Andrus Veerpalust ja Eesti ajakirjandusvaba(n)dusest

@jolli, meediatarbija

Kaua oodatud otsus

26. märtsil rahuldas Rahvusvaheline Spordiarbitraaži Kohus (CAS) hr. Andrus Veerpalu ja Rahvusvahelise Suusaliidu (FIS) vahelises vaidluses apellatsiooni ja tühistas FIS-i 2011. aasta 22. augustil langetatud süüdimõistva otsuse, millega Veerpalule määrati kolmeaastane võistluskeeld. Lühidalt: hr. Andrus Veerpalu mõisteti õigeks. Punkt. Eesti rahvas sai sellel päikeselisel ja tõeliselt kaunil lumisel kevadpäeval lõpuks vabaks aastatega ladestunud ängist: meie mees oli saanud priiks süüdistusest.  Selle loo autorile, nagu igale eestlasele, oli teade rõõmusõnumiks. Inimesed said lõpuks ometi ühes pikale veninud jantlikus spektaaklis tahtmatult osalemise asemel keskenduda oma igapäevastele tegemistele. On ju selline süüdistus meile, kui väikerahvale väga isiklik.

Jama jätkub?

Peale õigeksmõistva otsuse teatavaks tegemist on seda kummalisem, arusaamatum ja ärritavam taibata, mida üritavad saavutada isikud, kelle ootused õigeksmõistvale otsusele olid vastupidised. Miks peame me ka täna, peale õigeksmõistvat otsust, meediast lugema sarnaseid spekulatsioone ja retoorikat nagu aastaid tagasi? Taaskord loobitakse pori, visatakse üles kahtlusi ja tõlgendatakse andmeid enesele sobival moel. On kõlanud ka halvasti varjatud ähvardused asjaga “edasi tegeleda.” Mis kummaline psühholoogiline eitusfaas see on? Või milline äraspidine enesekaitsetaktika peitub selliste kestvate rünnakute taga? Kas meedia on aru kaotanud? Kui massidele pakutakse emotsiooni, labast meelelahutust – “verd, higi ja pisaraid”, murumänge gladiaatorite areenil, kus, vabandan sõnakasutuse eest ette, märatsev lumpen saab raevutsedes kohtuväliselt süüdi mõista, siis ei ole selline ajakirjandus professionaalne.
Tuletan meelde süütuse presumptsiooni, tuletan meelde teie enese poolt kehtestatud Eesti ajakirjanduseetika koodeksit. Kordamine on tarkuse ema, ka siis kui ollakse üles kasvanud tarkuseema hoolitsuseta. Võtke ja tutvuge, kui aega saate.

Mul on kahju ja ma vabandan!

Tänaseks on selgunud, et kohtuotsus oli: “Ei ole süüdi.”  Kõik ajakirjanduseetika vastu eksinud võiksid nüüdki, hilinenult, võtta ette sisekaemusliku, enesesse vaatava pooltunni peegli ees ja küsida oma paremalt minalt otse ja ausalt – kas minu tegevus (või tegevusetus) on põhjustanud teistele kannatusi? Olen ma täna parem inimene, kui ma olin eile? Kas ma õppisin sellest loost midagi? Kas suudan talitseda oma verejanu, kui puhkeb järgmine kriis ja tuleb olla selle kajastamise eesliinil? Suudan ma jääda inimeseks?

Vabandada, eriti kui vabandamine tuleb tõesti südamest, ei ole ju keeruline! Vabandamine on inimhinge vabastav seisund, millega tunnistatakse tehtud viga nii enese (see on ju kõige raskem!!) kui ka teiste ees ja püütakse selle akti läbi oma halba käitumist kannatanule heastada, nii palju, kui tehtud kurja on üldse võimalik heastada. Millal ja kelle sulest ilmub Eesti ajakirjanduses vabandus hr. Andrus Veerpalu, tema meeskonna ja perekonna ees? Kas selliseid elementaarseid asju peab tõesti meelde tuletama? Või on (ajakirjanikele) Au arusaamatult abstraktne ja nendele mitte kohalduv mõiste, mälestused millest on jäänud aegade hämarusse. Annan suleseppadele vihjeks ette vabanduse kasvõi formaallause kujul, abiks seegi: “Mul on kahju ja ma vabandan!” Kas teis, lugupeetavad, on selleks piisavalt sisu, aumeest ja -naist?

sõnad: http://www.lyrics007.com/Hammerfall%20Lyrics/Last%20Man%20Standing%20Lyrics.html

13 kommentaari (+add yours?)

 1. ckrabat
  märts 28, 2013 @ 23:25:22

  Vabandamise kohta oli siin kusagil juba üks lugu.
  https://personainfieri.wordpress.com/2011/08/18/vabandused-ei-muuda-ajalugu/
  Väärt on ainult selline vabandus, mis tuleb puhtast südamest, kui inimene saab aru, et ta eksis. Selline vabandus, mis on kuidagi välja pressitud, ei maksa mitte midagi.

  Vasta

 2. Jolli
  märts 29, 2013 @ 08:33:51

  Selle kirjutise teravik on suunatud just sellise meedia vastu, kes teenib Sinu pealt igal juhul- kui sa oled tipus, kui sa kukud kolinal allamäge, kui sind rehabiliteeritakse…. Maja, nagu öeldakse, võidab alati. Iga teemat saab kajastada “kollaselt”- Eesti pool-ajakirjanduse arvates “uurivalt” kui ka professionaalselt hästi tehtud kodutöö vormis, korralikult läbi analüüsitult jne. Milliseid lugusid on mõtleval inimesel hea lugeda.
  Meedia aga arvab, et peab sulle “musta pori näkku” kütma, mängima madalatel kirgedel. Tõendid pole olulised, “süüdlase” näitab ajaleht ette ja inimesed lintšivad ära.

  Vasta

 3. Jolli
  märts 29, 2013 @ 09:02:18

  Vasta

 4. ckrabat
  märts 29, 2013 @ 09:10:12

  “Kangelase hukkamine”, kurbmäng kolmes vaatuses
  osades:
  neljas võim (meedia) – lavastaja
  viies võim (lollid) – timukas
  🙂

  Vasta

 5. ckrabat
  märts 29, 2013 @ 09:23:34

  Leheneegri “vabandus”
  Pullerits: Mis saab Veerpalu otsusest avalikul areenil?
  http://suusk.blogspot.com/2013/03/pullerits-mis-saab-veerpalu-otsusest.html
  “Teiseks, eile palusin eelmises sissekandes, et olge head ja tooge esile need tõsiasjad ehk faktid, mille avaldamise eest viimase kahe aasta jooksul Veerpalu kaasuse raames peaksin vabandama. Ei toodud mitte ühtegi sellist fakti ega tõsiasja. Tegemist oli lahmiva etteheitega minu pihta, et pean ei tea mille eest vabandama.”
  :irw

  Hr. Pullerits võiks samamoodi tõsiasjad ehk faktid lauale laduda, mille alusel ta on veendunud, et Andrus Veerpalu manustas kuritahtlikult ja kehaväliselt kasvuhormoone. Järsku õnnestus tal filmida, kuidas Veerpalu salamahti kasvuhormoone sisse süstis? Ladugu tõendid lauale. Niikaua, kui ta ühel jalal hüppab ja kiunub “Lible tegi! Lible tegi!” nagu Julk-Jüri kirikumõisa poiste parve kaasust lahendamas, on tegemist puhtakujulise spekulatsiooniga ning vaimse vägivallaga kaasinimese suhtes.

  Veel Pulleritsu blogist:
  “Ja neljandaks, kirjutasin tänases Tartu Postimehes oma kuukommentaaris samuti Veerpalu kaasusest – selle suundumisest avaliku arvamuse areenile ja mis seal otsustavaks saab. Saab näha.”
  Ähvardatakse juba viienda võimuga, kui kolmas võim (kohtuvõim) soovitud tulemust ei andnud 😀

  Vasta

 6. Jolli
  märts 29, 2013 @ 09:29:24

  Viies võim on ikka saalis :=)
  Praegu on Lollid ärevil- istuvad meediateatris ja ei julge koju minna. Äkki näeb piletiraha eest veel midagi. Lollid ei tea ju, mitmevaatuselist etendust nad vaatavad, loodavad, et mõni osa tuleb veel. Isegi ootavad- mida rohkem vaatusi, seda odavam ju pilet tundub.

  Vasta

 7. Jolli
  märts 29, 2013 @ 11:36:31

  Asi on äärmiselt lihtne- kas keegi mäletab mõnda ajakirjanikku või väljaannet, kes tunnistaks enda vigu? Ei tule meelde. Isegi vabandusi tuleb välja nõuda (nb!) kohtu korras.
  Ja kui esilehel ilmub kompra, siis vabandus ilmub kuskil kahel reakesel töö ja surmakuulutuste vahel.
  Ja hetkel käib lihtsalt ise-enesele töö ettetegemine. Ei saa ju, et tuled tööle… ja tööd ei ole. Töö saab ka välja mõelda.

  Vasta

 8. Jolli
  märts 29, 2013 @ 12:40:01

  Kellel usk kaduma kippus, siis nüüd võib ju uuendada. :=)
  http://www.facebook.com/pages/Usume-Andrus-Veerpalu/194487653920408?fref=ts

  Vasta

 9. ckrabat
  märts 31, 2013 @ 16:12:18

  Kuskil miskid leheneegrid kisasid, et kuna Veerpalu õigeks mõisteti, siis nüüd pekstakse neid Veerpalu sitaga ülevalamise eest. Leheneegrite peksmine käib umbes niiviisi, rahumeelne, õiglane ja erapooletu ajakirjanik (Muuli) vs agresssiivne ajakirjanikke giljotineeriv kodanik (spordisõber):

  Kalle Muuli: Veerpalu asjas jäi kirves õhku
  http://sport.err.ee/suusatamine/8612d47e-fb0f-4aa8-a6c3-0cb2832f5907
  Kohtuotsus ütleb, et on ilmselgeid viiteid, et Veerpalu tarvitas dopingut ning Muuli arvas, et Antidopingu Agentuur (WADA) võtab kindlasti midagi ette.
  vs
  spordisõber 31.03.2013 14:43
  Eluga tuleb edasi minna. Las Veerpalu elab rahulikult ja tegeleb lastega. Seda teemat ei saa lõppmatuseni käiata. Tegelege millegi vajalikumaga.

  Vasta

 10. Jolli
  apr. 02, 2013 @ 20:58:18

  Kui siia sai teemalaulu mõeldud, siis üks kandidaat oli see…
  Soome metalkollektiiv. Lume ja jää teema. :=)

  “…Some might say that we are cold
  Don’t believe all that’s been told
  Our hearts are mad of gold
  In the land of ice and snow…”

  Vasta

 11. Jolli
  apr. 06, 2013 @ 13:02:36

  Vasta

 12. ckrabat
  apr. 07, 2013 @ 10:45:28

  Mõõtmise dilemmad – et süütut ei kuulutataks kurjategijaks, et haigused ei jääks avastamata
  http://arvamus.postimees.ee/1193104/mootmise-dilemmad-et-suutut-ei-kuulutataks-kurjategijaks-et-haigused-ei-jaaks-avastamata
  Andrus Veerpalu protsessis osalenud biostatistik Krista Fischer kirjutab testide olemusest ja nende usaldusväärsusest. Dopinguproove võetakse sportlastelt, ent samalaadsete testidega puutuvad alatasa kokku ka tavalised inimesed – perearsti juures antud vereproov, politseiniku alkomeetrisse puhumine, rasedustest jne. Kuidas otsustatakse, et test näitab õiget tulemust?

  Vasta

 13. Opsasaaa
  märts 01, 2019 @ 13:05:17

  Pole paha kommentaar, kuid kes nüüd kelle ees vabandama peab?

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

märts 2013
E T K N R L P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: