Viha vabariik IX – Lance Armstrongi hukkamine

@ckrabat

Hüüdlause „Pekske pikka, pikk on pealik!“ kehtib kunagise rattalegendi Lance Armstrongi  vastu käivitatud vihakampaania kohta.  41-aastane Lance Armstrong võitis aastatel 1999-2005 seitse prestiižikat Tour de France jalgrattavõistlust järjest, millega ta salvestas end jalgrattaspordi ajalukku. Totaalne meedia teenis nendel aastatel tema arvelt hiiglaslikke kasumeid. Kuigi Armstrong pole kunagi andnud positiivset dopinguproovi, siis tuginevalt kaudsetele tõenditele, määras Rahvusvaheline Jalgrattaliit talle eluaegse võistluskeelu ning tühistas kõik tema tulemused alates juulist 1998. Armstrong on tähelepanuväärne veel selle poolest, et 1996.a. diagnoositi tal munandivähk, mille siirdeid leiti sportlase ajust ja kopsudest. Armstrong elas üle mitu rasket operatsiooni ning keemiaravi, kuid juba 1998.a. alustas ta taas treeninguid ning aasta pärast võitis ta esimese Tor de France’i tiitli. 1997.a. rajas Armstrong vähi vastu võitlemise fondi Lance Armstrong Foundation (Livestrong Foundation), aga taandus selle juhtimisest käesoleval aastal peale dopingusüüdistuste intensiivistumist. Armstrong ei ole ennast keelatud ainete tarvitamises süüdi tunnistanud, kuid teatas augustis 2012, peale seda, kui oli kaotanud kohtuvaidluse USA Anti-Dopingu Agentuuriga (USADA), et loobub võitlusest talle esitatud süüdistustega, arvestades juhtumiga kaasnenud ühiskondlikku survet.

Üleilmne sõda dopingu vastu on omandanud mõõtmed, mis on iseloomulikud Simon Wiesenthali keskuse poolt korraldatavale natsijahile, kes püüab meeleheitlikult tabada veel viimaseid potentsiaalseid elusolevaid natsikurjategijaid, arvestamata, et sõjast on möödunud juba 67 aastat, mis vastab umbes keskmise eesti mehe elueale. Ma olen küll seda meelt, et kuritegude eest, eriti veel inimsusevastaste kuritegude eest, tuleb süüdlastel vastust anda, kuid seda ei saa teha kampaania korras ning plaane täites ning karistusel on eelkõige kasvatuslik ülesanne, mitte ühiskondliku kättemaksu etendamine.  Kui arvestada, et süüdiv inimene peaks olema sõja ajal olnud vähemalt täiskasvanu, siis saavad täna kahtluse alla langeda üle 85 aastased kodanikud, kes praegusel ajal enam teistele kaaskodanikele reaalset ohtu ei kujuta. Seepärast ei saa normaalloogika järgi eesmärgiks olla süüdlaste tabamine, vaid nende hukkamõistmine ning viimaste kahtlustatavate füüsilise tabamise asemel võiks programm keskenduda pigem kuritegude põhjuste ning tõe väljaselgitamisele.

Seesama metoodika kehtib ka dopingupatuste suhtes, sest nõiajahi meetodeid kasutades ei võidelda nende vastu enam reaalajas, vaid hakatakse minevikku ümber kujundama. Veelgi problemaatilisemaks muutub kogu protsess, kuna kõik see mineviku ümberkujundamine toimub valikuliselt. Hulgaliselt on kaudseid tõendeid Saksa DV spordisüsteemi dopingulembuse kohta, kuid pole kuulda olnud, et kunagi Ida-Saksamaale medaleid toonud sportlastelt hakatakse medaleid tagasi nõudma.  Nõiajahi laadsete meetoditega soositakse eelkõige avalikustamist eiravate totalitaarsete riikide spordisüsteeme, kus sport on osa poliitilisest propagandast ning keelatud abivahendite väljatöötamist paremate sportlike saavutuste nimel toetatakse riiklikult. Samas ei ole totalitaarsete riikide sportlased osa totaalse meedia müügistrateegiast ning nende võimalike eksimuste puhul eelistatakse pigem silmaklapid pähe tõmmata. Siin tekib kahtlus, et vihakampaaniate tegelikuks eesmärgiks pole mitte tõe väljaselgitamine, vaid lihtlabane kasumijaht. Õige on see, kes pole vahele jäänud.

Kuigi Rahvusvahelise Jalgrattaliidu (UCI) president Pat McQuaid kutsus veel hiljuti üles amnestiale varem dopingu vastu patustanud sportlaste suhtes ning väitis, et kauge mineviku musta pesu tänapäeval enam ei pesta, siis poliitilise ja sotsiaalse surve tõttu on ta jõudnud lõpuks risti vastupidisele seisukohale ning asunud nõiaprotsessi kütvale saunakerisele usinalt vett viskama. Ta teatas, et „Lance Armstrongil pole kohta jalgrattaspordist ning ta on välja teeninud olla unustatud“.  Kui vaadata aga Tour de France’i võitjate nimekirja aastatel 1996-2010, siis leiab võitjate nimekirjast vaid ühe ratturi, kes pole patustanud dopinguga (või pole seni veel vahele jäänud) – 2008.a. võitis Carlos Sastre. Patuste nimekiri sisaldab peale Lance Armstrong’i veel Bjarne Riis’i, Jan Ullrich’i, Marco Pantani, Floyd Landis’e ja Alberto Contador’i nimed, lisaks veel poodiumile tõusnud Richard Virenque, Alex Zülle, Raimondas Rumsas, Aleksandr Vinokurov, Andreas Klöden, Ivan Basso, Levi Leipheimer, Bernhard Kohl, Frank Schleck. Neist Vinokurov tuli peale karistuse ärakandmist äsja 38-aastasena Londonis olümpiavõitjaks. Niivõrd esinduslik patuste nimekiri võib viidata asjaolule, et tegemist pole üksikute valemängijatega, vaid süsteemiga tervikuna, mille vastu ei aita üksikute staaride giljotineerimine.

Eespool viidatud “Daily Telegraph’i” patuste nimekirja on tänaseks lisandunud Bobby Julich. Üksteist  Armstrongi kunagist meeskonnakaaslast U.S.Postal tiimist on tunnistanud keelatud ainete tarvitamist. Samuti mõned hooajad U.S.Postal’i meeskonnas sõitnud norralane Steffen Kjaergaard viskus patusena lõvide ette, tunnistades dopingu pruukimist ja põhjustades riigi läbi aegade suurima dopinguskandaali. Tundub, et sooritust parandavate ainete tarvitamine oli neil aastatel jalgrattamaailmas tavaline ning patuta sportlane tähistab jalgratturit, kes pole lihtsalt vahele jäänud. Viiekordne Tour de France’i võitja Miguel Indurain on kogu käivitunud nõiajahi keskpunktis üks väheseid asjaosalisi, kes on julgenud uskuda Armstrongi süütusesse, viidates mitmetele küsitavustele USADA raportis.

Keskaegsed nõiaprotsessid, kus valitses süü presumptsioon, on taas valla päästetud, nüüd kasutades juba moodsat tehnoloogiat ja uusimaid kommunikatsioonivahendeid. Nõiaprotsessid müüvad ja iga Novgorodi WC-s kivi heitev pööbli kogukonna liige tunneb end väärtuslikuna, kui ta saab meedia poolt välja kuulutatud patuse pihta kivi heita, mille vastu Jeesus meid hoiatas. Hiljutine erakondade rahastamisskandaal Eestis tõstis esiplaanile Reformierakonna, Kristen Michali ja Silver Meikari, kuid kas Michali või Meikari giljotineerimine muudab meie elus midagi, kui süsteem jääb samaks nagu ka kilekottidega erakondade kontoritesse sularaha kandvad nimetud poliitbroilerid. Totaalse meedia huvides on giljotineerimine ning temal pole vahet, kas giljotineeritakse Michal või Meikar, peaasi kui giljotineeritakse, sest veri, higi ja pisarad tõotavad talle kasumit. Nimed muutuvad, kuid giljotineerimine jääb. Nii nad tapsid ka Lance Armstrongi.

George W. Bushi poolt ellu kutsutud üleilmses sõjas terrorismi vastu kumas punase niidina läbi kättemaksu motiiv 11.septembri 2001 rünnaku eest, millega äärmuslaste tegude eest taheti karistada islami kogukonda üle terve maailma, kuid see oli sõda tagajärgedega, mitte terrorismi põhjustega, kus langenud terroristide asemele kerkisid uued. See on nagu kuritegevuse vastu võitlemine surmanuhtlusega, kus domineerib pööbellik ja antikristlik kättemaksu motiiv, selle asemel, et tegeleda kuritegevust soodustavate sotsiaalsete põhjustega. Võib ka väita, et kusagil on käivitatud varjatud sõda kristluse (mitte kristlaste) vastu, sest kristlikku ligimesearmastust tallatakse halastamatult maha. Totaalne meedia õhutab kättemaksu, lootes teenida topeltkasumeid nii staaride loomisest kui ka nende hukkamisest. Lance Armstrong’ilt nõutakse tagasi kunagi teenitud miljoneid, millest palju on kulutatud just ligimesearmastuse nimel võitluses vähiga, kuid kes nõuaks totaalselt meedialt tagasi nende raevuga teenitud miljoneid? Kui palju on totaalne meedia oma vere, higi ja pisarate abil teenitud kasumist loovutanud heategevaks otstarbeks? Kas ei peaks ka dopinguvastase võitluse eesmärk olema suunatud mitte tagajärgede, vaid põhjuste vastu?

Meil Eestis on kasvamas oma Lance Armstrong. Rahvusvaheline Spordiarbitraažikohus on pidevalt edasi lükanud kohtuotsuse väljakuulutamist Andrus Veerpalu positiivse dopinguproovi juhtumi kaasuses. Järelikult pole Veerpalu süü üheselt tõestatud, kuigi kasuminäljas Eesti meedia on ta tsirkust ja leiba tarbiva Novgorodi WC abil juba ühemõtteliselt süüdi mõistnud. Meedia, kes on teeninud Veerpalu spordisaavutuste arvelt, soovib omakasumit duubeldada Veerpalu giljotineerimisest. Meil on kombeks kunagised kangelased jäägitult põrmu tallata. Pekske pikka, pikk on pealik, sest äraaetud hobused, Armstrongid, Veerpalud jt lastakse ju maha, unustades julmalt ära kõik selle hea, mis nad on spordi propageerimisega kaasa toonud ning taandades nende võidud ainult keelatud ainete mõjule, justkui nagu oleks dopingu abil võimalik omandada ideaalset suusatehnikat või jalgrattasõidu oskust. Mida me võiksime Armstrongi hukkamisest õppida? Kohtupidamine peaks jääma reaalaega. Ajaloo ümberkirjutamine meenutab George Orwelli tõeministeeriumi aastast 1984.

Lance Armstrong on sellel pildil veel totaalse meedia positiivne kangelane, veel …

Foto: http://static.stuff.co.nz/1350934925/364/7850364.jpg

19 kommentaari (+add yours?)

 1. huviline
  okt. 24, 2012 @ 14:38:44

  Antud artiklist kumab läbi üks põhjapanev põhjendus kõikide kaasaja sotsiaalsete probleemide põhjustajana. See on totaalne meedia, mis oma kasumijahis ei oska ega taha näha ühiskonna tegelikke probleeme.

  Tõsi ta on, et meedia saab info tasuta. Üldjuhul teabeallikale ei maksta. Teatud mõttes on aga meedia, ükskõik kui totaalse, totalitaarse või polüseemilisena seda mõistet ka mõista, ikkagi üksnes peegeldaja, kellele võimu imago on lihtsalt külge poogitud.

  Teiseks on tõsi ka see, et meedia ajab taga kasumit. Mis tähendab, et meedia tegevusvaldkond on lepinguliste suhete valdkond, kus on võimalik kasumit teenida, kokkuvõtlikult erasektor. Rahaliste suhete maailmas aga mingisugust süütuse presumptsiooni ei kehti. Vastupidi, tsiviilasjades eeldatakse süüd.

  Ükskõik kui tubli sportlane Lance Armstrong ka on, tal on alati olnud võimalus lasta keelata meedial oma imago kasutamine, kasvõi läbi kohtu, aga ta pole seda teinud. Samuti Andrus Veerpalu. Esineb ju palju inimesi, kes ei kasuta kuulsust omakasu teenimise eesmärgil, nt ei esine reklaamides kunagi Draamateatri näitleja Indrek Sammul, kes põhjendab seda ise avalikuse võimaliku negatiivse mõjuga oma näitlejatööle, kasutades oma tuntust üksnes rolliloomele kasulikul eesmärgil.

  Tundub, et tegemist on sotsiaalse vähikäiguga. Põhjuseks on vääralt ja sügavalt läbipõimunud seosed: meedia ja sportlase tegevuse kajastamine, sh dopinguskandaalide võimendus, on nagu gazpromitoru – euroopa ei saa ilma ja ka venemaa ei saa ilma – nagu siiami kaksikud.
  Nõiajaht viitab omakorda ebasolidaarsuse tõusule ühiskonnas.

  Vasta

 2. personainfieri
  okt. 24, 2012 @ 19:33:24

  Alberto Contador: Lance Armstrongi tahetakse hävitada!
  http://sport.delfi.ee/news/jalgrattasport/uudised/alberto-contador-lance-armstrongi-tahetakse-havitada.d?id=65161820
  “Mulle tundub, et teatud kohtades ei kohelda Lance´i enam austusega,” lausus endine dopingupatune Contador. “Teda häbistatakse ning lintšitakse. Teda hävitatakse. Ei ole ju olnud mingeid uusi teste ega midagi. Kõik põhineb ainult tunnistajatel. Austan iga ratturi otsuseid, kuid nad oleksid võinud varem oma avaldustega välja tulla.”

  Vasta

 3. personainfieri
  okt. 24, 2012 @ 19:45:47

  Loomulikult on igaühel vabadus uskuda kollasesse meediasse ning arvata, et neil pole võimu. Täpselt samamoodi võime loota, et tegelikku võimu teostavad need, kes on selleks valitud või ametisse seatud. See ongi reaalteaduslik mõtteloogika, mis eeldab, et 2+2 on alati neli. Võim ei pea olema ilmtingimata institusioneeritud. Totaalse meedia võimuaparaat on Novgorodi WC, totaalne meedia on see, kes valvab valvureid. Kindlasti ei ole totaalne meedia kõikide sotsiaalsete probleemide põhjustaja, sest see võim ei ole absoluutne, kuid see veel ei tähenda, et meedial võimu pole. Kindlasti pürgib meedia nagu iga teinegi võimupretendent absoluutse võimu poole ja kõige lihtsamini pääseb võimule läbi vaimu hävitamise, mis ongi kollase põhivoolu meedia eesmärk. Põhivoolu meedia poolt genereeritav sotsiaalne tellimus ongi burksiputka.

  Vasta

 4. huviline
  okt. 25, 2012 @ 08:55:58

  Nojah, aga igal kujundil võiks olla mingi kandepind. Kujundeid võib ju välja mõelda tuhandeid, ületamatu meister nt sellel alal on Sven Sildnik Kivisildniku luuletustes, neist teatud kõrgema mõõtme, nö kunstiline mõõde, kus tõesti 2+2 pole alati neli, saavutavad üksnes üksikud. Seda kandepinda kunstniku enda poolt hinnata on võimatu, sest see mida kunstnik ise teab ei pruugi olla teada teistele.

  Kindlasti on sellised nähtused nagu Novgorodi WC, burksiputka jne meedia nähtused, samas on meedianähtus ka tõsiseltvõetav ajakirjandus, mille eesmärgid pigem pedagoogilised, nii et totaalse meedia mõiste muutub mõtetuks, kuna meedia ongi totaalne. Kollasel meedial selles mõttes totaalsuse jooned puuduvad, on üsna nurgatagune, et tema mõju on lihtsalt imagoloogiline. Kui hea ja kurja võitluses väljub võitjana alati hea, või vastupidi, siis kus on võimu läbi vaimu hävitamise eesmärgi täitmine?

  Vasta

 5. personainfieri
  okt. 25, 2012 @ 09:10:38

  Meedia võimupüramiid:

  MEEDIA

  Kommunikatsioonivahendid
  toimivad meetodil
  Novgorodi WC (kes karjub kõvemini)
  selle läbi tekib
  Üldrahvalik arusaam (absoluutne väärtus)

  VÕIM

  Tulemus: meedia pürgib võimule läbi absoluutsete väärtuste (üldrahvalike arusaamade) kujundamise

  Vasta

 6. huviline
  okt. 25, 2012 @ 09:25:59

  Kui meedia on tipp ja võim on baas, siis las karjub, meedia ja võim pole lihtsalt konkurentsivõimelised.
  Kui võim on tipp ja meedia on baas, siis tekkib vastuolu ja võim pole enam jätkusuutlik.

  Vasta

 7. Jolli
  okt. 25, 2012 @ 13:25:22

  Eks siin on viidatud /kollase ajakirjanduse/ propaganda ohtudele- mingil hetkel muutub propaganda poliitikaks, kui on piisavalt toetajaid- neid weetšelisi.

  Vasta

 8. huviline
  okt. 25, 2012 @ 21:00:54

  Muidugi on propaganda üks kõvernähtusi/atribuute, mida võimulolevad poliitikud alati meelsasti kasutavad. Teine samasugune atribuut on eetika. Mõlemad kõditavad oskamatut kõrva.

  Mingi tsensuur on tasahilju juba ka pead tõstmas, mida väita võib hiljutise uudise põhjal, et politsei ja prokuratuur hakkavad koostöös püüdma mitte ainult lapsvägivallatsejaid, vaid ka neid, kes vastavad videoklipid netti üles on riputanud.
  Need on tsensuuri esimesed õied. Sellega võetakse ka kollasel meedial üks konte.
  Mõlemad, nii tsensuur kui kollane meedia, on poliitilise halduse teemad, milline korraldus sõltub poliitika tegijatest, kes paraku selle pealt ise teenivad.

  Olen mõnikord mõtelnud, et miks peab meedia üldse oma info tasuta saama. Kui tahetakse lehekülgi teksti ja piltidega täita, siis maksu selle eest. Tule välja, et nafta, mis miljoneid aastaid maapõues peidus lebanud, ja info, mida reporterid sündmustest ammutavad, tekitavad rockerfellereid meie hulka üsna sarnaselt. Paraku aga inimesed ise jagavad seda infot tasuta, sh sportlased, mida kollane meedia on varmas ära kasutama.

  Vasta

 9. personainfieri
  okt. 25, 2012 @ 21:05:12

  Kuidas saab meedia mõjutada riiklikke institutsioone? Väga lihtsalt. Valitakse rahvaesindajad, kes esindavad meedia poolt tekitatud üldrahvalikke arusaamu ning tekib vastastikune sõltuvus. Võimuesindajad kontrollivad läbi meedia ühiskondlikku meelsust, meedia aga kontrollib läbi Novgorodi WC tekitatud üldrahvalike arusaamade võimuesindajaid.

  Vasta

 10. Jolli
  okt. 25, 2012 @ 21:22:43

  Nojah, eks mõlemad saavad otsa- nii nafta kui sportlased, kui neid üle ekspluateerida. 🙂

  Vasta

 11. Jolli
  okt. 25, 2012 @ 21:37:19

  “Kuidas saab meedia mõjutada riiklikke institutsioone? Väga lihtsalt.”

  Vaadake aknast välja, kuidas arstide streigi kajastamisel kaasati novgorodi Wc meedikutele palgatõusu nõudma. Et see tuleb streikimist toetavate kodanike enda taskust (mõni maksutõus suurenenud riigivõla katteks vms.) mingite kõrgendatud koormiste näol, seda ei hammustata läbi.
  Või kuidas seagripivaktsiini osteti, mis pärast hapuks ähvardas minna… :=) Seda aga nõudsid häälekalt just opositsiooni esindajad läbi meedia. 😛

  Vasta

 12. Jolli
  okt. 27, 2012 @ 11:19:13

  Vasta

  • personainfieri
   okt. 27, 2012 @ 12:51:51

   “Contadori, Sanchezi & Induraini kommentaaride lugemine teeb mu haigeks,” kirjutas Kittel oma Twitteri kontol, vahendab Spordipartner.ee. “Kuidas saab neid isikuid enam tõsiselt võtta? Nad peaksid oma valemängu kusagil mujal mängima.”

   Kellegi komm:
   zzz
   27.10.2012 09:48
   Mh? Mingi pettunud luuser pobiseb?

   Who the fuck is Marcel Kittel? Miski idasaksa komnoor? Igaühel on õigus avaldada oma arvamust, mitte, et kui kusagil on partei pealiin välja kuulutatud, siis hakatakse selgitama, kes on pealiiniga vastuollu sattunud – neli jalga hea, kaks jalga parem!

   Vasta

 13. Jolli
  okt. 27, 2012 @ 15:26:38

  “Rattamaailma kuningal, Prantsuse velotuuri seitsmekordsel võitjal Lance Armstrongil kisti kroon peast ja ta tõugati häbistavalt mutta. Temast ütlesid lahti kõik: endised meeskonnakaaslased, maailma jalgrattaliit, sponsorid ning tuhanded ja tuhanded toetajad ja pöidlahoidjad üle terve maailma.”
  http://www.epl.ee/news/sport/armstrongi-juhtum-toi-noiajahi-ja-detektiivitoo.d?id=65172956

  Vasta

 14. personainfieri
  jaan. 14, 2013 @ 19:07:36

  Üks Armstrongi hukkamise võimalikke põhjuseid:

  Armstrong lükkas tagasi kokkuleppe, mis jätnuks talle viis tiitlit alles
  http://sport.postimees.ee/1102778/armstrong-lukkas-tagasi-kokkuleppe-mis-jatnuks-talle-viis-tiitlit-alles
  USADA pakkus Armstrongi dopingutarvitamise kohta tõendeid kogudes välja võimaluse, et ameeriklane annab infot oma endiste meeskonnakaaslaste kohta. Sellisel juhul oleks talt võetud vaid 2004. ja 2005. aasta Tour de France’i võit, kuid Armstrong oleks säilitanud aastatel 1999-2003 võidetud tiitlid ning oleks pääsenud ka lühema võistluskeeluga.

  Vasta

 15. personainfieri
  jaan. 18, 2013 @ 09:24:45

  Lance Armstrong tunnistas EPO ja veredopingu kasutamist
  http://sport.delfi.ee/news/jalgrattasport/uudised/video-lance-armstrong-tunnistas-ules-aastatepikkuse-epo-ja-veredopingu-kasutamise.d?id=65545170
  Kas sinu ajal oleks olnud võimalik Tour de France’i võita dopingut tarvitamata? “Minu generatsiooni ajal mitte.”

  Selles peitubki ajaloo subjektiivne loogika – kes on need patuta, kes viskavad kivi?

  Vasta

 16. ckrabat
  jaan. 30, 2013 @ 23:28:55

  Armstrong: minust on tehtud jalgrattaspordi patuoinas
  http://sport.postimees.ee/1121370/armstrong-minust-on-tehtud-jalgrattaspordi-patuoinas
  CN: Miks sa arvad, et rattaspordile tuleks kasuks Tõe ja Lepituse Komisjon (TRC)?
  Armstrong: See on ainus viis, kuidas edasi minna. Kuigi minust on tehtud tormi kese, pole kunagi süüdi vaid üks mees, üks meeskond või üks direktor. See puudutab kogu jalgrattasporti ja, olgem ausam, üldse kõiki kestvusalasid. Avalikult ühe mehe ja tema meeskonna hukkamine ei lahenda probleeme.

  Huvitav muidugi, et Armstrongist on tehtud totaalse meedia kaasabil tagantjärele suur patuoinas ja enemy of the world, aga 70-80te aastate neukkusportlasi ja idasakslasi ei ähvarda midagi ning neilt pole veel keegi ühtegi medalit tagasi küsinud. Pole sellist kavatsustki.

  Vasta

 17. ckrabat
  juuni 02, 2013 @ 21:07:52

  Kolmekordne suusaspordi olümpiakuld: doping on tulemuse saavutamiseks hädavajalik
  http://sport.delfi.ee/news/suusatamine/murdmaasuusatamine/kolmekordne-suusaspordi-olumpiakuld-doping-on-tulemuse-saavutamiseks-hadavajalik.d?id=66223456
  Vaatamata dopingu tarvitamise ülestunnistusele pole viiekordselt olümpiamedalistilt ja kolmekordselt maailmameistrilt ühtegi tiitlivõistluste medalit ära võetud.

  😀 Minu teada pole üheltki idasakslaselt või neukkuatleedilt tagantjärele võetud. Võetakse ikka neilt, kelle arvelt totaalne meedia pappi teenib 🙂

  Vasta

 18. Trackback: Seal kus toimuvad olümpiamängud – Brasiilia poliitiline sambakarneval spordivõistluste taustal | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

oktoober 2012
E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: