USA presidendivalimised I – ultrakonservatiivne mässumeelsus ja vabariiklaste ideologiseerumine

@ckrabat

2012. aastal ei toimu mitte ainult Nibiru külaskäik Maale, vaid riigipäid valivad kaks paarikümne aasta tagust supervõimu – Ameerika Ühendriigid ja Venemaa, aga ka alati isepäine Prantsusmaa. Kui eestlasi huvitab traditsiooniliselt ainult kõik see, mis toimub Venemaal, isegi rohkem kui Eestis, ja mujal tulgu või veeuputus, siis muu maailma jaoks on olulisem just see, mis juhtub Ameerika Ühendriikides. 2008. aasta valimistel tõusis päikesepoisina orbiidile Barack Hussein Obama täht, kes nüüd on neli aastat olnud valitsevaks presidendiks. Arvata võib, et tõsist challenge’t Demokraatliku partei poolt talle ei toimu ning valitsev president võidab eelvalimised kindla ülekaaluga. Ainus demokraat, kes on teatanud oma vastukandidatuurist, abordivastane Randall Terry, kuid tema poliitiline mõju on enam kui marginaalne.

Palju keerulisem on olukord vabariiklaste seas, kus selge favoriit puudub. Esmapilgul võiks endine Massachusetsi kuberner Willard Mitt Romney olla hiilgav valik, kes suudaks haarata demokraatides pettunud valijaid väljaspool traditsioonilist vabariiklaste valijaskonda. Ta on poliitilistelt vaadetelt üpris mõõdukas, hea majandusmees ja administraator, kuulub suurte poliitiliste traditsioonidega klanni, kus tema isa George Romney oli endine Michigani osariigi kuberner ja Ühendriikide elamuehituse ning linnaarengu minister Richard Nixoni kabinetis. Harvardi lõpetanud Romney on edukas ärimees, kes on võimeline oma kampaaniat paljuski ise rahastama. Ta on olnud seotud rahvusvahelise konsultatsioonifirma Bain & Company‘ga  ja olnud Bain Capital’i asutajate seas.  Romney tõi hea administraatorina kriisist välja Bain & Company ja Massachusetsi osariigi ning 2002. aastal oli ta  Salt Lake City taliolümpiamängude organiseerimiskomitee esimees. Vaadetelt on ta küll konservatiiv, kuid kahtlemata pragmaatiline konservatiiv. Vabariiklaste seas võiks Romney olla tõsine parteisisene alternatiiv tõusulainel surfavatele teeparteilastele, kuna ta toetas rahandusminister Paulsoni 2008.a. majanduse stabiliseerimise meetmeid, mis lõid pinnase riigi sekkumisele vastanduvale „Tea Party“ liikumisele. Massachusetsi kubernerina viis ta seal läbi tervishoiureformi, mis võimaldab leida ühiseid lähtekohti mõõdukamate demokraatidega. Pragmaatiline konservatism ei ole aga praegu USA vabariiklaste seas trendikas, vaid eelistatakse võitlevat ideologiseeritud konservatismi, mida esindavad nii marksistlikud neokonservatiivid kui ka 2008.aasta asepresidendikandidaadi Sarah Palini selja taha koondunud religioossed fundamentalistid, kõikvõimalikud variserid ja saduserid. Sõltumatu mõttekoja Pew Research Center president Andrew Kohut on öelnud, et Vabariiklik partei on praegu ultrakonservatiivne ja mässumeelne, kuid Romney ei ole mässumeelne ega ka mitte ultrakonservatiiv.

Pro-choice mõõdukas lahutatud katoliiklane Rudy Giuliani oli küll edukas New Yorgi linnapea, kuid temast ei saanud presidendikandidaati, sest ükski eespoolkirjeldatud tunnus ei vasta tema potentsiaalse valijaskonna ootustele. Romney vastuvõetamatuse tõttu keskmisele vabariiklaste valijale võivad vabariiklased eelistada hoopis äärmuslikumat kandidaati, kellel on selgepiirilisemad ideoloogilised seisukohad ja kes ei kaldu partei “pealiinist” kõrvale. Kõige perspektiivikamatena tunduvad neist praegu mustanahaline Georgia ärimees, Godfather’s Pizza endine tegevjuht ja baptistivaimulik Herman Cain, Esindajatekoja liige Minnesota osariigist „Tea Party“ liikumise aktivist Michele Bachmann ja ultrakonservatiivne Texase kuberner Rick Perry. Kaarte võib segada libertaarne veteranpoliitik Ron Paul. Vähem šansse näikse olevat endisel Pennsylvania senaatoril  Rick Santorumil, endisel Utah kuberneril Jon Huntsmanil ning kunagisel Esindajatekoja spiikril Newt Gingrichil. Viimaste küsitluste järgi on just Caini populaarsus kasvamas, Romney ja Perry populaarsus aga langemas. CBS News/New York Times küsitluse järgi selle kuu alguses toetab 20% vabariiklasi Caini, 18% Bachmanni, 12% Romneyd ja 11% Perryt. Enamus küsitlusi prognoosib praegu võitlust Romney ja Caini vahel ning vahepealne favoriit Rick Perry on taandunud kolmandaks. Bachmann on tavaliselt jäänud 5% piiridesse ning konkureerib Pauli järel Gingrichiga 5.-6. koha peale. Ultrakonservatiivsed vabariiklased ei usalda Romneyd. Olulisemaks peetakse jagatud väärtusi ning ideoloogilist suunitlust kui võimalust võita üleriigilised presidendivalimised.

2008. a. tegi mõõdukas vabariiklane John McCain reveransi ultrakonservatiividele, valis oma paariliseks religioossete fundamentalistide iidoli „mootorratturmemme“ Sarah Palini ja muutis ka oma vaateid äärmuslikumaks. Kaheksa George W. Bushi majanduslikule ja ideoloogilisele krahhile viinud valitsemisaastat ei jätnud talle just palju võimalusi uue värske jõu Barack Obama vastu. Järgnenud Obama neli valitsemisaastat, hoolimata lennukatest plaanidest, tervishoiureformist ja Osama bin Ladeni tabamisest, ei ole aga päästnud ameeriklasi majanduslikust kitsikusest. Wall Streetil nõuavad protestijad maailmakorralduslikke muutusi.  Kriisipiirkondadest on Iraagis olukord stabiliseerunud, kuid Afganistanis seevastu halvenenud. Romney suur probleem tema potentsiaalse valijaskonna jaoks on veel tema mormooni usk, mis teeb ta tõsiusklike Jesuslandi valijate jaoks hullemaks ketseriks kui mõne islamiusulise. Vabariiklaste ideoloogiline valik võib teha demokraatidele ja Barack Obamale presidendivalimised kergeks jalutuskäiguks, kuigi elu on täis üllatusi. Aastal 1975 oli raske prognoosida Jimmy Carteri esiletõusu 1976.aasta valimistel, kuid ometi ta võitis. Ka tulevane Ühendriikide president võib täna veel olla kusagil sirmi taga, laia avalikkuse huviorbiidist väljas. Paljugi saab sõltuma 2012.a. kataklüsmidest ja kui peaks veel Nibiru tulema …

Willard Mitt Romney

Foto: http://nyopoliticker.files.wordpress.com/2012/06/mittromney.jpeg

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

oktoober 2011
E T K N R L P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: