Elukestvast õppest

@jolli
Kui inimene on rumal ehk maakeeli loll, tuleks tal püüelda tarkuse lisandumise poole. Kui skaala ühes otsas on absoluutväärtusena kirjas “loll” ja teises “tark”, siis ideaalis võiks õppiv inimene nihkuda skaala rumalamalt osalt targema suunas, primitiivsetelt väärtustelt üha komplitseerituma kvaliteedi poole, olla rahulolematu saavutatud teadmiste hulgaga ja püüda omandada uusi. Maailm liigub edasi, mitte miski ei püsi paigal. Eilsed raamatutõed võivad tänaseks saada ümber hinnatud ja neid toetanud autoriteedid uute tõdede ja autoriteetide poolt ümber lükatud. Isegi ilmselgelt ühele vaalale ja kolmele elevandile toetuvast lamedast kettakujulisest Maast on uute teadmiste lisandudes saanud ümar Päikesesüsteemi planeet, mis tormab kosmilises kõiksuses koos Linnutee galaktikaga edasi.
***
Kui lolle oli Maale palju saanud, leidsid targad, et nii ei lähe. Iga juurde tulev loll võttis tarkadelt ruumi ära ja targad ei saanud sellise olukorraga leppida. Targad nägid ära, et mida rohkem lisandub Maale lolle, seda ebamugavam on tarkade elu. Lollid trügisid jalus, tegid suitsu, vaatasid tähti, aga kasu ei olnud nendest kopika eestki. Targad panid pead tööle – sellepärast neid tarkadeks kutsutaksegi, kuna nemad oskavad tööd teha peaga ja nii mõtlesidki targad välja koolid ja koolihariduse. Lollidele muudeti kooliskäimine kohustuslikuks. Loodeti, et koolides jagatavast tarkusest jääb ehk neilegi midagi külge.

Lollid, kes sageli on küllaltki leidlikud, kui asi puudutab vastandumist tarkadele, leidsid aga, et hea küll, isegi kui kooliskäimine on kohustuslik, ei ole siiski võimalik kohustuslikuks teha targaks saamist. Alati oli võimalik kohal olla, aga mitte kuulata, mida õpetaja õpetab või mitte temast aru saada. Kui õpetaja räägib tarkade keeles, siis kuidas üks loll peakski temast aru saama? Sellel ajal on võimalik tegeleda kõrvaliste asjadega, võib saata taskutelefoniga lühisõnumeid, külastada internetti ja segada õppimast ka kaasõppureid, kes mingil põhjusel on otsustanud targaks saada. Kui internet oli juba algselt loodud lollide vajadusi arvestades, siis nutitelefon oli algselt selline seade, mille leiutasid targad tarkadele, lootes, et targad hakkavad uut tehnikat sihipäraselt kasutama. Kuid võta näpust, nagu öeldakse. Lollid võtsidki ja hakkasid neid uusi hirmkalleid nutikatele mõeldud seadmeid ise suure eduga kasutama, samal ajal kui targad ajasid läbi kümme korda odavamate telefonidega, millega ei saanud teha mitte midagi nutikat, ainult sisse ja välja helistada.

Olnuks nutitelefonid kohe alguses odavad, poleks tõeliselt lollid neid ilmselt märganudki. Paraku tehti esimesed nutitelefonid ilusad ja kallid, sest targad olid telefonide väljamõtlemiseks kulutanud suures koguses oma ülikallist tööaega. Juhtus aga nii, et kui lollid nägid, et odavad telefonid asendati kallitega, tekkis neil suur himu selliseid omada. Teada on, et kui loll tahab teist lolli ära tunda, siis ei otsusta ta mitte tema teadmiste, vaid talle kuuluvate esemete põhjal. Ja mida kallimaid esemeid omatakse, seda suurem on teiste lollide lugupidamine ehk lollide kõnekeeles respekt. Sellel samal fenomenil seisab püsti ka sport- ja luksusautode tööstus. Oleks ainult rohkem jõukaid lolle!

Lolle püüti targaks teha nii hea kui kurjaga. Kui loll ei jõudnud kooli, saadeti teda kodust otsima sotsiaaltöötaja või koguni politseinik. Lollid pugesid aga peitu või andsid katteta lubadusi targaks saada, ise aga tundsid rõõmu õnnestunud tünga üle. Tekkisid kogu ühiskonda kaasa haaravad arutelud, kas ikka on eetiline lolle nende isiklike veendumuste vastaselt vägisi targaks teha? Ehk on lollus koguni üks suur inimõigus teiste võõrandamatute õiguste hulgas ja igal inimesel on õigus olla loll? Selline seisukoht meeldis lollidele hirmsasti ja loll olemine muutus üha populaarsemaks. Kui millalgi toodi esimesed lollid Maale kaasa planeedilt Nibiru, kus neid valmistati sertifikaadi alusel ja nende kvaliteeti kontrollis vastav kõrge komisjon, siis seoses liigkalli logistikaga hakati hiljem lolle valmistama juba Maal kohapeal. Asi läks koguni nii käest ära, et lollide tootmise litsents anti vabaks ja igaüks võis lolle toota vabavarana ka omas kodus. Nii valmisid lollid suurtes hulkades ja keegi ei suutnud nende üle enam arvet pidada ja kontrollida, kas kodus valmis tehtud loll vastab igale kvaliteedistandardile või läks käibesse ka ebakvaliteetseid eksemplare.

Lollide hulgas tekkis lolluse alusel samuti kihistumine, nagu see toimib tänapäeval ka tarkade hulgas, kus kõrgemalt hinnatakse targemaid ja osutatakse neile kõikvõimalikku au, näiteks määratakse tähtsaid teaduspreemiaid või siis antakse kõrgeid akadeemilisi kraade (mitte segamini ajada nende kraadidega, mis pudeli peale on kirjutatud). Lollid üksteisele preemiaid ei jaganud, vahel harva ainult lilli või mõne aukirja, sest nii tuli odavam. Küll aga hakkasid alglollid tundma, et uute kohapeal tehtud lollide lisandumisel saab kannatada nende ametialane väärikus. Nemad ju põlvnesid otse Nibirult toodud lollidest, juba nende isad ja isaisad olid lollid, pärit kuulsatest lollide kodadest, mõned väärikamad suguvõsad on juba 70 põlve lollid olnud. Nüüd aga oli tekkinud palju isehakanud lolle, kes olid nii lollid, et valus kuulata ja vaadata. Mis on selle lühikese loo mõte? Loll küsib, tark teab isegi. Head uut kooliaasta algust meile, terve elu kestvatele õppijatele!

9 kommentaari (+add yours?)

 1. Jolli
  aug. 19, 2013 @ 18:12:33

  Onu Bella koolilugu on pühendatud neile, kes on pidanud oma väärtuslikku noorusaega sisustama erinevate haridusasutuste pinke kulutades. :=)

  Vasta

 2. personainfieri
  aug. 19, 2013 @ 18:13:46

  caff:
  I do’nt need a PhD
  /chorus: I do’nt need a PhD/
  I just have my M-16
  /chorus: I just have my M-16/

  Vasta

 3. Jolli
  aug. 22, 2013 @ 12:08:42

  Maslowi püramiid, lollide vajadusi arvestades parandatud versioon.

  Vasta

 4. Jolli
  aug. 27, 2013 @ 10:18:29

  Vasta

 5. Jolli
  sept. 15, 2013 @ 12:12:29


  tegemist on vist kohapeal tehtud lolliga 🙂

  Vasta

 6. Jolli
  sept. 16, 2013 @ 10:39:35

  kuidas saavutada üldine kirjaoskus 🙂

  see on nagu see ni****in ja lakkusin anekas. :=)
  ukse taga oli paljulugenud näoga sõber. 🙂

  Vasta

 7. personainfieri
  okt. 21, 2014 @ 21:30:34

  djeti, ne hadite v školu,
  eto mesto nje dlja vas,
  tam utshitelij banditõ
  a direktor piderass…
  /vanemabi Puškin/

  Vasta

 8. Jolli
  sept. 24, 2017 @ 08:45:08

  Vasta

 9. Jolli
  okt. 03, 2018 @ 09:31:23

  aga mida meie ringkonnaülemaga rääkisime?

  http://www.kiirgusinfo.ee/digitaalse-norgamoistuslikkuse-viirus/

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

august 2013
E T K N R L P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: