Inimrööv Luhamaal

@ckrabat
Reede 5.septembri hommikul peeti Eesti ja Venemaa piiri vahetus läheduses kinni Eesti kaitsepolitsei töötaja Eston Kohver. Tundub, et nimetatud isik võeti kinni Eesti Vabariigi territooriumil Meremäe vallas Venemaalt saabunud isikute grupi poolt ning viidi jõudu kasutades Venemaa territooriumile. Nende andmete põhjal, mis avalikkusele teada on antud, võib eeldada, et tegemist oli professionaalide poolt läbiviidud operatsiooniga ja neile oli hästi teada, et kaitsepolitsei töötaja viibis seal, kus ta parajasti viibis. Viimase juurest leitud varustus viitab kohtumisele informaatoriga. Erakordne kogu loo juures on FSB välkkiire teadaanne nimetatud Eesti kodaniku kinnipidamisest, kuid nende teadete kohaselt peeti kodanik kinni Venemaa territooriumil. Kui nüüd mängida Kalle Blomkvisti, siis võib tegemist olla poliitilise provokatsiooniga, mis on otseselt seotud Barack Obama visiidiga Eestisse ja NATO tippkohtumisega Walesis ning tülikale naabrile taheti anda õppetund, ühtlasi näidates laiale avalikkusele, kui lihtne on ületada kahe riigi vahelist piiri. Siseminister Pevkur on korduvalt kinnitanud, et kaitsepolitsenik viibis piirkonnas seoses salakaubaveo juhtumiga, mille käigus toimus intsident.

Ka kaitsepolitsei väitel tegeles ametnik salakaubaveo ja korruptsioonijuhtumi uurimisega. Kui see nii oli, siis võisid kriminaalsed elemendid anda FSB-le vihje, et piiri taga ootab neid kaitsepolitsei ametnik ja need käivitasid erioperatsiooni. Samuti võisid salakaubavedajad viia ametniku Venemaa territooriumile ning anda ta seal üle FSB-le. Spekuleerida võib mõne FSB töötaja segatusega uuritavasse juhtumisse. Mõningaid järeldusi saab teha retoorikast, millist Venemaa hakkab selle juhtumi puhul kasutama. Lähemal ajal selgub, millised on Venemaa plaanid juhtumi käsitlemisega, kas intsidenti hakatakse kasutama poliitilise propaganda huvides või antakse kaotsi läinud ametnik peatselt Eesti võimudele üle. Veidi murettekitav on inimröövide lisandumine Venemaa eriteenistuste ja nendega koostööd tegevate organisatsioonide praktikasse, kui luua paralleele OSCE vaatlejate kinnipidamisega Ida-Ukrainas. Pingelises olukorras võivad sellised provokatsioonid viia relvakonflikti puhkemiseni. Samuti, kui nüüd peaks selguma FSB töötajate segatus salakaubaveojuhtumisse, siis kuivõrd Vene riigis asjad üldse ordnungis on.

Kindlasti pakub juhtum hulgaliselt võimalusi poliitikutele juhtumi tagamaadega spekuleerimisel. Meie kohalikud poliitikud saavad üles peksta idanaabri vastast hüsteeriat, mis on Ida-Ukraina sündmuste tõttu nagunii tavapärasest kõrgem. Venemaa poliitikutele avanevad aga taevaväravad NATO poolsete kurjade kavatsuste demonstreerimiseks ning viimase süüdistamises pingete kruvimises ja provokatsioonis. Teatavat lootust, et tegemist oli kriminaalsest tegevusest alguse saanud intsidendiga ja mitte laiemapõhjalise poliitilise provokatsiooniga, annab Eesti ja Venemaa ametivõimude koostöö juhtumi käsitlemisel ning oluline on juhtumi juures ka see, et Venemaalt lähtuv piiririkkumine tuvastati mõlemapoolse protokolliga. Ilmselt oleme homme samal ajal targemad kui täna.

46 kommentaari (+add yours?)

 1. ckrabat
  sept. 06, 2014 @ 09:04:44

  Intsident on jõudnud juba ka rahvusvahelisse ajakirjandusse. Daily Mail: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2745475/Cold-War-style-flashpoint-Moscow-West-Estonia-policeman-abducted-near-border-Russia.html
  “The Cold War-style incident came two days after Barack Obama had warned in a speech in the ex-Soviet state that any attack on a NATO member such as Estonia would be seen as an attack on the alliance in general.”

  Reuters: http://uk.reuters.com/article/2014/09/05/uk-estonia-kidnapping-idUKKBN0H01NE20140905
  “President Toomas Hendrik Ilves tweeted: “Let’s not jump to conclusions, folks. Estonia extremely good at stopping organised crime and smuggling. Among best-controlled borders in EU.””

  Vasta

 2. ckrabat
  sept. 06, 2014 @ 09:08:35

  Russia Today: http://rt.com/news/185484-russia-estonia-spy-kohver/

  A serviceman of the Estonian Interior Ministry was detained in Russia’s border Pskov Region. He was carrying equipment for covert video recording, a loaded gun, and a bundle of cash. Tallinn, however, says the officer was abducted from Estonian territory.
  “An Estonian citizen, an employee of the Tartu Department of Estonian Security Police, Eston Kohver, has been arrested,” Russia’s Federal Security Service (FSB) said on Friday. He was arrested in Pskov Region, which borders Estonia and Latvia.
  According to the FSB, the agent was carrying a Taurus handgun loaded with bullets, special equipment for covert audio recording, and 5,000 euros in cash. He also had other “intelligence related” materials. The agency believes it prevented “an undercover operation by the Estonian Security Police.” Kohver is currently being held in custody, and the required investigation activities are taking place, the FSB added.

  Vasta

 3. ckrabat
  sept. 06, 2014 @ 09:18:33

  Boomberg Businessweek: http://www.businessweek.com/articles/2014-09-05/estonia-kidnapping-puts-nato-on-the-hotseat
  ““This is not the kind of thing to trigger NATO to move toward the use of force,” says Sarah Mendelson, a senior adviser at the Center for Strategic and International Studies. “But it does make clear the need to reassure Estonia what the NATO commitment means.””

  Vasta

 4. ckrabat
  sept. 06, 2014 @ 12:46:17

  Nüüd on Eestis ka oma vene arvamusliider, kes on olulist teavet lisamata päris pika jutu suutnud kirjutada 🙂
  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/troitski-delfile-luhamaa-juhtumist-miks-ei-kasutanud-eesti-pinnal-tooulesandeid-taitnud-ametnik-tulirelva?id=69684383

  Vasta

 5. ckrabat
  sept. 06, 2014 @ 13:31:05

  Rööv toimus piiri vahetus läheduses, kuid suure tõenäosusega Eesti poolel
  http://www.ohtuleht.ee/594010/ajakirjanik-eesti-ametnik-rooviti-kindlalt-eesti-poolel

  Vasta

 6. ckrabat
  sept. 06, 2014 @ 15:50:29

  Ratsionaalse loogika järgi läks kohver piiri äärde kohtuma informaatoriga, et 5000 euri eest kas infot või midagi osta. Loomulikult võis see olla hoopis midagi muud kui salakaubavedu. Tema kontakt aga võttis FSB-mehed kaasa, kes kohvri üle piiri viisid ja kinni võtsid. See võis olla ka FSB vastuluureoperatsioon, millega eesti poolt ninapidi veeti ning teadlikult lõksu püüti, millele viitab ka see, et kohver on juba moskvasse viidud. FSB teadis, et kohver on seal, ta on üksi ja piirivalve on sündmuskohast eemale kamandatud. Nad ei võtnud kaasa mingit suvalist tüüpi, vaid teadsid täpselt, kellega nad seal kohtuvad. Kindlasti tuli neil vältida olukorda, et nad oleksid Eesti territooriumil jäänud vahele mõnele siinsele institutsioonile, sest sellisel juhul ei oleks mäng küünlaid väärinud. Risk ebaõnnestumiseks pidi olema nullilähedane.
  Alternatiivne versioon võiks ju olla agendi “ärahüppamine”, mille varjamiseks lavastati tema jõuga “äratoomine”, aga esimene versioon tundub hetkel tõepärasem.

  Vasta

  • huviline
   sept. 06, 2014 @ 16:53:17

   Pole võimatu, et Kohvri 5000 eurot oli saadud mingi info või asja andmise eest. Kui taheti Kohver vahele võtta, siis on kupüürid märgistatud ja seda saab kasutada asitõendina.

   Vasta

 7. huviline
  sept. 06, 2014 @ 16:06:45

  Käsitlus oleneb sellest, millist kaalu keegi sündmusele annab. EKRE arvates on tegemist NATO lepingu 5.artiklit käivitava sündmusega. Paljude arvates on tegemist tühise vahejuhtumiga.

  Arvamuste paljususes tegelikku tõepõhja näha on väga keeruline, kui mitte võimatu. Kuna Kohver olevat kuuldavasti Moskvas (Paet), kuhu ta ei läinud vabatahtlikult, ja nüüd sattununa meedia rambitulede valgusesse, mis propaganda jaoks pole pelgalt teavitamine, siis võib arvata, et kindlasti on tegemist isikuvastase süüteoga. Kuna Kohver on ametiisik, siis võib arvata, et süütegu pandi toime riigi, mitte isiku vastu.

  Eesti riik on Vene riigiga juba ammu sõjajalal (propagandasõda), sellest hetkest kui ametlikult hakati rääkima tõsiseltvõetavast heidutusest. Üldiselt on Paeti palju kergem heidutada kui Lavrovi ja kui Paet pole hetkel heitunud, siis on tegemist lihtsalt empaatiapuudega. Ametlikul tasandil heitumust muidugi välja ei näidata. Sellise olukorrani on viinud riigi keskendumine sõnade tegemisele, teoreetilistele dilemmadele ja ebapraktilistele teooriatele, mitte subjektiivse tahtluse selgitamisele.

  Kohvri äravõtmine vägivallaga (aeg ja koht on ebaselged) näitab haavatavust, mitte midagi muud. Loomulikult on veel suur hulk salajast infot, mille analüüs peaks näitama Vene poole tegelikku tahet. Pehkuri pugemine kriminaalmenetluse taha, Kohvri äravõtmine pole siiski tavaline kuritegu, näitab, et tema meeskond on vägagi heitunud ja tegemist tõsise asjaga.

  Vasta

  • Ivar NA-st
   sept. 06, 2014 @ 16:39:05

   “Käsitlus oleneb sellest, millist kaalu keegi sündmusele annab. EKRE arvates on tegemist NATO lepingu 5.artiklit käivitava sündmusega.”
   Ma arvan, et kõik tuleb sellest, et meil ei ole enam Nõukogude armeed ja sellest tulenevalt tõelisi mehi. Eestlased lasksid kohe püksid täis. Neil pole ju enam surmanuhtlustki. Kui oleks võtta minu vana meeskond, kuhu kuulusid ainult tõelised mehed: vanemabi Puškin, mitšman Volkov, Agdam Pohmelidze, motorist Abezjanov, madrus Denissov, kokk Anfissa, kaks leedukat ja kasahh, siis me oleks kohe sõja välja kuulutanud, rünnanud vastu ja vallutanud Moskva. Meid kartsid kõik! Aga see kapitalistide armee, kes seda kardab, nii pisike teine ja kõik puha naised? Sõda, see on elu! Tunned, kuidas adrenaliin nagu punane pidurivedelik jookseb sul mööda söögitoru alla! See on võimas tunne, lapsed! Kui meil oleks rohkem tõelisi mehi, siis oleks meil praegu sama põnev elu nagu seltsimeestel ida-Ukrainas. Vot seal karastub teras. Kui ikka sõda ei ole, siis mis elu see on? Mille tarvis me suurt kodumaad teenisime? Et surra vaikselt kusagil vanadekodus?

   Vasta

  • huviline
   sept. 06, 2014 @ 17:22:59

   Hetkeseisuga info hulk Postimehes, artiklite pealkirjad + komentaaride arv:

   FSB pidas Kohverit «agentide kuraatoriks» (5)
   Lenta.ru: Eston Kohver pidi kohtuma oma venelasest agendiga (79)
   Pevkur: loodan, et Vene pool teeb meiega igakülgset koostööd (13)
   Kapo ametnik on olnud Vene vastuluurele pinnuks silmas (117)
   Mihkelson: sellised sündmused ei toimu juhuslikult (54)
   Päeva karikatuur: ükshaaval võib ka röövida
   Ilves käis kapos: sain kinnitust, et kaitsepolitseinik rööviti Eesti territooriumil (77)
   Sinisalu: FSB teade paneb mõtlema, millega õigupoolest tegu on (179)
   Kapo asejuht: meile on kinnitatud, et Kohver on elus ja terve (85)
   Läti välisministeerium avaldas muret Eesti kaitsepolitseiniku röövimise pärast (6)
   Raivo Aeg: on ennekuulmatu, et FSB võttis juhtunu eest vastutuse (59)
   Kaitsepolitseiniku röövi kohas olid rüseluse jäljed (77)
   Kaarel Kaas: kaitsepolitseiniku röövimisel on erioperatsiooni tunnusmärgid (34)
   Reinsalu: tegemist on rünnakuga Eesti riigi vastu (74)
   Kaitsepolitsei: röövitud ametnik on Eston Kohver (52)
   FSB kinnitas kaitsepolitsei töötaja kinnipidamist (459)
   Leedu välisminister: Eesti kaitsepolitsei ametniku rööv on provokatsioon (17)
   Paet ja Mikser: praegu käsitleme me seda kuriteona (23)
   Seppik: kaitsepolitseiniku röövimine pärast Obama külaskäiku ei saa olla juhus (26)
   Vaata videot kaitsepolitsei pressikonverentsilt (17)
   Rõivase sõnul liitlastega juhtunust ametlikult räägitud pole (14)
   Kapo: välistame hetkel töötaja röövimises poliitilise motivatsiooni (145)
   Rõivas: ootame Venemaalt igakülgset koostööd (19)
   Interfax: Pihkva oblastis peeti kinni amfetamiiniga vahele jäänud Eesti kodanik (36)
   Ilves ootab inimröövi kiiret lahenemist (26)
   Välisministeerium kutsus inimröövi tõttu välja Venemaa suursaadiku (63)
   Kross: vägisi jääb mulje, et Eestile näidatakse kohta kätte (88)
   Pevkur kaitsepolitseiniku inimröövist: see on ennekuulmatu! (44)
   Kaitsepolitseinik viidi Eesti territooriumilt relva ähvardusel Venemaale (377)

   Üks sündmus, millel on piiratud arv objektiivseid ja subjektiivseid tunnuseid, võimaldab meelelahutust paljude jaoks, mis teatud momendil võib osutuda Sysipose kiviks, mida on võimatu üles lükata.

   Vasta

 8. ckrabat
  sept. 06, 2014 @ 17:25:59

  http://www.postimees.ee/2911891/inimroovi-uurimist-raskendab-asjaolu-et-fsb-allub-presidendile
  «Piiririkkumise fakt on allkirjastatud mõlema riigi piiriesindajate poolt. Piiriprotokollis on fikseeritud nii, et toimus rikkumine suunaga Venemaalt Eestisse ja tagasi. Sellel on Vene poole allkirjad. See on fakt,» ütles ta samas, et ka osa Venemaa esindajatest kinnitavad, et kaitsepolitseinik võeti siiski kinni Eestis.

  Vasta

 9. ckrabat
  sept. 06, 2014 @ 17:42:21

  VIDEO: Eston Kohver on toimetatud Moskvasse
  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/video-eston-kohver-on-toimetatud-moskvasse?id=69685977
  See viitab alternatiivse variandi äralangemisele

  Vasta

 10. ckrabat
  sept. 06, 2014 @ 21:08:45

  Hetkel paistab kõik selge olevat, FSB tõmbas kapo haneks ja korraldas tema ametniku röövimise professionaalselt – nii, et operatsiooni turvalisus oli tagatud ja kapokad langesid venelaste poolt üles seatud lõksu.

  Allikas: röövitud kapo ametnik vahistati kaheks kuuks, Kohverit ootab süüdimõistmisel ees kuni 20 aastat vanglat http://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/allikas-roovitud-kapo-ametnik-vahistati-kaheks-kuuks-kohverit-ootab-suudimoistmisel-ees-kuni-20-aastat-vanglat?id=69686585

  Vasta

 11. huviline
  sept. 06, 2014 @ 21:45:02

  Intsident näitab Eesti haavatavust, mida poliitilised jõud piisava adekvaatsusega ei adu. Ilmselt polnud antud juhtumi korral tegemist Eesti valitud välispoliitilise orientatsiooni kompamisega, kuigi mõned soovivad seda sellisena presenteerida, vaid lihtsalt spiooni vahistamisega. Sarnaseid vahistamisi esineb aegajalt mõlemal poolel.

  Ebaadekvaatsus seisneb välispoliitilise orientatsiooni absoluutne suunatus sinna, kus arvatakse ennast tugevaks, unustades lihtsa tõe: naabritega tuleb koos elada. Tugevuste kõrval on alati ka nõrkused. Absoluutsed õigused ei võimalda kunagi normaalselt toimimist. Adekvaatsem oleks lähtuda tegelikust keskkonnast, sellega arvestada, mitte mängida tedremängu (enese puhevile ajamine, heidutuse mängimine), vaid rajada poliitika (välis- ja sisepoliitika) lokaalsele alusele. Meie poliitika ei peaks olema reaalne, pragmaatiline või globaalne, vaid eeskätt lokaalne, sellele rajatud, kuid reaalselt, pragmaatiliselt ja globaalselt ülesehitatud. Lokaalsete jõududega mittearvestamine on viinud lõpuks ka Eston Kohvri vahistamiseni. Pean silmas kogu ühekülgset välis- ja sisepoliitikat.

  Isegi kui mõni ametnik võtaks vastutuse ei muutuks midagi, järgmised sarnased ja pingelisemad intsidendid on kehtivasse mustrisse juba sisse kootud: silmad pärani kinni.

  Vasta

 12. ckrabat
  sept. 07, 2014 @ 17:20:46

  Krister Paris: see peab olema mingi väga huvitav mäng, kui Kohver nüüd vangipanemisest pääseb
  http://epl.delfi.ee/news/arvamus/krister-paris-see-peab-olema-mingi-vaga-huvitav-mang-kui-kohver-nuud-vangipanemisest-paaseb?id=69688565

  Vasta

 13. ckrabat
  sept. 08, 2014 @ 08:37:48

  Nullkontakt röövitud kapo töötajaga. Eesti esitab täna Venemaale juba kolmanda noodi
  http://epl.delfi.ee/news/eesti/nullkontakt-roovitud-kapo-tootajaga-eesti-esitab-tana-venemaale-juba-kolmanda-noodi?id=69689767
  1. Kaitsepolitsei töötaja ründamine ja Venemaale viimine oli kõigi märkide järgi ülihästi planeeritud. Tõenäoliselt korraldasid selle FSB Moskva või Peterburi eriüksuslased ja ehkki ka Vene piirivalve kuulub FSB alla, ei teadnud Pihkva oblasti piirivalvurid operatsioonist tõenäoliselt midagi.
  2. Ainus, kes seni on jõudnud sisulise ametliku kontaktini oma kolleegiga, on siseminister Hanno Pevkur. Pevkur sai juhtunust teada Leedus, kus ta viibis Balti siseministrite kohtumisel. Viie eri inimese kaudu sai ta lõpuks kätte Venemaa siseministri Vladimir Kolokoltsevi abi ja seejärel ka Kõr­gõztanis viibinud Kolokoltsevi enda.Pevkuri hinnangul ei olnud Kolokoltsev nende esimese telefonikõne ajaks juhtunust teadlik, kuid nende telefonivestlused osutusid üllatavalt konstruktiivseks. Paraku kippusid ka seda liini pidi aetavad asjad liiva jooksma, sest meid huvitav asjaajamine ei ole Kolokoltsevi kaudu edasi jõudnud.
  3. Seega leiabki täna aset kaks väga märgilist sündmust: kas lõpuks lastakse Eesti konsul Kohvriga kohtuma ja kas piiriesindajad kirjutavad alla ebaseadusliku piiriületuse protokollile.

  Vasta

  • ckrabat
   sept. 08, 2014 @ 09:10:40

   Millised arengud on vahepeal toimunud?
   1. Kohtumine toimus piirijoone vahetus läheduses, piiritulba nr. 121 juures, kui Kohver asus füüsiliselt siinpool piiri hästi jälgitaval lagendikul, samal ajal kui Venemaa pool oli kaetud võsaga. Seetõttu ei pruukinud Kohver füüsiliselt näha, mida teiselpool piiri ette võetakse. See teeb keeruliseks ka teenistusrelva kasutamise, sest teisele poole piiri tulistamine on piisav rahvusvahelise provokatsiooni tekitamiseks, mis võib halvemal juhul lõppeda sõjalise karistusoperatsiooniga. Oluline on märkida, et intsidendi toimumise hetkel ei olnud sündmuskohale üles seatud kaameraid, vaid need paigutati sinna alles pärast intsidenti.
   Omaette küsimus, miks valiti kohtumiseks selline Eesti poolele ebasoodne asukoht? Ma pakun, et see ei pruukinud olla esmakordne taoline “teabehange” nn kontaktiga. ning varasematel kohtumistel ei juhtunud midagi. Vastaspool söötis informatsiooni ning valmistas ette ametniku hõivamist, mis viitab juba pikemaajalisele operatsioonile. Eesti pool ei arvestanud võimalusega, et ametnik võidakse toimetada teisele poole piiri, vaid ta läks sündmuspaigale nagu rutiinsele töökohtumisele.
   2. Kohver viidi Moskvasse, kus ta vahistati ja esitati süüdistus. Eesti konsulil ei ole kohtumist võimaldatud. Lepinguga on ette nähtud kohtumine 72 tunni jooksul alates kinnipidamisest. Kuna tegemist ei ole suvalise kodanikuga, siis üritab vastaspool niipalju informatsiooni välja pressida kui võimalik. Konsulil võimaldatakse kohtuda just täpselt 72 tunni möödumisel või kui Venemaa tahab jõudu näidata, siis veelgi hiljem – mis te meile ikka teha saate?
   Kui valmistatakse ette tegelikku või lavastatud “ülehüppamist”, siis võib kohtumine ka üldse toimumata jääda – viidatakse, et ametnik ei soovi Eesti esindajatega kohtuda.
   3. Tundub, et tegemist ei ole Venemaa poolt kohaliku tähtsusega operatsiooniga, vaid seda valmistati ette kusagil kõrgemal ja kaugemal, sest Kohver ei viidud asjaolude selgitamiseks mitte Pihkvasse, vaid otse Moskvasse. Igatahes näib, et Venemaa poolt on küõõik sammud vägagi ette planeeritud. Praegu on Vene meedia olnud üsna talitsetud ning esitatud on mõlema poole seisukohti. Laialdast Eesti-vastast või NATO-vastast kampaaniat pole intsidendiga vähemalt esialgu kaasnenud.
   4. Võib juhtuda, et Venemaa tahab Kohverit kasutada mõne nende agendi väljavahetamiseks. Sel juhul mõistetakse ta kõigepealt kohtus ikkagi süüdi ning paigutatakse kinnipidamiskohta, mille järel võivad alata vastavad läbirääkimised diplomaatiliste kanalite kaudu.
   5. Täna peaksid mõlema poole piiriesindajad kinnitama sündmuskohal koostatud protokolli, mis viitab ebaseaduslikule piiriületusele Venemaa poolelt nimetatud intsidendi käigus. Kas Venemaa piiriesindaja kinnitab protokolli?

   Vasta

 14. huviline
  sept. 08, 2014 @ 10:12:05

  Kohvri äravõtmine vägivallaga näidab veel:
  1. Rahvusvaheline õigus on vabatahtlik ja põhineb lepingutel. Kui riik ei soovi enam midagi, mida ta ennem soovis, siis lepingu rikkumise eest pole võimalik karistada. Sanktsioonide vastastikune kehtestamine viib ummikusse. Riigid võivad ka eksida.
  2. Heidutus on vastastikune, reaalselt heitub rohkem see, kes on vähem tugevam. Paet oli eile AK väga heitunud näoga ja saab nüüd ilmselt aru tunnetest, mida tundis 1939 poliitiline juhtkond.
  3. Rahvusvahelised organisatsioonid on riikidega võrreldes ebastabiilsed, nende liikmeskond saab kokku hetkeajendil, sõlmitakse leping, kusjuures liikmeid ei pruugi üldse siduda midagi muud kui see hetkeajend. On mõistetav, miks sellised lepingulised organisatsioonid, nt ÜRO, pole võimelised riikidega võrdväärseid läbirääkimisi pidama. Kas ÜRO või NATO saavad teha midagi Kohvri vabastamiseks on vastuseta küsimus.

  Vasta

  • ckrabat
   sept. 08, 2014 @ 10:24:23

   Asja teeb keeruliseks see, et võeti kinni ametnik, kes ei olnud juhuslikult piiri lähedal seenel või marjul, vaid viis ilmselgelt läbi mingit vastaspoolega seotud operatsiooni. Vene pool väitis, et spioneeris, mis ei ole legaalne tegevus 🙂
   Kui oleks üle piiri veetud mingi suvaline rahulik elanik, siis oleks tegemist hoopis teiselaadse juhtumiga. Paeti käitumine viitab lihtsalt sellele, et nii väga ikka ei taheta Venemaa vastu sõtta minna, vaid tegemist on planeerimata tööõnnetusega. 🙂
   Vastase luuraja hijackimine ja üle piiri toimetamine ei ole nüüd esmakordne maailma ajaloos esinenud taoline sündmus, vaid seda on juhtunud varemgi. Ma praegu ei viitsi kusagil arhiivides tuhnida, aga nt Iisraeli eriüksused on kindlasti sarnaseid operatsioone läbi viinud.

   Vasta

   • huviline
    sept. 08, 2014 @ 11:31:15

    Lisaks aegruumiliselt piiratud konkreetsele sündmusele kaasneb antud juhtumiga põhimõtteline küsimus: kas meie aja trend, mis on suunatud rahvusvaheliste organisatsioonide loomisele ja nende kaudu kommunikatsioonile, suudab maailma paremaks uuta.

    Kui Eesti räägib Venemaaga Kohvri küsimuses nagu riik riigiga, siis pole mingit edu loota, kui poolte tahteavaldused on põrkuvad.

    Kui Eesti räägib Venemaaga nagu NATO liige, siis peab olema komitee otsus, mis on kollektiivne, ja lubab või keelab vastavad läbirääkimised.

    Rahusvaheline õigusabi, millele loodab prokuratuur, on Vene poolelt olnud veniv või pole taotlustele reageeritud.

    Väliselt räägitakse isikuõiguste kaitsest, aga trend näitab, et otsuseid langetavad kollektiivsed organid, komiteed, nt krediidiasutuse komtee, või juhatused, nt erakonna juhatus.

    Igal juhul oleks mõistlik kui naabrid oma soove kooskõlastavad ja viise selleks on palju erinevaid. Igaljuhul on väär kui ametlike suhtluskanalite arv kokku kuivab, mida praeguse poliitilise retoorika valguses on näha.

    Praegu käituvad juhtivad poliitikud nagu Uus-Meremaa korvpalli koondis käimasoleval MM, esitades potentsiaalsele tsempionile sõjatantsu hakat, endal põlved värisemas hirmust võimaliku tähtsuse ja tähenduse kaotuse pärast. Juhtpoliitikuid ei kannusta ju rahuajal miski muu kui ambitsioon ja karjäär. Rahvas on neile vaid mandaadiandjaks, see ongi heidutuse sisu.

 15. ckrabat
  sept. 08, 2014 @ 13:41:47

  Vasta

  • huviline
   sept. 08, 2014 @ 14:06:42

   Luige napisõnalisus on mõistetav. Oodakem siiski õhtu ära, vaadakem, kas piiriesindajad saavad protokollid allkirjastatud, kas konsul saab Kohvriga kokku.

   Kohver on riigi esindaja ja tegemist on riigivastase tegevusega. See on avalik asi, samuti nagu meedia ja Luige tegevus. Võib olla on tegemist märgilise sündmusega, kohtuotsus võidakse suure kella külge riputada.

   Igatahes peaksid julgeoleku eest vastutavad isikud tegema oma järeldused. Kui asi riputatakse suure kella külge, tuleb mõelda, mida on seni valesti tehtud. Spioonide ja reeturitega on tulnud ka varem rinda pista, suure kella külge pole seni ükski asi läinud. Suur kell, st rahvusvaheline avalikus, mille adressaadid on ebaselged, aga tekkiva ohu määr väga kõrge. Rahvusvahelisel tasandil on isikute ambitsioonidel kivikõva jõud, mis on kõige suurem oht.

   Vasta

 16. ckrabat
  sept. 08, 2014 @ 17:01:35

  Intsidendi võimalikkus tekitab küsimuse Eesti piiri pidavusest üldse. Loodusliku piiri korral, kus ei ole takistusi, saavad üle piiri vabalt liikuda nii metsloomad kui rohelised mehikesed, nii spioonid kui salakaubavedajad. Mingil kombel võiks piir olla ikkagi takistatud, kas või karjaaiaga ja kindlasti neis kohtades, kuhu kaameraid pole paigutatud. Seal oli näha küll mõned okastraadiga kokkuseotud puutüved, aga kas see on piiri märgistamiseks ikkagi piisav.

  Vasta

 17. ckrabat
  sept. 08, 2014 @ 23:12:18

  Lõuna prefekti Tarmo Kohvi sõnul ei lõppenud Eesti ja Vene piiriesindajate kohtumine, kus oli jutuks kaitsepolitsenik Eston Kohveri rööv, tulemusteta seetõttu, et kahe riigi vahel puudub piirilepe ning Eesti ja Vene pool tõlgendaksid kontrolljoont erinevalt.
  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/louna-prefekt-tarmo-kohv-vene-piiriesindajad-hakkasid-kohveri-intsidendi-konelustel-detailide-ule-vaidlema?id=69706197
  Häda mõistuse pärast. Palju õnne lollid, kes on piirileppe vastu määginud.

  Vasta

 18. ckrabat
  sept. 09, 2014 @ 00:41:39

  Vasta

 19. ckrabat
  sept. 09, 2014 @ 07:45:25

  FSB-le spetsialiseerinud ajakirjanik: rööv korraldati pigem propagandaks
  http://epl.delfi.ee/news/eesti/fsb-le-spetsialiseerinud-ajakirjanik-roov-korraldati-pigem-propagandaks?id=69694239

  Vasta

 20. huviline
  sept. 09, 2014 @ 12:54:49

  Iseenesest ei ole alternatiivmeedia, nagu PinF, ülesanne uurimine konkreetsete tõenditeni, millega kohtusse minna, järgides kõiki menetlusreegleid, vaid pigem ametliku meedia pimetähnidele osutamine.

  Ametlik meedia trendina liigub nagunii kohtukõlbulike tõendite esitamise suunas, mis on saamas üheks tema pimetähnidest. Kuigi ametliku meedia kanalites liigub arvestatav hulk tõest infot, nopitakse sellest välja see osa, mis sobib kokku kujundatava ametlikusega, presenteerides seda avaliku arvamusena. See on mingi osa avalikust arvamusest, mitte enam. Ametliku meedia allikad võivad esitada tõest infot, mis meedia eripärast tulenevalt vormitakse lugejale söödavaks. Aga söönud lugeja on laisk lugeja, milles seisnebki ametliku meedia üks pimetähnidest.

  Alternatiivmeedia on mittetraditsioonilne, kus pole oluline vorm, sotsiaalmeedia või samizdat või säuts, vaid säsi. Kohvri kaasuse säsi seisneb selles, et Eesti-Vene piir (kontrolljoon) on täiesti kaitsetu. 20a jooksul on Eesti-Vene piir jäänud väliselt sarnaseks ENSV aegsega. Mitte midagi ei ole muutunud. Sarnaselt on mittemuutumised jäänud toimumata ka poliitikas, lihtsalt endiste okupantide asemele on astunud omamaised arvamusliidrid, kes ka toimetavad ja avaldavad arvamust sarnaselt.

  Kohvri elu päästmine ei ole kõige olulisem, vaid mille nimel ta sõdurina oma elu ohtu seadis, selle riskiga arvestas ja on aastaid arvestanud, muidu ei oleks ta seda elukutset valinud. Kas Eesti on isamaa, mille nimel olla valmis oma elu andma? Tseremooniatega pole vastavat tunnet kodanikes kindlasti võimalik kasvatada, sest uhkuse asi osutub kaalukausil alati suleks.

  Vasta

 21. huviline
  sept. 09, 2014 @ 14:03:18

  Kohvri äravõtmine vägivallaga on märk, mis viitab poliitilisele jõuetusele, mida on võimalik iseloomustada erineval viisil, julgeolekupoliitiliselt, riigikaitseliselt, geopoliitiliselt, militaarselt, politseiliselt, majanduslikult, rahvusvahelisõiguslikult jne, aga ära ei tohiks unustada ka usundipoliitikat.

  Kohvri kaasuse põhjused võivad peituda ka poliitilise jõuetuse alljärgnevas usundipoliitilise iseloomustuses.

  http://www.decivitate.ee/?news_id=2363

  “Taastatud Eesti Vabariigi kohta tuleb öelda, et religioossete, vaimsete ja moraalsete vundamentide ning eesmärkideta rahvas ning tema juhid, kes ei pea neid vundamente ja eesmärke vähimalgi määral vajalikuks, vaid üha enam iganenuks või lausa kahjulikuks, ei saagi tõeliselt kanda oma vabadust ja iseseisvust. Kuna iseseisvuse kui vahendi, võimaluse ja väljakutse taastamine ei toonud kaasa mingit religioosset, vaimset ja moraalset taassündi, ning selle tõelise taassünni šansid lämbusid, nad lämmatati või suunati juba eos ummikteedele, siis sai taastatud Eesti Vabariik realiseeruda ainult iseseisva ja vaba riigi paroodiana, läikimalöödud fassaadina, mille taga haigutab täielik vaimne ja moraalne tühjus. “

  Vasta

 22. huviline
  sept. 10, 2014 @ 09:22:46

  Kohvri kaasuse valguses: miks pole lahendust leidnud juba vana piraaditõrjemeeskonna probleem, kes samuti vangis istuvad. See on vähemalt õigustatud küsimus, kui mitte ebavõrdne kohtlemine.

  http://www.ohtuleht.ee/594362/laevakaitsemeeskond-miks-tunneb-president-ilves-huvi-eston-kohveri-aga-mitte-meie-vastu

  Vabal tahtel põhinev rahvusvaheline õigus on oluliselt keerulisem, kui seda rahvusvahelistele orgasnisatsioonidele panustav diplomaatiline hoiak laseb välja paista: ebavõrdsel kohtlemisel on oma koht, kuna riigid nagu ka inimesed on erinevad, ja sellega tuleb arvestada. Õigluse printsiip: kohtle võrdseid võrdselt ja ebavõrdseid ebavõrdselt, vastavalt panusele ja väärikusele.

  Vasta

  • ckrabat
   sept. 10, 2014 @ 10:35:49

   vastus on väga lihtne: kohver on eesti riigi ametnik, piraadikütid on küll kodanikud, aga välisfirma teenistuses st nad vastutavad enda poolt võetud riskide eest. täpselt samuti istuvad peruus ja kus kõik veel kümned eesti narkomuulad. ka nemad pole sattunud sinna eesti riigi ülesandel 🙂

   Vasta

 23. ckrabat
  sept. 14, 2014 @ 10:09:08

  http://elvar777.blogspot.com/2014/09/putin-on-ikka-odav-vend-kull.html
  Point: Tulles tagasi miks küsimuse juurde, saame järjekordselt tõdeda, et venelasele meeldib, kui teda kardetakse. Ja saame sedagi tõdeda, et meie oleme selle sööda alla neelanud koos kogu euroopaga; kardamegi Venemaad. Ning vähe sellest, ogara innukusega levitame Putini propagandat edasi. Viimane näide sellest oleks Putini endise majandusnõuniku Andrei Illarionovi tsiteerimine. Mis see muud on, kui hirmu sisendamine: kartke meid, meil on suur isu ja me alles alustasime.

  Vasta

 24. ckrabat
  sept. 14, 2014 @ 15:58:51

  Selle kohta ütles Ivar NA-st. Enne teenistust magas rahulikult – teadis, et kaitsevad. Teenistuse ajal enam ei maganud, kaitses. Peale teenistust oli uni rahutu, sest teadis, kes kaitsevad 🙂

  Vasta

 25. ckrabat
  sept. 17, 2014 @ 09:40:35

  Neljapäeval võib oodata uusi arenguid kohvrisaagas
  http://epl.delfi.ee/news/eesti/pevkur-kohvrist-lefortovo-vanglas-kasutatakse-erinevaid-mojutusvahendeid?id=69759869
  Millised need arengud võiksid olla, jääb praegu puhtalt spekulatsiooniks, kuid kes on näinud president Obama lemmikseriaali Homeland, võib meediasse paisatud vihjete põhjal mingeid indikatsioone leida.

  Vasta

 26. ckrabat
  sept. 19, 2014 @ 21:33:54

  “Aktuaalsele kaamerale” andis täna Moskvas eksklusiivintervjuu Eston Kohverile Venemaa poolt määratud advokaat Jevgeni Aksjonov. Ta arvas, et Kohveri kohtuasi kestab vähemalt pool aastat.
  http://uudised.err.ee/v/eesti/3dcacb33-0cb4-488c-af9b-6bda5bad8df6
  Lähtudes süüdistusest, mis hr. Kohverile esitati – teda ei süüdistata piiri ületamises, juurdlus on jätnud kõrvale küsimuse relvast, mis tal kaasas oli, tähelepanu ei pöörata kaasas olnud eritehnikale video ja audiosalvestuste tegemiseks.
  Mõned huvitavad aspektid – kuna teda ei süüdistata ebaseaduslikus piiri ületamises, st ta võeti kinni Eesti territooriumil?

  Vasta

 27. ckrabat
  sept. 20, 2014 @ 10:42:02

  Vasta

 28. ckrabat
  sept. 27, 2014 @ 13:55:54

  Vasta

 29. ckrabat
  sept. 29, 2014 @ 07:21:31

  Ekspert: ilmselt söötis FSB Kohvrile ette topeltagendi
  http://www.postimees.ee/2935843/ekspert-ilmselt-sootis-fsb-kohvrile-ette-topeltagendi
  Selle versiooni pakkusime ka meie ringkonnaülemaga.

  Vasta

 30. Trackback: Berliini müüri tagasitulek | Persona in fieri
 31. ckrabat
  aug. 24, 2015 @ 14:36:58

  Advokaat väidab, et Kohver läks FSBga kokkuleppele
  http://www.postimees.ee/3303355/advokaat-vaidab-et-kohver-laks-fsbga-kokkuleppele

  Vasta

 32. ckrabat
  sept. 26, 2015 @ 19:24:25

  Kõik lõppeski loogiliselt, peale aasta kestnud murumänge, mille lõpptulemusena vahetati Kohver Eesti-Venemaa piiril Piusa jõe sillal Dresseni vastu välja. Kui lülitada välja meedia lollidele suunatud trummipõrinast ning analüüsida sündmuste käiku Kohvri hõivamisest Kohvri vabanemiseni, on sündmuste käik ratsionaalne ja loogiline, mis voiitab läbiräääkimistele meediakära varjus, alates sellest, iks valis Kohver advokaadiks FSB-ga seotud Aksjonovi kuni tema kohtuprotsessini välja ning maabumiseni Lefortovos koloonia asemel. Küllap ta oli ta asjade käiguga kursis ja teadis mis toimus kaamerate taga.
  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/video-vaata-kuidas-eston-kohver-aleksei-dresseni-vastu-valja-vahetati-mehed-tegid-vahetuse-kaigus-piiril-paar-sona-juttu?id=72551263

  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/blogi-eston-kohver-vahetati-riigireetur-dresseni-vastu-valja?id=72550475

  Vasta

 33. ckrabat
  sept. 27, 2015 @ 08:53:28

  Venelaste versioon toimust Postimehes, intervjuud perekond Dresseniga
  http://www.postimees.ee/3341945/video-vene-meedia-naitas-videokaadreid-kohvri-kinnipidamisest

  Vasta

 34. ckrabat
  sept. 27, 2015 @ 09:43:24

  Urmas Sutrop: kas Dressen hakkab Moskvast Eesti “rohelisi mehikesi” juhendama?
  http://epl.delfi.ee/news/arvamus/urmas-sutrop-kas-dressen-hakkab-moskvast-eesti-rohelisi-mehikesi-juhendama?id=72552897
  Siin on paar pointi: kas Dresseniga või Dressenita, siis hakkab roheline mass vajadusel liikuma ning ühe või teise kodaniku sekkumine ei ole selles määrava tähtsusega, Dressen kui kogenud inimene, saab anda küll nõu, kuidas midagi teha, aga tema isikut ei tasu üle müstifitseerida nagu sõltuks Venemaa suuruse riigi võime ühest inimesest. Tema tähetund lõppes 2012. aastal.

  “Varsti valmib ka piiritara. Aga roheliste mehikeste eest see ei kaitse, sest nagu Vladimir Juškin osutas, nad on juba ammu siin ja ootavad märguannet. Loodan väga, et see on absurdihõnguline Godot’ ootamine. Mehikeste jalanartsud lähevad küll kirsades haisema, aga ei tule ei Dressenit ega Godot’d.”

  Sellega on nii nagu pagulashüsteeria laineharjal räägitakse Euroopasse saabuvatest IS võitlejatest. Peaaegu kõik võimalikud terroriaktid on toime pandud Euroopas sündinud või kasvanud islamistide poolt. Halloo, nad on juba ammu seal. Samuti on siin ammu olemas rohelised jm värvi mehikesid, keda ei pea tara alt salaja sisse tooma.
  Sellegipoolest tuleb piir maha märkida ja sõlmida ka piirileping, sest piiri puudumisel on raske rääkida ka selle rikkumisest, mida Kohveri juhtum ilmekalt ka tõestas.

  Vasta

 35. ckrabat
  sept. 30, 2015 @ 08:30:42

  Põgusalt räägitakse meediat kehutanud teemadel, mida Dressen ja Kohver omavahel piiril rääkisid.
  Aleksander Toots: Eston Kohver sai vanglas kapolt sõnumeid
  http://epl.delfi.ee/news/eesti/aleksander-toots-eston-kohver-sai-vanglas-kapolt-sonumeid?id=72574139
  -Mida sillal räägiti?
  *Dressen küsis minu käest: kas jätame ka kättpidi hüvasti? Mina vastasin talle: see pole see rituaal. Dressen rehmas selle peale talle omaselt käega, umbes nii, et ah, olgu siis. Ja oligi kõik. Nagu nägite, liikusime seejärel Eesti poolele.
  -Oli aru saada, et ka Kohver ja Dressen rääkisid midagi omavahel.
  *Kohver ütles nägemist ohvitserile, kes ta sillale tõi. Ja kõik. Embamist ja käesurumist minu ja Dresseni või Dresseni ja Kohveri vahel polnud, nagu siin kusagilt on juba lugeda olnud.
  -Tegelikult kohtusid seal sillal kolm kapo Virumaa osakonnas kunagi külg külje kõrval töötanud inimest – teie, Dressen ja Kohver. Kusjuures teie olite omal ajal Dresseni alluv. Siis tõusite te ametiredelil, avastasite Dresseni riigireetmise ning nüüd tuli teil seesama reetur viia piirile, et saada tagasi oma mees – Kohver.
  *Saatuse iroonia. Nii on.

  Vasta

 36. ckrabat
  okt. 04, 2015 @ 14:57:53

  Vaba mees Jüri Pihl ohtlikes mängudes
  http://www.postimees.ee/3347311/vaba-mees-juri-pihl-ohtlikes-mangudes
  Seoses Kohvriga, tõdeb Pihl, tuli Eestil alla neelata kaks kaotatud lahingut. Esiteks: «See oli läbipõrunud operatsioon, mis seal piiri peal toimus,» ütleb ta Kohvri venelaste kätte langemise kohta. «Teine pool võttis meie mehe ära. Sellest tuleks teha järeldusi.»
  Teiseks: Venemaa tegi Kohvri ja Eesti riigi reeturi Aleksei Dresseni vahetusest meediasündmuse, aga Eesti viis Kohvri kiiresti ajakirjanike eest ära. «Mina ei oleks nii teinud,» kinnitab Pihl. «Kas me ei usalda oma ajakirjanikke?»

  Vasta

 37. Trackback: Persona in fieri edekabel TOP-500 aastatest 2010-2016 | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

september 2014
E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: