Milleks on vaja venekeelset telekanalit?

@ckrabat
Seitse aastat peale pronksiöö sündmusi on Vabariigi valitsus viimaks jõudnud arusaamisele, et Eestile on vaja venekeelset telekanalit. Kui kõik läheb plaanipäraselt, siis peaks uus kanal käivituma aasta pärast, 2015. aasta septembris. Eesti elanikest moodustavad venelased umbes veerandi. Suurem osa neist on tänaseks päevaks Eesti Vabariigi kodanikud, kuigi palju on mittekodanikke ning Venemaa Föderatsiooni kodanikke. Meie valimissüsteem lubab mittekodanikel osaleda kohalike omavalitsuste valimistel. Täiesti kummalisel kombel ei ole Eestis aga venekeelset telekanalit, vaid venekeelse elanikkonna informeerimisel loodetakse põhiliselt idanaabri vennalikule abile. 2007. aastal loodi selle eesmärgiga Eesti TV teine programm, kuid venekeelsed saated on sealt pikkamisi üldse ära kadunud. Kultuuriministeeriumi juures töötanud komisjon soovitab lisaks uuele telekanalile rahvusringhäälingul laiendada Raadio 4, ERRi venekeelse portaali ja venekeelse Aktuaalse Kaamera tegevust. Loodetavasti ei lähe nüüd samamoodi plaanitava kolmanda kanaliga ning sellest ei tehta näiteks valijaskonna häälekaima osaga arvestavat Lollide TV-d.

Mina väidan, et venekeelse elanikkonna jätmine Venemaa telekanalite ning teiste massikommunikatsioonivahendite mõju alla on julgeolekuoht, mida on riigi juhtkonna poolt teadlikult võimendatud. Seda ohtu ei saa kompenseerida ühe tanki ostmisega, mis maksaks umbes samapalju kui uue telekanali aastakulud (u 2,5 miljonit eurot). Totaalne meedia paiskab ruuporitest avalikkusesse, et teised Eestimaa rahvusgrupid peavad omandama eesti keele, kuid palju vähem tähelepanu pööratakse eesti meele tutvustamisele. Siin lööb välja jällegi põhimõte, et poliitikud pööravad tähelepanu oma lemmikvalijategrupile ehk lollidele ja unustavad ära alternatiivsed grupid, näiteks mõtlevad inimesed. Täiesti selge, et kohalik telekanal ei suuda konkureerida suurriigi meediaväljaannetega, kuid omakeelse telekanali võimaldamisest loobumine arvukale rahvusgrupile tähendab nende ilmajätmist võimalusest Eesti seisukohtadega tutvuda ning teadlikku suunamist Venemaa kanalite mõjuvälja. Küsimus ei ole konkurentsis, vaid Eestit tutvustava venekeelse infovälja loomises. Teisiti sõnastatuna on venekeelse kanali puudumine vastutustundetu poliitika ilming. Ja sellised tahavad valitseda venekeelset Petserit ja Ivangorodi? Teatavasti meeldivad lollidele lollid ideed. Lase loll poliitikat tegema ja varsti võime tõdeda, et tahtsime parimat, aga läks nagu alati.

Millegipärast jäävad ellu viimata kõik riikliku tähtsusega projektid alates neljarealisest Tallinn-Tartu maanteest ja lõpetades Saaremaa sillaga, rääkimata veel Rail Balticast, sest need pole kooskõlas valitseva ühepäevaliblika poliitikaga, mida tehakse loosungi all palju pappi ja kohe. Ühepäevaliblikapoliitikat toetab lollide vali hääl. Mõtlevat kodanikku ähvardatakse – kui sa ei ole meiega, siis toome Nibirult uue partii lolle juurde ja sinusugused surevad peagi välja. Samasugune nokk lahti saba kinni tants aurukatla ümber käib ka venekeelse telekanali ümber. Ma ei pea silmas, et venekeelne kanal peaks olema propagandakanal. Meediaekspert Raul Rebane ütleb, et venekeelne kanal peaks kujundama siinse venekeelse inimese identiteeti. Identiteediotsingul mõtleval inimesel peab olema võimalus õppida Eestimaad tundma tema oma emakeeles. Vastasel korral toodame me võib-olla isegi eestikeelset, kuid siinset olustikku mittemõistvat ning selles ennast võõrana tundvat võõrtööliste põlvkonda. Hoiatavaid näiteid võime kohata ka meist lääne pool, kus lääne ühiskonda väliselt lõimunud, kuid seal end võõrana tundvad noored on kerge saak äärmuslikele rühmitustele nagu Islamiriik või al-Qaeda.

Venekeelse eurokanali võib teha, kui sellele leitakse rahastaja, kuid sellise kanali eesmärk saaks olema hoopis teine – tutvustada eelkõige Euroopa Liitu ja tema rahvaid. Mis on kohaliku venekeelse telekanali eesmärk? See peaks olema tutvustada veerandile elanikkonnast tema oma emakeeles mis elu on ning just sellel maal, mille ta on oma elupaigaks valinud, õpetades teda Eestimaad mõistma. See on mõeldud mõtlevale inimesele, sest lolli ei saa õpetada midagi mõistma. Lollidele võib teha kommertskanaleid ja ajuvabasid meelelahutussaateid ning mitte raiskama rahvusringhäälingu väärtuslikku aega nende tarvis. Ma arvan, et rahvusringhääling võikski olla konservatiivsem ning erinevaid elanike gruppe hõlmav, kus ei pea ilmtingimata perset näitama ja end jäävee ämbriga üle kallama, et teised lollid sind ära tunneksid. Tihtipeale tundub, et puhtalt lollide huvidest lähtuv võim püüab vaimu maha surudes viia riiki viie vaesema Euroopa riigi hulka, viie vaimuvaesema riigi hulka, kus pole kohta ajudele, julgusele, ega südamele, vaid seal valitsevad lollus, hirm ja kitsarinnalisus. Loodetavasti on see ekslik tunne.

 

 

16 kommentaari (+add yours?)

 1. ckrabat
  sept. 21, 2014 @ 10:30:33

  Õlleputka ees 🙂

  Vasta

 2. Jolli
  sept. 21, 2014 @ 12:28:37


  А наш притончик гонит самогончик

  Õige (ümber)kasvatus peaks tõesti algama maast ja madalast. 😀

  Vasta

 3. ckrabat
  sept. 22, 2014 @ 20:03:44

  Totaalse meedia arvamus – Eesti telekanalitest venekeelseid saateid vaatajaid ei ole. Aga kas see pole elementaarne, et kui pole kanalit, siis pole ka vaatajaid 🙂
  Rain Kooli: venekeelne telekanal, piits ja präänik
  http://uudised.err.ee/v/arvamus/acc6a1ff-2d9a-4fa2-b725-c47276bfe31a
  Nende järgi ammutavad Eesti venekeelsed elanikud päevakajaliste sündmuste kohta infot kahest peamisest allikast: venekeelsetest telekanalitest ning sõpradelt, tuttavatelt, töö- ja koolikaaslastelt. Venekeelsed telekanalid ja nii-öelda suust suhu meetod viivad päevakajalise info ülekaaluka enamuseni Eesti venelastest – enam-vähem kolmveerandini.

  Vasta

 4. ckrabat
  sept. 22, 2014 @ 20:14:31

  Ainar Ruussaar: alla 2,5 miljoni euro suuruse eelarvega pole mõtet venekeelset kanalit teha
  http://uudised.err.ee/v/eesti/893dd986-ba65-4426-88b5-864e8bed1714
  “Alla 2,5 miljoni ei ole mõtet seda kanalit tegema hakata. Muidu tuleks sellest hankekanal vaadatavusega 2,5 protsenti ja vaatajad on kõik eestlased, kes oskavad vene keelt ja vaatavad “Nelja tankisti ja koera”,” ütles Ruussaar usutluses Eesti Päevalehele.

  Vasta

 5. Jolli
  sept. 23, 2014 @ 06:33:52

  Kui seal Nelja tankisti näitama hakatakse, siis see on ju räige poola neukkude propagandafilm…

  Vasta

 6. K_V
  sept. 23, 2014 @ 08:19:09

  Ma ei saa aru, mida annab uue telekanali lisandumine tänapäeva meedia ainuvõimalikuks tunnistatud äriplaani juures, et ajakirjandus peab olema tehtud madalaima ühisnimetaja jaoks – lollidest lollimatele.
  Ja kui tahetakse katsetada superalternatiivse – lollidest arukamatele suunatud ajakirjandusega, siis kuidas leida sobivaid ajakirjanikke.
  Võimalik, et avalikkuse eest varjatud salapaikades käib juba praegu maailma sündmuste arutamine nn kvaliteetajakirjanduse tasemel, aga see vajab veel tõestamist.
  Näiteks. Lähiminevikus kõikjal kuulutatud ja mittevaieldud idee, et “rohkem putru võrdub rohkem progressi”. Justkui enam ei kuulutata enam niiväga, aga midagi asemele ei otsita, selle asemel (piltlikult) vahitakse juhmi näoga nurka.
  Mõni ime siis, kui pole midagi vastu panna Kremli poolt ellu viidavale antiikimpeeriumi ideele ja kasvõi miljoni samalolli meediakanali lisandumine on ainult vaimse abituse näitamine.

  Vasta

 7. ckrabat
  sept. 23, 2014 @ 08:45:19

  Aga nii ju elu käibki 🙂
  Näiteks ei pääse tavalugeja lugema Lollide kojas sertifitseeritud teadlaste teadusartikleid isegi kui ta neist aru saab, vaid peab kõigepealt füüri lehvitama. Lollidele mõeldud kollast meediat tuleb uksest ja aknast ning seda pakutakse täiesti tasuta 🙂 Aga see ei kehti ainult spetsiifilise ajakirjanduse kohta. Näiteks kui Postimehes või EPL-s ilmub mõni kvaliteetartikkel, siis on see arvatavasti tasuline, lollidele mõeldud laiatarbekaup aga tasuta. Põhimõtteliselt saab ju asju korraldada ka vastupidi, et kvaliteetajakirjandus on tasuta ja kollase meedia eest pead pappi välja käima. Ma usun, et see oleks majanduslikult isegi tulusam. Praegune skeem viitab rohkem sihipärasele meediapoliitikale, mille eesmärk ongi lolle juurde toota ning vähendada mõtleva inimese osakaalu. Ilmselt tulevad kasud välja kusagil mujal 🙂

  Vasta

  • K_V
   sept. 23, 2014 @ 09:33:34

   “…kui Postimehes või EPL-s ilmub mõni kvaliteetartikkel, siis on see arvatavasti tasuline, lollidele mõeldud laiatarbekaup aga tasuta.”

   Mis võiks viidata sellele, et tegelikult loodetakse turult raha teenida kvaliteetajakirjandusega.
   Teeks siis vandenõuteoreetilise järelduse, et “laiatarbekaup” on kuidagi teisiti piisavalt rahastatud-sponsoreeritud.

   Vasta

   • ckrabat
    sept. 23, 2014 @ 19:09:20

    Seda peaks olema võimalik välja arvestada, kui palju saab väljaanne tulu tasuliste artiklite müümisest ja kui palju moodustab see kogutulust.
    Põhimõttelist võiks olla ka vastupidi – kollasest ajakirjandusest saadud tuludega peetakse üleval kvaliteetajakirjandust, mis on kõigile kättesaadav, aga see ei vasta ilmselt kehtivale sotsiaalsele tellimusele.

   • K_V
    sept. 23, 2014 @ 21:00:43

    Kes küll suudaks välja uurida, mis asjaoludel ajakirjanduses rahad liiguvad ja kaadrit valitakse, uurivale ajakirjandusele ei julge ka loota selles asjas. Tõeline vandenõuteooriate eldoraado.
    Selline klassikaline kollane ajakirjandus on tegelikult tore asi, sest säilitab lugemisharjumuse oma tarbijatel ja vajaduse korral saab seda harjumust igal hetkel mistahes teistsuguse ajakirjanduse juures tarvitada.
    Aga telekanalite asjast edasi rääkides on kõige kilplaslikum arutada, kas neid peaks olema 7, 13, või 666, et tõde tõuseks ja vale vajuks. Peaks rääkima sisust, mis looks üksteisemõistmist ja soovi ühte maailma mahtuda. Ja sisu peaks olema kohe nii vägev, et vaimset valgustust saanud venelased suudaksid selle toel jagu saada oma valitsuse püha agressiivsuse tuhandeaastsest traditsioonist.
    Vaevalt, et üks lisanduv telekanal asja korda ajab.

 8. ckrabat
  sept. 23, 2014 @ 14:35:40

  Mati Heidmets: Kanalid ja sõnumid Eesti venelastele
  http://epl.delfi.ee/news/arvamus/mati-heidmets-kanalid-ja-sonumid-eesti-venelastele?id=69797441

  Oleme kulutanud miljoneid eurosid integratsiooniprojektidele, mis on kasu toonud pigem nende tehnilistele teostajatele ja raha ümberjagajatele. Eestlased elavad valdava osa venelastega paralleelmaailmades, kuigi elatakse ühe väikese riigi pinnal.
  Pronksiöö, Gruusia ja Ukraina ning Putini Venemaa hüsteeriline käitumine on seadnud Eesti riigi ette taas küsimuse: mida me saame teha, et siin elavad venelased usuksid Toompead, mitte Kremlit ja oleksid kriisi puhul vähemalt neutraalsed, mitte vaenulikud?Me kõik teame, kuidas on läinud Tallinna TV eksperiment. Seda ei vaadata, kuigi midagi seal ju vaadata on. Venelased ei hakka vaatama ETV uut telejaama, sest sõltumata sisust on see nende jaoks propaganda
  Me kõik teame, kuidas on läinud Tallinna TV eksperiment. Seda ei vaadata, kuigi midagi seal ju vaadata on. Venelased ei hakka vaatama ETV uut telejaama, sest sõltumata sisust on see nende jaoks propagandajaam.
  Ma ei ütle, et erameedia kaasamine on lõplik lahendus. Erameedia on üksnes killuke mosaiigist. Aga me peame midagi tegema, et Berliini müür keset Eestit ei hakkaks meid lämmatama.

  Jälle teemal intelikents võtab sõna: kuna kõik on p…s, siis ärge jumala eest midagi tehke. Heidmets tuleks kohustuslikus korras burksiputka ette suunata, siis saaks teada, mis elu on.

  Vasta

 9. Jolli
  sept. 24, 2014 @ 09:48:34

  Eks siin ole teatav vastuolu. 🙂 Nõukogudemaal anti ette, mida inimene mõtlema ja arvama peab. Lääs soosib arvamuste paljusust, mis annabki neukkule võimaluse mõtelda ja arvata nii, nagu omal ajal õpetati. Lihtsalt nüüd saab seda nimetada maailmavaateks. 😀

  Vasta

 10. ckrabat
  sept. 24, 2014 @ 21:03:22

  Erik Gamzejev: uue venekeelse telekanali edu alus on Eesti elu kajastamise põhjalikkus
  http://uudised.err.ee/v/arvamus/63b64034-e415-4978-bfb6-d927bc8bb0ee
  Oluline on samas vältida müütide otsa komistamist ja tegelikkuse hindamist vaid mustvalgelt. Üks suuremaid eksitavaid ettekujutusi on, et peaaegu kõik Eestis elavad venelased kujutavad endast ühetaolise käitumisega massi. Kiputakse arvama, et nad jälgivad kui üks mees Putini propagandat – nagu Nõukogude sõjaväes oli kohustuslik vaadata „Vremjat“.
  See ei ole kaugeltki nii. Näiteks Emori teleauditooriumi uuringust tuleb välja, et Eestis kõige populaarsema venekeelse telekanali PBK Venemaal valminud uudistesaatel oli augustis keskmiselt 32 000 vaatajat. Arvestades, et Eestis elab venekeelseid inimesi enam kui kümme korda rohkem, siis pole see just tohutult suur arv.
  Pangem tähele, et kohalike teemade olulisust kinnitab ka PBK saadete reiting. Augustis olid esikohal Eesti uudised – vaatajaid 44 000 ehk kümne tuhande võrra rohkem kui „Vremjal“.

  Vasta

 11. ckrabat
  okt. 02, 2014 @ 21:59:46

  Ruussaar: venekeelne telekanal peab näitama Eesti elu
  http://uudised.err.ee/v/eesti/2cc39d20-8c53-4e56-8b26-b56e97178586
  Kanali loomise teemal töörühma kokku kutsunud Ruussaar rääkis intervjuus Raadio 2-le, et üks väide, millel ei ole mingisugust teaduslikku alust, ongi see, et Eestis tehtav telekanal ei suuda konkureerida rikaste ja võimsate Vene telekanalitega. “Õige. Ta ei suuda konkureerida selles mõttes, et ei suuda pakkuda sellisel tasemel meelelahutust ja sellisel tasemel draamasid. Aga sellega ei olegi vaja konkureerida, sest mida ükski teine vene telekanal ei paku, on kirjeldada elu Eestis ja selgitada euroopalikke väärtusi ja Euroopa toimimismehhanismi,” rääkis ta.

  Vasta

 12. ckrabat
  nov. 21, 2014 @ 22:57:07

  Vasta

 13. Trackback: Viha vabariik XVII – solvumissõda Soomega | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

september 2014
E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: