Burksiputkade lapsed

@ckrabat

Rasmus Merivoo Tallinna ülikooli diplomitööna valminud kultusfilm „Tulnukas ehk Valdise pääsemine“ on oma lihtsuselt ja geniaalsuselt võrreldav Sulev Nõmmiku legendaarse tööga „Siin me oleme“. Mõlemad linateosed on suutnud meisterlikult ära tabada oma kaasaegse ühiskonna valupunkte ning neid groteskselt esitada, mida täiendavad hästi valitud näitlejate suurepärased karakterrollid. Neis filmides on tulevaste põlvede jaoks kivisse raiutud kahe põlvkonna subkultuuride – neukkude ja burksiputkade laste eluhoiakud. Siin räägitakse, kuidas elu tegelikult on.

Burksiputkade lapsed, buumiaegse tarbimisühiskonna produktid, on valmis meisterdatud varakapitalistlikus üleminekuajastus, mistõttu ei rõhu neid enam Nõukogude Liidu kommunistlik pärand oma hirmude ja kompleksidega nagu nende vanemaid. Burksiputkade lapsed on juba vabad inimesed, keda ajastu sümbolitena iseloomustavad kolm B-d = Beibed, Bemmid ja Burksid! Eelmise aastakümne keskpaiga buumiajastu märk oli elamine üle oma majanduslike võimaluste – laenuleib ja õletuli ruulisid. Burksiputkade laste elu oli siis helge ja õnnelik. Kui nad tahtsid midagi saada, siis nad muretsesid selle, vajadusel laenu võttes, mida pakuti igast lahtisest uksest ja aknast, ning neile ei läinud korda, kus nende noor pere elab. Pärast pikki kannatuseaastaid sai burksiputkade laste põlvkond elu juba täiel rinnal nautida. Mis sul viga on? Ei tunne ära vee? Tahad, panen sulle kannaga näkku? Normaalne!

Kui vanemat põlvkonda ehk neukkusid iseloomustab sügav alaväärsuskompleks, mis on tekitanud temas kadedusega ning vihaga segatud hirmu lääne ühiskonna ja tema liberaalsete väärtuste ees, siis burksiputkade põlvkond on sellest hirmust vaba.  Neukkud karastusid EÕM-is, EÜE-s ja nõukogude armees, kus veedetud aega siiani heldimusega meenutatakse – seal tehti  ju meheks, isegi naisi. Burksiputkade laste eliitsema osa üliõpilaskorporatsioonid ning inimnäoline teenistus „NATO nõuete poolt ära lörtsitud“ Eesti armees pole pooltki nii vinge kui kool, kus karastus teras. Oma esimese kapitali kogusid neukkud kunagiste riigiettevõtete sotsialistlikku omandit ärastades ja esivanemate maalappe – mida metsasem, seda väärtuslikum – ning majaomandit sisse nõudes, mille tulemusena ilmusid meie kultuurmaastikule tühermaad ja tondilossid, sest neukkudest uusomanikud ei osanud paraku kergelt tulnud omandi eest hoolt kanda ja kasumit teenida. Nad olid nõukogude ühiskonnas kasvatatud paadunud riigisõltlasteks, peremehe toidukausi külge ketistatud koerteks, kel puudus võime vabaturumajanduse tingimustes ellu jääda, sest siin kehtisid mingisugused neile tundmatud reeglid, justkui oleksid nad tulnukatena võõrale planeedile sattunud. Neukkupõlvkonna kohta kehtib hiljuti ETV-2s etendunud propagandafilmist „Valge laev“ pärinev lause: „Te võite kiruda nõukogude võimu, vihata teda, aga see on teisse siiski üdini imbunud.“

Burksiputkade lastega kaasaskäiv süüdimatu vabadus on jäänud neukkudele arusaamatuks. Enesekaitseks on neukkud üles ehitanud Viha vabariigi, mille kaudu levivad neukkulikud põhimõtted ja väärtushinnangud ning ühiskonda üritatakse konsolideerida läbi vihakogukondade. Need, kes ei mõtle nii nagu peavoolu meedia, kes ei jaga totaalse meedia poolt kehtestatud väärtushinnanguid, need on vaenlased. Burksiputkade lapsed on vabad nõukogude mineviku taagast, mistõttu alaväärsuskompleksides vaevlevad neukkud neid ka sügavalt vihkavad. Neukkud peavad end burksiputkade lastest paremaks ja kultuursemaks, sest nemad käivad ju „gunztisaalis“, kuigi on elu jooksul läbi lugenud vaid ühe raamatu ja sellegi põhikooli kirjandustundides kohustuslikus korras nõutud Mihhail Šolohhovi „Ülesküntud uudismaa.“ Neukkunaised otsivad lubatud, kuid tulemata jäänud kommunismi Ladina-Ameerika seebiseriaalidest. Neukkud armastavad mõõdutundetult Venemaad ja venelasi kiruda, kuid kusagil oma sügavamas hingesopis tunnevad nad ürgset kutset: „Moskvasse! Moskvasse! Moskvasse!“, sest nad tunnevad puudust nõukogude kultuurile iseloomulike defitsiidi, viinerijärjekordade, autoostulubade ning peale kümneaastast pingerikkast ootust eraldatud Lasnamäe korterite järele, millise õnnehetke saabudes tundsid nad end ühiskonnas lugupeetute ja priviligeeritutena. Neid oli ometi kord tähele pandud ning meeles peetud.

Ilmar Raag heitis eesti ühiskonnale ette suuremeelsuse puudumist. Me armastame end liiga palju kannatajatena kujutada (700 aastat orjapõlve + 50 aastat nõukogude okupatsiooni!)  ning nõuame järjekindlalt, et teised meie pead silitaksid ning kinnitaksid kui tublid me oleme. Neukkud ei ole kunagi suuremeelsed. Neukkude ühiskond on enesehaletsuslik ja kurb. Tuleb meelde vana habemega lugu, kus Juku tuleb koolist koju ja kurdab nuttes emale: „Ema, teised narrivad mind koolis, sest mu pea on kandiline. Aga see ei ole ju kandiline?“ „Ei ole, pojake, ei ole,“ silitab ema nuttes poja pead. Eestis omandas mõned aastad tagasi erakordse populaarsuse keegi aluspüksteta soomlane Sami Lotila, kes sellist masohhistlikku enesehaletsuskompleksi osavasti ära kasutas ning selle pealt kasumit teenis. Tarvitses vaid kollases ajakirjanduses eestlasi nende neukkupärasuse pärast sõimata, siis tuhanded neukkud heitsid pilgu peeglisse, said äratundmishetke osaliseks ja kiirustasid netikommentaariumi halama „Ei ole pea kandiline, ei ole.“ Sami Lotila populaarsus ning Õhtulehe läbimüük sellest vaid tõusid. Meie riigiisad kuulutasid kõnedes Sami Lotilat kui suurimat ohtu meie psühholoogilisele kaitsele, kuid teinekord võib palju suuremat ohtu kujutada hoopis peeglisse heidetud pilk, kus võib selguda, et pea ei olegi nii ümmargune nagu me endale oma unenägudes ette oleme maalinud.

Neukkude ja burksiputkade laste ajastutevahelises konfliktis peegeldub nii erinev maailmavaade, elukogemus kui ka mentaalsus. Neukkupõlvkond elab nostalgias ja nende mälestustes kõlab rohe-roheline imedemaa, kus kolhoosiasula putkadest müüdi banaane (mis sest, et neid imeasju on ta vaid Soome televisioonist näinud), viin oli odav ja inimesed olid ilusad, õnnelikud ja head. Riik hoolitses nende eest!  Kui neukkude jaoks oli tarbimine luksus, siis burksiputkade laste jaoks on tarbimine elustiil, nad tshillivad ja hängivad mastaapsetes kaubanduskeskustes, sõltuvalt sellest kas raha parajasti on või pole seda mitte. Nendes kaubanduskeskustes müüakse praktiliselt kõike, samal ajal kui neukkud mäletavad veel aegu tühjadest poodidest ning kaubapäevadel tekkinud pikkadest sabadest, kui peaaegu kõik elementaarkaubad olid saadaval talongide või ostulubadega. Kuid see talong või ostuluba tõstis iga neukku eneseväärikust, mis oli müüdav pisku eest – ta on nõukogude inimene, tuleb Tallinnast ja maksab.

Burksiputkade lapsed: piffid meie bussikas

Advertisements

8 kommentaari (+add yours?)

 1. personainfieri
  mai 02, 2012 @ 02:58:48

  PUBLIKU VIDEO: President Ilvese arvates on “Tulnukas” üks uskumatult hea film!
  http://publik.delfi.ee/news/eestifilm/publiku-video-president-ilvese-arvates-on-tulnukas-uks-uskumatult-hea-film.d?id=64329863

  Vasta

 2. personainfieri
  juuli 21, 2012 @ 21:38:08

  Jack Parow – Cooler as Ekke

  Vasta

 3. personainfieri
  aug. 07, 2012 @ 09:21:53

  http://www.elfikelder.eu/index.php?nav=kelder&teema_id=2024&niisama=20120807090610&algus=44620
  Siin saavad inimesed ja loomad maailmaasju arutada, hängida ja tshillida ja üldse targemaks.
  Siia koguneb meie rahva tulevik.
  Burksiputka juures ootavad sind Renku, Aiku ja Pets, Raibert, Rögabert ja Dildomar, Onelise, Maerut Mannjaana ja Säsiliy Sofi, Pirgit ja Tagmar, Jarmo ja Valdis, Pässa Rixx ja tema tuunitud bemu, Marii-Minett ja Džipsi-Johannes, Cärlyn-Angelina, Timo-Cevin ning pisike Roberto-Ronaldinjo, Maksim Mõigust, Liina-Mari ja Maigi, Rivo ja Tiux, Väino, Ants ja Vellu, Lemps ja Mäidu, Kostja ja Vasja, Leida ja Salme, Tilde ja Mann, Slaava ja Voova, Ivar nõukogude armeest, naabri-Juhan ja naabri-Juku, Andreas Gimli Arn MacGyver Chewbacka Highlander Elessar-Jankov sõbralikust Norrast, Stalin Mayakutti, Marco (passis Ibrahim), Marco vend Hassan, Fleur-Anlourdees ja Räbit-Umbrella-Andromedya, koer Sharik ja Anfissa Fjodorovna. Kõik nad söövad burksi ja joovad koka või peipsi kooljat. Vahel ei põlga ka kangemat kraami.
  Uus liik on tulemas ja võitmas – HOMO HAMBURGERIS

  Vasta

 4. Jolli
  sept. 21, 2012 @ 18:02:42

  Burksiputkade mehed ostavad ülejõu käiva ent (nb!) muljet avaldava auto, millise ostu finantseerimisallikad on näiteks “mutilt” lõpukingituseks saadud korteri maha müümine (et tähistada väärikalt gümnaasiumilõpetamist, millisest närvesöövast pingutusest tuleb taastuda aastaid kestva mitteakadeemilise puhkusega: ei õpi ega tööta).

  Auto kasutuse juures on edaspidi sümptomaatiline, et auto on, aga bensiiniraha ei ole. Kui sul aga on sada sõpra, kellest autosse mahub tavaliselt umbes seitse, siis isegi matemaatilise statistika järgi peab neist kellelgi ikkagi töötav krediitkaart olema või saab sms-laenu, et osta bensiini, vorstikesi ja valget viina.

  Kõige odavama viinatoote, näiteks Lauaviina, joomine ühendab nii neukkusid kui burksiputkalisi.
  Vanem generatsioon kutsub Lauaviina pakendidisaini ehk korgi värvi järgi hellitlevalt Punamütsikeseks, noorem gene aga ei kutsu seda kuidagi.

  Aga kui raha juhtub olema, juuakse jällegi ebamõistlikult kalleid jooke- näiteks sünnipäevaks Larseni konjakit, vanas rahas tuhat eeku suveniirpudel.
  Kuna sellest midagi ei saa, minnakse edasi sujuvalt siidrile ja viinale üle. Hommikul ei mäleta keegi midagi.

  🙂

  Vasta

 5. Jolli
  sept. 21, 2012 @ 18:22:47

  Burksiputkalise matemaatilised teadmised noore pere büdzetist on lihtsad: kulud miinus tulud võrdub kasum. Kuna majanduskasv on pidevalt miinusmärgiline, tekivad erinevad kuhjuvad kohustused, mida saab leevendada uute kohustuste võtmisega- näiteks nooreperelaenu kuumakse puuduva osa saab puhverdada sms-laenuga kaheksasada protsenti aastas.
  Selline pross ei aja õiget meest köhimagi- varsti helistab Timo-Cevin Soomest ja kutsub ehituse abitöödele tellinguid kokku panema. Soomes makstakse ehitusel “megapappi” ja burksiputkaline loodab mittetäieliku kutsehariduse baasil niiviisi “haljale oksale” saada, et oleks sulli, feimi ja respekti. Ehk bemme, beibesid ja burksi.

  Vasta

 6. personainfieri
  dets. 05, 2014 @ 10:00:14

  Vasta

 7. personainfieri
  apr. 11, 2015 @ 22:14:30

  Vasta

 8. ckrabat
  aug. 28, 2015 @ 18:40:48

  TARTU JUTUD: Kappa dressid, Ford Sierrad, DJ Bobo, miniseelikud ja keldriklubid ehk LOE, kuidas 90ndatel Tartus tegelikult pidutseti
  http://publik.delfi.ee/news/muusika/tartu-jutud-kappa-dressid-ford-sierrad-dj-bobo-miniseelikud-ja-keldriklubid-ehk-loe-kuidas-90ndatel-tartus-tegelikult-pidutseti?id=72299225
  Burks 🙂

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

detsember 2011
E T K N R L P
« nov.   jaan. »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: