Keelumajanduse negatiivsed viljad

@huviline

Rahvusringhääling edastas lugejatele uudise, et 21.12.2012 tõuseb naiste elukindlustusmakse määr. Selle uudisega kaasnevate juriidiliste aluste teemal on käesolevas portaalis varem ka lühidalt sõna võetud, pöörates  erinevalt meediast tähelepanu hoopis Euroopa tsivilisatsiooni tulevikule humanismi kontekstis, mis ideoloogiate valitsedes kaotab sideme olustikuga.  Postimehest võib leida veelgi värskema uudise, kus kõik ametkonnad tegutsevad efektiivselt ja tulemuslikult, aga puudulik diktsioon, olematu orientatsioon ja omavahelise koordinatsiooni puudumine jätab inimsuhetesse häbiväärsed lüngad, mille täitmiseks on vastavad ametkonnad ellu kutsutud.  Siin avalduvad keelumajanduse negatiivsed viljad: ebasolidaarsus ja pisihingelisus, mis ühtlasi viitavad Euroopa tsivilisatsiooni tulevikule, milleks sellise arengu jätkumise korral majanduse valdkonnas saab olema keelumajandus.

Meretagune Ameerika tsivilisatsioon on võrsunud Euroopa tsivilisatsioonist, kuid erineb sellest tuntavalt oma vabaduseiha poolest. Probleem on sotsiaalses lühinägelikuses ja silmakirjalikuses. Erinev ajalugu kujundab erineva identiteedi ning Teise maailmasõja järgne Euroopa on teinud toimunust järeldused, mille tulemused on risti vastupidised soovitule. Soovitava võrdsuse, õigluse ja solidaarsuse asemel näeme tegelikult  ebavõrdsuse kasvu sotsiaalsetes suhetes, suletuid inimsuhteid ja vaikivat lõhenemist. Euroopa Kohus ülistab võrdõiguslikkuse põhimõtet, mis reaalset tähendab naiste elukindlustuse maksemäära tõusu. Isikuandmete kaitse seadusega kaitstakse iga inimese andmeid sellisel moel, et kellegil pole võimalik ilma  sanktsioone kartmata teise inimese kohta midagi küsida. Vanemad kardavad oma laste kasvatamisel olla ranged, sest rangus võib näida väärteona. Ühiskond tammub paigal, isegi stagneerub, oskamata vahet teha karistusel ja vägivallal.

Riigi kõrgemal tasandil purunevad näilised viisakussuhted ja eetiline retoorika tegelike inimsuhete vastu, kus rikas vaatab tuima ükskõikse näoga pealt, kui temast vaesem ahmib õhku. Ebasolidaarsus väljendub  õigusteaduslike võimusuhete valitsemises, mis omistavad eeskirjadele suurema tähtsuse kui otstarbele, mille korraldamiseks normid peaksid olema ette nähtud. Riigieetika, mida arendatakse riigiülikoolis, on juba praeguseks tootnud massiliselt pühapäevajutlustajaid, kelle laubal pole pärlendanud kunagi ükski higipisar pingutusest mõista, mis tegelikult toimub.

3 kommentaari (+add yours?)

 1. ckrabat
  sept. 28, 2012 @ 21:42:34

  “Meretagune Ameerika tsivilisatsioon on võrsunud Euroopa tsivilisatsioonist, kuid erineb sellest tuntavalt oma vabaduseiha poolest.”

  Noh, arvata võib, et loo autor pole kunagi Ameerikas käinud, kuid on üsna mitut vesterni filmi vaadanud. Sotsiaalne kontroll ei ole vabaduseihalises Ameerikas mitte väiksem kui sotsialismusest nakatunud Euroopas, ordnung on isegi rohkem majas ja iga naabridžonn ikka ei mölise. Tõsi, riik ei ole nii paks kui Euroopas ja selle võib kanda plusspoolele.

  Vasta

 2. ckrabat
  sept. 28, 2012 @ 22:13:18

  “pühapäevajutlustajaid, kelle laubal pole pärlendanud kunagi ükski higipisar pingutusest mõista, mis tegelikult toimub.”

  Mis tegelikult toimub …

  Vasta

 3. personainfieri
  sept. 30, 2012 @ 13:25:06

  Seni vähemalt pole kuulda olnud, et ameerikas oleks kindlustusturg föderaalselt sama ebaloomulikuks kujundatud nagu see on kujundatud euroopas. Loomulik oleks, et erineva riskikäitumisega isikute kindlustusmaksed oleksid erinevad.

  Kui rooma impeeriumi lagunemise sotsiaalmajanduslikud ja eetilist laadi põhjused võib lugeda ebasolidaarsusest tulenevateks, nt latifundiumite ja coloniuste ebaloomulikud suhted majanduses või kildkondlikud sekulaarsed usundid eetika valdkonnas, siis on alust lugeda ka euroopa impeeriumi EL keelumajanduses ebasolidaarsuse sotsiaalsed ilmingud ohumärkide hulka.

  @ckrabat
  Retseptsioon, mida vesternid kaheldamatult on, võib sageli sügavamaidki tendentse vaatlejale näidata kui vahetu võõras olustik. See, mis ameerikast on saanud, on arengu tulemus. Omal ajal olid uude maailma läinud lootust ja vabaduseiha täis. Meile on meretagune oluline üksnes võrdlusaluse ja kaubanduspartnerina, muret aga peaksime tundma eeskätt euroopa käekäigu pärast.

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

september 2012
E T K N R L P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: