Ikooni lahkumine II – Lähis-Ida Picasso elu ja surm

@ckrabat

Kõikidest nasserismi vooludest välja kasvanud araabia diktaatoritest oli Gaddafi kindlasti üks huvitavamaid ning omapärasemaid isiksusi. Kui Muammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi oleks sündinud Euroopas, siis oleks temast võinud saada väljapaistev filosoof.  Paraku sündis ta Teise Maailmasõja  haripunktis 1942. aastal beduiinitelgis Sirti linna lähedal Itaaliale kuuluvas Tripolitaanias, samas lähedal, kus 69 aastat hiljem tema maine teekond lõppes.  1942.a. möllas sealkandis kindralfeldmarssal Erwin Rommel ja tema Aafrika korpus kuulsas vastasseisus Bernard Law Montgomery ja tema Briti 8.armeega. Kehvapoolsetest oludest pärit Gaddafi haridustee piirdus paljudele “kolmanda maailma” esimese põlvkonna intelligentidele sarnaselt sõjakooliga ja ta lõpetas Oxfordi või Cambridge asemel  1966.a. hoopis Benghazis Liibüa Sõjaväeakadeemia. Kuri geenius võib olla ikkagi geenius ja Gaddafi ei olnud  ainult jõu abil võimu säilitamisele pühendunud tavapärane hirmuvalitseja, vaid ta püüdis võimu toetuseks luua vastavat ideoloogiat. Välimuselt ja ekstsentrilisuselt natuke Che Guevarat meenutav Liibüa revolutsiooni liider, keda on nimetatud ka Lähis-Ida poliitika Picassoks, püüdis vältida poliitilise käitumise traditsioonilisi praktikaid. Nagu Pablo Picasso otsis avangardseid lahendusi kunstis, siis otsis Gaddafi väsimatult oma teed poliitikas, mis viis teda tihtipeale reegleid eiravate originaalsete lahendusteni, mis annab alust pidada teda ka Lähis-Ida poliitika professor Moriartyks.

1952. aastal tuli naaberriigis Egiptuses võimule rahvuslikult meelestatud Vabade Ohvitseride Liikumine, kes kukutas kuningas Faruki. Peagi tõusis Egiptuse riigipeaks kolonel Gamal Abdel Nasser Hussein, kellest sai vasakpoolsete sekulaarsete araabia natsionalistide vaieldamatu liider. Pan-arabismist vaimustunud Muammar al-Gaddafist sai Nasseri veendunud pooldaja, kes püüdis oma suurt eeskuju paljuski järgida nii elus kui õpetustes. 1969.a. kukutas Liibüa Vabade Ohvitseride Liikumine kõigest  27-aastase kapteni Muammar al-Gaddafi juhtimisel  veretu riigipöördega kuningas Idris I ja kuulutas välja Liibüa Araabia Vabariigi. Noorest Muammarist sai temast 24 aastat vanema Nasseri kolleeg. Nasserist mõjutatuna meeldis talle nimetada end kolonel Gaddafiks, kuigi ta ise sellist sõjaväelise auastet välja ei teeninud.  Aasta hiljem  Nasser suri, kuid tema Liibüa kolleeg üritas astuda oma iidoli jalajälgedesse. Võib-olla ei olnud Gaddafi, kes oli erinevatel aegadel mõjutatud pan-arabismist, pan-islamismist ja pan-afrikanismist, järjekindel nasserist, kuid ta püüdles alati millegi suure poole. 1970-tel üritas ta luua Suurt Saheli Islamiriiki, mis oleks ühendanud kõiki Põhja-Aafrika araabia riike. Ka hiljem püüdis ta ühendada Liibüat paljude araabia ja ka Aafrika riikidega, kuid edutult.  Erimeelsused Nasseri järglase Anwar Sadatiga viisid ühinemise asemel hoopis Liibüa-Egiptuse sõjani 1977.a.

1975.a. avaldas Gaddafi „Rohelise raamatu“ esimese osa  demokraatia probleemi lahendusest ja rahva võimust, millele järgnesid 1977.a. teine osa majanduse probleemi lahendusest sotsialismi abil ja 1981.a. kolmas osa, mis esitas monarhiale ja vabariigile alternatiivi pakkuva nn kolmanda rahvusvahelise teooria.  Raamat on 1990-tel aastatel ka eesti keeles avaldatud. Gaddafi poliitiline filosoofia oli segu islamist, sotsialismist ning araabia natsionalismist ja põhines masside riigil, jamāhīriyyah’il, omamoodi rahva poolt juhitud anti-parlamentaarsel otsedemokraatlikul riigijuhtimise süsteemil, kus puudusid parteid ja poliitiline võistlus. Ta nimetas end „revolutsiooni juhiks“, mis oli puhtformaalselt aunimetus, mistõttu ta režiimi loojangu künnisel ka väitis, et tal puudub võimalus tagasi astuda (sealt, kuhu Allah oli ta pannud). Külma sõja aegses vastanduvas rahvusvahelises süsteemis toetus Gaddafi Nõukogude bloki soosingule, sest Liibüa liidri anti-imperialistlik võitlusvaim vastas nende huvidele. Kui tema poliitiline iidol Nasser võitles Suessi kanali kontrolliõiguste eest, siis Gaddafi alustas Liibüa uuendamist lääne naftakompaniide natsionaliseerimisprogrammiga. Naftatulud muutusid Gaddafi ideoloogiliseks abimeheks ja kuningavõimu ajal suhteliselt vaesest ja mahajäänud Liibüast sai Gaddafi võimul olles heaoluriik. Naftatulude abil muutus Liibüa rahvusvahelise terrorismi taimelavaks, kus erinevatele “lääne imperialismiga” võitlevatele terroristlikele grupeeringutele pakuti varjupaika ja väljaõpet. Liibüa toetatud terrorismiaktidest on kurikuulsaim kahtlemata nn PanAm Flight 103 Lockerbie intsident, mis lõppes 270 inimese surmaga.

Kuid erinevalt oma ideoloogilisest kaasvõitlejast Saddam Husseinist suutis Gaddafi rahvusvahelisest isolatsioonist välja tulla, maksis Lockerbie ohvrite ligimestele kompensatsiooni ja loobus terrorismi toetamisest. Kogu oma ideoloogilise ekstravagantsuse juures oskas Gaddafi tajuda Lääne heaoluühiskonna võlusid, paljud tema lapsed said hea lääne hariduse ning tal tekkisid suhted mitme Lääne liidriga. Võib-olla oleks tal õnnestunud peale pikaajalist “paha poisi” perioodi taas rahvusvahelisse ühiskonda sulanduda ja surra oma rahva väärika liidrina, kuid Liibüa rahvas arvas teisiti. Araabia kevad lõpetas paljude nasseristide poliitilise karjääri ning ei olnud siinkohal erandiks ka Muammar Gaddafi. Tal õnnestus vältida küll kolleeg Saddam Husseini saatust ja legitiimset kohtuotsust, kui hukkus küll segastel asjaoludel, kuid mõneti sümboolselt vana kooli nasseristide raudkaardiväe viimase mohikaanlasena. Vähemalt pidas ta sõna ja hukkus väärika märtrina nagu oli lubanud ning Liibüa rahvas saab Gaddafi tee asemele valida nüüd oma tee, olgu see siis lõppkokkuvõttes milline tahes, kas valitakse tõesti lääne tüüpi demokraatia, suubutakse islami fundamentalismi või leitakse hoopis kolmas võimalus.

Ikoon ja tema iidol: vastsed kolleegid. Gaddafi ja Nasser 1969.a.

Pilt aadressilt: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c1/Nasser_Gaddafi_1969.jpg

3 kommentaari (+add yours?)

 1. Risto
  okt. 25, 2011 @ 07:25:07

  Kas on põhjust ka arvata, et needsamad lääneriigid organiseerisid ülestõusu ja Gaddafi kukutamise?
  Kas tead ka midagi Gaddafi plaanist Aafrika ühendada ja loobuda välise (USA) satelliitnavigatsiooni kasutamisest ja aafrika oma navi tekitamine?

  Vasta

 2. personainfieri
  okt. 26, 2011 @ 03:10:53

  Lääneriigid organiseerisid on vast liiga karmilt öeldud 🙂 Lääneriigid tabasid ära momentumi, kui oli võimalik tülikast Gaddafist lahti saada, tekkis selline jõud, kes oli võimeline poliitilist situatsiooni muutma ja loomulikult neid toetati. Kui sellist jõudu poleks tekkinud, siis ei oleks midagi muutunud, protsess oli kahesuunaline. Gaddafi iseenesest ei olnud enam sama ohtlik kui 30-40 aastat tagasi, aga vanade pattude eest tuli maksta.
  Selliseid Aafrika liidriks saamise plaane on tema peast muidugi läbi käinud ja Liibüa raha on Musta Aafrika riikidesse investeeritud. Liibüa poliitika oli möödunud sajandi lõpus üpris sarnane sellele, mida ajab praegu Hugo Chavez, võitlus “lääne imperialismi vastu” ja ta otsis pidevalt liitlasi, et pakkuda nn kolmandat alternatiivi Lääne demokraatiale. Kui ta ei saanud toetust araabia riikidelt, siis otsis ta seda lõuna poolt.
  Aafrika rentis varem Euroopa satelliite, mis muutis kõiksugused kommunikatsiooniteenused väga kalliks ja odavam oli oma satelliit üles saata, aga rahastajat selle jaoks ei leitud. Gaddafi käis 3/4 vajalikust papist välja ja satelliit lennutati 2007 üles. Missugused poliitilised järelmid see oleks kaasa toonud, see on siiski spekulatsioon. Aafrika Liit üritab kaugemas tulevikus üles ehitada midagi sarnast Euroopa Liidule ja kindlasti tahtis Gaddafi seal ühte esimest viiulit mängida ja projekti rahastamisega poliitilist kapitali koguda. Gaddafi tahtis olla liider mitte ainult Liibüas, vaid rahvusvaheliselt ja see eristabki teda mõnedest “kohalikku gabariiti” teistest diktaatoritest. Liibüa oli tema jaoks liiga kitsas mängumaa.

  Vasta

 3. Trackback: Araabia kevadest suvesse III – Liibüa tragöödia | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

oktoober 2011
E T K N R L P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: