USA presidendivalimised VII – kuu aega enne valimisi

@ckrabat

Kui vaadata, kuidas erinevad meediaväljaanded Ameerika Ühendriikide presidendivalimisi kajastavad, siis väga palju opereeritakse küsitlustega, kui palju seal ühte või teist presidendikandidaati üleriigiliselt toetatakse, kuid see kipub olema rohkem selline odav meediatrikk, millega valimiste vastu üritatakse tõmmata tähelepanu. Arvestades Ühendriikide valimissüsteemi, kus presidenti valivad osariikides saavutatud tulemuste põhjal nimetatud valijamehed, siis tuleb tulemuste prognoosimiseks jälgida meeleolusid erinevates osariikides ning eriti neis, kus valijate eelistused on suhteliselt tasavägised. USA valimissüsteem annab osariigi kõik hääled valimiskogus osariigis võitnud kandidaadile. Näiteks 2000.a. valimistel võitis üleriigilise rahvahääletuse demokraatide presidendikandidaat Al Gore, kes kogus vastasest ligi pool miljonit häält rohkem (50 999 897 häält vs 50 456 002 häält; 48,4% vs 47,9%), kuid valijamehed valisid presidendiks vabariiklase George W. Bushi, kes sai enda taha 30 osariiki Gore’i 20 osariigi ja Columbia ringkonna vastu ning võitis valijameeste ülekaaluga 271:266. Tulemus selgus lõplikult peale häälte ülelugemist Florida osariigis, kus Gore’i jäi Bush’ist, kes pälvis Floridale antud 25 kohta, lahutama vaid 537 häält. Tookordsed valimised põhjustasid kontroversiaalseid seisukohti häälte ülelugemise korraldamise kohta.  Püsima jäid kahtlused, kas valimiste eest vastutanud tollane Florida vabariiklasest riigisekretär Katherine Harris, kes peatas mitmed häälte ülelugemised, mõjutas protsessi käiku ja ka tulemusi.

Presidendivalimised on kindlasti ka personaalsete kuvandite võistlus. Mitt Romney kui eduka majandusmehe kuvand peab astuma vastu kuvandile Obamast kui „paremast“ ja rahvale lähedasemast inimesest, keda paljud võtavad kui “oma poissi rahva seast“, samal ajal kui Romney päritolu on elitaarne, sest juba tema isa oli Michigani kuberner, kes kandideeris omal ajal ka presidendiks. Presidendikandidaatide teledebatt mööduval nädalal 3.oktoobril Denveris omas kindlasti teatavat meediaefekti, sest debati kaotamine oleks vabariiklasele Mitt Romneyle suur tõenäosusega tähendanud ka vältimatut kaotust eelseisvatel valimistel, kuid hea esinemine tagas vähemalt tema konkurentsivõime säilimise. Teisest küljest, kandidaatide esimene debatt käsitles ka majandusküsimusi, mis on kahtlemata Romney kõige tugevam külg. Küsitlused andsidki debati võidu Mitt Romney’le, kes mõjus värskemana ja energilisemana kui president Obama. Samas on töötuse määr Ühendriikides vähenenud 7,8% peale ja kui Obama suudab halva majandusliku seisu taustal leida progressiivsemaid märke asjade paranemisest, võib see kindlustada tema positsioone lõplikult. Ameerika Ühendriigid on tugevasti polariseerunud ühiskond, kus liberaalsema ilmavaatega inimesed vastanduvad ühiskonna konservatiivsemale osale ja edu saavutab tavaliselt selline kandidaat, kes suudab erinevad ilmavaated ühendada ühtse eesmärgi taha. Viimati õnnestus see möödunud sajandi eelviimasel aastakümnel Ronald Reaganil, kes paljuski teledebattide najal purustas müüdi endast kui padukonservatiivsest ideologiseeritud presidendist ning näitas ennast kogu Ameerika presidendina, kes suudab pakkuda laiadele rahvamassidele oodatud muutusi.

Reagani kampaaniale sarnaselt mõjus ka Barack Obama 2008.a. muutustele rõhuv kampaania, kui Obama mõjus ühiskonna eri pooli ühendava kandidaadina, keda asusid toetama isegi mõned konservatiivid, samal ajal kui John McCain üritas end müüa mitte kogu Ameerika, vaid religioossete konservatiivide kogukonna presidendikandidaadina, kes oleks ühiskonda veelgi  rohkem lõhestanud ning võidelnud “õigete” väärtuste kehtestamise nimel. Praeguse kampaania taustal mõjub Obama palju kulunumana ja väsinumana kui neli aastat tagasi. Romney ei ole väga palju rõhunud vabariiklaste ideologiseeritusele, vaid on püüdnud keskenduda praktilistele asjadele, kuid tema mainet kahjustas meediasse lekitatud video tema kohtumiselt sponsoritega, kus ta kandis maha 47% ameeriklastest kui Obama veendunud toetajad. Vabariiklaste eduvõimalused oleksid suuremad, kui nad leiaksid ühiskonda konsolideeriva presidendikandidaadi, kes suudaks traditsioonilisse vastasseisu pakkuda uut tuulepuhangut. Selleks võiks olla nt libertaarne Texase kongresmen Ron Paul, kuid sotsiaalsete konservatiivide suure mõju tõttu vabariiklaste seas on libertaarsete vaadetega kandidaadil eelvalimisi äärmiselt raske kui mitte võimatu võita.

Uue Ameerika Ühendriikide presidendi nimi otsustatakse tõenäoliselt nn „battleground“ osariikides,  kus liberaalselt ning konservatiivselt mõtlevaid ameeriklasi on enam-vähem võrdselt.  Selliseid osariike võib portaali praegu välja tuua kaheksa kuni kümme: Colorado, Florida, Iowa, Missouri, Nevada, North Carolina, Ohio, Virginia, ning mõned vaatlejad on paigutanud siia veel New Hampshire ja Wisconsini. Kui „battleground“ osariigid välja jätta, siis peaks Obama selja taha koonduma 251 valijameest ning Romney’d toetama 181 valijameest (kokku on 538 valijameest). Valimiste võitmiseks peaks Obama hankima veel 24  ja Romney 94 valijamehe toetuse. Pealtnäha ei tohiks see olla valitseva presidendi jaoks raske ülesanne, kuid  valimisi mõjutavaid protsesse tuleb analüüsida igas osariigis eraldi. Lääneosariikides Nevadas ja Colorados on peaaegu kõik küsitlused näidanud Obama kerget ülekaalu, kuid viimaste küsitluste järgi see ei ole olnud väga suur:  1-2% Nevadas ja 3-4% Colorados. Kesk-Lääne osariikidest Iowas näitab enamus küsitlusi Obama 3-4% ülekaalu, samal ajal kui Missouri joondub suure tõenäosusega Romney selja taha, kellel on seal 3-5% edumaa. Missoris põhjustab Romney’le probleeme pigem sealne vabariiklaste senaatorikandidaat Todd Akin (2012.a. Sarah Palin) oma äärmuslike väljaütlemistega. Kui Obama peaks võitma Nevadas, Colorados ja Iowas, saab ta endale aga 272 valijamehe toetuse, millest piisaks napilt valimiste võitmiseks 272:268. Aga kui ta kaotab ühes neist, muutub olukord tema jaoks palju keerulisemaks.

Ida poole minnes on võtmeosariikides palju segasemad olukorrad. Ohios oli Obamal pikka aega väike, aga kindel edumaa, kuid viimased küsitlused on andnud 1% edumaa nii ühe kui teise kandidaadi kasuks, seega täielik loterii-allegrii. Floridas püsis varem Obama marginaalne edumaa, kuid viimased küsitlused on andnud 2-3% võidu Romney’le. Segane seis püsib ka North Carolinas, mida võis lugeda vabariiklikuks osariigiks, kuid Obama perioodil on demokraatide positsioonid seal tugevnenud. Erinevad küsitlused annavad mõneprotsendilise (2-4%) ülekaaluga edu nii ühele kui teisele kandidaadile. Olukord Virginias on sarnane Floridale, kus Obamal oli pikka aega mõneprotsendine edumaa Romney ees, kuid viimaste küsitluste järgi on olukord pöördunud risti vastupidiseks. „Battleground“ osariikidest võibki Ohiot, Floridat, Virginiat ja North Carolinat pidada veel omakorda tõelisteks „toss-up“ osariikideks, kus marginaalne edu võib kalduda ühe või teise kandidaadi poole.

Vabariiklastel on kindlaid valijamehi vähem kui demokraatidel, kuid vabariiklasi toetavad osariigid on seevastu ka „kindlamad“.  Kui heita põgus pilk „kindlatele osariikidele“, siis demokraatid on praegu ülekaalus New Hampshires ja Michiganis, kuid Romneyl on suur toetus sealsete vabariiklaste seas ning Michigani osariigiga on tema suguvõsa tugevasti seotud. Asepresidendikandidaat Paul Ryan pärineb Wisconsinist ning vabariiklased võivad aktiivset kampaaniat arendada veel Minnesotas, Pennsylvanias, Oregonis ja New Mexicos. Demokraatide positsioonid vabariiklikes osariikides on veidi tugevamad vaid Arizonas, South Carolinas ja Indianas. Kokkuvõttes võib tänase seisuga veel prognoosida demokraatide nappi, aga kindlat võitu ja vabariiklastel tuleks üldvõidu saavutamiseks kinni panna kõik võtmeosariigid. Ees seisavad veel kaks debatti Obama ja Romney vahel: n.-ö. town-meeting tüüpi avalik debatt Hofstra ülikoolis New Yorgis ja välispoliitiline debatt Floridas, mis võiksid prognooside järgi kujuneda edukamaks Obamale. Romney ei ole suutnud välispoliitilises võtmes millegi originaalsega välja tulla ning ta on esinenud traditsioonilises konservatiivses, paiguti isegi „külma sõja“ vaimus, nähes peamise geopoliitilise vastasena Venemaad ning toetades Iisraeli karmikäelist tegevust Lähis-Idas. Asepresidentide teledebatil 11.oktoobril panustaksin mina praegu pigem Paul Ryanile, kes võib mõjuda noorema, värskema ning originaalsemana kui praegune asepresident, pikaajaliste kogemustega politikaan Joe Biden, kes on küll hea kõnemees, kuid püsinud nelja aasta jooksul kindlalt Obama varjus.

Rasmussen Reports teostab igapäevaseid uuringuid just “battleground” osariikides ja need näitavad, et oktoobris on Obama edumaa neis osariikides olnud stabiilselt 5-6%, kuid suuremad kõikumised on olnud osariigiti. Persona in fieri prognoosib Obama võitu Colorados, Nevadas, Iowas, Ohios, Virginias, Wisconsinis ja New Hampshires. Romney’le pakun praegu edu Missouris, North Carolinas ja Floridas, mis peaks lõppkokkuvõttes andma Barack Obamale ülekaalu valijameeste arvuga  303:235, mis kattub näiteks Arlingtonis paikneva meediainstitutsiooni Politico hetkeprognoosiga.


Presidendikandidaadid Obama ja Romney peavad kokku kolm valimisdebatti ning kuigi neist esimese võitjaks peetakse Mitt Romney’d, võib valimiste võitjasoosikuks endiselt pidada Barack Obamat.

Aadressilt: http://media.caglecartoons.com/media/cartoons/38/2012/10/02/119654_600.jpg

15 kommentaari (+add yours?)

 1. personainfieri
  okt. 11, 2012 @ 00:04:55

  Päris huvitav tabel, mis üritab ennustada presidendivalimiste tulemusi.
  http://www.predictwise.com/politics/2012presidentstates
  Kuigi tulemused on osariigiti muutunud Romney’le veidi soodsamaks, võib praeguse seisuga valmistuda ikkagi Obama teiseks perioodiks. Fifty-fifty osariigid on Virginia ja Colorado, kuid nende kaotamine jätab Obamale veel turvalise edumaa 281:257.
  Kongressis peaks Senat jääma demokraatide ning Esindajatekoda vabariiklaste kontrolli alla.

  Vasta

 2. personainfieri
  okt. 12, 2012 @ 12:14:32

  Vasta

 3. personainfieri
  okt. 16, 2012 @ 08:01:34

  Kuigi küsitlused näitavad, et Romney võtab järele, siis ei ole osariigiti suurt midagi muutunud. Ennustamatud on hetkeseisuga endiselt Virginia ja Colorado, kuid nende kaldumine Romney leeri lõpptulemust ei muuda. Obama peaks võitma Ohio, kuid kaotama Florida.
  Täna öösel on siis kandidaatide debati teine voor, “avatud mikrofoniga town hall meeting”.

  Vasta

 4. personainfieri
  okt. 17, 2012 @ 07:39:28

  Vasta

 5. personainfieri
  okt. 21, 2012 @ 21:48:41

  Kõikide debattide videosid saab vaadata: http://www.2012presidentialelectionnews.com/2012-debate-schedule/2012-presidential-debate-schedule/
  Esmaspäeva öösel vastu teisipäeva leiab siis aset kolmas ehk välispoliitiline debatt, kus eelised on Obamal, kui välispoliitiliselt kogenumal, kuid Romneyl kui autsaideril on jälle paremad võimalused üllatada.
  Romney on oma positsioone tugevdanud, kuid mitte piisavalt selleks, et saavutada ülekaal valijameeste eelistustes.
  Races to watch oleksid Colorado, Virginia, New Hampshire, Iowa ja Ohio.
  Romney peab neist igal juhul võitma 18 valijamehega Ohio, sest isegi kui ta võidab neli esimest osariiki, jääb sellest üldvõidu saamiseks väheseks. Praegu on Obama olnud Ohio küsitlustes napilt ees.

  Vasta

 6. ckrabat
  okt. 31, 2012 @ 09:43:48

  http://www.usatoday.com/interactives/news/politics/candidate-match-game/
  minu tulemus: Obama – Romney 54:46
  http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/us-election/9579165/Who-should-I-vote-for-in-the-US-election.html
  Gary Johnson 72%; Jill Stein 63%; Barack Obama 52%; Mitt Romney 43%; Virgil Goode 39%; Best Match Gary Johnson.

  Vasta

 7. personainfieri
  nov. 03, 2012 @ 12:58:22

  Valitud päevad enne valimisi tundub, et vaekauss kaldub Obama kasuks, lahtised on tulemused Virginias ja Colorados ning küsimus on pigem selles, kas Obama võidab 303:235 või 281:257.
  Üks huvitav sait jälgida oleks veel: http://politicalwire.com/
  Ülevaade erinevatest ennustustest: http://www.denverpost.com/politics-national/2012/11/nine-2012-electoral-college-predictions-have-obama-ahead/
  Endistest või praegustest vabariiklastest toetavad Obamat praegune sõltumatu Rhode Islandi kuberner ja endine vabariiklik senaator Lincoln Chafee, endine Florida kuberner Charlie Crist, New York’i linnapea Michael Bloomberg, endine riigisekretär Colin Powell, endine Lõuna-Dakota senaator Larry Pressler.
  Romney demokraatidest toetajate nimekiri on tagasihoidlikum, mainimist väärivad ehk endine Virginia mustanahaline kuberner Douglas Wilder ja endine Ohio kongresmen Paul Stanton.

  Vasta

 8. ckrabat
  nov. 03, 2012 @ 23:00:00

  Mitt Romney Style

  Vasta

 9. ckrabat
  nov. 03, 2012 @ 23:04:33

  vs
  Obama Style

  Vasta

 10. personainfieri
  nov. 07, 2012 @ 08:06:26

  Barack Obama valiti tagasi. Hetkel on seis Obama kasuks 281:201 (ilma Colorado, Virginia ja Florida tulemusteta). Obama on ees neis kõigis, lisaks on tal väga napp edu Ohios.
  http://edition.cnn.com/election/2012/results/main

  Vasta

 11. personainfieri
  nov. 07, 2012 @ 08:20:38

  Senati valimised on kulgenud demokraatidele edukamalt, kui arvati. Hetkel on Põhja-Dakotas juhtimas Heitkamp, Montanas Tester, ja Nevadas Berkley, kuigi küsitlused arvasid teisiti. Kahes viimases on siiski veel väga palju hääli lugemata, aga Heitkampi tugevat tulemust võib lugeda üllatuseks (edu jäi lõpuks küll napp, 3000 häält). Nevadas võitis vabariiklane Heller, kuid edu oli vaid 1,2%. Montanas juhib demokraat Tester 5%ga, kui lugeda on 42% hääli. Presidendiküsitlused on rohkem täpsemad. http://elections.nytimes.com/2012/results/senate
  Esindajatekojas jäävad vahekorrad suurel määral samaks, vabariiklased juhivad.

  Vasta

 12. personainfieri
  nov. 07, 2012 @ 09:43:13

  Osariigiti toimub erinevaid rahvahääletusi. Californias hääletatakse surmanuhtluse kaotamise üle. Kui loetud on 23% häältest juhivad surmanuhtlejad 56:44%.
  Üleriigiliselt on nüüdseks kinnitamata ainult Florida tulemus, kuid Obama juhib seal 65 000 hääle ülekaaluga ja lugemata on u1%. Tundub, et ülekaal tuleb veel suurem, kui mina julgesin pakkuda: 332:206. Eksisin ühe osariigiga, siis Floridaga.

  Vasta

 13. personainfieri
  nov. 07, 2012 @ 11:26:44

  Kui vaadata osariike eraldi, siis tegi Romney parema valimistulemuse kui McCain neli aastat tagasi. Ta kogus McCainist üle 10% rohkem mormooniusulises Utah’is, üle 5% West Virginias, Indianas, Montanas, Idahos ja North Dakotas. Obama protsent oli sellel korral parem vaid Alaskas, Mississipis, New Jerseys ja Rhode Islandis. Üleriigiliselt juhib Obama 50:48%, u1,7 miljoni hääle eduga, seega Bush vs Gore case ei kordu ja õige mees võitis (ehk see, kes võitis ka rahvahääletuse).

  Vasta

 14. personainfieri
  nov. 07, 2012 @ 19:38:19

  Analüüsides valijate sotsiaalset tausta, siis tuleb tunnistada, et Romney poolt olid WASP-id ehk valged anglosaksi protestantlikud mehed. Küsitluste järgi valis Romney 52% mehi ning Obama 55% naisi. Romney poolt oli 59% valgeid valijaid, kuid Obama kompenseeris selle mäekõrguse ülekaaluga mustade, latiinode ja asiaatide seas. Obamat toetasid noored valijad (kuni 45a), kuid vanem põlvkond koondus Romney taha. Haridus väga palju ei mänginud. Obamat toetasid nii vähem kui ka rohkem haritumad valijad, kuid Romney oli ees kolledžiharidusega valijate seas. Küll toetasid Romneyd jõukamad ameeriklased. Romney oli edukam maal ja väikelinnades, Obama aga keskmistes ja suuremates linnades. Romney oli ülekaalukas konservatiivsete valijate seas, samal ajal kui liberaalid ja mõõdukad toetasid Obamat. Sõltumatute valijate hääled jagunesid pooleks, väikese eduga Romneyle. Abielus valijad toetasid Romneyd.

  Vasta

 15. personainfieri
  nov. 07, 2012 @ 20:27:17

  Praegu on lahtine veel presidendivalimiste tulemus Floridas, kus Obama juhib 49,9% vs Romney 49,3%, kuid see ei mõjuta lõpptulemust. Senativalimistest on lahtine North Dakota, kus demokraat Heidi Heitkamp juhib vabariiklase Rick Bergi ees 50,5%:49,5%. Ilmselt seisab seal ees ülelugemine, kuid kui tulemus jääb endiseks, siis saavad demokraadid Senatis ülekaalu 53+2 (+neid toetavad sõltumatud Angus King Mainest ja Bernie Sanders Vermontist) vs 45 vabariiklast.
  Esindajatekojas juhivad vabariiklased praegu 232:191. Väljakuulutamata 12 võistluses juhivad aga demokraadid 9:3, seega peaks lõppskooriks kujunema 235:200 vabariiklastele (kui ülelugemised midagi ei muuda). Kaks aastat tagasi jäi seis 242:193 vabariiklaste kasuks, seega kaotavad nad ilmselt mõned kohad.

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

oktoober 2012
E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: