Islamiriik (Da’ish) III – kust nad tulevad, kuhu lähevad?

@ckrabat
Veel mõningaid huvitavaid fakte Islamiriigi tegevusest. Välisvõitlejaid Süüriasse ja Iraaki Islamiriigi lipu alla võitlema on saabunud üle terve maailma, kõige rohkem Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika riikidest: Tuneesiast (üle 3000), Saudi Araabiast (üle 2500), Jordaaniast ja Marokost (üle 1500), Türgist (üle 1000), Liibanonist (üle 900), Liibüast (üle 600), Pakistanist ja Usbekistanist (üle 500). Tuneesia päritoluga islamivõitlejate suur arv seletab tõenäoliselt ka hiljutist rünnakut Bardo muuseumile Tunises, kus hukkus 23 inimest ja mille Islamiriik enda peale võttis. Nende kõrval võitlevad islamivõitlejad Venemaalt (üle 1700; põhiliselt Põhja-Kaukaasiast) ja Lääne-Euroopast: Prantsusmaalt (üle 1200), Saksamaalt (üle 650), Suurbritanniast (üle 600) ja Belgiast (üle 440). Põhjamaadest on saabunud islami tõdede eest võitlema Rootsist (üle 300), Norrast ja Taanist (üle 150) ning Soomest (üle 70). ÜRO Julgeolekunõukogu raport 2014. aasta lõpust loendab üle 15 000 islamivõitleja rohkem kui 80-st riigist. Lisaks neile veel kohalikud võitlejad Iraagist ja Süüriast. Mõnedel andmetel on Islamiriigi kui kõige tugevama ning paremini rahastatud organisatsiooniga liitunud hulgaliselt võitlejaid Vaba Süüria ja Vaba Iraagi ridadest. Mõnede analüütikute arvates on Vaba Süüria armee muutunud piiratud või isegi olematu võitlusvõimega variorganisatsiooniks, mille kaudu Lääne abi jõuab islamiäärmuslasteni.

Tuntumatest Läänest saabunud Islamiriigi võitlejatest võib mainida Pariisi juudi koššeripoe ründaja Amedy Coulibaly tüdruksõpra Hayat Boumeddiene‘t, kes lahkus enne terroriakte 2. jaanuaril Madridi kaudu Türgisse ja sealt edasi juba peale Pariisi terroriakte läbi Urfa (kunagise Edessa) linna Lõuna-Türgis Süüriasse. Hiljem on ta väidetavalt välja ilmunud Islamiriigi prantsusekeelses propagandaajakirjas Dar al-Islam, millele ta andis intervjuu, kus kutsus nimetas Islamiriigiga ühinemist kohustuseks, kiitis lahkunud abikaasa pühendumust Islamiriigile ja kutsus üles toetama abikaasasid, vendi, isasid ja poegi muutmaks nende võitlust kergemaks. Eestist on teada vaid üks Islamiriigi ridadega liitunud võitleja Ivan Sazanakov (Abdurrahman Azan), Lasnamäelt pärit taekwondo harrastaja, kes võttis vastu islami usu ja siirdus arvatavasti koos perega Süüriasse, andes sotsiaalvõrgustikus oma praeguse elu kohta teada: „Küsisin tütre käest, kas ta teab, mis on „камбала” (lestakala). Tütar vastas, et ta teab, mis on „комбула” (granaat).”

Väljaspool Iraaki ja Süüriat on Islamiriigiga ühinenud Barqa (Küreneika) vilajett Liibüas (endine Islaminooruse Shura Nõukogu), Alžeeria vilajett (endine Jund al-Khilafah, mis tekkis 2014 Islami Maghrebi Al-Qaedast lahkulöönud fraktsioonist) ja Siinai vilajett Egiptuses ja Gazas (endine Ansar Bait al-Maqdis). Kaliif Ibrahim nimetas Saudui Araabia päritoluga islamivõitleja Mohammed Abdullahi (Abu al-Baraa el-Azdi) Barqa emiiriks asukohaga Dernas Benghazist idas, mille Islamiriik vallutas 2014. a. oktoobris. . Islamiriigile on truudust vandunud Jama’at Ansar al-Shari’a Jeemenis, mis lõi lahku Araabia Poolsaare Al-Qaedast, Pakistani islamirühmitused Jundallah, Tehreek-e-Khilafat, and Jamaat al-Ahrar, morode äärmusrühmitus Abu Sayyaf Filipiinidel ja Malaisias, veel mõned rühmitused Jordaanias, Liibanonis, Pakistanis, Afganistanis, Jeemenis ja Saudi Araabias, Boko Haram Nigeerias ja Kaukaasia emiraat Tšetšeenias ja Dagestanis. Võrdlusena, et konkureeriva kaubamärgi al-Qaeda alla on koondunud rühmitused Maghrebis (AQIM), Somaalias (al-Shabaab), Süürias (Jabhat al-Nusra), Araabia poolsaarel (AQAP) ja Indias.

Patrick Cockburn annab äsja ilmunud raamatus “The Rise of Islamic State” ülevaate islamiäärmusluse tõusust 21. sajandil . Ta kirjeldab 11.septembri rünnakutega alanud terroristliku vägivalla tsükli tipuna 2005. aastat. Tsükkel lõppes Osama bin Ladeni tapmisega 2011. a., mille järel algasid Araabia kevade sündmused ja islamivõitlejate tähelepanu ja põhitegevus on taas koondunud Lähis-Itta. Islamiäärmuslaste võitluses võitlevad juhtpositsiooni eest kaks juhtivat kaubamärki – vana tuntud al-Qaeda ning uus tulija Islamiriik, mille alla erinevad rühmitused koonduvad. Nende kõrval on liikvel rohkem või vähem iseseisvaid tegutsejaid ja vabakutselisi, kes pole end sidunud mitte ühegi tuntud kaubamärgiga. Cockburni arvates on Lääne analüütikud Lähis-Ida konflikti analüüsides langenud soovmõtlemisse, mis põhjustas Islamiriigi tõusu mahamagamisse. Arvati, et president Assad on kerge saak ülestõusnutele, kes langeb peagi nagu tema kolleegid Tuneesias, Egiptuses ja Liibüas. Tegelikult on Assad osutunud tugevamaks kui arvati ja ta on kaotanud ainult ühe provintsi pealinna neljateistkümnest – Raqqa. USA, Iraan, Venemaa ja Saudi Araabia omavad kõik erinevaid nägemusi Süüria tulevikust. Mis teeb Islamiriigi teistsuguseks kõikidest teistest valitsusvastastest grupeeringutest Süürias ja Iraagis – nad ehitavad riiki, mitte ei võitle võimu eest riigis. Cockburn nendib, et Islamiriigi käsitlemine riigivälise organisatsioonina on samuti üks soovmõtlemise ilming.

Ameerika Ühendriikide eestvõttel on käivitunud tahtekoalitsioon õhurünnakute läbiviimiseks Islamiriigi positsioonidele ning militaarabi osutamisseks opositsioonilistele rühmitustele, sealhulgas kurdide sõjalisele organisatsioonile Peshmergale, mis on osutunud kõige võitlusvõimelisemaks jõuks võitluses Islamiriigiga. 2015 jaanuari lõpus võtsid nad tagasi strateegiliselt tähtsa Kobani linna Türgi ja Süüria piiril. Operatsioonil Inherent Resolve osalevad NATO, Euroopa Liidu ja Pärsia Lahe Koostöönõukogu liikmesriigid. Pärsia lahe Koostöönõukogu liikmed Bahrein, Katar, Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraadid osalevad rünnakutes sihtmärkidele Süürias, Ameerika Ühendriigid, Suurbritannia, Jordaania ja Maroko nii Süürias kui Iraagis, suur osa Euroopa riike, Austraalia, Kanada ja Uus-Meremaa ainult Iraagis. 3. jaanuaril hukkasid Islamiriigi äärmuslased vangilangenud Jordaania hävituslenduri Muath Safi Yousef al-Kasasbehi tuleriidal. Õhurünnakute toetusel on Iraagi valitsusväed sisenenud Saddam Husseini kodulinna Tikritisse ning kurdide Peshmerga on alustanud operatsiooni Mosuli tagasivõtmiseks. Süüria olukorra muudab keeruliseks president Assadi vastuseis õhurünnakutele, sest ta kardab, et välissekkumist võidakse kasutada tema kukutamiseks. Ameerika Ühendriikide välisminister John Kerry on siiski teatanud valmisolekust pidada läbirääkimisdi Süüria valitsusega, mille tema ametkond küll peagi ümber lükkas.

Islamiriigist on saanud müüt, mis vajab murdmist. Totaalne meedia olnud varmas looma müüte, mis pakuvad tegelikkuse asemele mustvalget Hollywoodi stiilis märulit, mis rahuldab pööbellikku lihtsameelsust. Müüdi tulevik sõltub paljuski erinevate jõudude võimest ja soovist teha koostööd sellega võitlemisel. Islamiriigi edu tugineb paljuski tema vastu võitlevate jõudude lõhestatusele ja omavahelisele sallimatusele. Ameeriklased kardavad Assadi võimulpüsimist, Türklased kardavad Kurdistani riiki, Iraan kardab sunniitide mõju tõusu, Iisrael kardab Iraani mõju tõusu, Venemaa kardab Assadi kukutamist, sunniidid kardavad šiiite, šiiidid kardavad sunniite, kurdid kardavad araablasi ja türklasi ja nii edasi ja nii edasi, mis muudab piirkonnas mängitava strateegilise malemängu  lahendamatuks patiseisuks, mille arvel Islamiriik ainult tugevneb. Nad on olnud edukad Lääne ühiskonnas pettunud noorte kaasamisel, pakkudes neile alternatiivset revolutsioonilist ideoloogiat. Ilmselt ei peitu oht niivõrd Islamiriigi eest sõdima läinud sõdalaste tagasitulekul, sest nemad on oma valiku teinud, vaid ideoloogilise rahutuse levimisele edasi Lääne tsivilisatsiooni aladele.  Islamiriik ei ole religioosne liikumine, vaid religioosseid sümboleid kasutav poliitiline organisatsioon. Islamiriik on vägivaldne, kuid nende vägivald on ratsionaalne, mis esindab kindlat eesmärki. Nad ei esinda islamiusuliste enamust, vaid selle motiveeritud vähemust, kelle hääl kõlab Novgorodi WC-l lihtsalt kõvemini kui teistel.

Islamiriigi naisbrigaad al-Khansaa. Foto: http://i1.mirror.co.uk/incoming/article4890668.ece/alternates/s615/Al-Khansaa-brigade.jpg

17 kommentaari (+add yours?)

 1. Hindrek
  märts 21, 2015 @ 12:55:44

  Põhjalik ülevaade Islamiriigist viib paratamatult mõtted sellele, kas rahvusvaheliste suhete või politoloogia vaatevinklist nähtud loost järelduv reaalsus võiks olla kuidagi mõjutatav teistsuguses suunas kulgema, kui kellelgi võiks olla selline soov (riigid; koalitsioon; ühinenud rahvad).

  Ajaloolist muutumatust abiks võttes tundub, et Islamiriigi tekkimine ja loomine sarnaneb paljuski NSVL tekkimise ja loomise algusaegadega. Viimane kooles, sest ideoloogia ei saa rahva vastu. Islam on küll haaravam kui üksik ideoloogia (kommunism; sotsialism), olles usundina universaalsem, kuid nagu ideoloogia elustamiseks oli vaja juhtivat rahvast (venelased), pole ka usund (Islamiriik) võimalik ilma rahvata. Selles osas on Islamiriik veel ebaselge nähtus.

  Looduslikult troopilises ja ekvatoriaalses vöötmes paikneval Islamiriigil on toidu saamiseks vaja niisutust (viljakad mullad; kõrbed), selle puudumine või hävitamine võib rahva nälga jätta. Esimesed tsivilisatsioonid tekkisid just nendes kliimavöötmetes, mis ei tähenda, et tänapäevased samas ellu suudaksid jääda. Islamiriigi tsivilisatsioon on aga võtme tähtsusega maailmavaateliste küsimuste kõrval.

  Kui räägitakse vägivallast, et vägivalla monopol peaks kuuluma riigile, siis unustatakse edasi küsimast, millisest vägivallast räägime. Riigil (nagu isikulgi) pole mingit õigust (eesõigust; privileegi; monopoli) tegelikult füüsilist vägivalda tarvitada rahu ajal, üksnes sõja ajal enesekaitseks. Vägivalla monopolist rääkides tuleks rääkida selgelt psühholoogilisest vägivallast (psühholoogiline vägistamine), millist monopoli riik omab.

  Ainult rahvas suudab sellist monopoli taluda. Kas Islamiriigi ideoloogia kandjad on valmis (ja kui kaua) seda taluma? Kes on Islamiriigi saabumisel isikud?

  Vasta

  • personainfieri
   märts 21, 2015 @ 14:18:03

   “ideoloogia elustamiseks oli vaja juhtivat rahvast (venelased), pole ka usund (Islamiriik) võimalik ilma rahvata.”
   On küll, peale rahvusliku identiteedi või esineda millelgi muul põhinevaid kollektivistliku ühtekuuluvuse konstruktsioone, sh usuline (islamiriigi sunni araablastele on sunniitlik ehk õigeusklik aafriklane lähedasem kui šiia araablane), ideoloogiline (kõigi maade proletaarlased, ühinege), rassiline, sooline, liigiline (nt lollid inimeste ja reptiloidide vastu) jne.

   Vasta

   • Hindrek
    märts 21, 2015 @ 16:44:13

    Kõigist nimetatud ja võimalikest identiteedi liikidest (väljamõeldud või tegelik), mis iseenesest pole lihtsalt “kollektivistliku ühtekuuluvuse konstruktsioon” või “lähedus”, on jätkusuutlikuks osutunud siiski üksnes hõimuline. Selle jätk rahvuslik identiteet on alles moodsa aja nähtus.

    Kuna Islamiriigi identiteedi kandja pole selge, siis on raske pikka iga ennustada. Isegi juhtiva rahvaga kommunistlik ideoloogia suutis end kehtestada alla saja aasta, mingit nõukoguse rahva identiteeti ei tekkinud.

 2. personainfieri
  märts 21, 2015 @ 14:09:44

  Endine USA vägede juhataja Iraagis ning hilisem Luure Keskagentuuri peadirektor David Petraeus peale Iraagi külastamist: ta ei näe Islamiriiki ainsa ja kõige suurema probleemina ameeriklaste jaoks Iraagis.
  http://www.washingtonpost.com/blogs/worldviews/wp/2015/03/20/petraeus-the-islamic-state-isnt-our-biggest-problem-in-iraq/

  Vasta

 3. personainfieri
  märts 21, 2015 @ 18:34:32

  Islamiriiki kahtlustatakse genotsiidis jeziidide vastu
  https://news.vice.com/article/un-details-how-the-islamic-state-may-have-commited-genocide-against-the-yazidis
  Kes on jeziidid?
  http://joshuaproject.net/people_groups/20455/IZ
  Zoroasterlike sugemetega kurdi keelt rääkiv sekt Sinjari mägedes, kes usuvad, et maailma juhivad seitse peainglit ning Kristus on Jumala valgus.
  Jeziidide teenistus Laleshi templis
  http://www.ibtimes.co.uk/photo-gallery-iraqs-yazidi-kurds-their-holiest-site-lalesh-temple-1460354

  Vasta

  • personainfieri
   märts 21, 2015 @ 19:14:33

   Jeziidide kohta selline fakt, et neid on peetud ka kuradikummardajateks, kuna nende peaingli Malak-Tawousi (Paabulinnuingli) üks nimesid on Shaytan. Malak-Tawousi mütoloogia sarnaneb veidi Luciferi pärimusele, sest ka Paabulinnuingel visati taevast välja, kuid jeziidi mütoloogia järgi võeti sinna hiljem tagasi.

   Vasta

 4. personainfieri
  märts 21, 2015 @ 19:21:09

  History of the Yezidi 2013 Children of the Sun

  Vasta

 5. personainfieri
  märts 22, 2015 @ 13:25:53

  Bardo muuseumi ründamine Tunises – video
  http://www.aljazeera.com/news/2015/03/tunisia-airs-video-gunmen-bardo-museum-attack-150322052735551.html
  Ründajad, 20-aastane Yassine Laabidi ja 26-aastane Hatem Khachnaoui, kes tapsid 21 turisti, said väljaõppe Tuneesias ning hukkusid päästeoperatsiooni käigus. Tuneesia presidendi sõnul on kokku umbes 10 000 Tuneesia päritoluga džihadisti, kellest 500-600 on pöördunud pingekolletest tagasi Tuneesiasse. Džihadistid teevad edukat propagandat sotsiaalsete probleemidega maadlevate noorte seas, kellel pole tööd ning on eluga pahuksisse sattunud.

  Vasta

 6. personainfieri
  märts 22, 2015 @ 13:43:34

  Vasta

 7. personainfieri
  märts 22, 2015 @ 20:35:44

  Vasta

 8. personainfieri
  apr. 04, 2015 @ 10:43:08

  Inimõiguslaste sõnul alustas Islamiriik võitlust “hipsteritega”
  http://uudised.err.ee/v/valismaa/573823d8-dfcb-48b1-980a-880a581e834f
  Äärmusrühmituse Islamiriik võitlejad kehtestasid Süürias Raqqa linnas korra, mille kohaselt ähvardab vanglakaristus mehi, kes kannavad kitsaid teksapükse ja kuulavad mobiiltelefonist muusikat.
  Lisaks pannakse vangi suitsetajad ja need, kes palvusele hiljaks jäävad, teatas Süüria inimõiguslaste veebileht raqqa-sl.com.
  Korra vastu eksijad pannakse 10 päevaks vangi ning selle aja jooksul peavad nad läbima “islamiseaduste kursuse”. Pärast 10 päeva möödumist tuleb kinnipeetavatel teha test ning need, kes seda ei läbi, peavad vanglas olema nii kaua, kuni nad ülesannetega hakkama saavad.

  Vasta

 9. ckrabat
  juuli 23, 2015 @ 12:55:25

  Graeme Wood: What ISIS Really Wants
  http://www.theatlantic.com/features/archive/2015/02/what-isis-really-wants/384980/
  The Islamic State is no mere collection of psychopaths. It is a religious group with carefully considered beliefs, among them that it is a key agent of the coming apocalypse. Here’s what that means for its strategy—and for how to stop it.

  Vasta

 10. ckrabat
  nov. 30, 2015 @ 17:53:23

  Meet The Man Who Funds ISIS: Bilal Erdogan, The Son Of Turkey’s President
  http://www.mintpressnews.com/211624-2/211624/

  Vasta

 11. ckrabat
  nov. 30, 2015 @ 17:55:52

  Washington’s Syria “Strategy” In Complete Disarray As “Ally” Turkey Bombs US-Armed Rebels
  http://www.mintpressnews.com/washingtons-syria-strategy-in-complete-disarray-as-ally-turkey-bombs-us-armed-rebels/210786/

  Vasta

 12. personainfieri
  dets. 04, 2015 @ 18:18:01

  Vasta

 13. personainfieri
  dets. 27, 2015 @ 13:44:01

  IS leader urges uprising in Saudi, attacks in Israel: recording
  http://news.yahoo.com/leader-urges-uprising-saudi-attacks-israel-recording-175508370.html

  Vasta

 14. ckrabat
  märts 28, 2016 @ 19:47:20

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

märts 2015
E T K N R L P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: