Süüria rahukonverents ja rahu Lähis-Idas

@ckrabat
22.jaanuaril 2014 algab Šveitsis Montreux’s rahvusvaheline Lähis-Ida rahukonverents, mis peaks otsima lahendusi pikale veninud Süüria kodusõjale. Rahukonverentsi idee taga on ÜRO erisaadik alžeerlane Lakhdar Brahimi koostöös Ameerika Ühendriikide ja Venemaaga, kes loodab saavutada poliitilist kokkulepet Assadi režiimi ja opositsiooni vahel, mis aitaks lõpetada 33 kuud kestnud konflikti. Täna on Süürias tekkinud omalaadne patiseis, kus opositsioon ei ole osutunud piisavalt tugevaks, et oma jõududega Assadi võimult kukutada, kuid ka Assadi režiim ei ole suuteline ülestõusu maha suruma. Opositsiooni seas puudub aga üksmeel, kas ja kui kaugele võib minna kokkulepetes valitseva režiimiga. Opositsiooni fundamentalistlikum osa, eeskätt sõjakas Al-Nusra rinne ja al-Qaedaga seotud salafistlik Islamiriik Iraagis ja Levandis (Daash) on olnud vastu mistahes läbirääkimistele Assadi režiimiga, kuid ka mõõdukamate Rahvusliku Koalitsiooni ning Vaba Süüria Armee juhtide hulgas on olnud hulgaliselt neid, kes ei usu rahukõnelustesse. Opositsiooni peaeesmärk on võimu üleminek Assadilt opositsioonile ning selles osas on raske kompromisse oodata. Opositsiooni poliitiline juht, Rahvusliku Koalitsiooni president Ahmed Jarba, on küll kutsunud opositsiooni kõnelustel osalema, kuid ka tema on kahelnud konverentsi tulemuslikkuses.

Konverentsi juhatab ÜRO peasekretär Ban Ki-Moon ning tema kõrval osalevad konverentsil Euroopa Liidu välispoliitika juht Catherine Ashton, Araabia Liiga peasekretär Nabil El-Arabi ja Islamimaade Koostööorganisatsiooni peasekretär türklane Ekmeleddin İhsanoğlu. Riikidest on Šveitsi kutsutud ÜRO Julgeolekunõukogu alalised liikmed Ameerika Ühendriigid, Suurbritannia, Prantsusmaa, Venemaa ja Hiina; G-20 klubi liikmed Brasiilia, Kanada, India, Indoneesia, Jaapan, Saksamaa, Itaalia, Lõuna-Aafrika Vabariik, Türgi, Saudi Araabia; Euroopa riikidest veel Taani, Hispaania, Rootsi, Norra, Šveits ning araabia riikidest Alžeeria, Maroko, Egiptus, Iraak, Jordaania, Katar, Kuveit, Liibanon, Omaan, Araabia Ühendemiraadid. Ameerika Ühendriikide vastuseisu tõttu pole kutset saanud oluline Lähis-Ida regionaalne jõud Iraan. ÜRO eriesindaja Lakhdar Brahimi on toetanud Iraani kui olulise regionaalse jõu kaasamist Süüria rahuprotsessi ja on pidanud võimalikuks koostööd Teheraniga isegi siis, kui nad konverentsil ei osale. Ameeriklaste sõnul takistavad Iraani osalust tema keeldumine toetada varasemaid Süüria rahukõneluste algatusi, mis on seotud Assadi võimu loovutamisega, Iraani sõjalised nõustajad Süürias ning Iraani toetus Liibanoni shiade islamistlikule liikumisele Hezbollah, kes on saatnud oma võitlejaid Süüriasse Assadi poolel sõdima.

Mõistetavalt jääb kohtumisest kõrvale ka Süüria naaberriik Iisrael. Kaudselt on Iisrael siiski Süüria rahuprotsessi segatud, sest just Iisrael ja Netanyahu valitsus on olnud tugevasti vastu Iraani taasliitumisega rahvusvahelise ühiskonnaga ning on näinud president Rouhani avatuma välispoliitika taga ajatollade põrgulikku salaplaani. Ühendriikide Iisraeli meelsed ringkonnad on aga President Obamat tugevasti kritiseerinud tema väidetavalt liiga leebe suhtumise tõttu Iraani. Ameeriklaste soov karistada Iraani täiendavate sanktsioonidega, millega Iraanilt nõutakse uraani rikastamise kohest lõpetamist, on takistanud edasist progressi Iraaniga peetavatel tuumaläbirääkimistel peale novembris sõlmitud esialgsetele kokkulepetele, kus vastutasuks mitmete tuumaprogrammi oluliste osade külmutamisele soostuti sanktsioone Iraani vastu hoopis leevendama. Kuue vabariikliku senaatori eelnõu näeb ette sanktsioone pankade vastu, kes ei külmuta nendes hoitavaid Iraani naftamüügist saadud tulusid. Eelnõu algataja Illinois’i senaator Mark Kirk väitis, et sanktsioonid aitavad “kõige paremal viisil ära hoida sõda ja takistavad Iraani tuumavõime väljaarendamist.” Sanktsioonide leevendamisele on olnud vastu ka Iisrael.

Bashar al-Assadi režiim on teinud rahvusvahelist koostööd keemiarelvade hävitamisel. Peale 14.septembril aset leidnud Ameerika Ühendriikide ja Venemaa välisministrite John Kerry ja Sergei Lavrovi kohtumist esitas Süüria 21.septembril keemiarelvade nimekirja Keemiarelvastuse Keelustamise Organisatsioonile (OCPW) ja 6.oktoobril algas nende hävitamine OCPW ülevaatuse all, mis lõppes 31.oktoobril. Mitmed allikad on süüdistanud Assadi režiimi, et ta pole esitanud täielikku nimekirja. Lääne luureallikate hinnangul paiknevad keemiarelvade varud 45 kohas, samal ajal kui OCPW-le anti üle 23 asukohta kokku 41 hoiupaigaga, mis sisaldas 1300 tonni lähteainet ja 1230 täitmata relva. Mitmed keemiarelvade ladustamise kohad on kas opositsiooni kontrolli all või võitluspiirkonnas, mis teeb raskeks nende inspekteerimise. See on aidanud Assadi režiimi maailma acvalikkuse silmis mõnevõrra rehabiliteerida, sest mitmed opositsioonijõudude metsikused, k.a. Youtube‘s levitatud võigas stseen, kus opositsiooniline sõjapealik rebis vastase südame ja sõi seda, on teinud paljud lääneriigid opositsiooni suhtes mõnevõrra ettevaatlikuks, teiste hulgas näiteks endine CIA ülem erukindral Michael Hayden. Opositsiooni selja taga on eeskätt islamistlikud Saudi Araabia, Katar ja ka Türgi.

Iisrael ja Saudi Araabia on nõudnud, et rahukonverents käsitleks laiemaid regionaalseid julgeolekuküsimusi. Euroopale võivad tõsiseks probleemiks kujuneda Süüria kodusõjas osalenud võitlejad, kes võivad hakata otsima uusi jahimaid ning osaleda terrorirühmituste tegevuses. Isegi kui võim läheb üle Rahvuslikule Koalitsioonile, siis mis saab Assadi režiimi vastu võidelnud islami äärmuslastest? Kas nad aktsepteerivat rahukokkulepet, kus nemad ei osalenud? Ahmed Jarba on vastukaaluks süüdistanud, et Iraak on vabastanud Abu Ghraibi ja Taji vanglatest 1500 shiadest vangi, kes on läinud võitlema Assadi relvajõududesse. Iisraeli huvides on kodusõja jätkumine, sest niikaua kui kestab Süüria kodusõda, ei jätku selle osalistel silmi ega rünnakuambitsioone Iisraeli jaoks. Samuti on Iisraeli huvides Iraani tasalülitamine regionaalse jõuna, mistõttu üritatakse mõju Ameerika Ühendriikidele kasutada Iraani-Lääne suhete normaliseerumise vastu. Venemaale pakub konverents võimalust esiletõusuks diplomaatilise jõuna nii Lähis-Idas kui maailmas laiemalt, sest nemad võivad mõjutada Assadi režiimi kokkuleppele. Kindlasti ei saa eelolev rahukonverents olema kerge ja juba sellepärast, et see ei hõlma kõiki konflikti osapooli, kellest paljud ei soovigi rahumeelse lahenduse saabumist.

41-aastane Saksamaa laulja Hanin Elias on Süüria päritolu ja elas seal lapsepõlves kolm aastat. Tuntust kogus ta digital hardcore ansamblis Atari Teenage Riot ja on hiljem tegutsenud sooloartistina.

Advertisements

11 kommentaari (+add yours?)

 1. personainfieri
  dets. 23, 2013 @ 21:13:13

  Rahulikke jõule!

  Vasta

 2. personainfieri
  dets. 23, 2013 @ 21:15:03

  Vasta

 3. personainfieri
  dets. 24, 2013 @ 11:14:40

  Rahu Lähis-Idas on rahu kogu maailmale. Tervitame saabuvat tuhandeaastast rahuriiki.
  John Lennon – Happy Christmas War Is Over

  Vasta

 4. ckrabat
  jaan. 12, 2014 @ 13:35:16

  US, Iran find common ground in chaos of Middle East
  http://news.yahoo.com/us-iran-common-ground-chaos-middle-east-033154481.html

  Syria is another theater where, despite being on opposite ends of the conflict, both want to see an end to the fighting and thwart any rise by extremist Sunni Al-Qaeda militants.
  Top US diplomat John Kerry has hinted that despite Iran’s fully-fledged support for Syrian President Bashar al-Assad, which has included plying him with arms, cash and military advisers, Tehran might be able to play a role on the sidelines of Syria peace talks later this month.
  Using its sway over Damascus to halt the bombardments of civilians and open up humanitarian corridors would be a way for Tehran to show that it aims to be a constructive player, US officials have said.
  But while Washington is motivated by ending the fighting and ousting long-time foe Assad, Iran wants to retain its hold over a country that has long been a conduit to funnel weapons to Lebanon-based Hezbollah militants, seen as a front against America’s staunch ally, Israel.

  Vasta

 5. ckrabat
  jaan. 22, 2014 @ 20:27:04

  US and UN express horror at Syria torture report
  http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-25836550
  A Report into the credibility of certain evidence with regard to Torture
  and Execution of Persons Incarcerated by the current Syrian
  regime.
  http://static.guim.co.uk/ni/1390226674736/syria-report-execution-tort.pdf

  Vasta

 6. personainfieri
  veebr. 02, 2014 @ 18:55:08

  Vasta

 7. ckrabat
  märts 05, 2014 @ 23:23:08

  Ukraina sündmuste varjus:
  With Latest Victory, Assad Has Won the War in Syria
  http://finance.yahoo.com/news/latest-victory-assad-won-war-111500116.html
  Assad’s army has taken Yabroud, the last major town held by Sunni Muslim rebels, located near the Lebanese border. On Tuesday, with support from Hezbollah fighters and local paramilitary groups, Assad’s forces bombarded the town until the rebels retreated.

  Vasta

 8. ckrabat
  märts 09, 2014 @ 08:18:18

  Saudi lists Brotherhood as ‘terrorist’ group
  http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2014/03/saudi-lists-brotherhood-as-terrorist-group-20143714839487518.html
  Egypt in December listed the Brotherhood as a terrorist organisation, prompting the arrest of members and associates and forcing the Islamist group further underground.
  Saudi Arabia also listed Jabhat al-Nusra, which is al-Qaeda’s official Syrian affiliate, and the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL), which has been disowned al-Qaeda, as “terrorist organisations”.
  It also listed Shia Huthi rebels fighting in northern Yemen and the little-known internal Shia group, Hezbollah in the Hijaz.

  Vasta

 9. personainfieri
  okt. 11, 2015 @ 13:03:11

  Vladimir Sazonov: Venemaa salapärane gambiit Süürias
  http://pluss.postimees.ee/3355113/vladimir-sazonov-venemaa-salaparane-gambiit-suurias

  Vasta

 10. personainfieri
  märts 03, 2016 @ 20:44:49

  Jeffrey D. Sachs: üks võimalus Süüria sõja lõpetamiseks
  http://arvamus.postimees.ee/3600595/jeffrey-d-sachs-uks-voimalus-suuria-soja-lopetamiseks
  Sõja lõpetamine vajab kuue põhimõtte järgimist:
  Esiteks, USA peaks lõpetama nii avalikud kui varjatud operatsioonid Süüria valitsuse kukutamiseks.
  Teiseks, ÜRO Julgeolekunõukogu peaks kehtestama praegu läbirääkimisel oleva relvarahu, kutsudes kõiki riike, sealhulgas USAd, Venemaad, Saudi Araabiat, Türgit, Katari ja Iraani üles lõpetama Süürias sõjajõudude relvastamise ja rahastamise.
  Kolmandaks peaks lõpetama kõikide omakaitseüksuste tegevuse, sealhulgas ka niinimetatud «mõõdukate» tegevuse, mida toetavad mereväeüksus US. Fourth, USA ja Venemaa.
  Lisaks peaks ka ÜRO Julgeolekunõukogu võtma Süüria valitsuse rangelt vastutusele, et nad hoiduksid režiimi oponentide suhtes karistulike meetmete rakendamisest.
  Viiendaks, poliitiline üleminek peaks toimuma pigem aeglaselt ning kõigil külgedel korraga kindlustunnet tõstes, kui suvalise destabiliseeriva kiirendusega «vabade valimisteni».
  Lõpetuseks peaks survestama Pärsia lahe riike, Türgit ja Iraani teostama näost-näkku läbirääkimisi regionaalse raamistiku osas, mis suudaks tagada rahu püsimise. Araablased, türklased ja iraanlased on elanud üksteisega mitu milleniumit ning just nemad, mitte välised jõud, peaksid näitama teed stabiilse korrani selles piirkonnas.

  Vasta

 11. Trackback: Eesti murumängud gladiaatorite areenil ja strateegiline malepartii Lähis-Idas | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

detsember 2013
E T K N R L P
« nov.   jaan. »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: