Kas EKRE wunderkind Jaak Madison päästab Prokrustese sängi sattunud Eesti? II

@ckrabat
Paremäärmuslike jõudude ristisõda Euroopa vastu on tasapisi kogunud jõudu ning konservatiivsete väärtuste kaitsmise lipu all on nad oma kasvatanud mõju üle terve kontinendi. Prantsusmaa Front National (Rahvusrinne) [23(74)MEP – europarlamendi liiget; 2(577)MNP – rahvusliku parlamendi liiget] perekond Le Pen’i juhtimisel on tõusnud riigi suuruselt kolmandaks erakonnaks ning oli edukas möödunud aastal toimunud Euroopa Parlamendi valimistel. Peale valimisi sõlmisid nad liidulepingu Austria Vabadusparteiga [4(18)MEP; 40(183)MNP] ja Itaalia Põhjaliigaga [5(73)MEP; 18(630)MNP] ja moodustasid Euroopa Rahvuste ja Vabaduse Liikumise, kuid nende mõttekaaslasi on erinevates Euroopa riikides palju rohkem. Paremäärmuslike liikumistena paistavad silma veel Ungari Jobbik [3(21)MEP; 23(199)MNP], Hollandi Vabaduspartei [4(26)MEP; 22(225)MNP], Poola Uus Parempoolne Kongress [2(51)MEP], Kreeka Kuldne Koidik [3(21) MEP; 17(300)MNP], Kreeka ANEL [13(300)MNP], Rootsi Demokraadid [2(20) MEP; 49 (349)MNP], Soome Põlissoomlaste Partei [2(13)MEP; 37(200)MNP], Ühendkuningriigi Iseseisvuspartei – UKIP[23(73)MEP; 5(1404)MNP], Taani Rahvapartei [4(13); 22(179)MNP] ja paljud teised. Arusaadavatel põhjustel ei saa sellest nimekirjast välja jääda ka Eesti äärmusparempoolsed jõud, mille liidriteks pürgivad perekond Helme Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja Eesti Iseseisvuspartei.

EKRE (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond) jõudis neist esimesena Eesti parlamenti, kogudes 2015. aasta valimistel 8,1% häältest ja 7 kohta Riigikogus. EKRE kasvas välja kunagisest kolhoosiesimeeste Rahvaliidust, mis peale poliitilist pankrotti ja puhastumist võttis suuna paremäärmuslusele. Rahvaliidu pärandit esindab EKRE-s kunagise Eesti NSV partei- ja valitsustegelase ning hilisema Eesti Vabariigi presidendi Arnold Rüütli ümber kogunenud punaminevikuga seltskond, kes on ühte sulandunud marurahvuslikke ning euroskeptilisi vaateid esindavate uute tulijatega – kokkuvõttes sotsialistide ja natsionalistide liit. Tänapäeva Euroopa paremäärmuslike ringkondade lipukirjaks on paks riik, vali kord, inimõiguste allutamine riiklikele huvidele, rahvuslik kollektivism, protektsionism ja eurovastasus, militarism, võõraviha, migratsioonivastasus ja muud konservatiivsed väärtused. Tihtipeale on nad endale liitlaseid leidnud äärmuslike vasakpoolsete seast ja nii valitseb Kreekat vasakäärmusliku SYRIZA ja paremäärmusliku ANEL’i koalitsioon. Vasak- ja paremäärmuslasi ühendab sageli veel sümpaatia Venemaa ja Vladimir Putini režiimi vastu, kellel on Euroopa paremäärmuslastega mitmeid sarnaseid ideoloogilisi seisukohti. Rootsi ajakirjanik Patrick Oksanen on koostanud Venemaa indeksi, kus ta võrdleb parem- ja vasakäärmuslikke parteisid nende suhtumise põhjal Venemaasse. Skaala Venemaa-sõbralikus otsas paiknevad Geert Wildersi Vabaduspartei koos Rahvusrinde, Põhjaliiga, Rootsi Demokraatide ja UKIP-iga. Venevaenulikus osas on koha sisse võtnud Põlissoomlased ja Taani Rahvapartei.

Eestis on Iseseisvuspartei võtnud Venemaale sümpatiseeriva hoiaku, süüdistades lääneriike Ukraina kriisi esilekutsumises ja kriisi kasutamises geopoliitilistes huvides, samal ajal kui EKRE on retoorikas olnud ägedalt venevastane ning nad on olnud jäigalt vastu kahe riigi vahelisele piirileppele. Iseseisvusparteil puudub aga karismaatiline ja populaarne liider, mis EKRE-s on olemas duo Mart ja Martin Helme näol, kelle luua seljas Riigikokku sõideti. Riigikogu valimised tõid aga esile uue põlvkonna äärmuslike vaadetega kristallilapsi ning fööniksina tuhast kerkis uus Riigikogu liige, valimistel Järva- ja Viljandimaal 1883 häält kogunud 23-aastane Jaak Madison, kes pälvis meedia tähelepanu oma varasemate blogipostitustega, kust võis välja lugeda sümpaatiat Adolf Hitleri režiimi vastu 1930-te aastate Saksamaal: “On tõsi, et olid koonduslaagrid, sunnitöölaagrid, harrastati gaasikambritega mänge kuid samas selline nn “range” kord tõi ka Saksamaa tol ajal üsna sügavalt p**sest välja, sest areng, mis põhines küll esmajärgul sõjatööstuse arengule, viis see siiski riigi vaid loetud aastatega Euroopa üheks võimekamaks… minu silmis on fašismi näol tegemist ideoloogiaga, mis koosneb üsna paljudest positiivsetest ning rahvusriigi säilimiseks vajalikest nüanssidest.” Andres Kasekamp ütles selle peale: “See on natsismi olemuse fundamentaalselt vääriti mõistmine. Hitleri eesmärk ei olnud Saksamaa majanduse jätkusuutlikkus ega tema konkurentsivõime tõstmine. Tema siht oli algusest peale Saksamaa piiride laiendamine agressiivse sõja kaudu, mille käigus hävitatakse ka juute. Sõda oli Hitleri programmi sisse programmeeritud ja selle teadlik osa. Kõik tehased ja Autobahn’ide ehitamine olid pühendatud sellele eesmärgile.”

Jah, eks läheb loll suure hurraaga poliitikasse ja mõtleb inimeseks saada, aga ta ei mõtle selle peale, mis ta mõni aasta tagasi kusagil lolli peaga kirjutas ning et sihukesed asjad tassitakse avalikkuse ette, see ongi poliitikuks olemise võlu. Mida poliitikasse pürgiv loll oleks pidanud tegema? Kahetsema pattu ja parandama meelt, et oli noor ja loll ja lubama, et enam ei tee ning tänaseks on täielikult ümber kasvanud. EKRE puhul on kahtlane just see, et hakati vassima ning püüti musta iga hinna eest valgena näidata nagu seda tegi vana Savisaar ise Ukraina ründamise kohta. Vassimine ongi poliitiku tüüpkäitumine, omaks võtta ei saa, aga sõnadest taganeda ka ei taha, sest tegelikult on see natsivärk pisut südamelähedane küll. Mingi teine postitus ujus ka välja, kus Madison lubas rahvust puhastama hakata. Ta on lubanud veel surmanuhtluse taastamist, abordi piiramist ning sõjatööstuse rajamist ning paistab rohkem selline lühikese jutu ja kõva käe mees olema, kes võiks edukalt esineda lollidele mõeldud Tujurikkuja reality show’s “Eesti otsib neonatsi”, millest ka Venemaa meedia kohe kinni hakkas. Noorte hulgas on natsivaimustust parajal määral, teadagi kes ise teab, miks see on tekkinud.

Lobeda jutuga wunderkind on eitanud igasuguseid seoseid inimvihkajalike režiimidega, kuid tegemist on potentsiaalselt osava demagoogiga, kes valdab poliitilist manipulatsiooni üsnagi hästi. Kui Madisoni artiklis mõned sõnad ära vahetada, siis sarnaneb see äravahetamiseni Venemaa juhtide praeguse retoorikaga. Paljud tahaksid olla takoi kak Putin – tõeline mees, kelle põhiline argument on jõud. Sõimavad küll, aga ise tahaksid olla täpselt samasugused. Stultoloogiliselt väga hea näide, kuidas lollide programmid töötavad – skeemid on samad, ainult mõned tingmärgid on tõlkes kaduma läinud. Kuna lollile sisestatud programm ütleb, et Stalin oli paha, siis järelikult Stalini vastane Hitler oli lolli arvates hea, kuigi mõlema mõttekonstruktsioonid järgivad ühte ja sama mudelit, ainult sõnad on ära vahetatud – kui programmis asendada pahavara heavaraga, siis näib kõik ok. Loll masinana ei tule ju selle pealegi, et kogu mõttekonstruktsioon, ehk temasse sisestatud programm, oli vale. Äärmuslike vaadete eskaleerumine võib aga viia düstoopias “Maakonna sünd” viidatud ennustuste täitumiseni, mis on vihastanud end kultuurieliiti joonud joodikintellektuaale, sest nagu Eestis ei saa kunagi esineda koolitulistamisi, nii ei ole ka Juku pea mitte kunagi kandiline. Vaevalt, et EKRE Eestit Prokrustese sängist päästab, kuid tema kindlal juhtimisel võime sinna ühel ilusal päeval jõuda, kui jääme uskuma nende mesikeelseid lubadusi Viha Vabariigile mõisatallid tagasi tuua.

Sõltumata kodanik Madisoni maailmavaatest, ei saa eitada natsisümpaatiate olemasolu Eestis. Huvitaval kombel peab mingi seltskond elementaarseks demonstreerida oma sügavpruuni maailmavaadet kohe, kui on vaja kinnitada Venemaa süüdistusi Eestist kui väikesest vastikust natsiriigist. Teatavat nostalgiat natsiühiskonna poole peegeldab seegi, et kui vaadata Eesti raamatupoodide riiuleid, siis kohtab seal lugematu arvu Hitleri Saksamaad ja tema juhte tutvustavaid ning vahel ka ülistavaid teoseid. Mingile osale lollidele on teadagi kelle poolt selgeks tehtud, et Teises Maailmasõjas võitlesid eestlased vabaduse eest koos Adolf Hitleri ja Suur-Saksamaaga, tuntakse uhkust “kuulsa kaasmaalase” Alfred Rosenbergi üle või nõutakse riiklikke autasusid Raudristi kavaleridele. Kõik see kokku loob illusiooni nagu oleks Adolf Hitler võidelnud “õige asja eest”, kust edasi on kõigest väike samm holokausti eitamiseni. Loll ei saa ju aru, et samastumine Putini režiimi pooolt kasutatavate meetoditega ei tee meid Venemaast kuidagi paremaks ja õigemaks nagu ka Stalini massirepressioonid Nõukogude Liidus ei õigusta kuidagi Hitleri poliitikat. Kõigest eelnevast lähtuvalt tuleb igati toetada põhivoolu poliitikute otsust äärmuslike erakondadega mitte edasi minna, sh vasakpopulistliku Keskerakonna ja parempopulistliku EKRE kõrvalejätmist valitsuskoalitsiooni läbirääkimistest. Äärmuslased saavad kuuluda parlamenti, kui nad esindavad rahva tahet, aga neid tuleb eemale hoida riigi esindamisest. Äärmuslaste jõud peitub kollektiivsuses, sest miljonid lollid lihtsalt ei saa kunagi olla valel teel. Kollektivistlike ideoloogiate jaoks nagu rahvuslus seda paraku on, inimene jääb mutrikeseks, masinaks, kes ei mõtle oma peaga, vaid tegutseb vastavalt temasse sisestatud programmile.

Õnnitleme wunderkind Jaak Madisoni Riigikokku jõudmise puhul

43 kommentaari (+add yours?)

 1. personainfieri
  märts 06, 2015 @ 21:12:22

  “Hitler väitis, et propaganda intellektuaalne tase peab olema kohandatud masside kõige rumalamale osale. Seega: teie poliitiline sõnum peab olema nii loll kui vähegi võimalik. Aga kuidas olla loll? Kõige töökindlam variant: proovige oma loosungit erakonnakaaslaste, näiteks noortekogu peal. Öelge näiteks: “Meie teeme poliitika puhtamaks.” Kui aplodeeriti, siis on hästi. Kui mitte, siis olite veel oma erakonnakaaslastegi jaoks liiga intelligentne.”

  http://ekspress.delfi.ee/news/paevauudised/no99-valimiskool-kuues-oppetund-valimiste-voitmine-ja-voimuletulek-ii?id=41431037

  Vasta

 2. personainfieri
  märts 06, 2015 @ 21:14:47

  Hitleri majandusime tegelikult – keskmist mõõtu mull, mis lõppes ränga krahhiga
  http://forte.delfi.ee/news/militaaria/hitleri-majandusime-tegelikult-keskmist-mootu-mull-mis-loppes-ranga-krahhiga?id=70931929

  Holokaustieitus ja nõukanostalgia on sisuliselt sama asja kaks nime – mõlemad üritavad väita, et ajutiselt saavutatud majanduslik stabiilsus õigustavat totalitaarset korda, mõlemad üritavad väita, et miljoneid hukkunuid koondus- ja vangilaagrites polevat justkui olnud, või et massimõrvu olevat võimalik ideoloogiliselt õigustada. Ennekõike levitavad mõlemad aga müüte, mis rajanevad propagandal, mitte faktidel.

  Vasta

 3. personainfieri
  märts 06, 2015 @ 21:36:52

  Oma silm on kuningas:
  TÄISMAHUS: EKRE saadik Madisoni postitus: vettpidavaid tõendeid kuue miljoni juudi hukkumise kohta pole
  http://www.delfi.ee/news/riigikogu2015/uudised/taismahus-ekre-saadik-madisoni-postitus-vettpidavaid-toendeid-kuue-miljoni-juudi-hukkumise-kohta-pole?id=70929009

  Vasta

 4. personainfieri
  märts 06, 2015 @ 21:56:27

  EKRE juhatuse liige levitab holokausti pisendamise vandenõuteooriat
  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/ekre-juhatuse-liige-levitab-holokausti-pisendamise-vandenouteooriat?id=70933233
  Alar Ehala postitus:
  „Lugesin veelkord läbi Jaagu kolme aasta taguse blogipostituse, kus ta olevat kiitnud fašismi ja pean ütlema olen igavene fašistinärakas. Ma nimelt ei leidnud sealt seda, millest kõik kirjutavad ja hukka mõistavad. Ega ma seepärast nüüd ennast pooma küll ei lähe. Aga tegelikult olen lugenud läbi näiteks Norman G. Finkelsteini HOLOKAUSTITÖÖSTUS.”

  Vasta

 5. K_V
  märts 06, 2015 @ 22:58:38

  Vahest ongi Euroopa uueks peavoolupoliitikaks ümberkeedetud natsionaalsotsialism, aga ega vana (sallivuspõhine) pole kah veel lusikat nurka visanud.
  Ma ei imestaks, kui uueks tõusvaks märtrikujuks saavad lollid, kelle auks hakatakse paraade korraldama ja kes hakkavad koolilastele jagama märke “Je suis loll!” – seda siis Eestis. Igal maal omas keeles.
  Vähemalt Eestis selgitasid viimased valimised välja, et lollid on kõikide asjade algus ja ots. Kõigepealt oli suur ja üldrahvalik kartulite-puude jagamine, millest keegi kõrvale jääda ei tahtnud. Õhustik oli selline, nagu tahetaks rahvalt mandaati pangarööviks. Peale valimisi väitsid kõik uued tulijad, kes vähegi meediasse pääsesid, et nüüd nemad aina hoiavad pead kahe käega kinni. Et kuidas valija ikka saab olla nii loll, et ei soovigi muutusi.
  Milles need muutused õieti seisnema pidid?
  Tont sellest aru saab, aga kuidagi jäi mulje, et muutuma oleks pidanud passiivse valimisõiguse kasutajate suhtumine aktiivse valimisõiguse kasutajatesse. Esimesed ei tohtivat teisi ühelgi tingimusel lolliks pidada, nimetamisest rääkimata. Nüüd aga näib algavat üleüldine üksteise lolliksnimetamise kampaania, kus vend ei tunne venda ja kus lolli tiitli saab igaüks, kelle olemasolu vähegi meenub.
  Vanasti öeldi, et rahva hääl on Jumala hääl.
  Nüüd öeldakse, et rahva hääl on Lolli hääl.
  Järeldused jäägu teoloogidele…

  Vasta

  • huviline
   märts 07, 2015 @ 01:00:04

   Kunagi võis lolli mõistel olla ebameeldiv tähendus, eeskätte selle jaoks, keda selleks nimetati, tänapäeval on ebameeldiv pool varju jäänud.

   Ühest küljest on muidugi lolliks nimetamise kampaania populaarsus, kõik nimetatavad teineteist vastastikku lolliks.

   Teiseks on noorte hulgas levinud mäng LOL ja noorte jaoks polegi arusaadav, miks kedagi lolliks nimetatakse. See on ju mäng.

   Vasta

  • ckrabat
   märts 07, 2015 @ 07:56:11

   Mina käsitlen lolli kui omaette liiki, keda ei maksa segamini ajada inimestega. Muidugi on erinevaid liike kasutatud sageli ka omadussõnana: öeldakse, et see või teine on siga, oinas, lehm, loll, öeldakse nt koer poiss jne. Üldine ühiskondlik areng suundub küll sinnapoole, et lolle hakatakse enam väärtustama ning ühiskondlikke norme kujundama lollide vajaduste järgi.

   Vasta

 6. Hindrek
  märts 07, 2015 @ 01:35:18

  Kas see uus Madisson on selle vana Madissoni sugulane, kes Kreekasse põgenes?

  Ma seda natsivärki ja juudivärki pean üldse tänapäeva eestlaste jaoks puhtteoreetiliseks, ajalooliseks, millega puudub tunnetuslik side. Ajaloos on lihtsalt need asjad olnud ja kogu lugu. See, et noorpoliitik hakkab võib-olla tulevikus suhtlema oma eakaaslastega ja mõttekaaslastega, see on teine asi.

  Väärtused saavad kasvada ikkagi olevikust, mitte minevikust, sest igaüks vastutab enda eest ise. Erinevalt riigist on rahvused alati olnud kui laiapõhjaline väärtus, samuti rahvavõim ühel või teisel moel. Peab ütlema, et rahvusriigi said eestlased ja enamik euroopa rahvaid laias laastus samal ajal (20.saj algus). Nii et rahvusriikide areng on alles lapsekingades.

  Amorfsed moodustised, nt nõukogude rahvas või euroopa rahvas, neil pole sellepärast inimeste toetust, et nad on amorfsed, välja mõeldud, ilma identiteedi, looduse, maailma ja filosoofiata.

  Juudid on samas üks vanemaid rahvaid, kellel on ka riik iidne, vahepeatustega muidugi. Minule nende religioon on võõras, ma ei saa sellest aru (ülestõusmisest), eestlastel usk on ikkagi maa ja puudega seotud. Puud kui boreaalsed maailmad, ennast kordav hingestatud usk, kus miski ei lõppe ega kao ega ole mõtetu, kuni säilib pinge nende vahel. Minule on ka budistide usk võõras, nende edasiarendus metempsühhoos, liikumine rahunemise (pingevabaduse) suunas.

  Kas EKRE konkureerib natsionaalsotsialismiga või hoopis reformikatega, keskerakonnaga, sotsidega, vabaerakonnaga? Maailmavaatelised erinevused on tänapäeval puhas mäng ja meelelahutus, kõik kasutavad kõiki vahendeid, et konkurentsis läbilüüa, sh meediat. Pinge just teebki elu põnevaks.

  Vasta

 7. ckrabat
  märts 07, 2015 @ 08:19:37

  POOLT JA VASTU: kas natsitemaatika esiletõus kahjustab Eesti kuvandit?
  http://epl.delfi.ee/news/lp/poolt-ja-vastu-kas-natsitemaatika-esiletous-kahjustab-eesti-kuvandit?id=70954675
  Scott Abel Tallinna ülikooli meedia ja ajakirjanduse lektor: Õppetund Eestile on see, et kuniks ei õhutata vägivalda, laskem kõlada ka äärmuslaste häältel. Oma kõnes väljendavad nad oma uskumisi, mitte tegelikkust, kuhu välja jõuda. Aga kui ma näen äärmuslasi kõnelemas või kandmas natside sümboleid – või ka mõnd idiooti tänaval särgiga CCCP, võin ka mina nende kohta kõva häälega oma arvamuse välja öelda. Las nad räägivad. Siis teame, kellega meil tegemist on.
  Ksenia Veretennikova Naša Versija poliitikatoimetaja Moskvas: Eesti ainus trump on avatud arutelu, muidu kiidaksite natside parlamenti pääsemise vaikimisi heaks.
  Ei tohiks mingite ideede arutamisest loobuda üksnes seetõttu, et kardetakse anda relvi oma ideelistele vastastele. Alustame sellest, et lai ühiskondlik arutelu on üks demokraatia alustalasid. Seda, et Eesti parlamenti pääsesid äärmusparempoolsete vaadetega inimesed, teavad vastased niikuinii. Ent mis juhtub, kui selle teema arutelu piirata? Tulevad „kurjad keeled”, kes ütlevad: „Neil ilmusid parlamenti fašistid, aga nemad vaikivad. Kus on siis see paljukiidetud Eesti demokraatia?”

  Vasta

 8. ckrabat
  märts 07, 2015 @ 09:00:50

  Aro Velmet: EKRE tõelisest loomusest on mööda vaadanud nii ajakirjandus, analüütikud kui ka Taavi Rõivas
  http://uudised.err.ee/v/arvamus/547c44eb-d20c-4396-93be-f2cf9ffb5dc3

  Vasta

 9. K_V
  märts 07, 2015 @ 09:20:18

  Madisoni kinnise blogi ümber toimuvast tekkis selline mõte. Kui Savisaar liiga sügavalt mõttesse jääb ja kamraadidega vahetult enam ei suhtle, võiks Keskerakonda juhtima ja suunama asuda tema (kinniseks muudetud) blogi.
  Volitatud isikud saavad seda lugeda ja teistelegi teada anda, et mis ja kuidas.
  Religioossematele isikutele peaks selline valitsemisvorm tuttav ette tulema.

  Vasta

 10. ckrabat
  märts 07, 2015 @ 22:36:21

  Urmas Sutropi uued faktid EKREst: salapärane Metapeedia ühendab valge rassi ülemvõimu ja äärmusparempoolsuse eest võitlejaid
  http://epl.delfi.ee/news/arvamus/urmas-sutropi-uued-faktid-ekrest-salaparane-metapeedia-uhendab-valge-rassi-ulemvoimu-ja-aarmusparempoolsuse-eest-voitlejaid?id=70959527

  Vasta

 11. ckrabat
  märts 09, 2015 @ 07:32:00

  Nanette Konig: natsi mentaalsus elab edasi
  http://epl.delfi.ee/news/arvamus/nanette-konig-natsi-mentaalsus-elab-edasi?id=70964067
  Kui te vaatate tagasi Natsi-Saksamaa aega, siis miks osutus selline propaganda teie arvates sakslaste seas nii edukaks?
  Võinuks arvata, et Saksamaa on läbi imbunud tugevast kultuurist, kuid see kultuur oli sama õhuke nagu koor piima peal. Pärast Esimest maailmasõda oli Saksamaa majanduslikult väga viletsas seisukorras. Veerand elanikkonda oli tööta. Tegelikult oli Hitleril mõte sundida juute Saksamaalt lahkuma, aga teised riigid sulgesid oma piirid. Ta oli väga karismaatiline ja oskas saksa rahva enamikku veenda, et kõik läheks paremaks, kui ainult juutidest lahti saaks.
  Nõnda suutis ta teha sakslastest kurjategijad. See oli asja juures kõige hullem. Kujutlege kedagi, kes töötas surmakambri juures, minemas iga päev koju, justnagu oleks ta töötanud kõigest tehases. Viimaks muutusid nad täiesti tundetuks. Samasugune mentaalne seisund elab ühiskonnas seniajani.

  Vasta

 12. ckrabat
  märts 09, 2015 @ 08:05:11

  Alo Raun: Ärge tehke EKREst ohvrit!
  http://epl.delfi.ee/news/arvamus/alo-raun-arge-tehke-ekrest-ohvrit?id=70963521
  Jah, see toimuks tõenäoliselt osaliselt Keskerakonna arvelt. Aga kas me tõesti tahame, et pärast Edgar Savisaare taandumist ja Keskerakonna lagunemist või hääbumist võtaks nende koha eestikeelsete valijate seas üle EKRE? Potentsiaali selleks ju on – EKRE kõnetab juba kõige veenvamalt inimesi meie poliitika uuel kuumal jõujoonel: väärtusliberalism versus väärtuskonservatism (kooseluseadus jms). Kuid Eestis kattub see joon suurel määral telgedega linn-maa, rikas-vaene jne. Seega, kui kaardid õigesti mängida, on neil võimalik saavutada palju. Pealegi, kui Keskerakonnal oli vaid üks suur pea, siis EKRE on omamoodi hüdra – võtad ühe Helme maha, kasvab teine asemele. Seega, olgem valvsad, aga andkem EKRE-le võimalus näidata oma normaalset palet ning ärgem laskem neil muutuda uueks Keskerakonnaks. Vähemalt seni, kuni Ärkamine hoitakse sinine, mitte pruun.

  Vasta

 13. K_V
  märts 09, 2015 @ 08:06:17

  “Kujutlege kedagi, kes töötas surmakambri juures, minemas iga päev koju, justnagu oleks ta töötanud kõigest tehases. Viimaks muutusid nad täiesti tundetuks. Samasugune mentaalne seisund elab ühiskonnas seniajani.”

  Kujutlege, kui tähelepanuväärne see oleks. Nende mõnede töötajate mentaalne seisund elab ühiskonnas seniajani, järgnenud sündmuste mõju polegi märgata?
  Eestis on tähelepanuväärne, et kooseluseaduse ja lõunamaise immigratsiooni vastasust esitatakse komplektis putinistliku fašismi kõigi eripäradega, juskui polekski muud võimalust.

  Vasta

 14. ckrabat
  märts 10, 2015 @ 11:02:51

  Ahto Lobjakas: äärmuslus salonginurgas
  http://arvamus.postimees.ee/3116541/ahto-lobjakas-aarmuslus-salonginurgas
  Tavalistes oludes ei vääriks EKRE riigikogusse pääsemine enamat kui kulmukergitust. Eesti rahvastik vananeb, nooremate väljavool jätkub, ääremaad vaesuvad. Kuidagi pidi see valimistel kajastuma, protesti ja konservatiivsuse seguna. Ära kasutasid selle oportunistlikult pereüritajad Helmed. EKRE platvorm oli segu 19. sajandi väikekodanlikest pereväärtustest (nagu neid toonases Eestis saksa keeles viljeleti), Natsi-Saksamaalt laenatud ideest stimuleerida iibepoliitikat rahaliselt (kustutada kodulaene vastavalt laste arvule) ning Mussolinist inspireeritud riigikriitikale (kui rongiliiklus oli «ratsionaliseeritav», siis miks mitte muu). Kokkuvõttes piinlik demokraatia lastehaigus.

  Vasta

 15. personainfieri
  märts 14, 2015 @ 21:53:25

  Aga palun, kas Hitler päästis Saksamaa?
  http://kenbaker.wordpress.com/2009/03/11/did-hitler-save-germany/

  Vasta

 16. personainfieri
  märts 26, 2015 @ 19:39:26

  EKRE liige Mait Riisman: mulle öeldi otse, et olen harimatu sportlane, kes peaks kõigepealt minema raamatukogusse Hitleri teoseid lugema
  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/ekre-liige-mait-riisman-mulle-oeldi-otse-et-olen-harimatu-sportlane-kes-peaks-koigepealt-minema-raamatukogusse-hitleri-teoseid-lugema?id=71107305
  Tajun, et olen sattunud sekti, mis seab traditsioonilised kristlikud põhimõtted küsimärgi alla. Ehitame Eestisse, Putinile rõõmuks, sõjatehased! Hakkame tootma tanke! Päästame 30-ndate aastate Saksamaa näitel Eesti majanduse! Fašismis on väikerahva arengule palju positiivset! Keelata eesti naistel abordid! Või ei oska ma lugeda, mõtlen midagi välja? Need olid juba riigikogulase üleskutsed, mitte kolme aasta tagused nooruseksimused. Kas jälle nõiajaht? Kelle lubadega, vabandage, kas EKRE lubadega hakatakse tegema aborte? Eesti naised, olge valvsad! Enne, kui te kellegagi voodisse heidate, peab teil kummi purunemise juhuks tõend kaasa olema. Ja ma pöördusin avaliku kirjaga juba erakonnaliikmete poole.

  Vasta

 17. ckrabat
  märts 31, 2015 @ 09:06:04

  Madison on ka tuntud heategija, kes hoolitseb kodutute mobiiltelefonide käekäigu eest. Evolutsioon jätkub, kadunud Baskin lahkus, aga uus põlvkond koomikuid kasvab peale 🙂
  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/politsei-maaras-vastsele-saadikule-jaak-madisonile-nutitelefoni-omastamise-eest-rahatrahvi-riigikogulane-paases-napilt-kriminaalasjast?id=70937861

  Vasta

 18. ckrabat
  apr. 01, 2015 @ 16:33:42

  EKRE: SAADAME TULNUKAD TAGASI SINNA, KUST NAD TULID!
  http://avanejad.weebly.com/vaumlrsked-uudised/ekre-saadame-tulnukad-tagasi-sinna-kust-nad-tulid
  „Sisuliselt on tulnukate massiimmigratsioon täies mahus käimas ja meie valitsus istub loomulikult käed rüpes! …ja ei piisa ainult sellest, et meie tubli noorliige Madison Hiinas toodetud tehnikat konfiskeerib,” teatab anonüümne Helme.

  Vasta

 19. personainfieri
  apr. 04, 2015 @ 09:07:20

  http://epl.delfi.ee/news/lp/andrus-kivirahk-ossid-toompeal?id=71159575
  Eks EKRE esindab ju ka üleüldiselt „depressiivsete väikelinnade” meelsust ja põhimõtteid. Selliste linnakeste meelsust, kus „pede” on kõige hullem sõimusõna, kus viina võttes kahetsetakse surmanuhtluse kaotamist ja neegri nägemine teeb ossile sõltuvalt tujust kas hirmsasti nalja või tumedat raevu.
  Kus isamaalisus tähendab ennekõike kapseldumist ja verepuhtuse austamist. Olen nõus, ka sääraste hoiakutega valijatel peavad parlamendis esindajad olema. Siiski hirmutavad ja häirivad mind nii mõnegi EKRE poliitiku sõnavõtud ja intervjuud oluliselt rohkem kui teadmine, et üks nende hulgast on kunagi mingite kasutatud mobiilidega susserdanud.
  EKRE enda jaoks, selge see, on vältimatult vajalik säilitada eetilises plaanis puhas rinnaesine, sest nad vastanduvad nagu Vabaerakondki korrumpeerunud ja skandaalidest räsitud vanadele parteidele. Aga riigikogu peaks ju olema läbilõige eesti rahvast. Ja tahame me või ei taha, ossid on endiselt meie keskel ega kao kuhugi. Nii et küllap peaks vähemalt üks selline istuma ka riigikogus, nokats peas ja plätud jalas, ning ajama saadikutöö kõrvalt ka väikest viisi „bisnist”.

  Vasta

 20. ckrabat
  apr. 08, 2015 @ 17:44:45

  Vasta

 21. ckrabat
  apr. 08, 2015 @ 17:54:40

  A new dawn of Europa – The Rise of Nationalism

  Vasta

 22. ckrabat
  apr. 08, 2015 @ 18:47:52

  Rain Kooli: rahvus(lus)est, äärmuslusest ja Eesti kestmisest
  http://uudised.err.ee/v/arvamus/7114b479-dd7c-4a5a-9777-15aca8246ca3

  Vasta

 23. ckrabat
  apr. 15, 2015 @ 09:12:52

  “Nad veel kiunuvad meie käes!” Kuidas tekkis Eesti poliitmaastikule uus jõud EKRE?
  http://ekspress.delfi.ee/news/paevauudised/nad-veel-kiunuvad-meie-kaes-kuidas-tekkis-eesti-poliitmaastikule-uus-joud-ekre?id=71240407

  Vasta

 24. ckrabat
  apr. 17, 2015 @ 23:18:02

  Annab Jumal ameti, annab ka mõistuse
  http://poliitika.postimees.ee/3160113/eli-asjade-komisjoni-esimeheks-sai-palling-ja-aseesimeheks-madison
  Tervitame tulevase EL eesistujariigi Euroopa Liidu komisjoni aseesimeest lauluga

  Vasta

 25. personainfieri
  apr. 23, 2015 @ 20:50:12

  :irw
  Tallinki naistöötajad süüdistavad Madisoni oma kajutitesse tungimises
  http://pluss.postimees.ee/3167381/tallinki-naistootajad-suudistavad-madisoni-oma-kajutitesse-tungimises
  Kuidas te naisena käituksite, kui olete just magama minemas ja teie laevakajutisse siseneb järeletehtud uksekaardiga mees, avaldades soovi teiega rääkida? Nii mitmel õhtul, ja lõpuks koorib end ka paljaks. Praegune parlamendiliige, Eesti Konservatiivsesse Rahvaerakonda (EKRE) kuuluv Jaak Madison käitus Tallinki laeval töötades oma naissoost kolleegidega just niimoodi.
  Tõe huvides olgu öeldud, et Madisoni käitumine jäi lihtsalt moraalseks ahistamiseks. Kajutisse pääsenuna alustanud ta üldjuhul vestlust oma huvist poliitika vastu või kõnelnud lihtsalt tühjast-tähjast. Hiljem läks ta siiski konkreetsemaks: kooris end aluspesuni riidest lahti ning avaldas soovi vestluspartneri kaissu pugeda.
  Kannatanute sõnul lõppesid need delikaatsed olukorrad Madisonile kajutist välja juhatamisega. Ühe kannatanu väitel olevat üks toonane meeskolleeg tulnud temalt hiljem uurima, kas Jaagu väide, nagu oleks ta neiule «ära pannud», on ikka tõsi. See on seni ainus viide suurustlevale käitumisele. Üldjuhul käitus Madison teda huvitanud reklaamineiudega kajutis viisakalt.

  Vasta

 26. personainfieri
  apr. 24, 2015 @ 10:43:42

  Jaak Madison: väide, et ma tungisin Tallinki laeval naistöötajate kajutitesse, on absurdne
  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/jaak-madison-vaide-et-ma-tungisin-tallinki-laeval-naistootajate-kajutitesse-on-absurdne?id=71318763
  Madison märkis, et ta ei tea, milliselt töötajalt kopeeritud uksekaardiga tuppa tungimise süüdistus tuleb, aga tavatöötajate kajutiuksed ei käi tema sõnul lahti üldse uksekaardiga, vaid need on üldiselt alati avatud, ega käi lukus. „Meeskonna alas keegi ju ei ebausalda üksteist,“ rõhutas Madison.
  Riigikogulane lisas, et kui teha uus kajutikaart, siis vana kaart läheb tavaliselt automaatselt kinni ja seda enam kasutada ei saa. „Siis peaks alati uuendama põhikaarti,“ tõstatas ta küsimuse, kas väidetavad ahistamise ohvrid käisid muudkui endale uusi kaarte tegemas.
  Kajutikaartide kopeerimine ei ole Madisoni kinnitusel kuigi keeruline ja töö käigus tehakse uusi kaarte sageli. „Uusi uksekaarte tehakse loomulikult massiliselt, aga tulla sellise asjaga süüdistama – ma ei oska midagi kommenteerida ausalt öeldes.“

  Vasta

 27. personainfieri
  apr. 24, 2015 @ 10:45:31

  tavatöötajate kajutiuksed ei käi tema sõnul lahti üldse uksekaardiga, vaid need on üldiselt alati avatud, ega käi lukus. „Meeskonna alas keegi ju ei ebausalda üksteist,“ rõhutas Madison.

  Järelikult astus ta lahtisest uksest sisse, rääkis poliitikast ja võttis ennast paljaks. Mis selles halba on 🙂

  Vasta

 28. personainfieri
  apr. 25, 2015 @ 07:20:52

  Rüütel sõnas, et erakonna auesimehena ei käi ta kõikidel erakonna koosolekutel, kuid nii palju, kui ta on Madisoni neil esinemas näinud, on viimane talle sümpaatse mulje jätnud. «Ta on väga argumenteeritult esinenud ja eelkõige rääkinud neist probleemidest, millega oleks vaja tõsiselt Eestis tegeleda, et oleksime rahva ja riigina jätkusuutlikud,» ütles Rüütel.
  http://poliitika.postimees.ee/3168941/ekre-auesimees-arnold-ruutel-madison-on-jatnud-sumpaatse-mulje

  Vasta

 29. personainfieri
  apr. 25, 2015 @ 08:12:39

  EKRE noortekogu Sinine Äratus hakkab looma salku ja valima laule
  http://poliitika.postimees.ee/3168699/ekre-noortekogu-sinine-aratus-hakkab-looma-salku-ja-valima-laule
  Sigur ütles BNS-ile, et Sinine Äratus üritab luua «väikseid rakukesi enda organisatsioonis». «Näiteks Tallinnas on kavas luua linnaosasde kaupa noorteorganisatsiooni rakukesed ja me nimetame neid salkadeks,» lausus Sigur, eitades kavatsust moodustada löögirühmi.

  Vasta

 30. personainfieri
  apr. 26, 2015 @ 22:44:05

  Vasta

 31. ckrabat
  mai 04, 2015 @ 07:31:21

  Vasta

 32. ckrabat
  mai 04, 2015 @ 18:47:57

  Vasta

 33. ckrabat
  mai 17, 2015 @ 08:27:19

  Riigikogu võiks Madisonile määrata omapoolse mentori, nt sellise kogenud inimese nagu Maire Aunaste, kes õpetaks, kuidas naisi ära sebida. Tallinki kajutitöötajate pahameel on arusaadav, tuleb poiss uksest sisse, võtab riidest lahti – normaalne. Naisterahvas ootab pikisilmi, kas asjaks ka läheb, aga tüüp hakkab hoopis poliitikast rääkima ja kukub seletama, kuidas Hitler Saksamaa “p…sest välja tõi”. See pole ju normaalne? 🙂

  Vasta

 34. personainfieri
  mai 19, 2015 @ 17:50:54

  Järjekordne intriig: Jaak Madison jalutas kossumängult minema, sest hallis mängiti venekeelset laulu!
  http://publik.delfi.ee/news/inimesed/jarjekordne-intriig-jaak-madison-jalutas-kossumangult-minema-sest-hallis-mangiti-venekeelset-laulu?id=71506563

  Vasta

  • K_V
   mai 20, 2015 @ 07:48:47

   Ei ole midagi parata, tänapäeva uudised teevad mu paratamatult vandenõuteoreetikuks.
   Minu arusaamist mööda on EKRE missioon näidata, et kui sa ei toeta moodsa Euroopa moodsaid poliitikaid, siis oled:
   a)Inimene, kes üle kõige hindab natsi-Saksamaa okupatsiooniaja kultuuripärandit ja püüab seda igati säilitada.
   b)Inimene, kelle arvates on kogu võimalik tarkus Piiblisse kirja pandud ja riike tuleb valitseda vannutatud-pühitsetud piibliuurijate uurimistulemustest lähtuvalt.
   Ja EKRE koondab mõlemad seltskonnad ühe mütsi alla, moodustades ainsa opositsiooni moodsa Euroopa arengutele.
   Mõtlevate inimeste ainus valik saab aga olla vaid tänapäeva Euroopast tulevate juhtnööride palav toetamine.

   Vasta

   • ckrabat
    mai 20, 2015 @ 09:58:09

    Jah, mis mind lisaks muule ärevaks teeb, siis kui asendada EKRE programmis ühed sõnad teistega, siis on nad nagu kaks tilka vett selle ideoloogiaga, mida võib nimetada putinismiks. EKRE eesmärgiks näib olevat kinnistada Eestist sellist kuvandit, millisena Venemaa on soovinud Eestit muule maailmale näidata – sallimatu, koostöövõimetu ja äärmuslikuna.

 35. ckrabat
  juuli 01, 2015 @ 12:04:51

  EKRE poliitik soovitab “Kreekat teha”: “Laseks riigieelarve miinusesse mõneks aastaks!”
  http://ekspress.delfi.ee/news/paevauudised/ekre-poliitik-soovitab-kreekat-teha-laseks-riigieelarve-miinusesse-moneks-aastaks?id=71811553
  Täpselt sama loll nagu Madison, kes marineeris seda õnnetut iPhone’i ilmatu aja oma sahtlis ja otsustas müüma hakata… Teades Madisoni natuke lähemalt (no tegelikult mitte väga lähedalt) – ta võis küll kuskile neiukese kajutisse minna, aga peale muinasjuttude rääkimise ta seal vaevalt muud tegema oleks hakanud.

  Vasta

 36. Trackback: Persona in fieri edekabel TOP-500 aastatest 2010-2016 | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

märts 2015
E T K N R L P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: