Meelega ja meeletu poliitika Eesti Vabariigis

@huviline
Eesti välispoliitilised valikud on pikaks ajaks tehtud (NATO, EL). Nüüd tuleks oma naabrit kohelda tarkuse, üleoleku ja väärikusega, mida vaid naabri vägivalla all kannatanu võib tunda. “Mata mu süda Wounded Knees” ainult sellisest väärikusest räägibki, mida demonstreerisid kannatanud vägivalla all rõhujatele. Läänemere kallastel elab veidi sitkem rahvas, aga mitte vähem väärikas. Eestlaste jaoks, kuhu pärapõrgusse neid saatus ka paiskab, on vägivald olnud üllaks jäämise kullaproov, sest vaesed mehed ei saa üleolekut tunda. See rahvas on  tuhandeid aastaid vastu pidanud ilma riigita, mille suhtes tuleb valida, kas poolt või vastu.

Rahareformiga hinnati endises nõukogude vabariigis eestlaste elatustase kaheksa korda madalamaks võrreldes arenenud lääne riikidega (1:8). Kas see ka tegelikult nii oli, see on eraldi küsimus, aga rahareformi läbiviijad olid sellega nõus. Rahareformi läbiviijaid võib nimetada Eesti eliidiks. Eliidiga või eliidi vastu, see pole kunagi vaevanud rahva pead, vaid küsimus on meie eliidi psühholoogilises kvaliteedis. Võib vist öelda, et Eesti eliit on võrreldes lääne eliidiga kordi madalama kvaliteediga. Võib-olla mitte kaheksa korda, aga ikka üsna palju kordi ka täna veel.

Vaene eliit räägib suurtest maksiimidest, usuvabadusest ja inimõigustest. Vestfaali rahuleping, mida peetakse kaasaegse maailmakorra aluseks, lõpetas ususõjad ja kehtestas usuvabaduse. Usuvabadus võimaldas töötada välja inimõiguste teooria. See on mõtlemisvabadusega kõige lähemalt külgnev usuvabadus, mis on  valikutena väljendudes põhjustanud ja põhjustab edasi kõige rohkem konflikte maailmas. Usuvabaduse silti ja religiooni kaitset on ka eestlased kasutanud, et endale teatud hüvesid saada kui võtta näiteks vene õigeusku minemise laine tsaaririigis. Usuvabadusele viidates on Eesti satanistid teinud Euroopa Inimõiguste Kohtule pöördumise,  soovides kirikuna registreeritud saada.   Satanistide registreerimine tundub iseenesest normaalne, eriti kui lugeda nende põhikirja, milles vägivalda ignoreeritakse. Nad tahavad teatud hüvesid saada, sest ka inimõigused on hüve, valuuta, mis on maailma riikide käibes kasutatav.

Inimõigused on vältimatult vajalikud, et kaasaegses maailmas valitseda, sh ka inimõiguste kaitse nimel rünnata. Küsitavaks jääb, kas inimõiguste kaitse rünnaku alusena on normaalne. Kui siiski peetakse inimõiguste kaitset rünnaku alusena normaalseks, nagu praegu Venemaa teeb seda Krimmi rünnates, siis on küsimuse alla kogu tänane maailmakord. Valdur Mikita viitab õigesti: “Inimõigusi maailmas on paraku piiratud hulk.” Inimõiguste defitsiit maailmas on võimaldanud seni rääkida sõnavabadusest. See on võimalus mõjutada kodanikke. Riik, sulgedes infokanaleid, võtab endalt võimaluse mõjutada kodanikke, täpsemalt annab neile negatiivse signaali, sundides neid valima ühe või teise poole. Ajalukku läheb riigi selline ajalooperiood stagnatsioonina, meeletusena.

Meeletu poliitika sunnib oma kodanikke olema poolt või vastu ja loobuma sellega erapooletuse kontseptsioonist. Mida erapooletumalt suhtuvad kodanikud oma riiki, seda edukam ja kestlikum üks riik saab olla. Eesti tee peaks olema meelega aetud poliitika, mõeldes saabumisel isikule, keda kunagi pole tulnud. Me saame saabumisel isiku suhtes olla erapooletud. Kujundatud või kujutletud poliitika mõtleb iseendale iseendas, unistades vabadusest, sest ainult vabadus võib taltsutada meeletust.

BURY MY HEART AT WOUNDED KNEE: Song from the album Pow Wow by Simon Webb, featuring Robert Hart, with Bernie Marsden on guitar, Jimmy Copley on Drums, Al Stewart on Sax, and Simon Edwards on Bass

5 kommentaari (+add yours?)

 1. huviline
  märts 28, 2014 @ 20:01:19

  Toomas Henrik Ilves väidab, et senine maailmakorraldus on kokku varisenud.

  http://uudised.err.ee/v/arvamus/f7b0f18d-355d-4b03-a1ec-6b024cc7a1cf

  Üksteist aastat tagasi eeldas Toomas Henrik Ilves rahvusvahelise süsteemi kokkuvarisemist.

  http://www.sirvilauad.ee/?p=559

  Neile eeldustele ja väidetele vastamist, meeletu poliitika raamides, mis pärandist ja ümbrusest ei hooli, pole võimalik küsimusena püstitada.

  MAD (Mutually Assured Destruction) sai läbi, järgnes Krimm, mis vahepeal oli, ei tea, poliitika on ühesugune, meeletu. Kaitsetud oleme endist viisi.

  Vasta

 2. ckrabat
  märts 28, 2014 @ 20:49:01

  Ilves räägib sellest kokkuvarisemisest ikka mõne aja järel, pole siin midagi uut päikese all
  http://president.ee/et/meediakajastus/intervjuud/3212-qme-teame-mida-taehendab-olla-ueksi-jaeetudq-die-zeit/index.html
  Uuest maailmakorrast räägiti peale 911, peale Gruusiat, arvavasti kuni Nibiru tulekuni välja. Ma arvan siiski, et rohkem oodatakse külma sõja tagasitulekut kui uut maailmasõda ja seda nii idas kui läänes. See on kasulik esiteks relvatöösturitele, kuna säilib pidev nõudlus uute relvasüsteemide järele ja teiseks poliitilisele eliidile, sest aitab tähelepanu sisepoliitilistelt probleemidelt kõrvale juhtida. Rahu ei too sulli, füüri, feimi ega respekti – seega täiesti kasutu.

  Vasta

  • huviline
   märts 30, 2014 @ 16:49:48

   Uus maailmakord Krimmi näitel sammub sissetallatud rada, sissetallatud Vestfaalist alates, kus inimõiguste defitsiit on sundinud Ukraina Ülemraadat krimmitatarlasi põlisrahvaks tunnistama, millele viitab Toomas Alatalu oma artiklis.

   http://www.delfi.ee/news/paevauudised/arvamus/toomas-alatalu-krimmi-konflikt-jatkub-ja-selle-keskmes-on-polisrahva-oigused.d?id=68340851

   Alles defitsiidi olukorras omandab mingi sotsiaalne nähtus väärtuse. Paljud elavad minevikus, analoogia on võimalik, uus külm sõda aga inimõiguste arengule vaevalt annaks midagi, mida seni, nt sõnavabadus, pole arengusse antud.

   Põlisrahvaste õigusega seotud varaline külg on nüanss, kuigi ammu tuntud, mis võib anada inimõiguste arengusse oma panuse.

   Vasta

   • huviline
    märts 30, 2014 @ 18:07:02

    Eerik Niiles Krossi visoon Eestist kui pühast maast Põhjas on läbi imbunud kristlikust sümboolikast. Ühtlasi antakse siin aimu ka uuest maailmakorrast, millisena autor soovib seda näha.

    http://arvamus.postimees.ee/2744944/eerik-niiles-kross-puha-maa-pohjas

    Ära tee oma lastele seda, mida sooviksid, et su lapsed jätaksid sulle tegemata. See on ainuke praktiline tõlgendus kantilikust maksiimist, mis võib midagi tegelikuses tähendada, olemata paljasõnaline.

    Maailmakord, nagu viidatud artikli autor paljasõnaliselt viitab, pole kindlasti mitte selline, mida sooviks oma lastele pärandada. Eesti ei ole “välja valitud rahvas”, kuigi mõned näikse nii arvavat, kes peaks oma lapsi ohverdama isiklikes huvides.

    Eesti on ida ja läänest idas. Eesti on koidukumaline hommikumaa, kus võib puhkeda pärand, mis kandub edasi ümbruskonda, nt Lennart Meri pärand.

 3. huviline
  märts 28, 2014 @ 21:26:01

  “Ekstravagantne, tavatu tegu võib kordumisel kanduda plahvatuse valdkonnast harjumuse sfääri.”

  Juri Lotman, Kultuur ja plahvatus. Tallinn, 2001

  Veel samast kohast: “Loll vastandub targale, tark vastandub hullule. Selline lineaarne vastandus on seega kahe vastanduse ühendus. Ternaarne /kolmeliikmeline/ struktuur loll-tark-hull, kus loll ja hull pole sünonüümid vaid antonüümid, äärmuslikud vastandpoolused. Loll, tema käitumine on ettearvatav; tark, tema käitumine on ettearvatav; hull, tema käitumine on ettearvamatu, nt don Quijote. Tolstoi pidas hullumeelse maailma eredaimaks näiteks teatrit. Nero: “Milline näitleja hukkub!” Sama efekt Ivan Groznõil. Tearaliseeritud igapäevaelu.” /lk 60/

  Ettekirjutused on ettearvatavad, teaduslik, ajakirjanduslik või eelarveline ajalugu. Saabumisel isik on ettearvamatu.

  Meeletu poliitika vastandub või ei vastandu, kolmas võimalus puudub, rahutus hinges.

  Vabaduse võib tuua meelega aetud poliitika.

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

märts 2014
E T K N R L P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: