Suurbritannia valimistest

@ckrabat
Eile toimunud Suurbritannia parlamendivalimised lõppesid valitseva Konservatiivse partei triumfiga, kes erinevalt kõikidest valimiseelsetest küsitlustest saavutas absoluutse enamuse ning 650-kohalises alamkojas 331 kohta varasema 306 asemel. Nende senine koalitsioonipartner Liberaaldemokraatlik partei sai aga hävitavalt lüüa, kaotas koguni 49 kohta ja säilitas vaid 8 esindajat parlamendis. Nende liider Nicholas Clegg, kes ise küll säilitas koha parlamendis, teatas tagasiastumisest. Tagasi astub ka peamise opositsioonierakonna, sotsiaaldemokraatliku Tööerakonna (leiboristid), liider Ed Miliband, kes küsitluste järgi võis loota isegi valimisvõitu, kuid tegelikult jäi varasemast 258st kohast alles 232. Suur tagasilöök langes leiboristide peale Šotimaal, kus kõik kolm klassikalist erakonda säilitas igaüks ühekoha, kuid 59st Šotimaad esindavast parlamendiesindajast tervel 56 esindavad Šotimaa Rahvusparteid (SNP), mis on 50 võrra rohkem kui eelmistel valimistel. Kas selline valimisedu toob kaasa uue iseseisvusreferendumi? Tagasi astub kauaaegne Suurbritannia Iseseisvuspartei (UKIP) liider Nigel Farage, sest tema erakond võitis valimistel vaid ühe koha, kuigi nende üldine häältearv tugevasti tõusis. Põhja-Iirimaalt võitsid mandaate unionistlik Demokraatlik Unionistlik Partei 8 (8), katoliiklik Sinn Fein 4 (5), Sotsiaaldemokraatlik Tööpartei 3 ja Ulsteri Unionistlik partei kaks kohta. Walesis teenis 3 (3) kohta kõmri rahvuslaste Plaid Cymru ning Brightonis võitis ühe koha roheliste esindaja Caroline Lucas nagu ka viis aastat tagasi.

Suurbritannia valimissüsteem on majoritaarne, mistõttu pole valimistulemus päris representatiivne ja erakondadele antud üldine häältearv ei kajastu valimistulemustes. Hääli võitsid juurdetegelikult nii Tööerakond (1,5%) kui ka konservatiivid(0,8%). Samuti on Briti valimissüsteem regionaalne ning mitmed erakonnad taotlesidki mandaate üksnes Šotimaal, Walesis või Põhja-Iirimaal, mis mõjutab nende üldriiklikku häältearvu. Šoti Rahvuspartei seadis kandidaadid üles vaid Šotimaa 59 ringkonnas ja Plaid Cymru Walesi 40-s ringkonnas. Põhja-Iirimaal (18 kohta) osalesid üleriiklikest parteidest vaid konservatiivid. Üleriiklikest parteidest seadsid konservatiivid kandidatuuri üles 647-s ringkonnas 650-st, leiboristid ja liberaaldemokraadid 631-s ringkonnas, UKIP 624-s ringkonnas, rohelised (tegelikult küll Suurbritannia ja Šotimaa roheliste erakondade koalitsioon) 568-s ringkonnas. Häältearvult järgnes konservatiividele (36,9%) ja leiboristidele (30,4%) kolmandana UKIP (12,6%), kes edestas liberaaldemokraate (7,9%). Rohelised said 3,8% ja šoti rahvuslased 1,7%. Kõige rohkem hääli võrreldes eelmiste valimistega sai juurde UKIP, koguni 9,5%, mis ei kajastunud aga mandaatide arvus, SNP häältearv tõusis 3,1% võrra ja rohelistel 2,8% võrra.

Uue parlamendi noorim liige on kõigest 20-aastane SNP esindaja Mhairi Black, kes võitis Paisley ja Reinfrewshire South ringkonnas Šoti leiboristide ühte liidrit ja varikabineti välisministrit Douglas Alexanderit. Parlamendi vanim liige on 84-aastane Manchester Gortoni ringkonda esindav tööerakondlane Gerald Kaufman, kes kuulub parlamenti 1970-st aastast ja kuulus kuni 1980-1992 Michael Foot’i ja Neal Kinnocki varikabinettidesse. Tema eakaaslane konservatiiv Peter Tapsell, kes kuulus parlamenti 1959-64 ja 1966-2015, neil valimistel enam ei kandideerinud. Valimistel sai lüüa liberaaldemokraatidest ministrid Vince Cable, Ed Davey, Danny Alexander ja koguni viis leiboristide varikabineti liiget, neist olulisem kaotaja ehk varirahandusminister Ed Balls, kes kaotas 422 häälega konservatiivile Andrea Jenkynsile. UKIP-i liider Nigel Farage kaotas South Thanetis konservatiiv Craig Mackinlay’le ligi 3000 häälega. UKIP võitis vaid ühe koha, kuid kõvasti hääli juurde, mistõttu Farage astus tagasi, kuid võib uuesti liidriks kandideerida. Nad olid edukad europarlamendi valimistel, kuid eelmises Alamkojas esindasid neid vaid kaks konservatiivide seast ülejooksnud saadikut. UKIP pooldajate arv kasvas eeskätt noorte valijate seas. Konservatiivide suurim valimiskaotus oli tööhõiveministri Esther McVey lüüasaamine.

Leiboristide uue liidri valimistel on tõusnud varikabineti katoliiklasest tervishoiuministri Andy Burnhami aktsiad. Teised võimalikud kandidaadid on Šotimaalt pärit endine tööminister ja varikabineti siseminister Yvette Cooper (Ed Ballsi abikaasa), varikabineti ettevõtlusminister mustanahaline isa poolt Nigeeria päritolu Chuka Ummuna, 2013.a. poliitikast taandunud Ed Milibandi vend David Miliband, endine Briti armee langevarjur, varikabineti justiitsminister Dan Jarvis ja varikabineti haridusminister Tristram Hunt. Võimalikuks peetakse veel varikabineti tööministri Rachel Reevesi esiletõusu. Favoriidid on Burnham ja Cooper, kuid nende miinuseks peetakse liigset seotust leiboristide establishmentiga ning kardetakse, et nad ei too kaasa uusi tuuli. Valimised võitnud peaminister David Cameron on teada andnud, et kohtus kuninganna Elizabeth II-ga ja moodustab enamusvalitsuse. Ministritest jätkavad kindlasti rahandusminister George Osborne, siseminister Theresa May, välisminister Philip Hammond ja kaitseminister Michael Fallon. Cameron on lubanud korraldada Euroopa Liidust lahkumise referendumi hiljemalt 2017. aastal. Valimistel edukas olnud Šotimaa Rahvuspartei on referendumi vastu.

Valimiskampaania briti moodi. David Cameron söömas šoti rahvustoitu haggis-t. Aadressilt: http://i.huffpost.com/gen/2808674/thumbs/h-DAVID-CAMERON-640×640.jpg

7 kommentaari (+add yours?)

 1. ckrabat
  mai 08, 2015 @ 21:12:04

  Võrdluseks: David Cameron söömas noa ja kahvliga hot-dogi.

  Vasta

 2. ckrabat
  mai 08, 2015 @ 21:14:37

  Ed Miliband söömas peekonivõileiba kätega.

  Järeldus: briti valija on snoob ja eelistab noa ja kahvliga söömist. Burksiputkade lapsed ei mõjuta Briti valimisi.

  Vasta

 3. ckrabat
  mai 08, 2015 @ 23:04:26

  Nick Cleggi vabanduslaul, tegelikult juba aastast 2012

  Vasta

 4. ckrabat
  mai 09, 2015 @ 00:33:56

  Kunagine Thatcheri aegne tooride minister Norman Tebbit kasutas Eestit ja Lätit näitena väikesest mitte päris iseseisvast riigist, mida keegi tähele ei pane ja millel pole mingit mõjuvõimu.„Šotlased ei ole veel aru saanud, et Šotimaa Rahvuspartei ei paku neile iseseisvat Šotimaad. Nende lubadus tähendab, et Šotimaa peaks olema nagu Läti ja Eesti ja teised sellised riigid poisikeste liigas, keda keegi tähele ei pane – ikka Euroopa Liidus, ikka saavad Brüsselist käske ja neil endal pole mingit mõjuvõimu,“ sõnas Tebbit.
  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/thatcheri-valitsuse-minister-sotimaale-ei-pakuta-iseseisvust-vaid-eesti-ja-lati-saatust-poisikeste-liigas-mojuvoimuta-ja-tahelepandamatuna?id=71429541

  Vasta

 5. huviline
  mai 09, 2015 @ 17:07:56

  Suurbritannia, veel mõni aeg tagasi impeerium meretaguste maade suhtes, on rahvusühtne riik (tõenäoline eralduja vaid Sotimaa), kes saab hakkama ka endiste globaalsete kauplemiskanalite abil.

  Suurbritannia (endine impeerium) ja USA (tänane rooma) erinevad. Kuigi ajalugu ei kordu on just USA antiikaja suurvõimu järeltulija. Rooma tiitlit on püüdnud ka teised, sh Venemaa, kuid oma tingimustelt pole see õnnestunud. Takistuseks on saanud rahvuskonservatiivne koosseis.

  Rooma ja USA sellist takistust ei oma, rahvusühtsed instinktid on neis asendunud uute tähendustega (rooma kodanik, ameeriklane), nende loojumine vältimatu.

  Eestile on võõras ka Suurbritannia rahvusühtsus (olemata saar). Paralleelina võib arvata, et ka Eestis saab tõenäoliselt lähiajal liberaalne mõtteviis (pseudoliberaalne Reformierakond) hävitavalt lüüa. Tõusjaks võib olla EKRE, kellest saab siis ainuke jõud sotsialismi vastu.

  Vasta

 6. huviline
  mai 11, 2015 @ 23:28:38

  http://www.ohtuleht.ee/676817/igor-grazin-euroskeptitsism-on-siiski-lubatud

  Euroopa Liidule ja Eestile tähendab Briti konservatiivide võit seda, et küsimus sellest, kas Euroopa Liit peab olemas olema ja kui peab, siis milline – on igati seaduslik.

  Vasta

 7. ckrabat
  mai 12, 2015 @ 10:55:47

  Refendumit toetavad konservatiivid, UKIP, Briti Rahvuslik Partei (BNP), Inglismaa ja Walesi Roheline Partei ja Briti Respektipartei (antikapitalistlik erakond, kelle esindaja George Galloway oli parlamendi alamkoja liige 2012-15, kuid kaotas viimastel valimistel.
  Referendumile on vastu leiboristid ja liberaaldemokraadid ning Šoti Rahvuspartei.
  Euroopa Liidu vastu on ennast selgelt positsioneerunud UKIP ja äärmuslik BNP.
  http://www.euractiv.com/sections/uk-europe/voting-brexit-eu-issues-shaping-uk-election-311585
  Viimased küsitlused näitavad EL pooldajate mõõdukat ülekaalu 7-22% vastaste üle.

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

mai 2015
E T K N R L P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: