Allveelaevajaht Stockholmi skäärides

@ckrabat, featuring folks from burksiputka
Keset sügisest viinakuud toimus Stockholmi skäärides Rootsi rannikul järjekordne allveelaevajaht, mis totaalse meedia toel ja survel siin ja sealpool Läänemerd meeli üles küttis. Ühel korral on rootslasi saatnud ka edu, kui 23 aastat tagasi jällegi viinakuul, 27. oktoobril 1981, sõitis Karlskrona lähedal karidele kinni (kuna tegemist oli whiskey tüüpi allveelaevaga, siis whiskey on the rocks) nõukogude allveelaev U 137. Siitpeale korraldab Rootsi meedia aeg-ajalt ikka ajaloolise sündmuse mälestuseks allveelaevajahte (ubåtsjakter), et viimati õndsa keisri Napoleoni ajal sõdinud rahvas sõjapidamist päris ära ei unustaks. Nüüd siis toimus Rootsi rannikul 17.-24. oktoobrini järjekordne allveelaevajaht, kuid jällegi reaalse tulemuseta, kui meedia säutsus ja rahval oli lõbus.

Mis võis tegelikult juhtuda?
Variant 1: Venemaa allveelaeva või mõne muu sõjalise otstarbega objekti sissetungimine Rootsi vetesse võiski aset leida, kuid selleks ajaks, kui Rootsi allveelaevakütid kohale jõudsid, oli vaenulik allveelaev ammu lahkunud. Võimalik, et rootslaste hilinenud reaktsioon oli lihtsalt hilinenud tähelepanujuhtimine avastatud anomaaliale. Tõenäosus 10%.
Variant 2: Võitlus “lendava hollandlasega” või fantoomallveelaevaga, mis võivad viidata hoopis kogu operatsiooni poliitilistele eesmärkidel. Samal ajal toimus Rootsi parlamendis riigieelarve arutelu ning sooviti kaitsekulutuste tõusu. Selleks tuli 2,2 miljonit eurot investeerida allveejahti, et järgmisel aastal hoopis kopsakam summa (74 miljonit eurot lisaraha) riigikassast välja võtta. Selline arengukäik sisaldab omajagu loogikat. Tõenäosus 20%.
Variant 3: Tulnukad võiksid olla samuti asjasse segatud, sest kusagil pole otse avaldatud, et tegemist oleks olnud Venemaa allveelaevaga. Kui tegemist oli maavälise objektiga, siis on süvaveepommide kasutamine igati õigustatud – keegi ei hakka neid taga otsima või vähemalt annab see kosmilise kättemaksu ees piisava ajavaru. Kui süüvida rootslaste käitumisse nädalase allveejahi puhul, siis tundub see versioon jällegi kõige usutavamana. Tõenäosus 20%.
Variant 4: Rootslaste teravate silmade ette jäi Eestitki ja õppustel osalenud külastanud Hollandi allveelaev või mõni muu mõne sõbraliku riigi alus. See tundub ebausutav juba sellepärast et siis jääb arusaamatuks, miks nendega kontakti ei võetud. Tõenäosus 5%.
Variant 5: Väga lihtne seletus, et millegi puhul lihtsalt reageeriti üle. Vahepeal väideti, et mingi raadiosaatja või sidepidamise poi oli pinnale ujunud, millega rootslaste kaater kokku põrkas. Teinekord ongi probleemidel väga lihtsad lahendused. Selgusetuks jäi, missuguse objektiga üldse oli tegemist. Kõige rohkem räägiti tavalisest diiselallveelaevast, kuid meediast jooksis läbi, et tegemist võis olla väiksema miniallveelaeva või allveerobotiga. Tõenäosus 15%.

Kahtlaseks teeb kogu asjakäigu rootslaste mõneti väärastunud maailmapilt, arvestades, kuidas nad on tõsimeelselt reageerinud igasugustele moodsa aja totrustele, püüdnud “Pipi Pikksukka” tsenseerida, üritanud Julian Assange’i vahistada ja jahtinud varem allveelaevade pähe nii äravisatud külmkappe kui saarmaid, ma üldse ei välista, et selgi korral aetakse mingeid vaime taga. Venemaa allveelaevad Rootsi rannikul on pannud alusele tervele narratiivile. Igatahes on Venemaa allveelaevad rootslastele tekitanud Stockholmi sündroomi laadse sõltuvuse, mida venelased võisid infosõja eesmärgil edukalt ära kasutada ning näiteks treenida vastaste sundimist ebaratsionaalsetele käitumismudelitele. Ülemäärase poliitilise korrektsuse tarbimisest on nad hakanud samamoodi vaenlase laevukesi nägema nagu Ivar NA-st peale gürokompassi tühjendamist mööda laineid vastu roomavaid NATO tanke.

Ma üldse ei välista, et fantoomallveelaeva jaht oli Venemaa poolt provotseeritud, ühtegi tegelikku allveelaeva Stockholmi skäärides ringi ei kooserdanud, küll aga tekitati kunstlikult lapsepõlvehirmudele rajatud tont nr. 5 rootslaste allveehirmude ümber, millega harjutati hoopis mõnda infosõja tarbeks kavandatavat operatsiooni. Kui ETV saates Kahekõne testiti allveelaevajahi mõju maavillaste arvamusliidrite Rain Kooli ja Kaarel Kaasi peal, siis vähemalt nemad rääkisid kinnipüütud Venemaa allveelaevast kui tõestisündinud faktist. Operatsiooni käigus uuriti Rootsi käitumist traumaatilise hirmu puhul ning selle tulemusi võidakse hiljem Rootsi vastu ära kasutada, sest rootslased tõepoolest kardavad venelasi, võib-olla isegi rohkem kui eestlased või soomlased, kes on harjunud venelaste kõrval elama. Eestlased jällegi kardavad, et neid ründab NordStreami gaasitoru.

Variant 6: Venemaa poolt läbiviidud infooperatsioon ja jõudemonstratsioon sõjahüsteeria õhutamiseks nii Rootsis kui ka teistes piirkonna riikides. Tõenäosus 30%.

Rootslasi ajas ärevusse ühe Venemaa uurmislaeva kummaline käitumine, nagu oleks professor Logatšev koos Paavo, Kestutise, vanemtüürimees Puškini ja mehhaanik Abezjanoviga kogu pidurivedeliku ära lahendanud, et isegi läände hüpata enam ei oska. Libeeria lipu all sõitva naftatankeri Concord ja uurimislaeva professor Logatšov kummaline käitumine võis aga olla mitte päästeoperatsiooni, vaid hoopis infooperatsiooni üks osa. Stockholmi saarestikus nähtud salapärane “mees mustas”, kelle meedia kuulutas Vene eriüksuslaseks, osutus aga Ove nimeliseks kohalikuks pensionärist kalameheks. “Käin sealkandis sageli kalal. Kala võtab seal päris kenasti, kuid tookord ei saanud ma midagi,” ütles mees ajalehele Expressen. Hea et allveelaeva õnge otsa ei püüdnud. 🙂  Infomüraks osutus ka pidulikult välja kuulutatud hädakutsung, mis väidetavalt oli toimunud tundmatu objekti ja venelaste baasi Kaliningradis vahel. Operatsiooni juht admiral Anders Grenstad lükkas selle ümber.

Spekulatsioonid tuumaallveelaev “Dimitri Donskoi” uppumise kohta ei leidnud kinnitust juba seetõttu, et 48 000 veeväljasurvega kolossil on Läänemerel märkamatult liikumine raskendatud. Venemaa eitas intsidendi toimumist. Kontradmiral Ivan Merkulov: “See meeskond ei sattunud sinna mingi luureplaani järgi, vaid Vene juhmuse tõttu. Aga Rootsis elab siiani selline sündroom. Mingit Vene allveelaeva seal olla ei saa. Venemaal Läänemerel allveelaevu praktiliselt polegi.” Allveelaeva uppumist pidas võimatuks ka Peterburi allveelaevnike klubi juhtiv erukapten Kudrin. Samal ajal ei teinud meedia kogu jahi kestel katsetki välja selgitada, kus viibisid otsingute ajal kaks Läänemerel viibivat Venemaa allveelaeva, mis viitab veelgi allveejahi hoopis teistsugustele eesmärkidele. Uuem Lada tüüpi allveelaev “Sankt Peterburg” oli vahepeal samuti Läänemerel, kuid suunati Põhja laevastikku.

Allveelaevajahti võiks lugeda õnnestunuks, kui vaenulik objekt oleks õnnestunud kinni püüda või vähemalt tuvastada, kuid andmed veealuse tegevuse kohta on olnud vastukäivad. Samuti ei ole intensiivsest lobby-tööst hoolimata selgunud, mis Stockholmi skäärides tegelikult juhtus. Sõjahüsteeria üleskütmine Läänemerel võib täita küll poliitilisi eesmärke, kuid tuua välja nõrkused psühholoogilises kaitses. Dagens Nyheter: „Ma ei tea, kuidas õnnestus niisugune segadus tekitada – kas mindi kuulujuttude õnge? Mõnikord võib olla nii, et keegi fantaseerib millestki ja siis fantaseerib keegi teine millestki sarnasest ning nii usutakse, et on olemas kahe [teineteisest sõltumatu] allika andmed ja see muutub tõeks.“ Põhimõtteliselt on võimalik hüsteeria õhutamisega provotseerida vastaspoolt ebaratsionaalsele käitumisele, mida saab kasutada pingete suurendamiseks. Kui vaadelda Venemaa käitumist erinevate kriiside ohjamisel, siis hõlmavad nad sageli sõjalist jõudemonstratsiooni, mis lisaks oskuslikule manööverdamisele propagandarindel sunnivad potentsiaalseid vastaseid tonti nr. 5 välja kutsuma.

 

 

24 kommentaari (+add yours?)

 1. ckrabat
  nov. 02, 2014 @ 00:24:37

  See lugu lükkus nüüd koolitulistamise tõttu veidike hiljemaks.

  Vasta

 2. Jolli
  nov. 02, 2014 @ 08:40:31

  Infomüraks osutus ka pidulikult välja kuulutatud hädakutsung, mis väidetavalt oli toimunud tundmatu objekti ja venelaste baasi Kaliningradis vahel…

  Või siis soovitati diplomaatilisi kanaleid pidi see infomüraks kuulutada? Külm talv on tulemas ja naftaprodukte vaja… 😉

  Vasta

  • ckrabat
   nov. 02, 2014 @ 09:08:29

   Hädakutsung saadetakse tavaliselt välja ikka siis, kui laev on hädas, aga mingit allveelaeva sel korral kinni ei püütud. Võib-olla käisid Ivar, Kestutis, mitšman Volkov, kapten Starohujev, vanemabi Puškin ja zampolit Ivanov allveelaevaga kalal, püüdsid kala, jõid viina, harrastasid hundijooksu ja sõitsid lõpuks omal jõul tagasi Häda oli niipalju, kui vanemabi Puškin käis põit tühjendamas ning tekitas jälje veealusest tegevusest 🙂
   Hädakutsung võib kehtida rohkem nibirukate laeva puhul, kui need saatsid Nibirule hädakutsungi välja ning tehti seejärel süvaveepommidega tümaks. 🙂
   Välistada ei saa sedagi, et hädakutsung saadeti samuti rootslaste lolliks tegemiseks välja, las lollid rabelevad 🙂

   Vasta

 3. ckrabat
  nov. 02, 2014 @ 09:24:17

  Lolli lolliks tegemine on ka omamoodi kvaliteedikontroll. Kui lolli ei õnnestu lollitada, siis on nähtavasti tegemist praakeksemplariga 😀

  Vasta

 4. ckrabat
  nov. 02, 2014 @ 09:28:50

  Võitlus Nibiru allveelaevaga 🙂

  Vasta

 5. ckrabat
  nov. 02, 2014 @ 09:40:15

  Jüri Estam: Vene lennukid Läänemerel on osa psühholoogilisest sõjast ja… tähelepanu ärajuhtimine ohtudelt Eestis eneses, osa I
  http://epl.delfi.ee/news/arvamus/juri-estam-vene-lennukid-laanemerel-on-osa-psuhholoogilisest-sojast-ja-tahelepanu-arajuhtimine-ohtudelt-eestis-eneses-osa-i?id=70067261

  Kõikidest kommentaaridest mida olen hiljuti lugenud teemal “otsides allveelaevasid Rootsi vetes, ja mida arvata vene sõjalennukite “eskadrillide” uuest aktiivsusest” orienteerub selles teemas hiilgavalt hästi Expresseni ajakirjanik Anna Dahlberg Rootsis. See, mida Dahlberg kirjeldab on “pehme totaalsõda” (küll minu sõnad). Artiklis “Paranoia on me parim kaitse Venemaa eest” toonitab Dahlberg, et oleks viga pidada Putinit primitiivseks. Venemaa arendab hoopis “6. põlvkonna sõjapidamist” – sellist, mis on “uskumatult lahtimõtestatud ja peenhäälestatud”.
  Et kirjeldada kõiki vahendeid Kremli suures tööriistakastis, nii nagu Dahlberg neid loetleb, nõuaks omaette artiklit, alates mitmetesse piiririikidesse sihilikult istutatud venelaskondade manipuleerimisest, infosõja pidamisest, IT viiruste levitamisest, kuni igasuguste erinevate provokatsioonide organiseerimiseni välja. Need mitmed meetmed toimivad kompleksselt ja kui üks ei kanna vilja, siis järgmised on kohe varuks olemas.

  Vasta

 6. ckrabat
  nov. 02, 2014 @ 09:57:35

  Vasta

 7. K_V
  nov. 02, 2014 @ 13:14:23

  Mõni asi võiks ju fakt ka olla…
  Näiteks see, et Rootsil puudub teadmine oma rannikuvetes toimuva kohta ja iga teade, et midagi toimub, paneb nad seal arutult rabelema.
  Või siis see, et kavala propaganda tarbeks soovitakse olukorda sellisena näidata.

  Vasta

  • ckrabat
   nov. 02, 2014 @ 13:25:03

   Kahtemata, aga see võiski olla ka ajend nende üleskeeramiseks. Ma kahtlustan, et täpsed kaardid Rootsi rannikualade kohta on venelastel ammu olemas, samuti on paigaldatud aparatuur selle info saamiseks. Diversante ei saadeta tänapäeval aga allveelaevadega, vaid nad sõidavad rahulikult liinilennukis, teinekord isegi äriklassis 🙂
   Sellepärast on püstitatud hüpotees, et tegemist oli hoopis infooperatsiooniga, mille võisid muidugi korraldada rootslased ise (variant II), aga nad võisid ajendi saada teadagi kust – variant VI 🙂

   Vasta

 8. Jolli
  nov. 02, 2014 @ 14:06:45

  Ma ei saa aru, miks artikli autor on võimalike variantide all plesiosaurused välistanud? Kui Šotimaa hakkas iseseisvuma, võis mõni selline elukas hirmuga rootsi vetesse putkata. 🙂 Ka A. Lindgreni raamat “Vennad Lõvisüdamed” kujutas üht sellist meremadu, kes Katlaga rinda pistis. Maismaa draakonid on rüütlite poolt juba keskajal maha notitud, aga mere-elukaid võib vabalt veel ringi uidata. 🙂

  Vasta

 9. ckrabat
  nov. 02, 2014 @ 18:23:01

  Nagu kaks tilka vett:
  Loch Nessi madu

  vs
  Allveelaev

  🙂

  Vasta

 10. ckrabat
  nov. 02, 2014 @ 22:49:11

  Vasta

 11. Jolli
  nov. 02, 2014 @ 23:04:53

  Üldiselt on see nendele rootslastele paras. Ise pole nad isegi nõukogude armees teeninud ja tõelisteks meesteks saanud. Nüüd las uurivad, kes ja mis vee all möllab. Nagunii pole nad kakssada aastat sõdinud, nii kui midagi on, siis kohe jänes püksis. 😀 Kas vanad viikingid oleks mingi venkude allveelaeva peale ähmi läinud? Mitte muffigi nad ei oleks läinud. Heal juhul oleksid sellest endale uued püksid teinud. 🙂

  Vasta

 12. Jolli
  nov. 07, 2014 @ 10:27:47

  Neid tiblunne on juba niipalju, et ei saa loodust ka enam pildistada. 🙂

  http://www.postimees.ee/2982923/allveelaev-rikkus-ilusa-mere-ja-kotkafoto

  Vasta

 13. Trackback: Berliini müüri tagasitulek | Persona in fieri
 14. personainfieri
  nov. 14, 2014 @ 19:36:50

  Rootsi kaitsejõud: võõrriigi miniallveelaev tungis oktoobris Rootsi territoriaalvette
  http://uudised.err.ee/v/valismaa/cc1868c2-7a13-43b7-a9d8-e6cce67ff531

  Vasta

 15. ckrabat
  nov. 14, 2014 @ 19:41:13

  Kas lendav tünder? või Kas ujuv tünder?
  http://epl.delfi.ee/news/arvamus/andrus-kivirahk-lihapallid-ja-vahukooretort?id=51109018
  Võib-olla on tegemist õhust vette kolinud Karlssoniga?

  Vasta

 16. ckrabat
  nov. 14, 2014 @ 20:41:38

  Mereväe staabiülem: allveelaevatõrje on üks Läänemere suurimaid väljakutseid
  http://uudised.err.ee/v/eesti/856689e7-63ae-4361-a2b0-90ed1988d1f0
  Tundmatut objekti oletatakse olevat miniallveelaev staabiülema sõnul seetõttu, et ka Rootsi meediast on läbi jooksnud info, et objekti pikkus oli 10 meetrit. Sel juhul peab tegu olema miniallveelaevaga.
  “Ma väidan, et need on jätkuvalt spekulatsioonid. Spekulatsioonid selles mõistes, et kätte ju kedagi ei saadud, veepinnale kedagi ei sunnitud,” ütles ta.

  Vasta

 17. ckrabat
  nov. 19, 2014 @ 23:07:40

  Esimesed rootslased on saanud naha alla mikrokiibid
  http://majandus24.postimees.ee/2997197/esimesed-rootslased-on-saanud-naha-alla-mikrokiibid

  Eelmisel nädalal Stockholmis aset leidnud digiarengute, interneti- ja tulevikuteemalisel konverentsil pakuti osalejatele võimalust paigaldada naha alla mikrokiip – võimalus, millest Põhja-Rootsist pärit Emilott Lantz kohe kinni haaras.
  See ei ole enam mitte tulevik, vaid olevik. Minu meelest on kummaline, et taolist võimalust ei ole varem olnud,» rääkis ta uudisteportaalile The Local.

  Kui lollide tootmine vabaks lasti, siis tahetakse vähemalt teada, kus loll liigub ja millega tegeleb. Mingi kontroll vabavara üle peab ju säilima. :irw

  Vasta

 18. personainfieri
  apr. 13, 2015 @ 16:59:42

  Kes pärast naerab, naerab paremini (Tont nr.5)
  http://maailm.postimees.ee/3154273/rootsi-kaitsevagi-see-ei-olnud-valisriigi-allveelaev
  Rootsi kaitsevägi uuris möödunud sügisel oma riigi vetes oletatavalt olnud välisriigi allveelaevast tehtud fotosid ja jõudis järeldusele, et tegemist ei olnud allveelaevaga. Võimsalik, et oli ka teadlik provokatsioon, et lolle ekstaasi ajada.

  Vasta

 19. Trackback: Infosõdade ajastu – loll, meie leib! | Persona in fieri
 20. Trackback: Ivar nõukogude armeest annab teada – tants allveelaeva ümber, kas tõesti ujuv tünder? | Persona in fieri
 21. Trackback: Totaalne meedia VI – Ilmar Raagi juhtumi õppetund | Persona in fieri
 22. Trackback: Hirm ja julgeolekustamine | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

november 2014
E T K N R L P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: