Harta 112 ja Occupy Estonia

@ckrabat

Täna, 14.novembril, avaldasid rühmituse Harta12 nime all esinevad 17 avaliku elu tegelast ja arvamusliidrit üleskutse, milles avaldati muret demokraatia seisukorra kohta Eestis. Kahjuks jätkub muude tegemiste tõttu praegu aega vaid lühidaks kommentaariks. Kindlasti sisaldab dokument väärt mõtteid, mis on vajalikud kodanikuühiskonna edendamiseks Eestis ja jõudmiseks viie demokraatliku riigi hulka (D.Vseviov). Petitsiooniga on liitunud juba tuhandeid inimesi ja see on juba igaühe neist sisekaemuse teema, miks üks või teine on otsustanud petitsiooniga liituda, kas sügavast sisemisest rahulolematusest või soovist põhivooluga kaasa loksuda. Persona in fieri ei võta seisukohta Harta12 avalduse poolt või vastu, vaid leiab, et esmatähtis on tänasel hetkel ühiskondliku dialoogi tekkimine riigi ja kodanikuühiskonna vahel.

Allkirjade kogumised on olnud paiguti väga populaarsed ühiskondliku liikumise vormid. Allkirju on kogutud paljude seisukohtade toetuseks ja vastuseisuks, näiteks Vabadussõja võidusamba poolt ja vastu, kuid kas sellisel aktsioonil on ka tagajärgi või jääb see lihtsalt mugavaks protestivormiks, kus inimene saab südamerahustuseks oma meelsust avaldada, ilma et sellest ühiskonnas otseselt midagi muutub. Mõneti meenutab sellinne rahulolematu eesmärgipuudus maailmas laialt levinud Occupy-liikumist, kes teab, mille vastu võitleb, kuid ei pruugi alati mitte aru saada, miks ta seda teeb ja milline on liikumise eesmärk.

Lahendus ei saa olla Harta12 erakonnastumine, sest Res Publica kogemus on esitlenud, mida erakonnastumine võib endaga kaasa tuua. Seltskond, kes on kogunenud rühmitusse kui ka need, kes on petitsioonile allkirja andnud, moodustavad väga kireva seltskonna, kes kindlasti ei esinda maailmavaateliselt ühist seisukohta ja hõlmab laia ideoloogilist skaalat vasakult paremale. Kuigi allakirjutanute seas torkavad silma vasakpoolsed ja sotsiaaldemokraatlikud seisukohad ja paljuski ühendab neid vastandumine valitsevale Reformierakonnale, ei saa rääkida ideoloogilisest ühtsusest. Eesti ühiskonna probleemid ei ole mitte Reformierakonna probleemid, vaid ühendavad kõiki erakondi nii koalitsioonis kui opositsioonis. Sarnane värvikirevus pani kunagi aluse Res Publica erakonnastumisele, kuid suurte lootustega püsti pandud erakond sumbus tavapärasesse poliitrutiini ja muutus broilerikasvatuseks, pakkumata ühiskonnale midagi uut.

Pettumine demokraatias võib muutuda tõsiseks ohuks, kui tekib sotsiaalne tellimus märksa kinnisema ja kontrollituma ühiskonna järele, kus valitseb üks ja õige arvamus. Mulle teeb isiklikult muret, et Reformierakond on loobumas liberaalsetest väärtustest, sest erinevalt teiseks end liberaalseks pidavale erakonnale, Keskerakonnale, kes pole liberaalsetest väärtustest kunagi midagi arvanud, on Reformierakond tekkinud liberalismi baasil ja erakonna kaugenemine sünniideoloogiast võib kahjustada liberaalset maailmavaadet tervikuna, mis on juba sattunud rünnakute alla.

Ühiskondlik surve sai impulsse Rein Raua artiklist “Eesti Päevalehes”, kus ta nentis, et ühiskonda valitsevad „moraalsed värdjad“. Kuid need värdjad on võimule tulnud täiesti seaduslikult ja lahendus ei saa seisneda selles, et need „teised värdjad“ asendatakse õigete „meie värdjatega“. Eestis valitsev sotsiaalne tellimus ei ole demokraatiale soodne. Väga palju kohtab nostalgiat Nõukogude Liidu ja Hitleri Saksamaa totalitaarsete režiimide järele, kui riik oli paks, ordnung oli majas ja naabri-Juhan ei mölisenud. Alternatiivne sotsiaalne tellimus idealiseerib ameerikalikku burksiputkat, kus õigus on sellel, kellel on rohkem autoriteeti.  „Vana hea Euroopa“ on kultuurilise allakäigu lävel, kuna ta ei suuda konkureerida nooremate, agressiivsemate ja elujõulisemate kultuuridega. Ühiskonnas valitsev macho-mentaliteet esineb ka valitsuses, sest nemadki on valitseva sotsiaalse tellimuse kandjad.

Harta12 meenutab praeguses ebamäärasuses „Occupy Estonia“ kohalikku telklaagrit, kus tuntakse küll muret demokraatliku traditsiooni tuleviku üle Eestis – siit võiks luua paralleele hädakutsungiga 112, kuid puudub selge tulevikunägemus, kuidas demokraatlikku maailmavaadet süvendada. Kodanikuühiskond ja riik ilmselt peavadki säilitama permanentse pinge nagu ka võim ja vaim. Lahendus ei ole kindlasti mitte riigisõltuvuse laiendamine ühiskonnas, mille järele on ühiskonnas tugev sotsiaalne tellimus ja mille õlale nõjatub sotsiaaldemokraatlik maailmavaade, vaid ühiskond peaks jõudma niikaugele, kus ta ei karda enam vabadust. Niikaua kui ühiskonnas ei väärtustata mitmekesidust, niikaua ei väärtustata ka laiapõhjalist ühiskondlikku dialoogi.

9 kommentaari (+add yours?)

 1. Jolli
  nov. 14, 2012 @ 23:41:29

  mulle meenus, et kui etv valimisstuudios näidatud üksikkandidaadid jäid peale valimisi üle- neid ei valitud parlamenti, siis ajakirjanik süvenes probleemi ja järeldas, et kuna te läksite valimistele üksi, ilma erakonnata, saite lüüa.
  et kui nüüd võtate ja panete kokku ühe partei, mis on lõpuks partei. 🙂

  ideel oleks jumet, kui nad oleksid kuidagi maailmavaatelises resonantsis olnud, aga iga mees esindas mingit enesele teadaolevat spektrit ja ilmselt lõppeks püüe sauna eesruumis Uus ja Hea Partei asutada tüliga maailmavaatelistes küsimustes. :=) võibolla läheksid käiku isegi tühjad pudelid.

  eks siin on midagi sarnast- haned-kured-luiged on juba lõunasse lennanud, ärevus on hinges, võtaks… teeks… ainult, et miks riik niivähe raha trükib?

  üldiselt on millegi, näiteks äriettevõtte, asutamiseks vaja algkapitali. selle eest ostetakse siis seadmeid, palgatakse töötajaid ja hakatakse näiteks saia tootma.
  vanarahvas teab millest saia teha ei saa, kuigi väites võib ka kahelda.
  samuti peaks värske erakond- Uus ja Hea Partei, saama kapitaliseeritud, kui ei taheta just sms-laenudega valijatele oma vaateid tutvustada- rekaam on tänapäeval kallis. reklaam muuseas tuleb ladinakeelsest sõnast reclama, mis tähendab vastukarjumist.

  vana-rooma riigis oli parteide rahastamisega seis lihtne: isa (pater) ehk patroon (kelleks oli mõni autoriteetne patriits ehk isand) kutsus valijad ehk kliendid enda juurde sööma.

  patronaaži alused kliendid sõid kõhu täis ja toetasid patriitsi seisukohti, hüüdsid näiteks turuplatsil ehk foorumil, et: “õige! just nii! vat see on õige mees!” jms 🙂

  kõik olid rahul- mida rikkam patriits, seda rikkamad olid ju ka tema valijad ja parem sai poliitika.
  vanas roomas olid asjad autoriteedipõhised. kui autoriteeti ei olnud, ei olnud ka valijaid ega poliitikat. :=)
  tänapäeval aga tahetakse poliitikat teha nii, et kliendid ehk valijad peaksid selle kinni maksma.

  Vasta

 2. personainfieri
  nov. 14, 2012 @ 23:51:15

  Üks tont käib Eestis ringi, mis räägib, et kõik erakonnad tuleb viia riigi raha peale sotsiaalabile viia ja see on ohtlik tont. Kust riik raha saab? Trükib raha juurde vä? Või on nagu ikka – maksumaksja annab? Neukkuajal jagati nn “breeznevi pakikesi”, kuhu mingi defitsiitse asja kõrvale oli topitud mingit parteilist nänni, mida keegi muidu ei ostnud. Nüüd tahetakse erakondadega samaviisi teha. Aga kui ma ei taha taha kinni maksta “breeznevi pakikest”, kus ma lisaks oma erakonnale pean veel viiele erakonnale raha andma?
  Täiesti õige, et iga peremees peab täiesti seaduslikult oma komödiandid kinni maksma ja täiesti avalikult, mitte salaja kilekottidega raha tuues. Nii, et igaüks näeb, kes on selle erakonna tegelik peremees.

  Vasta

 3. Jolli
  nov. 17, 2012 @ 10:30:38

  ““Lihtne” inimene heiskab pihku pistetud poliitilisi plakateid, korrutab loosungeid, püstitab väljakutele telke, annab petitsioonidele alkirju, teeb valju häält, enda arvates rokib täiega…
  Mõistmata, et teeb tänavapoliitikat nutikate niiditõmbajate huvides, kes Novgorodi veetše stiilis avalduvas “rahva tahtes” teostavad oma isiklikke sauna eesruumiambitsioone. Kui saunas asutatud uus ja parem partei valitsema pääseb, lahendab ju selline ära kõik mured, paneb asjad käima. Pea siis see Õnn lihtsa inimese õuele ei tule, sest nii tänavapoliitikud lubavad.”
  http://rahvahaal.delfi.ee/news/uudised/lugeja-saunapoliitika-tanaval.d?id=65270328

  Vasta

 4. Jolli
  nov. 17, 2012 @ 11:54:30

  @muig 😉

  vs.

  http://arvamus.postimees.ee/1043894/harta-kirjutajad
  “Kahe nädala eest neljapäeva hommikupoolikul kogunes Tallinna lennujaama kohvikusse kaheksaliikmeline seltskond. Kõrvaltvaatajale võis jääda mulje, et tegu on justkui mingite vandenõulastega – istuvad, arutavad omavahel, ühtki jooki ei telli.

  Ning see mulje polnukski ülemäära ekslik: alanud oli operatsioon pealkirjaga «Kriitiline mass» (hiljem muundus nimi «Kriitiliseks piiriks»).”

  Vasta

 5. Jolli
  nov. 17, 2012 @ 15:26:57

  Vasta

 6. Jolli
  nov. 19, 2012 @ 16:22:14

  “Ütled inimesele: ole poliitiliselt aktiivne! «Misjaoks?» küsib ta. «See ju poliitikute asi.» Kuidas, ütled talle, aga nad ju ülbitsevad meiega. «Sedan’d küll, aga seda on nad ikka teind. Ma ku…n selle peale. Mulle on tähtsam see, et muu elu oleks enam-vähem normaalne.»
  http://arvamus.postimees.ee/1045470/mihkel-mutt-meie-sisemine-hiinlane

  täiesti õige suhtumine. :=)

  Vasta

 7. Jolli
  nov. 20, 2012 @ 18:22:49

  Vasta

 8. Elvar Ojar
  nov. 29, 2012 @ 03:02:48

  Vasta

 9. ckrabat
  nov. 29, 2012 @ 09:58:28

  Selliste avalduste tekstist ei tasugi Suurt Ideed või Sõnumit otsida. Juba see, et sinna on alla kirjutanud väga erinevad sh erinevate maailmavaadetega inimesed, lahjendab läbi teksti antavat sõnumit. Seda seltskonda ühendab rahulolematus olukorraga, aga sõnumit, kuidas olukorda muuta, nad ei saagi anda. Siit ka paralleelid Occupy-liikumisega, keda ühendab antisüsteemne rahulolematus, mitte idee.

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

november 2012
E T K N R L P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: