Ivar nõukogude armeest meenutab – Denissovi inimene ja inimene Denissov

@jolli&ckrabat
Hiljuti teatasid ajalehed, et Siberist leiti ühest koopast väljasurnud inimliik, keda kutsutakse Denissovi inimeseks. See ei vasta päris tõele, sest nii kui ma tema pilti ajalehes nägin, sain kohe aru, et see pole keegi muu, kui minu vana kamraad Musta mere laevastikust madrus Denissov. Hiljem hakkasid levima kuulujutud, et need olime meie mitšman Volkoviga, keda Himaalaja mägedest ringi ekslemas leiti ja siis välimuse järgi ekslikult lumeinimesteks peeti. Leiti küll, aga mitte Himaalaja mägedest ja peeti ka, aga mitte lumeinimesteks. See on samasugune alatu laim, kui mind süüdistati Araali mere tühjaks joomises. Jõin küll, seda ma ei eitagi, ja tühjaks jõin, aga mitte Araali mere, vaid Aralski linna viinapoe. Denissov oli selline vaikne mees, maapoiss, palju ei rääkinud, aga kui demblitega salaagasid peksma läksime, siis virutas nagu kuvaldaga. Denissov oli pärit Siberist, Altai kraist. Enne teenistust nõukogude armees töötas ta kolhoosis sepana. Kutsusime teist lihtsalt Deniskaks.

Kord teenistuse ajal puhkusele sõites mõtles ta naaberkolhoosi naistesse minna, naaberkolhoosis elas Ljusja nimeline tugev ja matsakas kolhoositar, aga eksis mägedes ära ning otsustas öö taigas mööda saata. Noor tugev mees, ennegi metsas jahil käinud ja kuna tegemist oli nõukogude armees teeninud tõelise mehega, siis oli ta ekstreemseteks elujuhtumiteks hästi ette valmistatud. Tal oli galonkaga puskarit kaasas, pani selle hinge alla ja heitis magama. Öösel tundis, kuidas keegi poeb külje alla. Denissovile meenus, et õieti ta ju pidigi naaberkolhoosi naistesse minema ja mõtles, et näe, nüüd naine trügib ise tema juurde. Ega midagi, ei hakka teile rääkima, mis järgnes, aga Deniska hoidis  meheau kuulsusrikkalt ülal nagu kohane tõelisele mehele, kes on nõukogude armees või sõjalaevastikus teeninud. Lisaks suurele kodumaale tuli seal teenida ka ohvitseride naisi ja käia neile regulaarselt näärivana tegemas, isegi maipühade paiku. Ainult väheke imestas, miks naine oli selline karvane ja sabaga, aga tõeline sõdur ei löö millegi ega kellegi ees kartma ja nagu üldiselt teada, pole olemas koledaid naisi, vaid on vähe viina.

Kui Denissovile jälle pilt ette tuli, siis jõudis ta mõne aja pärast meie vaprate teedeehitajate, kommunistlike noorte juurde, kes Baikal-Amuuri magistraali ehitasid. Ehitajad olid väga üllatunud, kui triibulises madrusesärgis karvast meremeest nägid ja arvasid algul, et tegemist on lumeinimesega. Nad mõtlesid teda algul kinni püüda ning loomaaiale kinkida, aga kui lumeinimene neid selges rahvastevahelise suhtlemise keeles värvikalt läbi sõimas ning teadagi kuhu saatis, siis said aru, et tegemist on oma nõukogude inimesega ja pakkusid talle viina ning paberosse, et ta maha rahuneks. Kuigi ta üldiselt vähe rääkis, siis sõimata Denissov oskas, ikkagi Puškini kool, vanemabi, mitte selle luuletaja. Selgus, et ta oli mitu oblastit läbi rännanud ning jõudnud lõpuks Amuuri äärde. Kohalikud teadsid rääkida, et sellest ajast peale on Amuuri tiigril triibud. Hiljem kirjutati tema teekonnast Altai kraist Amuuri äärde raamat “Deniska seiklused”, aga mitte see lasteraamat, vaid üks teine, täiskasvanutele.

Nojah, ja kui Deniska oli BAM-i ehitajatega juba piisavalt vennastunud, siis sai ta kanistritäie piiritust teemoonaks kaasa ja asus tagasiteele, sest teenistus Musta mere laevastikus kutsus ning tee oli pikk. Musta mere äärde ta aga ei jõudnudki. Aastaid ei olnud temast midagi kuulda, kuni mõned aastad tagasi leiti Altai kraist koobastest senitundmatu liik, keda teadlased pidasid puuduvaks lüliks inimese ja ahvi vahel. Mingid teadlased uurisid koopaid ja sattusid koopaelaniku peale. Denissov oli karva kasvanud, räbaldunud madrusesärgis, ja suutis ainult žestikuleerida – peremees, üks suits! Kui talle vett pakuti, siis valas ta selle maha ja nõudis: “Piivo, blin!” Kui Ljusja sellest kuulis, sai ta kohe aru, kellega on tegemist. Kui ta aga kuulis, et äsja avastatud liigil olid kunagi Aasias tohutud valdused Siberist Indoneesiani, siis nad abiellusid ja Deniskat hakati Ljusja Denissova järgi vahel kutsuma ka Denissova inimeseks. Mõned väidavad, et koopast leiti üldse naine, sest Ljusja räägib kõikidele turistidele, kes koobast külastavad, et kes nende perest üldse inimene on. Aga see ei vasta tõele, sest alguses ei olnud seal koopas ühtegi Denissovat. Ljusja kolis hiljem sisse.

Neil teadlastel oli vaja preemia välja teenida ja lükkasid meie Deniska välismaa antropoloogide ette. Need ei tahtnud muidugi uskuda, et tegemist ei ole mitte uue liigi, vaid ammu kadunud Musta mere laevastiku madrusega ning hakkasid Deniskat uurima, tõmbasid tal hamba välja ja lõikasid sõrme maha. Hiljem muidugi väitsid, et leidsidki ainult sõrmeluu ja hamba ning mingit Denissovit pole olnud. Teiste andmete järgi lõi Deniska hamba välja ühel ringi tuiaval lumeinimesel, kui see jälle piiritust nuruma tuli ja sõrmeluu oli karu oma. Teadlased leidsid, et 17% tema geenidest pärineb neandertallastelt ning ta on lähisugulane Heidelbergi inimesega, kuid ilmselt on ta ka tänapäeva inimesega paljunenud. Vaikse ookeani melaneeslastel leiti 4-6% Denissoviga sarnaseid geene, aga see vajab veel välja selgitamist, kuidas tema geenid Melaneesiasse sattusid. Loodetavasti vastavad organid juba tegelevad sellega. Amuuri tiigri geneetilisi uuringuid pole veel tehtud, kuid võib oletada, et sarnaseid geene on seal isegi rohkem. Kunagi kirjutas keegi nõukogude luuletaja luuletuse Theodor Nettest, aurikust ja inimesest, arvatavasti oli see Puškin või siis Lermontov. Mehed ja laevad olid siis terasest. Sellised inimesed teenisid omal ajal nõukogude armees ja sõjalaevastikus.

Denissovi inimene ja inimene Denissov

10 kommentaari (+add yours?)

 1. Jolli
  aug. 02, 2013 @ 21:21:30

  Aurikust olevat kirjutanud ikka Majakovski.

  Vasta

 2. ckrabat
  aug. 02, 2013 @ 21:24:58

  Theodor Nettest kirjutas luuletuse muidugi Majakovski, aga selleks ajaks, kui koolis Majakovskit õpiti, oli Ivaril juba mälumaht täis ja rohkem pähe enam ei mahtunud 😀

  Vasta

 3. Jolli
  aug. 03, 2013 @ 09:41:47

  tiigril triibud teemasse…
  ajast kui kassil on sarved. 🙂

  Vasta

 4. Jolli
  aug. 04, 2013 @ 09:21:57

  ühelt ülalolevalt lindilt:

  “Tänapäeva inimese geenidest 1–4 protsenti on pärit neandertallastelt. Mis eriti huvitav, nendelt pärit lõigud ei asu inimese genoomis ilmtingimata samades paikades.”

  Nende neandertaallaste dna-juppide aktiveerimiseks on lihtsamaid mooduseid, kui neid kalli raha eest laborites taga otsida. Paar pudelit viina ja keskmisest brillidega intelligendist, kes esindas oma liiki, kromanjoonlast, saab hoopis neandertaal. :=)
  Niimooli on tagatud liikidevaheline järjepidevus.

  Vasta

 5. ckrabat
  märts 20, 2014 @ 13:32:38

  NA vapraid võitlejaid leitakse vahel ikka üles 🙂
  http://forte.delfi.ee/news/militaaria/afganistanist-leiti-33-aastat-parast-kadumist-endine-noukogude-sodur.d?id=65779874
  “Usbeki rahvusest endine sõdur elab poolnomaadlikku elu, on endale võtnud afgaani nime Sheikh Abdullah ning tegeleb ravimtaimedega.” :irw

  Vasta

 6. Trackback: Ivar nõukogude armeest kommenteerib sündmusi Krimmis | Persona in fieri
 7. Trackback: Ivar nõukogude armeest pajatab teadusuudiseid: keelest, reptiloididest ja lumeinimesest | Persona in fieri
 8. Trackback: Ivar nõukogude armeest meenutab – akadeemik Starohujev | Persona in fieri
 9. personainfieri
  veebr. 18, 2016 @ 13:46:03

  Vasta

 10. Trackback: Persona in fieri edekabel TOP-500 aastatest 2010-2016 | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

august 2013
E T K N R L P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: