Keskerakond – elu pärast …

@ckrabat
Streptococcus pyogenes muutus inimestele ohtlikuks peale 1980.-tel aastatel toimunud geenimutatsioone. Enamasti tõrjutakse teda penitsilliiniga, kuid tema vastu aitavad piparmündi, küüslaugu ja selleriseemne õli vastu. Eestimaal on ta kõige rohkem rünnanud Saaremaa ja Orissaare inimesi. Hiljuti võis kuri lihasööja bakter tuua olulisi muutusi Eesti poliitikataevasse ning sundida laulva revolutsiooni ´viimse mohikaanlase ja Eesti poliitika grand old man’i Edgar Savisaart poliitilistelt murumängudelt gladiaatorite areenil enne etenduse lõppu lahkuma. 2007. aastast katkematult Tallinna valitsenud Savisaar on taasiseseisvumisaegade poliitilistest liidritest nende väheste hulgas, kes Eesti poliitikas veel tänasel päevalgi aktiivselt tegevad on olnud. Mõned aastad varem sundis tervis gladiaatorite areenilt taanduma Savisaare suure konkurendi Mart Laari ning aktiivsest poliitikast on tagasi tõmbunud veel hiljuti Brüsseli koridorides liikunud Siim Kallas. Vaid Marju Lauristin tegi möödunud aastal tagasituleku, kui valiti ta Euroopa parlamendi liikmeks, kuid võimukoridorides sebivad aktiivselt hoopis noorema põlvkonna mehed Taavi Rõivas, Sven Mikser ja Urmas Reinsalu, kes taasiseseisvumise aastail veel usinasti koolipinki nühkisid.

Keskerakond on olnud ida tüüpi erakond, mille liikmeskonda ei ühinda ühised ideed, vaid ustavus Juhile. Nii nagu Juht ütleb, on õige. Tavaliselt määrab juht endale järeltulija lähikondsete hulgast, tavaliselt lapse või mõningatel juhtudel ka abikaasa. Edgar Savisaar on olnud kolm korda abielus. Abielust Kaire Karoniga sündis tal poeg Erki, kes valiti hiljutistel valimistel Riigikogusse ning võiks seetõttu vabalt üle võtta Juhi rolli, kuid endisel ärimehel ja IT-koolitajal puudub varasem poliitiline kogemus ning valimiste ajal ei olevat ta olnud isegi Keskerakonna liige. Sellegipoolest ei saa välistada, et poliitiline testament tehakse Erki Savisaare nimele. Abielust Liis Remmeliga sündisid Edgaril tütar Maria, kes  nooruses alustas hoogsat poliitilist karjääri Keskerakonnas, kuid mingil hetkel taandus poliitikast, abiellus hollandlase Caspar Michael Groenevaldiga ja kaitses doktorikraadi politoloogias ning poeg Edgar juunior, kes ei ole laiema avalikkuse tähelepanu pälvinud, kuid Kesknädala andmetel õpib Haagi Kuninglikus Kunstiakadeemias graafilist disaini. 2009. a. lahutas Juht abielu veel ühe potentsiaalse järglase, poliitik Vilja (Laanaru) Savisaarega, kes astus Reformierakonda ja abiellus muusik Taimo Toomastiga. Sellest abielust sündis Savisaarel tütar Rosina, kes teadaolevalt omandas Suurbritannias magistrikraadi neuroloogias ja õpib samas riigis edasi doktorantuuris. Hiljem on Savisaart seotud mitme noorema naisterahvaga, viimati Riigikogu liikme Siret Kotkaga, kes teadaolevalt peab hoolt Hundisilma talu eest ja kuulub kolme usaldusisiku hulka, kellel on õigus Juhi tervisliku seisukorra kohta avaldusi teha.

Isegi kui Edgar Savisaar duellist streptococcus pyogenesega võitjana väljub, on raske uskuda, et tema poliitiline aktiivsus jääb endiseks. Parimal juhul võib ta sobituda kulissidetaguse halli kardinali rolli, kes hoiab oma loomingul silma peal, kuid raske on teda näha mõnes esindusfiguuri rollis, vähemalt mitte lähemas perspektiivis. Keskerakond on juhikeskne erakond, mis tõstatab kohe elutähtsa küsimuse – kes võiks asendada suurt Juhti? Partei aseesimeesteks on hall ja värvitu, kuid neutraalne Enn Eesmaa ning ambitsioonikas naispoliitik Kadri Simson-Must. Diplomaatilise kõnepruugiga Enn Eesmaa võiks sobida ajutiseks variesimeheks Edgar Savisaare taandumisel kulisside taha, kuid vaevalt, et ta on võimeline erakonda ilma Edgari abita raudses haardes hoidma. Kadri Simson on Juhile alati truuks jäänud ja Edgari vana sõbra Aadu Musta tütrena võiks ta ju sobida, kuid teda peetakse liiga lähedaseks partei eestimeelsemale tiivale, mille juht on XIII parteikongressil Savisaarele väljakutse esitanud Jüri Ratas. See ei pruugi meeldida venekeelsele ja Venemeelsele põhivalijaskonnale. Ratas tegi viimaste valimiste eel ettepaneku Simsoni valimiseks Keskerakonna peaministrikandidaadiks, mis siiski ei kogunud toetust. Jüri Ratast peeti veel mõni aeg tagasi Edgari poolt valitud troonipärijaks, kelle välimus ja kõnepruuk hakkasid äkki Juhiga sarnanema nagu omal ajal kunagisel printsil Sven Mikseril, kes sõnakuulmatuse pärast parteist minema aeti. Ratastki on süüdistatud allumatuses Juhile ning viimases valimisnimekirjas paigutati ta viimasele kohale, kuid see võis olla ka taktikaline käik, millega üritati valijaid ära petta ning parteile rohkem hääli koguda.

Venemeelse tiiva eesotsas on populaarne eurosaadik Yana Toom ning Tallinna abilinnapea, eesti-korea juurtega, kuid venekeelne ja Kasahstanis sündinud Mihhail Kõlvart. Eesti keelt vabalt valdav Yana Toom on kurikuulsust kogunud avalikult Venemaad ja Vladimir Putini poliitikat toetavate avaldustega. 2006. aastani oli Toom Venemaa kodanik, kuid Edgar Savisaare ettepanekul omistati talle siis eriliste teenete eest Eesti Vabariigi kodakondsus. Euroopa Parlamendi valimistel 2014 kogus Toom rekordilised 25 263 häält ning edestas häälte arvult isegi Savisaart ennast. Riigikogu valimistel anti talle üle 11 000 hääle ning ta oli häältearvult Savisaare järel teine. Yana Toomist võib saada küll ühe osa Keskerakonnast liider peale selle lõhenemist, kuid temast on raske oodata partei ühendajat. Ühendajaks sobib rohkem Juhile piiritult ustav peasekretär Priit Toobal, kuid temal puudub ilmselt Juhile vajalik visioon. Selle ringiga praktiliselt piirdubki tõsiseltvõetavate kandidaatide nimekiri. Lisaks erakonna esimehele tuleks komplekteerida ka Tallinna linnapea koht, millele võivad pretendeerida suurimat usalduskrediiti omav ja Riigikogu valimistel 11 000 häält kogunud Mihhail Kõlvart, tehnokraatlik linnaametnik Taavi Aas või siis kogenud keskerakondlik poliitik Kalle Klandorf.

Pakun välja omapoolse stsenaariumi, millises suunas sündmused võivad hargneda, kasutades Tuhala-Nabala koobaslinnade folkloori. Juhtkond on kutsutud Meritoni hotelli konverentsisaali, kus pidulikult avatakse laegas Juhi tahtega. Priit Toobal loeb selle pidulikult ette. Võite ette kujutada kohalolijate pikki nägusid … Simson, Ratas, Toom, Kõlvart, Eesmaa ja teised … kõik nad lootsid ja ootasid, kuid oodatud sõnumit ei tulnud. Vaid üks naeratab malbelt, sest tema nimele on tehtud Juhi poliitiline testament, kuid keegi ei uskunud selle täitumist. Rahulolevad on ka Toobal ja Batrakova, sest nemad teavad … Saabub emissar Moskvast, kes toob kaasa vana koostööpartneri president Putini õnnitluskirja. Ka tema teadis … Uus partei esimees on õigusjärglusele toetuvalt Siret Kotka-Savisaar, kes on Juhiga vahepeal salaja abiellunud. Mõne aja pärast abiellub Kotka Toobaliga, kes pärib niiviisi ka Juhist vabaks jäänud trooni ning temast saab Keskerakonna uus esimees. Kadri Simson ja Jüri Ratas heidetakse kõrvale. Nemad on möödunud põlvkondade ühe õhtu staarid ja peavad lavalt lahkuma või end mõnda teise näidendisse sisse kirjutama. Kadri Simsonil võiks ju perekonnale lähedalseisva isikuna mingi šanss olla, kuid tõenäoliselt tabab tedagi võimupöörde järel hoopis pereheitmine, sest vaid üks Kuninganna saab olla kõige kaunim Maa peal. Linnapea koha peab saama keegi teine, sest mingi pinge peab sisse jääma. Põhivalijaskonna rahuldamiseks võib see koht minna Mihhail Kõlvartile.

Tekstisisene pilt 1

 

Kaunis maa

13 kommentaari (+add yours?)

 1. personainfieri
  märts 26, 2015 @ 23:33:29

  Vasta

 2. K_V
  märts 27, 2015 @ 07:53:33

  Suure Juhi kultust maailmavaatena kasutav erakond on demokraatia ahistavates tingimustes Prokrustese sängi surutud, aga meediasündmuse looduslooline külg võiks paremini lahti räägitud olla.
  Räägitakse tapjabakterist, lihasööjabakterist ja nakkushaigusest, samas pidi see bakter inimese igapäevane looduslik kaaslane olema. Siis räägitakse inimese organismi seisunditest, mille puhul igapäevane mikrofloora peremeesorganismi ründama asub, aga Streptococcus pyogenes näib nende tingimuste suhtes väga nõudlik olevat. Viide mõnele kõiki asjaolusid seletavale kommentaarile oleks abiks.

  Vasta

  • personainfieri
   märts 27, 2015 @ 08:16:47

   Streptokokk hakkab hävitama mingil ajendil. Ilmselt on olemas teatud riskifaktorid, mis bakteri aktiviseerumist soodustavad, Savisaarel oli selleks diabeet.

   Diabeet, mida põeb ka Edgar Savisaar, on Starkopfi sõnul hästi tuntud riskifaktor infektsioonide tekkeks. «Diabeet soodustab infektsioonide levikut. Diabeedihaige immuunsüsteem on mõnevõrra nõrgestatud võrreldes terve inimesega. Ülejäänu on spekulatiivne, miks nüüd just temal see infektsioon nii massiivselt levis ja tekkis.»

   http://tervis.postimees.ee/3132561/lihasoojabakter-kahjustab-kogu-organismi

   “Diabeet, alkoholism, narkomaania, rahvusvaheliselt kõige tuntumad soodustavad tegurid, seda aga inimese enda organismist sõltuvalt. Kuidas haigestumine konkreetsel inimesel toimub ja mis tingimustel, seda ei tea keegi ette,” ütles Kutsar Delfile.”Streptokokid võivad terve inimese nahal täiesti olemas olla. Kui organism mingil põhjusel lakkab vastu töötamast nendele bakteritele ja tekivad nahavigastused, siis nahal paiknevad streptokokid võivad sattuda organismi. Kui inimesel on eelsoodumus ja asjaolud halvasti kokku langevad ja streptokokk pääseb organismi, kujuneb haigusprotsess. Osadel inimestel võib olla kriimustusi ja mitte midagi ei juhtu, teistel inimestel teatud põhjustel juhtub, sõltub organismi enda vastuvõtlikkusest,” selgitas Kutsar.

   http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/kuulo-kutsar-ohuteguritest-hoolimata-on-ettearvamatu-kellel-streptokokk-raske-haiguse-pohjustab?id=71083363

   Vasta

  • K_V
   märts 27, 2015 @ 08:49:24

   Ilmselt ongi nii, et juhtumite vähesuse tõttu on raske põhjuse-tagajärje seose leidmisel väga teaduslik olla.

   Vasta

 3. ckrabat
  märts 28, 2015 @ 08:50:01

  Vasta

 4. ckrabat
  märts 28, 2015 @ 16:40:48

  Yle | Risto Vuorinen: Savisaare taandumine loob Eestisse radikaalse vene partei
  http://uudised.err.ee/v/eesti/e3faab57-c747-4450-bbae-2093757df888
  Eesti poliitika uurijate üldine hinnang on, Keskerakonda ähvardab lagunemine erinevateks osadeks, millest suurima moodustab vene rühm,“ kirjutab Vuorinen Yle portaalis. Vuorineni hinnangul jätkab uus vene partei Edgar Savisaare traditsiooni venekeelse elanikkonna soovide ventiilina, aga „see grupeering on radikaalsem ja häälekam“. „See hakkab esitama jõulisi nõudmisi venekeelse elanikkonna positsiooni parandamiseks. Eestit ootab politoloogide hinnangul ees rahvusgruppide vahelise hõõrdumise kasv.“ „Kui aga Eesti tulevased valitsused radikaalseid vene juhte ei kuula, kuulatakse neid Narva jõe idakaldal, Kremlini välja,“ kirjutab Vuorinen.
  http://yle.fi/uutiset/nakokulma_aika_kypsyy_viron_venalaispuolueelle/7894506

  Vasta

 5. huviline
  märts 28, 2015 @ 18:49:03

  Üks kahest, kas on Suur Juht ja Õpetaja, või on Hall Kardinal ja Tagatuba, mõlemad korraga olla ei saa, siit tuleneb loogikaviga. 🙂

  Vasta

 6. ckrabat
  märts 29, 2015 @ 18:08:26

  Vasta

 7. ckrabat
  märts 31, 2015 @ 09:23:13

  Siret Kotka: “Hundisilma talul hoitakse pidevalt silma peal”
  http://www.virumaateataja.ee/3140447/siret-kotka-hundisilma-talul-hoitakse-pidevalt-silma-peal

  Vasta

 8. ckrabat
  nov. 30, 2015 @ 23:52:26

  “Uus partei esimees on õigusjärglusele toetuvalt Siret Kotka-Savisaar, kes on Juhiga vahepeal salaja abiellunud. Mõne aja pärast abiellub Kotka Toobaliga, kes pärib niiviisi ka Juhist vabaks jäänud trooni ning temast saab Keskerakonna uus esimees.”

  Kui vaadata valimiste tulemusi ja kes said aseesimeesteks, siis miks ka mitte …

  Vasta

  • K_V
   dets. 01, 2015 @ 06:33:17

   Teise kultuuriruumi kuuluva erakonna puhul tuleks nautida rikastavat erinevust, mitte katsuda oma kultuuriruumi mõõdupuuga vehkida…
   Rein Raud mõni aeg tagasi liigitas kõne all oleva seltskonna teise kultuuriruumi asukateks, kellel oma moraal, kombad ja tavad.
   Iseasi muidugi, et segaduste tõttu nende kultuuriruumide kirjeldamisel tuiatakse ühte sisse ja teisest välja pidevalt, sest kuulu järgi Narva jõe põhjas lebavat Piiri pole ületatud ja teisi piire näha ei osata – neid tuleks näha vaimusilmas. Ka näiteks maavillasel “neukkul” peaks olema lähedane side peene “bütsantsiga”

   Vasta

 9. ckrabat
  dets. 01, 2015 @ 08:38:42

  Tänapäeval on piirid kultuuride vahel hägustunud ja sageli ei toimi nad rahvuste vahel, globaliseerumine junõu. 3B kultuur võib eksisteerida kõrvuti 3K kultuuriga, nende vahel saalivad 3PC esindajad. Samamoodi on liikidega: lolle on palju, neil on vali hääl ja inimesed ning reptiloidid ei paista nende vahelt enam välja.

  Vasta

 10. personainfieri
  märts 04, 2016 @ 15:17:48

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

märts 2015
E T K N R L P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: