Kas visata Kreekale päästerõngas või lasta tal uppuda II – SYRIZA rõõmus syrtaki aastal 2015

@ckrabat
Pühapäeval 26. jaanuaril lahkus igaveseks legendaarne Kreeka laulja Demis Roussos. Samal päeval toimusid Kreekas parlamendivalimised, mis lõppesid vasakradikaalse SYRIZA bloki ülekaaluka võiduga. 300-kohalises parlamendis võitsid nad esialgsetel andmetel 149 kohta (36,3% häältest), jäädes ainult kahe koha kaugusele absoluutsest enamusest. Peaminister Antonis Samarase Uus Demokraatia kogus 76 kohta (27,8% häältest) ning kaotas 53 kohta. Kolmandaks tõusis Nikolaos Michaloliakose paremäärmuslik Kuldne Koidik 17 kohaga (6,3%), saades samapalju kohti kui Stavros Theodorakise sotsiaalliberaalne Jõgi (6,1%). Kreeka kommunistid said 15 kohta (5,5%) ja euroskeptilised konservatiivid ANEL (Sõltumatud Kreeklased) 13 kohta (4,7%) nagu ka sotsialistlik PASOK (13 kohta, 4,7%, kaotas 20 kohta). Suureks kaotajaks oli vasakpoolne Roheliste ja DIMARi koalitsioon, mida peeti SYRIZA potentsiaalseks partneriks, kuid kaotas 17 kohta ega saanud ainsatki esindajat uude parlamenti. Kommunistid on teatanud, et nemad valitsuskoalitsiooni minna ei soovi. SYRIZA võimalikeks valikuteks partnerite osas võiksid olla sotsiaalliberaalne Jõgi, mis viitaks kompromisside valmidusele rahvusvaheliste finantsinstitutsioonidega (Troika ehk Eurotsoon, Rahvusvaheline Valuutafond, Euroopa Keskpank) ning jätkamist eurokursil või siis moodustada uus koalitsioon ANELiga, mis võiks viidata lahkumisele eurotsoonist või vähemalt euroskeptilisele hoiakule.

Globaliseerumisvastane SYRIZA liikumine (Radikaalsete Vasakpoolsete Koalitsioon) on Kreeka kasinuspoliitikale vastupanuliikumise sümbol, mis on kogunud populaarsust rahva heaolu säilitamise populistlike loosungite all. Liikumine loodi koalitsioonina 2004.a. ning 2012.a. formeerus sellest kolmeteistkümne vasakpoolse, populistliku, rohelise, euroskeptilise ja antiklerikaalse grupi ühinemisel partei. Partei populaarne liider on 40-aastane Alexis Tsipras, kellest võib suure tõenäosusega saada Kreeka järgmine peaminister. Tsiprase võit teeb lõpu kahepooluselisele Kreeka valimistraditsioonile, mida vaheldumisi juhtisid konservatiivne Uus Demokraatia ja sotsialistlik PASOK. Ehitusinseneri ja linnaplaneerija haridusega Tsipras ühines varases nooruses Kreeka kommunistidega ja oli aktiivselt tegev õpilas- ja üliõpilasliikumises. 1991.a. ühinesid Kreeka kommunistid ja vasakpoolsed sotsialistid Synaspismose liikumisse, mille etteotsa Tsipras tõusis 2008.a. Aasta hiljem valiti ta Kreeka parlamenti ning 2012.a. tõusis ta SYRIZA liidriks ja ühtlasi parlamendi opositsiooni juhiks. Partei siseringkondades peetakse Tsiprast siiski mõõdukamaks tsentristiks, kes on valmis poliitilisteks kompromissideks. Tsiprasele meeldib jalgpall, ta on Panathinaikose poolehoidja ja ta nimetab end usutunnistuselt ateistiks. Tal on kaks poega, neist noorem sai nime Ladina-Ameerika revolutsionäärilt Ernesto Che Guevaralt.

SYRIZA kerkis esile kui anti-establishment organisatsioon, mis vastandus teravalt neoliberaalsele maailmakorrale. Kuigi teda peetakse euroskeptiliseks liikumiseks, on mitmed tema liidrid väljendanud toetust Euroopa Liidule ja eurotsoonile. Kreeka jätkamine eurotsoonis võib kujuneda uue valitsuse põhiküsimuseks ning sellega hirmutati Kreeka valijaskonda aktiivselt, kuid tulemusteta. Saksamaa liidukantsler Angela Merkeli suhu on pandud sõnad, et Kreeka lahkumine ei mõjuks eurotsoonile üldsegi halvasti, Saksamaa valitsuspartei üks liidreid Michael Fuchs on koguni teada andnud, et see aeg, mil Euroopa pidi Kreekat päästma, on otsa saanud, kuid sellegipoolest näib EL olevat sügavas mures ühe liikme võimaliku lahkumise üle, kes ei taha lõpetada võlgu elamist ning soovib loobuda kreeklastele peale sunnitud kasinuspoliitikast. Kindlalt on eurotsoonist lahkumist toetanud paremäärmuslik Kuldne Koidik ja Kommunistlik Partei. SYRIZA positsioon on olnud ebakindel. Seetõttu võidakse jõuda kokkuleppele laenutingimuste leevendamises, millega võlgade tagasimaksed lükkuvad kaugemasse tulevikku.

Kreeka võimalikku lahkumist eurotsoonist ja vabalt konverteeritava devalveeritud rahvusliku valuuta drahmi kasutuselevõttu analüüsides on eksperdid leidnud, et see võib tõsta Kreeka ekspordi ja laevanduse konkurentsivõimet rahvusvaheliselt turul, kuid import võib minna kallimaks. Impordipiirangud võivad kokkuvõttes arendada kodumaist tööstust, kuid keskmise kreeklase ostujõud väheneb. Kreeka võlasumma võib aga rahvusliku valuuta kasutuselevõtul hoopis kasvada ning inflatsiooni kasvu prognoositakse 30-50%, tööpuuduse kasvu 34% ja SKP langust 55%. Kreeka ebastabiilsusest tulenev surve Euroopa maksumaksjale on Eurotsooni liidreid eriti Saksamaal sundinud karmimale hoiakule Kreeka vastu. Saksamaa majandusminister Sigmar Gabriel ja rahandusminister Wolfgang Schäuble on Kreekat hoiatanud võimalike tagajärgede eest, kui see peaks senisest poliitikast loobuma ning mitte kinni pidama kokkulepetest. Kreeka lahkumise korral võivad Euroopa maksumaksjatest Kreeka võlausaldajad oma võlad suure tõenäosusega korstnasse kirjutada, kuid eurotsoon ise Kreeka lahkumise järel ilmselt tugevneks. Samarase valitsuse karmi kokkuhoiupoliitikat on peetud edukaks ja see on talle toonud rohkesti tunnustust Euroopas, kuid Kreeka valija tahab paraku hästi elada ja toetas seetõttu valimistel Alexis Tsiprast, kes lubas neile taastada rõõmsa syrtaki. Tsipras ei taha Euroopa Liidust ja eurotsoonist lahkuda, kuid ta ei taha ka võlgu tagasi maksta ning see on probleem, mille Euroopa Liit peab lahendama. Saksamaa on juba vihjanud, et tagasimaksete graafikut võidakse ümber vaadata, kuid võib-olla ongi mõistlik võlad korstnasse kirjutada, kuid loobuda ka tülikast võlgnikust?

Mehed, meie võit – alcohol is free 🙂

41 kommentaari (+add yours?)

 1. personainfieri
  jaan. 26, 2015 @ 17:30:58

  Ahto Lobjakase Kreeka lood nihilist.fm-s
  http://nihilist.fm/kreeka-proloog/
  http://nihilist.fm/kreeka-ii-jamandus/
  http://nihilist.fm/kreeka-iiii-syrizal-pole-volgnikke-gekkol-kodanikke/

  Kreeka konflikt ELiga ongi juurelt konflikt neoliberalismi ja humanismi vahel. Sellisena on ta hetkel uusim stseen draamas, mille meid huvitav vaatus käivitus 1970. aastate alguses, mil jooksid kokku mitu suurt asja: USA kullastandardist loobumine, dekoloniseeritud kolmanda maailma poliitiline ärkamine ja naftakriis.

  Vasta

 2. personainfieri
  jaan. 26, 2015 @ 17:33:40

  Demis Roussost mälestades

  Vasta

 3. personainfieri
  jaan. 26, 2015 @ 17:40:38

  Pidu elab

  Vasta

 4. Jolli
  jaan. 26, 2015 @ 17:57:59

  «Meie lähtume tõsiasjast, et seda miljardit eurot, mille Soome Kreekale laenas, ära ei unustata. Minu arvates pole õige mõelda, et soomlasest maksumaksja peaks Kreeka ergutuspaketi kinni maksma.»
  http://www.postimees.ee/3068961/stubb-soome-ei-anna-kreekale-laene-andeks

  Mäletatavasti hüppas ka rahmin Ligi Soomele lisagarantiide nõudmise pärast turja…

  Vasta

 5. Jolli
  jaan. 26, 2015 @ 17:58:53

  Vasta

 6. personainfieri
  jaan. 26, 2015 @ 18:33:45

  SYRIZA ei maganud ja sõlmis loo kirjutamise ajal kokkuleppe konservatiivse ja euroskeptilise ANELiga, mis teeb suhted ELga keerulisemaks.
  http://sputniknews.com/europe/20150126/1017337335.html
  Greece has a new government as Syriza forms coalition with right-wing Independent Greeks
  http://www.independent.co.uk/news/world/europe/greece-has-a-new-government-as-syriza-forms-coalition-with-rightwing-independent-greeks-10002368.html
  Alexis Tsipras on Kreeka uus peaminister.
  http://www.theguardian.com/world/live/2015/jan/26/greece-election-syriza-victory-alexis-tsipras-coalition-talks-live-updates

  Vasta

 7. personainfieri
  jaan. 26, 2015 @ 18:36:38

  Syntagma väljak peale valimisi. Kas kaamera on tabanud kuulsa vastupanuvõitlejast koera Kanellose?

  Vasta

 8. Jolli
  jaan. 26, 2015 @ 18:45:56

  Need tüübid, keda just telekas Kreeka mingil meeleavaldusel näidati, ei kavatsenud enam midagi tagasi maksta. Pidi olema Euroopa keskpanga probleem…

  😀

  Vasta

 9. ckrabat
  jaan. 26, 2015 @ 18:52:59

  Kreeka läheb esimesena Euroopas üle täielikule 3B majandussüsteemile 😀

  Vasta

 10. tom
  jaan. 26, 2015 @ 19:13:02

  Viskaks Kreekale äkki hoopis sangpommi 🙂 Mitte et mul midagi kreeklaste vastu oleks, aga kui lepetest kinni ei peeta saab see mugavaks harjumuseks. Kes kinnitab et nad kavatsevad uutest lepetest kinni pidada. Kreekaga lepingute sõlmimine muutub sama mõttetuks kui Venemaaga, kes lepetest just seni kinni peab kui neile sobib. Tegelt arvan, et kainelt mõtlevad poliitikud ja majandusmehed pole kunagi lootnud Kreekalt laenu tagasi saada. Praegu hea moment see Putini 5 kolonn Euroopas täiega välja visata ja miks mitte ka Küpros takkajärgi. Las ühinevad Euraasia majandustsooniga, eks siis ise näevad kus parem on 😛

  Vasta

 11. Jolli
  jaan. 26, 2015 @ 19:13:16

  nagu 3B vanasõna kõlab: võlg on andja mure. 🙂

  Vasta

 12. Jolli
  jaan. 26, 2015 @ 19:32:52

  Pange tähele, tõmmatakse kõva reklaamikampaania käima, kui oluline on ESM-i lisakapitaliseerimine 😉 Ja pole ma Vanga ega midagi… 😛

  Vasta

 13. ckrabat
  jaan. 26, 2015 @ 19:53:20

  Roussouse varasemast perioodist: Aphrodite’s Child – The Four Horsemen (koos Vangelisega)

  Vasta

 14. Hindrek
  jaan. 26, 2015 @ 23:34:39

  Igavesti jääb küsimus millised omadused tingisid kreeklaste eelkäijatel hõimudel rahvakildudel võime hoomata lugudest/müütidest erinevat maailma, millest hiljem kasvas välja kreeka filosoofia, ja kas samad omadused võivad anda hoogu ka tänastele valijatele, kes käituvad vastupidiselt kogu triikraudtuimast Euroopast, kus ühesugusust suureks väärtuseks peetakse.

  Kindlasti pole inimomadused mingid asjad, mis võivad kuskile kaduda. Kreeklaste üldine elujaatav uudistav hoiak on ka poliitikas nüüd saanud hakkama sellega, millega “Noor-Eesti” unistajad eales hakkama poleks saanud: jäägem kreeklasteks ja unustagem euroopa rahvas (nõukogude rahva kaksikõde).

  Võimalik, et poliitikas nagu filosoofias suudavad värskele hingamisele mõteldes hakata uutmoodi hingama vaid ida ja lääne piiril läbielatud hingeldusega rahvad, nt kreeklased, aga võimalik et eestlasedki. Oleme ju ida rahvas meie naabrite arvates, kes meist läänes. Jäägu neile nende geograafiline arvamus, inimomaduste poolest elame hingeldades läbielatud piiri peal, nagu kreeklasedki.

  Kuna kreeka filosoofia ei sündinud Eestis, siis võib sellest järeldada, et eelolevatel Eesti valimistel võidab Reformierakond ja konflikt Keskerakonnaga jätkub. Rohelise ettevõtjana pole mul tegelikult kellegi muu poolt võimalik hääletada kui Reformierakonna poolt, neid nende võõrastavate inimomaduste (tuimus ja üleolevus) poolest tegelikult ebasisukateks pidades. Teiste jaoks on ettevõtte tulumaksustamine tühipaljas debatiteema, mis vabatahtlikult Reformierakonna pärusmõisaks on jäetud.

  Vasta

 15. jolli
  jaan. 27, 2015 @ 12:28:09

  http://arileht.delfi.ee/news/uudised/kreeka-arvatav-uus-rahandusminister-me-ei-taha-euroala-riikidelt-enam-sentigi-laenu?id=70652107

  Suht burksi nimega tüüp. 🙂 See Kreeka rikkakssaamise skeem on tal ka huvitav. Täitsa 3B.

  Vasta

 16. ckrabat
  jaan. 27, 2015 @ 12:50:03

  Vasta

 17. jolli
  jaan. 28, 2015 @ 09:58:24

  Vasta

 18. jolli
  jaan. 28, 2015 @ 15:31:06

  Vasta

 19. jolli
  jaan. 28, 2015 @ 15:36:29

  Vasta

 20. Jolli
  jaan. 28, 2015 @ 19:48:40

  🙂

  Vasta

 21. Jolli
  jaan. 28, 2015 @ 19:50:19

  Kõlab nagu Kreeka päästepakett. 😀 Üks on vist spartalane…

  Vasta

 22. ckrabat
  jaan. 28, 2015 @ 22:48:48

  Üldiselt näitas partneri valik suuresti ära edasise suuna ja Euroopal saab raske olema. Syrizal oli kaks valikut, kuna kommunistid ei tahtnud valitsusse tulla ja Kuldset Koidikut ei tahetud, loodeti et koalitsioon tehakse Te Potemiga (Jõgi) ning Tsipras räägitakse ära. ANELiga leibade ühte kappi panek näitab, et Tsipras tahab olla Euroopa Hugo Chavez.
  Kahte asja tuleb silmas pidada: Putin ei ole vasakpoolne ning tema ideoloogiline liitlane Kreekas on pigem ANEL. Tsipras ei ole eurovastane, vaid ta tahab lihtsalt võlgu mitte tagasi maksta. Tema on tõepoolest vasakpoolne.

  Vasta

 23. ckrabat
  jaan. 29, 2015 @ 14:41:59

  Kreeka uuest valitsusest:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Cabinet_of_Alexis_Tsipras
  Seal on 12 ministrit (k.a. Tsipras ja asepeaminister Giannis Dragasakis), 3 riigiministrit ja pihutäis aseministreid. Enamus koosseisust esindab SYRIZAt. ANEL juht Panos Kammelos sai kaitseministriks ning nad said veel mõned aseministri kohad, sh Makedoonia ja Traakia asjades. ANEL on väga jäikadel positsioonidel naaberriik Makedoonia nimekasutuse lubamises. ANELi pressiesindajast, kreekapäratu nimega ajakirjanikust Terence Quick’ist sai valitusoperatsioonide aseriigiminister. Sõltumatu Nikos Paraskevopoulos sai justiitsministriks ja Panagiotis Nikoloudis korruptsioonivastase võitluse riigiministriks. Parlamendist välja jäänud roheliste esindaja Giannis Tsironis sai keskkonna ja energia abiministriks. Uus välisminister on Nikos Kotzias (SYRIZA) ja tema erakonnakaaslane Yanis Varoufakis saigi rahandusministriks.
  68-aastane Dragasakis on endine vasakpoolne roheline, kes liitus Synaspimosega. 64-aastast senist Pireuse ülikooli poliitikaprofessorit Kotziast peetakse suureks Venemaa sõbraks. Uue valitsuse üks tuntumaid liikmeid, antiglobalistina tuntud 53-aastane Varoufakis oli Ateena ülikooli majandusprofessor ja kunagine George Papandreou majandusnõunik. Endine uus demokraat, 49-aastane rahvuskonservatiiv Kammenos on tuntud ütluse poolest, kus ta väidab, et tänast Euroopat juhivad taas saksa neonatsid.

  Vasta

 24. Jolli
  jaan. 29, 2015 @ 15:22:54

  Vasta

 25. Jolli
  jaan. 29, 2015 @ 15:23:45

  Kas Kreeka võlaamnestia PR on käivitunud?

  Vasta

 26. ckrabat
  jaan. 30, 2015 @ 21:35:13

  Kreeka rahandusminister: me ei pea “troikaga” võlakõnelusi
  http://uudised.err.ee/v/valismaa/973841db-645b-4ed6-bdd6-cf231c1ca0c7

  Vasta

 27. Jolli
  jaan. 30, 2015 @ 22:24:54

  Vasta

 28. jolli
  jaan. 31, 2015 @ 13:05:34

  Raadiost: Kreeka võlg on 320 miljardit dollarit.

  Vasta

 29. Jolli
  jaan. 31, 2015 @ 13:21:36

  Kreeka rahvaarv on: 10 816 286 (2012)

  320 000 000 000 : 10 816 286 = ca 30 000 daala per kärss.

  so mingi ca 350 000 EEK vanas rahas.

  Vasta

 30. Jolli
  jaan. 31, 2015 @ 13:24:48

  iga kreeklane (imik–>rauk) on siis mingi korraliku keskklassi sõiduauto võlgu… mis nad tegid selle rahaga?

  Vasta

 31. Jolli
  jaan. 31, 2015 @ 15:55:45

  http://www.postimees.ee/3075599/merkel-kreeka-volatingimusi-ei-leevendata

  «Erakreeditorid on juba vabatahtlikult Kreeka võlga vähendanud, pangad on Kreeka võlast juba maha kandnud miljardeid,» märkis Merkel. «Ma ei näe uusi võlakustutusi.»

  ———-

  http://www.postimees.ee/3075621/majandusprofessor-kreeka-valjaastumisele-euroalast-astuti-sammuke-lahemale

  «Lahendus, kus kõik päästavad oma näo, näib olevat kaugenenud,» märkis professor. «Kreeka lahkumise võimalus on suurenenud.»

  ———-

  Et kui Euroopal on igav ja Venemaaga tegeleda ei oska, siis räägime Kreekast…
  Tegelikult ei ole siin ju midagi arutada. Tingimused on kokku lepitud, maksegraafikud sõlmitud… Valitsus vahetus? Hu keers? Lihtsalt kreeka kavalpead loodavad järjekordselt mingeid erisusi välja kaubelda…

  Vasta

 32. Jolli
  veebr. 01, 2015 @ 20:34:20

  “Rahaliit on täna teelahkmel. Kreeka juhtum näitab, milline saab olema euro tulevik. Issingi sõnul näeme me peagi, kui palju on neil riikidel kannatust, kes Kreekale on abi andnud ning kes seda tagasi ei saa. „Vaatame, kui kaua läheb, enne, kui juhtmed lahti ühendatakse.””
  http://arileht.delfi.ee/news/uudised/euroala-arhitekti-karm-pihtimus-rahaliit-on-teelahkmel-ja-peab-liikuma-tagasi-juurte-juurde?id=70693619

  Vasta

 33. ckrabat
  veebr. 08, 2015 @ 23:05:37

  Tsipras: Kreeka soovib abiprogrammi pikendamise asemel «sildprogrammi»
  http://majandus24.postimees.ee/3084551/tsipras-kreeka-soovib-abiprogrammi-pikendamise-asemel-sildprogrammi

  Vasta

 34. Jolli
  veebr. 20, 2015 @ 18:14:24

  Samade allikate kinnitusel voolas ainuüksi teisipäeval Kreeka pankadest välja 900 miljonit eurot. Eile pärastlõunaks oli hoiuste maht kahanenud veel 680 miljoni võrra.

  http://arileht.delfi.ee/news/uudised/paanikas-kreeka-hoiustajad-viivad-pankadest-rekordsummasid?id=70842511

  Voolamist saaks peatada, kui punn ette panna. Ja mis veel alles, võla katteks ära võtta. 😀

  Vasta

 35. ckrabat
  märts 11, 2015 @ 17:22:37

  Jaan Kuks: lähiajal näevad euroala riigid oma raha sama palju kui oma kõrvu
  http://uudised.err.ee/v/arvamus/02c7b59b-7062-407a-968b-dc5f4ab137ee

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

jaanuar 2015
E T K N R L P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: