Vägivalla anatoomia

@ckrabat

Täna avaldas Delfi Kristjan Jõevere arvamusloo „Lööge tal jalaluud puruks“, mis võtab hästi kokku neukkurahva väärtushinnanguid ja põhimõtteid. Kommentaariumis on neukkude orjade koor juba vahule aetud ning skandeerib üksmeelselt „Meie pea ei ole kandiline! Meie pea ei ole kandiline!“, soovides purustada kõik maailma peeglid, kes ütlevad kuningannadele tõtt nende ilu kohta. Ühiskonnas tekkivat nõudlust karmide karistuste ja omakohtu järele võib mitte märgata ainult pime, nagu ka seda, kuidas totaalne meedia lolle ekspluateerib  ja sotsiaalset rahulolematust takka õhutab, etendades pööblile murumänge gladiaatorite areenil, olgu selle eesmärgiks risti lüüa Andrus Veerpalu, Joosep Laiksoo või mõni teine meedia hammasrataste vahele jäänud kodanik. Meedia üritab võidujooksus Tõe ja Õiguse eestkõneleja nimele kohtuorganeid ennetada ja siis pole enam tähtis, kas kahtlustatav isik ka tegelikult süüdi oli või kandis ta kõigest üldrahvalikku arvamust – „te kõik olete joodikud, vargad, liiderdajad, laiskvorstid, taignapead!” Rahvas nõuab surmanuhtluse restaureerimist ning avalikke hukkamisi, mis on sotsiaalse rahulolematuse ilmselge tagajärg.

Kas Eesti on tõepoolest kuidagi eriline koht, kus vohab piiramatu vägivallakultus või on see tänapäeva maailmas valitsevate trendide kajastus? Väliselt on kõik nagu korrektne – üha vähemaks jääb olukordi, kus kedagi diskrimineeritakse tema soo, nahavärvi või maailmavaate tõttu, üha rohkem maailma paiku väärtustab elu ja loobub surmanuhtlusest, maailm on muutumas avatumaks ja vastastikku kommunikeeruvaks, inimesed reisivad vabalt ringi ja tutvuvad teiste kultuuridega. Sõja lahtipäästmine on üleilmastuvas ja rahvusvahelistuvas maailmas palju keerulisem kui veel mõni sajand tagasi. Lugedes netifoorumite kommentaare, võib aga vähemalt Eestis täheldada hoopis tugevnevat viha ja sallimatuse eskaleerumist. Viha vabariigi sarjas on juba tähelepanu pööratud professor Rein Taagepera arvamusele, kus juhiti tähelepanu viha kujunemisele eestlase identiteedi püsivaks osaks. „Viha annab mõnedel hetkedel jõudu pingutusteks, ja seda eestlased kiidavad. Aga ei maksa kiita sellist viha. Ma näen palju sellist viha, mis vindub seespool. See on mõisaorja viha mõisahärra vastu, mis ei saa tabada teda, ja siis valatakse see välja näiteks oma naise vastu,“ ütles Taagepera.

Juhani Tamminen pidas Soome ühiskonda julmaks ja südametuks, kuna seal kasvab sotsiaalne rahulolemastus, viha sisserändajate vastu ning tolerantsuse puudumine „teistsuguste“ vastu. Tamminen sidus sotsiaalse rahulolematuse relvade kultusega, millest on tema sõnul saanud „uue aja joystick“. Relvade kummardamisest on aga üks pisike samm vägivallakultuseni. Mäletan hästi diskussiooni, mis vallandus Ilmar Raagi filmi „Klass“ linastumise puhul. Neukkude orjade koor asus rünnakule, väites, et niisugust asja ei saa Eestis mitte kunagi toimuda. Aga Soomes on selliseid tulistamisi toimunud juba mitu ning mentaalses plaanis on Eesti ja Soome ühiskonnad äravahetamiseni sarnased. Mõlemas ühiskonnas esineb väga palju viha. Tulistamisi on Eesti ühiskonnas vähe olnud ja nad ei ole kujunenud massitulistamisteks, kuid me mäletame pommiplahvatusi ja „Pal-tänava pommimehi“, mis viitavad siiski vägivallakultuse kanaliseerimisele praktikasse. Võib-olla ringleb Eestis siiski palju vähem relvi kui põhjanaabrite seas, mis on meid koolitulistamistest veel? säästnud, kuid tugevneva vägivallakultuse taustal ei ole nendest tulevikus ilmselt pääsu.

Viha on väga tugevasti seotud teise olulise emotsionaalse faktoriga – hirmuga. Hirm ja viha kokku segatuna võivadki viia vägivallakultuseni. Ja tõepoolest, ilmselt 99% kommentaatoritest on kõigest vägivallateoreetikud, kes ilma soodsa pinnase tekitamiseta ei jõua mitte kunagi vägivalla praktiseerimiseni. Praktikuid on vähemus, kuid nad on olemas. Anders Behring Breivik oli vägagi aktiivselt tegev sotsiaalmeedias, enne kui ta otsustas oma teoreetilisi põhimõtteid praktikas rakendada. Terve mõistusega inimene netis ei kommenteeri. Leidsin viidatud Delfi loo kommentaaridest täna sellise mõttetera – “Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you’re still retarded.” Vihakommentaare kirjutav anonüümne kommentaator on enamasti inimesena läbi kukkunud. Olles ise pikemat aega õudusfilmide huviline ja kollektsionäär, jään pigem nõusse Jõeverega, et vägivallakultust ei põhjusta niivõrd laste kätte sattuvad arvutimängud ja filmid, vaid vanemate inimeste poolt igapäevases elus kultiveeritav viha – „kui näiteks su oma vanaisa, hea ja lahke inimene, purskab kord köögilaua taga vihaga, et sellel või teisel naabrimehel tuleks pea lõhki lüüa, siis see üks hetk mõjub kaugelt kõvemini kui aastatepikkune multikavägivald.“ Vägivalla ees silmade sulgemine on palju suurem oht kui selle demonstreerimine. Inimene, kellel puudub teadmine vägivallast, ei oskagi head kurjast eristada. Lõpuks pole läbikukkunud inimesele tähtis keda või mida ta vihkab, vaid ta satub vihast sõltuvusse – see muutub samasuguseks eluliseks vajaduseks nagu uni, söömine või seks.

Ühiskonna poliitiliselt aktiivseim ja mõjukaim osa on lollid. Kes juhib lolle, see teeb poliitikat. Totaalne meedia õhutab teadlikult vägivallakultust, suunates arvukat lollide sotsiaalset klassi neile kasumit teenima. Lollid on aktiivne ühiskonna osa, kes täidab sõnakuulelikult meedia poolt talle pandud rolli  ning seda täiesti tasuta. Nii tekibki „Novgorodi WC“ – totaalse meedia poolt loodud poliitiline mehhanism pööbli suunamiseks vägivalla teele. See ei pruugi veel tähendada, et lollid on ühiskonnas enamuses, kuid nende häält on kuulda ja totaalne meedia presenteerib seda rõõmuga rahva arvamusena, millega poliitikud peavad arvestama. Sarnane mehhanism toimis ülihästi 1930-te aastate Saksamaal enne Hitleri võimuletulekut ja eks meilgi on olemas meediajuhte ning neist sõltuvaid poliitikuid, kes unistavad toonaste aegade tagasitulekust. Nad on ju karastunud parteilises ajakirjanduses (pole sisulist vahet kas NSTP või NLKP – üks sotsialism kõik), mis eitas mitmuslikku maailma ning teenis absoluutse tõe dogmasid.

Pööbel, kes on inimesena läbi kukkunud ja seetõttu sotsiaalselt rahulolematu, on alati vägivallale vastuvõtlik olnud, kas siis gladiaatorite areenil pöidlasuunaga võitlejate elu ja surma üle otsustades, revolutsioonide ajal tänavatel rüüstades, vägistades ja klassivaenlasi hävitades või siis surmaotsuste avalikku täideviimist nautides. Algelisemal moel saavad tänapäeva neukkud vägivaldseid instinkte rahuldada suhkru-, tatra- ja odavate telekate sabades. Paljud vägivaldsed režiimid naudivad rahva laiaulatuslikku toetust, sest riik on paks, ordnung on majas ja naabrijuhan ei mölise. Kui netifoorumite kommentaatorite unistused täituksid, elaksime aastal 2030 Eestis, mida on kirjeldatud tulevikufantaasias „Maakond aastal 2030 – neukkude unelm“.

inimesi meie keskelt – netikommentaator Robert, üks kõige õigemaid eestlasi

11 kommentaari (+add yours?)

 1. Jolli
  aug. 01, 2012 @ 13:39:28

  Keera telekas õhtul lahti ja kedagi pidevalt mõrtsutatakse….. Siiessai kriminalistid, kättemaksukontorid, kondid, dexterid…. miskõik. Kuidas see hoiakuid kujundab, või on tõesti tegu rahvapoolse nõudlusega?

  Vasta

 2. Jolli
  aug. 01, 2012 @ 15:01:06

  “Totaalne meedia õhutab teadlikult vägivallakultust, suunates arvukat lollide sotsiaalset klassi neile kasumit teenima. Lollid on aktiivne ühiskonna osa, kes täidab sõnakuulelikult meedia poolt talle pandud rolli ning seda täiesti tasuta. Nii tekibki „Novgorodi WC“ ”

  Eesti Vabariigis mõistab inimese süüdi siiski kohus, mitte ei tee seda ajakirjandus, interneti kommentaatorid või raadiosse helistajad- süütuse presumptsioon.
  Paraku näeb ajakirjandus võimalust läbimüüki kasvatada või eetriaega sisustada just skandaalides ja tüüpiline on ka juhtumite pealiskaudne, ühekülgne (kuulatagu ära ka teine pool), vildakas kujutamine, millele lisatakse paras ports ka soovmõtlemist- isik on süüdi, kuna meile see meeldiks. Juhtumeid lähiajaloost ja käimasolevast ajast mitmeid…

  Vasta

 3. personainfieri
  aug. 01, 2012 @ 19:41:35

  Neukku on valmis heaks kiitma ükskõik kelle ükskõik mis põhjusel surmaotsuse, välja arvatud tema enda oma. Aga kuna teda ennast on vähe ja neukkusid on palju, siis ei lähe tema surmaotsus enam kellelegi korda. Siit võib tõmmata paralleele kommunistlike nõiaprotsessidega ja stalinliku terroriga (aga miks mitte ka “pikkade nugade öödega” natsi-Saksamaal), kus hukkus ka kommuniste, aga nad olid vägivalla vastu võimetud, sest nad olid ise selle heaks kiitnud ja sellest sõltuvusse sattunud.

  Vasta

 4. Jolli
  aug. 05, 2012 @ 04:45:06

  “Lang küsis ka, kas need ajakirjanikud, kes häälekalt nõuavad praegu justiitsminister Kristen Michali tagasiastumist ja poliitikast lahkumist, soovides kujundada sellega avalikku arvamust neile sobivas suunas, lahkuvad ametist, kui Meikari väited ei leia tõestamist.”
  http://www.postimees.ee/928226/lang-ajakirjandus-ei-ole-suutuse-presumptsiooniga-tuttav

  Hea küsimus. :=) Ja kui Veerpalu ei süstinud jne.. :=)

  Vasta

 5. Jolli
  aug. 05, 2012 @ 04:56:07

  Ajakirjanduse vastutuse küsimus on hästi esitatud- millega vastutab ajakirjanik, kui ta on kaasosaline laimu tootmises?

  Ajakirjanduse enesekehtestatud eetikakoodeksile ei vasta juba ammu nii mõnigi kirjatöö, kui asi puudutab kellegi aususe kahtluse alla seadmist- kui lugu “müüb”, antakse esikülgedel hagu, pärast vabandatakse heal juhul kuskil välja müümata jäänud reklaamkastil tagaosas.

  Vasta

 6. Jolli
  aug. 05, 2012 @ 05:56:22

  Vasta

 7. personainfieri
  aug. 05, 2012 @ 23:45:37

  Ajakirjanduse eetikakoodeks peab olema igaks juhuks, kui on vaja kedagi karistada. Keeluühiskond saab eksisteerida süü presumptsiooni eeldusel, et kõik eksivad millegi vastu, kuid Suur Vend valib välja, keda neist võib nimetada eksinuteks.

  Vasta

 8. personainfieri
  aug. 06, 2012 @ 07:59:01

  Paljude neukkude märjad unistused on täitunud, TV3 teeb nende jaoks “vihkamise tunni”. 🙂

  Kirsti Timmer ja Alari Kivisaar ootavad omakohut mõistma!
  http://publik.delfi.ee/news/kino/kirsti-timmer-ja-alari-kivisaar-ootavad-omakohut-moistma.d?id=64770372

  Vasta

 9. personainfieri
  aug. 07, 2012 @ 08:46:42

  Veel mõned mõtted:
  Poliitik võib ju iseenesest tark olla, aga demokraatia tingimustes sõltub tema heaolu lollide tahtest, kes on enamuses, seetõttu on demokraatliku ühiskonna põhiprintsiip – kuidas valitseda lolle?
  Mida tahavad lollid? Põhiliselt leiba ja tsirkust, seksi ja vägivalda. Progressiivne 3B (beibed, bemmid ja burksid) majandussüsteem konkureerib alalhoidliku 3K neukkusüsteemiga (kolm käsku: riik olgu paks, ordnung olgu majas, naabrijuhan ärgu mölisegu). Demokraatlikus ühiskonnas on edukas see poliitik, kes suudab neid lollidele müüa nii, et sellest kellelegi kahju ei tõstatu.

  Vasta

 10. personainfieri
  sept. 22, 2012 @ 11:30:06

  Andrus Kivirähk: Totu hakkab kunstnikuks
  http://www.epl.ee/news/arvamus/andrus-kivirahk-totu-hakkab-kunstnikuks.d?id=65002694
  “Vene lastekirjanduse klassikul Nikolai Nossovil on raamat Totust. Totu on laia kübaraga poisipõnn, kes elab koos endasarnaste mehikestega väikeses linnakeses, ja ühel heal päeval otsustab ta kunstnikuks hakata. Mõeldud, tehtud! Ta maalib kõikidest linnaelanikest portreed ja riputab need tänavale välja.
  Hommikul aga puhkeb skandaal, sest nagu selgub, on Totu vilets kunstnik ja portreed ei meeldi mitte kellelegi. Totu on sunnitud pildid maha võtma ja ta pääseb napilt keretäiest.”

  Vasta

 11. Trackback: Maailma vägivald | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

juuli 2012
E T K N R L P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: