Putini maailm

@ckrabat
Ukraina ja Krimmi kriisi eskaleerudes avastas Saksamaa kantsler Angela Merkel ühtäkki, et Vene Föderatsiooni president Vladimir Putin elab kusagil oma maailmas, mis ei vasta nendele arusaamistele, uskumustele, normidele, mis on kehtinud Läänes. Samal ajal kui Lääs lahkus külma sõja ideoloogilisest vastasseisust ning asus üles ehitama märksa avatumat ja institutsionaalsemat postmodernset rahvusvahelist süsteemi, jäi Nõukogude Liidust lahkunud Venemaa endiselt külma sõtta maha ning elas edasi juba tuttavate ning harjumuspäraste sümbolite ning käitumismustrite saatel. Perestroika ja glasnost pöörasid tuuled küll läände, kuid need jäid pidama Moskvasse ja Peterburisse, jõudmata perifeeriasse, kus jäädi kinni sellesse riiki, mida teenis Ivar nõukogude armeest. Nõukogude Liitu hakati küll nimetama Venemaaks ja endiste vennasvabariikide vahele tekkisid piirid, kuid suur osa Venemaast elab endistviisi “raudse eesriide” taga ning kardab NATO tankide sissetungi täpselt samamoodi nagu tehti seda mõnikümmend aastat tagasi või nagu Eestis kardetakse tankide saabumist idapiiri tagant.

Putini maailma põhiline motiiv on hirm. Süsteemi aitab elus püsida võimuringkondade huve teeniva meedia poolt katkematult edastatav narratiiv: “Venemaad rünnatakse! Ma kordan, Venemaad rünnatakse!” Hirmule tugineva narratiivi elushoidmine on võimuringkondade huvides, kes on avastanud, et vene rahvuslusele üles ehitatud ideoloogia müüb end hästi, aitab neil kriitikavabalt võimul püsida, juhib siseriiklikelt probleemidelt tähelepanu eemale ja seetõttu taob seda täie rauaga. Eriti hästi läheb mõjuvõimsatele emotsioonidele nagu hirm, viha, au, rahvuslik uhkus jms rajatud ideoloogia peale lollidele, aga need on alati enamuses. Venemaa tänased juhid on täiega pragmaatikud, mille juures on see hea asi, et vähemalt esialgu teevad nad ratsionaalseid ja kalkuleeritud otsuseid, isegi kui need meile ei meeldi. Kuid mida aeg edasi, seda suurem oht, et nad võivad ka ise oma üles seatud ideoloogilisse lõksu langeda, oma võimutäiusesse uskuma hakata (vrdl Saddam Hussein, Gaddafi jt) ja see on muidugi ohtlik.

Putini maailma kreedo on konservatiivsus – tagasipöördumine „vana hea aja“ juurde, – mis seletab ka Euroopa marurahvuslike ringkondade toetuse talle Krimmi annekteerimise küsimuses. Liberaalses maailmas taotleb Putin konservatiivse liikumise liidri kohta. Võitlus liberastide, integrastide ja tolerastidega sobib Putini maailma nagu rusikas silmaauku. Kindlasti pole Putin vasakpoolne (erinevalt nt Hitlerist, kes pööras palju tähelepanu sotsiaalküsimustele), tema ideoloogiline baas on vene rahvuslus (küll rousseaulikus state nationi mõistes), kuid ta kasutab võimu kindlustamiseks ning rahvusliku messianismi arendamiseks neukkudele südamelähedast sovetisümboolikat nagu Stalin liitis omal ajal vene rahvusluse kommunismuse külge. Algkommunistid teatavasti ei olnud rahvuslased, vaid kippusid multikultuursuse poole kalduma. Ajapikku muutus aga nõukogude võimueliit aga konservatiivsemaks ja rahvuslikumaks.

Lääne ühiskonna pööre liberaalsesse maailma toimis 1990-teI aastatel, kuid iga reformatsioon toob mingil ajal kaasa vastureformatsiooni . Mingil hetkel Lääs väsis postmodernsusest ning tekkis tugev vastureaktsioon, tagasipöördumine vanade heade aegade juurde. Suures osas kinnitab see Huntingtoni demokratiseerumise lainete teooriat, mida mina pean tema tugevamaks tööks kui palju kõmu tekitanud tsivilisatsioonide kokkupõrke teooriat. Postmodernse maailma mittepolaarsus on Putini jaoks out. Tema pole meeskonnamängija, vaid tahab olla liider. Aga kuna Venemaa ei kanna praegu välja bipolaarset maailma, siis sellepärast võitleb ta pigem multipolaarsuse lipu all. Putini maailmas valitsevat mõtteviisi esindab hästi intervjuu välisminister Lavroviga. Konservatiivsuse osas on eestlaste rahvuslik mentaliteet aga paraku lähemal venelastele kui läänele. Lääne liberaalsus kannab endas eestlaste noorem, innovatiivsem ja haritum osa, keda burksiputkade ees ja poe taga põlatakse nagu põlatakse liberaste, integraste ja toleraste pivnaja ümber. Tagasipöördumine vanade heade aegade juurde on meilgi väga populaarne kontseptsioon, mida esindas eestlaste suurima välispoliitilise autoriteedi ameeriklased-marsilt-eurooplased-veenuselt Robert Kagani Return of history.

Demokratiseerimise kolmas laine sai läbi u 2001.a. ja algas kolmas vastulaine, mis tõstis muude hulgas ka laineharjale president Putini. Sündmused, mis valgustasid teed kolmandale vastulainele, olid ameeriklaste ründamine islami äärmuslaste poolt ning karistuseks käivitatud üleilmne sõda terrorismiga, mille käigus päästeti pudelist valla natsionalismidžinn. Mina pean George W. Bushi Vladimir Putini vaimseks äratajaks, kelle eeskujul tahtis ta Venemaa muuta teiseks Ameerikaks, võrdsemaks võrdsete seas. Ta soovis, et president Bush võtaks teda pivnaja ja burksiputka ees võrdsena. Kõigele sellele lisandus Venemaal veel revanšism “kaotuse eest külmas sõjas”, sarnane Hitleri ja tema natsionaalsotsialistide revanšismiga peale Esimest maailmasõda. Ma ei taha Putini ja Hitleri sarnasusele küll väga rõhuda, kuid mõlema ideoloogia allikad ning sotsiaalne baas on väga sarnased, kuigi meetodid võivad olla teised.

Peale seda, kui Berliini müür langes, on Läänes iga suurema kriisi puhul räägitud maailmakorra muutumisest, mis näitab muuhulgas ka Lääne ebakindlust valitud tee suhtes. Pööret maailmakorras oodati 2001.a., 2003.a., 2008.a., nüüd siis 2014.a. jne. Venemaa jaoks pole külm sõda kunagi otsa saanudki, ja nad on selles kogu aeg elanud, lihtsalt vahepeal on olnud pingelõdvenduseperioodid, aga süsteem on nende meelest säilinud. Nii nagu preili Sokk ei saanud konjakijoomist maha jätta, sest ta polnud seda alustanudki, nii ei saa ka Venemaale maailmakorra muutmist süüks panna, sest nad pole vanast korrast veel väljunudki. Selles mõttes pole return of history Venemaal kunagi toimunudki ja nende jaoks on history jätkuv reaalsus. Täna 25 aastat hiljem tuleb tunnistada, et nagu Esimese maailmasõja järel ei leidnud lääne demokraatiad õiget teed Saksamaa demokratiseerimiseks, jäädi külma sõja lõppedes hätta Venemaaga, kes ei suutnud vanast maailmast välja tulla ning postmodernset maailmakäsitlust omaks võtta ehk nagu Venemaa kunagist peaministrit ja hilisemat suursaadikut Ukrainas (sic!) Viktor Tšernomõrdinit parafraseerides: “Tahtsime parimat, aga välja tuli nagu alati.”

Väga paljude jaoks näib Venemaa käitumine andvat teistelegi õiguse käituda nagu tema. Ookeanitagused neokonservatiivid selle sajandi alguses üritasid ajalugu tagasi tuua, kuid lasid džinni pudelist lahti ja teda sinna tagasi ajada on ääretult raske. Kõige halvem, mida Putini maailmaga annab ette võtta, on sinna elama kolida, võtta omaks need reeglid, mida Putin püüab maailmale kehtestada ning niiviisi õigustada temapoolset maailmanägemust. Muutuda samasuguseks nagu Putin.

Väidetavalt VVP lemmikansambel 🙂

Advertisements

62 kommentaari (+add yours?)

 1. personainfieri
  apr. 13, 2014 @ 17:42:42

  Takogo kak Putin

  Vasta

 2. K_V
  apr. 13, 2014 @ 19:17:57

  Imelik lugu nende maailmakordadega.
  Vabadussõja ajal oli NATO tundmatu mõiste, vastsündinud Eesti Vabariigi sõjalisi toetajaid aga leidus.
  Nüüd siis oleme NATO liige…
  Euroopas pidi inimene olema kõigi väärtuste mõõduks ja tõesti imelik, kui inimeseks olemine algab NATO liikmeks olemisest. Bioloogiliselt peaksid ka ukrainlased inimesed olema.

  Vasta

  • ckrabat
   apr. 13, 2014 @ 21:37:52

   Vabadussõja ajal oli NATO tundmatu mõiste, vastsündinud Eesti Vabariigi sõjalisi toetajaid aga leidus.

   Iga olukord on eriline. Vabadussõda oli laiemas plaanis osa Vene kodusõjast. Kas NATO oleks pidanud Ukraina eest Venemaaga sõtta minema? Ukraina oleks kõigepealt pidanud kahtlemata olema ka ise aktiivsem. Ja ei maksa ära unustada, et kõik sai alguse riigi üldisest olukorrast, mida sõjavägi ei kompenseeri. Kui sinu riik on vaene, nõrk ja korrumpeerunud, siis on tal rohkem eelduseid konflikti sattuda kui tugeval riigil.

   Vasta

 3. personainfieri
  apr. 13, 2014 @ 19:20:44

  Krimmiga läks veidi kehvasti. Nimelt tahtis Kabajeva kõikide nõukogude naiste suurel pidupäeval 8. märtsil lisaks närtsinud punastele nelkidele ja lössis tordikarbile kingituseks kreemi saada, aga Putin kuulis, et Krimmi. Saigi. Nüüd oleks lapsevankrit (kaljaskat) vaja, aga Kabajeva ei julge seda Putinile öelda.

  Vasta

 4. huviline
  apr. 13, 2014 @ 19:37:11

  Pole seni aru saanud Ukraina kanapeast, uued või vanad kaagutajad, kes ei saa nüüd mõnda valitsushoonet kaitstud olgu Kiievis, Harkovis, Donetskis jne.

  Kas Ukraina on riik või ei ole. Tundub, et ei ole, et ongi selline pehme valge liha, mida nimetatakse pekiks. Mõni muskel, sisekaitseorgan võiks separatistidele tõsisemalt vastu hakata.

  Putin on tõenäoliselt keerulisema psühholoogiaga kui Hitler, Stalin jne. Ära ei saa unustada veebi mõju maailmas. Kogu maailm, kus võrk maas pole, on informeeritud ja seega pole ka hirmu faktor nii oluline kui teadmatuses olles.

  Nagu iga isiku kohta, nii ka Putini maailma kohta saab adekvaatne info tugineda vaid isikut tundvatele allikatele, mitte analüüsile ja mõttekodadele. Kui palju selliseid adekvaatseid allikaid Putini maailmas üldse eksisteerib?

  Vasta

 5. ckrabat
  apr. 13, 2014 @ 23:28:33

  Vladimir Putin’s comeback spells gloom for Russia and the west
  http://www.theguardian.com/world/2011/sep/25/vladimir-putin-comeback-russia-west?CMP=twt_gu
  Üks lugu aastast 2011

  Vasta

 6. ckrabat
  apr. 13, 2014 @ 23:33:35

  Intervjuu Javlinskiga: Ukrainast ja Venemaast
  http://www.svoboda.org/content/transcript/25329581.html

  Vasta

 7. Jolli
  apr. 13, 2014 @ 23:58:56

  Euroopas pidi inimene olema kõigi väärtuste mõõduks ja tõesti imelik, kui inimeseks olemine algab NATO liikmeks olemisest. Bioloogiliselt peaksid ka ukrainlased inimesed olema.
  ——-

  Euroopa on terve külma sõja jooksul Ameerika relvade najal liugu lasknud, roosat utoopia-sotsialismi ehitanud ja ette kujutanud, et on mingi maailma naba või vähemalt humanismikants. Aga seda, millega seda humanismi kurjuseteljeriikidele peale suruda, ei ole. Autoriteeti pole ollagi, oleks ta inimene, saaks burksiputka ees lõuga, nii et prillid lendavad. Ja selle peale igasugused tüübid apelleerivadki.
  Euroopa on nagu vana targutav vanamees, kellel ei ole pätile mitte millegagi muljet avaldada, oleks siis veel et mingi endine poksija ja meistersportlane. Aga ei, humanitaar raisk. 😀 Sellist pätt ei karda.

  Vasta

 8. ckrabat
  apr. 14, 2014 @ 15:54:53

  Professor Dmitri Gavra: Putini reaalsus on teistsugune kui Merkeli oma
  http://arvamus.postimees.ee/2756344/professor-dmitri-gavra-putini-reaalsus-on-teistsugune-kui-merkeli-oma

  Vasta

  • huviline
   apr. 14, 2014 @ 16:23:25

   Gavra ajab asjalikku juttu, mille teeb huvitavaks erinevate reaalsuste tunnistamine, mida me iseenesest teame, aga Putini ja Merkeli võrdlus kasvab antud intervjuus palju suuremaks igavatest analüüsidest.

   Oht käib ühiskondliku eluga kaasas. Ohtliku olukorra ärakasutamine või inimõiguste ärakastamine ohtliku olukorra loomisel, mingites kitsastes huvides (parteipoliitika mis on rüütatud rahvuslikuks), see on ebameeldiv.

   Vasta

  • K_V
   apr. 14, 2014 @ 18:43:02

   Gavra: “Putini reaalsust saab seletada tema hariduse ja õpetajate kaudu.”

   Kooliharidust meenutades tundub Merkeli reaalsus väga kodune.
   Selles reaalsuses käis kogu maailm progressi rada. Üks ühiskondlik formatsioon oli progressiivne ja teine tagurlik. Ja progressiivne asendas tagurliku. Bioloogias arenes üks süstemaatikaklass teisest ja kah progressi suunas.
   Reaalses reaalsuses elavad kõik liigid aga samas ajas ja ruumis ja ei ütleks, et üks tubli ainurakne või kala oma tagurlikkuse pärast väga muret tundma peaks. Samamoodi võib mõni Makedoonia Aleksandri ilma- ja silmavaatega riigijuht kõigile progressiivsetele koha […] kätte näidata ja “burksiputka juures” mõistetakse teda kõigist poliitikutest kõige paremini.

   Vasta

 9. ckrabat
  apr. 14, 2014 @ 22:51:11

  ERR Donetskis: venemeelsed peavad nõu, Ukraina valitsuse esindajaid näha pole
  http://uudised.err.ee/v/valismaa/ad875b5b-7a99-407d-a706-5f0bfc13d300
  “Siin koha peal on selgunud tõsiasi, et suurem osa rahvast on erinevatel põhjustel Kiievi peale väga tige ja võiks öelda, et näiteks konkreetselt Donetsk on täiesti venemeelne linn. Väga raske on tulla siia midagi tagasi võtma, kui toetus tagasivõtmisele puudub,” ütles Kannel “Aktuaalsele kaamerale.”
  . “Me oleme slaavlased, nad on meie vennad. Me ju kõik elasime Nõukogude Liidus. Ma sündisin Nõukogude Liidus. Miks suruda meile peale teist sõprust? Miks?” rääkis kaevur Vassili Zahartšenko.

  See on tegelikult oluline tähelepanek. Kas keegi julgeb veel kahelda neukkude olemasolus?

  Vasta

  • huviline
   apr. 15, 2014 @ 09:36:50

   Kas keegi julgeb kahelda orjade olemasolus? Keegi ei kahtle orjade ja neukkude olemasolus. See on lihtsalt ebaoluline fakt, mis ei määra midagi kaasaegse maailmapoliitika protsessides.

   Neukkud on olemas, no mis siis, ajalukku kuuluv seik, nostalgiline edevus, et tänapäeval paljud noored ei tea nõukogude ajast midagi, aga mina tean! Kas neukkude psühholoogiline seisund on midagi universaalset? Mina arvan, et ei ole, see oli lihtsalt ühe sotsiaalpoliitilise korralduse poolt võimalikuks korraldatud olukord, mis kestis eestis viiskümmend aastat. Mingit nostalgiat ma ei tunne, neukkuaega tagasi ei soovi, neukkuaeg polnud seda väärt, et seda tagasi tahta.

   Enamus ei teagi mis see nuekkuaeg oli, va mõned soomlased (see on ju soomekeelne sõna vist). Enamus liigub alati edasi ega vaata tagasi.

   Vasta

   • ckrabat
    apr. 15, 2014 @ 23:04:59

    See ongi väga minakeskne maailmapilt, võiks öelda isegi skeptiline, millega eitatakse seda, mida näha ei taheta. Näiteks võib, eitada, et jänesel on kaks kõrva, kui tahetakse jänest näha ühekõrvalisena. Vabalt võib eitada ka neukkude olemasolu, kuid see ei tee neid veel olematuks, mida näevad täna Ukrainas need, kes näha tahavad. Kindlasti on neukkud ja neukkukultuur olemas ka Eestis ning see vajab vaid ajendit, et juured maast välja ajada. Paljudele noortele, kes neukkuaega eriti ei mäleta, võib see kaugusest vaadates tunduda ideaalina, nagu paljudele saksa noortele võib selliseid assotsiatsioone tekitada natsiriik – riik oli paks, ordnung oli majas ja naabrijuhan püsis siivsalt vait.

 10. ckrabat
  apr. 14, 2014 @ 23:08:11

  http://news.liga.net/video/politics/1358053-v_slavyanske_separatisty_vzyali_pod_kontrol_aeroport.htm
  Praegu kisub sinnapoole, et ka Donetsk on läinud ja Ukrainal pole lihtsalt jõudu ega võimet, et korda maksma panna.
  Facebookist: “Sisuliselt kukkus kogu operatsioon Ukraina poolelt läbi, grupi Alfa kapten sai surma, 2 polkovnikut (s.h Alfa üksuse juht) raskelt haavata. SBU eriüksus taandus, kuna operatsiooni jätkamiseks puudusid professionaalsete vene eriüksuslaste vastu vahendid. Masendav.”

  Vasta

 11. Jolli
  apr. 15, 2014 @ 02:03:20

  Vasta

 12. ckrabat
  apr. 16, 2014 @ 16:06:06

  Jevgeni Gontmacher Venemaa tulevikust – Venemaa kaob?
  http://polit.ru/article/2014/04/15/gontmakher/print/

  Vasta

 13. ckrabat
  apr. 16, 2014 @ 17:48:50

  Riigiduuma liige: Viktor Tsoi laulude tekstid kirjutati Hollywoodis CIA tellimusel
  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/riigiduuma-liige-viktor-tsoi-laulude-tekstid-kirjutati-hollywoodis-cia-tellimusel.d?id=68446857
  “Kõik viimased laulud – Tsoi ise ei osanud neid kirjutada, ta kirjutas need kollektiivis – saadeti talle Ameerikast. Inimesed Hollywoodis kirjutasid professionaalselt vene keeles”
  :irw

  Vasta

 14. ckrabat
  apr. 16, 2014 @ 17:49:10

  vs
  Viktor Tsoi & Kino Война

  Vasta

 15. ckrabat
  apr. 16, 2014 @ 18:49:55

  EDWARD LUCAS: I hope I’m wrong but historians may look back and say this was the start of World War III
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2605578/Edward-Lucas-I-hope-Im-wrong-historians-look-say-start-World-War-III.html

  Vasta

 16. ckrabat
  apr. 17, 2014 @ 08:28:55

  Putini endine nõunik: Ärge lootke NATO-le
  http://ekspress.delfi.ee/news/paevauudised/putini-endine-nounik-arge-lootke-nato-le.d?id=68458285
  Siit ei maksa välja lugeda – ärge usaldage NATOt, mis tähendab hoopis midagi muud, aga sellised assotsiatsioonid on kerged tekkima. Kuldne reegel on, et kõigepealt tuleb asjad kodus korras hoida, et rahvas oleks rahul, siis tekib teistel vähem kiusatust oma “abistavat kätt” ulatada.

  Vasta

 17. ckrabat
  apr. 17, 2014 @ 20:54:53

  Lavrov ja Kerry: Genfis jõuti Ukraina kriisi de-eskaleerimise osas kokkuleppele
  http://uudised.err.ee/v/valismaa/4a0ccb6a-0bae-46f2-bb92-b1ff45b56174
  Lavrovi sõnul jõuti kokkuleppele, et ebaseaduslikud sõjalised üksused Ida-Ukrainas tuleb laiali saata ning kõik valitsushoonete okupeerijad peavad oma relvad üle andma ja hoonetest lahkuma, vahendas BBC.
  Ukraina valitsus tagab amnestia neile, kes lahkuvad hoonetest ja loobuvad relvadest. Ta lisas, et kriisi peavad lahendama ukrainlased ise ja see eeldab pikaajalise mõjuga muudatusi riigi põhiseaduses.

  Vasta

 18. ckrabat
  apr. 17, 2014 @ 21:00:43

  Ukraine crisis: John Kerry announces Geneva agreement – live updates
  http://www.theguardian.com/world/2014/apr/17/ukraine-diplomats-meet-in-geneva-in-bid-to-ease-crisis-live-coverage
  Geneva Statement of April 17, 2014

  The Geneva meeting on the situation in Ukraine agreed on initial concrete steps to de-escalate tensions and restore security for all citizens.
  All sides must refrain from any violence, intimidation or provocative actions. The participants strongly condemned and rejected all expressions of extremism, racism and religious intolerance, including anti-semitism.
  All illegal armed groups must be disarmed; all illegally seized buildings must be returned to legitimate owners; all illegally occupied streets, squares and other public places in Ukrainian cities and towns must be vacated.
  Amnesty will be granted to protestors and to those who have left buildings and other public places and surrendered weapons, with the exception of those found guilty of capital crimes.
  It was agreed that the OSCE Special Monitoring Mission should play a leading role in assisting Ukrainian authorities and local communities in the immediate implementation of these de-escalation measures wherever they are needed most, beginning in the coming days. The U.S., E.U. and Russia commit to support this mission, including by providing monitors.
  The announced constitutional process will be inclusive, transparent and accountable. It will include the immediate establishment of a broad national dialogue, with outreach to all of Ukraine’s regions and political constituencies, and allow for the consideration of public comments and proposed amendments.
  The participants underlined the importance of economic and financial stability in Ukraine and would be ready to discuss additional support as the above steps are implemented.

  Vasta

 19. ostiasueeb
  apr. 18, 2014 @ 08:51:11

  Putini maailma kohta annab hästi ülevaate tema selle aastane teleesinemine. Üks lõiguke sellest maratonist oli Edward Snowdeni küsimus ja Putini vastus.

  http://uudised.err.ee/v/valismaa/02b0a514-fba6-4960-a750-3afbe30714ae

  Putini maailm on kaasaegne maailm, sest antakse värskeid tõlgendusi seni käibinud seisukohtadele. Ajakirjanduslikpoliitilise kartelli esindajate, nt Erik Niiles Krossi maailm on selles suhtes aegumas. Kapitalism õitseb, Putin arvestab majandusega (Genfi kokkulepe), avalikusega (teleesinemised), infotehnoloogiaga ja näeb jõu kasutamist uues valguses.

  Sõjaõiguse (relvakonfiktiõiguse) alussäte, eraldusmärkidega võitleja erikohtlemine (Genfi konventsioonid), on Krimmi näitel naljakas (rohelised mehikesed) ja eraldusmärkideta võitlejate tähtsusetus, paljude õiguste puudumine, on tulevikus tõenäoliselt muutumas ka õiguslikult oluliseks.

  Omakaitse seljataga olev eraldusmärkideta võitleja. See on mõiste, Putini maailma värske tõlgendus, mis alles vajab juriidilist analüüsi.

  Ajakirjanduslikpoliitilise kartelli esindajad aga esinevad endiselt külma sõja aegsetes mõttemallides (heidutamine) ja stalinismi mõisteid kasutades (tuumarusikas). Jõu kasutamine ei pea olema vahetu tapmine, hävitamine, vaid võib olla ka ringist välja surumine, nagu sumos, ja seda saab kasutada ainult suurvõim, kellel on vastav kvantiteet.

  Putini maailm on läbi nähtav, formaliseerudes samas tempos läänega ja eesti ainuke julgeoleku tagatis tulevikus saab olla sisustamine (mida iganes see siis ka tähendab). Pole võimatu, et Venemaa presidendiks saab kunagi eestlane.

  Vasta

 20. ckrabat
  apr. 18, 2014 @ 13:38:34

  Vasta

 21. ckrabat
  apr. 18, 2014 @ 20:42:08

  Украина 2015

  Vasta

 22. ckrabat
  apr. 20, 2014 @ 16:01:01

  Nina Hruštšova: sõda ei tule
  http://arvamus.postimees.ee/2767492/nina-hrustsova-soda-ei-tule

  Kuid on teatud viis, kuidas Putin funktsioneerib – ta paneb inimesed hirmu tundma. See on tema meelelahutus, näha inimesi ärevuses ootamas, mis on tema järgmine samm. Teda peetakse tundmatuks jõuks ja ennustamatuks käitujaks, kuid tegelikult on ta üsna ennustatav. Just nagu oli selge, et niipea, kui Sotši on läbi, muutub ta Ukrainas aktiivseks, just nii on ka tema käitumismuster üsna läbinähtav. Ta armastab draamat. Talle meeldib hirmutada, segadust tekitada. See on tema KGB taust, mis on talle seda õpetanud. Ta on destabiliseerija. Oma poliitikat ajab ta samamoodi. Ta on seda tüüpi poliitik, kes ­ootab oma võimalust, et segadust, takistusi ja probleeme luua ja siis kangelasena neid lahendama saabuda, just nagu seda nägime ka Süüria puhul. Kuid ta ei lähe sõtta, ta ei saa seda endale lubada.

  Küll aga tahab ta palju sõjast rääkida. Paari nädala eest palkas Pentagon analüütiku, kes analüüsiks Putini käike, et ennustada, mida ta järgmiseks ette võtab. Ma võiksin neile täpselt öelda, mida Putin ei kavatse teha. Tema eesmärk on, et kõik räägiksid sõjast. Mitte see, et sõda tegelikult toimuks. Kui miski, siis poliitiline sõda. Maailm ei peaks muretsema mitte nii väga sõja pärast, vaid Putini võime pärast destabiliseerida olukorda. Üks viis selleks on panna kõik sõjast rääkima. Eri riikide analüütikute töö peaks olema praegu välja mõelda, kuidas mitte anda talle selleks võimalust.

  Vasta

 23. ckrabat
  apr. 20, 2014 @ 19:20:10

  Amid Chaos, a Humiliating and Dangerous Defeat for Ukraine
  http://www.atlanticcouncil.org/blogs/new-atlanticist/amid-chaos-a-humiliating-and-dangerous-defeat-for-ukraine
  Ameeriklaste suht ilustamata hinnang olukorrale Ukrainas

  Vasta

 24. ckrabat
  apr. 21, 2014 @ 10:19:34

  Seda juttu oleme ringkonnaülemaga juba varem rääkinud.

  Kas gaas kukutab Putini?
  http://e24.postimees.ee/2768098/kas-gaas-kukutab-putini

  Vene ärieliit on sügavalt pragmaatiline, natsionalistlikku indu neis ei leegitse. Kõik nad on harjunud vabalt Euroopat ja USAd mööda ringi rändama ning enamik otsib võimalusi asutada ettevõtteid kõikjal maailmas.
  Putinile ei visataks kinnast tänavail. Pigem viiakse pööre läbi vaikselt, suletud uste taga. Raske öelda, millal hallides ülikondades mehed Putinile ütlema tulevad, et nüüd aitab. Väga palju sõltub eelseisvate nädalate arengutest Ukraina idaosas.Kui Putin ongi kaotanud kontakti reaalsusega ning peab end kõikvõimsaks, võivad hallid pintsakud ilmuda uksele üllatavalt kiiresti.

  Vasta

 25. personainfieri
  apr. 21, 2014 @ 13:10:45

  Vasta

 26. ckrabat
  apr. 21, 2014 @ 22:53:17

  Vasta

 27. ckrabat
  apr. 23, 2014 @ 17:02:33

  Russia Is in No Economic Shape to Fight a War
  http://www.themoscowtimes.com/article/498728.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+themoscowtimes%2Fopinion+%28The+Moscow+Times+Opinion%29
  “But Russia has only a 2.9 percent share of global gross domestic product. This is only 6 percent of NATO’s GDP. In 2012, Russia’s defense expenditures corresponded to one-tenth of NATO’s defense expenditures. A country so economically weak would be well advised not to challenge far wealthier and stronger neighbors. To make matters worse, Russia has few allies.
  In particular, Russia is likely to be highly vulnerable to financial sanctions. One month ago, the Western discussion on possible sanctions against Russia focused on whether they could be effective. During the spring meeting of the International Monetary Fund in Washington April 12 to 13, the question was turned around: Do we really want to destroy Russia that fast? The dominant theme was that geopolitical risk is back, and Russia is seen as the main risk.”

  Vasta

 28. ckrabat
  apr. 24, 2014 @ 19:52:39

  Эпоха стабильности закончилась: Чубайс всё предсказал в 2012 году
  http://ttolk.ru/?p=20475

  Vasta

 29. ckrabat
  apr. 25, 2014 @ 16:06:33

  Kurt Volker: Me oleme Putinile vastu hakkamisega juba hiljaks jäänud
  http://www.diplomaatia.ee/artikkel/kurt-volker-me-oleme-putinile-vastu-hakkamisega-juba-hiljaks-jaanud/

  Vasta

 30. ckrabat
  apr. 26, 2014 @ 12:20:34

  Uus jõud “National Liberation Movement” (NLM) – Rahvuslik Vabastusliikumine
  http://www.foreignpolicy.com/articles/2014/04/25/the_kremlin_s_faux_freedom_fighters

  “Since 2011, the NLM (or RusNOD as it’s commonly known in Russia) has been fomenting pro-Russian sentiments throughout “the Russian world” — the Russky Mir, as Putin has encouraged Russians to say when referring to the lands of the former Russian and Soviet Empires.
  Formed in 2011, the NLM has adopted the Ribbon of St. George (a Tsarist-era symbol that today represents loyalty to the Kremlin) and the slogan “Motherland! Freedom! Putin!” — redolent of the World War II-era Soviet call to arms “For the Motherland, For Stalin.” The movement combines radical anti-Americanism and anti-Semitism with Russian imperialism and a bizarre cult of personality around Putin.
  The NLM’s coordinator is Yevgeny Fedorov, a Duma deputy from St. Petersburg whose public profile has increased since the start of the Ukrainian crisis. Nationalist, xenophobic, and an ardent Putinist, Fedorov is fast becoming one of the most vocal supporters of Russian aggression on its Western borders. He has claimed that Putin is “saving the world from genocide” by amassing Russian troops on Ukraine’s eastern border and that the United States wrote the Russian constitution. Fedorov recently made the headlines by calling for former Soviet leader Mikhail Gorbachev to be prosecuted for letting the USSR collapse, an event described by Putin as “the greatest geopolitical catastrophe” of the 20th century.

  Vasta

 31. ckrabat
  mai 03, 2014 @ 22:10:51

  Here’s How Obama’s Russia Sanctions Will Destroy Vladimir Putin
  http://www.forbes.com/sites/gregsatell/2014/04/28/heres-how-obamas-sanctions-will-destroy-vladimir-putin/

  Vasta

 32. ckrabat
  mai 07, 2014 @ 09:16:41

  Ülevaade Putini maailmast, mis on Euraasia liit?

  Vasta

 33. ckrabat
  mai 09, 2014 @ 22:08:48

  Õppejõud: Putin soovib taastada bipolaarset maailma
  http://uudised.err.ee/v/valismaa/677c0348-30b9-4475-a1c2-7f113d04fb94

  Vasta

 34. ckrabat
  mai 10, 2014 @ 20:23:54

  Vasta

 35. ckrabat
  mai 12, 2014 @ 12:04:12

  Linguistic Imperialism: The World According To Putin
  http://www.businessinsider.com/the-world-according-to-putin-2014-5
  Спилил бы ты мушку со своего кольта….
  http://expert.ru/2014/05/9/spilil-byi-tyi–mushku-so-svoego-kolta/

  Vasta

 36. ckrabat
  mai 18, 2014 @ 19:33:38

  Vasta

 37. personainfieri
  juuli 01, 2014 @ 12:13:19

  Vasta

 38. ckrabat
  juuli 25, 2014 @ 08:59:49

  *Ööpäeva kõige külmematel tundidel peab ta oma vaimset seisundit ajutööks kõige virgemaks,
  * Tema suur lemmik on vutimunad. Toit on alati värske, sest see tuuakse presidendile otse Venemaa usujuhi patriarh Kirilli maavaldustest.
  * Pärast söömist Putin ujub. Ta naudib seda aega üksi vees ja abid arvavad, et sel ajal mõtiskleb ta palju Venemaa asjadest ja otsustest.
  * Informatsioon on allikate teatel Putini kinnisidee. Kõige paksemad toimikud, mida abid talle ette kannavad, on koostatud ajaleheväljalõigetest.
  * Kõigepealt loeb president kohalike tabloidlehtede artikleid, sest neil on Venemaal miljoneid lugejaid ja nende artiklid mõjutavad tavaliste venemaalaste meeleolusid. (loe: mida lollid arvavad :irw)
  * Negatiivseid uudiseid tema eest ei varjata.
  * Saksakeelsed uudised jäetakse talle sageli saksakeelseiks, sest Putin räägib seda keelt soravalt, olles teeninud aastaid tagasi KGB töötajana Dresdenis.
  * President ei ela Moskvas. Siseinfo järgi on Moskva talle isegi vastumeelne liikluse, saastatuse ja inimeste hulga tõttu. Tema palee ja kants asub Novo-Ogarjovos, kust ta jõuab Moskvasse 25 minutiga, samal ajal kui muu liiklus seisab.
  * Tema teine kirg on loomad. Ta naeratab sellisele olendile, kes ei nõustu tema sõna kuulama.
  * Putin kasutab harva internetti, sest peab „aknaid akende sees ja teineteise peale avanevaid sõnumiribasid“ segadusse ajavaiks. Aeg-ajalt näidatakse talle siiski satiirilisi internetivideoid, kus ta ise peaosas on. Putin tahab teada, kuidas teda pilgatakse.
  * Üks tõlk rääkis, et Putini elu on väga monotoonne. Ta istub ja järgib presidendi ülitäpset protokolli.
  * Putin sõidab välismaale alati kolme lennukiga. Kõik, mida Putin vajab, tuuakse kohale Venemaalt. Linad ja rätikud vahetatakse omade vastu, toit tuuakse Venemaalt, ükskõik solvunud võõrustajad sellest on.
  * Presidendil ei ole perekonnaelu: tema ema ja isa on surnud ja pärast pikka lahus elamist lahutas ta oma naisest.
  * Putini lähiringkondlased, kes on teda pikka aega tundnud ja tõusnud temaga koos oma kabinettidesse ajast, kui Putin oli veel Peterburi aselinnapea, kutsusid teda varem „ülemuseks“. Nüüd on hüüdnimena kinnistunud „tsaar“.
  http://arileht.delfi.ee/news/uudised/raamat-paljastab-president-putini-salajase-elu-internetti-kardab-eelistab-lihtsat-toitu-paeva-alustab-tabloididega.d?id=69420985
  Võib küll reptiloid olla :irw

  Vasta

 39. ckrabat
  juuli 25, 2014 @ 13:27:19

  Jaak Allik arvab sedapsi:
  http://www.sakala.ajaleht.ee/2867823/jaak-allik-venemaal-pole-pikka-plaani

  “Venemaal levib praegu üha rohkem ideoloogia, mille kohaselt on venelased ja eurooplased kaks erinevat inimliiki. Sellest kogub jõudu idee, et vene rahva ees seisab ajalooline missioon päästa väljasuremisest see inimene, keda seni on inimeseks peetud. Ehk siis nad vastanduvad liberalismist haaratud Euroopale. See jutt läheb teatud osale rahvast (näiteks geneetilisele mutantrobotile) hästi peale.
  Aga seda, et Putinil on kavas taastada Nõukogude Liit selle endistes piirides ja tungida kallale ka Baltimaadele, ma absoluutselt ei usu. Ja seda sugugi mitte põhjusel, et siin on NATO väed. Asi on lihtsalt selles, et Venemaal on liiga palju siseprobleeme.
  Küll aga näitab Venemaa praegune tegevus, et seal ollakse lootust kaotamas, et nad ise on võimelised seesmiselt moderniseeruma Euroopaga sarnasele majanduslikule tasemele.
  Paistab, et Putinil siiski pole mingit pikka strateegilist plaani. Ta ei tea täpselt, kus ta tahab viie või kümne aasta pärast olla. Kui kodanik Janukovõtš ei oleks veebruaris kabuhirmus Ukrainast põgenenud, oleks Krimm praegugi Ukraina koosseisus. Tegelikult oli selleks hetkeks Saksamaa ja Prantsumaa osalusega kokku lepitud, et Janukovõtš jäetakse erakorraliste valimisteni rahule, ning sellel plaanil oli ka Venemaa aktsept. Aga tema närvid ütlesid üles ja sellele järgnes kaos, kus igaüks hakkas mängima oma taktikalist mängu.”

  Ma selle Baltimaade ründamise osas peaasjalikult jagan Alliku ütelust. Kindlasti ei ole see prioriteet ning saavutatav kasu oleks peaaegu olematu. Pole ka väga sobivat ajendit. Meie lolle hirmutatakse sõjaga rohkem sisepoliitilistel põhjustel, kui selleks reaalset põhjust on. Kellelgi on lihtsalt väga vaja, et lollid oleksid hirmul ning kergesti manipuleeritavad, teadagi kellel. Ukrainaga on vähe teine lugu.

  Vasta

 40. ckrabat
  aug. 02, 2014 @ 13:41:45

  Vasta

 41. ckrabat
  aug. 03, 2014 @ 09:19:06

  Vasta

 42. personainfieri
  aug. 07, 2014 @ 21:00:54

  Vasta

 43. ckrabat
  sept. 01, 2014 @ 11:44:57

  Jüri Saar: Putin püüab luua simulaakrumist reaalsust
  http://arvamus.postimees.ee/2905049/juri-saar-putin-puuab-luua-simulaakrumist-reaalsust

  Vasta

 44. ckrabat
  sept. 23, 2014 @ 14:47:32

  Vladimir Putini maailmas langetab kaalukaid otsuseid üha väiksem klikk
  http://epl.delfi.ee/news/valismaa/vladimir-putini-maailmas-langetab-kaalukaid-otsuseid-uha-vaiksem-klikk?id=69796371
  Shaun Walker © Guardian News & Media

  Väidetavasti ei teadnud paar päeva enne Krimmi annekteerimist sellest peaaegu mitte keegi. Austatud ja isegi kardetud sedavõrd, et keegi talle vastu ei räägi. Endassetõmbunud ja eraklik, aga kõigega kursis. Laialdase toetusega, aga väga kitsa nõunikeringiga. Sellise pildi maalivad Vladimir Putinist ja tema juhtimisstiilist inimesed, kel on teadmisi Kremli siseringist. Pole kahtlust, et eliit toetab Putinit, võib-olla rohkemgi kui kunagi varem. Kremli ringkondi analüüsiva Jevgeni Mintšenko sõnul on julgeolekuteenistused pärast hiljutisi puhastusi ja kaardi ümberpaigutamisi Putinile lojaalsemad kui mis tahes ajal tema võimule tulekust saadik. See ei tähenda, et Kreml oleks ühtne. Endised töötajad ütlevad, et sisevõitlus on märkimisväärne, sest ühe katuse all töötab mitmekesine komplekt inimesi. „Sellises riigis nagu Ameerika, kus on kaheparteiline süsteem, vahetub enamik kõrgemaid otsuste langetajaid sõltuvalt sellest, kas ametis on vabariiklik või demokraatlik administratsioon,” rääkis üks endine Kremli töötaja. „Kuid Kreml on täis täiesti vastandlike arvamustega inimesi. On neid, kes usuvad täielikult riigi kontrollitavasse majandusse, aga töötavad koos inimestega, kes on turumajandususku liberaalid.”

  Putin naudib võitlust
  Putin ei pea seda kaugeltki probleemiks, vaid naudib seda. „Talle meeldib, kui tema alluvad üksteisega võitlevad. Ta arvab, et see teeb teda tugevamaks.” Mõned neist tunnevad rahutust asjade arengu üle, kuid neil pole võimalusi oma muresid kuuldavaks teha. Avalik erimeelsus on välistatud. Võimukoridorides toimuvaga kursis olevate inimeste jutust jääb mulje, et viimase aja võtmetähtsusega otsuseid on tehtud ülimas saladuses ja väga väikeses ringis, nii et peaaegu kõigile kesktaseme Kremli ametnikele on need tulnud üllatusena. Analüütik Mintšenko sõnul on presidendi administratsioonis varem peetud tähtsatel teemadel ekspertidega ümarlauanõupidamisi. Ukraina sündmuse ajal on need kohtumised aga kokku kuivanud ning selliseid otsuseid nagu Krimmi annekteerimine ja praegune sõjaline sekkumine Ida-Ukrainas on langetanud väike nõuandjate klikk, kellest enamikul on julgeolekuteenistuste taust. „Diskussioone selle üle ei peetud. Kaks päeva enne seda, kui Putin tegi otsuse annekteerida Krimm, ei teadnud presidendi administratsioonis peaaegu keegi sellest mitte midagi,” ütles üks allikas. Samal moel on väga vähestel inimestel tegelikult aimu, kui kaugele Venemaa relvastatud interventsioon Ukrainas läheb. Vähemasti osalt võib selle põhjuseks olla ka asjaolu, et võib-olla ei tea Putin seda ka ise. Kremli vaatlejad ütlevad, et viimastel kuudel ei ole Putin tegutsenud mingi ammu valmis tehtud Nõukogude Liidu taaselustamise plaani järgi. Selle asemel on ta tundnud end nurka surutuna ja otsused nagu Krimmi annekteerimine tehti viimasel hetkel, kuigi plaanid selle võimalikkusest võisid ka sahtlis olemas olla. „Putin on konservatiiv,” ütles üks teda isiklikult tundev Kremli ametnik. „Dramaatiliste otsuste langetamine ei ole tema stiil. Agressiivselt rääkimises on ta hea ja ta pole poliitiliselt korrektne lääne mõistes. Kuid oma tegudes ei ole ta kunagi olnud dramaatiliste sammude fänn. Seepärast ongi viimased kuud olnud nii üllatavad.” Putin usub kindlalt, et USA vallandatud sündmused Kiievis põhjustasid kaose Ida-Ukrainas, kus Venemaa oli sunnitud sekkuma. Usk lääne Venemaa-vastasesse vandenõusse pole uus, kuid see on nüüd tugevam kui varem. Eraviisilises jutuajamises pahandas üks valitsusametnik hiljuti lääneriikide sekkumise üle Venemaal. „Võib-olla me olemegi barbarid, aga ainult seepärast, et te ei lase meil üksi areneda,” ütles ametnik, kes väitis, et viimase sajandi jooksul on lääs korduvalt Venemaa tagasi paisanud, korraldades palju vandenõusid 1917. aasta revolutsiooniga alates.

  Eeskuju on Stolõpin
  Venemaa alatasa peatatud arengu üle on pikka aega mõtiskletud. „Andke riigile 20 aastat ja te ei tunne Venemaad äragi,” ütles konservatiivne peaminister Pjotr Stolõpin 1909. aastal. Stolõpin ei saanud 20 aastat. Ta tapeti Kiievis ooperiteatris kaks aastat hiljem, riik vajus sõtta ja revolutsiooni. Putin on innukas ajaloohuviline ja Stolõpin on üks neid ajaloolisi tegelasi, keda Putin kõige rohkem imetleb. Kui ta saab 2018. aastal veel ühe kuueaastase ametiaja, oleks ta riigi eesotsas 24 aastat. Paljud Ukraina kohta tehtud otsused ja käigud on ajendatud sellest, et vältida väidetavat lääne toetatud vandenõu Putini võimu õõnestamiseks. Ja selleks, et ta erinevalt Stolõpinist saaks oma võimaluse tõelisteks muudatusteks. Mis ka Ukrainas ei juhtuks, kahtlevad vähesed selles, et Putin tahab istuda Kremlis veel ühe ametiaja, kui praegune nelja aasta pärast läbi saab. „Mul pole mingit kahtlust, et ta kandideerib 2018. aastal,” lausus üks endine Kremli nõunik. „Tal pole mingit põhjust lahkuda. Ta on populaarne ja arvab, et on teistest kandidaatidest parem. Tal on põhiseaduslik õigus kandideerida ja ta usub siiralt, et ta teeb riigile palju head.”

  Putinil pole inimlikke emotsioone ega sõpru
  Üks väheseid allikaid, kel paistab olevat infot Putini administratsiooni toimimisest, on olnud salapärase rühmituse Šaltai-Boltai blogi. Selles nüüdseks suletud blogis lekitati internetti Kremli dokumente ja e-kirju. Rühmitus väitis ka, et on häkkinud sisse peaminister Dmitri Medvedevi nutitelefoni. Veebi pandi üles mõned tema isiklikud sõnumid ja korraks suudeti sisse murda ka tema Twitteri kontosse. Paljud on oletanud, et lekked organiseeris mingi Kremli grupeering teise samasuguse diskrediteerimiseks, kuigi Šaltai-Boltai on väitnud, et nad on „idealistid”, kes tahavad „reaalsust muuta”. Guardian kohtus hiljuti selle rühmituse liikmega, kes nimetaski end lihtsalt Šaltaiks. Määratud kuupäeval ja enda valitud kohas ühe Euroopa linna jõekaldal ootas lillelist särki kandnud mees. Ta nõustus rääkima ainult oma väikeses mootorpaadis sõitmise ajal, vali muusika mängimas, et keegi ei saaks pealt kuulata. Tema sõnul koosneb rühmitus häkkeritest ja võib-olla ka rahulolematutest ametnikest. Neil olevat terve arhiiv veel kasutamata materjale, mida nad võivad tulevikus avaldada. Kremli tipptegelaste e-kirjade ja sisekasutuses dokumentide lugemine on andnud rühmitusele unikaalse sissevaate Venemaa juhtimisse, ütles Šaltai. Tema sõnul on Putin „inimlike emotsioonideta” mees, kes on siiski tõeline patrioot ja usub, et tema valitsemine on Venemaale parim. „Ma arvan, et ta on liiga kaua võimul olnud. Ta on tõesti nagu tsaar. Temast allpool võitlevad inimesed omavahel, kuid temaga erimeelsuse ilmutamiseks on nad liiga ära hirmutatud. Tal ei ole sõpru selle normaalses tähenduses. Võib-olla on inimesi, kes talle meeldivad, kuid ta on erakordselt paranoiline.”

  Vasta

 45. ckrabat
  sept. 23, 2014 @ 15:00:14

  Mingi selline asjandus blogimaailmast
  http://seansrussiablog.org/2008/08/31/is-putin-a-closet-republican/
  If Putin was an American politician, what would he be? He is conservative, deeply religious, a patriot, and strong partisan for Russian traditions.
  Vladimir V. Putin: Neo Con
  http://blog.seattlepi.com/civicfeminism/2008/08/21/vladimir-v-putin-neo-con/

  Vasta

 46. ckrabat
  dets. 07, 2014 @ 10:51:41

  Vasta

 47. ckrabat
  dets. 07, 2014 @ 10:53:41

  Vasta

 48. ckrabat
  dets. 08, 2014 @ 18:55:22

  Vasta

 49. personainfieri
  jaan. 25, 2015 @ 20:21:12

  Igor Kopõtin: Venemaa pealetung Ukrainas näitab, et okupatsiooni asemel ähvardavad hoopis uued ohud
  http://epl.delfi.ee/news/arvamus/igor-kopotin-venemaa-pealetung-ukrainas-naitab-et-okupatsiooni-asemel-ahvardavad-hoopis-uued-ohud?id=70622309

  Vasta

 50. ckrabat
  jaan. 28, 2015 @ 23:37:14

  Watching the Eclipse. Vladimir Putin’s New Anti-Americanism.
  http://www.newyorker.com/magazine/2014/08/11/watching-eclipse

  In his first two terms in office, from 2000 to 2008, Vladimir Putin made his priority the reëstablishment of a strong state. He disempowered disloyal regional governors, crushed the oligarchs who did not heed his insistence that they stay out of politics, and obliterated the leadership of the separatist uprising in Chechnya. He took complete control of the main television channels and neutered any opposition political parties. He established postmodern state symbols and an anthem that combined features of the imperial and Communist past. But he was not, foremost, an ideologue. Kleptocracies rarely value theoretical tracts. They value numbered accounts. They value the stability of their own arrangements.
  In the heart of the Soviet era, Kremlin leaders, including Lenin and Stalin, wrote scholastic treatises dictating the ideological course for many aspects of life. At the heart of the Communist Party Central Committee was the department of ideology, which laid down the law on everything from the permissible interpretation of history to the dissidents and artists who had to be suppressed, imprisoned, or exiled. By the late Soviet period, though, K.G.B. officers like Putin were nearly as dismissive of Communist ideology as the dissidents were. “The Chekists in his time laughed at official Soviet ideology,” Gleb Pavlovsky, a former adviser to Putin, told me. “They thought it was a joke.” Putin, in 1999, admitted that Communism had been a “blind alley, far away from the mainstream of civilization.”

  Vasta

 51. personainfieri
  veebr. 05, 2015 @ 20:55:58

  Putin Has Asperger’s, Pentagon Report Says
  http://www.msn.com/en-us/news/world/putin-has-aspergers-pentagon-report-says/ar-AA90Ztn?ocid=UP97DHP
  The study suggests Mr Putin’s mother may have had a stroke while pregnant with him and that he suffered an “insult” to his brain.
  The researchers believed this may have affected the way he thinks and moves the right side of his body.
  “His primary form of compensation for his disorder is extreme control and this is reflected in his decision style and how he governs,” the report says.

  Vasta

 52. personainfieri
  veebr. 14, 2015 @ 12:25:54

  Vasta

 53. personainfieri
  märts 15, 2015 @ 19:38:14

  Vladimir Putin (far left) as a young KGB spy, meeting Ronald Reagan.

  Vasta

 54. personainfieri
  veebr. 15, 2016 @ 21:44:01

  Putin?s Prospects: Vladimir Putin?s DecisionMaking
  Through the Lens of Prospect Theory
  http://smallwarsjournal.com/printpdf/39641

  Vasta

 55. ckrabat
  veebr. 18, 2016 @ 11:11:21

  Huvitav ülevaade Sergei Lavrovist, mis heidab ka pilgu Kremli võimukoridoridesse
  http://foreignpolicy.com/2016/02/17/free-sergei-lavrov-putin-russia-syria/

  Vasta

 56. ckrabat
  nov. 06, 2016 @ 13:51:35

  Vasta

 57. Trackback: Persona in fieri edekabel TOP-500 aastatest 2010-2016 | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

aprill 2014
E T K N R L P
« märts   mai »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: