Sotsiaalse sidususe tõhustamiseks – kuidas võidelda meditsiinitöötajatega?

@ckrabat

Peaminister Andrus Ansip on nimetanud Eesti tervishoiusüsteemi kõige efektiivsemaks süsteemiks Euroopas, mis tagab arstiabi parema kättesaadavuse kui Soomes, kuid meditsiinitöötajad streigivad.  Palju on räägitud, et Eesti meedikud omandavad siin maksumaksja raha eest hea hariduse ja lähevad siis välismaale tööle. Elanikkond vananeb ja meil on palju arstiabi vajavaid inimesi. Mida teha? Milles on probleem? Persona in fieri pöördus lahenduse saamiseks burksiputka teadlaste poole. Lemps, Mäidu, Slaava, Väino, Mann, Ivar nõukogude armeest ja Anfissa panid nõukojas pead kokku ja leidsid probleemile hiilgava lahenduse.

Sotsiaalministeeriumi asekantsler Ivi Normet märkis targasti, et paljud töötud oleksid õnnelikud 350-eurise kuupalga üle, mida hooldusõed saavad. Väga hea, las nemad siis lähevad sinna välismaale parema palga peale head elu nautima. Võtame nende asemele tööle töötud! Töötukassa teeb kahenädalased kursused ja kunagisest tublist lukksepast võib saada edukas kirurg! Meie arstid on saanud liiga hea hariduse, mis on muutnud nad Põhjamaades konkurentsivõimeliseks, aga selle vastu saab ju võidelda. Kui me anname arstidele kiirkursustel odavama hariduse, siis ei taha enam ükski heaoluriik neid tööle võtta ning nad on sunnitud siia jääma. Ühtlasi vähendame tööpuudust ja hoiame ka raha kõvasti kokku.

Palju on viimasel ajal juttu olnud, et arstidele tuleks kehtestatakse sunnismaisus ja nad ei tohiks peale kooli lõpetamist enam välismaale tööle minna. Kaaluda tasuks ka ajateenistuse sisseseadmist meditsiinitöötajatele, mis kindlasti tõstab eriala populaarsust noorte seas. Juba radikaalsema ettepanekuna võiks mõelda pärisorjuse taaskehtestamise peale, sest siis koolitab iga mõisnik endale arsti, keda ta ka hiljem üleval peab ja sellel on keelatud mõisast lahkuda. Piirid on kinni, välismaale ta ei pääse ning kui ta seda peaks üritama, siis lastakse ta lihtsalt maha! Mõisnik võib teda koertega jälitada ja pärast antakse mõisatallis peksa. Tema asemele saab mõisnik alati uue arsti koolitada.

Burksiputka teadlaste kollektiiv on kindel, et nende revolutsiooniliste ettepanekute elluviimisega paraneb meie rahva tervislik seisund järsult ning haigeid ja abivajajaid on vähem. Burksiputka teadlaste ettepanekut on kõrgelt hinnanud sotsiaalse sidususe minister. Pr. Ivi Normet on aga tõusnud tõsiseks konkurendiks meie soolise võrdõiguslikkuse volinikule pr. Mari-Liis Sepperile võistluses 2012.a. Jaan Tatika auraha peale.

Arstideks võiks koolitada töötuid

10 kommentaari (+add yours?)

 1. Jolli
  okt. 03, 2012 @ 20:25:06

  Kui pärisarstid ära lähevad, siis võib kaugemates kohtades ellu ärgata ravimine rahvameditsiini vahenditega. Näiteks, kui vald ei jõua pärisperearsti palgata, seatakse sisse šamaani ametikoht. Šamaani kabineti sisseseade on ehk odavamgi kui diplomeeritud meditsiinitöötaja viimase sõna järgi sisustatud vastuvõturuum- sobivat raviatmosfääri luua aitav atribuutika- trumm, pulgad, must kass, öökull ja muu selline ei maksa ilmselt palju võrreldes kasvõi mõne südamekardiostomograafiga võrreldes. 🙂
  Suurte ravimitootjate patentmedikamendid olevat kallid. Aga näiteks pärnaõietee või kummel on oluliselt konkurentsivõimelisemate hindadega- neid saab huviline korjata omaenda tare tagant ja viinasokke saab samuti enne kella kümmet kätte.
  Šamaanile makstav visiiditasu on tavaliselt mitterahaline- tänutäheks võib viia mingeid asju- viina, jahu, tangu, kott kartuleid või seapea vms. Diplomeeritud meedikuga ei pruugi selline tasustamine läbi minna.
  Arvatavasti tõrjubki rahvameditsiin ametliku meditsiini välja kui tõhusam, odavam ja inimkesksem. 🙂

  Vasta

 2. personainfieri
  okt. 03, 2012 @ 23:12:20

  Šamaanidega pole ka koolitusprobleemi. Iga šamaan leiab endale ise õpilased ning koolitab nad oma kulude ja kirjadega välja, raiskamata selleks maksumaksjate raha. 🙂

  Vasta

 3. Jolli
  okt. 04, 2012 @ 10:30:01

  Mulle hakkab see šamaani-idee järjest rohkem meeldima. 🙂
  Raffas räägib, et tõeline šamaan tuleb kuuenda poja kuuendast pojast- mis iseenesest juba tähendab teatavaid eelnevaid iibenõudeid alal töötamisele, et saavutada tõsiseltvõetav kvalifikatsioon ja eristuda isehakanutest.
  Nii võib kasvada ka eesti rahvaarv- kuidas muidu saab “toota” tõelist šamaani, kui peres on 1,2 last?
  Šamaani puhul ei ole muret, et ta läheks tööle Põhjamaadesse- heaoluriikides on metsad üle asfalteeritud ja piiratud võrkaedadega, milline tõsiseltvõetav ravimtaim või -loom tahaks seal elada?
  Selles osas pakuvad Eesti rabamaastikud, lodupealsed, ranna- ja puisniidud ning laaned oluliselt paremaid võimalusi.
  Ühtlasi saaks vähendada kulutusi omavalitsemisele, sest hallidest aegadest peale on inimesed nõu küsimas käinud just targa juures, mitte aga külanõukogus, kuigi seda võiks nimest eeldada. :=)

  Vasta

 4. Jolli
  okt. 08, 2012 @ 17:00:00

  Vasta

 5. Jolli
  okt. 08, 2012 @ 19:49:58

  Alternatiivseid ravimeetodeid.. :=)

  Vasta

 6. personainfieri
  okt. 08, 2012 @ 21:27:53

  Tegemist on kindlasti ka looduslike ravimeetoditega, millega iga šamaan saaks hakkama 🙂

  Vasta

 7. personainfieri
  okt. 11, 2012 @ 22:52:03

  Kõrgharidusreform lõpetab traditsiooni loomaarste eesti keeles õpetada
  http://uudised.err.ee/index.php?0&popup=video&id=51163
  kl. 01.50 kui veterinaaride väljaõpe ei täida Euroopas kehtivaid norme, siis saavad lõpetajad töötada ainult Eestis.
  Nonäedsa, idee, et arstide väljaõppe kvaliteeti tuleb halvendada, kogub juba jõudu 🙂

  Vasta

 8. Jolli
  okt. 24, 2012 @ 16:21:53

  Õpetajad streikisid. Meedikud streigivad. Varsti tuleb lumi maha. Detsembris saabuvat maailmalõpp. Ja peale seda, jaanuaris, algab uus aasta nagu ikka. Ei midagi erilist, mille pärast normaalne inimene peaks südant valutama.

  http://rahvahaal.delfi.ee/news/uudised/lugeja-mis-paneks-meditsiinitootajaid-eestisse-jaama.d?id=65160488

  Vasta

 9. Timo-Cevin
  okt. 24, 2012 @ 16:49:03

  Seda arstide sunnismaisuse probleemi tuleb lahendada kompleksselt. Kui panna arstidele 3-5 aastane Eestis teenimise kohustus, siis võib juhtuda, et keegi ei taha enam arstiks õppida. Täpselt samuti, kui mina ei saa enam minna Soome küprokit või tänavakive paigaldama, siis viitsin ma jee seda Eestis teha, parem venitan burksiputka ees kummi. Kuidas seda lahendada? Aga täpselt nii nagu sõdurite arvu saab tõsta kohustusliku ajateenistusega noormeestele ja eestlaste iivet sünnituskohustuse sisseseadmisega tütarlastele, siis nii tuleks hakata rakendama arstide ajateenistust, et 18-30 aastased kodanikud peavad nt kaks aastat oma elust teenima arstina. Ma usun, et sellel on positiivne mõju kogu rahva tervisele, sest nagu Sparta ühiskonnas, siis nõrgemad isendid, kellel on tervisega probleeme, sureksid lihtsalt välja. 🙂
  Edasi võiks mõelda juba kohustusliku ajateenistuse sisseviimist õpetajatele ja paljudele teistele elualadele, kuhu palka napib, et noor teenib esimesed 25 aastat kohustuslikus korras seal, kuhu riik ta suunab ja alles siis võib endale sobiliku elukutse valida 🙂

  Vasta

 10. Ivar N. A.-st.
  okt. 24, 2012 @ 17:35:01

  Sinuga Timo-Cevin läheks või luurele! Sellel ajal, kui noormees karastus armees, sünnitas nõukogude naine kohustuslikus korras uue kodumaakaitsja. Isegi siis kui lapse isa ei olnud aasta otsa väeosast koju saanud. Selline võimas tahe oli Nõukogude naisel oma kohust täita ja kodumaad kaitsta! Aga mis praegu on?
  Noormehed lähevad aega teenima, aga tüdrukud logelevad ööklubides diskodel. Nii ei lähe! Kui oleks kohustuslik sünnitusteenistus, oleks võrdne.

  Eile ütles raadios, et tarbijate kindlustunne olevat langenud. No mis jutt see on? Õigeid asju tuleb tarbida! Mina tarbisin palgapäeval alati õigesti ja mingist kindlustunde langusest ei olnud juttugi- enesekindlus oli alati kõrge ja moraal tugev! Praegu öeldakse, et naised ei sünnita, ei olevat jällegi seda kindlustunnet.

  Kas mõisaajal oli mingit kindlustunnet või? Aga kõigil oli palju lapsi ja Nõukogude eestlase tuju ja iive olid alati positiivsed! Lapsi aga oli palju vaja põllutööde tegemiseks. Aga mis nüüd on? Tänapäeval saab kontoritööd teha ka ilma lasteta ja iivet pole ollagi!
  Vanasti teati, et lapsi toovad kured, mitte aga lapsetoetused, nagu täna arvatakse.

  Mis aga kohustuslikku arstina töötamisse puutub, siis meil laevastikus tõmbas eriti osavalt hambaid üks väikest kasvu motorist, kutsuti Polgu Pojaks… Kes oli selliselt narjaadi korras määratud arsti juures korra ära käinud, see sai terveks mitmeks aastaks ette!
  Näris või voodijalga, aga alati kui küsiti, oli tervis korras ja rõõm teenida. Niimoodi karastuti meil armees ja saadi tõelisteks meesteks!

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

oktoober 2012
E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: