Wall Street story

@ckrabat

Üks minu ameeriklasest tuttav ütles kunagi: „Need samad , kes 1920-tel aastatel peale NEP-i Nõukogude Venemaalt välja saadeti, tulid üle ookeani ja ehitasid nõukogude ühiskonna seal palju täiuslikumal moel üles.“  NEP ei tähista selles kontekstis mitte lindu, metskurvitsat, vaid Vene bolshevike „uut majanduspoliitikat“, millega üritati likvideerida sõjakommunismi tagajärgi ning puhuda kodusõja-järgse Nõukogude Venemaa majandusele hinge sisse. See väide võib tunduda küll mõnevõrra utreerituna, kuid nagu paljudel asjadel siin ilmas, võib siitki oma tõetera välja lugeda.

Sotsialismitont, mis kerkis Lääne ühiskonda 19. sajandil, laiendas sajand hiljem tugevasti oma haarmeid. Tuleb tunnistada, et suurenev ühiskondlik kontroll kodanike üle, George Orwelli 1984 ühiskonna analoog, mis äärmuslikul kujul väljendus Nõukogude Liidus, Hitleri Saksamaal, Pol Pothi Kambodžas, Mao Zedongi Hiinas ja paljudes teistes totalitaristlikes ühiskondades, hakkas arenema ka demokraatlikus Läänes. Tekkis nähtus, mida nimetatakse poliitiliseks korrektsuseks, mis näiliselt oleks nagu edendanud sallivust, kuid tegi seda variserlikul käsuõpetuslikul moel. Makkartism 1950-te aastate  või neokonservatism 2000-te aastate Ühendriikides liikusid totalitaristliku ühiskonna poole demokraatia sildi all. Suurem kontroll ja ihalus kõva käe ning korra järele võivad peibutada inimeste meeli pakutava turvalisusega. Sotsialismiajastu inimene kaotas vabaduse, ta õppis võlgu elama ning muutus riigisõltlaseks.

Igasugune reaktsioon toob tavaliselt kaasa vastureaktsiooni. Ühiskondliku kontrolli suurendamise katsetele vastukaaluks hakkasid arenema erinevad vasakpoolse kallakuga protestiliikumised. 1960-te aastate uusvasakpoolsus ja 1968 Läänes  valla paiskunud noorterahutused,  Vietnami sõja vastasus Ameerika Ühendriikides ning erinevad kodanikeõiguste liikumised, kõik need lõid fooni ühiskondlikule murrangule, mis taotles suuremat isikuvabadust, sotsiaalseid reforme ja võitles sõdade vastu. See oli ajastu kui maailma kujundasid „The Beatles“ ja hipiliikumine – make love, not war. Hipiliikumise järeltõugetes rikastasid maailma protestikultuurid nagu anarho-punk, rohelised, new age, reivikultuur, narkovabaduse lainetel hõljuv stoner-kultuur ja paljud teised ühiskondlikele tabudele vastanduvad liikumised. Kuid maailm areneb tsükliliselt ja seegi hoog rauges, et  kaks põlvkonda hiljem 2011.aastal, Araabia kevade ja Occupy movement’iga, mille initsiaatorite hulgas on ka Eestis sündinud Kalle Lasn, taas puhkeda.

Protestiliikumistes on alati midagi sümpaatset, sest nad taotlevad ühiskondlikku progressi ning võitlevad seisvas vees roiskumise vastu. Selline ühiskond, kes hakkab oma positsioone kindlustama, sumbub tavaliselt stagnatsiooni. Seetõttu on protestiliikumistel evolutsiooniprotsessis kindlasti oma positiivne roll täita. Kui Jeesus Kristus alustas oma messianistlikku tegevust, oli ta 20.-21.sajandi uusvasakpoolsetele sarnanev protestimeelne mässaja, anarhist, kes astus vastu valitsevate variseride ja saduseride ülemvõimule. Sajandeid hiljem, muutudes ühiskonnakriitilisest usuliikumisest konservatiivseks riigikirikuks, astus kristlik kirik tihti (kuigi mitte alati) liidus maiste võimudega välja ühiskondlike muutuste vastu.

Occupy movement’i eesmärgid on õilsad – miks on 99% rikkustest koondunud 1% elanikkonna kätte? Kuid nendel protestiliikumistel on üks suur ja ühine probleem – nad näitavad kätte ühiskonna valupunktid, kuid ei suuda toota lahendusi. Lahendus ei toimi varade ümberjagamisega, õiglasema korralduse loomise katsetega, sest kohe ilmuvad välja need kõige õiglasemad. Vasakpoolsus on ühiskonda lõhkuv, kuid mitte üles ehitav jõud. Nad protestivad kehtiva ühiskonna varjukülgede vastu, kuid saades võimule ja leidmata teed, kuidas minna edasi, võivad nad kehtestada palju hullema ning lootusetuma ühiskonna kui see, mille nad kukutasid. Siin peitubki vasakpoolsuse paradigma – nad suudavad toimida eduka opositsioonina ja reageerida ühiskonna valupunktidele, kuid nad on halvad ja ohtlikud valitsejad. Nõukogude Liidu ajalugu on siin elavaks tõestuseks, mis juhtus bolshevike revolutsiooniaegsete lennukate ideedega.

Araabia kevad täitis oma missiooni, kukutas igavestena tundunud autokraatlikud diktatuurid Tuneesias, Egiptuses, Liibüas, kuid mis saab edasi?  Inimesed protesteerivad senise ühiskonnakorralduse vastu New Yorkis, San Franciscos, Itaalias, Kreekas … Kuid ühiskonda lõhkudes ei tohi ära unustada, et siis lasub sul ka vastutus uue toimiva ühiskonnakorralduse tekitamise ees, millega on paljud hätta jäänud. Majanduskriisiga toimetulemine nõuab radikaalseid lahendusi, kuid need peavad olema ratsionaalsed. Need sammud ei tohi vabadusi piirata, vaid hoopis suurendama, sest ainult vaba inimene on huvitatud ühiskondlikust progressist.

Mis saab edasi? Kehtiv ühiskonnakorraldus on asunud enesekaitsele. New Yorgi politsei öine rünnak likvideeris  protestijate keskuse Zuccotti pargis. Kõik see meenutab 1960-te aastate sündmusi, mis lõhestasid Lääne ühiskonda liberaalide ja konservatiivide vahel. Tekkisid inimesed, kes talusid vabadust ja teised, kes seda kartsid. Kui kanda see vastasseis Ameerika Ühendriikidele, siis on ka sealne ühiskond maailmavaateliselt jagunenud liberaalide ja konservatiivide vahel. Kui ühiskonna konservatiivne poolus organiseerus protektsionistlikku Tea Party movement’i, siis liberaalne vastuaktsioon kulmineerus Occupy movement’iga. Nii nagu omal ajal vastandusid Vietnami sõja pooldajad ja vastased või ka Iraagi sõja pooldajad ja vastased, siis nüüd on ühiskond lõhenenud erinevate sotsiaalsete ja majanduslike positsioonide vahel, kes omavad erinevaid visioone, kuidas sügavast kriisist välja tulla.

Protestijad Wall Streetil

foto aadressilt: http://economictimes.indiatimes.com/photo/10754342.cms

1 kommentaar (+add yours?)

  1. Trackback: Persona in fieri edekabel TOP-500 aastatest 2010-2016 | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

november 2011
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: