Islandi kell

@huviline

Nobeli kirjanduspreemia laureaadi Halldor Kiljan Laxnessi (1902-1998) romaani põhjal tehtud sellenimeline lavastus Draamateatri laval 12.08.2012 ajendas järgmisi mõtteid: see ei ole sümbol; näitlejad on kokkuvõttes tugevad; Jan Uuspõld on parem kui tema maine; mida ometi tahtis lavastaja öelda?; Murel ja Sammul teevad korraliku osatäitmise; Kangur ja Kark on retsidivistid; aastaid sama sisutu vorm; järjepidevus kadus ära, sest arusaamatuks jääb, miks Murel Teplenkoviga ei abiellunud, vaid hoopis Malmsteiniga; mis sai siis vanast kohtunikust; see võib ka sümbol olla; kas lavastaja jäi materjalile alla; jne. Siiski on kosutav üle kümnete aastate taas head teatrit vaadata, kuhu humanism sisse on kirjutatud.

Kunst on valdkondade pärisosa, ajalooliselt vanem kui teadus, mille eesmärk on ohurikka ja toore keskkonna humaniseerimine. Nõustudes Mart Nurga arvamusega Postimehes, tuleb tõdeda, et NO99 dehumaniseeriv demoniseerimine on hoopis laiem nähtus, levides katkunakogu ühiskonnas. Meenub mitte ammu loetud intervjuu, kus Peeter Mardna väljendab tõsist muret nähtuse üle, mis arstikunsti arstiteaduses tahaplaanile jätab ja teenuse osutamise pjedestaalile tõstab. Teadmiste ja teenuste osutamise eel käib siiski loomingulisus, mis inimest ja tema kujunemist mõista püüab, mitte toores üldistamine. Just toores demoniseeriv üldistamine on Eesti ühiskonna tänane probleem. Selle tõttu ei osata õieti hinnata meie ajaloolist hetke, seostada sündmusi olustikuga ja kõige tipuks paigutatakse väärtused kultuurivaldkonda.

Raha ei kuulu kultuuri valdkonda, samuti nagu paljud muud väärtused, ka põhiväärtused, näiteks eetika ja moraal, sest ühest küljest  toetub kultuur kunstile, ja teistpidi ei looda teenuse osutamisega kultuuri. Näiteks eetika, millist viljeleb Margit Sutrop, on riigi atribuut, mitte enamat. Seda võib nimetada ka tooreks eetikaks, mille sisuks on sotsiaalsed normid. Toores eetika on unustanud oma lätte kunstis ja humanistliku sisu. Sellist eetikat õpetatakse koolis ja selle kohta on raamatuid välja antud.  Tõenäoliselt ei ole vägivald see, mis inimest tõeliselt ängistab. Islandi kella peategelane väidab, et valu piitsahoopidest vabastab hinge. Tõenäoliselt on just üldistav demoniseerimine, millele Mart Nurk viitab, põhjuseks kogu ühiskonda rabanud justiitministri käitumisele, kelle nõuandjad ja õpetajad eetikat atribuudiks peavad. Küsimus ei ole Silver Meikari ja Kristen Michali vahelises tülis, vaid mõlema noore mehe toores käitumises. Nad on paar parajaid. Õõnes oli kuulda vannet: ma räägin tõtt ja ainult tõtt, kuid sama õõnes kahtlustuse saanu soov toimunut pidendada. Vanasti nimetati selliseid isikuid pisihingelisteks.

Humanism ei ole paratamatult demokraatia sputnik, vaid vajab pingutust, et orbiidile jääda. Siiski saab ainult humanistlik demokraatia, mis kultuuri  väärtustab, eristades kunsti ja  teenuse osutamist ning olla meie teeks headuse impeeriumis (EL). Siin ei ole kellelgi õigust näidata näpuga ja küsida: kellele lüüakse Islandi kella? Seda lüüakse Sinule, islandlane, sest ainult kell seob sündmused ja olustiku parimal humanitaarsel moel.

Politseikellad ja kirikusireenid. Taani ansambel Nephew + Eivør Pálsdóttir Fääri saartelt.

3 kommentaari (+add yours?)

 1. ckrabat
  aug. 16, 2012 @ 15:11:09

  “Küsimus ei ole Silver Meikari ja Kristen Michali vahelises tülis, vaid mõlema noore mehe toores käitumises. Nad on paar parajaid.”

  Küsimus ei ole üldse mitte ühes või teises isikus, Meikaris või Michalis või vanakuradis endas. See on jälle selline populistlik üldrahvalik arusaam – kõik nad on taignapead jne, mõeldud netikommentaator Robertile ning tema emale. Kui me asendame need nimed mõnede teiste nimedega, mis siis muutub? Või kui Michal astub tagasi, aga süsteem jääb samaks? Küsimus on ikkagi süsteemis tervikuna, kas inimene juhib süsteemi või süsteem inimest. Me oleme siin ringkonnaülemaga juba rääkinud, et kogu see kammajaa sai võimalikuks tänu Eestis käibivale parteide rahastamise süsteemile ja niikaua, kui süsteem ise ei muutu, ei muutu siin mitte kui midagi. Pole vahet, kas tegemist on reformierakonna, IRLi või keskerakonnaga, Meikari või Michaliga, mitte selles ei ole point, sest nemad on selles näitemängus vaid näitlejad. Võidelda parteide rahastamise vastu peade maharaiumisega on samasugune populistlik püha lihtsameelsus nagu võidelda surmanuhtlusega kuritegevuse vastu.

  Vasta

 2. personainfieri
  aug. 16, 2012 @ 20:52:35

  Kindlasti ei ole point süsteemis, kas osaliselt või tervikuna, sest me oleme näinud erinevaid süsteeme, ikka täiesti vastandlikke süsteeme väga lähedalt. Samuti on parteide rahastamise süsteem erinenud – midagi ei ole muutunud paremuse suunas. Näitemängus, mis kehastab aproiri teatud süsteemi, on väga oluline, kes millist rolli mängib, vastasel juhul oleks näitemäng lihtsalt üks pralle, nagu antud juhul kipubki minema. Aga võidelda süsteemiga, see on Sysipose töö.

  Meikar ja Michal on võrdselt mängureeglite rikkujad. Mõlemad on mängijad ja teavad reegleid võrdselt hästi, kuid Michal, kes rikub reegelid teadlikult, ei osanud ettenäha Meikari käiku, kelle samm on piisavalt lühike, et samuti mängureeglite piiridesse jääda. Niisiis käib mõlemalt poolt teadlik mängureeglite rikkumine eesmärgiga jätkata mängu. Võimalik, et mängu saavad jätkata mõlemad.

  Kuid nii nagu mäng ei ole kunagi ainult mäng, kujundab toores eetika neid mitte ainult mängijatena, vaid ka inimestena.

  Vasta

 3. ckrabat
  aug. 16, 2012 @ 21:21:04

  Sellest erakondade rahastamisest on siin juba räägitud https://personainfieri.wordpress.com/2012/05/23/kes-peaks-rahastama-maailmavaadet/, ei viitsi üle kordama hakata. Selleks ei ole vaja teha midagi erilist, vaid lõpetada erakondade riiklik rahastamine ning lubada ärietevõtetel erakondi avalikult toetada, niisama lihtne see ongi. See ongi “sisteemi” (nagu Toots ütles) muutmine. Muidugi see pole publiku jaoks gladiaatorite areenil niisama atraktiivne kui kellegi ristilöömine või mahavõtmine.

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

august 2012
E T K N R L P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: