Anton Hansen Tammsaare ja sotsiaaldemokraatia

@ckrabat
Valijamees koputab üha tugevamini aknale ning sotsiaaldemokraadid on hauast üles kaevanud 75 aastat Metsakalmistu vaikuses lebanud kirjaniku Anton Hansen Tammsaare ja rakendanud mineviku suurmehe Riigikogu valimiskampaania teenistusse, omistades talle sotsiaaldemokraatlikud vaated. Vastab tõele, et Eesti esimese Vabariigi ajal – pooldan selle vormi kasutamist, sest kahte erinevat ajalooperioodi on muidu raske omavahel võrrelda, kui ma ei taha kasutada neukkude meelisväljendit “kodanlik Eesti”. Need, kes näevad selles ohtu meie omariikluse järjepidevusele, võiksid vähem seemneid süüa või kasutada kaitseks fooliummütsikest – olid paljud loomeharitlased vasakpoolsete vaadetega. Teine suurkirjanik Eduard Vilde liitus 1905. aasta revolutsiooni paiku tõepoolest sotsiaaldemokraatidega, tegeles järgnevalt New Yorgis vasakpoolse ajalehe “Uus ilm” toimetamisega ning valiti 1919 sotside nimekirjas Asutavasse Kokku. Jaak Valge blogist võib lugeda: “1933. aastal Mahtra sõja aastapäevakõnes ütles Vilde, et toob tervisi manalast, kuna kirjaniku ülesanne on seista ühenduses mitte ainult elavate, vaid ka surnutega.” Tundub, et kirjaniku kunagised sõnad pole jäänud tühjalt kõmisema, vaid 80 aastat hiljem on ta manalast taas liitunud elavate valimiskampaaniaga.

Intelligentsi hulgas leviv vasakpoolne trend ning mässumeelsus oli 20. sajandi alguses üsna tavapärane. Friedebert Tuglas osales 1905. aasta revolutsioonis ja veetis kaks kuud Toompea vanglas. Jaan Anvelt (kirjanikunimega Eessaare Aadu) ja Hans Pöögelmann täiendasid bolševike (hilisemate kommunistide) võitmatuid ridu, Eduard Vilde ja Karl Ast kuulusid sotsiaaldemokraatide (menševike) liidrite sekka, Gustav Suits, Johannes Semper, Jaan Kärner, Hugo Raudsepp ja paljud teised liitusid revolutsioonilistel aegadel Sotsialistide-Revolutsionääride parteiga ehk esseeridega. Hiljem sattusid mitmed neist parteide ühinemisel Eesti Sotsialistliku Töölispartei ridadesse. Juunikommunistide juhiks sai vasakpoolsete vaadetega kirjamees ja arst Johannes Vares (Barbarus) ja väga paljud kirjanikud sümpatiseerisid Nõukogude Liidule, mis oli tavapärane ka Lääne-Euroopas. Anton Hansen Tammsaare sidumine sotsiaaldemokraatiaga on küll üsna meelevaldne, sest ta pole olnud erakonna liige ega kandideerinud selle partei nimekirjas. Tammsaare sügavamatest poliitilistest vaadetest on vähe teada ja ta polnud poliitiliselt aktiivne inimene, kuigi kindlasti oli tal välja kujunenud tugev ühiskonnakriitiline hoiak, mis kajastus ka tema teostes. Maarja Vaino: “Oma hilisemas elus oli Tammsaare veendunud demokraat, kes ei toetanud vaikivat ajastut ega vapse, aga suhtus ilmse skepsisega ka sotsialistlikusse liikumisse.” Kindlasti ei saa teda nimetada võimutruuks kirjameheks. Tammsaare näol polnud ka kirjandusnomenklatuurile lähedalseisva inimesega, vaid individualistiga, kes ajas omas ajas ja ruumis oma asja. Teistest tuntud kirjameestest suhtles Tammsaare lähemalt Gustav Suitsuga, kuid näiteks suhetes kirjandusnomenklatuuri juhtfiguuri Friedebert Tuglasega valitses vastastikune ebasümpaatia.

Ühiskonnakriitilisus oli möödunud sajandi loovintelligentsile samavõrd omane, kui kaasaegsele loomeharitlasele võimutruudus. Tänapäeva kultuurinomenklatuuri esindaja teab hästi, kes maksab, see tellib muusika. Nooruses kuulus Tammsaare üliõpilasseltsi “Ühendus” ridadesse, kust kasvas välja palju sotsiaaldemokraate, sh August Rei ja Anton Palvadre, kuid üks Tammsaare ülikooliaegsetest sõpradest Rein Eliaser esindas hiljem poliitikas hoopis Rahvaerakonda ja Rahvuslikku Keskerakonda. A. Palvadre mälestuste järgi „ei tahetud seltsi asetada ühegi polii¬tilise partei platvormile, kuid ühtlasi kardeti, et ilma igasuguse kitsenduseta liikmete poliitilise meelsuse kohta seltsi koosseis võib kujuneda niisuguseks, mis ei võimalda seatud sihtide saavutamist. Viimaks lepiti kokku, et uue koondise liikmed peavad poliitiliselt seisma pahemal pool eduerakonda (tookord ainuke legaalne poliitiline partei Eestis) ja sõbralikult suhtuma sotsialistlikku ilmavaatesse.” Kindlasti ei saa eetiliseks pidada lahkunud kirjamehe, kes pole kunagi sotsiaaldemokraatlikke vaateid avalikult kuulutanud, rakendamist valimisvankri ette. Kui nüüd tuua ajaloolisi paralleele, siis kõiksuguseid sotsialistliku töö kangelasi pakub ajalugu hulgi – Adolf Hitler natsionaalsotsialist aastast 1919 või siis Eestimaa mees Alfred Rosenberg natsionaalsotsialist aastast 1918. Palju toredaid endisi sotsiaaldemokraate võib leida kommunistlikus liikumises, mis ongi sotsiaaldemokraatiast välja kasvanud. Millegipärast ei rutta sotsiaaldemokraadid nende näopilte prügikastidele kleepima. Väga paljudele kaasmaalastest on Tammsaare tuntud siiski eeskätt rohelise portree kaudu 25-kroonisel ning nad ei ole elus lugenud ühtegi Tammsaare teost. Odava populaarsustrikina võib mõni erakond kasutada 100-kroonist Lydia Koidulat või 500-kroonist Carl Robert Jakobsoni valimispropaganda teenistuses. Või jätame mineviku surnud hinged hoopis rahule ning pöörame tähelepanu rohkem neile, kes surmaeelses seisundis ehk elavatena kujundavad meie tänast olevikku ja homset tulevikku?

25-kroonine Tammsaare. Pilt: http://www.featurepics.com/FI/Thumb300/20100616/Anton-Hansen-Tammsaare-1568141.jpg

14 kommentaari (+add yours?)

 1. ckrabat
  nov. 19, 2014 @ 22:42:34

  Vasta

 2. ckrabat
  nov. 19, 2014 @ 22:47:18

  Vasta

 3. ckrabat
  nov. 20, 2014 @ 06:52:01

  Sotsiaaldemokraatlikest perspektiividest rääkidess on hea meenutada ühte vana unustatud lugu:
  https://personainfieri.wordpress.com/2012/04/22/sotsiaaldemokraatliku-sajandi-testament/
  Sotsiaaldemokraatia on 19. sajandi pärand, millel on õige aeg hakata kirjutama testamenti. Tema on täitnud oma eesmärgi ja hävitanud mälestuse klassikalisest kapitalismist, mida võib kohata Nossovi raamatus Totu Kuul ja Dickensi romaanides, kus kaevanduses töötavad vaeslapsed rotte sõid.

  Vasta

 4. ckrabat
  nov. 20, 2014 @ 06:54:56

  Vasta

 5. Jolli
  nov. 20, 2014 @ 11:28:55

  Vasta

 6. Jolli
  nov. 21, 2014 @ 08:00:40

  Mingi möla on algatatud reffide lennuvälja-kampaania peale. Aga Tammsaare nimel näkku valetamine on igati okey jah?

  Vasta

 7. ckrabat
  nov. 21, 2014 @ 21:21:47

  Maimu Berg: Tammsaare sotsiaalne õiglustunne
  http://epl.delfi.ee/news/arvamus/maimu-berg-tammsaare-sotsiaalne-oiglustunne?id=70198061

  Kui Vilde, Suitsu ja Rei sotsiaaldemokraadiks nimetamine ei tekitanud suurt protesti, siis A. H. Tammsaare sotsiks kaasamine äratas imestust ja ka pahameelt.

  Tädi sogab ikka päris kõvasti. Eduard Vilde kuulus kindlasti sotsiaaldemokraatliku partei koosseisu ning kandideeris selle ridades Eesti Asutavasse Kogusse. August Rei ei olnud üldse kirjanik, vaid puhtakujuline poliitik ning koguni partei esimees. Gustav Suits oli Eesti Sotsialistliku Töölispartei eelkäija esseeride ehk sotsialistide-revolutsionääride aktiivne liige. Kas ta ka hiljem ESTP-s tegev oli, ei oska öelda, aga kõikide nende puhul ei tekita nende parteiline seotus sotsidega küsimusi. Anton Hansen Tammsaare ei ole kunsagi olnud sotside või sellegsa seotud poliitilise organisatsiooni liige. Üliõpilasselts Ühendus seda kindlasti polnud, kuigi mitmed sotsid olid sellega seotud.

  “Anton Palvadre mäletab, et kokku lepiti selles, et seltsi liige peab suhtuma „sõbralikult sotsialistlikku ilmavaatesse”.”

  No mida demagoogiat! Kas kooseluseadust toetavat kodanikku hakkavad tulevased põlvkonnad homoks kutsuma ja riputavad tema portreed homobaaride prügikastidele?
  Sooda!

  Vasta

 8. jolli
  nov. 22, 2014 @ 09:21:02

  Vasta

 9. Jolli
  nov. 22, 2014 @ 18:26:44

  Vasta

 10. Jolli
  nov. 24, 2014 @ 19:01:25

  Vasta

 11. ckrabat
  nov. 24, 2014 @ 21:27:13

  Vasta

 12. ckrabat
  nov. 30, 2014 @ 23:24:28

  Vasta

 13. Trackback: Jaan Tatika ja Saalomon Vesipruuli aurahade nominendid IV | Persona in fieri
 14. Trackback: Persona in fieri edekabel TOP-500 aastatest 2010-2016 | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

november 2014
E T K N R L P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: