USA presidendivalimised III – esimesed võitjad ja kaotajad on selgunud

@ckrabat

Ameerika Ühendriikide presidendi eelvalimiste ralli on edenemas ja esimesed kaks osariiki on oma valikud teinud. Huvi pakub see just vabariiklaste poole pealt, kus võiduvõimalused on säilinud veel mitmel kandidaadil. Ameerika Ühendriigid on lõhestatud ühiskond, mis on jagatud liberaalide ning evangeelsete kristlaste vahel ning tegelik valimisvõitlus toimub umbes kümnekonnas osariigis, kus osapooled on enam-vähem võrdsetel positsioonidel. Viimaste hulka kuuluvad ka Iowa ja New Hampshire, mis ei ole traditsioonilised vabariiklaste tugikantsid, kuigi vabariiklaste positsioonid on mõlemas osariigis päris tugevad. Viimastel valimistel võitis neis osariikides siisi Barack Obama. Endise Massachusettsi kuberneri Mitt Romney’i  valimiskampaaniat iseloomustab ameerikakesksus ja majanduspoliitiline pragmatism. Ta on süüdistanud Obamat, et too on püüdnud Ameerikasse sisse tuua euroopalikku sotsiaalriiki ning on mõjutatud kriisis siplevast eurosotsialismist. Pragmaatiline Romney pole Vabariiklikku parteid üle võtta püüdvate variserlike ja saduserlike evangeelsete kristlaste seas, kes peavad moraalseid väärtusi tähtsamaks ühiskondlikust sidususest, just populaarne. Selleks, et Mitt Romneyl oleks võimalus tõusta Ameerika Ühendriikide presidendiks, pidi Barack Obama lööma eelmistel valimistel John McCaini. Romney positsioonid on tugevad liberaalsel Uus-Inglismaal, mormooniusulises Utah’is ja Michiganis, kus tema isa oli kunagi kuberner. Valimiskarussell pole jõudnud aga traditsiooniliselt vabariiklasi toetavatesse lõuna- ja keskosariikidesse, mis võivad esiplaanile tõsta mõne vähem pragmaatilisema kandidaadi.

Iowas võitis napilt Romney (24,55%), kuid temaga rinnutsi finišeerisid endine Pennsylvania senaator Rick Santorum (24,54%) ning Texase libertaarlik kongresmen Ron Paul (21,45%). Kõik nad tagasid endale seitse valijameest vabariiklaste konvendil. Neile järgnesid endine esindajatekoja spiiker Newt Gingrich (13,29%) ja Texase kuberner Rick Perry (10,31%). Iowas sündinud esindajatekojaliige naaberosariigist Minnesotast ja Teepartei üks liidreid Michele Bachmann sai vaid 4,97% häältest ja taandus. Endine Utah’ kuberner ja suursaadik Hiinas  Jon Huntsman (mormooniusku nagu Romney) Iowa kampaaniast loobus. New Hampshire on tuntud kui isepäine osariik, mistõttu on seal oma toetajaskond isepäisel Ron Paulil, kuid Mitt Romney on seal peaaegu, et oma mees. Ta esindab naaberosariiki ja tal on New Hampshire’is kinnisvara. Eelvalimistel olidki edukamad mõõdukad kandidaadid – Romney, Paul ja Huntsman. Kui loetud oli 95% häältest, oli Romney kogunud 39,41% ja seitse valijameest.  Talle järgnes Ron Paul (22,79%; 3) ja üllatuslikult samuti mõõdukate leeri kuuluv Jon Huntsman (16,89%; 2). Gingrich ja Santorum kogusid vastavalt 9,41% ja 9,32%. Rick Perry selles osariigis kampaaniat ei teinud ja lõpetas fiaskoga (0,7%).

Seniste eelvalimistulemuste pinnal on üllatav just madalalt hinnatud Santorumi ja Huntsmani konkurentsivõimelisus vähemalt mõnedes osariikides. Pigem on nende konkurentsivõime johtunud tõsiasjast, et paljudele põhikandidaadid lihtsalt ei meeldi. Romney’d on toetanud kõige rohkem vabariiklastest poliitikuid ja avaliku elu tegelasi, teiste hulgas eelmine presidendikandidaat John McCain. McCaini asepresidendikandidaat ja evangeelsete kristlaste iidol, mootorratturmemm Alaskalt Sarah Palin pole oma eelistustest veel teada andnud, kuid tema abikaasa Todd Palin on astunud Newt Gingrichi toetajate sekka. Evangeelsete kristlaste favoriit on seekord Newt Gingrich, kuid omad toetajad on Rick Perryl. Kolmandal evangeelsete kristlaste soosikul Rick Santorumil on avaliku elu tegelaste seas ehk kõige väiksem toetajaskond, kuid mitmete kohaliku tähtsusega vabariiklastest arvamusliidrite siirdumine tema toetajate leeri tagas talle hea tulemuse Iowas, kus ta kaotas Romney’le vaid kaheksa hääkega. Valimistel jätkab veel kunagine demokraat ja Louisiana endine kuberner Buddy Roemer, kuid tema šansse on peetud olematuteks. Küll on Roemeri nähtud USA Reformipartei võimaliku kandidaadina sügisestel valimistel. Konservatiivse ja populistliku Reformipartei egiidi all on varem kandideerinud Ross Perot, Pat Buchanan ja Ralph Nader.

Nüüd siirdub valimiskampaania lõunaosariikidesse, kus saabub tõe hetk kolmele evangeelsete kristlaste kandidaadile – Gingrichile, Santorumile ja Perryle. Kui keegi neist ei suuda sealt oluliselt toetushääli jurde saada, siis arvatavasti väljub ta valimisrallilt. Võib-olla juba peale Florida eelvalimisi, aga tõenäoliselt peale super-teisipäeva 6.märtsil, kui eelvalimised toimuvad kümnes osariigis, jääb neist parimal juhul järele vaid üks kandidaat. Hetkel on tugevaimad positsioonid Newt Gingrichil, kelle tugevus peaks avalduma just lõunaosariikides. Kandidaatidest kõige konservatiivsem, väga endist presidenti George W. Bush Jr.-i  meenutav Rick Perry on jäänud teiste kandidaatide varju, valimisdebattides on ta esinenud kahvatult ja sageli ebakompetentselt, meenutades Dan („Ladina-Ameerikas räägitakse ladina keelt“) Quayle’i ja Sarah Palini prohmakaid, kuid on enam rõhunud moraalsetele väärtustele. Perry on paistnud silma sõjakate väljaütlemiste poolest, mis peaks meeldima marginaalsetele, kuid mõjukatele sionistlikele-marksistlikele neokonservatiividele, kes kureerisid Bush-noorema välispoliitikat. Nii on lubanud ta USA väed Iraaki tagasi viia.

Tugevamale välis- ja julgeolekupoliitikale ning ameeriklaste aktiivsemale välissekkumise vajadusele on rõhunud ka Newt Gingrich, kes ei välista Iraani sõjalist ründamist, kuid kelle nõrgaks kohaks on fakt, et ta hoidis Vietnami sõja ajal eemale sõjaväeteenistusest, mille eest sõjavastane Ron Paul, kes teenis viis aastat arstina Ühendriikide lennuväes, on teda tugevasti kritiseerinud. Paul on öelnud, et vaid inimene, kes on ise teenistuses olnud, suudab sõda ja tema koledusi objektiivselt hinnata ning ei saada noori ameeriklasi kergekäeliselt sõdima. Tõsi ta on, et sõjakate vabariiklaste seas on palju neid, kellel endal sõjaväeline kogemus puudub. Ron Pauli võib endiselt nimetada valimiste mustaks hobuseks, kelle populaarsus on võrreldes möödunud valimistega tõusuteel. Eelvalimiste edenedes on huvitav jälgida, missuguseks kujuneb tema valimistulemus ja millisteks võiksid kujuneda tema ja tema pooldajate edasised sammud. Paulil, keda toetab palju noori,  oleks perspektiivi ka iseseisva kandidaadina. Ta võtaks hääli nii demokraatidelt kui vabariiklastelt ning mobiliseeriks sõltumatuid valijaid, kes muidu jääksid valimiskarussellilt kõrvale, kuid see muudaks lõpptulemuse ennustamise aga veelgi raskemaks.

Praegused küsitlused näitavad, et Romney võib võita eelvalimsed nii Lõuna-Carolinas, Floridas kui 4.veebruaril Nevadas. Sel juhul on vabariiklaste presidendikandidaat 90% tõenäosusega juba selgunud. Edumaa Gingrichi  ja Santorumi ees pole aga väga suur ning Nevadas pakub konkurentsi kindlasti ka Paul.

Ron Paul

Foto: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f4/Ronpaul1.jpg/250px-Ronpaul1.jpg

Advertisements

1 kommentaar (+add yours?)

  1. personainfieri
    jaan. 22, 2012 @ 18:16:54

    Ei hakka peale igat eelvalimist suurt kommentaari tegema. Lõuna-Carolinas võitis mitte just väga ootamatult Newt Gingrich. Mõnevõrra aitas sellele kindlasti kaasa Rick Perry loobumine, kes toetab nüüd Gingrichi. Kõrvale astus ka Huntsman, kes teatas toetusest Romneyle. Kui vaadata Lõuna-Carolinat tervikuna, siis edestas Romney konkurente rannikul, sh Charlestonis, ning pealinnas Columbias. Mujal, sh maapiirkondades, kus domineerivad evangeelsed kristlased, võitis ülekaalukalt Gingrich. Olulisem mõõduvõtmine toimub 31.jaanuaril Floridas, mis ei hääleta nagu tavaline lõunaosariik ja kuhu on kolinud palju elanikke põhjaosariikidest. Küsitluste järgi peaks seal võitma Romney, kuid kui see võit tuleb napp ja võitlus tasavägine, võib see tõsta Gingrichi šansse, keda arvatavasti asub võimaliku loobumise järel toetuma ka Santorum. Gingrichi ja Santorumi omavaheline häältevahekord Floridas tasub samuti jälgimist.

    Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

jaanuar 2012
E T K N R L P
« dets.   veebr. »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: