Islamiriik (Da’ish) II- Islamiriigi juhid, võitlejad ja ohvrid

@ckrabat
Islamiriigi juhist kaliif Ibrahimist oli juttu selle sarja esimeses osas, kuid käesolevas osas püüan anda ülevaate laiemast taustsüsteemist. Nende juhtimisstruktuur on salajane, aga üht-teist on siiski välja imbunud. Tähelepanuväärne, et suur osa tänase Islamiriigi juhtidest on endised Iraagi armee ohvitserid Saddam Husseini baathistlikest relvajõududest. Ibrahimi asetäitja on sõjaväelane Abu Ali al-Anbari, kes vastutab operatsioonide eest Süürias. Ta pärineb kuuldavasti Põhja-Iraagist Mosuli lähedalt ning teenis Saddam Husseini ajal Iraagi armees välja kindralmajori pagunid. Teda ei peeta islami suureks asjatundjaks ning Islamiriigis tegeleb põhiliselt maiste asjadega, sh sõjaliste operatsioonide juhtimisega. Al-Anbari kuulus varem teise äärmusorganisatsiooni Ansar al-Islami ridadesse, kuid löödi sealt väidetavalt korruptsioonisüüdistustega minema. Eelmise aasta lõpus hukkus Mosuli lähedal tema eelkäija Abu Muslim al-Turkmani (Fadel Ahmed Abdullah al-Hiyali), kes vastutas sõjaliste operatsioonide eest Iraagis. Al-Turkmani oli endine Iraagi armee eliitüksuse Vabariikliku Kaardiväe kolonelleitnant. Islamiriigi sõjaline juht on praegu arvatavasti endine Saddam Husseini Iraagi armee õhukaitse kolonel Abu Ayman al-Iraqi, kes 2014. aastal asendas taas endist Iraagi armee ohvitseri, Mosuli vallutamisel hukkunud Abu Abdulrahman al-Bilawit. Islamiriigi kõneisik on Süüria päritoluga Abu Mohammad al-Adnani al-Shami (Taha Subhi Falaha), keda on peetud ka Süüria emiiriks. Al-Adnani kuulus al-Zarqawi kõrval nende esimeste välisvõitlejate hulka, kes organiseerisid islamistide vastupanu Iraagis peale Saddam Husseini kukutamist 2003. a.

Kõige kuulsam Islamiriigi välikomandör on kahtlemata punase habemega Abu Omar al-Shishani (sündinud Tarkhan Batirashvili), endine Gruusia armee seersant, kes osales 2008. a. Venemaa-Gruusia sõjas. Al-Shishani juhtis varem Jabhat al-Nusra lipu all võitlevat tšetšeenidest ja teistest venekeelsetest džihaadivõitlejatest koosnevat eliitüksust Jaish al-Muhajireen wal-Ansar (Muhajireeni brigaad), kuid 2013. aasta suvel liitus Islamiriigiga. Tarkhan Batirashvili sündis tšetšeenidega asustatud, kuid Gruusiale kuuluvas Pankisi orus, tema isa oli kas grusiin või ristiusu vastuvõtnud tšetšeen, islamiusuline ema kuulus aga kisti (Pankisi oru tšetšeenid) etnilisse gruppi. 2010. a. diagnoositud tuberkuloosi tõttu ei õnnestunud tal ohvitseriks saada ning oli sunnitud Gruusia relvajõududest erru minema. Sama aasta sügisel vahistati ta illegaalse relvakaubanduse süüdistusega. Peale vabanemist 2012. aastal lahkus ta riigist ning jõudis Türgi ja Egiptuse kaudu mässavasse Süüriasse. Kui palju sõdalasi Islamiriigi lipu all tegelikult võitleb, siin on raske midagi kindlat väita, sest andmed varieeruvad üsna tugevasti. CIA hinnangul võib tegemist olla u 30 000 võitlejaga, teised allikad pakuvad 70 000, Süüria Inimõiguste Keskus 80 – 100 000 ning kurdide juhid on rääkinud isegi kuni 200 000 pealisest armeest. Kuna paljud džihaadirühmitused on üsna iseseisvad, kes võivad vabalt võidelda erinevate lippude all ning patroone vahetada, siis jääbki selgusetuks, kui palju neist on tegelikult Islamiriigi musta lipu alla koondunud.

Kaliif on nii Süürias kui Iraagis ametisse seadnud kohalikke omavalitsusi juhtivad 12 kuberneri. Islamiriigi sõjalist ja ideoloogilist tegevust koordineerib kolmeliikmeline sõjanõukogu (Shura nõukogu), millele on antud laialdased volitused. Neil on õigus vallandada ja karistada ametiisikuid, kui need leitakse süüdi eksimustes islami seaduste vastu, samuti on nemad otsustanud vangide näidishukkamiste korraldamise. Tsiviilküsimuste eest vastutab kaliifi seitsmest nõunikust koosnev valitsuskabinet. Näiteks Abu Salah (Muafaq Mustafa Mohammed al-Karmoush) vastutab rahandusküsimuste eest, Abu Abdul Kadr (Shawkat Hazem al-Farhat) majandusküsimuste eest ning Abu Louay (Abdul Wahid Khutnayer Ahmad) julgeolekuküsimuste eest. Islamiriigi rahalaekad on lisaks efektiivsele maksustamispoliitikale täienenud eraannetustest põhiliselt Pärsia lahe naftariikidest , aga päris olulisel määral ka nafta ja elektrienergia müügist. Islamiriik kontrollib Süüria naftaleiukohti Deir al-Zouri provintsis ning on toodangut läbi vahendajate suutnud müüa isegi Süüria valitsusele, kuigi liitlaste õhurünnakud on naftatoodangut viimasel ajal pärssinud. Hangeldatud on kultuuriväärtustega ja praktiseeritud on elundikaubandust. Mitmed analüütikud peavad seda kõige rikkamaks vastupanurühmituseks Süürias ja Iraagis, mistõttu tema read on kiiresti täienenud ning nad on isegi rääkinud kavatsustest võtta kasutusele omaenese kuld-, hõbe- ja vaskmündid. Islamiriigi aladel kehtiv vali kord on mõneti isegi soodustanud kaubavahetust, sest erinevalt teiste opositsiooniliste rühmituste kontrollitavatest aladest ei võeta seal altkäemaksu. Relvastust on hõivatud Süüria ja Iraagi vägedelt, kuid muretsetud ka mustalt turult. Uustulnukatele antakse kõrgetasemelist väljaõpet mobiilsetes väljaõppelaagrites, mida on õhust ja satelliitide abil raske avastada.

Segaseks on jäänud Islamiriigi suhted teiste sunniitlike vastupanujõududega Iraagis. Saddam Husseini lähikonda kuulunud 72-aastane Izzat Ibrahim al-Douri on seni kõrgeim baathistliku Iraagi võimukandja, keda pole suudetud tabada. Alates 2007. a.-st on ta ka keelustatud BAATH partei juht Iraagis. Iraagi armee feldmarssal al-Douri on liitunud sufistliku Naqshbandi orduga ning väidetavalt osales koos Islamiriigiga Mosuli hõivamisel. Hiljem on tulnud teateid, et kaks rühmitust on omavahel tülli pööranud. Islamiriik on tülis ka konkureerivat al-Qaeda kaubamärki esindavate islami äärmusrühmitustega, sh Süürias võitleva Jabhat al-Nusraga, aga ka pushtude Talibaniga Afganistanis. Kui Jabhat al-Nusra põhieesmärk on Assadi kukutamine Süürias, siis Islamiriigi moto on “jäämine ja laienemine” ja nad ehitavad konkreetselt üles oma riiki. Mõlema rühmituse vastuolud said alguse soovist mängida juhtivat rolli islamistide vastupanuliikumises Süürias. Kui Osama bin Laden õppis inseneriks, Ayman al-Zawahiri oli tunnustatud kirurg ja Abu Musab al-Zarqawi hariduslik taust oli üldse puudulik, siis erinevalt paljudest islami äärmusrühmituste liidritest on kaliif Ibrahimil vaimulik haridus. Ta seadis kahtluse alla al-Zawahiri kompetentsi islami seaduste alal ja üritas Jabhat al-Nusrat liita Islamiriigiga, mille seisis vastu selle rühmituse juht ja al-Zawahiri soosik Abu Muhammad al-Julani. Veebruaris 2014 katkestas al-Qaeda kõik suhted Islamiriigiga. Novembris üritati veelkord luua islamistlike jõudude koalitsiooni Süürias, kuid läbirääkimised ei jõudnud kokkulepeteni.

Islamiriigi kaubamärgiks on saanud juba al-Zarqawi poolt juurutatud võikad rituaalmõrvad, mis tekitasid legendi “Džihaadi Johnist”, perfektse briti inglise keelega timukast, kes on läbi viinud mitmeid pantvangistatud lääne pantvangide hukkamisi. 26-aastane Mohammed Emwazi (Muhammad Jassim Abdulkarim Olayan al-Dhafiri) sündis Kuveidis ja elas alates kuuendast eluaastast Suurbritannias. Emwazi lõpetas bakalaureusekraadiga Westminsteri ülikooli IT ja ärijuhtimise alal. Väidetavalt kuulub ta neljaliikmelisse timukate üksusesse “the Beatles”, mille liikmed on saanud endale hüüdnimed kuulsa ansambli nelja liikme järgi. 19. augustil 2014 hukati pea mahalöömisega USA vabakutseline ajakirjanik James Foley. 2. septembril järgnes teise USA ajakirjaniku Steven Sotloffi hukkamine. 13. septembril hukati Briti humanitaarabitöötaja David Haines ning 3. oktoobril tema kolleeg Alan Henning. 16. novembril läkitati video USA humanitaarabitöötaja Peter Kassigi hukkamisest. 2015. a. jaanuaris tapeti Jaapani kodanikud Haruna Yukawa ja Kenji Goto. Pea maharaiumise läbi on hukatud veel 21 Süüria sõdurit, Liibanoni armee seersant sunniit Ali al-Sayyed ja sõdur Abbas Medlej, 10 kurdi võitlejat Kobanes. 7. septembril 2014 hukati pea maharaiumisega Iraagi teleoperaator Raad al-Azzawi, 2015 jaanuaris aga kurdi Peshmerga ohvitser Hujam Surchi. Septembris 2014 hukati Alžeerias Islamiriigi sõprusrühmituse poolt Prantsusmaa alpinist Hervé Gourdel ja 2015 veebruaris Liibüas 21 kopti kristlast. Tihti on Islamiriigi propagandavideotes timukate rolli asetatud lapsed.

Islamiriik on tekitanud korvamatut kahju kultuurimälestiste hävitamisega Iraagis, Süürias ja Liibüas. Selle tarvis on loodud isegi eriüksus Kata’ib Taswiyya. Arvatakse, et ainuüksi Mosuli piirkonnas on hävitatud vähemalt 28 kultuuripärandisse kuuluvat muistist. 2014. a. suvel hävitati Al-Qubba Husseiniya šiiidi mošee Mosulis, Jawad Husseiniya mošee and ning Saad bin Aqeel Husseiniya pühamu Tal Afaris, prohvet Joona hauamošee (Nabi Yunus) ja prohvet Danieli ning Püha Jüri hauad Mosulis, Neitsi Maarja kirik ja Püha Ahadoamah roheline kirik (7.sajandist) Mosulis, samuti palju teisi pühamuid. Kultuurivara hävitati buldooserite ja lõhkeainetega. 2015 jaanuaris laskis Islamiriik õhku suure osa Ninive müürist Iraagis. Raqqas lükati buldooseritega ümber Assüüria aegast pärit värav lõvi skulptuuriga. Paljud Mosuli muuseumis hoitavad kultuurivarad on lõhutud ja rüüstatud. Süstemaatiliselt on hävitatud 3.-2. saj. eKr asutatud Hatra kindluslinna ning 13. saj. eKr kuningas Shalmaneser I poolt asutatud muistset Nimrudi linna Ninive tasandikul, mis oli sajandeid Assüüria pealinnaks. Märtsis on hävitatud kultuuripärandi nimekirja lisandunud Püha Jüri Assüüria klooster 10. sajandist ja kaldea katoliiklik seminar Mosuli lähedal. Nimekiri Islamiriigi kultuurigenotsiidi tagajärgedest ei ole mõistagi täielik.

sotloff2

Jihadi John ja Steven Sotloff

Foto: http://pamelageller.com/wp-content/uploads/2014/09/sotloff2.jpg

14 kommentaari (+add yours?)

 1. personainfieri
  märts 17, 2015 @ 23:18:49

  Inside ISIS and the Iraq Caliphate

  Vasta

 2. personainfieri
  märts 17, 2015 @ 23:27:57

  Uncut Chronicles: ISIS/ISIL forges bloody caliphate in Iraq (RAW Timeline)

  Vasta

 3. huviline
  märts 18, 2015 @ 07:49:11

  Mõned küsimused:

  Kas Islamiriigi juristist juht (Ibrahim) tugineb oma tegevuses üksnes koraanile või on tal ka mingi ilmalik põhiseadus (konstitutsiooniline akt), millele tugineda, kui ta soovib oma riiki ehitada (seab kubernere ametisse) ehk tegeleda haldusega?

  Kas IT spetsialistist Emwazi haldab mingeid servereid, või kuidas üldse nende mobiilne andmeside on korraldatud, kes opereerib (4G)?

  Kui suur osa võitlejatest võivad olla palgasõdurid (tsetseenid vms), samuti kas palga kohta on midagi teada ja relvastuse kohta?

  Milline on Islamiriigi poliitiline seotus (rahv.org, riigid) lähiümbruses ja maailmas, mis teeb nad tugevaks või nõrgaks, või on neil soov asjad üksnes omal maal korda saada (sisepoliitilised ambitsioonid)?

  Vasta

  • personainfieri
   märts 18, 2015 @ 09:58:59

   2. Emwazi on hariduse poolest IT-mees, kuid hetkel töötab karistusüsteemis. Samas on Islamiriigil korralik propagandateenistus, kus interneti kasutatakse uute võitlejate värbamiseks ning ideoloogia levitamiseks. Juba 2006. a. rajati Furqani meediatalitlus, mis levitab vastavasisulisi CD-sid, DVD-sid, postereid, brošüüre ja netipropagandat. 2014 rajati al-Hayat meediakeskus tegeleb läänreriikidele suunatud inglise-, saksa-, vene- ja prantsusekeelse propagandaga. Nad annavad mitmes keeles välja digitaalset ajakirja Dabiq. Ajnad’i meediakeskus tegeleb audiopropaganda levitamisega 23 keeles. Nad tegutsevad aktiivselt Twitteris ja Facebookis ning on üritanud seni küll tulemusteta üle võtta mõningaid väiksemaid alternatiivseid sotsiaalmeediavõrgustikke nagu Diaspora, Quitter, Friendica jt
   3. Välisvõitlejatest tuleb juttu kolmandas osas. Tšetšeenide ja teiste põhjakaukaaslaste osakaal võib ulatuda vahemikku 800-1500, kuid üsna palju sõdib neid veel teiste islamirühmituste lipu all. Tekstis esinev klipp lapsmõrtsukast on arvatavasti 12-aastasest kasahhi poisist, kuid kindlasti sõdib nende ridades usbekke jt Kesk-Aasia rahvaid. Eestist on avalikult teada ühe võitleja siirdumine (Ivan Sazanakov).
   Relvastuse kohta on teada, et nende saagiks on Iraagis langenud üks nõukogude päritoluga rünnakuhelikopter Mil Mi-28 ja mõned hävitajad Mig-21. Süürias on nad hõivanud mõned Iraani päritoluga droonid. Süüria armeelt on kaaperdatud mõned nõukogude päritoluga õhutõrjekahurid ja raketiheitjad ning Iraagist u 50 USA haubitsat. Nõukogude ja USA päritoluga soomusmasinad, aga samuti nõukogude päritolu tankid T-55, T-62 ja T-72 (sõjasaagina Süüriast ja Iraagist). Sõidukid, käsirelvad, tankitõrje ja õhutõrjerelvad. Lõhkeainet ja pomme valmistavad ise. Väidetavalt on nende kätte langenud ka Süüria ja Saddami aegsed Iraagi keemiarelvavarud (kloriin).
   4. Ükski riik neid ei tunnusta, kuid nad teevad koostööd teiste äärmusrühmitustega, kes on andnud neile truudusevande (nt Boko Haram, Abu Sayyaf jt). Islamiriigi lipu sall sõditakse peale Iraagi ja Süüria veel Liibüas ja Egiptuses, kuid nende võitlejaid on nähtud veel mitmes teises kohalikus pingekoldes (sh Jeemen, Afganistan). Umbes 4200 võitlejat arvatakse painevat Jordaania territooriumil.

   Vasta

 4. personainfieri
  märts 18, 2015 @ 09:03:01

  1. Ibrahim ei ole lääne mõistes jurist, vaid teoloog ja šariaadi asjatundja, nagu kristlikus teoloogias on spetsiifiline valdkond kirikuõigus.
  Mis on šariaat?
  http://www.cfr.org/religion/islam-governing-under-sharia/p8034
  Konstitutsiooni asendab koraan ning asjatundjad, teoloogid ja juristid, tõlgendavad islami seadusi.
  Tegeletud on erinevate huvigruppide õigustega. Islamiriik on vastu võtnud naiste konstitutsiooni.
  http://www.iraqinews.com/iraq-war/document-10000-words-represents-isis-womens-constitution/
  Islamiriigi tagab naistele stabiilse ja muretu elu: naised saavad abielluda 9-aastaselt, peavad kandma peakatet (niqabi), käed ja jalad peavad olema kaetud ja nad ei tohi kanda liibuvaid riideid ning kasutada kosmeetikat. Vastutusekoorem nende heaolu eest on asetatud meeste õlgadele.
  Siin on välja toodud mõned islamiriigi elukorralduslikud põhimõtted sh teiseusuliste õiguslik seisund
  http://www.answering-islam.org/NonMuslims/rights.htm

  Vasta

 5. personainfieri
  märts 18, 2015 @ 12:11:21

  USA veterani süüdistatakse Islamiriigi äärmuslaste toetamises
  http://maailm.postimees.ee/3126397/usa-veterani-suudistatakse-islamiriigi-aarmuslaste-toetamises
  47-aastane New Jersey osariigist pärit Tairod Nathan Webster Pugh püüdis süüdistuse kohaselt reisida Süüriasse ning liituda äämuslastega, kirjutab BBC. Kohtudokumentide andmetel reisis ta 10. jaanuaril oma toonasest elukohast Egiptuses Türki, et minna sealt edasi Süüriasse, ent ta peeti Istanbuli lennujaamas kinni.

  Vasta

 6. personainfieri
  märts 18, 2015 @ 21:57:27

  Lähis-Ida sotsiaalmeedia satiir: Islamiriigi militaarjuht näeb välja nagu kebab
  http://elu24.postimees.ee/3126597/lahis-ida-sotsiaalmeedia-satiir-islamiriigi-militaarjuht-naeb-valja-nagu-kebab

  Vasta

 7. personainfieri
  sept. 11, 2015 @ 11:10:23

  Islamiriigi juhi endine ori: ma tahan, et maailm teaks, kui kuri ta on
  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/islamiriigi-juhi-endine-ori-ma-tahan-et-maailm-teaks-kui-kuri-ta-on?id=72426143
  Originaal: Convert or die: ISIS chief’s former slave says he beat her, raped U.S. hostage
  http://edition.cnn.com/2015/09/09/middleeast/al-baghdadi-isis-slave/
  American Kayla Mueller was forced to marry ISIS leader Abu Bakr al-Baghdadi, subjected to rape, torture: fellow captive
  http://www.nydailynews.com/news/world/kay-mueller-forced-marry-isis-leader-report-article-1.2353510

  Vasta

 8. personainfieri
  märts 09, 2016 @ 09:25:23

  Mõningate teadete kohaselt on Abu Omar al-Sishani (Tarkhan Batirashvili) USA õhurünnakutes surma saanud. Tõsi, selliseid teateid on varemgi esinenud.
  http://www.msn.com/en-us/news/world/islamic-states-minister-of-war-likely-killed-in-us-air-strike-officials/ar-AAgxCvq?ocid=spartanntp

  Vasta

 9. personainfieri
  märts 26, 2016 @ 07:39:29

  USA õhurünnakuga tapeti Abd al-Rahman Mustafa al-Qaduli (sõjanimedega Abu Ala al-Afri, Hajji Imam), endine füüsikaõpetaja Tal Afarist ja väidetavalt kaliif Ibrahimi asetäitja, kes liitus al-Qaedaga 1998 Afganistanis, kuid 2004 liitus selle Iraagi haruga Zarqawi juhtimisel. Arvatakse, et al-Qaduli tegeles Islamiriigi strateegilise juhtimisega koordineeris IS administratsiooni tegevust ja finantsjuhtimist. Al-Qaeda veteranina pooldas ta suhete jätkumist al-Qaedaga ja olevat olnud bin Ladeni favoriit IS juhi kohale.
  http://www.nytimes.com/2016/03/26/world/middleeast/abd-al-rahman-mustafa-al-qaduli-isis-reported-killed-in-syria.html?_r=0

  Vasta

 10. ckrabat
  märts 28, 2016 @ 18:14:05

  Vasta

 11. ckrabat
  märts 28, 2016 @ 19:37:21

  2015.aasta oktoobris abiellus kaliif Ibrahim Ninivehis sakslanna Diane Krugeriga, kes määrati Daeshi naisteosakonna juhiks, sh juhtis ta al-Khansa naistebrigaadi. Iraagi meedia andmetel on Kruger nüüd koos kahe kaaslasega põgenenud.
  http://www.jpost.com/Middle-East/ISIS-Threat/Report-ISIS-leaders-German-wife-escapes-the-organizations-territory-in-Iraq-446417

  Vasta

 12. personainfieri
  apr. 01, 2016 @ 15:06:25

  Ex-wife of Isis warlord Abu Bakr al-Baghdadi says he was ‘normal family man’
  http://www.ibtimes.co.uk/ex-wife-isis-warlord-abu-bakr-al-baghdadi-says-he-was-normal-family-man-1552555?utm_source=yahoo&utm_medium=yahoo_news&utm_campaign=rss&utm_content=/rss/yahoous
  In an interview with Swedish website Expressen, al-Dullmaini who has fled Syria, said that she had no idea about his murderous ambitions and terrorist ideals. She said: “I married a normal person who was a university lecturer. At the time his name was Hisham Mohammad.” Describing the 57th most powerful man in the world according to Forbes, she said: “He was a family man. He went to work and came home to his family. “He didn’t even take part in the resistance movement. How he then became Emir of the most dangerous terrorist organisation in the world is a mystery to me.”

  Vasta

 13. personainfieri
  juuni 03, 2017 @ 22:40:40

  Terror spokesman Abu Sulayman al-Muhajir on a new Islamic state
  https://www.thesaturdaypaper.com.au/2017/06/03/terror-spokesman-abu-sulayman-al-muhajir-new-islamic-state/14964120004735
  “Baghdadi has the brain the size of a peanut. A serious airhead, an idiot. I seriously had my bubble burst when I met him for the first time. I expected someone much deeper. He is not a sophisticated thinker. He’s a blustering buffoon. I’d describe him as having [US president] Bush’s intellect and Trump’s temperament. He was always ranting about the most childish issues. ‘Bring Julani to me now,’ he’d say. ‘How dare he not come and see me face to face?’ Very childish. And a horrible liar.” Abu Sulayman also asserted: “Baghdadi is not ISIS,” claiming his title of caliph is “just a name” and that “other people are running the show”. When I asked whether these “other people” were Saddam-era Baathists, he replied: “Not Baathists. Others in the organisation.”

  Unsurprisingly, Abu Sulayman welcomes the demise of Daesh. He described the group as a “bunch of criminal thugs acting in the name of Islam”, and believes their lust for indiscriminate acts of violence fails to serve the interests of what he calls “the cause”, the goal of establishing a legitimate Islamic nation in what is still, at least for now, Syria. “The Islamic ummah at large needs to work together to establish the foundations of what will be an extremely complex system,” Abu Sulayman said. “A caliphate is not necessarily the ultimate goal now. Sovereignty is the objective. Being able to independently rule our lands by our belief system, without serving the interests of another state. We don’t want to be a satellite state. Is that too much to ask?”

  When I asked whether al-Qaeda would have any involvement in this would-be future Islamic nation, Abu Sulayman said, “I can tell you with 100 per cent certainty, al-Qaeda no longer exists in Syria. The media said [the renaming of al-Nusra to Jabhat Fateh al-Sham] was a game, a PR strategy. It’s not. But the media get things wrong too often anyway. I put all my effort into that goal. Zawahiri is not the emir of JFS. He is not a member. He has no authority. He has no influence.”

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

märts 2015
E T K N R L P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: