Alternatiivmeedia tulevik IV – alternatiivmeedia ja maailm

@ckrabat

Lõpuks on see siis käes, aasta 2012, järjekordne maailmalõpp inimkonna ajaloos. Ühte olulist tunnusmärki tasub siiski silmas pidada ja see on meedia suurenenud tähtsus ühiskondlikus elus. Põhivoolu meedia sekkub aina agressiivsemalt iga kodaniku igapäevaellu. Ta on pürgimas üleilmse Novgorodi WC valitsejaks ja tema ristiretke teel maailmavalitsemisele tasakaalustamisel on oluline just alternatiivmeedia tugevus, s.h. erinevad sotsiaalmeedia võimalused, mis võimaldavad inimeste maailmapilti avardada ning pakkuda konkurentsi põhivoolu meedia poolt ehitatud fatamorgaanalikule virtuaalmaailmale. Kuigi senini olen kasutanud samatähenduslikult nii peavoolu- kui põhivoolu meediat, siis edaspidi  eelistan siin terminoloogiliselt “peavoolu meedia” asemel kasutada “põhivoolu meediat”, sest „pea“ eesliide viitaks nagu millelegi tähtsamale. Õige oleks vastandada põhivoolu meediat ja alternatiivmeediat. Samuti tahan vältida ka segamini ajamist kohalike murumängudega gladiaatorite areenil, s.h. Tallinna TV ja tema peatoimetaja võitlusega „peavoolu meedia“ vastu, mis on pigem põhivoolu sisene kildkondlik võitlus võimupositsioonide pärast „tõe kuulutamisel“ kui alternatiiv valitsevale kasumikesksele meediakontseptsioonile.

Veel hiljaaegu vapustas maailma avalikkust Wikileaksi ilmumine rahvusvahelise avalikkuse ette, mis avalikustas paljusid salastatud või ametkondlikke dokumente. Wikileaksi näol on tegemist esimeserahvusvahelise tähtsusega alternatiivmeedia projektiga, kuigi kokkuvõttes tuleb tunnistada, et Wikileaksi mõju rahvusvahelisele poliitikale osutus väiksemaks, kui poliitilised ringkonnad kartsid. Hirm Wikileaksi paljastuste ees oli nii suur, et mitmed poliitikud nõudsid Wikileaksi võrdsustamist rahvusvahelise terrorismiga. Endine Kanada peaministri nõunik dr.Tom Flanagan nõudis teleintervjuus koguni projekti juhtpersooni Julian Assange’i mõrvamist (mille eest ta hiljem küll vabandas). Väited, et Wikileaksi taolised mitteavalikke dokumente avalikustavad organisatsioonid muudavad maailma ebaturvalisemaks, ei ole siiski kinnitust saanud. Mingite revolutsiooniliste avastustega, mida ei oleks võimalik kaudsete materjalide põhjal prognoosida, pole alternatiivmeedia organisatsioonid hakkama saanud, kuid mitmed ajakirjanduslikud spekulatsioonid on nad muutnud dokumenteeritud faktideks. Kuigi Wikileaks on tuntuks saanud Ameerika Ühendriikide diplomaatiliste materjalide publitseerimisega, siis mitmed sarnase profiiliga sõsarorganisatsioonid tegutsevad üle kogu maailma, hoopis demokraatiavaesemas keskkonnas, nimetagem siinjuures Myanmar Wikileaks või Indoleaks Indoneesias.

Põhivoolu meedia kasumijahile orienteeritud isikukesksus sidus Wikileaksi tugevasti Julian Assange’i isikuga nagu ka rahvusvaheline islamiterrorism seoti meedia poolt Osama bin Ladeni isikuga. Niimoodi tekivad meediaikoonid, rahvusvahelise mastaabiga Nõia-Intsud, Dressi-Toivod, Vändra-Avelid ja Iglesiase-Anetid.  Ideede võitlustest saavad põhivoolu meedia vahendusel isikute võitlused, sest nii on võimalik toota laiadele massidele müüdavat reljeefsemat kujundit. Viimasel ajal on poliitiline võitlus üha enam kandunud poliitikute ja ühiskonnategelaste eraellu. USA president Bill Clinton oli siin teerajajaks, kuigi ta tuli oma mitmetest kõmulistest armuafääridest suhteliselt vigastamatult välja. Seksiskandaalid on mitmeid mõjuvõimsaid poliitikuid rajalt maha võtnud. Möödunud aastal pälvis kõige rohkem tähelepanu neist  Prantsusmaa presidendivalimiste favoriidi Dominique Strauss-Kahni episood hotelliteenijaga ühes New Yorgi hotellis. Mitmed segased asjaolud võivad viidata episoodi lavastamisele teatud poliitiliste jõudude huvides. Strauss-Kahnile järgnesid Itaalia vastuolulise peaministri Silvio Berlusconi tagasiastumine ja vahepeal USA vabariiklaste presidendikandidaadiks pürginud Herman Caini taandumine valimisvõitlusest. Iisraeli endine president Moshe Katsav pandi reaalselt vangi. Julian Assange jällegi väga segaste tagamaadega seksiskandaal mõjutas kindlasti Wikileaksi renomeed, mistõttu annab seda defineerida ka taotluslikuna.

Sotsiaalmeedia surve oli märgatav Araabia kevade õitselepuhkemisel eelkõige Tuneesias ja Egiptuses ning Venemaa opositsiooni konsolideerimisel peale parlamendivalimisi möödunud aasta detsembris. Sotsiaalmeedia on mõjutanud opositsiooni tegevust Moldovas, Iraanis, Süürias ja Myanmaris, kuid sotsiaalmeedia võimalustele on tuginenud Ameerika Ühendriikide konservatiivne Teepartei liikumine oma eesmärkide propageerimisel. Alternatiivmeedia projektiks võib lugeda ka vasakpoolset Occupy-liikumist, kelle juured peituvad Kanadas Vancouveris asuvas mittetulunduslikus meediavõrgustikus Adbusters Media Foundation, mis annab välja ajakirja Adbuster ning on korraldanud rea tarbimisvastaseid kampaaniaid, neist tuntum kindlasti Occupy Wall Street. Sotsiaalmeedia võrgustikud pakuvad soodsat kandepinnast alternatiivmeedia levikuks, mis arendavad veelgi enam demokraatia ja avatud ühiskonna ideed üle kogu maailma. Möödunud 2011. aasta oli oluline verstapost alternatiivmeedia võimaluste avardumisele mitte ainult riikide sisepoliitikas, vaid ka üha jõudsamalt on ta sekkunud rahvusvahelises poliitikasse, mille juures peab üha enam arvestama avaliku arvamusega ning riikidevaheliste salakokkulepete aeg hakkab otsa lõppema. Võib prognoosida, et lähitulevikus muutub alternatiivmeedia tähtsus ühiskondliku arvamuse võimendamisel ning demokraatlike protsesside käivitamisel veelgi olulisemaks.

Põhivoolu meedia loob teatavat laadi illusoorset maailma, millel on vähe pistmist sellega, kuidas elu tegelikult on. Põhivoolu meedia tooted on sisuliselt ilukirjanduslikud teosed, mis kujundavad talle sobilikku müügiskeemi ja juhivad meid taas variseride ja saduseride maailma ning muudavad ühiskonda tervikuna kinnisemaks ja kontrollitumaks. Mida kinnisem on ühiskond, mida vähem hoolib see kodanikuühiskonnast ja poliitilistest vabadustest, seda enam ilukirjandulikumaks muutub meedia, seda enam suubume Orwelli poolt visandatud loomade farmi aastal 1984. Tartu Ülikooli rektor  Alar Karis väljendas aastalõpu intervjuus muret, et julgus avalikult arvamust avaldada on kadumas ning eelistatakse „õigeid“ arusaamu ühiskonnas toimuvast. Alternatiivmeedia suurenenud tähtsus avatud kodanikuühiskonna edendamisel ning maailma kujundamisel mitmekülgsemaks võib muuta elu planeedil elamisväärsemaks ning muuta maailmalõpu reaalseks, täita maiade ennustuse, kuid siis oleme vana manduva maailma asemel astunud juba kusagile uude ja tundmatusse.

Tuneesia, 4.jaanuar 2011: Mohamed Bouazizi süütas Araabia kevade …

Foto: http://erasmusjourno.files.wordpress.com/2011/12/arab-mohamed_bouazizi.jpg

1 kommentaar (+add yours?)

 1. personainfieri
  aug. 16, 2012 @ 09:24:07

  Silver Meikar: võltsitud tegelikkus
  http://arvamus.postimees.ee/940770/silver-meikar-voltsitud-tegelikkus
  “Globaalsel massimeedial on jätkuvalt võim otsustada, mis miljonite vaatajateni jõuab ja mis mitte. Massirahutusi Tuneesias ei aidanud esile kutsuda mitte Youtube’i ja Facebooki üles pandud video ennast protesti märgiks süüdanud Mohamed Bouazizi ema rahumeelsest protestist Sidi Bouzidi linnavalitsuse ees, vaid selle näitamine Al Jazeera Mubasheri telekanalis.”
  “Meediat ei saa usaldada, sest nad ei suuda fakte kontrollida või on lihtsalt mõne režiimi käepikendused. Riike ei saa ammugi usaldada, sest need ei lähtu tõesest informatsioonist, vaid ainult (ja ainult) oma huvidest. Ning ka infovabaduse sümboliks peetud internetti ei saa (enam?) usaldada, sest seal toimetavad kindla agendaga kodanik-ajakirjanikud ja nende maski taha varjuvad režiimid.”

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

jaanuar 2012
E T K N R L P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: