Otsides demokraatiat: Eesti poliitika kaugemas tulevikus

@huviline
Kõik definitsioonid poliitilistele mõistetele, mida me leiame entsüklopeediast, nt Wikipeediast, annavad olukorrast pildi, mille vastavus tegelikkusele on tsirka 50%. Eksisteerib ka pilditagune pool. Valimispäeval võib kohata mandaadiga antud rahvavõimuga kõrvuti valijatele olulist teistsugust tegelikust, pilditagust poolt. Teistsuguse tegelikkusega arvestamine rahvaesindusteaduses oleks mõistlik, sest poliitika tähendab inimeste elusid ja tervist, tema psüühikat. Psüühilises mõttes on demokraatia definitsioonist tähtsam see, kuidas rahvavõimu tähendusest saab aru saabumisel isik, isik keda kunagi pole tulnud. See iseenesest on alati olemas olnud, kuid pole kunagi kuulunud rahvaesindusteadusesse. Seda, mida kunagi pole tulnud, ei saa tsiteerida ja sellel puudub range teaduslik järjekindlus. Eesti poliitika kaugemas tulevikus tuleb demokraatiaks hakata demokraatiat otsima.

Rahvavõimu all finaalses mõttes mõistetakse kõikidele rahva liikmetele kuuluva võimuosa summat. Nii saab sellest aru Sven Mikser, kes on andnud lubaduse lahkuda oma partei esimehe kohalt, kui tema partei 2015. aasta valimistel võimule ei saa. See on võim, mis võetakse oma valijatele antud lubaduste täideviimiseks. Kui võimu pole, siis ei saa lubadusi täita ja tuleb tagasi astuda. Sellisel viisil võetud võim ei hooli oponentide võimust ega teistsugusest tegelikusest. Tekkib võimu haavand, mille kaudu voolab tumepunast verd. Selles olukorras pannakse stabiilses ühiskonnas haavale plaaster, säilitades stabiilsust igasugusele suletud süsteemile omaselt. Verekaotus on siiski aset leidnud.

Samas tähenduses mõistab võimu Eerik-Niiles Kross, kes andis lubaduse olla Tallinnas linnavõimu kriitiline opositsioon. Veelgi enam, rahvaesindaja optimistlike sõnade kohaselt on tema üks eesmärke takistada Edgar Savisaare võimule pääsemine. Tema soov on võtta positsioon, lahendada võtmeküsimus, selgitada julgeoleku ohtu, mõjuagendi mainet ja tegeleda muude sarnaste sisuliste küsimustega. Sisu võiks olla võimuosade summa, poliitika mahtu näitav suurus, kui arvesse on võetud kogu rahvas tema paiknemisalal. Kas väljas sajab lund või paistab päike, sellel on poliitikale palju suurem tähtsus, kui seda arvavad tänased poliitikud.

Demokraatiat otsides võib saabumisel isik leida siiru-viirulise paiknemisala, mille sisuks on isik ise. Olukorras kus üksikud väiksed suletud süsteemid koonduvad ühisesse suurde suletud süsteemi saab üha selgemaks, et iga verepiisk on oluline ja vere punane värv. Samas pole pilditagusel nähtusel midagi pistmist riigimehelikusega, mida esineb vahete-vahel siin pool. Riigimees ületab opositsiooni ja koalitsiooni vahelised vastuolud, arvestades rahva vajadustega, aga tulevikus on sellest vähe. Peab veel midagi olema, värv, lõhn, maitse vms. Oma otsingutel näeb saabumisel isik kohutavaid pilte sealpool pilti, võrreldavaid Dante piltidega „Jumalikus komöödias“, kus kõik on kohustatud võrdselt masinlikult maksumaksmise päeval oma tulu deklareerima. Seal näeb ta inimesi looklevas rivis, kes sootud, rassitud ja eatud, looklemas sünnist surmani ühtemoodi nagu kivist tuvid. Servadeta siledad kivist tuvid, Seaküla Simsoni poolt lihvitud. Veelgi kohutavam paistab see, et tuvid näikse oma soo, rassi ja vanuse peitmisega kalevi alla rahul olevat.

Vaatame teisele poole pilti, Kalevi alla. Seal on Eesti rahvaesindaja, Kalevipoeg, kes on võtnud kepi ja asunud demokraatiat otsima. Samm-sammult käib ta kõigi kodude uste taga, koputab ja küsib palju siin peres ka hingelisi elab. Ei ta räägi midagi oma esindusõigusest, ei ta anna lubadusi ega võta positsiooni. Küll aga räägib ta ilmast, kohalikust lumesajust ja päiksepaistest, sellest keskkonnast, mille sisuks on tema ise ja võimalik valija. Selle suure taevakaare all on nad võrdsed. Kalevipoeg näeb, et demokraatia saab ühes riigis võimalik olla vaid siis, kui rahvaesindajad seda otsimast ei väsi.

 

Advertisements

1 kommentaar (+add yours?)

 1. ckrabat
  märts 10, 2014 @ 19:54:14

  Selline artikkel:
  Mare Liiger: pagulase esimene nädal
  http://arvamus.postimees.ee/2722058/mare-liiger-pagulase-esimene-nadal

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

jaanuar 2014
E T K N R L P
« dets.   veebr. »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: