Milleeniumipoliitika teise kümnendi alguses: tähelepanekuid telesaatest 19.10.2013

@huviline
Küsides endalt, kelle poolt peaksin pärast Tallinna linnapeakandidaatide debatti ETVs homme (20.10) hääle andma, kohmetusin äkki selles küsimuses kahtlusetooni tajudes. Olen tavalise kodanikuna oma valikuid teinud ja otsuseid langetanud mingil kindlal alusel, sest alati on olnud võimalik lahutada head halbadest, millega hääl on minu arvates alati hetke parimale valikule läinud. Valimised on tähtsaks osutunud just sellest saadava kindlustunde tõttu. Kandidaadi lubadused pole mind tegelikult kunagi huvitanud. Saan aru, et lubadus on midagi konkreetset, mida saab hiljem kontrollida, aga saadud kindlustunde tõttu olen kontrollist loobunud ja olen ennast hästi tundnud, kui olen teinud õige valiku. Täna närib mind kahtluseuss.

Teledebatis osalenud poliitikud (VIK, SDE, IRL, EKRE, RefE linnapeakandidaadid ja KE istuv  Tallinna linnapea) andsid väga vähe lubadusi. Demokraatia Eesti Vabariigis on arenenud, mis tähendab, et seda teostavate poliitikute lubadusi peab ajakirjandusel olema võimalik kontrollida. Kohustuslikus korras peaks lubaduste andmisega olema seotud IRL poliitikud, kelle hulka kuulub ka praegune siseminister, kes presenteeris teadlikult kriminaaltöö mõõdikuid, sest ka lubadused on teatud sorti mõõdikud. Lubaduste kontrollimine ajakirjanduse poolt loob omakorda uut lisaväärtust, mis on oluline riigi majanduse jaoks.

Kuna üksikpoliitikutest pole eriti mõtet rääkida, siis räägime poliitikaklastrist kui tervikust. Selles klastris on viimasel ajal toimunud vajalikud muudatused, mistõttu võime meie demokraatiast rääkida juba kui täiesti jätkusuutlikust. Läbipaistvuse suurendamine on ajakirjanike hea töö tulemus ja ka telesaates küsisid saatejuhid mitu korda väga konkreetselt numbrite kohta. Torkas silma, et IRL esindaja ei osanud vastata küsimusele, kui palju läheb maksma 2000 laseaiakoha loomine Tallinnas. Ainult EKRE esindaja on varasemalt kuskil ajakirjanduses väitnud, et tema ei anna põhimõtteliselt ühtegi lubadust, sest ei soovi visata konti ajakirjanduse hambusse. Poliitikaklaster on täiesti arvestatav tegur sisemajanduse kogutoodangu kasvatamisel. IRL esindaja lubas tuua Tallinnasse 600 miljoni euro eest investeeringuid investori näol, kes on täna juba käinud Tallinna lähivaldades maad kuulamas. Konkreetsetest lubadustes kõlas saates veel konteinerlasteaedade lubadus.

Kõike seda head vaadates ja kuulates valitses minu tunnetes segadus, sest ühtegi halba ei suutnud ma tuvastada. Kui ma isegi KOV valimistele jätaksin minemata, et ennest koguda, siis Riigikogu valimistele peaksin ikkagi minema. Kui isegi Riigikogu valimistele jätaksin minemata, sest ma pole ennast selleks ajaks suutnud koguda, siis Euroopa Parlamendi valimistele tuleb ikkagi minna. Kas aga üldse on mõtete valima minna, kui valik ei kajasta minu tegelikku tahet? Sest mina soovin maailma parandada oma kodumaa kaudu läbi iseenda ja mina ei kandideeri nendel valimistel. Järelikult on KOV 2013 valimiste põhiküsimus: miks ma nendel ei kandideeri, kuigi olen piisavalt halb?

4 kommentaari (+add yours?)

 1. ckrabat
  okt. 21, 2013 @ 10:03:56

  Esimesed järeldused: valimiste sihtgrupp on endiselt lollid. Rahvas eelistab tsirkust leivale ning ameerikalik showkampaania müüb paremini kui sisuline arutelu. IRL tõusis kõvasti, kuid suuresti Reformierakonna arvel. SDE sai rohkem hääli, kuid loota võisid nad enamat ja loodetud edu jäi tulemata nii Tallinnas kui Tartus. Keskerakond oli valimiste suur võitja. Ta kaotas positsioone SDEle Narvas, kuid säilitas edu Tallinnas ja Kohtla-Järvel ning tugevdas positsioone Lõuna-Eestis, sh Tartus, Valgas, Pärnus ja Jõgeval. Reformierakond oli tugeva meedia rünnaku all ning kaotas oodatult, samal ajal mitte niipalju kui võis karta/oodata.

  Vasta

 2. huviline
  okt. 21, 2013 @ 15:06:05

  Esimesed muljed: suurimad kulutused kampaaniale eeldas IRL võitu, kes kaotas strateegilise võitluse Tallinnas, millega on asetatud ebamugavasse olukorda. See tähendab tõenäoliselt, et Riigikogus ei võeta erakondade rahastamise muutmiseks lähitulevikus midagi ette. Samas on IRLil piisavalt toonoreid. Siiski võib nende ind raugeda vastu KE juhitud linna võimalusi. Savisaare võimu põlistamisega Tallinnas tegelema hakkava valitsuskoalitsiooni esimene küsimus on seadusandlikul tasandil muudatuste sisseviimine, nt eriseadus Tallinna jagamise kohta. Teisiti ei ole võimalik põlistamise vastu võidelda. Rahvas ja lollid ei ole teemaga kuidagi puutumuses, Kristjan Vassili järgi mängivad hoopis suured tegurid, demgraafilised ja käitumuslikud nähtused.

  Vasta

 3. ckrabat
  okt. 21, 2013 @ 15:39:40

  Rahvas ja lollid ei ole teemaga kuidagi puutumuses, Kristjan Vassili järgi mängivad hoopis suured tegurid, demgraafilised ja käitumuslikud nähtused.

  Järelikult on see Vassil õigel teel:
  Demograafilised – lolle on lihtsalt rohkem. Loosung – kõik valima ei toimi, sest eeldatakse ekslikult, et odava kampaania abil valima meelitatud kodanikud hääletavad kuidagi teisiti kui poliitiliselt aktiivsed kodanikud. Need, kes mitte kunagi ei langeta oma valimisotsust erakondade programmiliste seisukohtade analüüsi ja seniste töötulemuste alusel, vaid annavad hääle poliitiku lipsuvärvi, lobeda jutu ja paarisõnaliste reklaamislõuganite põhjal.

  Käitumuslikud – lollid hääletavad omade poolt. Käitumuslikud seosed on ka täiesti olemas. “Täiesti müstiline aktiivsus on meil,” rääkis Jõhvi valimisjaoskonna nr. 3 esinaine Lea Küngas Maalehele. “Midagi sellist pole meie silmad varem näinud, inimesed ootavad nagu mausoleumi järjekorras.”
  Kuigi valimisjaoskond avati hommikul kell üheksa, olid esimesed inimesed juba kell seitse järjekorras. “Ja nad veel pahandasid ka, et miks ei ole kell kuus jaoskond avatud nagu vanasti,” ütles Küngas.
  http://www.maaleht.ee/news/uudised/eestiuudised/valimised-johvis-inimesed-tulid-jarjekorda-juba-kell-seitse-hommikul.d?id=66941698
  Valija Ivar Nõukogude armeest: Minule see idee, tuua valimisjaoskonnad kaubanduskeskustesse, meeldib. Pärast saab kõrvaltpoest apelsine ja konjakit osta ning kõik on täpselt nii nagu “meie ajal”, kui rahvas oli poliitiliselt aktiivne ja kogunes juba kell kuus hommikul valimisjaoskondade ette sabadesse, sest kujutage ette, mitte kusagilt mujalt polnud sellisel kellaajal õlut saada! Lisaks said valijad osta defitsiitset kaupa: fantat, viinereid ja leningradi mandariine. Inimesed olid nagu vennad ja riigi poliitika läks neile korda. Osalusprotsent valimistel oli alati 99,9%.
  Lollid valima – https://personainfieri.wordpress.com/2013/08/29/lollid-valima/

  Vasta

 4. ckrabat
  okt. 21, 2013 @ 15:52:36

  Aktiivse valimiskampaaniaga võttis IRL hääli RE-lt, erakondade suhe püsis enam-vähem samasugusena.

  Põhiprobleem – KOV valimised Tallinnas ei võimalda ajada “eesti asja”. 45% muukeelseid valijaid on reaalsus ning kui teised erakonnad ei leia mingit võtit selle kontingendi südamesse, siis midagi ka ei muutu. Edgar kogus Lasnamäel üksinda 39932 häält, teiseks jäänud IRL kogus linnas kokku 41900 häält, see on samas suurusjärgus. Keskerakonnaga suudaksid konkureerida vene poliitikuid, aga tõsiseltvõetavaid vene poliitikuid väljaspool Keskerakonda on praegu Eestis ainult üks – Jevgeni Ossinovski SDEst, kes kogus enim hääli Narvas. Kui teised erakonnad ei suuda järgmisteks valimisteks leida üles oma Ossinovskid Tallinnas, püsib Edgari võim aegade lõpuni.

  Valimised olid show-kesksed, mis ei võimaldanud kritiseerida võimukoalitsiooni sisuliselt. Ainult üks sisuline valimisdebatt valimiste eelõhtul, kus paistsid suurema asjatundlikkusega silma kaotajad – Randpere REst ja Anvelt SDEst. See aga ei mõjutanud valimiste põhilise sihtobjekti ehk lollide hääletustulemust.

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

oktoober 2013
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: