Kesk-Aafrika Vabariik ja meie

@ckrabat
Eesti sõjaline missioon NATO juhitavates rahvusvahelistes julgeolekujõududes Afganistanis lõpeb käesoleva aasta aprillis, kuid me oleme otsimas endale uusi missioonipiirkondi, kuhu rahu ja vabadust viia. Võimalusi sõjalistes konfliktides osalemiseks ei ole tänapäeva üksteisega tihedalt seotud maailmas just palju ja seepärast peame pilgud suunama “kolmanda maailma” riikide poole. Õnneks tõmbasid Euroopa kolonisaatorid piirid seal just selliselt, et pakuvad lugematuid võimalusi etnilisteks konfliktideks ning aeg-ajalt mõni neist ikka kusagil lahvatab. Eriti tänuväärne piirkond selleks on Aafrika. Meie laevakaitsemeeskonnad osalesid 2010-2013 Euroopa Liidu piraatluse vastasel missioonil ATALANTA Adeni lahes ja Somaalia rannikul. Alates 2013.a. aitame Euroopa Liidu väljaõppemissioonil Mali sõjaväge kaasajastada, et ta saaks riigi põhjaosas mässavaid islamiste välja tõrjuda, mis on positiivne, ning iseseisvusmeelseid tuareege talitseda, mis on jälle selline mitmeti mõistetav eesmärk. Nüüd siis oleme valmis prantslaste kutsel siirduma Kesk-Aafrika Vabariiki (KAV).

Prantsusmaa ongi näidanud üles aktiivsust Aafrika konfliktide lahendamisel kõigepealt Malis ja nüüd siis Kesk-Aafrika Vabariigis. Tegemist on ju tema endiste asumaadega, mille probleemid võivad ühel või teisel kombel mõjutada Prantsusmaad ja tema huvisid. Kuna Ameerika Ühendriikidel ja NATOl ei näi hetkel olevat midagi sobivat välja pakkuda, siis on Eesti pööranud pilgud Prantsusmaa poole. Sellel on ka reaalne ja väga praktiline põhjus, sest missioonil viibides on kaitseväelaste palk palju suurem, kui see, mida nad rahuajal kodus saavad, mistõttu on välismissioonidel osalemine nende jaoks vägagi oodatud võimalus. Kauaoodatud sõda Venemaaga ei pruugi veel niipea puhkeda. Mujal maailmas on endiselt rahutu Lähis-Ida, kuid rahvusvaheline sekkumine Süüria konflikti on peale Suurbritannia parlamendi otsust möödunud hilissuvel ning välisministrite John Kerry ja Sergei Lavrovi kokkuleppeid muutunud üsnagi ebatõenäoliseks. Pealegi on NATO viimasel ajal keskendunud õhuõperatsioonidele nagu näitas Liibüa operatsioon 2011. Maavägede sekkumisele minnakse Iraagi ja Afganistani kogemust arvestades ilmselt viimases hädas. Nii ei jää meilgi muud midagi üle, kui 1) osta lennukeid ja arendada õhuväge; või 2) vaadata mida teistel organisatsioonidel, eelkõige ÜROl ja Euroopa Liidul pakkuda on.

Prantsusmaa on alati olnud üks isepäisemaid ja kõige iseseisvama poliitikaga NATO liitlasi, kes jäi president de Gaulle’i isepäisuse tõttu  aastatel 1966-2009 välja NATO sõjalisest organisatsioonist ning mõistis hukka 2003.a. sõjalise interventsiooni Iraaki. Veel kümmekond aastat tagasi oli meil moes prantslasi nende väidetava ameerikavastasuse ja venesõbralikkuse ettekäändel kõigiti kiruda. Prantslaste otsus müüa Venemaale Mistral tüüpi dessantlaevu on meie usaldust nende vastu tugevasti kõigutanud, aga häda ei anna häbeneda. Hetkel on prantslastel meile midagi sellist pakkuda, mida ameeriklastel ei ole ehk siis pakkuda meie sõduritele võimalust sõdida. Vastusena ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonile nr. 2127, mis andis mandaadi MISCA (Aafrika Liidu Rahvusvaheline Toetusmissioon Kesk-Aafrika Vabariigile) loomiseks, kuulutas Prantsusmaa 5.detsembril 2013 välja operatsiooni “Sangaris” ja praegu viibib seal juba 1600 Prantsusmaa sõjaväelast. Kaks prantslast on langenud. Eesti sidemed Kesk-Aafrika Vabariigiga pole seni uudistekünnist ületanud. See on üks väheseid riike, kellega meil ei ole veel diplomaatilisi suhteid ning suhtlemine toimub Prantsusmaa vahendusel. Eelmise aasta detsembris toetas Eesti Vabariik Kesk-Aafrika Vabariiki 80 000 euroga, mis eraldati ÜRO Lastefondi (UNICEF) tegevuseks Kesk-Aafrika Vabariigis, et Välisministeeriumi teatel “parandada seal elavate laste juurdepääsu haridusele, pöörates seejuures tähelepanu ka soolisele võrdõiguslikkusele.”

Iseseisev Kesk-Aafrika Vabariik kuulutati endises Prantsusmaa asumaal Ubangi-Sharis (Oubangui-Chari) välja Aafrika aastal 1960.a. Muule maailmale on see etniliselt kirev riik tuntud eelkõige Jean-Bédel Bokassa järgi, kes on olnud Aafrika üks värvikamaid poliitikuid, täiesti võrreldav naaberriik Uganda kunagise liidri Idi Aminiga. Bokassa sugulane ja riigi esimene president David Dacko kutsus Prantsusmaa Indohiina sõdades võidelnud ja kapteni aukraadini tõusnud Bokassa juhtima riigi relvajõudusid, kuid 1.jaanuaril 1966 kukutas too oma sugulase sõjaväelise riigipöördega. Bokassale meeldis väga Napoleon Bonaparte ja tema eeskujul kroonis ta end 1977.a. keisriks Bokassa I nime all. Bokassa võimu ajal jõudis riik pankroti äärele, sest luksusliku õukonna ülevalpidamine oli vaese riigi jaoks liiga kallis. Riigis kehtis terrorirežiim ning keiser oli ka surmanuhtluse tulihingeline pooldaja, kes laskis hukata isegi allumatust üles näidanud koolilapsi. Tüüpiline karistus Kesk-Aafrika Keisririigis oli kehaosade maharaiumine. Bokassa suur sõber oli Liibüa diktaator Muammar al-Gaddafi, kuid ta suhtles ka näiteks Prantsusmaa tolleaegse presidendi Valery Giscard d’Estaing’iga, kellele kingitud kaks teemanti aitasid kaasa tema valimiskaotusele 1981.a. Francois Mitterrand’ile.

Juba 1979.a., kui keiser Bokassa oli parajasti riigivisiidil Liibüas, kukutati ta Prantsusmaa langevarjurite kaasabil võimult ning presidendiks sai uuesti David Dacko, kes taastas vabariigi. Bokassa siirdus emigratsiooni Cote d’Ivoire’is, kuid sai hiljem poliitilist asüüli Prantsusmaal tänu oma teenistusele Prantsuse Võõrleegionis. 24.oktoobril 1986 pöördus vahepeal tagaselja surma mõistetud endine keiser kodumaale tagasi, kuid vahistati. Kohtuprotsessil esitati talle kokku 14 süüdistust sh kannibalismis, mis ei leidnud küll tõendamist. Kohus mõistis endise imperaatori uuesti surma, kuid 1981.a. Dacko võimult kukutanud uus president André Kolingba asendas surmanuhtluse kõigepealt eluaegse vangistusega, siis 20-aastase vangistusega ning 1993.a. sai Bokassa amnestia korras vabaks. Ta suri 1996.a. vaba mehena 75-aasta vanuses infarkti ning teda jäid leinama 17 naist ja üle 50 lapse. President Francois Bozizé, kellele Bokassa oli 1978.a. aastal andnud brigaadikindrali auastme keisrit solvanud Prantsuse allohvitseri läbipeksmise eest, rehabiliteeris 2010.a. endise keisri ja nimetas teda rahva suureks pojaks ning ehitajaks.

Bozizé tuli võimule 2003.a., kui ta kukutas 1993.a. ja 1999.a. demokraatlikel valimistel presidendiks valitud Ange-Félix Patassé. Patassé ajal tekkis riigis rivaliteet põhja hõimude, keda esindas valitsev president ning lõuna hõimude vahel, keda esindas eelmine president, kuid valimistel kaotanud Kolingba. Demokraatlikult valitud, kuid ebapopulaarne president toetus võimul püsimiseks Liibüa ja Kongo DV põhjaosa kontrolliva rühmituse Kongo Vabadusliikumise abile. Bozizé toetas algul Patassé’d, kuid läks üle opositsiooni poolele. 2005. ja 2011.a. kindlustas ta võimu valimisvõitudega, kuid 2004-2007 kulmineerunud uus kodusõda jätkus vahelduva eduga ning seda hoolimata mitmetest rahukokkulepetest osapoolte vahel. 2012.a. detsembris tõusis valitsuse vastu üles islamiusuline Seleka liikumine, kes 24.märtsil 2013.a. kukutaski president Bozizé hoolimata sellest, et viimase üleskutsel olid valitsust kaitsma saabunud Kesk-Aafrika Majandusühenduse väed ning riigis paiknesid veel väekontingendid Prantsusmaalt ning Lõuna-Aafrika Vabariigist. Uueks presidendiks kuulutati Nõukogude Liidus majanduse planeerimist õppinud islamiusuline Seleka liider Michel Am-Nondokro Djotodia.

Seleka tõus võimule on põhjustanud laiaulatusliku etnilise konflikti kukutatud presidenti Bozizé’d toetavate kristlaste ning Seleka põhijõu moodustavate moslemite vahel. Paradoksaalsel kombel on 80% elanikkonnast kristlased (50% protestandid, 30% katoliiklased) ja islamiusulisi on vaid kümnendik. Kuigi Djotodia teatas septembris Seleka laialisaatmisest, pole see teostunud. Novembris hoiatas ÜRO, et valitseb reaalne oht, kus riik langeb kaosesse ning riiki ohustavad genotsiid ning näljahäda. Rahvusvahelistel hinnangutel on riigis umbes 400 000 sisepõgenikku ja 68 000 inimest on põgenenud naaberriikidesse. ÜRO mandaadi saanud MISCA on loodud senise Aafrika Liidu missiooni FOMAC baasil (mis võttis üle Kesk-Aafrika Majandusühenduse missiooni) ning sinna kuuluvad Gaboon, Tšaad, Kongo Vabariik ja Kamerun ning neid toetab Prantsusmaa. MISCA kontrollib M’Poko rahvusvahelist lennuvälja 7km Banguist kirdes, mille kaudu saabub riiki rahvusvaheline abi. Kesk-Aafrika Vabariiki saadetakse ka ÜRO rahuvaatlejad. Prantsusmaa välisminister Laurent Fabius on lubanud ka teiste Euroopa Liidu liikmete abi. Üks võimalikke sõjalisi panustajaid on Belgia, kes on KAV oluline majanduspartner ning Poola. Eesti panuse iseloom ja suurus otsustatakse eeldatavasti jaanuari lõpuks. Vastavalt seadusele peab meie välismissioonid heaks kiitma Riigikogu. Selline tore riik on Aafrikas, kellest loodetavasti peagi saab meie uus suur sõber.

Bokassa kroonimine keisriks

Foto (autor Jeremy Hunter) aadressilt: http://jeremyhunter.com/photo.php?id=055&caption=Coronation%20of%20Emperor%20Jean-Bedel%20Bokassa

12 kommentaari (+add yours?)

 1. gaal
  jaan. 03, 2014 @ 19:20:30

  Näh, autor on unustanud peamise: kõige olulisem ekspordiartikkel on teemantid. Muidu poleks prantslastel neist sooja ega külma. John le Carré “Misjonilaul” käsitleb seda teemat põhjapanevalt. http://www.apollo.ee/misjonilaul.html

  Vasta

 2. ckrabat
  jaan. 03, 2014 @ 19:52:25

  Vasta

 3. ckrabat
  jaan. 03, 2014 @ 22:17:11

  Kesk-Aafrika muusikat

  Vasta

 4. ckrabat
  jaan. 04, 2014 @ 10:51:42

  Miks just Aafrika? Aga loomulikult on selle taga reptiilid, sest just Aafrikas hakati tootma inimesi, et siis Egiptuses püramiide ehitada. Kas te teate, kuidas Aafrika omale nime sai? Aafrika põliselanikud on loomulikult ahvid ja kunagi seal inimesi üldse ei olnud. Ja ükskord tulid inimesed puu otsast alla ja olid paljad, näljased ja tigedad. Aga ahvid jäid puu otsa ning neil oli banaane nii, et tapab, olid rikkad ja rõõmsad ja söönud. Ja inimesed hakkasidki seda kohta Ahvrikaks ehk Aafrikaks nimetama, see tuleb ahv+rikas või siis Nibiru alglollide dialektis rich ahv. Inimestele hakkas Aafrika meeldima ja neid tuli muudkui juurde, niikaua, kui neid sai palju ja siis hakkasid nad ahve püüdma ning neid loomaaedadesse asustama. Tänaseks on Aafrikasse üsna vähe ahve järele jäänud, sellepärast tuleb kaitsta ka mägigorillasid. Kesk-Aafrika Vabariigis mägigorillasid ei ela, küll võib tema edelaosa vihmametsades kohata lääne tasandikugorillat.

  Vasta

 5. ckrabat
  jaan. 10, 2014 @ 18:36:39

  Vasta

 6. Jolli
  jaan. 11, 2014 @ 11:10:59

  Aafrika pingekolletes peaks rahuvalves ikkagi kasutama kohalikke elanikke, neid kes tunnevad hästi kohapealseid olusid. Näiteks siin on üks väga õppimisvõimeline šimpans, kes omandab rahuvalvamise algtõed ühe ettenäitamisega. :=)

  Vasta

 7. ckrabat
  jaan. 13, 2014 @ 11:26:15

  Selline tore uudis:
  Kesk-Aafrika Vabariigi kristlane sõi kättemaksuks tapetud moslemi liha
  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/kesk-aafrika-vabariigi-kristlane-soi-kattemaksuks-tapetud-moslemi-liha.d?id=67598922
  “Mees, kes nimetab end „Hulluks Koeraks“, kuulus kristlaste jõuku, mis ründas pealinnas Banguis moslemit. Mehe sõnul oli ta vihane, sest moslemid tapsid ta raseda naise ning naiseõe ja viimase lapse, „Hull Koer“ rääkis BBC-le, et nägi oma ohvrit istumas väikebussis ja otsustas talle järgneda. Temaga ühines üha rohkem inimesi, kuni ta oli umbes 20 noorukist koosnenud jõugu eesotsas. Bussijuht sunniti peatuma ning moslem tiriti välja tänavale, kus teda peksti ja pussitati ning pandi lõpuks põlema. Juhtunust tehtud videol on näha „Hullu Koera“ mehe jalga söömas.”

  Vasta

 8. personainfieri
  jaan. 16, 2014 @ 13:51:38

  Eesti saadab kaitseväe Kesk-Aafrika Vabariiki missioonile
  http://www.postimees.ee/2663352/eesti-saadab-kaitsevae-kesk-aafrika-vabariiki-missioonile
  Valitsus otsustas täna kabinetinõupidamisel toetada plaanitavat Euroopa Liidu missiooni Kesk-Aafrika Vabariigis ning Eesti kaitseväe osalemist sellel missioonil vastavalt rahvusvahelisele õigusele. Valitsuse kabinetinõupidamisel tutvustatud kavade kohaselt panustaks Eesti Kesk-Aafrika Vabariigi missioonile ühe jalaväerühma ja toetusüksusega, kokku kuni 55 kaitseväelasega ühekordselt.
  Eesti kaitseväelaste missioon võiks alata kõige varem veebruari lõpus ning praegu käib jutt maksimaalselt 55 kaitseväelase osalemisest selles missioonis. «Missiooni eesmärk on hoida ära humanitaarkatastroof Kesk-Aafrika Vabariigis,» ütles peaminister Andrus Ansip valitsuse pressikonverentsil.
  «Meie kaitseväelased peaks turvama Bangui lennuvälja ühes prantslastega, võimalik on, et see võib laieneda ka põhimaantee turvamisele.»

  Vasta

 9. ckrabat
  jaan. 27, 2014 @ 14:28:18

  Idylle Mamba – Gadji Koyo

  N’Dour, a Muslim, will collaborate with Central African singer Lydie Natacha, who goes by the stage name of Idylle Mamba and is a Christian, his spokesman Charles Faye said in a statement on Saturday. Idylle Mamba is from Bangui, which has been the scene of horrific violence pitting Muslim fighters and Christian militia against each other following months of tensions after the country’s first Muslim president was brought to power in a coup.

  Vasta

 10. ckrabat
  veebr. 17, 2014 @ 22:30:43

  Kesk-Aafrika Vabariik – kaose anatoomia (Central African Republic: Descent into Chaos, Prantsuse 2014)
  http://etv.err.ee/index.php?0569206#.UwJw4fmSxMc
  Päris hea ülevaade. Nt sai riigi ainus lennuk viga, sest sõitis kitsele otsa. Lennuki parandamine läheb maksma 34 miljonit franki 🙂
  Huvitav nähtus oli žiletiterade söömisega sulli, feimi ja respekti koguv manatark. Mõnede stultoloogide arvates on aga terminid tõlkes kaduma läinud ja tegemist on iidsest Lollide kojast ja võib-olla isegi alglollidest pärineva manalolliga 🙂

  Vasta

 11. ckrabat
  veebr. 26, 2014 @ 15:03:17

  Ilmar Raag: isiklikult Kesk-Aafrikast
  http://arvamus.postimees.ee/2709728/ilmar-raag-isiklikult-kesk-aafrikast
  Ja mina lähen tõlgina Kesk-Aafrikasse, et omal idealistlikul moel toetada väärtust, et hädasolijat tuleb aidata. Mis vabanduse leiate teie, kui teil on võimalik kellegi elu päästa ja te ütlete, et see ei puutu teisse? Ma leian toetust Heming­waylt, kes oli valmis oma väärtusi kaitsma Hispaania kodusõjas, või Byronilt, kes arvas, et Kreeka vabaduse eest võitlemine on idee, mille nimel võib riskida. Mina kui kodanik tahan Kesk-Aafrikas kaitsta neidsamu väärtusi, mille kõla võiks heliseda ka Euroopas. Ja Eestis.

  Vasta

 12. ckrabat
  apr. 04, 2014 @ 19:07:14

  Eesti sõlmis diplomaatilised suhted Kesk-Aafrika Vabariigiga
  http://www.postimees.ee/2750374/eesti-solmis-diplomaatilised-suhted-kesk-aafrika-vabariigiga
  Vastne Kesk-Aafrika suursaadik esines sel puhul eesti televisioonis

  Kas sina tead, milles seisneb KAVi konflikt?
  http://www.postimees.ee/2749658/kas-sina-tead-milles-seisneb-kavi-konflikt
  Eesti kontingendi ülem: ohu tegelikku suurust tajume alles kohapeal
  http://www.postimees.ee/2749640/eesti-kontingendi-ulem-ohu-tegelikku-suurust-tajume-alles-kohapeal

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

jaanuar 2014
E T K N R L P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: