Iraani presidendivalimised – kellest saab Ahmadinejadi järglane?

@ckrabat

Täpselt kuu aja pärast, 14.juunil, toimuvad Iraanis samaaegselt kohalike omavalitsuste valimistega presidendivalimised. Äärmuslasest Mahmoud Ahmadinejadist sai kaheksa aastat tagasi populaarne järglane tasakaalukale reformistile Mohammad Khatamile. Teherani linnapea Ahmadinejad oli 2005.a. taganud usufundamentalistide toetuse eesotsas usuliider Khameneiga ning ta võitis lõppvoorus kunagist presidenti Akbar Hashemi Rafsanjanit. Pärast kahte järjestikust perioodi ei saa Ahmadinejad aga kolmandat korda järjest kandideerida ning nii valibki Iraan juunikuus endale uue presidendi. Uute valimiste kolm favoriiti on taas üks islamirevolutsiooni legende Rafsanjani, Iraani Rahvusliku Julgeolekunõukogu sekretär Saeed Jalili ning Ahmadinejadi kabinetiülem Esfandiar Rahim Mashaei. Valimiste mustadeks hobusteks võib pidada Ahmedinejadi järglast Teherani linnapeana, karismaatilist Mohammad Bagher Ghalibaghit, endist kauaaegset välisministrit Ali Akbar Velayetit ning Revolutsioonilise kaardiväe endist komandöri, konservatiivset majandusteadlast Mohsen Rezaid.

Mõned analüütikud näevad sõltumatu kandidaadina šansse veel mitmeid ministriportfelle kandnud 67-aastasel tehnokraadil Mohammad Saeedikial. Korruptsioonisüüdistustega maadleva kurdi päritolu asepresidendi Mohammad Reza Rahimi šansse ei peetud suureks ning ta loobus.  Reformistidel puuduvad sel korral sellised väljapaistvad kandidaadid nagu 2009.a. olid Mir Hossein Moussavi ja Mehdi Karroubi ning seetõttu võib eeldada, et vähemalt mingi osa neist koondub Rafsanjani selja taha. Ülejäänud reformistide hulgas omab suurimaid šansse Khatamile lähedane mõõdukas ja pragmaatiline islamivaimulik Hassan Rowhani, kes oli 1989-2005 Rahvusliku Julgeolekunõukogu sekretär ning Iraani eestkõneleja tuumaläbirääkimistel (millist kohta praegu täidab Jalili). Rowhani põhitähelepanu on pööratud Iraani majandusele, kuid ta soovib ka suhete parandamist Läänega. Kandidatuuri valimistele esitas ka reformistist ekspresident Khatami 62-aastane asepresident Mohammad Reza Aref.

Iraani poliitilises süsteemis omab olulist positsiooni kuuest vaimulikust ja kuuest juristist koosnev Konstitutsiooni Kaitsenõukogu (hora-ye Negahban-e Qanun-e Assassi), kes teostab põhiseaduslikku järelevalvet ning korraldab valimisi. Muuhulgas otsustab Kaitsenõukogu, millised kandidaadid kantakse valimisnimekirja. Möödunud presidendivalimiste aegu pälvisid nende heakskiidu vaid neli kandidaati kandidatuuri esitanud 476-st. Valimised võitis ametlikult ülekaalukalt Ahmadinejad (62,34% häältest).  Endine peaminister Mir Hosseini Moussavi kogus 33,75%. Teiste Kaitsenõukogu poolt valimisnimekirja lubatud kandidaatide häälte arv jäi napiks – Mohsen Rezaid toetas 1,73% ning endist Parlamendi (Majlis) esimeest, mõõdukat vaimulikku Mehdi Karroubit 0,85% valijaid. Valimiste järgselt süüdistas Moussavi võime valimistulemuste võltsimises ning nõudis häälte ülelugemist. Üle maa toimusid opositsiooni meeleavaldused, mis kestsid 2011.a-ni. Iraani usuliider Ali Khamenei kuulutas opositsiooni meeleavaldused ebaseaduslikeks ning reformistlike erakondade tegevus keelati.

Seekordsetele valimistele registreerus üle 680 kandidaadi, kellest umbes 40 on tõsiseltvõetavad. Kaitsenõukogu peab neist kvalifikatsiooninõuete põhjal tegema valiku ja 7.mai seisuga oli ta heaks kiitnud vaid 54-aastase elektroenergeetika professori ja Ahmadinejadi endise teadusnõuniku Sadeq Vaeez Zadehi kandidatuuri. Konservatiive esindav Zadeh soovib läbi viia muutusi, peatada inflatsiooni ja tugevdada Iraani majandust, mis on kannatanud rahvusvaheliste majandussanktsioonide käes. Presidendi suhted islamistlike traditsionalistidega, kes soovivad veelgi jäigemat hoiakut suhetes Läänega ning presidendi institutsiooni kaotamist, on viimasel ajal pingestunud. Fundamentalistid süüdistavad presidenti korruptsiooni, nõrgas juhtimises ja ketserluses.  Iraani usujuhi Ali Hosseini Khamenei esimeseks eelistuseks võib pidada 48-aastast konservatiivset Saeed Jalilit, kes on mitte kuigi edukalt juhtinud tuumaläbirääkimisi Lääneriikidega. Usuringkondadele vastuvõetavateks kandidaatideks peetakse veel  67-aastast lastearsti haridusega Velayatit, 52-aastast Ghalibaghit ja 68-aastast filosoofi, kunagist Parlamendi esimeest Gholam Ali Haddad Adeli, kes on lubanud omavahel koostööd teha.  Oma kandidatuuri on esitanud ka lahkuva presidendi vanem vend Davoud Ahmadinejad, kuid kahe venna suhetes on viimasel ajal esinenud pingeid.

Ahmadinejadi pooldajate taga on konservatiivne Iraani Islamiehitajate Allianss, mis on pigem rahvuslik kui islamistlik ja poliitilistelt vaadetelt neokonservatiivne erakond. Nende eesmärk on suurendada Iraani mõju piirkondliku liidrina, kellel on mõju teiste riikide poliitikasse. Antiikse Pärsia impeeriumi minevikupärand on koorem, millest ei soovi kergesti loobuda ka tänapäeva Iraan. Lahkuva presidendi soosik, 52-aastane Esfandiar Rahim Mashaei, ei oma aga vaimulike ringkondade täit usaldust. 2009.a. nõudis usuliider Khamenei tema taandumist asepresidendi kohalt. Elektriinseneri haridusega tehnokraat Mashaei peab ennast pigem Iraani rahvuslaseks kui usufundamentalistiks ning ta võib kultuurilistes ja sotsiaalsetes küsimustes olla üsnagi  liberaalsete vaadetega. Usufundamentalistid on teda nimetanud isegi teisitimõtlejaks, ketseriks, vabamüürlaseks ja spiooniks. Mashaeile heidetakse muuhulgas ette ka habemeajamist.

Väljaspool Iraani ongi kõige tuntum kandidaatidest endine president 1989-1997, 78-aastane vaimuliku haridusega Akbar Hashemi Rafsanjani, kes Iraani Parlamendi esimehena 1980-tel aastatel paistis silma fundamentalistlike positsioonidega. Tänaseks on ta taandunud mõõdukaks reformistiks, kes viimaste presidendivalimiste aegu 2009.a. toetas opositsiooni väljaastumisi. Ekspresident Khatami, keda peetakse reformistide vaieldamatuks liidriks, ongi teada andnud oma toetusest Rafsanjanile, keda iseloomustab 1979.a. islamirevolutsiooni ühe tähtsaima juhi ja ajatolla Homeini lähedase kaastöölise  taust. 1980-1988 Iraani-Iraagi sõjas oli ta Iraani sõjaline juht ning tal on pooldajaid vaimulikkonna hulgas, mistõttu ta võib ühendada nii teatavat osa reformiste kui ka konservatiive. Rafsanjanit on koos usuliider Khamenei ja kaaskandidaat Velayatiga süüdistatud Iraani opositsiooniliidrite tapmiste organiseerimises välismaal. Presidendina hoidis Rafsanjani mõõdukat joont ja panustas Iraani majanduse arengusse. Kuigi ta on toetanud Iraani tuumaprogrammi, on ta ühtlasi väitnud, et tuumarelva väljaarendamine on vastuolus islami traditsioonidega. Viimastel aastatel on Rafsanjani olnud valitseva režiimi suhtes mõõdukalt kriitiline.

Presidendivalimistele annab lõpliku näo Konstitutsiooni Kaitsenõukogu, kes peab registreerunud kandidaatide seast valitud lõpuks välja valima. Kui möödunud valimistel konkureerisid kaks poliitilist kogukonda – konservatiivid (Ahmadinejad, Rezai) seisid vastamisi reformistidega (Moussavi, Karroubi), siis tänavused valimised ennustavad konkurentsi kolme ideoloogilise suundumuse vahel – Khamenei-meelsed usufundamentalistid (Jalili), Ahmadinejadi meeskonna natsionalistid (Mashaei) ja reformistid (Rafsanjani). Kõik kolm põhikandidaati registreerisid end selleks ette nähtud perioodi viimasel päeval, 11.mail. Vastavalt Iraani 1979.a. põhiseadusele on Iraani riigipea usuliider Khamenei ning president täidab täidesaatva võimu juhi rolli. Kas uus president suudab tugevdada Iraani rahvusvahelist positsiooni ja parandada suhteid lääneriikidega? Vaevalt, et Jalili ja Mashaei toovad kaasa suuri välispoliitilisi muutusi. Rafsanjani tahe ja võimalused midagi muuta jäävad esialgu ebaselgeks.

Ayatollah Ali Khamenei and Akbar Hashemi Rafsanjani

Usuliider Ali Hosseini Khamenei (vasakul) ja Ali Akbar Rafsanjani suhted halvenesid 2005.a., kui Khamenei toetas presidendivalimistel Ahmadinejadi.

Foto: http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/About/General/2013/4/17/1366193872215/Ayatollah-Ali-Khamenei-an-010.jpg

21 kommentaari (+add yours?)

 1. ckrabat
  mai 17, 2013 @ 22:01:04

  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/iraanis-keelati-naistel-presidendiks-kandideerimine.d?id=66140810
  “Iraani konstitutsioonikaitsenõukogu otsustas, et naised ei tohi kandideerida 14. juunil toimuvatel presidendivalimistel. Nõukogu vaimulik liige Mohammad Yazdi teatas, et konstitutsioon välistab naiste osavõtu.”

  Kusagil pole aga keelatud lollide kandideerimine 🙂

  Vasta

 2. ckrabat
  mai 23, 2013 @ 00:24:39

  Selgunud on presidendikandidaatide lõplik Kaitsenõukogu poolt heaks kiidetud nimekiri:
  1. Mohammad Reza Aref (endine asepresident, reformist)
  2. Mohammad Bagher Ghalibagh (Teherani linnapea, konservatiiv)
  3. Gholam Ali Haddad Adel (endine parlamendi esimees, konservatiiv)
  4. Ali Akbar Velayati (endine välisminister, konservatiiv)
  5. Hassan Rowhani (endine Rahvusliku Julgeoleku Ülemnõukogu sekretär, reformist-pragmaatik, teda toetab mõõdukas Võitlevate Vaimulike Ühing)
  6. Mohsen Rezai (Konstitutsiooninõukogu peasekretär, konservatiiv)
  7. Saeed Jalili (Rahvusliku Julgeoleku Ülemnõukogu sekretär, konservatiiv-fundamentalist)
  8. Mohammad Ghorazi (endine posti- ja telegraafiminister Rafsanjani presidentuuri ajal, sõltumatu)
  Konstitutsiooni kaitsenõukogu tegi panuse usuliider Khameneile lojaalsetele konservatiividele. Teiste hulgas lükati tagasi lahkuva presidendi soosiku Mashaei ja endise presidendi Rafsanjani kandidatuurid. Vaeez Zadeh loobus ise ja asus Ghalibaghit toetama. Alles jäänud reformistide Arefi ja Rowhani šansse ei peeta suureks.
  Küsitluste järgi on soosik endine revolutsioonilise kaardiväe üks juhte Ghalibagh, iseasi kui usaldusväärseiks neid saab pidada. Ghalibaghi eluloos ja vaadetes on palju sarnast Ahmadinejadiga, kuid elus nad on pigem konkurendid kui liitlased. Ghalibagh on intervjuudes maininud, et ta on uhke, et on isiklikult olnud tegev 1999.a. üliõpilaste protestide mahasurumises.
  Uudist täiendatakse.

  Vasta

 3. ckrabat
  mai 27, 2013 @ 22:48:58

  Vasta

 4. ckrabat
  juuni 01, 2013 @ 08:17:28

  Mojtaba Vahedi: Iran’s Revolution From the Inside Out
  http://online.wsj.com/article/SB10001424127887324216004578481270274888486.html?ru=yahoo?mod=yahoo_itp
  Endine Mehdi Karroubi lähikondlane arvab, et Iraanis saab režiimimuutus toimuda üksnes revolutsioonilisel teel.

  Vasta

 5. ckrabat
  juuni 02, 2013 @ 12:51:46

  Reformistide eeldatavalt tugevama kandidaadi mõõduka islamivaimuliku Hassan Rowhani meeskonna liikmeid on kimbutatud. Eelmiste valimiste reformistlikud kandidaadid Moussavi ja Karroubi on tänaseni koduarestis.
  http://news.yahoo.com/iranian-presidential-candidates-staff-arrested-report-084613637.html

  Vasta

 6. personainfieri
  juuni 13, 2013 @ 16:29:20

  Kandidaatide ring on vähenenud kuueni: loobusid Gholam Ali Haddad Adel ja Mohammad Reza Aref (viimane Rowhani kasuks).
  Kui küsitlusi uskuda, siis undub, et valik tehakse Ghalibaghi ja Rowhani vahel. Rowhani on edukalt esinenud televisioonidebattidel.

  Vasta

 7. personainfieri
  juuni 15, 2013 @ 14:10:20

  Tundub, et Iraani presidendivalimisi on võitmas kõige mõõdukam ja reformimeelsem kandidaat, Hassan Rowhani, keda toetavad endised presidendid Rafsanjani ja Khatami. Huvitaval kombel on Rowhani samas kuuest kandidaadist ainus vaimulik (nagu olid seda Rafsanjani ja Khatami).
  http://en.wikipedia.org/wiki/Iranian_presidential_election,_2013
  15.juunil kl.20.30 kohaliku aja järgi kuulutas siseministeerium välja valimiste tulemused. Et võita esimeses voorus, peab Rowhani koguma üle 50% häältest. Rowhani kogus 50,71% häältest. Talle järgnesid Ghalibagh 16,55%, Jalili 11,35% ja Rezaee 10,58% häältest. Teistest maha jäid Velayati (6,18%) ja Gharazi (1,21%). See näitab, et Iraani rahvas soovib rohkem pingelõdvendust kui sõjakal kursil jätkamist.
  Teist vooru vaja ei lähe. Iraani president järgmiseks neljaks aastaks on Hassan Rowhani. Presidendi volitused pole Iraanis just suured ja jäävad alla usujuhi omadele, kuid kindlasti on tema võimuses leevendada pingeid ning tugevdada Iraani majandust. Kuna Rowhani on samaaegselt ka vaimulik, ei saa teda nimetada Iraani teokraatlikust juhtkonnast väljaspool seisvaks isikuks, kuid valimistel osalenud kandidaatidest oli ta kahtlemata kõige tasakaalukam valik. Huviga oodatakse, kas uus president võtab midagi ette opositsiooniliidrite Moussavi ja Karroubi koduarestist vabastamiseks.

  Vasta

 8. Trackback: Vestlused geneetilise mutantrobotiga II | Persona in fieri
 9. personainfieri
  aug. 05, 2013 @ 19:48:32

  Vasta

 10. personainfieri
  aug. 15, 2013 @ 17:34:12

  Vasta

 11. personainfieri
  aug. 23, 2013 @ 14:59:50

  Vasta

 12. personainfieri
  dets. 24, 2013 @ 12:51:19

  Vasta

 13. ckrabat
  nov. 24, 2014 @ 21:43:57

  US-Iran relations: A brief guide
  http://www.bbc.com/news/world-middle-east-24316661

  Vasta

 14. website
  jaan. 30, 2015 @ 21:30:49

  I love reading an article that will make people think.

  Also, many thanks for allowing for me to comment!

  Vasta

 15. ckrabat
  veebr. 29, 2016 @ 16:13:40

  Iraani parlamendivalimistel olid edukad ekspresident Khatami ja Mohammad Reza Arefi juhitavad reformistid, kes said kõik 30 kohta Teheranis. Provintsides olid edukad president Rouhanid toetavad mõõdukad ja sõltumatud kandidaadid. Asjatundjate koja valimisi juhib tänase usuliidri suurajatolla Ali Khamenei põhiline oponent, mõõdukas ekspresident Hashemi Ali Rafsanjani. Need valimised on olulised Khameneile järglase valimise seisukohast. Parlamenti valiti ka 20 naist. Lõplikud tulemused peaksid saabuma homme. Edu saavutati hoolimata sellest, et paljusid reformimeelseid kandidaate ei lubatud valimistele.
  Iranian elections deal blow to hardliners as reformists make gains
  http://www.theguardian.com/world/2016/feb/28/iranian-elections-deal-blow-to-hardliners-as-reformists-make-gains

  Vasta

 16. ckrabat
  märts 01, 2016 @ 10:29:40

  Vasta

 17. personainfieri
  märts 03, 2016 @ 07:54:07

  What can President Hassan Rouhani’s pro-reform coalition achieve in Iran?
  http://www.latimes.com/world/middleeast/la-fg-iran-elections-20160301-story.html

  Vasta

 18. Trackback: Eesti murumängud gladiaatorite areenil ja strateegiline malepartii Lähis-Idas | Persona in fieri
 19. ckrabat
  apr. 19, 2016 @ 17:47:55

  Vasta

 20. ckrabat
  juuni 11, 2016 @ 12:55:43

  Vasta

 21. ckrabat
  jaan. 08, 2017 @ 19:39:16

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

mai 2013
E T K N R L P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: