Korvpallihooaja künnisel – teekond Euroopa meistrivõistlustele

@ckrabat
2015. aastal toimuvad järjekordsed Euroopa meeste korvpallimeistrivõistlused, kuhu 14-aastase vaheaja järel jõudis ka Eesti, seda küll peale üle kivide ja kändude kulgenud algust ja tänu tublile portsule õnnele, kuna hollandlased eksisid reeglite vastu ning kasutasid mitut naturaliseerunud mängijat, mistõttu nende võidud tühistati. Kuid tõsiasi on see, et järgmisel aasta septembris alustab Eesti meeskond mänge Lätis Euroopa meistrivõistluste alagrupiturniiril, mille vastased loositakse 8. detsembril. Eesti koondise võimalusi võib hinnata päris lootustandvateks, sest peatreener Tiit Soku käsutuses on kogenud koosseis, kes on mitmeid puudujääke korvanud võitluslikkuse ning targa mänguga. Raske on loota 1990-te aastate alguse taset, kui tuldi Tallinna Kalevi nime all viimaseks Nõukogude Liidu meistriks ja 1993. aasta EM-l platseeruti kuuendaks, kuid 2001. aasta võiduta jäämise ning viimase koha jagamise võiks see meeskond võimete poolest kindlasti ületada.

Vaid vähesed Eesti korvpallurid mängivad välisklubides. Eesti koondise liider on 32-aastane Kristjan Kangur, kes on teinud eduka karjääri Itaalia liigas. Peale vahepealset põiget Euroliigas mänginud tippklubidesse Siena Montepaschi ja Milano Armani, on jõudnud tagasi Varese Openjobmetisesse (varem Cimberio), kus ta mängis aastatel 2010-12 ning selles klubis kannab ta koos prantslase Yakhouba Diawaraga varem rohkem rollimängijana tuntust kogunud Kangur liidrirolli. Atraktiivse treeneri Gianmarco Pozzecco juhendamisel on kohalikku liigat alustatud päris hästi, kuigi on saadud ka kaks valusat kaotust, üks neist kolmandal lisaajal. Viimasel ajal vigastustega kimpus olnud 24-aastane Siim-Sander Vene kolis juba keskkooli ajal Leedusse ning on nüüd jõudnud tippklubisse Kaunase Žalgirisse, kus on saanud sel hooajal ka mänguminuteid. Peale nende kahe mängivad arvestataval tasemel tippkorvpalli USA üliõpilasliigas NCAA-s mängivad Rauno Nurger (Wichita State) ja Janari Jõesaar (Texas Pan-American) ning koondise vaatevälja alumise ääre peal olevad Kaido Saks, kellest on saanud Taani meisterklubi Bakken Bearsi üks juhtmängijaid ja Sven Kaldre, kes mängib Hispaania esiliiga klubis Forca Lleida, kuigi põhiviisikusse pole murdnud. Eksootilises Guadeloupe liigas mängib koondise mees Rain Raadik.

Eesti klubide hooaeg on paljudele klubidele alanud paljutõotavalt, kui välja arvata Tartu Rock ja Tallinna Ülikool/Kalev. Peale rekordilist kaotust Kubani Lokomotiivile on koondise abitreeneri Alar Varraku juhendatav Tallinna Kalev/Cramo kogunud Venemaa veetavas rahvusvahelises VTB liigas, kus eestlased on olnud traditsiooniliselt kõige viimased, kahe kaotuse kõrvale kolm võitu, neist kaks võõrsil. Balti Korvpalliliigas BBL on Cramo seni esinenud täiseduga, kuigi põhimeestele on tiheda graafiku juures neis mängudes puhkust antud. Tihe mängugraafik ja osalemine kolmes liigas on andnud kõigile mängijatele piisavalt mänguaega ning isegi noor Sten Olmre on oma mänguminutid saanud. Kui enne käesoleva hooaja algust jäi klubi Maksu- ja Tolliameti surve alla, sest palkade asemel maksti tulumaksuvabasid stipendiume, ning kaaluti isegi klubi sulgemist, on suudetud kokku ajada võrdlemisi korralik koosseis kuue leegionäri ning mitme Eesti koondise mängijaga.

Kalev/Cramo mänguline liider on 208cm pikk meeskonnas kolmandat hooaega palliv Frank Elegar USA Neitsisaartelt. Võimsa hüppega ameeriklase mängust sõltub väga palju, kui ta mängus Samaara Kr.Krõljaga viis minutit enne mängu lõppu vigadega välja kukkus, tabas meeskonda justkui halvatus, kui vastased viskasid 21 punkti järjest ning kaotusest päästis vaid varem kättevõidetud suur eduseis. Elegari koostöö USA-Brasiilia päritolu mängujuhi Scott Machadoga on klappinud ja neid kahte võib pidada meeskonna võtmemängijateks. Meeskonna raudvara on tema kogenud 31-aastane kapten Gregor Arbet, kes on tugev kaitsemängija, kuid õnnistatud ka hea viskekäega. Koondise mängijatest kuuluvad Cramosse veel Rain Veideman ja Reinar Hallik, kelle hooaeg on seni kulgenud tõusude ja mõõnadega, mida on seganud vigastused ja terviseprobleemid. Küll on sel hooajal avanenud senine B-koondise mees Erik Keedus. Leegionäridest kannavad klubis põhirolli veel lätlased: värske täiendus Rolands Freimanis ja kogenud Armands Škele. Leedulane Mindaugas Kupšas ja ameeriklane E.J.Singler on vähemalt seni jäänud tagaplaanile.

Teine Eesti eliitklubi Tartu Rock panustab kohalikele mängijatele, keda peaksid tugevdama kaks leedulast Augustas Pečiukevičius ja Karolas Petrukonis, kuid kokkumänginud meeskonna hooaja algus on kulgenud suurte tagasilöökidega. Vigastustega maadelnud Pečiukevičius on kaugel möödunud aastate vormist. Pika ja aeglase Petrukonise kasutegur on enam kui küsitav võrreldes eelmise hooaja liikuva leedulasest tsentri  Vilmantas Dilysega. Kahvatuks on jäänud Eesti koondise mängijate Janar Taltsi ja Gert Dorbeki panus. Vigastustega on hädas olnud Joosep Toome ja varem Cramos mänginud Tanel Sokk. Vaid Tanel Kurbas ja Timo Eichfuss on koondislastest enam-vähem oma taseme välja mänginud. Endiselt on rivis 40-aastane Valmo Kriisa. Kui Cramo mängugraafik on olnud tihe, siis Rock on eelmise aasta kolmanda kohaga vabastatud BBL alagrupimängudest. Lisaks kodusele liigale osaletakse ainsa Eesti klubina eurosarjas, tugevuselt kolmanda liiga EuroChallenge alagrupiturniiril, mida alustati 18-punktise kaotusega Rumeenia keskmike hulka kuuluvale Rovinarile (möödunud hooajal mängis seal eestlastest Rait Keerles). Gert Kullamäe treeneritool hõõgub tuliselt.

Selleks hooajaks on aastaid Cramos mänginud 33-aastane Keerles jõudnud Rapla Tyco ridadesse, kus Aivar Kuusmaa juhendamisel ning Eesti koondise vaatevälja jõudnud Rait-Riivo Laane ja Martin Paasoja, kunagise koondise mängija Andre Pärna ja kolme leegionäri toel üritatakse kõrgeid sihte seada. Leegionärides on enam silma paistnud lätlane Kristers Zeidaks ning lätlaste invasioon Eesti klubidesse on sel hooajal olnud tähelepanuväärne, mida on kindlasti soodustanud Läti klubide kehv majanduslik seis. Rapla hooaja algus on olnud tähelepanuväärne, alistatud on kodused konkurendid Tartu Rock ja Rakvere Tarvas ning päris hästi on alustatud ka Balti liiga alagrupiturniiri. Rakvere Tarvas on Andres Sõbra juhendamisel alati lisanud vürtsi kohalikku korvpalliellu. Sagedasti koosseisu muutev Tarvas on sellekski hooajaks kokku saanud huvitava koosseisu: Eesti koondise põhimängujuht Sten Sokk, lätlased Kaspars Cipruss, Roberts Stumbris ja Juris Umbraško, võimsa hüppega ameeriklane David Haughton ning viimasena taas Rakverre saabunud viimati Kreekas pallinud Haughtoni kaasmaalane Brandis Raley-Ross, kes on Tarvase mängu toonud uut kvaliteeti. Mänguminutid on kätte saanud noored Martin Jurtom ja Sander Saare. Koos tagamängija Mario Paistega moodustavad nad Tarvase mängumeeste esinduse. Rakvere viimane võit BBL alagrupi ühe favoriidi Liepaja üle oli veenev.

Kui eelnimetatud nelja võistkonda võib pidada meistriliiga medalipretendentideks, on mitmed teisedki võistkonnad üllatusvõimelised. Tallinna Tehnikaülikool Heino Lille juhtimisel panustab üliõpilastele, seal puuduvad väga nimekad mängijad, kui sellegipoolest on meeskond üllatusvõimeline. Tuntumad mängijad on viskekahur Joonas Järvelainen, varem Cramos ning Pärnus mänginud Toomas Raadik ja kodustatud ameeriklasest keskmängija Andrew Arnold. Meeskonnaga liitus ka Soome noortekoondisteski mänginud Kilian Cato, kuid ta murdis juba avamängu järel jalaluu. Pärnu jätkab sel hooajal endise mängija Heiko Rannula juhendamisel ning nii mitmeski mängus on õnnestunult tegutsetud. Tugevat vastupanu avaldati BBL-s Kalev/Cramole ja Tampere Pyrintöle. Meeskonna liidrid on varem Rockis ja Tarvases pallinud Silver Leppik, USA-s üles kasvanud Renato Lindmets, lätlane Sandis Silavs ja leedulane Ronaldas Rutkauskas. Arenguhüppe on teinud Varis Kruminši juhendatav Valga meeskond, mis on panustanud lätlastele. Viie lätlase kõrval saavad platsile ka kolm eestlast: Viljar Veski, Kristjan Evart ning koondise mängija Kristo Saage. TLÜ/Kalev on õnnestunud möödunud hooaja järel taandunud turniiritabeli lõppu. Meeskonna mäng sõltub palju ameeriklasest leegionäri Thomas Droney esitusest, kelle poliitikust treener Kalle Klandorf on juba mitu korda lubanud ära saata. Droney kõrval on meeskonna liidrid veel Reimo Tamm ja USA üliõpilasliigast tulnud leedulane Robertas Grabauskas. Kaks ringi mängib meistrivõistlustel Audentes/Noortekoondis, kelle jaoks oleks mõne võidu lisandumine on juba võrreldav eneseületusega.

Sel hooajal on Eesti klubid esinenud edukalt Balti korvpalliliigas, seda eriti võrreldes möödunud hooajaga, kus Rocki kõrval pääses alagrupist edasi tänu loosiõnnele vaid Tarvas, kuid temagi selja taha jäid vaid Eesti klubid. Sel hooajal on võiduta vaid Pärnu, kuid edasipääsulootused on säilinud veel kõigil. Saldo on positiivne peale Cramo veel Raplal ja Rakverel. Kokkuvõttes tuleb tunnistada, et mängijate tasustamise ümberkorraldamine ei ole taset õnneks väga palju mõjutanud. Tagasilöök on tabanud möödunud hooaja õnnestujaid  Tartu Ülikool/Rocki (EuroChallenge veerandfinaal ja BBL pronks) ja  Keskerakonna korvpalliklubi TLÜ/Kalevit (KML neljas). See kõik loob eelduse huvitavaks hooajaks, kus tasavägiseid mänge võib rohkem kohata ning loodetavasti avaldab see positiivset mõju koondiselegi. Teinekord on kurdetud., et klubides on palju välismängijaid, kuid nad tihendavad konkurentsi. “Rahvuskeskne” poliitika – katsume oma mängijatega läbi ajada, ärme toome välismaalasi sisse – on väga lühinägelik, sest meeskonnas puudub sisemine konkurents, keegi ei pea koha eest päikese all võitlema, mängijatel puuduvad ambitsioonid, tekivad mugavustsoonid, seisev vesi ja tulemus ongi näha – vt. Tartu Rock, kes on olnud rahvuskeskse korvpallipoliitika eestvõitleja. Läbi kukkus ka nende kolmeaastane noorteprojekt. Korvpalli kandepinna laiendamiseks peaks rohkem Eesti mängijaid pürgima välisklubidesse mis võimaldaks avaneda neil, kes on seni jäänud teiste varju.

3 kommentaari (+add yours?)

 1. ckrabat
  nov. 08, 2014 @ 09:26:43

  Mõni sõna korvpallist Eesti teleekraanil:
  ETV on pühendunud naha ja karvadega jalgpallile, seda hoolimata isegi Marko Kaljuveeri lahkumisest. Üle on kantud põhiliselt Eesti koondise mänge.
  TV 6 on liider Eesti korvpalli teleturul ja kannab laupäeviti kl 17.00 regulaarselt üle ühte Eesti KML mängu. Suvel kanti üle ka korvpalli MM mänge.
  Kõvasti on korvpalliturule sisse söönud Tallinna TV, kes näitab kuus kahel esmaspäeval isegi korvpalli teemalist saadet (pole seda ise veel nägema juhtunud). TTV kannab üle veel Kalev/Cramo VTB liigas peetavad kodus ja võõrsil peetavad mängud – ülekannete võimaldamine on selles liigas kohustuslik ja Itaalia liiga Varese klubi mängud.
  Koduliiga ja BBL mänge on internetis üle kandnud Delfi TV, kus toimuvad veel korvpalliteemalised saated Basket TV.
  ViasatSportBaltic kannab üle Euroliiga mänge ning samuti mõningaid BBL mänge.

  Vasta

 2. Jolli
  nov. 08, 2014 @ 16:39:18

  Vasta

 3. ckrabat
  nov. 08, 2014 @ 21:25:43

  Täna siis Kalev/Cramo kaotas VTB-s viimase sekundi viskega Astanale 63:65 ja võidu tõi Kasahstani klubile võimsalt lauda valitsenud Austria koondise keskmängija Rashid Mahalbasic, kes on varemgi Eesti klubide ja koondise vastu vastu edukalt mänginud.
  Kalev/Cramo saldo VTB liigas on olnud hooaegade lõikes, võidud:kaotused:
  2009/2010 0:6
  2010/2011 1:9 (võideti BC Asseco Prokom, POL)
  2011/2012 2:14 (2x BC Budivelnik, UKR)
  2012/2013 3:15 (2x BC Turow Zgorzelec, POL; 1x BC Donetsk, UKR)
  2013/2014 2:16 (BC Donetsk, UKR; BC Unics RUS)
  2014/2015 3:3 (Krasny Oktyabr, RUS; Krasnye Krylia, RUS; Nilan Bisons, FIN)
  Kokku kuue hooaja peale: 11 võitu, 63 kaotust.

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

november 2014
E T K N R L P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: