Aastapäevajutlus IV

@ckrabat
30. detsembril neljandat aastapäeva tähistav blogi Persona in fieri tunneb end veidi väsinuna, kuid pole uksi veel sulgenud. Käesolev postitus on järjekorras 412. Blogi 400. postitus oli “Allveelaevajaht Stockholmi skäärides”. Blogi produktiivsus on olnud veidi üle saja loo aastas, 2014. aastal 107 postitust. Blogi külastatavus pole olnud ühtlane, ulatudes suvekuude juuni juuli veidi üle 1100 külastusest kuni külastatavuse hüppelise kasvuni detsembris – 5584 külastust. Rekordeid püstitasid põhiliselt kaks lugu – “Tõelise naise test” (1454 külastust) ja “Mida ennustas Vanga?” (1784 külastust). Viimane lugu avaldati küll septembris, kuid populaarsuse saavutas mitu kuud hiljem. Võimalik, et omajagu mõju oli Kanal 2 poolt eetrisse lastud ukrainlaste ja venelaste Vanga-ainelisel teleseriaalil. Tavapärasest kõrgem oli külastatavus märtsis (3650 – see on ilmselt Ukraina kriisi eskaleerumise mõju) ja oktoobris (2997 – kui avastati Ivari lood nõukogude armeest). Suurenenud on blogi külastajate arv, mis jõudis detsembris 3467ni, kui oktoobris käis eelmise rekordina 1280 külastajat. Päevane külastuste arv jõudis 8. detsembril tõeliste naiste toel 1316-ni, mis ületab juuni ja juuli külastuste arvu. Sel päeval uudistas blogi 911 külastajat.

Valgeid laike maailma kaardil, kust pole blogi vaadatud, on jäänud vähemaks – Euroopas vaid Sloveenia, Moldova ning mõned kääbusriigid. Külastuste järjekorras järgnevad Eestile Ameerika Ühendriigid ja Soome, kus külastuste arv ületab tuhande piiri. Neljandal kohal on suure vahega Suurbritannia (üle 200), esikümnes on veel Saksamaa, Norra, Rootsi, Kanada, Tai (üle 100), Prantsusmaa. Teises kümnes on Itaalia, Belgia, Holland, Venemaa, Austraalia, Austria, Hispaania, Luksemburg, Taani ja Nigeeria. Blogini aitavad jõuda eelkõige otsingumootorid, millele järgnevad blog.tr.ee, Facebook, elfikelder.eu, militaar.net, skeptik.ee, forum.automoto.ee, WordPress Dashboard, infopartisan.blogspot.com, botd.wordpress.com, lotman.ee ja esitosina lõpetab Twitter. Kokku on nelja aasta jooksul blogi külastatud 77 138 korda ning tehtud 3590 kommentaari. Kui vaadata keskmist külastatavust aastate lõikes, siis on trend olnud progresseeruv: 2010 – 3; 2011 – 12; 2012 – 55; 2013 – 67; 2014 – 76.

Käesoleval aastal seisame silmitsi veidi teistsuguse maailmaga kui veel aasta tagasi ning mustad sõjapilved varjutavad helesinist taevast. Neile, kes usuvad ajaloo kordumist – täpselt sada aastat tagasi algas Esimene maailmasõda. Ka 2014. aasta jäädvustas end maailma ajalukku pingete tõusu järsu kasvuga. Rahvarahutused ida ja lääne vahel lõhestunud Ukrainas lõppesid sõjalise kriisiga Donbassis, Donetski ja Luganski oblastites, kus separatistlikud meeleolud viisid Venemaa toetusel relvastatud vastupanuni Ukraina võimudele. Märtsis annekteeris veretu sissetungiga Venemaa Krimmi. Venemaa rahvuslik eneseteadvus on tõusnud, ta on heitnud kinda postmodernsele rahvusvahelisele süsteemile, esinenud traditsiooniliste konservatiivsete väärtuste kaitsjana, püüdnud laiendada positsioone ning taastada mõju Ida-Euroopas, kuid tema tulevik ei tõota midagi head. 2014. aastal loodi konkureeriv Euraasia Majandusliit, kuid selle mõju maailmamajandusele on väike ning ta ei suuda pakkuda teistele majandusjõududele arvestatavat konkurentsi. Tooraineekspordist elatuvat Venemaa majandust on ahistanud alanenud naftahinnad ning rubla kursi oluline langus.

Lähis-Idas on Araabia kevadega algust saanud revolutsioonilised meeleolud põhjustanud sunniidi äärmuslaste aktiviseerumise. Fundamentalistlik rühmitus Islamiriik kuulutas välja kalifaadi Süürias ja Iraagis ning need kaks riiki kodusõja kütkeis. Teine äärmusislamistlik rühmitus Boko Haram kuulutas kalifaadi välja Põhja-Nigeerias. Pinged Lääne ja Venemaa vahel ning Ameerika Ühendriikide ja Iraani vahel ei ole võimaldanud aga laiapõhjalise rahvusvahelise koalitsiooni teket, kes suudaks kiiresti ja efektiivselt takistada islamistlikke äärmuslasi. Juudi rahvuslaste suurenev mõju Iisraeli poliitikale on takistanud Palestiina rahuprotsessi ning seisnud vastu Lääne suhete normaliseerumisele Iraaniga. Kehtiv maailmakord on sattunud tugeva löögi alla. Inimtsivilisatsioon näib olevat end ammendanud, teda on tabanud arengupeetus ja vajab hädasti välist sekkumist. Inimkond pole suutnud välja mõelda midagi uut ja nii pakutakse uute lahenduste pähe unustatud vana. Nibiru, kus sa oled?

Lahkuval aastal sattusid rünnaku alla Malaisia lennukid. Märtsis salapäraselt kaduma läinud Kuala Lumpurist Pekingisse suundunud ning teadmata põhjustel kurssi muutnud Malaysian Airlines liini MH370 reisilennukit Boeing777 239 inimesega pardal pole tänaseni leitud. Juulis tulistasid Malaysian Airlines teise MH17 Amsterdam – Kuala Lumpur liini reisilennuki Boeing777 298 inimesega pardal alla Donetski separatistid või nende kasakatest sõbrad Venemaalt. Kolmas õnnetus aasta lõpus tabas Malaisia odavlennufirma AirAsia lennukit Airbus A320 162 inimesega pardal, mis kadus teekonnal Surabajast Singapuri. Rängalt kannatanud Malaisiat tabasid lõppeval aastal veel ränkadest mussoonvihmadest tingitud üleujutused. Kas Jumal on Malaisia proovile pannud? Miks kaovad reisilennukid salapäraselt? Miks just Malaisia lennukid? Kas juhuslik kokkusattumus või osa Suuremast Plaanist? Kas võis see olla Maa sõbra Klaatu hoiatus inimkonnale – parandage meelt ja kahetsege pattu, sest te olete kahjustanud planeedi elukeskkonda?

Eesti elas lõppeval aastal Ukraina sündmuste mõjul sõjahirmus või sõjaootuses. Suhted Venemaaga, mis algasid piirilepingu järjekordse allkirjastamisega välisministrite poolt Moskvas, lõppesid luureskandaalidega. Eesti-Vene piiril püüdsid venelased kinni Kohvri, Eston Kohvri. Eestlased püüdsid Narva jõel kinni kaks KGB eruohvitseri, kelle kinnipidamise video võiks oma kvaliteedi ja informatiivsuse poolest pretendeerida aasta video tiitlile. Teenekas KGB minevikuga kaitsepolitsei töötaja, kuid puhaste paberitega Moskvasse kolinud Uno Puusepp paljastas end ise pikaaegse spioonina Venemaa telekanalis. Neile, kes otsivad ajaloolisi paralleele, siis ka esimene piirilepingu allkirjastamine tipnes vastu ootusi kahe riigi suhete järsu halvenemisega, Pronksiöö ja Venemaa-Gruusia sõjaga. Europarlamendi valimised kevadel ei toonud kaasa suuri üllatusi ning valiti need, kelle siirdumist Brüsseli meepottide manu võis eeldada. Teist korda järjest oli nende hulgas ka üks üksikkandidaat – Indrek Tarand. Lõppes Andrus Ansipi pikk teenistusaeg Eesti Vabariigi peaministrina ja ta siirdus samuti Brüsselisse, vahetades välja Siim Kallase eurovoliniku kohal. Lisaks Ansipile lahkusid valitsusest erinevatel põhjustel teenekad ministrid Rein Lang (juba 2013 lõpus), Urmas Paet ja Jürgen Ligi. Valitsuskabinetis vahetasid Reformierakonna ammuse partneri IRL-i välja sotsiaaldemokraadid. 2013. aasta Saalomon Vesipruuli auraha laureaat Rahvakogu kustus lõplikult. Viljandis toimus Eesti esimene koolitulistamine.

Persona in fieri on pühendanud süvendatud tähelepanu uue progressiivse teadusharu stultoloogia arendamisele ning propageerimisele. Loodetavasti saab uus teadusharu varsti Lollide kojas sertifitseeritud ning ülikoolides avatakse esimesed stultoloogia õppekavad. Lollid on salapärane võõrliik, mis toodi Nibirult Maale umbes 14 000 aastat tagasi ning levis siin vaibumatu hooga. Nibirult toodud alglollid asendati kohapeal valmistatud mudelitega. Eestis on tugevasti kanda kinnitanud kohapeal valmistatud lollid made in USSR ehk neukkud. Lollide ületoodangu arvelt on inimkonna arv ületanud 7 miljardi piiri. Meie aja kangelased on Kalevi poeg Aiku, Timo-Cevin, Cärlyn-Angelina, Maerut Mannjaana, Säsilyi Sofi ja Sander Remo, Ivar Nõukogude armeest, Anfissa Fjodorovna, Loreida Loo-Reha ning nende sõbrad ja tuttavad. Lollide võimu on tugevdanud kogu maa internetiseerumine ning totaalse meedia poolt püstitatud loosung “kogu võim burksiputkadele!” Tarbijaühiskonda esindav valmistõdedele toetuv mentaliteet on võitluses loomingulisusega peale jäänud. Enam pole tähtis osata midagi teha, vaid müüa. Vaimsus on lollidele lootusetult alla jäämas, kvaliteet on asendunud kvantiteediga ja lollide vali hääl kaigub rahva nimel otsuseid vastu võtvas Novgorodi WC-s. Sajanditagused Noor-Eesti loosungid, mis kutsusid eesti rahvast vaimult suureks saama, on totaalse meedia poolt asendatud burksiputka esise loosungiga “me ei saa kunagi suureks vaimult, kuid me võime saada suureks rahvaarvult – tootke rohkem lolle!”

Lahkuval aastal toimus sarja Aegumatud intervjuud lõpuintervjuu Rein Taageperaga, kelle loengutega sai 25 aastat tagasi alguse õppetöö Eesti Humanitaarinstituudis. Kokku toimus sarjas aastatel 1992-2014 kümme intervjuud järjekorras Tõnis Ritsoni, Hasso Krulli, Einar Laigna, Rein Raua (kõik 1992), Evald Saagi, Heiki Ahoneni, Igor Gräzini (kõik 2003), Vello Salo (2012), Ülar Ploomi (2013) ja Rein Taageperaga (2014). Nagu igal aastal jagame tänavugi aurahasid. Persona in fieri kuulutab välja Jaan Tatika auraha laureaadi ja auraha läheb kunagisele Sposato ja Angotti maaletoojale hr. Eerik-Niiles Krossile, kui ühele kõige kõrgemaid esoteerilisi kamuflaaže sooritavale poliitikule, kes vahetab erakondi nagu suurilmadaam tualette ning on sattunud nii Venemaa kui Ameerika Ühendriikide huvisfääri. Poodi hiljaks jäänud hr. Raul Oreškin peab leppima aasta lolli tiitliga. Saalomon Vesipruuli auraha läheb varemgi kandidaatide ridadesse jõudnud totaalse meedia promoveeritud arvamusliiderdajale hr. Priit Pulleritsule ja siin pole teist võimalustki, sest tema tõelise mehe testid andsid ka Persona in fierile detsembrikuuks kõva hoo sisse. Meenutades kahekroonist Karl Ernst von Baeri võib käesoleva postituse lisas igaüks testida, kuivõrd ta on tõeline eestlane. Pulleritsuga konkureerinud portaali skeptik.ee püsikommentaator O Cookievaba Kameelion peab leppima lohutusauhinna ehk Nibiru alglolli tiitliga, millega tunnustatakse tema looduskaitsealaseid teeneid lollide kaitsel. Maineka Umbluu auhinna omistamine Persona in fierile, kes on Eesti reptiilinduse lipulaev ja Nabala-Tuhala reptiilide koobaslinnade kaitseala häälekandja, võiks olla aga sobiv stardiplatvorm mõne auraha omandamiseks tulevikus. Welcome to my party!

Lõuna-Aafrika Vabariigi buuri päritolu laulja Nicholis Louw sai 30. detsembril 35-aastaseks. Palju õnne!

17 kommentaari (+add yours?)

 1. personainfieri
  dets. 30, 2014 @ 05:30:42

  Tõelise eestlase test!
  http://eestielu.delfi.ee/eesti/laanemaa/kullamaa/kodulugu/eestlaste-olemus-karl-ernst-von-baeri-jargi-aplad-mustuselembesed-asjade-kasutamises-nomedad-ja-lobusad-vaid-purjus-olekus.d?id=70451475

  “Pärast sügistöid polegi eestlastel miskit muud teha, kui pimedatel talveõhtutel end kurguauguni rasvast sealiha, mooritud hapukapsaid, musta leiba ning muud raskesti seeditavat kraami täis vitsutada, peale üliohtrasti põletatud viina ja kanget koduõlut juua, pärast seda ent ühetoonilist laulujoru venitada ja veidramoelist jõnktantsu tammuda.”

  Need vanad traditsioonid on uuemal ajal alal hoitud burksiputkade juures. Sisu on veidi muutunud, sealiha asemel kotlett, musta leiba asendab sai ja mooritud hapukapsaid kapsalehed majoneesi ja ketšupiga 😀

  Vasta

 2. personainfieri
  dets. 30, 2014 @ 05:41:29

  Teadlased kinnitavad David Icke’i ulmelist teooriat
  http://www.telegram.ee/maavaline/teadlased-kinnitavad-david-ickei-ulmelist-teooriat#.VKF0O14CKc

  Nüüd on teadlased kinnitanud üht teist Icke’i ulmelist teooriat – nimelt on ta juba pikalt rääkinud võimalusest, et meie füüsiline reaalsus on illusioon ja kogu universum on hologramm ja nn superarvuti loodud simulatsioon.
  Tehnikaajakiri Wired kirjutab: “Kui hiljutised kosmiliste kiirte osakeste mõõtmised on tõesed, oleme ehk saanud kinnitust, et meie universum on hiiglaslik arvuti simulatsioon.” Teadlased on hakanud teoretiseerima teemal, kas on võimalik, et oleme lihtsalt tegelased kellegi liivakastis nagu arvutimängus The Sims.

  Mida meie ringkonnaülemaga oleme rääkinud? Pealegi oleme sellel kutil, kes kogu s..ta kokku keeras juba jälil
  https://personainfieri.wordpress.com/naidend-iii/

  Vasta

 3. personainfieri
  dets. 30, 2014 @ 09:14:48

  USA endine asepresident Dick Cheney ja tema unistus sõjast
  Dick Cheney: Järgmine rünnak USA-le on surmavam kui 9/11
  http://www.telegram.ee/maailm/dick-cheney-jargmine-runnak-usa-le-on-surmavam-kui-911
  Lõbus ilmsõda Lähis-Idas coming soon …

  Vasta

 4. Jolli
  dets. 30, 2014 @ 12:14:27

  Tundub, et aurahasid jagati siin liiga stahhanovlikult, kiirustades, enne kalendriaasta vahetust.
  Mõned sportlased aga ajastasid oma tippvormi täpselt aasta lõpuks ja kui kohale jõudsid, olid “tunnid juba alanud” ehk Persona aurahad jagatud? 🙂
  Lihtsalt äramärkimise korras, üllatusesineja kult- ministeeriumist:

  http://www.postimees.ee/3039819/poevargusega-vahele-jaanud-kultuuriministeeriumi-asekantsler-astus-tagasi

  Vasta

  • ckrabat
   dets. 31, 2014 @ 18:56:06

   Aasta lolli tiitel peaks kindlasti olema ka hea stardiplatvorm Riigikokku kandideerimiseks. Jääme ootama, kas mõni erakond ta üles korjab 🙂

   Vasta

 5. Jolli
  dets. 30, 2014 @ 12:20:54

  Eriti meeldib mulle see jutt “kihlveost”. Mees, kus su eetikakompass on? Äkki jõi Ivar N. armeest selle tühjaks?

  Vasta

 6. personainfieri
  dets. 30, 2014 @ 12:31:58

  Aasta parima sportlase tiitlid on ka jagatud, aga kui keegi teeb 31.detsembril maailmarekordi? 😀
  Raul Oreškin oleks kindlasti olnud kõva pretendent tiitlile. Pakume talle lohutusauhinda “aasta lolli” tiitliga 🙂

  Vasta

 7. ckrabat
  dets. 30, 2014 @ 18:21:05

  Kui Nicholis Louw kaverdas Vanilla Ninja Club Kungfu, siis Charl Smit on kaverdanud Suntribe’i eurolaulu Kom ons Raas (Let’s get loud).
  Stiilinäide Charl Smitilt:

  Vasta

 8. K_V
  dets. 31, 2014 @ 08:23:23

  “Mission statement
  Persona in fieri on autorite kollektiivi koondnimetus, kes on võtnud eesmärgiks arendada kriitilist diskussiooni…”
  “30. detsembril neljandat aastapäeva tähistav blogi Persona in fieri tunneb end veidi väsinuna, kuid pole uksi veel sulgenud.”

  Küllap see oli (on) katse välja arendada uus põnev alternatiivne ja avangardistlik diskussiooni vorm.
  Teerajamine on alati veidi väsitav tegevus.

  Vasta

 9. ckrabat
  dets. 31, 2014 @ 11:04:16

  Üks tähelepanek veel, et tugevamini lähevad peale need teemad, mis on otsapidi jõudnud põhivoolu meediasse. Vanga lugu ilmus 25.septembril, kuid tähelepanu pälvis alles detsembris, kui ta oli vaieldamatult selle blogi populaarseim postitus.
  Väsitavaks teebki see, et blogi tuleb elus hoida muude tegemiste kõrvalt, lisaks on ärimaailma kolinud huviline blogi autorite ringist vähemalt mõneks ajaks lahkunud. Ma arvan, et postituste intensiivsus uuel aastal ilmselt väheneb. Ideid jätkub, aga aega nende kirja panemiseks paraku mitte.

  Aga ma soovin lugejatele ilusat aastavahetust ning soovide täitumist uuel aastal!

  Vasta

 10. Jolli
  dets. 31, 2014 @ 13:21:00

  Eks ta ongi… Kui roboti valmistamine nõuab palju R&D-d (Research and development), siis lolli võib igaüks ise toanurgas valmis teha. 🙂 Kui knõud ja haud ei ole, siis võib telekast vaadata või akna vahelt kiigata, nagu päkapikk.
  Robotroonika nõuab palju algkapitali ja teadusuuringuid ning vastaval tasemel tehnoloogiavõimekust, lolle saab aga edukalt valmistada kündmise ja külvamise teel, sest edasi kasvavad need ise. 🙂
  Lisaks läheb robot kergesti rikki ja õli saab otsa. Loll aga on evolutsioneerunud üsna töökindlaks ja elab viina ja saia peal päris hästi, õli aga ei vaja üldse. 🙂
  Head algavat aastat kõigile lollidele, reptiilidele, vabamüürlastele, illuminaatidele, hallidele tulnukatele, Ivaritele N. armeest, tõelistele meestele ja naistele. Proosit!
  🙂

  Vasta

 11. ckrabat
  dets. 31, 2014 @ 16:22:16

  Kõrgendatud meeleolus eestlased suutsid väheste lausetega edasi anda suuri mõtteid ning nende südamest tulevad uusaastasoovid tõstavad tuju teistelgi. Mida siis uuelt aastalt tahta? «Pauku ja ilusaid naisi ja Eesti numbritega BMW-sid Soome riiki!» oli sõnum, mis võiks inspireerida paljusid.
  http://elu24.postimees.ee/3041243/kalevipoegade-uusaastasoovid-pauku-ilusaid-naisi-ja-eesti-numbritega-bmw-sid

  Vasta

 12. ckrabat
  dets. 31, 2014 @ 19:10:07

  Vasta

 13. Jolli
  dets. 31, 2014 @ 20:42:10

  Pidu elab. 🙂

  Vasta

 14. ckrabat
  jaan. 01, 2015 @ 13:52:30

  Linkin Park x Steve Aoki – A LIGHT THAT NEVER COMES

  Vasta

 15. Jolli
  jaan. 02, 2015 @ 10:56:40

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

detsember 2014
E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: