Lollid – Kes nad on? Kust nad tulevad? Mida nad tahavad?

@ckrabat

Neukkude kõrval on lollid teine väga huvitav ühiskondlik nähtus. Võimalik, et neukkud on üks lollide alamliik. Kuulus antiikfilosoof Sokrates olevat väitnud, et ta teab, et ta midagi ei tea, milles seisnebki tema tarkus. Lollid pole kunagi midagi niisugust väitnud. Lollid teavad alati, kuidas asjad olema peavad, kuidas elu on ja enamgi veel. Lollid on ühiskonna arvukas ja kandev jõud, kes annavad sellele oma näo. Lollide ühiskond on rajatud süü presumptsioonile – „te kõik olete joodikud, vargad, liiderdajad, laiskvorstid, taignapead!“ Kuna lollid kehtestavad reeglid, siis on kasulik neid tundma õppida. Lolle ei maksa segamini ajada narridega, mis on vana, põline ja austusväärne amet. Keskajal teenisid just targad inimesed leiba narridena, kuna narrid vastandusid lollide poolt kehtestatud reeglitele.

Tänane Õhtuleht avaldas intervjuu Aleksandr Zukermaniga, mis oli huvitav eelkõige seetõttu, et seal leidus palju huvitavat informatsiooni lollide ja nende tegutsemismotiivide kohta. Kellele lollid huvi pakuvad, siis soovitan soojalt lugeda. Lollide teenistusse asunud totaalne meedia kujundab ideaalmaailma. Zukerman: „Tean uskumatult palju inimesi, kelle suurim õnn elus on kutse Kroonika seksikate peole. Nad satuvad seda oodates lausa paanikasse! Küsivad, uurivad oma ringkonna inimeste käest, kas kuulus kutse ei peaks juba kohal olema. Vanasti kutsus NLKP, kutsus komsomol. Nüüd kutsub Kroonika.“ Kui lihtne on õndsaks saamine maailmas, kus arvamusliidrid on Nõia-Ints, Dressi-Toivo, Vändra-Aveli ja Iglesiase-Anett. Novgorodi WC, kus õigus antakse sellele, kes kõvemini kisab, on lollide geniaalne leiutis. Lollid karjuvad kõvemini ja valjema häälega kui targad, mis tekitab ilusiooni, et neid on rohkem ja targad peavad lollide tahtele alistuma.

Lollide olulised tunnused on muuhulgas progressivastasus, kolklus, ignorantsus, viha ja kadedus. Lollid vajavad kinnisideesid, mille nimel võidelda ning vaba mõttevahetus (mis põhineb kahtlusel) on siinkohal vastunäidustatud. Millegipärast on inimeste seas kinnistunud teadmine, et austust väärib just selline inimene, kelle teadmised on kivistunud ja kes on kogu oma elu ühe idee teenistusse andnud. Kui inimene areneb ja oma seisukohti ühes või teises küsimuses muudab, seda peetakse millegipärast halvaks ja vaenulikuks. Samas on mõtleva inimese puhul loomulik, et ta võib õhtul arvata mingi asja kohta hoopis teisiti, kui see oli hommikul. Võib-olla sai ta päeva jooksul mingi sellise teadmise, mis tema vaatepunkti muutis ehk siis: kes lasi tõde seekord sedapidi paista.

Kui heita pilk lollide maailma, siis võib seal eristada mitmeid erinevaid liikumisi. Tihtipeale iseloomustab lolle selline nähtus nagu „äärmuslus“. Inimeste seas ei maksa piirjooni tõmmata niivõrd mitte parem- ja vasakpoolsete, liberaalide ja konservatiivide vahel, vaid pigem äärmuslaste ning mõõdukate vahel. On täiesti selge, et äärmuslaste puhul esineb suurem kalduvus reeglisatud ideaalmaailma ehitamiseks ja see läheb lollidele peale. Paremäärmuslasest võib üle öö saada vasakäärmuslane ja vastupidi, kuna äärmuslane ei muuda vaateid, vaid taustsüsteemi. Benito Mussolini asendas sotsialistliku maailmavaate edukalt fašistliku maailmavaatega, kuid ta jäi elu lõpuni äärmuslaseks. Ka Eesti tingimustes on mõnest endisest vasakäärmuslasest-internatsionalistist ühtäkki saanud võitlev marurahvuslane – ei ole midagi uut siin ilmaruumis.

Lollid on vallutanud isegi sellise iseenesest eluterve nähtuse nagu skeptitsim. Skeptitsism ei ole enam kahtlemine, vaid kindel teadmine, otsene millegi vastu olemine õige ja vale kahepooluselisel skaalal. Tänapäeval võib siin-seal kohata igasuguseid kodukootud „skeptikuid“, alates euroskeptikutega ja lõpetades „teadusliku skeptitsismiga“, mida ei tohi segamini ajada eluterve teadmatusega ning kahtlemisega kõiges. Skeptikud teavad väga hästi, et kõik on joodikud, vargad, liiderdajad, laiskvorstid, taignapead. Nemad põletasid Giordano Bruno ja kiusasid Galileo Galileid. Kõige lihtsamalt võib neid iseloomustada terminiga „progressivastasus.“ Selliste skeptikute jaoks pole olemas Jumalat, sest ta pole materiaalne ning allutatav inimeste tahtele. Samaaegselt on lollid leiutanud religioosse fundamentalismi, mis tuleb variseride ja saduseride käsuõpetusest, kus õiged eraldatakse vääradest ja ainud lollid teavad, kes missugusse kuhja parajasti kuulub ning kelle suunas kivi visata. Lollid ju teavad täpselt, kuidas asjad on.

Pilt aadressilt: http://nonzie.com/wp-content/uploads/2009/02/april-fools-04.jpg

Advertisements

11 kommentaari (+add yours?)

 1. Jolli
  aug. 23, 2012 @ 09:59:03

  Aegajalt kostab hääli, et Eesti Asja ei saa ilma edasi ajada et ei moodustataks Tarkade kogu või midagi sarnast. Kellest sellised koosneks, ei ole teada.
  Aga nimi laseks oletada, et tarkadest. Paraku on Tarkasid vähem kui Lolle ja ilmselt moodustatakse kohe vastukaaluks ka Lollide Kogu.
  Lollide Kogu oleks ka kvaliteetsem, sest valik toimub suurema hulga seast, lollide üldarv on oletatavasti suurem- mida oleks ühel Tarkade kogul sellisele vastu panna? Paar akadeemikut, kelle jutt on isegi kuulata rumal. :=)

  Vasta

 2. personainfieri
  aug. 23, 2012 @ 18:49:51

  Lollide Kogu on Eesti Asja juba kõvasti panustanud, uurinud, miks palk ei tõuse ja teisi tähtsaid asju. 😀
  Pildil Lollide Kogu nõu pidamas.

  Vasta

 3. Jolli
  sept. 02, 2012 @ 16:57:50

  Vasta

 4. ckrabat
  sept. 02, 2012 @ 17:45:46

  Mõtteteri netiavarustest:
  *caff*
  2012-09-02 16:22:32
  mis aga netikommentaariumisse puutub, siis see läheb aasta-aastalt vingemaks. Rooberteid, natse, breivikuid, igast proletariaatlikke võitlejaid, “maksumaksjaid” ja muidu lolle sigineb juurde küülikute kombel.

  terane tähelepanek 🙂

  Vasta

 5. Jolli
  sept. 02, 2012 @ 17:58:15

  Lollide Kogu ähvardab Eestist ära kolida ja välismaale tööle minna. Lollid paraku ei tea, et Töö on disainitud nii, et niipalju kui teenid, ka kohe elamiseks ära kulub. + ka sms-laen. 🙂 Tahaks juba lugeda esimesi kriitilisi artikleid “heaoluriikides” veedetud aastate kohta- kui lollid on seal inimesed, et tõelisi talente ära ei tunne. 😀

  Vasta

 6. Jolli
  nov. 15, 2012 @ 18:31:31

  “Mida vähem on inimene koolis käinud, seda selgemini on väljendunud ja välja kujunenud ka tema maailmavaatelised seisukohad, sest rohujuure tasandilt näeb asju paremini.
  Onu ja tädi Maali on poliitikas kõvad tegijad, meedias tuntakse ikka muret, mida nad ühest või teisest asjast arvavad ja kuidas asjad peaksid nende arvates olema.”

  http://rahvahaal.delfi.ee/news/uudised/lugeja-saunapoliitika-tanaval.d?id=65270328

  Vasta

 7. Jolli
  veebr. 17, 2013 @ 17:01:05

  Lollid ju teavad täpselt, kuidas asjad on. 🙂

  Vasta

 8. ckrabat
  märts 17, 2013 @ 10:48:41

  Arenedes lollimaks
  http://pluss.postimees.ee/1169668/arenedes-lollimaks/
  Ma olin juba 20-aastaselt väga tark, see tuli mul kuidagi iseenesest, mitte et ma oleksin väga palju lugenud. Ei, seda mitte, ma lugesin õigeid raamatuid, tundsin ilmeksimatult ära geniaalse kunstiteose, vahet polnud, kas see oli maal, muusika, film või lavastus.

  Külastasin regulaarselt Tallinna Kunstihoone kevad- ja sügisnäitusi. Provintsikunst, nagu ta on, aga pingerida oli mul siingi paigas. Paigutasin tegijad ja käpardid kenasti lahtritesse. Enne näituse külastamist lugesin ajalehtedes ilmud ametliku kriitika kohusetundlikult läbi. Minu peen kaasasündinud maitse helises ametliku kriitikaga ühes helistikus. Näitustel ma endistviisi ei esinenud, filme ei teinud. Teadagi, Eesti värk, milleks?

  Veel 20 aastat on lennanud. Nüüd, pea viiekümnesena tunnen, et olen lolliks jäänud. Kõrva ma kunsti nimel enam peast ära ei lõikaks. Olen hakanud vaikselt filme tegema, neid eesti omi. Mõtlen näitusele, võiks ju teha. Mitte Kumus, pole minu tase, kuskil nurga taga ehk.
  20-aastase minaga ma praegu kohtuda ei tahaks, see oleks liiga piinarikas kogemus. Endast nii palju targema minaga suhelda, tänan, ei.
  Nüüd vaatan juba vähem õigeid filme, loen kergemat kirjandust, teatris külastan jõukohaseid lavastusi. Aeg-ajalt siiski lööb välja vana nõrkus, tõsi, nüüd juba suhteliselt harva, mekutada midagi elitaarset.

  🙂
  Päris hea … koolis teada ma sain jne

  Vasta

 9. personainfieri
  juuli 21, 2013 @ 09:59:38

  kiri Maalt Nibirule maha jäänud pojale

  Vasta

 10. personainfieri
  juuli 21, 2013 @ 10:20:12

  Vasta

 11. personainfieri
  mai 14, 2017 @ 09:45:12

  Lollide pressiteade kogu maailmale:
  Käesolevaga teatame kõikidele lollidele, et meie. lollid, tunneme omasid alati ära – näidake perset, kallake end jääveega üle, tõmmake kondoom pähe, kihutage mootorrattaga ja te saate hoitud! Lollid valitsevad maailma! Meid on palju ja meil on vali hääl! Kadugu inimeste ja reptiilide sugu!
  Lollide Koda.
  Põltsamaa-Kiiev 2017

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

september 2011
E T K N R L P
« aug.   okt. »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: