Ei surmanuhtlusele!

@ckrabat

10. oktoober on rahvusvaheline surmanuhtluse vastane päev! Eesti ühines Euroopa Nõukogu välisministrite ühisdeklaratsiooniga surmanuhtluse kaotamiseks, millega on tänase seisuga otsustanud ühineda Albaania, Andorra, Austria (algataja), Belgia, Bosnia ja Hertsegoviina, Bulgaaria, Eesti, Hispaania, Holland, Horvaatia, Iirimaa, Island, Itaalia (algataja), Kreeka, Küpros, Leedu, Liechtenstein (algataja), Luksemburg, Läti, Makedoonia, Malta, Moldova, Monaco, Montenegro, Norra, Portugal, Prantsusmaa (algataja), Rootsi, Rumeenia, Saksamaa (algataja), San Marino, Serbia, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Suurbritannia, Šveits (algataja), Taani, Türgi, Tšehhi, Ukraina ja Ungari. 47-st Euroopa Nõukogu liikmesriigist ei ole deklaratsiooniga ühinenud vaid viis – Armeenia, Aserbaidžaan, Gruusia, Venemaa ja Poola mis seab surmanuhtluse pooldajate ning vastaste vahele kultuurilised, kui mitte tsivilisatsioonilised piirid. Kuid ka need viis riiki on loobunud surmanuhtlusest, mida Euroopas reaalselt rakendab veel vaid Valgevene.

Surmanuhtlusel on veendunud poolehoidjaid Eestiski, kes näevad selles lahendust paljudele sotsiaalsetele probleemidele. Anonüümne netikommentaator Robert peab surmanuhtluse puudumist ühiskonna peamiseks valupunktiks. Surmanuhtluse kehtestamine on eriti populaarne neukkude seas, kes nagunii vihkavad kõike, mis tuleb neile vaenulikust Euroopast. Neukkud tahaksid küll Euroopa elatustaset, kuid nad jälestavad Euroopa kultuuri ja väärtussüsteemi. Surmanuhtluse pooldajate väärtussüsteemid pärinevad Nõukogude Liidust, millist elustiili nad tahaksid jätkata ka Euroopa Liidus. Samal ajal ei ole neukkud suutnud püstitada surmanuhtluse taastamisega kaasnevat positiivset argumentatsiooni. Mis läheks ühiskonnas paremaks? Mida Eesti võidaks surmanuhtluse taaskehtestamisest? See nõuaks neilt mõttetööd ja paneks pea valutama. Põhiline argumentatsioon surmanuhtluse sisseviimiseks lähtub instinktidest nagu tapahimu. Kuna neukkude ideaalmaailmad Nõukogude Liit, Hiina, Põhja-Korea, Pol Pothi Kampuchea jt on olnud väga repressiivsed, siis toetavad ka neukkud murumängude jätkumist gladiaatorite areenil, kus nad saaksid ülespoole või allapoole suunatud pöidlaga otsustada ligimeste elu ja surma üle. Nende jaoks on hukkamine vaatemäng, milleta näidend ei oleks täiuslik.

Üks neukkude põhiargumente surmanuhtluse taastamise toetamiseks on ka selle väidetav odavus, sest inimelu on nende meelest väärtusetu. Tõepoolest, kui nii vaadata, siis mis elu neil neukkudel niiväga olla saabki, nende käitumine ongi suuresti instinktidele üles ehitatud ja võib-olla on elust vabanemine nende jaoks mingi lahendus. Teine surmanuhtlusest vaimustumist soodustav asjaolu tuleneb inimeste kaugenemisest kristlikust õpetusest. Kui inimene on Jumalast ära lõigatud, siis üritab ta end ise asetada Jumala rolli. Jumalast ära lõigatud inimene meenutab neid lapsi, keda Philip Pullmani “Kuldses Kompassis” üritati proua Coulteri laboratooriumis vabastada nende daemonitest. Proua Coulter nimetaski inimese ja daemoni (hinge) lahtiühendamist giljotiiniks. Nii toodeti konveieriliinil hingetuid zombisid. Kristlik õpetus on olemuselt lunastusideoloogia on paljudele instinktide najal eksisteerivatele olenditele arusaamatu, sest lihtsam on inimesest vabaneda, kui teda kasvatada.

Neukkude põhiargument surmanuhtluse restaureerimisel on, et kord oleks majas – iga naabri-Juhan, kes julgeb üldrahvalikule arvamusele vastu kobiseda, püsigu vait ja hirmul. Rangelt kontrollitud ühiskond, sarnane George Orwelli Okeaaniale või Aldous Huxley heale uuele ilmale, oleks neukkude jaoks paradiis. See on neukkude jaoks olulisem, kui laiatarbekaubana leviv väärarusaam nagu vähendaks surmanuhtluse kehtestamine kuritegevust, millele pole lisada statistilist toetust. Pigem on isegi vastupidi, kus massirepressioone rakendav hirmuühiskond võib olla palju vägivaldsem, sest inimesed on seal vabastatud moraalsetest kannatustest. Totalitaarsed ühiskonnad ei usu hinge olemasolusse. Kuriteo sooritanu lunastatakse tasuta piletiga teispoolsusesse, kuid tema hing jääb kandma eelmises elus tema hingele asetatud taaka.

Surmanuhtluse rakendamist jätkatakse umbes 50 riigis, teiste hulgas ennast demokraatia kantsiks pidavas Ameerika Ühendriikides. Ameerika Ühendriikide näite kasutamist surmanuhtluse toetuseks võib siiski pidada poliitilise demagoogia meistriklassiks, sest sealgi on paljud edumeelsed osariigid loobunud surmanuhtluse rakendamisest. Tervelt 18 osariiki on kaotanud surmanuhtluse, neist Michigan, Wisconsin, Maine juba 19. sajandil. Hiljem on surmanuhtlusest loobunud Minnesota, Alaska, Hawai, Vermont, Iowa, West Virginia, North Dakota, Massachusetts, Rhode Island, New Jersey, New York, New Mexico, Illinois, Connecticut ja Maryland, aga samuti Columbia föderaalringkond ja Puerto Rico. Möödunud aastal lükkas surmanuhtluse kaotamise rahvahääletusel tagasi küll California osariik. Oregon kaotas surmanuhtluse 1964, kuid taastas selle kakskümmend aastat hiljem. Surmanuhtluse pooldajad elavad põhiliselt Metsiku Lääne traditsioonidest lugupidavates lõuna- ja lääneosariikides, kuid üldine toetus surmanuhtlusele on küsitluste põhjal siiski vähenenud. Kui veel 1994 toetas surmanuhtlust 80% ameeriklastest, siis aastaks 2012 on toetus langenud 63%-ni.

Kõige massilisemalt rakendatakse surmanuhtlust Hiinas, Iraanis, Saudi Araabias, Iraagis, Ameerika Ühendriikides ja Põhja-Koreas, kus aastas mõistetakse surma kümneid, sadu (Iraan) või tuhandeid (Hiina) inimesi. Ameerika Ühendriikide surmanuhtluse täideviimise protsess erineb tavapärasest praktikast, sest see võib kesta aastakümneid. Hiljuti hukati Arizona osariigis 71-aastane vang Edward Schad peale 34-aastast vangistust 1978.a. toime pandud mõrva eest. California osariigis ootab juba üle kahekümne aasta surmanuhtlust omal ajal Eestist põgenenud Tauno Waidla, kes mõisteti surma 1991.a. väliseestlase Viivi Piirisilla tapmise eest. Viimasel ajal on surmanuhtluse taaskehtestamise üle arutletud Leedus seoses ühe alaealise mõrva- ja vägistamisjuhtumiga, kuid sealgi võib tegemist olla pigem tugevate neukkumõjudega, missugune väärtussüsteem eelistab kättemaksu karistusele. Kuritegevuse nagu mitmete muude eluga kaasnevate väärnähtuste vastu tuleb võidelda preventiivselt, sest tagajärgedega võitlemine ei muuda ühiskonda turvalisemaks, vaid see on tulekahju põhjustest teadlik möödavaatamine.

Hukkamine kividega surnuks pildumise läbi filmist “The stoning of Soraya M.”

Foto: http://livingincinema.com/wp-content/uploads/2009/06/SorayaM-002.jpg

4 kommentaari (+add yours?)

 1. personainfieri
  okt. 10, 2013 @ 11:16:21

  Kui 2001.a. terroristide rünnaku järel hakati Ameerika Ühendriikides šokiseisundi ajel kruvisid rohkem kinni keerama ja suurendama ühiskondlikku kontrolli, siis peale Breiviki rünnakut ütles Norra toonane peaminister Jens Stoltenberg, et Norra ühiskonda ei hakata rohkem turvama ning inimeste vabadusi piirama, sest see tähendaks Breiviki võitu.

  Veresauna aastapäeval rahva ees kõnelenud Stoltenberg vaatas tagasi aasta eest toimunud sündmusele, öeldes, et pommide ja kuulidega loodeti, et Norra muutub, kuid inimesed jäid truuks oma väärtustele: “Tapja ebaõnnestus, inimesed võitsid.”

  http://www.ohtuleht.ee/485737

  Vasta

 2. personainfieri
  okt. 11, 2013 @ 20:22:03

  Tunnistan, et esialgu ei kujutanud ette, kuivõrd palju on Eestis surmanuhtluse veendunud toetajaid. Arvasin, et rahvas võtab surmanuhtluse kaotamist loomulikult. Üldjuhul on tegemist ateistlikku ellusuhtumisega inimestega, kes jumaldavad totalitaarseid režiime, kas siis Nõukogude Liitu või Hitleri Saksamaad. Karistus on nende jaoks eelkõige kättemaks, mitte eksimuste lunastamine. Nõukogude kooliga ateistide põhimõtted on kultuuriliselt väga lähedased Ameerika kooliga kristlike sektantide põhimõtetele, mis on käsuõpetuslikud ja variserlikud. Kõige äärmuslikumad neist on just need born again christians (ntx G.Bush), kes tõlgendavad kristlust käsuõpetuslikul moel, aga kristlik õpetus ei ole käsuõpetus.
  Täpselt samuti on raske mõista ateistidest mõrvareid, kes tapavad mingi kõrgeima idee – revolutsiooni, riigi, rahvuse, religiooni – nimel. Siin ei saa teha mingeid erandeid. Mina võiksin lubada surmanuhtluse rakendamist surmanuhtluse pooldajatele. Et inimene teeb ise ja vabal tahtel avalduse, millega lubab end oma kuritegude eest hukata, siis ma võiksin seda lubada, aga ükskõik missuguste üllate ideede nimel teiste tapmine on lubamatu. See on väga tüüpiline suhtumine neukkudele ja natsidele, et neid, kes on teistsugused, tulebki tappa.
  Palju raskem on mõista neid põhjuseid, miks üks või teine on pöördunud kasvõi vahhabismi. Kusagil oli toodud Nairobi kaubanduskeskuse ründajate nimed: http://ojihad.wordpress.com/2013/09/22/the-al-shabaab-terror-cell-that-attacked-westgate/ ja suurem osa neist olid Euroopa või USA päritoluga – 2 Somaaliast, 2 Süüriast, 1 Keeniast, 1 Soomest, 2 Rootsist, 1 Venemaalt, 1 Kanadast, 1 Suurbritanniast, 6 USAst. Miks pöörduvad Euroopas või USAs kasvanud inimesed äärmuslusse? Äärmuslusel on tihtipeale sotsiaalsed põhjused. Väga palju on nende seas nn teise põlvkonna immigrante. Nende vanemad on sinna läinud teadlikult ja võtavad oma immigrandi staatust loomulikuna, aga kui nende seal sündinud või kasvanud lapsed, kes ei tea suurt midagi nende algsest kodumaast, näevad, et neid ei võeta seal täisväärtuslikuna, siis tekitab see trotsi ja viha. Pealegi sattusid USA moslemi päritolu elanikud peale 11.sept ja üleilmset terrorismivastast sõda sotsiaalse surve ja viha alla. Kõik see lööb kusagil välja.

  Vasta

 3. personainfieri
  okt. 13, 2013 @ 17:44:20

  Vasta

 4. personainfieri
  veebr. 25, 2014 @ 12:59:06

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

oktoober 2013
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: