajalooks saanud olevat ja Tarand neile kalmistuvahiks pandud.
   PS
   Mis paywalli taga, see paywalli taga.

   Vasta

 13. Jolli
  aug. 31, 2015 @ 19:18:06

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

august 2015
E T K N R L P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: