Eesti mees

@ckrabat
Kui burksiputka ette peaks saabuma selline keskmine tõupuhas Eesti mees, siis milline see oleks? Ta võib olla 181 cm pikk, ülekaalus või isegi rasvunud, kuid kehva tervise üle ta ei kurda ega tervisest suurt ka ei hooli. Stereotüüpide järgi on eesti mees materialistlik ja töökas, aga ei hoolitse enda eest ning on oma positsiooni pärast pidevalt pinges. Ta teenib päris head palka ning väärtustab traditsioonilisi pereväärtusi, perekonda, lapsi ja kodu. Keskmine eesti mees tunneb muret kindla töö, elukoha ja majandusliku toimetuleku pärast. Viiendik meestest kannatab stressi all, kolmandik suitsetab igapäevaselt ja alkoholi tarbib keskmine mees vähemalt paar korda nädalas. Riskikäitumise sagedasemateks tagajärgedeks on joomine, suitsetamine ja joobes autojuhtimine. Püsipartnerit otsib ta kaua ja leiab selle kolmekümne neljandaks eluaastaks ja tema unistuseks on omada palju lapsi, vähemalt 2-3, kuigi praktikas piirdub 1-2 lapsega. Naisele on ta põhiliselt truu mees, kuigi mõni kõrvalehüpe võib küpsemas eas ikka ette tulla, umbes pooltel juhtudel ilma kondoomita. 2011. aasta rahvaloenduse järgi oli Eestis 600 352 meest ja 693 884 naist, seega oli naisi peaaegu 100 000 võrra rohkem, kuid see on seletatav meeste lühema elueaga. Ülekaal muutub naiste kasuks alates 40-st eluaastast. 75-aastaseid mehi on juba poole vähem kui samaealisi naisi. Keskmine eesti naine on kuus aastat vanem kui keskmine eesti mees.

Kolm aastat tagasi tehtud uuringu järgi oli keskmine eesti mees 38-aastane 179 cm pikk ja 83 kg raske. Tema kuupalk on 900 euro ringis brutos ja suure tõenäosusega töötab ta ehituse, transpordi või töötleva tööstuse alal põhiliselt oskustöölise, operaatori või ka juhtivtöötajana. Keskmine mees töötab üheksa tundi päevas, pool tundi rohkem kui tema naine, aga saab naisest ka 200 eurot rohkem palka. Poolteist tundi päevas tegeleb mees lastega, 2,5 tundi pühendab sportimisele, kaks tundi istub arvutis ja veidi üle kahe tunni vaatab telekat. Tervelt seitse tundi jääb üle muudeks tegevusteks, sh magamiseks. Keskmine vanus abiellumisel on 30 eluaastat. Selleks ajaks on abiellu astunud 60% meestest ja 50% naistest. 34-ks eluaastaks on perre sündinud üks või mitu last ja kõige populaarsem aeg abielu lahutamiseks on 35-39 eluaasta vahel. Tervelt 62% eesti meestest töötab ja 13% otsib tööd. Kui veel eelmise sajandi lõpus ulatusid keskmise eesti mehe eluaastad 64-ni, mis oli üks madalamaid näitajaid Euroopas ja ta elas keskmiselt 12 aastat vähem kui tema naine, siis tänaseks on keskmine meeste eluiga tõusnud 71,2 eluaastani. Sellegipoolest elab keskmine naine mehest kümme aastat kauem.

Keegi blogija on pannud kokku koondportree keskmistest eestlastest Laurist ja Liisist. Lauri on hilistes kolmekümnendates väikeettevõtjast Audi-omanik, samal ajal kui kõrgharitud Liis töötab Swedbankis. Lauri on naiseomanik ja tal on kaks last, samal ajal kui Liis on vallaline ning käib sõbranna Gerdaga trennis. See on ilmselt selline keskmise eestlase iluideaal, missugused paljud tahaksid olla kui tiivad kannaksid. Laialtlevinud kuvand näeb eesti meest mühakliku ja foobsena. Kui tiivad ei kanna, tuleb lennata madalamalt ja halvemal juhul või juhtuda nii nagu keskmise eesti mehe Andres Tammega, kes otsustas eluga lõpparve teha. Tavaline eesti mees. Keskharidusega. Lahutatud. Abiellus kolmekümneselt, kuid viis aastat hiljem lahutas. Üks laps, kellega ta peale perekonna lagunemist enam ei kohtunud. Töötanud ehitajana ning taksojuhina Eestis ja Soomes. Jõi, aga narkotsi ei pannud. Lahkumise hetkel töötu. Elust lahkumise hetkel oli ta neljakümne aastane. Tal oleks elada jäänud veel 31 aastat. Kuigi feministlikes ringkondades on moes pidada tuliseid diskussioone soolise palgalõhe üle, on probleemid kardetavasti kusagil mujal. Mina ei suuda uskuda, et Euroopa Liidus on võimalik saada võrdse töö eest ebavõrdset palka. Probleemi juured on mujal, kui naised töötavad vähem tasustatud ametikohtadel haridus-, sotsiaal- ja teenindussfääris. Mehed ei saa endale lubada madalapalgalistel ametikohtadel töötamist, sest traditsiooniliselt vastutavad nemad perekonna majandusliku heaolu eest ja neile on asetatud suurem sotsiaalne vastutus.

Soolise võrdõiguslikkuse ekspert Liina Järviste jutustab Marist ja Mardist: “Kohtuvad kahekümnendates eluaastates naine ja mees. Ütleme, et nende nimed on Mari ja Mart. Maril on magistri- ja Mardil bakalaureusekraad. Pärast kooli lõppu alustab Mari teenistust riigiametis ja Mart arenevas eraettevõttes. Nende sissetulekud on üsna samaväärsed. Vahest on Mari lootused töökohta vahetades saada isegi kõrgemat tasu kui vastsel abikaasal.” Jamad hakkavad pihta siis, kui Mari ja Mart loovad perekonna. Meeste töökindlus ei pruugi pingele vastu pidada ja nad kipuvad kiiremini läbi põlema. “Pärast töötuna veedetud poolt aastat otsustab Mart minna Soome tööle. Elatisraha ta enam ei maksa ja laste sünnipäevadel ei helista. Kolm aastat hiljem kuuleb Mari, et Mardiga juhtus õnnetus. Kaks koolilast jäävad Mari kasvatada ja korterilaen vajab tasumist. Tütrel tuleb peotantsutrennist loobuda ja poeg ei lähe välismaale klassiekskursioonile.” Kuid stereotüüpne Novgorodi WC poolt totaalse meedia abil kujundatud avalik arvamus peab lõhki läinud perekonda tabanud olukorras süüdlaseks Marti, kes ei suutnud talle esitatud sotsiaalset tellimust täita ja ebaõnnestus, mis viitab meeste suuremale sotsiaalsele vastutusele. Marti peetakse süüdlaseks, et Mari ei saanud ametikõrgendust ning pere majanduslik olukord halvenes.

18 kommentaari (+add yours?)

 1. jolli
  mai 02, 2015 @ 22:11:03

  http://www.hs.fi/m/blogi/narrienlaiva/a1305944213082
  Eesti mees v. Soome mees. Palju sarnast.

  Vasta

 2. personainfieri
  mai 02, 2015 @ 22:32:59

  Vasta

 3. genekas
  mai 02, 2015 @ 22:35:36

  Mis elukas see “naiseomanik” veel on?

  Vasta

 4. ckrabat
  mai 02, 2015 @ 22:54:37

  Seda tüüpi ei kohta just sageli, aga võiks ju olla, unistustes või kuskil, et on ausalt naise ostnud ja kalli raha eest muretsetud kodumasin töötab häireteta 😀

  Vasta

 5. Jolli
  mai 03, 2015 @ 09:36:21

  Vasta

 6. Jolli
  mai 03, 2015 @ 09:43:35

  Ebatraditsiooniline peremudel: lapsi teevad alfaisased, üles kasvatavad ceetad. 😀

  Vasta

 7. ckrabat
  mai 03, 2015 @ 13:25:25

  Tüüpilisi eesti perekondi (sihtgrupp burksiputkade lapsed):
  Isa: Timo-Cevin. Kahekümnendates eluaastates. Põhikooli haridusega. Buumiajal töötas ehitusel. Väikettevõtte “Meeleheitel ehitajad o/ü” kaasomanik. Viimasel ajal tegutseb Soomes kalevipojana ja paigaldab Jyväskylas tänavakive. Eestis olles peatub vanaema korteris. Kolmese BMW omanik, mis Timo-Cevinist täpselt aasta vanem. Tema lemmikjoogid on lauaviin ja Saku Rock ning topeltjuustuga burks maitseb samuti hästi. Vaba aega veedab burksiputka ees driftides ja ööklubis naisi lantides. Vahel käib jõusaalis raskusi tõstmas. Cärlyn-Angelina äraolekul suhtleb viimase sõbranna Maerut Mannjaanaga.
  Ema: Cärlyn-Angelina. Timo-Cevinist mõnevõrra noorem. Keskkool ühes Eesti depressiivses väikelinnas jäi pooleli, kui kohtus Timo-Ceviniga ning neile sündis Roberto-Ronaldinjo. Elatus lastetoetusest. Unistas modellikarjäärist ja siirdus uue elukaaslase Ibrahimiga (tuntud esinejanimega Marco) Milanosse.
  Laps: Roberto-Ronaldinjo. Elab Timo-Cevini vanemate juures ja käib lasteaias. Timo-Cevin külastab vanemaid vahel harva, kui tal on raha vaja laenata. Ema saadab vahel Milanost ilusa värvilise postkaardi.

  Vasta

 8. ckrabat
  mai 03, 2015 @ 14:15:49

  Tüüpilisi eesti perekondi (sihtgrupp neukkud):
  Isa: Ivar. Hilistes neljakümnendates. Kutsekeskharidus. Nõukogude ajal, peale sõjaväeteenistust Musta mere laevastikus Odessas, mida siiamaani heldimusega meenutab, töötas tööstusettevõttes, mis peale võimuvahetust likvideeriti. Väikeettevõtja. Üheksakümnendatel asutasid koos abikaasaga pereettevõtte, hamburgerikioski, mis tegutseb tänapäevani. Abikaasa valmistab ja müüb burgereid, Ivar organiseerib, tegeleb varustus- ja remonditöödega ning on nimeliselt ettevõtte juht. Neil on kolmkümmend aastat tagasi ostuloaga ostetud sõiduauto Moskvitš, mis sõidab siiamaani. Ivar keeldub uuemat autot muretsemast, sest Moskvitši tunneb ta läbi ja lõhki ning oskab seda oma kätega parandada. Lääne autosid ta ei usalda, sest need pole autod. Teda õpetati sõjaväes sõjalaevu juhtima. Kui viina võtab, siis räägib, kuidas ta sõjalaevastikus teenides allveelaevaga kalal käis. Elavad abikaasaga linnalähedases asulas hruštšovkas kahetoalises korteris.
  Ema: Anfissa. Mõned aastad Ivarist vanem. Sündis Sevastoopolis sõjaväelaste perekonnas. Peale keskkooli lõpetamist astus vabatahtlikult sõjaväeteenistusse ning teenis sõjalaeval kokana. Samal ajal tegeles aktiivselt spordiga. Kaheksakordne Musta mere laevastiku meister sambo raskekaalus nii naiste kui meeste arvestuses. Teenistuse ajal kohtus Ivariga, kellega abiellus ja sõitis Eestisse. Viimased paarkümmend aastat on töötanud pereettevõttes burgerikioski müüjana. Kuigi Anfissa õppis eesti keelt purssima ja saab sellest väga hästi aru, võttis endale Venemaa passi, et saaks ilma viisata Krimmis elavatel vanematel ja sugulastel külas käia. Ta oleks võinud ka Ukraina passi võtta, kuna ta oli seal sündinud, aga see ei olnud Anfissa meelest mingi õige riik. Praegu kiidab oma ettenägelikkust, kui nägi, et Krimm võeti Venemaa alla.
  Lapsed: kaks tütart Liisi ja Laena. Hilistes kahekümnendates. Peale kooli lõpetamist läksid välismaale tööle, sest Eestis polnud mingit õiget elu. Palk oli niru ja kliima oli ebasoodne. Jõudsid Islandile, kus abiellusid kohalike küpsemas keskeas härrasmeeste Halldori ja Teituriga (Ivar kutsub neid Halduriks ja Täituriks). Praegu elavad koduperenaistena Islandil ja kasvatavad Ivari ja Anfissa lapselapsi.

  Vasta

 9. ckrabat
  mai 03, 2015 @ 15:41:06

  Võrdluseks:
  http://elu24.postimees.ee/1234434/loe-kuidas-kirjeldab-naljablogi-pidaja-keskmist-eesti-naist-ja-eesti-meest
  Tüüpilisi eesti perekondi (sihtgrupp esimene Eesti):
  Lauri: Hilistes kolmekümnendates. Vabaabielus Liisiga, kuid tal on varasemast abielust kaks last. Alustas õpinguid Tartu Ülikoolis, mis jäid lõpetamata, kuid nüüd omab ta turunduskonsultatsiooni pakkuvat väikeettevõtet. Sellepärast ütleb alati, et ega diplom targaks ei tee. Sisimas on Lauri väga tundlik mees, ehkki ta kainena pea kunagi oma emotsioone ei väljenda. Lauri on väga uhke eestlaseks olemise üle ja õllesena räägib sageli lugusid sellest, kuidas ta teismelisena laulvas revolutsioonis osales. Muidu on äga vaikne ja hakkab rääkima alles siis, kui on kummutanud kolm või neli A Le Coq Premiumi. Ta jälgib meelsasti Eesti poliitikat ja valimistel hääletas Reformierakonna poolt, sest see on edukate eestlaste partei, mitte et ta liberaalsest maailmavaatest midagi aru saaks. Talle meeldib, kui keegi teeb nalja Savisaare üle. Ise ta nalja teha ei oska, aga naerab kaasa, kui teised naeravad. Argipäeviti alustab päeva kell pool kaheksa hommikul, kui istub Audisse ja sõidab tööle. Nädalavahetusel sõidab maamajja, kus on saun ja talle meeldib sinna sõpru külla kutsuda. Laurile meeldib jalgpall, kuigi ta on Eesti meeskonnas pettunud.
  Liis: Hilistes kahekümnendates. Õppis Tartu Ülikoolis majandust, omandas bakalaureuse kraadi ja töötab kaheksast viieni Swedbankis. Liis on väga sportlik ja peab tähtsaks keha eest hoolt kanda – ametlikult on ta veel vallaline. Käib sõbranna Gerdaga aeroobikatrennis, ostleb Maximas ja valmistab ise kodus süüa, eelistades tervislikke toite. Armastab siiralt Eestimaad, kuigi poliitika ei huvita. Liisile meeldib koos sõpradega juua punast veini vaiksetes kohtades, kus kõik väga hästi riides käivad. Veel meeldivad lilled ja oma koeraga (pisike chihuahua nimega Hussein) jalutamas käia. Sõidab pisikese mersuga, mis võtab vähe kütust, sest Liis on väga keskkonnateadlik. Käib soojamaapuhkusel Egiptuses ja Türgis, kus võib kohata kuumi välismaa kutte. Meenutab siiani romanssi välismaalasega, kellega suhtles enne Lauriga kohtumist ja kellest pea iga päev mõtleb. Liisi koer sai tema järgi endale nime. Liisile meeldivad sportlikud mehed. Ideaalmees on Andrus Veerpalu ja ta meenutab siiani õnnetundega, kuidas Andrus 2006. aastal Torinos olümpiakulla võitis. Facebookis laigib ta Toomas Hendrik Ilvest ja kokkamisblogi. Loeb uudiseid Delfist ja mõnikord ka kommenteerib artikleid. Lauriga tutvus jalgpallivõistlustel, kui Lauril oli neli õlut hinge alla pandud, muutus kuraasikaks ja julges Liisile silma heita..

  Vasta

 10. ckrabat
  mai 03, 2015 @ 16:23:34

  Vasta

 11. ckrabat
  mai 03, 2015 @ 16:28:07

  Vasta

 12. Jolli
  mai 04, 2015 @ 10:57:14

  Vasta

 13. ckrabat
  mai 07, 2015 @ 16:02:32

  Vasta

 14. ckrabat
  mai 10, 2015 @ 20:57:50

  Vasta

 15. ckrabat
  mai 30, 2015 @ 08:16:25

  Tõelise mehe välimääraja!
  http://ekspress.delfi.ee/news/kranaat/kranaat-toelise-mehe-valimaaraja?id=70246471
  – Sa võtad tööpäeva õhtuti poest koju nelipaki ja nädalavahetustel kuuspaki õlut. Sa eelistad Saku Originaali, sest moodsate käsitööõllede hinna ja kvaliteedi suhe pole su hinnangul paigas.
  – Sa ei pelga võhivõõrastele inimestele tänaval molli anda, kui nad sulle ette töllerdama jäävad.
  – Osaled avalikus arutelus, kasutades oma vähemalt kuuesõnalistes lausetes järgnevaid fraase: „Euroopa Liit“, „homoaktivistid“, „allakäik“, „liberalism“, „kas me sellist Eestit tahtsimegi?“, „feminism“, „vasakpoolsed“ ja „minge tööle!“.
  – Avaliku diskussiooni edendamiseks postitad oma ühiskonnakriitilisi seisukohti Facebookis ka nende postituste alla, mille autorid üritavad Eesti elu valusa tõe käsitlemist vältida.
  – Sõidad pikapiga ka siis, kui teenid leiba kontoris arvuti taga istudes. Sõitjateruumis on kole kitsas, auto võtab looma moodi kütust ja lahtisesse kasti ei saa vihmase ilmaga isegi poest ostetud toidukraami jätta, aga see ei häiri sind, sest just pikap on tõelise mehe auto.
  – Kasutad Tallinnas liiklemiseks bussirada, mis on parim võimalus ummikutes seisvatest jobudest mööda uhada.
  – Sa ei löö aega surnuks ööklubides, baarides ega muudes säärastes läbuasutustes. Parim koht õlle libistamiseks on siiski su isiklik kodu, kus vahel on sul seltsiliseks ka mõni mõttekaaslane.
  – Pead multikulti jms ideoloogiaid lääne lühinägelikuks ja hävitavaks idiootsuseks.
  – Tunned pildi pealt ära Eesti presidendi, peaministri ja veel vähemalt kaks ministrit.
  – Põlastad tolerantsuse diktatuuri kui selgrootuse, silmakirjalikkuse ja põhimõttelageduse ilmingut.
  – Hindad teiste inimeste arvamust, välja arvatud juhul, kui sa nendega ei nõustu.
  – Suhtud naistesse lugupidavalt, sest oled veendunud, et naine on inimese parim sõber.
  – Tead oma laste arvu ja nimesid ning nende vanuste meeldetuletamine ei võta sul kauem kui 15 minutit.
  – Pead oma õllekõhtu enda kui mehe edukuse näitajaks.
  – Kannad rahakoti vahel Chuck Norrise pilti. Vaatad seda meelekindluse taastamiseks iga kord, kui su naine soovitab sul kanda värvilisi riideid või külastada mõnda kultuuriüritust.

  Vasta

 16. ckrabat
  mai 16, 2016 @ 20:44:52

  Vasta

 17. ckrabat
  mai 16, 2016 @ 21:38:39

  Auto välimääraja: ütle, mis autoga sa sõidad ja ma ütlen, milline oled sina
  http://igav.delfi.ee/motteterad/auto-valimaaraja-utle-mis-autoga-sa-soidad-ja-ma-utlen-milline-oled-sina?id=73757505

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

mai 2015
E T K N R L P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: